Lauko terasos įrengimas
Atnaujinta: 2024-01-17

Nuosavoje terasoje galima ne tik papusryčiauti ar pavakaroti. Tai puiki vieta ilsėtis tuomet, kai norisi pabėgti nuo namuose tvyrančios vasaros kaitros. Terasos statybos etapai.

Kaip išrinkti vietą terasai 

Nuo to, kokios terasos norėsite, kokio ji bus dydžio, iš kokių medžiagų, ar visiškai atvira, ar pusiau uždara, priklauso jos statyba. Taigi pirmiausia reikia apsispręsti dėl terasos išvaizdos ir jos konstrukcijos.

Jei terasa numatyta namo projekte, pamatus terasai jai galima padaryti statant namo pamatus. Na, o jei terasos idėja atsirado vėliau, kai namas jau seniai pastatytas - taip pat nieko blogo. Pagyvenus name kur kas lengviau apsispręsti, kurioje vietoje terasą geriau statyti. Apsisprendžiant dėl terasos vietos, labai svarbu tiksliai žinoti saulės padėtį tam tikru metų ir dienos laiku, ar terasoje vyraus ryto, vidurdienio ar vakaro saulė.

Jei mėgstate pasėdėti leidžiantis saulei terasa nebūtinai geriausia vakarinėje pusėje. Jei namas apsuptas miško gražiausi atspindžiai vasarą rytų, pietryčių pusėje ant medžių viršūnių. Tik po to vakaruose ima rausti dangus. Žiemą atspindžiai būna rytuose, ar net šiaurinėje dalyje, kaip ir saulė leidžiasi beveik pietuose. Pastebėkite aplinką ir suprasite kurioje vietoje maloniausia praleisti laisvą laiką. Geriausia jei terasa apsaugoima nuo šiaurinės pusės vėjų ir atsiveria į rytus, vakarus ir pietus.

Kitas, ne mažiau svarbus aspektas, į kurį reikia atsižvelgti statant terasą, tas, kad į ją turi būti paprasta patekti, todėl geriau, kad jį būtų įrengta prie svetainės ar virtuvės. Labai patogu, kai virtuvės langas ar durys yra į terasą - tuomet bus labai patogu vaikščioti, paduoti užkandžius terasoje sėdintiems namiškiams.

Apsauga nuo vėjo ir pašalinių žvilgsnių taip pat yra reikšmingi veiksniai. Jei namuose yra vaikų, reikia pagalvoti ir apie jų saugumą. Terasa namo atžvilgiu gali būti kampu arba iš dalies po stogu. Ant virš žemės esančių polinių pamatų terasa statoma dažniau tais atvejais, kai namo pamatai yra aukšti arba kai jis stovi ant šlaito.

Apsisprendus dėl terasos vietos, būtina apsispręsti dėl jos ploto. Terasa - tai tas pats kaip virtuvė ar svetainė, tik ji lauke, todėl jos dydis priklauso nuo šeimos poreikių. Manau, kad 5-6 asmenų šeimai optimali bus 14-25 kv. m terasa, tačiau tikrai džiaugsis tie, kurie terasai gali skirti apie 40 kv. m.

Sutaupyti galima, jei terasą darysite stačiakampio formos, tuomet išvengsite nuostolių dėl lentų atraižų.

Iš ko statyti lauko terasą

Medžiagas terasos grindims galima rinktis pačias įvairiausias,  pastaruoju metu sparčiausiai populiarėja medžio ir plastiko kompozito lentos. Taip pat galima naudoti kaitintą medieną (termomediena), impregnuotas medžio masyvo lentas. Termomediena gana gerai atlaiko aplinkos poveikį, tačiau yra gana trapi. Iš masyvo medienos neįrengsite ilgaamžės terasos, tokiai lauko terasai reikės pastoviai skirti laiko atnaujinimui ir priežiūrai. Kiek geresnė situacija su maumedžio lentomis terasai, tačiau ir jos reikalaus daug daugiau priežiūros nei panaudojus medžio kompozito lentas. 

  Su WPC lentomis ( Wood Plastic Composite  - medžio plastiko kompozitas) taip pat yra niuansų. Siūlomų WPC lentų yra labai didelis kainų diapozonas ir tuo pačiu dideli skirtumai kokybėje. Prekybos centruose galima įsigyti WPC lentų po 20 eurų už kvadratą. Specializuotoje WPC terasinių lentų parduotuvėje 2 WPC terasinės lentos kaina vidutiniškai siekia 70 eurų už kvadratą. Kuo skiriasi pigios ir brangios WPC terasinės lentos?

  Pigios WPC lentos gaminamos iš antrinių žaliavų. Tai perdirbtas plastikas ir medienos gamybos atliekos. Brangios lentos gaminamos iš pirminės plastiko ir medienos žaliavos. Naudojant antrines žaliavas neįmanoma išlaikyti vienodos kokybės. Dėl to lauko terasų montuotojai gana dažnai skundžiasi, kad naudojant pigias WPC lentas dažnai tenka terasas permontuoti, nes dalis lentų sutrūkinėja. 

Pigios terasinės lentos

Viršuje pigi WPC terasinė lenta su plika akimi matomais struktūros pažeidimais. Tokia lenta turės tokias pat problemas kaip eilinė medžio masyvo lenta. Ji trūkinės, skilinės, ją bus sunku prižiūrėti nes ji įgers vandenį ir teršalus. Apačioje lenkų gamintojo WPC lenta vientisos struktūros. Tokios lentos neįgeria vandens, teršalų, lengvai valomos. Išlaiko vienodas eksploatacines savybes dešimtmečiais. 

WPC terasinės lentos

Pigios terasinės lentos dažniausiai yra kelių spalvų ir klasikinio griovelinio paviršiaus. Prie namų norisi turėti terasą derančią prie namo ir aplinkos. Specializuotoje parduotuvėje siūlomas labai platus paviršių ir spalvų asortimentas. Rimti gamintojai daug investuoja ne tik į lentų kokybę, bet ir į dizainą bei funkcines sąvybes. Lauko terasoms ypač svarbus saugumas.Gamintojai siūlo lygaus paviršiaus WPC lentas su itin mažomis slydimo sąvybėmis.

Masyvo medienos lentos terasai

Terasai įrengti naudojant masyvo medieną, ji turi būti impregnuota giluminiu būdu, nes nuolat veikiama drėgmės, o išdžiūti turi ne pačias geriausias sąlygas.

Renkantis medieną reiktų žiūrėti, kad ji būtų ne tik impregnuota, bet ir turėtų aukščiausią impregnavimo klasę. Terasos karkaso mediena negali būti žemesnės impregnavimo klasės kaip III. 

 

Medienos impregnavimo klasės pagal naudojimo sąlygas

Klasė

Aplinkos sąlygos

Apsauga nuo

Gaminiai

I

Virš žemės, esanti tik sausoje aplinkoje

Vabzdžiai

Vidiniai stalių gaminiai, tarpinės grindų detalės

II

Virš žemės, po stogu, atsitiktinis drėgmės veiksnys.

Vabzdžiai ir grybiniai organizmai

Čerpinės lotos, plokščių stogų detalės, karkasinių namų detalės, detalės kur yra kondensacijos rizika.

III

Virš žemės, neuždengta, esanti lauke, bet nekontaktuojanti su žeme

Grybiniai organizmai

Išorės stalių gaminiai, tvorų skersiniai, vartai, terasos, žaidimų aikštelėms

IV

Kontaktas su žeme ar su gėlu vandeniu.

Grybiniai organizmai

Tvorų kuolai, dangų detalės, poliai, pabėgiai.

Verta impregnanto turėti ir patiems, jo prireiks nupjautiems medienos galams apdoroti. Impregnuotą terasai skirtą medieną dar būtų gerai papildomai nutepti aliejiniais dažais arba bespalve apsaugine alyva. Tai apsaugo nuo smulkių įtrūkių ir atitolina puvimą.


Medienos masyvo lagės neturi liestis su žeme ar betonu, dedant ant betono po jomis reikia pakloti ruberoido ar panašios hidroizoliacinės medžiagos.

Ypač gerai įsigeriančia gruntavimo alyva arba dažais  reikėtų padengti medienos galus. Kitas svarbus dalykas, susijęs su medienos pasirinkimu, tas, kad terasos tašų matmenys turi būti pakankamai dideli, jungtys tvirtos, o visos metalinės dalys, net varžtai ir vinys, - apsaugotos nuo rūdžių, t. y. karštai cinkuoti arba net pagaminti iš nerūdijančio plieno.

Išklojus terasą medienos masyvo lentomis po kurio laiko teks jas atnaujinti.

Tuo tarpu WPC (wood plastic composite) gaminiai iš medienos - plastiko net ir po kelerių metų intensyvaus eksploatavimo nekeičia nei fizinės, nei estetinės būklės.   Medienos ir plastiko kompozito terasines lentas gamina tiek užsienio, tiek Lietuvos įmonės, jų pasirinkimas gana platus.

Lauko terasos įrengimas
WPC lentų atvira terasa.

Medžio-plastiko kompozito gaminiai vertinami dėl paviršiaus tvirtumo, atsparumo atmosferos, įskaitant UV spindulius, poveikiui, o svarbiausia - nereiklūs priežiūrai. Būtent šios savybės ir pateisina bei kompensuoja aukštesnę WPC gaminių kainą.

Terasa ant polinių pamatų

Kaip ir statant bet kokį statinį, terasai svarbiausia yra pagrindas - pamatai. Ar giliai juos reikės kasti, priklauso nuo to, kurioje vietoje terasą statysite.

Lietuvoje įšalo riba yra 1,2 m, taigi ir duobių gylis terasos poliams turėtų toks būti. Jei namas stovi ant pakankamai gerai drenuojančio žvyro, galima kasti sekliau - apie metrą. Tačiau nevertėtų rizikuoti. Prieš kelis metus žiemą įšalo ribos viršijo net 1,4 m, dėl to daug tvorų ir terasų pamatų „iššovė" į viršų. Kitas ne mažiau svarbus dalykas - skylės skersmuo turėtų būti ne mažesnis kaip 13 cm, o dar geriau - 15 centimetrų.

Tolesnis žingsnis - pamato betonavimas. Čia būtina laikytis betono stiprio ir sutankinimo reikalavimų, parinkti tinkamą armatūrą.

Pavėsinei, terasai pamatai svarbūs tiek pat, kiek namui.  JAV be projektuotojo ir techninio prižiūrėtojo leidimo terasos neįsirengsite, o pas mus ją bando sukonstruoti bet kuris iš trijų milijonų statybos vadovų.

Terasos pamatas turi atitikti visus reikalavimus: gylį pagal įšalo zoną, polių skersmuo - pagal apkrovas, armatūrą geriausia naudoti rifliuotą, 10 mm skersmens bent du strypus sujungtus tarpusavyje lygia 4-6 mm skersmens viela.

Pirmiausia reikia padaryti duobes betono stulpeliams ir jose išlieti padų plokštes. Į kiekvienos vidų įspausti armatūrinio plieno strypą ar įleisti tvirtinimo elementą (varžtą su kilpa apatinėje dalyje, kad iš betono neišsitrauktų), jei bus naudojamasi lagių tvirtinimo būdu. Po to reikia į duobes įdėti 150 mm skersmens apvalią kartoninę liejimo formą ir aplink vėl užpilti žeme. Galima naudoti skardinį apvalų ar stačiakampį vamzdį reikiamam aukščiui suformuoti, kad betonas neišslinktų. Svarbiausia, kad betono liejimo procesas būtu nepertraukiamas, kitaip viršžeminė dalis bet kada gali atitrūkti. Įrengus pamatus būtina sumontuoti lages. Tam tinka medinės sijos arba galima išlieti betoninį pagrindą. Ant jų klojamos terasos grindų lentos. Lagės pritvirtinamos kalant nuožulniai arba naudojant metalinius kampuočius tarp pirminės ir galinės atraminės sijos 600 mm žingsniu. Tokiu atveju platus atraminės sijos priekinis kraštas visiškai uždengs pagrindo lentų galus. Na, o jei tarp lentų norite turėti vienodus plyšius, prieš tvirtindami lentas vinimis arba varžtais pasinaudokite 5 mm tašeliais.

Jei norite, kad terasos grindys būtų šiltos - žemę po terasa reikia sutrombuoti ir užpilti storu žvyro sluoksniu. Kitas variantas - rinktis jau pagamintus pjedestalus.

Terasos įrengimas ant grunto

Terasą galimą įrengti ant grunto arba plokščiojo stogo. Tam naudojamos reguliuojamos kojelės. Statant ant grunto pagrindą reikia papildomai paruošti. Jei gruntas mažai laidus vandeniui žiemos metu terasa bus kilnojama. Geriau tokio grunto 30 - 40 centimetrų pašalinti ir pakeisti žvyro sluoksniu. Žvyras turi būti sutankinamas. Ant žvyro dedama agroplėvelė kuri praleidžia vandenį, bet neleidžia augti žolei. 
  Dažniausiai dar dedamos šaligatvio plytelės kurios plačiau paskirsto terasos svorį ant grunto. Ant šaligatvio plytelių dedamos reguliuojamos kojelės. Ant jų bus montuojamas lauko terasos karkasas.

 

Terasos reguliuojamas pagrindas

Lauko terasos reguliuojamas pagrindas kuriuo prekiauja 2MBaltic. Lauko terasos reguliuojamų atramų gali būti skirtingų aukščių ir skirtingų pado pločių. 

Terasos įrengimas ant grunto

Lauko terasos įrengimas ant grunto. Terasos įrengimui panaudotos WPC lagės

 

Įsukamos atramos terasoms

Kas nelinkęs užsiimti pamatų įrengimo darbais, gali pasinaudoti gatavomis atramomis - darbas greitesnis ir paprastesnis, tiesa, pjedestalų kaina didesnė nei betono ir armatūros. Per dieną vienas žmogus gali išgręžti ir užbetonuoti iki 10 pamatinių polių, pjedestalų per vieną dieną galima sumontuoti penkis kartus daugiau ir sudėti lages.

Atramos reguliuojamos, tai išsprendžia aukščio klausimą, jas galima montuoti ir ant betono ar seno asfalto, senų plytelių.

Esant nelygiam pagrindui sudedami nuolydžio korektoriai ir montuojamos lagės bei lentos. Atramos prie pagrindo tvirtinamos jas ankeruojant tvirtinimo elementais, galima klijuoti bitumine mase, galima ir netvirtinti. Jeigu pagrindas tiesiog pieva ar žemė, iškaskite 50x50 cm ir 20 cm gylio duobę, ją pripildykite smulkaus žvyro statykite atramą ir montuokite terasą. Smulkų žvyrą būtina sutankinti.

Lauko terasos karkaso montavimas

Lauko terasai geriausia naudoti dvigubą karkasą. Dvigubo karkaso  konstrukcija gerokai stabilesnė nei viengubo, nes apkrovos pasiskirsto tolygiau.
 Karkasui geriausia naudoti aliuminio, cinkuoto plieno arba WPC lages. Vis dar gajus storų, "nesupūnančių" medienos masyvo lagių naudojimas. Atviroje lauko terasoje tokios lagės laikys kurį laiką. Tačiau greitai pasijaus problemos. Pirmiausia mediena ima pūti aplink tvirtinimo elementus, jie ima judėti ir terasa ima girgždėti vaikštant. Ypač daug problemų derinyje su medžio masyvo lentomis. Su laiku į medines lages įsimeta grybeliai. Pakeitus supuvusią medinę terasinę lentą į ją greitai pereina lagės grybeliai smarkiai sutrumpindami lentos eksploatacijos laiką.

 

Lauko terasos karkaso įrengimas

Įrengiama terasa iš aliuminio lagių. Apatinė lagių eilė daroma kas 70 - 80 centimetrų. Kraštuose apie 20 centimetrų.  Antroji lagių eilė daroma kas 40 centimetrų jei naudojamos tuščiavidurės WPC lentos ir kas 70 naudojant pilnavidures lentas. Prie kraštų viršutinės lagės tankinamos dedant antrają už 20 centimetrų.  Tačiau kiekvienu atveju geriau pasitarti su specialistu. 

Lauko terasos lentų montavimas

Lauko terasos lentos gali būti tvirtinamos prisukant tiesiai į lages arba su specialiais tvirtinimo elementais. Terasinių lentų laikikliai ne tik įtvirtina lentas, bet ir pakelia lentas nuo lagių. susidarantis tarpas svarbus, kad greitai išdžiūtų vanduo. Jei lenta prispausta prie lagės, tarpelyje ilgai laikosi vanduo ir lenta ima keisti parametrus, trumpėja eksploatacijos laikas. 

Terasinių lentų laikikliai 

Terasinių lentų laikikliai tvirto metalo, puikiai laiko lentas. Terasinės lentos turi specialias briaunas į kurias įtvirtinami laikikliai. Svarbu, kad briaunos būtų patikimos ir išlaikytų joms skirtas dideles apkrovas. 

Lauko terasos apdaila

Teraso turi įvairių kraštų apdailos variantų. Dažniausiai terasų meistrai padailą įrengia iš tų pačių terasinių lentų. Gmintojai specialius apvadus ir specialius tvirtinimus. Tokia terasos apdaila gerokai sumažina  terasos montavimo darbo  sąnaudas.

Po konsultacijų  paruošė Sergejus Jeriomenko

 

Viskas.lt informaciją, straipsnio dalis  draudžiama naudoti kituose interneto leidiniuose ir tinklapiuose

 

 

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Kategorijos straipsniai

Siloso gamyba

Silosas, žolės ir kukurūzų siloso ruošimas, kaip teisingai paruošti silosą, siloso fermentacija, siloso gamybos priedai

Azimina - naujas augalas kuris nustebins net patyrusį sodininką

Aziminos auginimas, aziminos sodinimas, aziminos dauginimas

Geriausi traktoriai

Kaip išsirinkti traktorių. Geriausių traktorių techninės charakteristikos

Raudonųjų serbentų auginimas

Raudonieji ir baltieji serbentai, serbentų sodinimas, serbentų priežiūra, serbentų ligos, serbentų kenkėjai, serbentų veislės

Žiedinė ekonomika regionuose

Kaip atgaivinti Lietuvos miestelius, miestelių žiedinės ekonomikos grandinės, verslai regionuose palaikantys vienas kitą

Automatinės katilinės įrengimas

Išmaniosios katilinės įrengimas, automatizuotos katilinės su akumuliacine talpa, katilinės ir akumuliacinės talpos galingumo skaičiavimas, katilinės sujungimas su atsinaujinančios energijos įranga

Triušių auginimas

Triušių auginimo sąlygos, triušių šėrimas, triušių veisimo patarimai. Geriausios triušių veislės

Namo statyba iš polistireno blokelių

Liktiniai klojiniai iš ICF neoporo blokelių, monolintinės sienos betonavimas. Pamatų, lauko sienų, angokraščių, kampų armavimas

Nuotekų valymo įrengimas

Buitiniai nuotekų valymo įrenginiai, biologinio nuotekų valymo įrengimas, kaip įrengti buitinius nuotekų valymo įrenginius

Įmonės produktai

Paveikslėlis Pavadinimas Trumpas aprašymas Kaina
Benzininis generatorius nuoma Vilnius Benzininio generatoriaus nuoma Vilniuje Benzininio Generatoriaus Nuoma Vilniuje, Buitinio Elektros Generatoriaus Nuoma
Braškių daigai Molėtuose Braškių daigai Molėtuose Parduodami Gerų Veislių Elitiniai Braškių Daigai Molėtuose
Dailylentės pirčiai Vilniuje Dailylentės pirčiai Vilniuje Pirties Dailylentės Vilniuje, Liepos, Juodalksnio, Drebulės Dailylentės Vilnius
drėgmės surinkėjo nuoma Vilniuje Drėgmės surinktuvo nuoma Vilniuje Drėgmės Surinktuvas Nuoma Vilnius, Drėgmės Surinkėjas, Oro Džiovintuvas Nuoma Vilniuje, Oro Sausintuvo Nuoma Vilnius
Mediena karkasiniam namui Kaune Karkasinio namo statyba Kaune Karkasinių Namų Statytojai Kaune, Karkaso Surinkimas, Karkaso Montavimo Darbai, Karkasinio Namo įrengimas
karkasinio namo irengimas klaipedoje Karkasinio namo statyba Klaipėdoje Karkasinių Namų Statytojai Klaipėdoje, Karkaso Surinkimas, Karkaso Montavimo Darbai, Karkasinio Namo įrengimas
Karkasinio namo įrengimas Marijampolėje Karkasinio namo statyba Marijampolėje Karkasinių Namų Statytojai Marijampolėje, Karkaso Surinkimas, Karkaso Montavimo Darbai, Karkasinio Namo įrengimas Marijampolėje
Karkasinio namo įrengimas Panevėžyje Karkasinio namo statyba Panevėžyje Karkasinių Namų Statytojai Panevėžyje, Karkaso Surinkimas, Karkaso Montavimo Darbai, Karkasinio Namo įrengimas Panevėžyje
mediena karkasiniam namui_siauliuose Karkasinio namo statyba Šiauliuose Karkasinių Namų Statymas šiauliuose, Karkasinių Namų Statytojai šiauliuose, Karkaso Montavimo Darbai, Karkasinio Namo įrengimas
Laistymo įrengimas Klaipėda Laistymo sistemos Klaipėda Automatinio Laistymo Sistemos Klaipėda
Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį: