Cementinės dailylentės
Atnaujinta: 2023-08-17

Medienos išvaizdos fibrocementinės dailylentės - alternatyva medinėms dailylentėms: atrodo kaip mediena, bet neturi medienos ydų, ilgaamžės kaip klinkeris, bet pigesnės, tinka tiek klasikiniam, tiek moderniam pastatų stiliui.

Cementinės dailylentės

Medienos imitacijos cementinės dailylentės.

Viename iš statybinių forumų kilo diskusija: jeigu reikia tamsesnės spalvos fasado, geriau tinkuoti ir dažyti tamsia spalva ar montuoti vėdinamą fasadą iš tamsių plokščių? Profesionalai tuoj pat paaiškino, kiek problemų gali sukelti tamsiai dažytas tinkuotas fasadas. Tuo tarpu vėdinamam fasadui tamsi spalva visiškai nerizikinga, be to, ant fasado apdailai galima montuoti plokštes, dailylentes, kurios turi didesnes architektūrinės išraiškos galimybes.

 

Cementinės fasado apdailos dailylentės

Kadangi Lietuvoje mėgstamos natūralios medžiagos, nemaža dalis individualių namų, komercinių ir visuomeninių fasadų apdailinami mediena ar jos intarpais. Bet mediena - trumpalaikis sprendimas, nes gerai įgeria drėgmę, pūva, neatspari ugniai, tenka susitaikyti su tuo, jog fasadus teks kas keletą metų impregnuoti ir perdažyti. Su fibrocementinėmis fasado dailylentėmis išgaunamas medienos efektas be medienos ydų.

Fibrocementinės dailylentės ir plokštės gaminamos iš natūralios kilmės medžiagų, į jų sudėtį įeina portlandcementis, smėlis, vanduo ir celiuliozės pluoštas. Fibrocemento sudėtyje nėra asbesto, formaldehidų, stiklo pluošto ar kitų gamtai nedraugiškų medžiagų.

fibrocemento dailylentės
Fibrocementinio pluošto dailylentės sudėtinės dalys: cementas, vanduo, smėlis ir celiuliozė.

Cementinių dailylenčių, kaip ir rodo jų pavadinimas, medžiagos pagrindas yra portlandcementis, savo ruožtu sudarytas iš klinkerio, gipso ir mineralinių priedų. Cementinių dailylenčių sudėtyje yra sutvirtinančių natūralių organinių ir sintetinių priedų. Autoklavinio gamybos proceso metu žaliavų masė sukietėja ir gaunama tvirta bei ilgaamžė pluoštinio cemento kompozitinė medžiaga, kuri atspari atmosferos poveikiams, vandeniui, ugniai, vabzdžiams, cheminei korozijai ir yra stabili bei gana lengva.

Dėl savo sudėties medžiaga yra vidutinio tankio, kieta, laikui bėgant tik dar labiau kietėja, o tai savo ruožtu reiškia, kad, palyginti su pradiniu tankiu, cementinės dailylentės fasadui įgauna dar daugiau atsparumo drėgmei, šalčio-šilumos ciklams, iš esmės jų neveikia aplinkos faktoriai.

Balkonų apdaila fibrocemento dailylentemis
Balkonų apdaila fibrocemento dailylentėmis.

Cementinės plokštės ir dailylentės laikomos viena iš ilgaamžiškiausių fasado apdailų. Įvairioms paviršiaus spalvoms išgauti naudojami vandens pagrindo akriliniai ar kiti dažai. Nespalvotas nugarinis paviršius, lentelių galai ir natūralios spalvos cementinės dailylentės dengiamos bespalviu, vandeniui atspariu impregnantu.

Naudingiausios cementinių dailylenčių savybės yra tai, kad jos nebijo drėgmės, nepūva, ant jų neauga grybeliai, pelėsiai (cemento reakcija yra šarminė - pH 7), jų nepažeidžia kenkėjai, jos atsparios ugniai (degumo klasė A2-s1,d0),  UV spinduliams ir nereikalauja ypatingos ir dažnos priežiūros. Fibrocemento apdaila gerai izoliuoja garsą, vasarą sulaiko šilumos skverbimąsi, neturi statinio krūvio, todėl netraukia dulkių, jas nuo dailylenčių paviršiaus - tiek lygaus, tiek faktūrinio, lengvai nuplauna lietus. Dėl išvardintų savybių cementinių dailylenčių ar plokščių apdaila nepakeičiama miškingose vietovėse, arti medžių, vandens telkinių - ten, kur labai dažnai tinkas ir kitos medžiagos pasidengia dumbliais, apauga kerpėmis.

Pačios populiariausios - medienos išvaizdos cementinės dailylentės.

 

Medinės cementinės dailylentės

UAB „Paladija", atstovaujančios pasaulinio lygio didžiausius „Shera", „Olar" ir „Headerboard" plokščių ir dailylenčių gamintojus, vadovas Aurimas Poška sako, kad per 25-erius įmonės gyvavimo metus dar niekada jie neturėjo taip tikroviškai atrodančių medienos išvaizdos cementinių dailylenčių. Medienos spalvų Shera dailylentės iki galo paruošiamos gamykloje, todėl jų atsparumas UV spinduliams ir visiems kitiems poveikiams, lyginant su dažytomis dailylentėmis, dar didesnis. Kitomis spalvomis fibrocemento lentelės dažomos Kaune.

Gamintojai suteikia 10 metų garantiją cementinių dailylenčių spalvai - reiškia, jūsų neerzins išblukę fasado plotai, apsilupęs paviršius. Realus cementinių dailylenčių fasado tarnavimo laikas yra 50-60 metų. Dėl ilgaamžiškumo jos itin tinka stogo pakalai, nesvarbu, ar fasadas dengiamas cementinėmis dailylentėmis ar kita medžiaga.

Medienos imitacijos cementinės dailylentės
Cementinių lentelių apdaila ir stogo pakala.

Pastogė yra ta vieta, kuri ne taip greitai išdžiūsta po lietaus, kur yra pavojus kauptis drėgmei, apnašoms, ją sunku pasiekti ir nuvalyti. Net jei namo sienos apdailintos kitomis medžiagomis, cementinių dailylenčių pakala yra garantija, kad ji ilgus metus nekels rūpesčių. Kaip minėjome, cementinių dailylenčių medžiaga yra šarminės reakcijos (pH 7), todėl fasadų paviršius atsparus samanojimui.

Lietuvoje populiariausias dailylenčių paviršiaus tipas - atkartojantis gilias medienos rieves.

Medienos faktūros fibrocementinės dailylentėss
Giliai rievėta cementinių fasado dailylenčių medienos faktūra, sukuria natūralumo įspūdį.

 

Cementinių dailylenčių parinkimas

Dailylentės gali būti montuojamos horizontaliai su persidengimu - taip, kaip tradiciškai dengiamos medinės dailylentės arba vertikaliai, su tarpais. Skirtingais montavimo būdais galima pasiekti vis skirtingą vaizdą ir architektūrinį rezultatą.

Fasadinės cementinės dailylentes_
Cementinių dailylenčių tvirtinimas su persidengimu.

Medienos faktūros fibrocementinės dailylentėss
Dailylenčių tvirtinimas su tarpais.

UAB „Paladija" vadovas sako, kad Lietuvoje ypač mėgstamos tradicinių medienos spalvų ir gilesnių rievių rašto cementines dailylentes - riešuto, sendinto ąžuolo, tikmedžio, taip pat pilkos spalvos medienos imitacija. Įmonės sandėlyje visada yra gamyklinių šių medienos dailylenčių spalvų bei pilkų Shera dailylenčių, nereikia laukti, kol bus atvežtos. Cementinių dailylenčių privalumas tas, kad sugadinus ar sulaužius vieną lentelę, ją nesudėtinga pakeisti.

Cementinių dailylenčių dizainas_
Išryškintos medžio rievės atkartoja medienos vaizdą. Cementinių dailylenčių medžiaga yra šarminės reakcijos (pH 7), todėl fasadų paviršius atsparus samanojimui.

Cementinių fasado dailylenčių paviršiai, montavimo būdai įleidžia sukurti išskirtinius fasadus, juolab, kad fibrocemento apdaila yra optimalus kainos ir kokybės santykis.

Jeigu reikia modernesnės nei natūrali mediena apdailos, galima rinktis nedažytas, natūralios spalvos cementines dailylentes, arba galima jas nudažyti norima spalva. Didesni Shera dailylenčių kiekiai dažomi ceche, iki 80 kv.m kiekius gali nusidažyti užsakovai.

Cementinės fasado lentelės dažomos akriliniais, silikoniniais, akrilo lateksiniais dažais, spalvų gama, galima sakyti, begalinė. Spalvos tolygumui prieš dažymą rekomenduojama lenteles gruntuoti, o nugarinę pusę irgi nudažyti arba impregnuoti, taip pat dėl geresnės apsaugos nuo vandens įgeriamumo rekomenduojama impergnuoti ir lentelių galų pjūvius. Lentelės dažomos dviem sluoksniais - prieš montavimą ir sumontuotos, galima abiem dažų sluoksniais dengti ir prieš montavimą.

Cementinių dailylenčių spalvos_
Dažytų cementinių lentelių apkala itin mėgstama Vakarų Europos šalyse, jos pirmauja tarp fasado apdailos medžiagų Vokietijoje, Nyderlanduose, Danijoje, Norvegijoje, Airijoje, Anglijoje.

Ilgaamžiškumo, spalvų stabilumo požiūriu cementinės dailylentės lenkia daugelį apdailos medžiagų, lyginti galima būtų nebent su klinkeriu, tačiau nepalyginama šių medžiagų kaina.

 

Cementinių dailylenčių montavimas

Išsirinkti fasado apdailos medžiagą - pusė darbo. Reikia nepamiršti ir montavimo darbų,  nes jie šiais laikais nepigūs. Fibrocementinės dailylentės montuojamos kaip ir visi vėdinami fasadai - ant karkaso, tai gali būti medienos, aliuminio, cinkuoto plieno karkasas. Karkaso profilų storį apsprendžia šiltinimo medžiagos storis, standartinis vertikalių profilių montavimo žingsnis - 600 mm.

Jeigu pasirenkami medienos tašeliai, jie turi būti paruošti: išdžiovinti, impregnuoti. Pavojaus, kad medieną veiks drėgmė nėra, nes tai yra vėdinamas fasadas ir tarpe tarp apšiltinimo bei apkalos cirkuliuojantis oras juos nuolat džiovina.

Kaip montuoti cementines dailylentes
Vėdinamo fasado konstrukcija su cementinių dailylenčių apkala.

Standartiniai cementinių dailylenčių matmenys: storis - 8 mm, plotis -200 mm, ilgis - 3000 mm, kaip minėjome, tvirtinti galima dviem būdais: horizontaliai su užleidimu arba su tarpais, galimas ir vertikalus tvirtinimas su tarpais, tvirtinimo būdų kombinacija.

Cementinės lentelės lengvai pjaustomos, nereikia specialių įrankių, kokių reikia, pavyzdžiui, kitoms apdailos plokštėms pjaustyti. Pakanka įprasto rankinio arba automatinio pjūklelio su deimantiniu disku.

Kadangi pačios populiariausios yra medienos išvaizdos dailylentės, dažniausiai pasirenkamas horizontalus jų tvirtinimas su horizontaliuoju užleidimu - kai dailylentės horizontaliai tvirtinamos prie vertikalių tašelių užleidžiant vieną ant kitos 30 mm, lygiai taip, kaip tradiciškai kalamos medinės dailylentės. Dėl temperatūrinio judėjimo galų sandūrose paliekami 4-6 mm tarpeliai.

Cementinių dailylenčių montavimas užleidžiant
Horizontalus montavimas su užleidimu. Suklojus cementines dailylentes šiuo būdu, fasado paviršius labai gerai nuplaunamas greitai nubėgančio lietaus.

Vertikalus montavimas - kai lentelės ant horizontalių tašelių tvirtinamos vertikaliai, paliekant tarpą. Vertikalusis tvirtinimas mėgstamas modernios architektūros šalininkų. Matomi tvirtinimo savisriegiai, po sumontavimo jie gruntuojami ir uždažomi. Visi Shera dailylenčių tvirtinimo elementai komplektuojami kartu su lentelėmis.Vertikalus cementinių dailylenčių montavimas
Vertikalus montavimas su tarpu. Pastato architektūros dinamiškumui pasiekti dažnai derinamas horizontalus ir vertikalus dailylenčių montavimas.

Tvirtinant pirmuoju būdu, t.y., su horizontaliuoju užleidimu, savisriegių, išskyrus paskutinę eilę, nesimato. Paruošus karkasą, lentelių montavimo darbas gana greitas, angokraščių apdailai galima naudoti nuo fasado likusias nupjovas.

Cementinių dailylenčių fasado angokraščių apdaila
Angokrasčių apdaila.

Iš esmės fibrocementinių dailylenčių montavimas nėra sudėtingas, tereikia laikytis technologinių reikalavimų, o darbo trukmė daug priklauso nuo įgūdžių. Patyręs montuotojas vidutinio dydžio namo apdailą sumontuos per 3-4 savaites, mėgėjui gali prireikti ir poros mėnesių. Taip pat darbo trukmę lemia ir langų kiekis. Patogu, kad darbus galima atlikti bet kokiu oru, svarbu iš anksto pasiruošti karkasą.

Cementinės dailylentės ant spygliuočių medienos tašelių arba metalinių profilių karkaso tvirtinamos su savisriegiais, visada naudojant tarpinę. Tarp dailylenčių ir karkaso, ant profilių visada turi būti naudojama EPDM arba PCV kompensacinė juosta juosta, tarp cokolio ir apdailos nepamirškite cokolinio perforuoto profilio, saugančio termoizoliaciją nuo graužikų.

Cementinių dailylenčių tvirtinimo-karkaso-montavimas
Karkaso paruošimas fibrocemento apdailos montavimui: kompensacinė juosta ant profilių ir cokolinis profiliuotis.

Kad ant vidinės apdailinių lentelių pusės nesikondensuotų garai, vėdinamas oro tarpas tarp lentelių ir šiltinamosios medžiagos turi būti ≥30 mm, bet ne daugiau kaip 100 mm, viršutinė ir apatinė fasado dalys, taip pat langų ir durų angokraščiai turi turėti tiesiogines vėdinimo angas orui patekti.

Viena lentelė per visą savo ilgį ant skirtingų profilių dviejuose taškuose tvirtinama stabiliai, kiti tvirtinimo taškai turi būti paslankūs. Stabilus tvirtinimo taškas - kai tvirtinama tradiciškai standžiai. Paslankus taškas - kai savisriegiui gręžiama didesnio skersmens skylė nei jo storis. Pavyzdžiui, savisriegiui, kurio storis 4 mm, gręžiama 5,5 mm kiaurymė ir savisriegis tvirtinamas kiaurymės centre.

Savisriegiai cementinių dailylenčių montavimui
Paslankus savisriegio tvirtinimas.

Lentelių galai tarpusavyje jungiami paliekant 4-6 mm tarpą, jungties piešinys - pagal pageidavimą. Dažniausiai, kad jungtys nebūtų pernelyg ryškios, jos išdėstomos šachmatine tvarka. Tarpas lentelių galuose reikalingas dėl terminio judėjimo, nors vėdinamo fasado konstrukcija ir lentelių medžiaga į aplinkos pokyčius bei  temperatūrą reaguoja palyginti nedaug.

Tvirtinant su tarpais savisriegiai yra matomi ir turi būti uždažomi arba savisriegiai turi atitikti dailylenčių spalvą.

UAB „Paladija" atstovai sako, kad cementinių dailylenčių apkalą daug kas montuoja patys, lenteles nesunku susipjaustyti ir pačiam susimontuoti ant nuosavo namo fasado. Sugebės net niekada to nedaręs žmogus, žinoma, pasikonsultavęs su įmonės specialistais, meistrais. Įmonėje dirba patyrę konsultantai, tad tiek profesionalams, tiek mėgėjams žinios pasiekiamos nesunkiai, plokstes.net svetainėje yra išsami montavimo instrukcija.

 

Parengta pagal UAB „Paladija" informaciją, gamintojų nuotraukos

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Kategorijos straipsniai

Šiltinimas poliuretano putomis

Stogo. sienų, pamatų šiltinimas poliuretano putomis, kuo skiriasi šiltinimui naudojamos poliuretano putos

Vėjo izoliacinė plėvelė

Sienų plėvelės montavimas, vėjo izoliacijos įrengimas, lauko plėvelės sandarinimas

Difuzinės plėvelės montavimas

Stogo plėvelės įrengimas, difuzinės stogo plėvelės klojimas, kondesato nukreipimo lovelio montavimas, difuzinės plėvelės sandarinimas

Daugiabučio renovacija

Daugiabučių renovacija, parama daugiabučio renovavimui, šilumos punkto modernizavimas, daugiabučio investicinis planas

Karkasinio namo šiltinimas

Karkaso šiltinimas, karkasinių namų šiltinimas, ką reikia žinoti apie karkasinio namo apšiltinimą?

Vidaus durys

Geriausios vidaus durys, vidaus durų pasirinkimas, vidaus durų dizainas,

Pirties įrengimas

Pirties garinės įrengimas, pirties grindų, gultų, apdailos įrengimas, pirties krosnelės pajungimas, pirties durų montavimas

Lauko baseino įrengimas

Betoninio baseino įrengimas. Baseino dizainas: apdaila, konstrukcijos tipas, medžiaga, baseino projektas, kraštovaizdžio dizainas aplink

Sienų tinkavimas

Tinkas vidaus apdailai. Tinko rūšys, sluoksnio storis ir svarbios detalės: kaip tinkuoti kampus, skirtingų medžiagų sandūras, angokraščius ir kt.

Įmonės produktai

Paveikslėlis Pavadinimas Trumpas aprašymas Kaina
Balkonų stiklinimas Alytuje Balkonų stiklinimas Alytuje įstiklintas Balkonas Alytuje, Aliuminis Balkonų Stiklinimas, Rėminės Ir Berėmės Aliuminio Konstrukcijos Alytaus Apskrityje, Terasu, Verandu, Plastikiniu Balkonu Stiklinimas Alytaus Rajone
Balkonų stiklinimas Jonavoje Balkonų stiklinimas Jonavoje įstiklintas Balkonas Jonavoje, Aliuminis Balkonų Stiklinimas, Rėminės Ir Berėmės Aliuminio Konstrukcijos Jonavos Apskrityje, Terasu, Verandu, Plastikiniu Balkonu Stiklinimas Jonavos Rajone
Balkonų stiklinimas Kaune Balkonų stiklinimas Kaune Balkono Stiklinimas Kaina Kauno Rajone, Balkonu Stiklinimas Aliuminio Konstrukcijomis Kaune, įstiklintas Balkonas Kauno Apskrityje, Balkono Stiklinimo Variantai Kauno Rajone, Aliuminio Sistemos, Aliuminis Balkonų Stiklinimas, Rėminės Ir Berėmės Aliuminio Konstrukcijos Kauno Rajone
Balkonų stiklinimas Klaipėdoje Balkonų stiklinimas Klaipėdoje įstiklintas Balkonas Klaipėdoje, Aliuminis Balkonų Stiklinimas, Rėminės Ir Berėmės Aliuminio Konstrukcijos Klaipėdos Apskrityje, Terasu, Verandu, Plastikiniu Balkonu Stiklinimas Klaipėdos Rajone
Balkonų stiklinimas Kėdainiuose Balkonų stiklinimas Kėdainiuose įstiklintas Balkonas Kėdainiuose, Aliuminis Balkonų Stiklinimas, Rėminės Ir Berėmės Aliuminio Konstrukcijos Kėdainių Apskrityje, Terasu, Verandu, Plastikiniu Balkonu Stiklinimas Kėdainių Rajone
Balkonų stiklinimas Marijampolėje Balkonų stiklinimas Marijampolėje įstiklintas Balkonas Marijampolėje, Aliuminis Balkonų Stiklinimas, Rėminės Ir Berėmės Aliuminio Konstrukcijos Marijampolės Apskrityje, Terasu, Verandu, Plastikiniu Balkonu Stiklinimas Marijampolė
Balkonų stiklinimas Mažeikiuose Balkonų stiklinimas Mažeikiuose įstiklintas Balkonas Mažeikiuose, Aliuminis Balkonų Stiklinimas, Rėminės Ir Berėmės Aliuminio Konstrukcijos Mažeikių Apskrityje, Terasu, Verandu, Plastikiniu Balkonu Stiklinimas Mažeikių Rajone
Balkonų stiklinimas Panevėžyje Balkonų stiklinimas Panevėžyje įstiklintas Balkonas Panevėžyje, Aliuminis Balkonų Stiklinimas, Rėminės Ir Berėmės Aliuminio Konstrukcijos Panevėžio Apskrityje, Terasu, Verandu, Plastikiniu Balkonu Stiklinimas Panevėžio Rajone
Balkonų stiklinimas Utenoje Balkonų stiklinimas Utenoje įstiklintas Balkonas Utenoje, Aliuminis Balkonų Stiklinimas, Rėminės Ir Berėmės Aliuminio Konstrukcijos Utenos Apskrityje, Terasu, Verandu, Plastikiniu Balkonu Stiklinimas Utenos Rajone
Balkonų stiklinimas Vilniuje Balkonų stiklinimas Vilniuje įstiklintas Balkonas Vilniuje, Aliuminis Balkonų Stiklinimas, Rėminės Ir Berėmės Aliuminio Konstrukcijos Vilniaus Apskrityje, Terasu, Verandu, Plastikiniu Balkonu Stiklinimas Vilniaus Rajone

Vedantieji

Šiltinimas poliuretano putomis

Stogo. sienų, pamatų šiltinimas poliuretano putomis, kuo skiriasi šiltinimui naudojamos poliuretano putos

Daugiabučio renovacija

Daugiabučių renovacija, parama daugiabučio renovavimui, šilumos punkto modernizavimas, daugiabučio investicinis planas

Karkasinio namo šiltinimas

Karkaso šiltinimas, karkasinių namų šiltinimas, ką reikia žinoti apie karkasinio namo apšiltinimą?

Vidaus durys

Geriausios vidaus durys, vidaus durų pasirinkimas, vidaus durų dizainas,

Ūkis

Karkasinio namo statyba

Karkasinio namo konstrukcija, mediena karkasiniam namui, statybos etapai, izoliacija, šiltinimas, stogo įrengimas, statybos užbaigimas

Lauko baseino įrengimas

Betoninio baseino įrengimas. Baseino dizainas: apdaila, konstrukcijos tipas, medžiaga, baseino projektas, kraštovaizdžio dizainas aplink

Namo statyba iš polistireno blokelių

Liktiniai klojiniai iš ICF neoporo blokelių, monolintinės sienos betonavimas. Pamatų, lauko sienų, angokraščių, kampų armavimas

Nekilnojamo turto kaina 2023

Nekilnojamo turto kainų prognozės 2023, NT kainos 2023 Vilniuje ir Lietuvos regionuose, 2023 prognozės NT pardavėjams, pirkėjams, nuomotojams

Energijos taupymo sprendimai

Elektros, šilumos taupymo sprendimai, kaip sutaupyti energiją bute, senos ir naujos statybos name  

Arkiniai angarai

Arkinio angaro statyba, arkinio angaro konstrukcija, angaro šiltinimas

Angokraščių šiltinimas

Kaip apšiltinti lango ir durų angokraščius iš vidaus, angokraščių apdaila

Mini rekuperatoriai butui

Kompaktiškas rekuperatorius, kaip įrengti rekuperatorių remontuojamame bute

Pelėsio naikinimas

Pelėsio naikinimo priemonės, kaip naikinti pelėsį, kaip kovoti su pelėsiu. Kaip pelėsis namuose kenkia sveikatai

Medienos impregnavimas

Medienos impregnantai, kaip impregnuoti medieną nuo puvinio, degimo, medienos impregnavimo būdai

Akmeniniai virtuvės stalviršiai

Geriausi akmeniniai stalviršiai virtuvei, kaip išsirinkti akmeninį stalviršį virtuvei, valgomajam stalui, virtuvės apdaila akmeniu, natūralaus akmens, keramikos, porceliano keramikos stalviršiai

Geriausios video instrukcijos

Lauko durų montavimo instrukcija

Kaip montuoti lauko duris, video instrukcija apie rėmo montavimą, išramstymą, išlyginimas, įtvirtinimas, montavimo putų purškimas ir apsauga

Šildomų grindų įrengimo instrukcija

Šildomų grindų įrengimas, Filmas kaip įrengti elektra šildomas grindis, infraraudonųjų spindulių grindinis šildymas

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį: