Akmeniniai virtuvės stalviršiai
Atnaujinta: 2022-09-22

Koks akmuo geriausiai tinka virtuvės stalviršiui, koks stalviršis geriausias, ilgiausiai tarnauja, neįgeria skysčių ir nesusibraižo - tai klausimai, kurie dažniausiai užduodami virtuvės baldus gaminantiems meistrams.

Stalviršiai akmeniniai

Jau 12 metų korpusinius baldus projektuojančioje ir gaminančioje įmonėje dirbantis Ignas sako, kad labai dažnai užsakomi vienodo stiliaus virtuvės ir svetainės baldai, nes tokiu atveju virtuvės zona organiškai pereina į valgomojo ar svetainės erdvę, sukuriamas vientisumo įspūdis, nesudarantis kontrasto.

„Tačiau kartais net gaila, kad žmonės labai daug dėmesio skiria spintelės rėmeliui ar rankenėlei, bet nepagalvoja apie praktines virtuvės stalviršio savybes. Baldai tarnauja daug metų, bet jei jie uždengti greitai nusidėvinčiu viršumi, tikrai ilgainiui nebeteiks džiaugsmo, norėsis kuo greičiau juos ar bent jų viršų pakeisti. Stalviršis yra ta vieta, kuri „paragauja" visko - ir peilio ašmenų, ir karščio, palietos arbatos, kavos ar vyno. Aš patarčiau pirmiausia pasirinkti stalviršių medžiagą, atkreipiant dėmesį į atsparumą mechaniniams pažeidimams, skysčių įgeriamumui ir karščiui, o paskui jau aptarti baldų detales", - sako patyręs baldininkas.  Jis sako, kad darbiniai virtuvės paviršiai yra virtuvės zonos dalis, geriausiai matoma iš kone visų svetainės ir virtuvės taškų.

Virtuvės stalviršio dizainas

Virtuvės stalviršio pasirinkimui įtakos turi  bendras interjero stilius. Baldų meistras sako, kad jis asmeniškai išskirtų modernų, klasikinį ir kaimo arba užmiesčio virtuvių stilius. Anot jo, klasikiniams ir užmiesčio stiliaus baldams itin dera natūralaus akmens stalviršiai, moderniam - dirbtinio arba lieto akmens stalviršiai. Nors gali būti ir atvirkščiai, tai ne taisyklė.

„Kasmet Milane vykstančios baldų parodos „EuroCucina" ekspozicijoje jau keletą metų stebiu susiliejančias klasikos ir technologijų kryptis. Mano nuomone, taip sukuriama didesnė vertė - į tai, kas jau išbandyta per daugelį metų, integruojami moderniausių technologijų gaminiai - tiek techniniai sprendimai, tiek medžiagos", - savo pastebėjimais dalinasi meistras.

kaitlentės integracija į akmeninį stalviršį
Natūralaus akmens stalviršyje integruota išmanioji kaitlentė. „EuroCucina" nuotrauka.

Geriausi virtuvės stalviršiai

Stalviršis - horizontali viršutinė stalo arba spintelės dalis. Ši dalis gali būti dengiama aukšto slėgio laminato, laminuotomis medžio drožlių plokštėmis, mediena, natūralaus arba  dirbtinio akmens plokštėmis, keramine porceliano danga.

LMDP - laminuotos medžio drožlių plokštės, populiari ir sąlyginai nebrangi medžiaga stalviršiams, tačiau nėra ilgaamžė, neatspari įbrėžimams, aukštesnei kaip 180 laipsnių C temperatūrai. Renkantis LMDP plokščių stalviršį reiktų atkreipti dėmesį į plokščių tankį, paviršinio sluoksnio tvirtumą. LMDP plokštės gali būti įvairių spalvų, blizgios, matinės, akmens, medienos imitacijos. Jos plačiai naudojamos korpusinių baldų gamyboje, tinka ir stalviršiams, bet reikia turėti omenyje, kad per siūles patekusi drėgmė stalviršį sugadina, sudėtinga kokybiškai apkantuoti plokštės briaunas.

Iš aukšto slėgio laminato gaminių pastaruoju metu populiarios Compact HPL plokštės. Tai daugiasluoksnio popieriaus plokštės, gaminamos naudojant melamino ir fenolio dervas. Yra didelis jų paviršiaus tekstūrų ir spalvų pasirinkimas, šios plokštės atsparesnės nei LMDP.  Baldininkai sako, kad jas montuojant reikia naudoti elastinius klijus ar palikti vietos judėjimui, specialiomis medžiagomis nupoliruoti kraštus.

Daug atsparesni paviršiai išgaunami naudojant taip vadinamas lieto arba dirbtinio akmens plokštes. Jų sudėties pagrindinė medžiaga yra natūrali smulkinta akmens masė, kuri surišama akrilu ir kitomis jungiamosiomis medžiagomis. Įmaišius įvairių spalvų pigmentų išgaunamos labai tikroviškos akmens imitacijos. Dirbtinė medžiaga yra kieta, vienalytė ir beporė, todėl pasižymi dideliu atsparumu, visiškai neįgeria drėgmės. Yra keletas gamintojų, pagal kurių prekių ženklus vadinamos plokštės: Corian®, TechniStone®,  Dekton® ir kt.

Juodi akmeniniai stalviršiai
Susmulkinto ir supresuoto kvarco bei granito mišinys „Technistone®" - kieta, beporė, neįgerianti skysčių medžiaga. Naudojama ne tik virtuvės stalviršiams, bet ir kitų baldų, sienų apdailai.

Visgi tie, kurie mėgsta natūralumą, virtuvės baldų paviršiams dažniausiai renkasi gamtines medžiagas - medieną arba akmenį. „Gal aš senamadiškas, tačiau man daug mieliau virtuvėje atsiremti į medinį, keraminį ar akmeninį stalo paviršių", - sako meistras Ignas. Jis priduria, kad tai jo asmeninė nuomonė, juolab, kad mediena ypatingu atsparumu nepasižymi.

Mediniai stalviršiai virtuvei

Mediena interjere visuomet skleidžia šilumą ir jaukumą. Stalviršiai gaminami iš kietų medienos rūšių - ąžuolo, bukmedžio, atvežtinio raudonmedžio, tiko ar kitų egzotiškų rūšių. Paviršius beicuojamas ar lakuojamas. Medžio masyvo stalviršis ilgai tarnaus tik tuomet, jei bus tinkamai prižiūrimas. Ko gero, sprendimas pasirinkti medinį stalviršį labiau tinkamas pedantiškiems, nuolat tvarka besirūpinantiems šeimininkams. Pageidautina, kad medinio stalviršio paviršius nuolat būtų švarus ir sausas.  Kitaip jo paviršių vanduo gali pažeisti, į medieną ims skverbtis bakterijos. Kaip žinia, medis - „gyva" medžiaga. Ilgainiui kinta tokio stalviršio išvaizda, jis ima tamsėti.  Baldininkai rekomenduoja medinį stalviršį kas keletą mėnesių impregnuoti mineraliniu, linų sėmenų aliejumi, kad paviršius būtų atnaujinamas ir apsaugotas nuo pažeidimų bei drėgmės. Nedidelius medinio paviršiaus pažeidimus įmanoma pašalinti šlifuojant, iš naujo padengiant impregnuojančiomis medžiagomis ir laku.

Marmuro virtuvės  stalviršis

Marmuro plokštė - viena iš plačiai naudojamų natūralių medžiagų virtuvių stalviršiams. „Tinkama dėl natūralumo - juk dažnai ant stalviršio kočiojame picos pagrindą ar koldūnų tešlą, todėl intuityviai norisi, kad maistas nekontaktuotų su dirbtinėmis medžiagomis, nors tame nieko blogo ir nėra. Tokia jau žmogaus prigimtis", - sako meistras Ignas. Jis sako, kad marmuriniai paviršiai tinka tiems, kurie žavisi natūralumu ir gali skirti laiko priežiūrai - maždaug kas pusmetį marmuro stalviršį reikia padengti apsaugine medžiaga, išvalyti dėmes. Rūpesčius atperka marmuro spalvų ir raštų įvairovė - skirtinga šviesa apšviestas akmuo žaižaruoja, keičiasi. „Atrodo, kad gali žiūrėti ir žiūrėti, nenusibosta ir vis pamatai kažką naujo", - marmuro daromą  įspūdį apibendrina meistras Ignas.

Marmuriniai stalviršiai
Kiekvienas natūralaus akmens stalviršis - nepakartojamas. Marmuro plokštės spalvos ir raštas - tarsi gamtos stichija.

Specialistai pastebi, kad skiriasi skirtinguose karjeruose išgaunamo marmuro kietumas.

„Mes patariame, o ir užsakovai linkę, virtuvių stalviršiams naudoti granitą arba brazilišką kvarcitą. Tai patys patvariausi, praktiškai nesusidėvintys ir ilgaamžiškiausi stalviršiai. Marmuras irgi tinka, tačiau reikės daugiau priežiūros. Kad ilgus metus gerai atrodytų, mes rekomenduojame bet kokio akmens stalviršį nors kartą per metus padengti maistiniu impregnantu", - sako akmens žinovai.

Braziliško kvarcito marmuro stalviršiai

Meistrai dėl nepaprasto kietumo kvarcitą vertina netgi aukštesniu balu nei granitą.

Braziliškas kvarcitas - tai susikristalizavusi kvarco ir silicio uoliena, kuri veikiama slėgio ir temperatūros per tūkstantmečius natūraliai susiformavo gamtoje. Geležies, žėručio ar kitos priemaišos suteikia akmens plokštėms įvairiausių spalvų gamą ir žėrėjimą šviesoje.

Akmeniniai virtuves stalvirsiai
Braziliškas kvarcitas pasižymi spalvų įvairove ir nepaprastu kietumu.

Renkantis kvarcitą reikia turėti omenyje, kad akmuo yra sunkus, tačiau, anot UAB „Arsenalas" akmens meistrų, tai ne problema, nes juo dengiami išskirtinių virtuvių paviršiai, o tokiose virtuvėse baldai tikrai ne iš faneros. Galimi didžiausi kvarcito plokštės matmenys  - 3,4x2 m.

Kvarcitas atsparus mechaniniam poveikiui, trumpalaikiam karščiui, įbrėžimams, neįgeria skysčių, nebijo rūgščių ir šarmų. Tiesa, pastarųjų nereiktų palikti ilgam.

Granito stalviršis virtuvei

Granitas - giluminė uoliena, išgaunama 2000 metrų ir gilesnėse kasyklose. Jame būna lauko špato, kvarco, žėručio priemaišų, lemiančių akmens spalvą ir raštą. Kiekvienas granito stalviršis yra unikalus ir nepakartojamas.

Granitas kietesnis nei marmuras, atsparus įbrėžimams, beveik neįgeriantis skysčių, pakantus karščiui, rūgštims, chemikalams, lengvai valomas, reikalauja mažai priežiūros. Intensyviai naudojamą granito stalviršį gali tekti kartą per metus ar du impregnuoti, tą galima padaryti pačiam su specialiu impregnantu arba išsikviesti meistrą.

Kalbėti  apie granito spalvas ir raštus - nedėkingas reikalas, jį reikia matyti. „Kartais marmuro ar granito raštas pasufleruoja net baldo dizaino idėją, o spalvų gama labai plati - nuo beveik baltos iki juodos", - sako baldus gaminantis meistras.

Granitinis stalviršis
Jauki granitinių stalviršių klasika.

Porceliano keramikos stalviršiai virtuvei

„Iki šiol aš skeptiškai  žiūrėjau į keraminius paviršius virtuvėje, ypač jei jie būdavo formuojami iš atskirų plytelių, tačiau kai pradėjome dirbti su SapienStone medžiaga, nuomonę pakeičiau. Tai ne įprasta keramika, tai medžiaga, apjungianti savyje natūralumą, porceliano tankį, keramikos šilumą ir akmens kietumą. Ir be viso to, kaip sako gamintojai, ilgaamžė, nors pas mus atsirado neseniai. Kiek teko bandyti, visiškai atspari įbrėžimams, šalčiui, karščiui", - vardija meistras Ignas.

Akmeninis stalviršis virtuvės salai
Porceliano keramika - natūrali medžiaga, ją apdirbant išgaunami įvairūs paviršiai, jie gali būti blizgūs, matiniai, struktūriniai.

Italijoje gaminamais SapienStone keraminiais stalviršiais prekiaujantys atstovai sako, kad gamintojai patarė išbandyti plokštę dėl skyčių įgeriamumo: palaikyti ant SapienStone stalviršio palietą kavą, arbatą, išspaustas citrinos sultis, actą, padažą, aliejų. „Po kelių dienų sudrėkinta šluoste nuvalius paviršių, ant jo neliko jokios žymės. Medžiaga neporėta, todėl neįgeria skysčių ir joje nelieka dėmių. Be to, labai gerai valosi, nereikia jokios priežiūros ir atnaujinimo. Kadangi medžiaga vienalytė ir be porų, labai higieniška, ant darbastalio niekada nesiveis mikrobai. Gamintojai nenaudoja lakiųjų organinių junginių, o tai reiškia, kad medžiaga yra ekologiška", - sako specialistai.

SapiensStone plokštės kaitlentėms
SapienStone plokštės naudojamos netgi kaitlentėms vietoje stiklo keramikos - taip išgaunamas dar vientisesnis virtuvės darbastalio paviršius.

Kuo geri porceliano keramikos stalviršiai

Porceliano keramikos žaliava yra viena iš vadinamojo baltojo molio rūšių - kaolinitas, kuris kaitinamas 1200-1400 °C temperatūroje ir sukietėjęs virsta labai tvirta ir patvaria medžiaga. Priklausomai nuo molio priemaišų, išgaunama vis kitokia spalva ir raštas. Medžiaga apjungia savyje porceliano išvaizdą ir akmens stiprumą bei atsparumą. Ant porceliano stalviršio galima pastatyti įkaitusią ketaus keptuvę ir neliks žymių.

Ar ši medžiaga visiškai be trūkumų?

Nėra nė vienos medžiagos, kuri neturėtų jokio trūkumo. Reiktų žiūrėti, ar trūkumai atsiranda dėl dažniausių situacijų, ar dėl išimtinių įvykių. Ant porceliano stalviršio negalima iš aukštai mesti sunkių daiktų,  nes paviršius gali įskilti. Bet smūgiams jautrūs beveik visi paviršiai.

Galimas didžiausias SapienStone plokštės storis yra 12 mm, tai šiek tiek riboja kraštų apdirbimo būdus. Bet tai nemenkina SapienStone privalumų, būtinų virtuvės stalviršiui: natūralumo, ilgus metus nekintančios išvaizdos, higieniškumo, atsparumo skysčiams ir dėmėms.

Baldų meistras Ignas sako, kad labai patogu, jog porceliano keramikos plokštės yra plačiai pritaikomos ne tik virtuvės balduose, bet ir kituose individualiai gaminamuose balduose, taip pat tinka sienų apdailai, interjero detalėms.

Akmeninė apdaila virtuvėje
Akmens apdaila virtuvėje.

Parengta pagal baldų gamintojų informaciją, gamintojų nuotraukos

 

Statybų ir būsto gido Asa.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "IKS" sutikimo draudžiama.

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Įmonės produktai

Paveikslėlis Pavadinimas Trumpas aprašymas Kaina
Balkonų stiklinimas Alytuje Balkonų stiklinimas Alytuje įstiklintas Balkonas Alytuje, Aliuminis Balkonų Stiklinimas, Rėminės Ir Berėmės Aliuminio Konstrukcijos Alytaus Apskrityje, Terasu, Verandu, Plastikiniu Balkonu Stiklinimas Alytaus Rajone
Balkonų stiklinimas Jonavoje Balkonų stiklinimas Jonavoje įstiklintas Balkonas Jonavoje, Aliuminis Balkonų Stiklinimas, Rėminės Ir Berėmės Aliuminio Konstrukcijos Jonavos Apskrityje, Terasu, Verandu, Plastikiniu Balkonu Stiklinimas Jonavos Rajone
Balkonų stiklinimas Kaune Balkonų stiklinimas Kaune Balkono Stiklinimas Kaina Kauno Rajone, Balkonu Stiklinimas Aliuminio Konstrukcijomis Kaune, įstiklintas Balkonas Kauno Apskrityje, Balkono Stiklinimo Variantai Kauno Rajone, Aliuminio Sistemos, Aliuminis Balkonų Stiklinimas, Rėminės Ir Berėmės Aliuminio Konstrukcijos Kauno Rajone
Balkonų stiklinimas Klaipėdoje Balkonų stiklinimas Klaipėdoje įstiklintas Balkonas Klaipėdoje, Aliuminis Balkonų Stiklinimas, Rėminės Ir Berėmės Aliuminio Konstrukcijos Klaipėdos Apskrityje, Terasu, Verandu, Plastikiniu Balkonu Stiklinimas Klaipėdos Rajone
Balkonų stiklinimas Kėdainiuose Balkonų stiklinimas Kėdainiuose įstiklintas Balkonas Kėdainiuose, Aliuminis Balkonų Stiklinimas, Rėminės Ir Berėmės Aliuminio Konstrukcijos Kėdainių Apskrityje, Terasu, Verandu, Plastikiniu Balkonu Stiklinimas Kėdainių Rajone
Balkonų stiklinimas Marijampolėje Balkonų stiklinimas Marijampolėje įstiklintas Balkonas Marijampolėje, Aliuminis Balkonų Stiklinimas, Rėminės Ir Berėmės Aliuminio Konstrukcijos Marijampolės Apskrityje, Terasu, Verandu, Plastikiniu Balkonu Stiklinimas Marijampolė
Balkonų stiklinimas Mažeikiuose Balkonų stiklinimas Mažeikiuose įstiklintas Balkonas Mažeikiuose, Aliuminis Balkonų Stiklinimas, Rėminės Ir Berėmės Aliuminio Konstrukcijos Mažeikių Apskrityje, Terasu, Verandu, Plastikiniu Balkonu Stiklinimas Mažeikių Rajone
Balkonų stiklinimas Panevėžyje Balkonų stiklinimas Panevėžyje įstiklintas Balkonas Panevėžyje, Aliuminis Balkonų Stiklinimas, Rėminės Ir Berėmės Aliuminio Konstrukcijos Panevėžio Apskrityje, Terasu, Verandu, Plastikiniu Balkonu Stiklinimas Panevėžio Rajone
Balkonų stiklinimas Utenoje Balkonų stiklinimas Utenoje įstiklintas Balkonas Utenoje, Aliuminis Balkonų Stiklinimas, Rėminės Ir Berėmės Aliuminio Konstrukcijos Utenos Apskrityje, Terasu, Verandu, Plastikiniu Balkonu Stiklinimas Utenos Rajone
Balkonų stiklinimas Vilniuje Balkonų stiklinimas Vilniuje įstiklintas Balkonas Vilniuje, Aliuminis Balkonų Stiklinimas, Rėminės Ir Berėmės Aliuminio Konstrukcijos Vilniaus Apskrityje, Terasu, Verandu, Plastikiniu Balkonu Stiklinimas Vilniaus Rajone

Kategorijos straipsniai

Pirties įrengimas

Pirties garinės įrengimas, pirties grindų, gultų, apdailos įrengimas, pirties krosnelės pajungimas, pirties durų montavimas

Lauko baseino įrengimas

Betoninio baseino įrengimas. Baseino dizainas: apdaila, konstrukcijos tipas, medžiaga, baseino projektas, kraštovaizdžio dizainas aplink

Sienų tinkavimas

Tinkas vidaus apdailai. Tinko rūšys, sluoksnio storis ir svarbios detalės: kaip tinkuoti kampus, skirtingų medžiagų sandūras, angokraščius ir kt.

Automatinės katilinės įrengimas

Išmaniosios katilinės įrengimas, automatizuotos katilinės su akumuliacine talpa, katilinės ir akumuliacinės talpos galingumo skaičiavimas, katilinės sujungimas su atsinaujinančios energijos įranga

Palangės montavimas

Vidinė palangė, vidinės palangės montavimo instrukcija

Namo statyba iš polistireno blokelių

Liktiniai klojiniai iš ICF neoporo blokelių, monolintinės sienos betonavimas. Pamatų, lauko sienų, angokraščių, kampų armavimas

Nekilnojamo turto kaina 2023

Nekilnojamo turto kainų prognozės 2023, NT kainos 2023 Vilniuje ir Lietuvos regionuose, 2023 prognozės NT pardavėjams, pirkėjams, nuomotojams

Nuotekų valymo įrengimas

Buitiniai nuotekų valymo įrenginiai, biologinio nuotekų valymo įrengimas, kaip įrengti buitinius nuotekų valymo įrenginius

Energijos taupymo sprendimai

Elektros, šilumos taupymo sprendimai, kaip sutaupyti energiją bute, senos ir naujos statybos name  

Vedantieji

Pirties įrengimas

Pirties garinės įrengimas, pirties grindų, gultų, apdailos įrengimas, pirties krosnelės pajungimas, pirties durų montavimas

Lauko baseino įrengimas

Betoninio baseino įrengimas. Baseino dizainas: apdaila, konstrukcijos tipas, medžiaga, baseino projektas, kraštovaizdžio dizainas aplink

Mūrinio namo statyba

Statybiniai blokeliai laikančiosioms sienoms. Kodėl verta suabejoti pigiausių blokelių kokybe, pagal kokius parametrus rinktis blokelius ir apdailą. 

Svetainės įrengimas

Netradiciniai svetainės interjero sprendimai: erdvės zonavimas skirtingoms veikloms, lenktos pertvaros, apšvietimas.

Ūkis

Karkasinio namo statyba

Karkasinio namo konstrukcija, mediena karkasiniam namui, statybos etapai, izoliacija, šiltinimas, stogo įrengimas, statybos užbaigimas

Lauko baseino įrengimas

Betoninio baseino įrengimas. Baseino dizainas: apdaila, konstrukcijos tipas, medžiaga, baseino projektas, kraštovaizdžio dizainas aplink

Namo statyba iš polistireno blokelių

Liktiniai klojiniai iš ICF neoporo blokelių, monolintinės sienos betonavimas. Pamatų, lauko sienų, angokraščių, kampų armavimas

Nekilnojamo turto kaina 2023

Nekilnojamo turto kainų prognozės 2023, NT kainos 2023 Vilniuje ir Lietuvos regionuose, 2023 prognozės NT pardavėjams, pirkėjams, nuomotojams

Energijos taupymo sprendimai

Elektros, šilumos taupymo sprendimai, kaip sutaupyti energiją bute, senos ir naujos statybos name  

Arkiniai angarai

Arkinio angaro statyba, arkinio angaro konstrukcija, angaro šiltinimas

Angokraščių šiltinimas

Kaip apšiltinti lango ir durų angokraščius iš vidaus, angokraščių apdaila

Mini rekuperatoriai butui

Kompaktiškas rekuperatorius, kaip įrengti rekuperatorių remontuojamame bute

Pelėsio naikinimas

Pelėsio naikinimo priemonės, kaip naikinti pelėsį, kaip kovoti su pelėsiu. Kaip pelėsis namuose kenkia sveikatai

Medienos impregnavimas

Medienos impregnantai, kaip impregnuoti medieną nuo puvinio, degimo, medienos impregnavimo būdai

Akmeniniai virtuvės stalviršiai

Geriausi akmeniniai stalviršiai virtuvei, kaip išsirinkti akmeninį stalviršį virtuvei, valgomajam stalui, virtuvės apdaila akmeniu, natūralaus akmens, keramikos, porceliano keramikos stalviršiai

Geriausios video instrukcijos

Lauko durų montavimo instrukcija

Kaip montuoti lauko duris, video instrukcija apie rėmo montavimą, išramstymą, išlyginimas, įtvirtinimas, montavimo putų purškimas ir apsauga

Šildomų grindų įrengimo instrukcija

Šildomų grindų įrengimas, Filmas kaip įrengti elektra šildomas grindis, infraraudonųjų spindulių grindinis šildymas

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį: