Namo valdymo įrengimas
Atnaujinta: 2024-08-21

Išmanaus namo įrengimas etapais. Laidinė namo valdymo sistema - patikima, ilgaamžė, integruota su daugeliu prietaisų. Individualaus namo apsaugos sistema.

Namo valdymo įrengimas

Daugelis mano, jog automatinis namo inžinerinių sistemų valdymas yra super prabanga, kuri skirta tik tuščiam pasipuikavimui. Atseit, viską galima valdyti ir rankiniu būdu. Tačiau, jei paklausite tų, kas turi įsidiegęs bent keletą automatinio valdymo funkcijų, visi jie kaip vienas tvirtina, kad tai labai patogu ir ekonomiška. Antras momentas tas, kad, statant naują namą palikti jį be automatinio valdymo, gali būti klaida, kuri sumažina namo vertę. Juk kartu su elektros instaliacija nutiesti KNX kabelius ypatingai daug nekainuoja, o įvairias valdymo funkcijas galima pajungti ir vėliau, jei namo statybos metu tai atrodo per brangu.

Automatinis atskirų inžinerinių funkcijų valdymas, tokių kaip šildymo, apšvietimo, įdiegiamas dažniau, tačiau pavienės funkcijos nesudaro sistemos ir nesąveikauja vienos su kitomis, vadinasi, ir patogumas, ir ekonomiškumas nėra visaverčiai.

Kai valdymo sistemos sujungtos, jos reaguoja į tam tikrų scenarijų sąlygas. Pavyzdžiui, scenarijus „nieko nėra namuose" reiškia, kad išsijungia visi elektros prietaisai ir įsijungia apsaugos sistema.

Namo inžinerinių sistemų valdymas gali būti laidinis ir belaidis. Patogumu ir ekonomiškumu jos nesiskiria, skiriasi tik instaliacijos būdas, kai kurios funkcijos. Laidinei sistemai reikalingas kabelis, kuris paprastai instaliuojamas kartu su elektros kabeliais statybos arba remonto metu. Belaidę valdymo sistemą galima įdiegti bet kuriuo metu, apgyvendintame name nedarant remonto.

Laidinis namo inžinerinių sistemų valdymas

Laidinis namo inžinerinių sistemų (praktiškai visų) vyksta komandomis, kurios perduodamos specialiu protokolu į įvairius prietaisus, jungiamus prie KNX kabelio. KNX technologija yra pasaulinė instaliacinė pastato valdymo sistema, deranti su daugybe prietaisų bei sistemų. KNX standarto sistema yra populiariausia ir plačiausiai naudojama pasaulyje bei Europoje duomenų perdavimo sistema. KNX sistema konfigūruojama individualiu ir grupiniu režimu. Tai reiškia, jog kiekvieno įrenginio parametrus galima reguliuoti atskirai arba juos grupuoti, kad jie veiktų pagal tam tikro scenarijaus sąlygas.

Prie sistemos gali būti jungiamas beveik neribotas skaičius prietaisų. KNX standarto prietaisus gamina per 500 gamintojų. Su KNX galima valdyti valdyti visas namų funkcijas atskirai arba kartu (apšvietimą, šildymą, vėsinimą, vėdinimą, žaliuzes, apsaugos sitemas, vaizdo/garso, virtuvės įrangą ir kt.), sistema yra suderinama su daugybe kitų automatizacijos sistemų bei daiktų interneto (angl. „iOT") įrenginių.

Pirmas žingsnis išmaniojo namo link - kartu su elektros instaliacija nutiesti KNX/EIB kabelį (valdymo kabelio antrąją gyslų porą galima naudoti maitinimui).

Laidinis namo inžinerinių sistemų valdymas

KNX kabelio kaina nedidelė, instaliavus drauge su elektros kabeliais, išmaniojo namo įrangą, kuri brangesnė, galima įsidiegti vėliau.

Pradžioje pasirinkus pačias būtiniausias namo valdymo funkcijas, jas vėliau galima praplėsti, pavyzdžiui, dviem kitais etapais: I etapas - minimalios funkcijos, antras - išmaniojo namo funkcijos ir III etapas - komforto funkcijos.

Į minimalias funkcijas paprastai įtraukiamas šildymo, apšvietimo, saugos prietaisų, kištukinių lizdų vietinis bei nuotolinis valdymas, valdymas pagal laiką, scenarijai/režimai, logikos funkcijos, gyventojų buvimo namuose imitavimas. Savaime suprantama, funkcijos gali būti keičiamos.

Trys išmaniojo namo įrengimo etapai - startinis, išmanus ir komfortiškas

Išmaniojo namo įrengimo etapai

Kitas momentas tas, kad rengiantis įdiegti laidinę išmaniąją namo valdymo sistemą, reiktų atkreipti dėmesį į pasirenkamus prietaisus, nes ne visų gamintojų prietaisai turi KNX valdymo sąsajos protokolą, kai kurie gamintojai įsidiegia savus protokolus, kuriuos suderinti su kitais gali būti sudėtinga.

KNX technologija yra universali ir verta dėmesio dėl daugelio aspektų: dėl plataus įrangos spektro, galimybės išplėsti valdymo prietaisus ir funkcijas, dėl saugumo, universalumo:

  • JUNG KNX technologijos įranga pagaminta Vokietijoje;
  • saugi, atspari trikdžiams ir išoriniams įsilaužimams;
  • yra aukštos kokybės, išskirtinio dizaino;
  • KNX jungiklių reikia mažiau nei įprastinių;

KNX sistemos inžinerinė įranga gali būti valdoma keliais būdais: KNX mygtukais (jie nesikiria nuo tradicinių jungiklų), telefonu, valdymo bloke, balsu.

KNX sistemos
JUNG KNX valdymo mygtukai nesiskiria nuo klasikinių šviesos jungiklių, bet jie gali valdyti po kelias išmaniojo namo funkcijas.

Namo apsauga

Daugelio naujakurių pageidaujama yra namo apsaugos sistema, kuri padeda užtikrinti turto ir artimųjų saugumą. Šią sistemą sudaro tokie prietaisai kaip judesio jutikliai, langų ir durų atidarymo jutikliai, vaizdo stebėjimo sistemos, sirenos, išmaniosios spynos, perimetro apsauga ir kt

Pagrindiniai išmaniosios apsaugos sistemos privalumai yra:

Nuotolinis valdymas: naudodami programėlę išmaniajame telefone galite valdyti ir stebėti apsaugos sistemos būklę iš bet kurios pasaulio vietos.

Automatiniai pranešimai: aptikus grėsmę, pavyzdžiui, įsilaužimą ar gaisrą, sistema automatiškai išsiųs jums pranešimą.

Integracija su kitais išmaniaisiais namų įrenginiais: išmaniąją apsaugos sistemą galima integruoti su kitais išmaniaisiais namų įrenginiais, todėl galėsite kurti sudėtingus scenarijus saugumui padidinti. Pavyzdžiui, aptikus įsilaužimą, yra galimybė, kad automatiškai įsijungtų šviesa ir įsijungtų sirena.

Naudodami apsaugos sistemas, veikiančias KNX protokolu, vartotojai gauna papildomų privalumų. KNX pagrindu veikiantys prietaisai taip pat gerai dera su kitomis išmaniųjų namų sistemomis.

Namo apsauga
JUNG automatinis apšvietimo jutiklis, reguliuojantis šviesą priklausomai nuo šiluminio judėjimo ir aplinkos šviesumo. Aptikimo diapazonas 180°.

Vis dėlto KNX sistema turi ir trūkumų: reikalauja profesionalaus įrengimo ir konfigūravimo, o tai gali padidinti bendrą sistemos kainą. Dar daugelis mano, kad, nepaisant didelio patikimumo ir lankstumo, nepatyrusiems vartotojams gali būti sudėtinga naudotis išmaniojo namo sistema. Bet juk kiekvienas mokame naudotis siurbliu robotu, įjungti/išjungti šviesą, nuleisti/pakelti žaliuzes. Namo valdymo sistemoje norėdami pakeisti žaliuzių pakėlimo laiką priklausomai nuo saulės šviesos, turėsite peržiūrėti video ar perskaityti instrukciją. Lygiai taip pat, kaip skaitėte instrukciją, norėdami į kiemą paleisti žolės pjovimo robotuką. Specialių techninių žinių tam nereikia.

Daugeliui namų savininkų rūpi namų saugumas, ypač naujų, į kuriuos neretai nusitaiko vagys. Šiuo atveju irgi gali padėti išmaniųjų namų įrangos sistema ar atskiri elementai.

Namo apsaugos sistemos įranga

Pagrindinės išmaniosios apsaugos sistemos sudedamosios dalys yra judesio jutikliai, langų ir durų jutikliai, vaizdo stebėjimo sistemos, sirenos ir išmaniosios spynos. Atidžiau apžvelkime kiekvieną iš šių komponentų ir jų tarpusavio veikimą.

Judesio jutikliai - tai prietaisai, aptinkantys fizinį judėjimą jų veikimo zonoje. Jie įsijungia, kai pastebi tam tikroje teritorijoje vykstančią veiklą, ir gali siųsti pranešimą namų savininkui arba įjungti kitus apsaugos sistemos prietaisus.

Namo apsaugos sistemos įranga
Langų ir durų jutikliai gali siųsti garsinį signalą, pranešimą, uždegti šviesą.

Langų ir durų atidarymo jutikliai paprastai susideda iš dviejų suporuotų dalių. Atidarius langą arba duris, abiejų dalių kontaktas nutrūksta ir signalizuoja apie įvykį. Aptikus grėsmę, paprastai įjungiamos sirenos, kurios skleidžia stiprų garsą, kad atbaidytų nepageidaujamus lankytojus ir atkreiptų dėmesį. Judesio jutiklių apsaugos sistemoje trūkumas tas, kad jų veikimas galimas tik tada, kai namai tušti, be to, yra didelė klaidingų signalų tikimybė.

Vaizdo stebėjimo sistemos užtikrina tiesioginę vaizdo transliaciją ir gali įrašyti vaizdo įrašą vėlesnei peržiūrai. Kameros gali būti įrengtos namuose ir už jų ribų, kad būtų galima plačiai aprėpti teritoriją.

Išmaniosios spynos suteikia galimybę nuotoliniu būdu valdyti prieigą prie namų. Išmaniuoju telefonu galite atidaryti ir uždaryti spyną ir suteikti laikiną prieigą draugams ar šeimos nariams.

Išmaniosios apsaugos sistemos veikimo pavyzdys: išvykote atostogauti ir jūsų namai liko neapsaugoti. Įjungiama jūsų išmanioji apsaugos sistema. Tarkime, vagis į jūsų namus patenka atidaręs langą. Lango atidarymo jutiklis iš karto tai pastebės ir nusiųs signalą į centrinį KNX sistemos valdymo bloką. Blokas įjungs vaizdo stebėjimo kamerą, kad patvirtintų grėsmę, ir sireną, kad išgąsdintų vagį. Be to, į jūsų išmanųjį telefoną bus išsiųstas pranešimas apie galimą įsilaužimą. Naudodamiesi telefone esančia išmaniojo namo programėle galėsite peržiūrėti kamerų vaizdo įrašą ir patvirtinti, kad iš tiesų buvo įsilaužta. Tada galėsite susisiekti su policija ir pranešti apie įvykį.

Renkantis išmaniąją apsaugos sistemą svarbu atsižvelgti į savo poreikius, biudžetą ir sistemos suderinamumą su kitais išmaniųjų namų prietaisais, pasidaryti reikalingų funkcijų sąrašą ir pasitarti su profesionalais. UAB „JUNG Vilnius" interneto svetainėje yra sąrašas sertifikuotų išmanaus namo (KNX) projektuotojų ir diegėjų, į kuriuos galima kreiptis dėl konsultacijos, projekto ir KNX sistemos montavimo: https://kontaktai.jung.lt/montuotojai/

Parengta pagal UAB „JUNG Vilnius" informaciją, gamintojų nuotraukos

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Kategorijos straipsniai

Saulės elektrinės įrengimas

Saulės elektrinės, saulės elektrinių moduliai, inverteriai, saulės baterijos, parama saulės elektrinėms, saulės elektrinės montavimas

4 pagrindinės taisyklės kaip vaikams sukurti tobulą kambarį

Kaip įrengti vaikų kambarį, vaikų kambario planavimas, vaikų kambario baldai, vaikų kambario apšvietimas

Apšvietimo projektavimas: pagrindiniai principai ir dažniausios klaidos

Apšvietimo tipai, šviestuvai, spalvinė šviesos temperatūra, apšvietimo valdymas.

Elektros kabelio parinkimas

Kaip pasirinkti elektros kabelį, kabelio skerspjūvio skaičiavimas, kabelio parinkimas pagal kW

Elektros instaliacija mediniame name

Kaip pravesti laidus mediniame, karkasiniame ar rąstinaime name, elektros instaliavimo taisyklės, elektros instaliaciniai įrenginiai

Elektros kabeliai

Geriausi elektros kabeliai, elektros kabelių parinkimo kriterijai, elektros kabelių skerspjūvio skaičiuoklė, behalogeniniai ir ekranuoti elektros kabeliai

Elektros projektavimas

Elektros projektas, svarbios detalės rengiant elektros instaliacijų projektą, žaibosauga ir apsauga nuo viršįtampių.

Elektros instaliacija name ir bute

Svarbiausi momentai, kuriuos reikia žinoti rengiant elektros instaliacijos planą ir atliekant instaliacijos darbus. Elektros instaliacijos keitimas bute. Instaliacijos klaidos.

Jungiklių dizainas

Jungiklių dizainas ir funkcijos, jungiklių projektavimas BIM aplinkoje, greita ir patogi jungiklių medžiagų, dizaino, specifikacijų bei kainų peržiūra.