Šviestuvų pajungimo schemos
Atnaujinta: 2024-10-23

Elektros instaliacijos projektas, apšvietimo projektavimas, kabeliai, šviestuvai, LED juostų pajungimas, šviestuvų pajungimas iš kelių vietų, apšvietimo reguliavimas.

Šviestuvų pajungimo schemos


Savaime aišku, kad šviestuvus galime pajungti, kai jau įrengta elektros instaliacija. Elektros instaliacijos projektas - vienas svarbiausių namo ar buto inžinerinės infrastruktūros dalių, kuris realizuojamas, kai dar neatlikta apdaila, nes kabeliai yra slepiami sienose, lubose, grindyse.

Elektros instaliacijos projektą paprastai sudaro keletas planų: vidaus ir lauko elektrotechnikos (įvadai, apšvietimas, žaibosauga ir kt.), telekomunikacijų, gaisrinės saugos, signalizacijos, apsaugos ir kt. Apšvietimo projektas arba planas yra svarbus ir būtinas, nes neužtenka patalpų plane sužymėti šviestuvų vietas. Svarbu yra, kad jie būtų patogiose vietose, patogus jų valdymas ir tinkamas apšvietimo lygis

Apšvietimo projektavimas

Labai dažnai planuojant apšvietimą nueinama paprasčiausiu keliu, kai patalpų, buto ar namo šeimininkai parodo elektrikui, kur turi būti jungikliai, šviestuvai, butiniai prietaisai. Elektrikas atitinkamai ten paruošia įvadus rozetems, jungikliams, šviestuvams. Tačiau ne visi susivokia, kad apšvietimas nėra savitikslis, jis turi būti funkcionalus. Pavyzdžiui, jei mėgstate skaityti lovoje, rekomenduojama, kad šviesos šaltinis būtų virš galvos. Ne kartą teko matyti, kad labai dažnai elektrikas įvadą šviestuvui padaro lovos šone. Naujame name apšvietimo projektas yra dalis elektros instaliacijos projekto, todėl pirmiausia reikia turėti pastarąjį. Nerekomenduojama elektros instaliacijos projekto rengti, kol neapsipręsta dėl kambarių paskirties, baldų išdėstymo.

Aukštesnis apšvietimo projektavimo lygis, kai šviestuvų išdėstymo projektą rengia interjero dizaineris, bet ir tokiu atveju neretai neišvengiama klaidų, nes interjero dizaineris daugiau galvoja apie erdvės planavimą, spalvas, ne visada parenka tinkamas šviestuvų vietas, apgalvoja scenarijus - kur ir kokie įvadai, lizdai jungikliai ir perjungikliai reikalingi.

Apšvietimo projektavimas - atskira ir ne tokia jau paprasta sritis kaip gali atrodyti, nes gerai suprojektuotas apšvietimas reiškia optimalų šviesos kiekį kiekvienoje vietoje, nekalbant apie tai, kad galimas patogus, komfortiškas, elektros energiją taupantis apšvietimo valdymas. Profesionalus apšvietimo dizaineris ne tik parenka šviestuvų dizainą ir jų vietas, bet ir nusimano apie apšviestumo intensyvumą, reikalingą vienoje ar kitoje vietoje pagal numatomus scenarijus.

Apsvietimo_projektas

Rozečių ir šviestuvų išdėstymo plane pažymimos ne tik instaliacijos vietos, bet ir montavimo atstumai, aukščiai.

Jeigu elektros maitinimo laidai paslėpti lubų arba sienų konstrukcijoje, jų išvedimo vietas galima pakoreguoti, kai tiksliai žinoma baldų vieta, pavyzdžiui, valgomojo stalas. Tokiu atveju nesudėtinga lubose ar sienoje išgręžti angą ir surasti maitinimo laidą.

Apšvietimo projektavimas prasideda nuo idėjos, scenarijų aptarimo, interjero projekto analizės, kurie savo savo ruožtu apsprendžia šviestuvų kiekį, vietas, jų valdymą, šviesos dimeriavimą. Profesionalus apšvietimo projektuotojas parengia apšvietimo taškų planą, apskaičiuoja apšvietos lygį, parenka šviestuvus, nurodo jų parametrus, montavimo aukščius, šviesos kritimo kampą ir t.t. Daugiau informacijos apie apšvietimo projektavimą ir valdymą rasite ASA.LT straipsnyje „Apšvietimo projektavimas".

apsvietimo-projektavimas

Projektuojant apšvietimą naudinga numatyti vieną ar kelias vietas moduliniams „Plug & Light" šviestuvams, kurie instaliuojami labai paprastai - įstatomi magnetiniame lizde, panašiame į kištukinį lizdą, bet suteikia galimybę keisti šviesos kryptį ir intensyvumą. JUNG nuotrauka.

Apie šviestuvus, jų tipus ir įvairovę žinių internete labai daug, dažniausiai tai šviestuvų salonų ir parduotuvių informacija. Specializuotų šviestuvų salonų darbuotojai paprastai yra neblogi profesionalai ir suteikia vertingų žinių, kokį šviestuvą pasirinkti. Juolab, kad renkantis šviestuvą pravartu jį pamatyti gyvai. O apie šviestuvų pajungimą, ypač keičiant seną šviestuvą nauju, informacijos labai nedaug.

Šviestuvo pajungimas

Paprasčiausią elektros grandinę sudaro trijų elementų grupė: šaltinis, energijos perdavimo elementai ir imtuvai - šviestuvai, kištukiniai lizdai, jungikliai. Paprasčiausia nuolatinės srovės grandinė: esant uždarai grandinei, ja teka srovė I, o ant atskirų elementų yra tam tikro didumo įtampa U. Grandinėje gali būti keletas šaltinių ir imtuvų. Tiek vienų, tiek kitų jungimas gali būti nuoseklus, lygiagretus ir mišrus.

sviestuvo_pajungimas

Elektros grandinės elementų jungimo būdai: nuoseklus, lygiagretus, mišrus.

Tai klasikinė elektros grandinė, planuojant modernesnį apšvietimą joje atsiranda kryžminiai perjungikliai, LED maitinimo šaltiniai, dimeriai, praplėtėjai.

Gyvenamosiose patalpose apšvietimui paprastai naudojamas 3×1,5 arba 2,5 mm² skerspjūvio kabelis, kuris jungiamas prie B 16, C 10,16 automatinio jungiklio, jo specifikacija turi būti nurodyta elektros instaliacijos projekte. Rekomenduojama naudoti behalogeninius kabelius, mediniuose, karkasiniuose namuose namuose jie būtinai turi būti nedegūs ir montuojami instaliaciniuose vamzdžiuose arba kanaluose. Šviestuvai, jungikliai, kištukiniai lizdai plane žymimi simboliais. Jų yra daug ir įvairių, paprasčiausi ir dažniausiai naudojamas šviestuvų, jungiklių žymėjimas yra: 

sviestuvo_pajungimo_zymejimas

Bet kurį šviestuvą pajungti tiesiogiai nėra sudėtinga. Prieš pradedant elektros darbus, visuomet išjunkite elektros tiekimą. Kiekvieno šviestuvo gamintojas paprastai pateikia instrukciją, kaip jį pajungti - tiesiog atsirinkti tinkamą kabelį ir sujungti laidus. Rudasis laidas yra su įtampa (L - fazė), mėlynasis - nulinis, neutralus (N), geltonai žalias - įžeminimas. Paprastai šviestuvų pajungimui naudojami du laidai fazė ir nulinis, trečias - įžeminimo laidas naudojamas retai.

Kartais laidai žymimi juoda, balta, žalia spalva. Specialiomis replytėmis nužievinama apie 15 mm laido izoliacijos ir laidai sujungiami laidų gnybtu ar susukami replėmis ir užvyniojami izoliacine juosta. Laidams sujungti paprastai naudojami specialūs gnybtai. Juos taip pat galima susukti replėmis ir izoliuoti dangteliais.

Kai yra kelios lempos, visi nuliniai laidai sujungiami kartu ir tada prijungiami prie tinklo nulinio laido. Faziniai laidai taip pat sujungiami kartu ir prijungiami prie fazės, išeinančios iš jungiklio.

keliu_sviestuvu_valdymas_dvieju_klavisu_jungikliu

Jeigu atskiras šviestuvo lempų grupes norite valdyti dviejų klavišų jungikliu, kiekvieno iš trijų laidų paskirčiai nustatyti patikrinkite juos įtampos indikatoriumi nuspaudę jungiklio mygtukus. Laidas, ant kurio nėra fazės, yra neutralus. Jei neturite specialaus indikatoriaus, galite išjungti įtampą visame tinkle ir nuimti jungiklio dangtelį. Tada galėsite pažiūrėti, kokios spalvos laidai eina nuo kiekvieno jungiklio klavišų. Šiuo atveju fazę jungiklio klavišai dalina į dvi grupes, tačiau nulis pro juos neina.

dvieju-klavisu-jungiklis

JUNG dviejų klavišų jungiklio mechanizmas. Jam galima pritaikyti įvairaus dizaino rėmelį ir dangtelį.

Jeigu prireikia valdyti šviesą iš kelių vietų, labai patogūs yra perjungikliai arba kryžminiai jungikliai.

sviestuvu-valdymas-is-dvieju-vietu

JUNG perjungiklio mechanizmas ir pajungimo schema. Perjungiklis įjungia vieną iš dviejų elektros grandinių.

Didžioji dalis vartotojų nėra elektrotechnikos profesionalai ir paprastai nežino apie inžinerinių sistemų galimybes. Viena naujausių ir lengvai įdiegiamų tiek naujos, tiek senesnės statybos pastatuose yra JUNG Home sistema, kurioje galimas apšvietimo valdymas. JUNG Home sistemos šviestuvų montavimas yra toks pat, kaip ir įprastinės 230 voltų elektros instaliacijos, tik kištukiniams lizdams rekomenduojama naudoti 60 mm gylio instaliacines dėžutes. Plačiau apie JUNG Home sistemos galimybes ir įdiegimą rasite „Belaidė namo valdymo sistema".

JUNG Home sistemos mechanizmams reikia ne tik fazinio (L) laido, ateinančio iš tinklo ir nueinančio į lemputę, bet ir nulinio (N) laido. Paprastoje klasikinėje instaliacijoje N nereikalingas. Nlors praktiškai ši taisyklė turi krūvą išimčių - dimeriui N nebūtinas: jeigu šalia yra rozetė, tai N galima paimti iš jos, galiausiai perkomutavus laidus N galima atsivesti atgal nuo lemputės, ten N yra visada. Tad realiai 95 proc. atvejų sprendimas N laido poreikiui randamas. Tačiau formaliai paprastam JUNG Home jungikliui N laido reikia.

Ant JUNG Home 2 klavišų jungiklio galimos 4 funkcijos, scenarijų sukūrimas ir keitimas per programėlę telefone, valdymas iš 2/3/4/5/ vietų be tarpinių laidų tarp jų.. Ir patogumas bei komfortas...

LED šviestuvo pajungimas

Šiuolaikinėje elektros instaliacijoje beveik be išimties naudojami LED šviestuvai, kuriems reikalingas įtampos keitiklis, vadinamasis transformatorius arba pastovios srovės maitinimo šaltinis. Daugelio modernių šiuolaikinių šviestuvų korpuse įtampos keitiklis yra integruotas ir atskiro nereikia. Prie standartinio šviestuvo, montuojamo į lubas, paprastai būna nedidelis keitiklis su dviem laidais laidai, skirti prijungimui prie elektros tinklo. Įrenginio pastovosios srovės maitinimo šaltinis atlieka įeinančios kintamosios srovės įtampos lyginimą, stabilizavimą ir sumažinimą iki reikiamos vertės. Kartais maitinimo šaltinis komplektuojamas atskirai.

 

led-sviestuvo-pajungimas

LED taškinis šviestuvas ir maitinimo šaltinis.

Įleidžiamas ir priglaistomas berėmis taškinis LED šviestuvas. Jis jungiamas 0,5 - 1,5 mm² skerspjūvio laidais. Gręžiama instrukcijoje nurodyto skersmens anga, prisukama arba atlenkiama ant šviestuvo korpuso esanti tvirtinimo plokštelė, ji užglaistoma, sujungiami laidai. Šviestuvas įstatomas ir priglaistomas.

LED šviestuvo pajungimo eiga:

paslepto_sviestuvo_pajungimas

 

LED juostų grupei paprastai montuojami atskiri maitinimo šaltiniai - transformatoriai. Transformatorių vietos turėtų būti numatomos projekte, prie jų turi būti patogus priėjimas kad, esant reikalui, būtų galima juos pakeisti. Pavieniai transformatoriai projektuojami netoli LED juostos jungimo vietos, transformatorių grupei geriausiai parinkti vienodai nuo LED jungimo juostų nutolusią vietą. Tai galėtų būti nedidelis į gipskartonio lubas įmontuojamas liukas šalia vėdinimo angos. Plačiau apie LED juostų montavimą - LED šviestuvai svetainei".

Dimeriavimas - šviesos intensyvumo reguliavimas

Jeigu naudojamas šviesos reguliavimas - dimeriavimas, reiktų žinoti, kad dimerių pasirinkimas didelis - DMX, analoginis 1- 10 V, skaitmeninis trumpinant kontaktą, fazinis dimeris. Patikimiausias yra skaitmeninis DALI šviesos reguliatorius, kaip ir visi kiti jis turi būti suderintas su šviestuvu.

sviesos_reguliavimas_dimeriais

1 - DALI potenciometras "aktyvus veikimas"; 6 - DALI įrenginys, pvz., DALI ECG, 7 - DALI potenciometras be tinklo įtampos jungties "pasyvus veikimas".

 

Lygiagrečiai jungdami kelis DALI potenciometrus, užtikrinkite teisingą poliškumą. Jeigu šviesa reguliuojama iš dviejų taškų, linijoje negali būti daugiau nei vienas dimeris. JUNG siūlo antrame reguliavimo taške naudoti išplėtėją  (satelite). Tokioje linijoje išplėtėjas pats nereguliuoja šviesos intensyvumo, bet siunčia signalą į dimerį. Tiesa, tokiu atveju apšvietimo instaliavimo schemoje atsiranda papildomų laidų, ką reikia įvertinti jau projektavimo metu. Išplėtėjai gali būti naudojami padidinti reguliatoriaus valdomų įrenginių skaičiui. DALI dimeriais galima valdyti dešimties šviestuvų šviesos intensyvumą. Bet reikalinga nauja papildoma įranga ir laidų pravedimas.

Kiekvienas šviestuvų, ypač jų grupės pajungimas yra individualus, čia aptarti bendri principai. „JUNG Vilnius" elektrotechnikos specialistai gali patarti sudėtingesniais atvejais.

Informacija parengta bendradarbiaujant su „JUNG Vilnius", įmonės schemos ir nuotraukos

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Kategorijos straipsniai

Šviestuvų pajungimo schemos

Elektros instaliacijos projektas, apšvietimo projektavimas, kabeliai, šviestuvai, LED juostų pajungimas, šviestuvų pajungimas iš kelių vietų, apšvietimo reguliavimas.

Saulės elektrinės įrengimas

Saulės elektrinės, saulės elektrinių moduliai, inverteriai, saulės baterijos, parama saulės elektrinėms, saulės elektrinės montavimas

LED apšvietimo įrengimas

LED apšvietimo projektavimas, LED šviestuvai ir juostos, LED apšvietimo valdymas

Vaikų kambario įrengimas

Kaip įrengti vaikų kambarį, vaikų kambario planavimas, vaikų kambario baldai, vaikų kambario apšvietimas

Apšvietimo projektavimas

Apšvietimo projektas, spalvinė šviesos temperatūra ir apšvietimo galingumas, apšvietimo valdymas.

Elektros kabelio parinkimas

Kaip pasirinkti elektros kabelį, kabelio skerspjūvio skaičiavimas, kabelio parinkimas pagal kW

Elektros instaliacijos įrengimas

Kaip pravesti laidus mediniame, karkasiniame ar rąstinaime name, elektros instaliavimo taisyklės, elektros instaliaciniai įrenginiai

Elektros kabeliai

Geriausi elektros kabeliai, elektros kabelių parinkimo kriterijai, elektros kabelių skerspjūvio skaičiuoklė, behalogeniniai ir ekranuoti elektros kabeliai

Elektros projektavimas

Elektros projektas, svarbios detalės rengiant elektros instaliacijų projektą, žaibosauga ir apsauga nuo viršįtampių.

Paveikslėlis Pavadinimas Trumpas aprašymas Kaina
saulės elektrines moduliai Kaune Saulės elektrinės moduliai Kaune Moduliai Saulės Elektrinėms Kaune, Aukšto Efektyvumo Ir Galingi Saulės Moduliai Kaune Gera Kaina
saulės elektrinės moduliai Vilniuje Saulės elektrinės moduliai Vilniuje Fotoelektriniai Moduliai Saulės Elektrinėms Vilnius, Didelio Galingumo Saulės Elektrinės Moduliai Vilniuje
Saulės elektrinės montavimas Alytuje1 Saulės elektrinės montavimas Alytuje Saulės Elektrinės Irengimas Alytuje, Saulės Elektrinės Projektavimas Alytuje, Saulės Elektrinės Moduliai Alytuje
saulės elektrinės montavimas Kaune Saulės elektrinės montavimas Kaune Saulės Elektrinės Irengimas Kaune, Saulės Elektrinės Projektavimas Kaune, Saulės Elektrinės Moduliai Kaune
Saulės elektrinės montavimas Klaipėdoje Saulės elektrinės montavimas Klaipėdoje Saulės Elektrinės Irengimas Klaipėdoje, Saulės Elektrinės Projektavimas Klaipėdoje, Saulės Elektrinės Moduliai Klaipėdoje, Saulės Modulių Montavimas Klaipėdoje
Saulės elektrinės montavimas Marijampolėje Saulės elektrinės montavimas Marijampolėje Saulės Elektrinės Irengimas Marijampolėje, Saulės Elektrinės Projektavimas Marijampolėje, Saulės Elektrinės Moduliai Marijampolėje, Saulės Elektrinių Sumontavimas Marijampolėje
Saulės elektrinės montavimas Panevėžyje Saulės elektrinės montavimas Panevėžyje Saulės Elektrinės Irengimas Panevėžyje, Saulės Elektrinės Projektavimas Panevėžyje, Saulės Elektrinės Moduliai Panevėžyje, Saulės Elektrinių Priežiūra Panevėžyje
Saulės elektrinės montavimas Tauragėje Saulės elektrinės montavimas Tauragėje Saulės Elektrinės Irengimas Tauragėje, Saulės Elektrinės Projektavimas Tauragėje, Saulės Elektrinės Moduliai Tauragėje, Saulės Elektrinės įrangos Komplektavimas Tauragėje, Saulės Kolektorių Montavimas Tauragėje, Saulės Elektrinių Prekyba Tauragėje
Saulės elektrinės montavimas Telšiuose Saulės elektrinės montavimas Telšiuose Saulės Elektrinės Irengimas Telšiuose, Saulės Elektrinės Projektavimas Telšiuose, Saulės Elektrinės Moduliai Telšiuose, Saulės Elektrinių Montavimo Paslaugos Telšiuose, Saulės Elektrinių Statybos Paslaugos Telšiuose, Saulės Elektrinių Garantinis Ir Pogarantinis Aptarnavimas Telšiuose
Saulės elektrinės montavimas Utenoje Saulės elektrinės montavimas Utenoje Saulės Elektrinės įrengimas Utenoje, Saulės Elektrinės Projektavimas Utenoje, Saulės Elektrinės Moduliai Utenoje
saulės elektrinės montavimas vilniuje Saulės elektrinės montavimas Vilniuje Saulės Elektrinės Irengimas Vilniuje, Saulės Elektrinės Projektavimas Vilniuje, Saulės Elektrinės Moduliai Vilniuje
saulės elektrinės įrengimas panevėžyje Saulės elektrinės įrengimas Panevėžyje Saulės Elektrinės Montavimas Panevėžys, Saulės Moduliai, Kaupikliai, Inverteriai Panevėžyje
saulės elektrinės įrengimas Šiauliuose Saulės elektrinės įrengimas Šiauliuose Saulės Elektrinių Montavimas šiauliuose, Saulės Elektrinės Moduliai Ir įranga šiauliai