LED apšvietimo įrengimas
Atnaujinta: 2024-01-10

Kaip susiplanuoti vidaus apšvietimą, rozečių vietas ir susimontuoti jas patiems. Taupus apšvietimas - ne tik LED juostos ir lemputės, bet ir apšvietimo valdymas.

Led apšvietimo įrengimas

Interneto svetainėse ir žurnaluose daug rašoma apie apšvietimo scenarijus ir jų planavimą: atseit svarbu galvoti ne tik apie šviestuvų dizainą, bet ir apie apšvietimo funkcionalumą apskritai. Tačiau visi patarimai paprastai susiveda į vieną - pasikvieskite profesionalų dizainerį ar apšvietimo techniką, ir jie viską suplanuos ir nuspręs už jus. Ar jie teisūs? Ir taip, ir ne. Yra nemažai taisyklių, kurių laikydamiesi, galite susiplanuoti apšvietimą patys, savarankiškai, o elektros instaliaciją geriau patikėti profesionalams. Apšvietimas, šviestuvų vietos ir kištukiniai lizdai planuojami dar iki elektros instaliacijos. Elektrikai paprastai žino ir pataria, kur jie turi būti, bet jie nežino jūsų gyvenimo scenarijų, be to, elektriko žinojimas priklauso nuo jo patirties.

LED apšvietimo zonavimas

Bet kurios patalpos apšvietimą sudaro trys svarbios dalys: bendrasis, vietinis (kryptinis) ir akcentinis, dekoratyvinis apšvietimas. Bendrajam apšvietimui dažnai priskiriami šviestuvai, kurie įrengiami lubose ir visoje patalpoje skleidžia tolygią, išsklaidytą šviesą. Paprastai su tokia funkcija gerai susidoroja šviestuvai su keliomis LED lempomis ir tekstiliniais arba matinio stiklo gaubtais. Svarbu, kad lubinis šviestuvas nemestų šešėlių ir neakintų - priešingu atveju neišsprendžiama švelnaus, tolygaus erdvės apšvietimo užduotis.

Šviestuvai, kurie sukuria matomus, akivaizdžius šešėlius, apšviečia interjero detalės, priskiriami dekoratyviniam apšvietimui.

Zoninis arba kryptinis apšvietimas reikalingas tam tikrose vietose specialioms funkcijoms: virtuvėje - virš darbo zonos, prie lovos - skaitymui, vonioje prie veidrodžio - veido apšvietimui ir t.t.

LED šviestuvų išdėstymas

Turėdami omenyje šiuos tris apšvietimo tipus, patys galime susiplanuoti, kur ir koks reikalingas apšvietimas. Šviestuvų vietos, kištukiniai lizdai turi būti planuojami dar iki elektros instaliacijos ir apdailos darbų.

●       Pirmiausia išnagrinėkime buto ar namo patalpų planą, kuriame pažymėtos baldų vietos, poilsio, TV, virtuvės zonos.

●       Kad teisingai susiplanuotume rozečių vietas, reiktų turėti atskirą virtuvės zonos ir buitinės technikos prietaisų planą, nes visai virtuvės įrangai reikalinga elektra. Antraip teks naudoti prailgintuvus, o tai nepatogu, kartais net ir pavojinga.

●       Pasirenkame šviestuvų taškus atskiruose kambariuose ir patalpose;

●       Nustatome rozečių ir jungiklių vietas. Kištukinių lizdų ar rozečių skaičių reikia planuoti turint omenyje, ką į juos jungsime ir plius dar reikia papildomų, nenumatytiems prietaisams. Taigi rozečių reikia konkretiems prietaisams plius dar turi būti papildomų nenumatytiems atvejams.

Atskirai reiktų atkreipti dėmesį į rozetes virtuvėje, skirtas šaldytuvui, gartraukiui, indaplovei, mikrobangų krosnelei, elektrinei viryklei ir kt. buitinei technikai. Kištukinius lizdus virtuvėje reiktų išdėstyti taip, kad juos pasiektų prietaisų maitinimo laidai, taip pat reiktų nepamiršti, kad, esant reikalui, mums turi būti patogu juos pasiekti. Neplanuokite rozečių tiesiai už prietaisų nugaros, nes tokiu atveju nepatogu techniką atjungti, prietaisai neprisispaudžia prie sienos. Virtuvėje kištukinis lizdas gali būti už šaldytuvo, nes jį reikia atitraukti nuo sienos, kad laisvai cirkuliuotų oras, bet ne už indaplovės ar orkaitės.

Kištukinių lizdų išdėstymas

Jeigu kištukinis lizdas tiesiai už indaplovės, gali būti, kad dėl kištuko dydžio indaplovės nebus galima priglausti prie sienos.

Nepamirškite rozetės, o dar geriau jų bloko, virš darbastalio. Rekomenduojama dalį rozečių planuoti sienose, kurios dengiamos spintelėmis -  jų nesimatys, bet kad atidarius spintelę lengvai būtų galima pasiekti. Kitas dalis kištukinių lizdų, skirtų smulkiai buitinei technikai gali būti po pakabinamomis spintelėmis Kiekvieną rozetę turi pasiekti prietaiso laidas, todėl įsigydami naują buitinę techniką atkreipkite dėmesį į laido ilgį.

Rinkdamiesi kištukinius lizdus atkreipkite dėmesį į jų kokybę, nes keisti rozetę, ypač virtuvėje, būna keblu. JUNG Schuco rozetės gaminamos iš kokybiško plastiko, saugios, lengvai montuojamos (turi patogius laidų griebiklius, įtvirtinimo sparnelius), laikosi tvirtai, yra vertikalių ir horizontalių, taip pat pasukamų 45 laipsnių kampu, su dangteliu, dviviečių, triviečių, su įžeminimu, apsauga nuo viršįtampių, su šviesos diodu, USB jungtimi ir kt. Pavyzdžiui, virtuvėje patogu turėti rozetę su USB jungtimi, kuomet gaminant maistą yra galimybė turėti šalia kraunamą telefoną.

rozeciu_blokas_virtuveje

JUNG rozečių blokas su USB jungtimi virš virtuvės darbastalio.

Populiariausios AS dizaino serijos JUNG rozetės yra baltos arba dramblio kaulo spalvos, rėmeliai yra kvadratiniai, žemėjančiais kraštais. Kitų klasikinių dizaino serijų (A, LS) rozetės yra įvairių spalvų.

Video instrukciją, kaip susimontuoti dvivietę JUNG rozetę, rasite ASA.LT TV arba paspaudę saugią nuorodą: https://www.youtube.com/watch?v=vXgnjwMozbs

LED šviestuvai ir juostos

LED apšvietimui turi būti paliktas izoliuotas laidas, prie kurio jungiami apšvietimo prietaisai. Apšvietimui naudojami LED šviestuvai ir juostos. Norint sukurti ramią atmosferą arba jaukiai įsitaisyti svetainėje, visiškai pakanka 500 liumenų LED lempos. Jei norite intensyvesnės šviesos, rinkitės 600-700 liumenų. Lubiniam šviestuvui arba pakabinamam šviestuvui reikėtų rinktis 1000-1500 liumenų lemputę arba juostą.

Priklausomai nuo vietos, kur naudojami, ir konstrukcijos, į kurią montuojami, LED šviestuvai yra įvairių tipų: tai LED juostos, įleidžiami, kabinami, sieniniai, lubiniai, bėginiai, pastatomi ir staliniai šviestuvai.

Išskirtinai aukštos kokybės ir subtilaus dizaino yra JUNG skaitymo, grindų pašvietimo, Plug & Light LED šviestuvai. Plug & Light šviestuvai patogūs tuo, kad galima keisti jų gaubtus, apšvietimo kryptį, šviesos intensyvumą ir atspalvį. Dimeriuojami Plug & Light šviestuvai tinka miegamajame, skaitymo zonoje, virtuvėje, vaikų kambaryje, gali būti montuojami ant sienos, lubose.


led-sviestuvai

Plug & Light dimeriuojami šviestuvai su integruotu LED šviesos šaltiniu.

LED juostos naudingos virš virtuvės darbastalio, perimetriniam kambario apšvietimui, lubose paslėptam apšvietimui, laiptų pakopose. Iš LED juostų galima sukurti šviečiančias geometrines linijas, figūras, apšviesti meno kūrinius. Jos gali būti klijuojamos į profilius arba tiesiai prie sienos, lubų, bet nerekomenduojama klijuoti ant gipskartonio. LED juostų profiliai gali būti montuojami nišoje, įleidžiami į sieną, slepiami konstrukcijose. Vonios kambaryje ar kitose drėgnose patalpose rekomenduojama naudoti specialias hermetiškas LED juostas.


led_juostinis_apsvietimas
Koridoriaus apšvietimas LED juosta. Nišoms apšviesti rekomenduojama rinktis apie 1000 lm/m juostas. Atkreipkite dėmesį, kad LED profilio dangtelis gali sumažinti šviesos srautą.

LED juostų šviesos diodai gali būti vienspalviai, įvairiaspalviai, keičiantys RGB spalvas, yra reguliuojamų nuo šiltos iki šaltos atspavių (Tunable white) juostų. Šviesos spalvą arba šviesos temperatūrą rodo  kelvinų skaičius. Kad būtų lengviau įsiminti, galima sakyti, kad:

●       Šalta šviesa - virš 5000K;

●       Šilta - 2700K ir mažiau;

●       Neutrali - tarp 2700-4000K;

Jeigu LED juostos yra pagrindinis apšvietimas, kuriam reikia tolygaus šviesos srauto, rekomenduojama rinktis juostą, kurioje diodai - šviestukai išdėstyti kuo tankiau. Tačiau gali būti juostų ir su rečiau išdėstytais, bet su didesnės galios šviestukais. Paprastai gamintojai nurodo 1 metro LED juostos galią. Norėdami apskaičiuoti visos juostos galią, 1 metro galingumą reikia dauginti iš juostos ilgio. Vienas juostos metras gali turėti 4,8 W, 7,2 W, 9,6 W, 14,4 W, 16 W, 19,2 W, 28,8 W, galimi ir kitokie galingumai. Dažniausiai LED juostos yra 5 metrų ilgio, yra ir 15 metrų ilgio juostų.

Norint dimeriuoti - t.y. keisti šviesos srauto intensyvumą, reikės dimeriuojamų lempų ir  reguliatoriaus. Šviesos srautas gali būti keičiamas sukamuoju jungikliu, Power DALI potenciometru, išmaniojo namo sistemoje valdomas ekrane, telefono programėle.

led-apsvietimo-reguliavimas

JUNG LED skaitymo šviestuvas ir sukamasis reguliatorius.

LED apsvietimo automatizuotas valdymas

„Labai keista, kad žmonės, rinkdamiesi automobilį, atkreipia dėmesį į degalų sąnaudas arba, kiek gali nuvažiuoti elektromobilis su viena įkrova, nors automobiliu naudojasi mažiau laiko nei praleidžia jo namuose. Iki šiol įsirengiant namus įgnoruojamos automatinis elektros prietaisų valdymas,  nors šildymo valdymas jau prigijo. Elektros energija ne mažiau brangus resursas ir neracionalus jos naudojimas padidina sąskaitas, mėnesines galbūt nežymiai, bet per metus susidaro nemenkos sumos. Be to, kas išbando išmaniojo būsto privalumus, akcentuoja komfortą, kurio jokiu būdu neatsisakytų", - sako JUNG Vilnius" vadovas Raimundas Skurdenis.  Jo nuomone, montuojant elektros instaliaciją name, nebūtina iš karto investuoti į visiškai išbaigtą valdymo sistemą.

Individualiame name iš pradžių naudinga nutiesti KNX valdymo sistemos kabelį, prie kurio vėliau galima jungti daugybės prietaisų, įvairios įrangos, apšvietimo valdymą, sujungiant viską į vieną valdymo bloką. Taip sukuriama komfortiška, taupi, automatizuota namo valdymo sistema, kuri ir vadinama išmaniuoju namu.

Jeigu bute ar name elektros instaliacija jau įrengta, nesudėtinga įsirengti belaidį valdymą, veikiantį net be interneto. Tai JUNG Home sistema, kurios komponentai veikia perduodami saugų ir šifruotą Bluetooth® Mesh ryšio signalą nuo vieno prietaiso kitam. Pakeitus paprastus jungiklius ir valdiklius šios sistemos jungikliais, galimas visų prietaisų, kuriuos valdo ir paprasti jungikliai, valdymas. Paprastas jungiklis, rozetė keičiami JUNG Home mechanizmu nekeičiant laidų. Šią sistemą galima pradėti diegti netgi nuo vieno išmanaus jungiklio ar termostato. Vėliau galima panaudoti išmaniuosius kištukinius lizdus, leidžiančius stebėti elektros suvartojimą ir suteikiančius galimybę tikslingai naudoti energiją. Dar vėliau į sistemą galima integruoti patalpų temperatūros valdiklius, žaliuzių, langų, durų valdymo funkcijas ir t. t.

led-apsvietimo-automatizuotas-valdymas

JUNG Home valdymas vyksta centriniu jungikliu arba telefono programėlėje.

JUNG Home projektas rengiamas lygiai taip pat, kaip klasikinės instaliacijos projektas. Tik ten, kur reikalingas protingas jungiklis (scenarijai, laiko funkcijos), montuojamas ne paprastas mechaninis, o Home mechanizmas su Home klavišu, centrinis valdymo jungiklis ir pan.

Dar daugelis įsivaizduoja, kad protingas apšvietimo ar kitų sistemų automatinis valdymas labai brangus. Tikslią JUNG Home mechanizmų kainą galima sužinoti naudojantis http://www.jungiklis.info skaičiuotuvu, tuo pačiu galima susiskaičiuoti ir paprastų mechanizmų kainą bei juos palyginti.

Parengta bendradarbiaujant su UAB „JUNG Vilnius", gamintojo nuotraukos

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Kategorijos straipsniai

Vienišas teisybės ieškotojas dėl kurio sudužo Sapiegų galybė

Didikų puikybė ir arogancija kurios pasekmėje kilo pilietinis karas pasibaigęs krašto okupacija svetimšaliais

Konfliktas dėl moters, po kurio ATR prarado ketvirtadalį teritorijos

Kaip nesprendžiant mažų problemų susidarė labai didelės problemos, pabaigusios ATR "Aukso Amžių"