Apšvietimo projektavimas: pagrindiniai principai ir dažniausios klaidos
Atnaujinta: 2023-07-13

Apšvietimo tipai, šviestuvai, spalvinė šviesos temperatūra, apšvietimo valdymas.

Apšvietimo projektavimas

Interjero kūryba, ypač įsigijus naują būstą - daugeliui malonus užsiėmimas, kai niekam nereikia aiškinti, ko norisi. Visgi neprofesionalui klaidų vargu ar pavyks išvengti. Ypač daug klaidų padaroma projektuojant apšvietimą, kuris yra labai svarbus ir jį būtina suplanuoti dar iki galutinės apdailos darbų pabaigos.

7-ios dažniausios apšvietimo klaidos

Apšvietimą namuose ar bet kurioje kitoje erdvėje reikia apgalvoti taip pat gerai, kaip ir pasirenkamas sienų spalvas ir baldus. O kartais net labiau, nes apšvietimas iš esmės keičia erdvę.

  • Pirma klaida - nėra apšvietimo projekto ar bent plano. Didžiausias dėmesys skiriamas ne šviesos sklaidai, bet šviestuvų formai ir spalvai.
  • Pasirenkamas vienas ar du šviesos šaltiniai, nesukuriami keli apšvietimo sluoksniai ir scenarijai.
  • Patalpose per maža šviesos, tiksliau - per mažai apšvietimo taškų.
  • Neteisingai išdėstomi apšvietimo taškai, vienose kambario vietose per daug šviesos, kitose - per mažai.
  • Vienoda spalvinė šviesos temperatūra.
  • Neįrengiamas apšvietimo valdymas.
  • Šviestuvų stilius nederinamas su interjero stiliumi.

 

Apšvietimo projektas

Individualiame name apšvietimo galimybes reikia apgalvoti rengiant techninius darbo projektus, vienas jų turi būti elektros arba elektrotechnikos projektas. Bute apie apšvietimą reikia pagalvoti iki galutinės apdailos. Nors dalinės apdailos butuose elektros jungiklių ir kištukinių lizdų vietos jau būna įrengtos, bet iki galutinės apdailos dar yra galimybė įsirengti papildomus ar esamus perkelti.

Savaime aišku, geriausias rezultatas bus bendradarbiaujant su interjero arba apšvietimo dizaineriu. Profesionalas išanalizuos jūsų erdvę, jūsų ir šeimos narių poreikius, kad pateiktų holistinį apšvietimo sprendimą, kuriame be kitų aspektų būtų atsižvelgta į daugelį veiksnių, tokių kaip akinimas, vizualinis komfortas, energijos sąnaudos, aplinka, apšvietimo standartai, šviesos tarša ir jūsų biudžetas.Iš tiesų yra daug patyrusių architektų, kurie supranta apšvietimo svarbą, kaip šviesa veikia erdvės suvokimą. Taip pat daugelis gerai žino tokias sąvokas kaip LOR - šviesos našumo koeficientas, t.y., šviestuvo spinduliuojama šviesa procentas. Beje, LED instaliacijose jis siekia 100 procentų. Žino, kas yra spalvos atkūrimo indeksas, atvirkštinis kvadrato dėsnis ir liuksai bei kelvinai. Apšvietimo dizaineris padės rasti balansą tarp estetinių ir techninių šviesos ir apšvietimo aspektų, kad sukurtų apšvietimo sprendimą, kuris integruotųsi į interjerą, koreliuotų su jo stiliumi taip pat ir su inžinerinėmis sistemomis.

Jeigu samdyti apšvietimo dizainerį per brangu ar manote, kad neapsimoka, dėl apšvietimo pasitarkite su specializuoto šviestuvų salono darbuotojais.

„Bent jau mūsų šviestuvų salono darbuotojai yra ne tik pardavėjai, jie yra šviesos profesionalai. Visi turi aukštąjį išsilavinimą, visi važinėja į specializuotas parodas, yra išklausę ne vienus kursus apie apšvietimą ir moka padaryti apšvietimo projektą", - sako Kaune, Draugystės gatvėje įsikūrusio šviestuvo salono „Sietynas" vadovas Martynas Sabas.

Apšvietimo projektas

Individualaus namo pirmojo aukšto apšvietimo projektas. Numatytos ne tik šviestuvų vietos, bet ir jų tipai, valdymo galimybės, laidų išvedžiojimas.

Apšvietimo projektavimas

Išskiriami trys pagrindiniai apšvietimo tipai: pagrindinis arba bendras, funkcinis ir dekoratyvinis arba akcentinis.

Pagrindinis apšvietimas dažniausiai įrengiamas patalpos viduryje, nuo lubų. Pagrindinio apšvietimo šviestuvas gali būti puošnus ir dekoratyvus kambario akcentas. Bet labai svarbu, kad lubinis šviestuvas skleistų pakankamai šviesos, kad kampuose nesusidarytų šešėliai. Reiktų įsivaizduoti, kad tai tarsi šventinis salės apšvietimas, kai turi būti gerai matomi visi žmonės ir daiktai. Neretai pagrindinis apšvietimas projektuojamas virš pietų stalo, tačiau, jei pietų stalas yra atokiau, visgi virš jo geriau pakabinti atskirą lubinį šviestuvą.

Pagrindinis apšvietimas
„Sietynas" salone ir kataloguose - per 100 tūkst. įvairiausių tipų ir stilių šviestuvų. Zuma Line šviestuvas.

Kaip pastebi salono „Sietynas" vadovas, pagrindinio apšvietimo šviestuvas - tarsi šventinis kambario rūbas. Bet pagrindinis šviestuvas nebūtinai turi būti krištolinis ar tik kabinamas, tai gali būti ant lubų montuojami šviestuvai, į lubas įleidžiamų šviestuvų grupė, bėginiai šviestuvai, lubinis linijinis šviestuvas ir kt. Svarbiausia - kad derėtų su interjero visuma ir skleistų tinkamą apšvietos lygį, jo šviesa turi pasklisti po visą kambarį. Todėl labai patogu, jei tokiame šviestuve yra galimybė įjungti dalį lempų tam atvejui, jei nereikia daug šviesos. Tiesa, moderniuose interjeruose pagrindinis apšvietimas lubiniu šviestuvu naudojamas vis rečiau, dažnai apšviečiamos atskiros kambario zonos. Bet, kaip minėjome, pagrindinis bendro apšvietimo šviestuvas gali būti dekoratyvi, išraiškinga interjero detalė, leidžianti išnaudoti vertikalią kambario erdvę.

Funkcinis apšvietimas reikalingas tam tikros veiklos zonoms apšviesti - skaitymo, TV žiūrėjimo, pietų stalo ir pan. Šiuo atveju pasirinkimas begalinis - nuo ant sienos montuojamų sieninių šviestuvų, kryptį keičiančių šviestuvų, dimeriuojamų LED šviestuvų iki stalinių lempų, toršerų. Prie funkcinio apšvietimo priskiriami ir šviestuvai prie lovos, drabužinės, vonios kambario apšvietimas. Vonios kambaryje reiktų planuoti bendrą ir funkcinį veidrodžio apšvietimą. Drabužinės, vonios kambario veidrodžiui apšviesti reiktų parinkti kryptingo šviesos srauto šviestuvus.

Dekoratyvinis arba akcentinis apšvietimas - tarsi rūbų aksesuarai, jis turi derėti su bendru interjero stiliumi, jį puošti. Dekoratyvinis apšvietimas neturi užgožti interjero, jo funkcija - įdomus akcentas. Tokiu akcentu gali būti pats šviestuvas ir/ar jo skleidžiama šviesa. Kai kurių dekoratyvinių akcentinių šviestuvų šviesa sukuria įdomias linijas, šešėlių žaismą.

Dekoratyvinis apšvietimas
Minimalistinis akcentinių šviestuvų dizainas ir šviesos efektas išryškėja įjungus šviesą, tačiau net ir neįjungti juodos spalvos sieniniai ONO šviestuvai įdomiai atrodo šviesios sienos fone.

Akcentiniai šviestuvai dažniausiai būna prožektorių tipo, montuojami ant lubų arba sienos. Jie skleidžia tolygų kūgio ar kitos formos šviesos spindulį. Jiems būdingi nedideli matmenys - paprastai jie būna subtilūs ir minimalistiniai, bet sukuria šviesos efektus. Tuo pačiu toks apšvietimas gali būti naudingas, kai patalpoje reikia apšviesti konkrečius taškus.

Šviesos spalvos temperatūra

Gamtoje skirtingu paros laiku šviesos spalva būna skirtinga, pagal ją galima spręsti apie saulėtumą, paros laiką. Dirbtinio šviesos šaltinio spalvinė temperatūra, paprasčiau šnekant lempos šviesos splava, yra svarbi interjerui, nes skirtingoje šviesoje daiktai ir erdvė suvokiami skirtingai.

Šviesos šaltinio spalvinė temperatūra matuojama kelvinais (K) ir nurodoma ant apšvietimo lempų. Gyvenamųjų erdvių apšvietimui tinka 3000 K - 4000 K lempos. 3000 K - 4000 K yra balta šviesa, bet 4000 K yra šaltesnė nei 3000 K. 4000 kelvinų temperatūra laikoma neutralia balta šviesa, o 3000 K - šilta balta šviesa. Bet kiekvienas žmogus šviesos spalvinę temperatūrą suvokia ir toleruoja skirtingai, todėl šviesos temperatūros pasirinkimas nėra nei teisingas, nei klaidingas, svarbu, kad skirtinguose šviestuvuose, kurie naudojami skirtingiems tikslams, būtų skirtingos spalvinės temperatūros lempos.

Šviesos spalvos temperatūra
Kuo daugiau kelvinų, tuo šviesa šaltesnė.

Tipinė namų apšvietimo temperatūra turėtų būti tokia, kuri patinka jums patiems ir kuri leidžia džiaugtis savo namais. Jei jums nepatinka "dienos šviesos spalva" (daugiau nei 5500 K), nesirinkite jos tik todėl, kad kažkas kitas ją laiko geriausia.

3000 K šiltai balta spalva gali būti maloni miegamuosiuose ir svetainėse, o kaip dėl kitų kambarių? Tokiose erdvėse kaip vonios kambariai, virtuvės, rūsiai ir garažai dažnai geriau tinka tikresnės baltos spalvos (daugiau nei 4000 K) lempos. Tokioms patalpoms, kuriose vykdoma tokia veikla kaip maisto ruošimas, daromas makiažas ar sandėliuojami daiktai, rekomenduojama naudoti baltesnių spalvų šviesą (5000 K - 6500 K).

Apšvietimo valdymas

Apšvietimas bus nevisavertis, jeigu galėsime jį tik įjungti ar išjungti, nors tai irgi galima laikyti savotišku valdymu. Tačiau jungiklis jungikliui nelygus. Pavyzdžiui, jeigu prireikia valdyti šviesą iš kelių vietų, labai patogūs yra perjungikliai. O jeigu reikia jungiklio tokioje vietoje, kur atvesti elektrą sudėtinga, galima naudoti bevielį jungiklį - JUNG Friends of Hue bevieliui jungikliui net nereikia maitinimo šaltinio, energija generuojama jungiklį paspaudus.

Apšvietimo valdymas.jpgJUNG bevieliu ant sienos priklijuojamu ar pritvirtinamu jungikliu galima valdyti „Philips Hue" šviestuvus - reguliuoti šviesos temperatūrą, pritemdyti ar paryškinti šviesą.

 

Šviesos valdymas galimas potenciometru, kuriuo reguliuojamas šviesos intensyvumas, o jeigu jis turi Tunable White funkciją - ir spalvinė šviesos temperatūra. JUNG elektros įrangos asortimente lempoms su Dali sąsaja yra labai paprastai valdomas JUNG Dali potenciometras su šia funkcija.

Apšvietimo valdikliai
JUNG apšvietimo lygio valdymo būdai ir prietaisai.

JUNG Power DALI potenciometrui ir kitiems valdikliams naudojami įprasti JUNG AS, A, CD, LS ir SL serijų konstrukcijos rotacinių reguliatorių / potenciometrų dangteliai, kurie dera su įprastų jungiklių dizainu.

Naujos statybos namai neįsivaizduojami be šildymo sistemos, vartų, žaliuzių ar užuolaidų bei apšvietimo valdymo. Tokiu atveju patogu instaliuoti belaidę namų valdymo sistemą JUNG Home. Tai tarpinis variantas tarp brangesnės laidinės KNX valdymo sistemos ir belaidės, bet maitinimo elementų energiją naudojančios eNet siųstuvų sistemos.

JUNG Home veikia kaip tinklas per saugų Bluetooth Mesh ryšį, kurio signalas perduodamas nuo vieno siųstuvo imtuvui, šis gali perduoti signalą dar kitam imtuvui ir t.t. Tai leidžia palaikyti ryšį, kuris gerokai viršija tiesiogines belaidžio ryšio ribas.

Belaidis apšvietimo valdymas_
JUNG Home sistemos komponentai.

Sistemą galima praplėsti, konfigūravimui pakanka išmaniojo telefono. JUNG Home programėlė užmezga ryšį su įrenginiais per Bluetooth ryšį. Paleidimas, o taip pat ir valdymas per programėlę kasdieniame gyvenime galimas be maršrutizatoriaus, serverio ar interneto ryšio. Visi sistemos jungikliai, mygtukai, priedai ir kištukiniai lizdai yra JUNG A, CD ir LS serijų dizaino - klasikinių LS 990 modelių, taip pat galima rinktis iš Le Corbusier spalvų. Tai reiškia, kad sistema puikiai dera bet kurioje gyvenamojoje aplinkoje ir leidžia palaipsniui ją plėsti. Be to, JUNG Home komponentų montavimas toks pat paprastas, kaip ir šviesos jungiklių montavimas, o galimybės didelės ir, svarbiausia, patogios.

Straipsnis parengtas pagal UAB „Jovesa" (sietynas.lt) ir „JUNG Vilnius" (jung.lt informaciją, gamintojų nuotraukos

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Kategorijos straipsniai

4 pagrindinės taisyklės kaip vaikams sukurti tobulą kambarį

Kaip įrengti vaikų kambarį, vaikų kambario planavimas, vaikų kambario baldai, vaikų kambario apšvietimas

Apšvietimo projektavimas: pagrindiniai principai ir dažniausios klaidos

Apšvietimo tipai, šviestuvai, spalvinė šviesos temperatūra, apšvietimo valdymas.

Elektros kabelio parinkimas

Kaip pasirinkti elektros kabelį, kabelio skerspjūvio skaičiavimas, kabelio parinkimas pagal kW

Elektros instaliacija mediniame name

Kaip pravesti laidus mediniame, karkasiniame ar rąstinaime name, elektros instaliavimo taisyklės, elektros instaliaciniai įrenginiai

Elektros kabeliai

Geriausi elektros kabeliai, elektros kabelių parinkimo kriterijai, elektros kabelių skerspjūvio skaičiuoklė, behalogeniniai ir ekranuoti elektros kabeliai

Elektros projektavimas

Elektros projektas, svarbios detalės rengiant elektros instaliacijų projektą, žaibosauga ir apsauga nuo viršįtampių.

Elektros instaliacija name ir bute

Svarbiausi momentai, kuriuos reikia žinoti rengiant elektros instaliacijos planą ir atliekant instaliacijos darbus. Elektros instaliacijos keitimas bute. Instaliacijos klaidos.

Jungiklių dizainas

Jungiklių dizainas ir funkcijos, jungiklių projektavimas BIM aplinkoje, greita ir patogi jungiklių medžiagų, dizaino, specifikacijų bei kainų peržiūra.

Rozečių ir jungiklių montavimas

Kaip montuoti rozetes ir jungiklius, kokias rozetes ir jungiklius naudoti

Įmonės produktai

Paveikslėlis Pavadinimas Trumpas aprašymas Kaina
Saulės elektrinės montavimas Alytuje1 Saulės elektrinės montavimas Alytuje Saulės Elektrinės Irengimas Alytuje, Saulės Elektrinės Projektavimas Alytuje, Saulės Elektrinės Moduliai Alytuje
Saulės elektrinės montavimas Kaune Saulės elektrinės montavimas Kaune Saulės Elektrinės Irengimas Kaune, Saulės Elektrinės Projektavimas Kaune, Saulės Elektrinės Moduliai Kaune
Saulės elektrinės montavimas Klaipėdoje Saulės elektrinės montavimas Klaipėdoje Saulės Elektrinės Irengimas Klaipėdoje, Saulės Elektrinės Projektavimas Klaipėdoje, Saulės Elektrinės Moduliai Klaipėdoje, Saulės Modulių Montavimas Klaipėdoje
Saulės elektrinės montavimas Marijampolėje Saulės elektrinės montavimas Marijampolėje Saulės Elektrinės Irengimas Marijampolėje, Saulės Elektrinės Projektavimas Marijampolėje, Saulės Elektrinės Moduliai Marijampolėje, Saulės Elektrinių Sumontavimas Marijampolėje
Saulės elektrinės montavimas Panevėžyje Saulės elektrinės montavimas Panevėžyje Saulės Elektrinės Irengimas Panevėžyje, Saulės Elektrinės Projektavimas Panevėžyje, Saulės Elektrinės Moduliai Panevėžyje, Saulės Elektrinių Priežiūra Panevėžyje
Saulės elektrinės montavimas Tauragėje Saulės elektrinės montavimas Tauragėje Saulės Elektrinės Irengimas Tauragėje, Saulės Elektrinės Projektavimas Tauragėje, Saulės Elektrinės Moduliai Tauragėje, Saulės Elektrinės įrangos Komplektavimas Tauragėje, Saulės Kolektorių Montavimas Tauragėje, Saulės Elektrinių Prekyba Tauragėje
Saulės elektrinės montavimas Telšiuose Saulės elektrinės montavimas Telšiuose Saulės Elektrinės Irengimas Telšiuose, Saulės Elektrinės Projektavimas Telšiuose, Saulės Elektrinės Moduliai Telšiuose, Saulės Elektrinių Montavimo Paslaugos Telšiuose, Saulės Elektrinių Statybos Paslaugos Telšiuose, Saulės Elektrinių Garantinis Ir Pogarantinis Aptarnavimas Telšiuose
Saulės elektrinės montavimas Utenoje Saulės elektrinės montavimas Utenoje Saulės Elektrinės įrengimas Utenoje, Saulės Elektrinės Projektavimas Utenoje, Saulės Elektrinės Moduliai Utenoje
Saulės elektrinės montavimas Vilniuje Saulės elektrinės montavimas Vilniuje Saulės Elektrinės Irengimas Vilniuje, Saulės Elektrinės Projektavimas Vilniuje, Saulės Elektrinės Moduliai Vilniuje
Saulės elektrinės montavimas Šiauliuose2 Saulės elektrinės montavimas Šiauliuose Saulės Elektrinės Irengimas šiauliuose, Saulės Elektrinės Projektavimas šiauliuose, Saulės Elektrinės Moduliai šiauliuose, Saulės Elektrinės Techninė Priežiūra šiauliuose, Saulės Elektrinės Garantinis Aptarnavimas šiauliuose, Saulės Panelių įrengimas šiauliuose

Vedantieji

4 pagrindinės taisyklės kaip vaikams sukurti tobulą kambarį

Kaip įrengti vaikų kambarį, vaikų kambario planavimas, vaikų kambario baldai, vaikų kambario apšvietimas

Apšvietimo projektavimas: pagrindiniai principai ir dažniausios klaidos

Apšvietimo tipai, šviestuvai, spalvinė šviesos temperatūra, apšvietimo valdymas.

Elektros kabelio parinkimas

Kaip pasirinkti elektros kabelį, kabelio skerspjūvio skaičiavimas, kabelio parinkimas pagal kW

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį: