Arkiniai angarai
Atnaujinta: 2022-11-29

Daugeliui žmonių angarai asocijuojasi su oro uostais, sandėliais, žėmės ūkiu. Angarai yra universalūs statiniai, kurių paskirtis gali būti nuo konkrečių techninių poreikių iki prestižinių biurų ar gyvenamųjų pastatų. Visai neseniai „Google" kompanija svarstė įrengti savo biurą istoriniame „Hughes Aircraft" angare.

Angarų privalumai

Panašūs į dabartinius angarai imti statyti XIX amžiaus pabaigoje, pradėjus vystytis lėktuvų pramonei. Jie buvo skirti saugoti lėktuvams nuo atmosferos poveikio ir lietaus. Pirmasis 1879 metais netoli Paryžiaus inžinierių Čarlio Renardo ir Artūro Konstantino Krebso pastatytas angaras Y išliko iki šių dienų. Paprastumas ir greita statyba, maža statybos kaina, patvarumas angarus išpopuliarino daugelyje sričių. Šiais laikais angarai naudojami kaip fermos, grūdų ir kitų žemės ūkio produktų saugyklos, technikos garažai, įvairios paskirties komercinės patalpos. Dar labiau angarų statybą supaprastino moduliniai arkiniai angarai.    
Vis didėjant statybos darbų kainoms, svarbą įgauna montavimo paprastumas, komplektuojančių detalių užbaigtumas. Svarbu, kad į objektą būtų atvežtos dalys be papildomo poreikio jas gaminti, tada nedidelis angaras nuo pamato iki užbaigimo gali būti sumontuotas per kelias savaites. Priklausomai nuo poreikių, angarai gali būti apšiltinti arba neapšiltinti, tik saugantys nuo išorės atmosferinio poveikio.

Šiuolaikinėje architektūros įvairovėje arkiniai angarai tampa ir prestižiniu gyvenamuoju būstu. Architektų dirbtuvės „Maziar Behrooz Architect
Šiuolaikinėje architektūros įvairovėje arkiniai angarai tampa ir prestižiniu gyvenamuoju būstu. Architektų dirbtuvės „Maziar Behrooz Architect" suprojektuotas gyvenamasis namas Rytų Hemptone, JAV., nuotrauka Adam Friedberg


Arkinio angaro statyba

Nedideliems arkiniams angarams nereikia investicijų į pamatus. Iki 12 metrų pločio angaras gali būti montuojamas tik išlyginus aikštelę, sumontuojant arkines konstrukcijas ant metalinio rėmo. Tai ypač svarbu, jei esamoms sąlygoms nėra galimybių statyti betoninio pamato. Tokie angarai gali būti statomi ir laikinam naudojimui. Platesniems angarams ruošiami betoniniai pamatai. Tai gali būti stulpiniai ar juostiniai pamatai su skylėmis angaro rėmams. Įstačius rėmą, skylė užbetonuojama. Grūdų saugykloms daromas apie 1,5 metro paaukštinimas, ant kurio montuojamas metalinis angaro rėmas. Iki 18 metrų pločio angarai nepriskiriami ypatingų statinių grupei ir juos galima statytis savo jėgomis.

 

Angaras ant rėmo
Arkinė konstrukcija ant metalinio rėmo.

 

Juostinis pamatas arkinės konstrukcijos rėmams
Juostinis pamatas su skylėmis arkinės konstrukcijos rėmams.

Grūdų sandėliavimo angaras
Grūdų sandėliavimui angaro pamatas paaukštintas ir papildomai atremtas į grunto pylimą. Angaras, kurio skersmuo - 17 metrų, ilgis - 49 metrai, pastatytas Panevėžio rajone.  Angaro pagrindui pritaikyti seni pamatai.

Andaras grūdams sndėliuoti
Angaras grūdams
Geriausias angaro variantas grūdams sandėliuoti - su pakeltais pamatais iš blokelių.

Paruošus aikštelę ar pamatus angarui, atvežamos jo dalys. Pavyzdžiui,  danų kompanijos „Future Rundbuehaller" 12- 16 metrų pločio angarais, turinčiais apie 500 kv.m grindų ploto, standartinio angaro dalys telpa į pusę sunkvežimio priekabos.

Arkinio angaro rėmai
Arkinio angaro rėmai telpa į sunkvežimio priekabą.

Arkinio angaro rėmai dažniausiai būna metaliniai. Rėmams dažniausiai naudojami nuo 89 iki 114 mm skersmens plieninius konstrukcinius vamzdžius. Didesnio skersmens angarams apatinėje dalyje naudojami dvigubi vamzdžiai. 16 metrų skersmens angarų viršutinė dalis sustiprinama papildomu plieniniu strypu. Arkos montuojamos ne didesniu kaip 3 metrų atstumu viena nuo kitos.
Tarpusavyje arkos sujungiamos mediniais skersiniais, ant kurių vėliau montuojama stogo danga. Jei reikia angarą apšiltinti, tarpuose tarp skersinių gali būti suklota izoliacinė medžiaga. Skersinio matmenys -125x50 mm. Jei, norint sudėti storesnį izoliacijos sluoksnį ir pasiekti reikiamą šilumos izoliaciją tokio pločio neužtenka, tvirtinami papildomi skersiniai.

Arkinio angaro konstrukcija
Arkinio angaro konstrukcija su rėmais, sutvirtinta skersiniais.  10 metrų skersmens, 39 metrų ilgio angaras Nemenčinėje.

Arkinio angaro apšiltinimas
Dvigubi angaro skersiniai, kai reikalinga storesnė izoliacija. Apšiltintuose sandėliuose, saugyklose nesudėtinga išlaikyti pastovią vidaus temperatūrą.

Angarų statyboje stogo dangai paprastai naudojami plieniniai lakštai. Jie ilgaamžiai, nesudėtingai montuojami ir  transportuojami. Papildomai gali būti naudojama skaidri danga. Angarų statybos įmonės dengia angarus ir skaidria polikarbonatinių plokščių danga, kuri į angarą praleidžia dienos šviesą ir užtikrina reikiamą apšvietimo lygį viduje.

 

Angaras drabužių prekybai
Drabužių prekybai naudojamas angaras. Didelį šviesos kiekį užtikrina polikarbonatinės peršviečiamos plokštės.

Angarinės konstrukcijos yra sandarios, tad dažniausiai reikalingas priverstinis arba natūralus vėdinimas.  Natūraliai ventiliacijai daromos angos pastato šonuose oro pritekėjimui ir angos viršuje, pro kurias oras pasišalina. Tai yra pigiausias vėdinimo būdas. Esant poreikiui, angaruose gali būti įrengtos ir priverstinio oro padavimo, pašalinimo, pašildymo ar pašaldymo sistemos.

Maži kilnojami angarai

Arkinių angarų konstrukcija ne tik greitai surenkama, bet ir greitai išardoma, todėl nesunkiai pervežama iš vienos vietos į kitą naudojant traktorių su frontaliniu keltuvu. Labai dažnai mini angarai naudojami gyvulių ganyklose kaip pastogė, pašaro ir šieno saugykla. Jie tinkami ir kaip automobilių, traktorių garažai.

Kilnojamas angaras
Universalus angaras
Universalios paskirties angaras - gali būti šiltnamis ir šilta bei šviesi pavėsinė su puikiu vaizdu į apylinkes.

Angaras naudojamas kaip pastogė
Angaras naudojams kaip pastogė lauke ganomiems gyvuliams.

 

Standartinio angaro komplektacija

Standartinis angaras

Klientų atsiliepimai

Ūkininkas Gintautas iš Panevėžio rajono, Ragaudžių kaimo angarų statytoją pasirinko dėl mažiausios kainos už kvadratinį metrą. Angaras buvo numatomas nešiltintas, universaliam naudojimui - technikai, žemės ūkio produkcijai. Angaro plotis 16 metrų, jam buvo įrengti gręžtiniai pamatai, uždėtas rostverkas ir iškelta 1 metro sienelė iš blokelių. Pasak ūkininko, darbas buvo atliktas laiku, laikantis sutarto termino, pastatytu angaru yra patenkintas. Apžiūrėję angarą panašius pasistatė ir keli kaimynai.

Ūkininkas Eugenijus angarų statytoją pasirinko dėl šių angarų statybos technologijos. Jam patiko tvirta metalinė ir lengvai surenkama konstrukcija. Angaras pastatytas ant senų silosinės pamatų, 17 metrų skersmens ir 49 metrų ilgio. Angaras buvo pastatytas greitai, pagal sutartus terminus.

Sergejus Jeriomenko, "Future Hangars" nuotraukos

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Kategorijos straipsniai

Siloso gamyba

Silosas, žolės ir kukurūzų siloso ruošimas, kaip teisingai paruošti silosą, siloso fermentacija, siloso gamybos priedai

Azimina - naujas augalas kuris nustebins net patyrusį sodininką

Aziminos auginimas, aziminos sodinimas, aziminos dauginimas

Geriausi traktoriai

Kaip išsirinkti traktorių. Geriausių traktorių techninės charakteristikos

Raudonųjų serbentų auginimas

Raudonieji ir baltieji serbentai, serbentų sodinimas, serbentų priežiūra, serbentų ligos, serbentų kenkėjai, serbentų veislės

Žiedinė ekonomika regionuose

Kaip atgaivinti Lietuvos miestelius, miestelių žiedinės ekonomikos grandinės, verslai regionuose palaikantys vienas kitą

Automatinės katilinės įrengimas

Išmaniosios katilinės įrengimas, automatizuotos katilinės su akumuliacine talpa, katilinės ir akumuliacinės talpos galingumo skaičiavimas, katilinės sujungimas su atsinaujinančios energijos įranga

Triušių auginimas

Triušių auginimo sąlygos, triušių šėrimas, triušių veisimo patarimai. Geriausios triušių veislės

Namo statyba iš polistireno blokelių

Liktiniai klojiniai iš ICF neoporo blokelių, monolintinės sienos betonavimas. Pamatų, lauko sienų, angokraščių, kampų armavimas

Nuotekų valymo įrengimas

Buitiniai nuotekų valymo įrenginiai, biologinio nuotekų valymo įrengimas, kaip įrengti buitinius nuotekų valymo įrenginius