Montavimo putos
Atnaujinta: 2022-05-16

Montavimo putos

Montavimo putos smarkiai palengvino statybos darbus. Montavimo putos naudojamos  įvairiems tarpams užsandarinti ir užtikrinti šilumos bei garso izoliaciją. Kiekvienais metais putų sudėtis tobulinama ir yra pritaikoma  konkrečiai problemai spręsti. Kad putos pasiektų deklaruojamus parametrus, labai svarbu laikytis darbo technologijos. Taip pat svarbu putas tinkamai apsaugoti nuo aplinkos poveikio, nes jos nėra atsparios UV spinduliams, drėgmei.

montavimo_putos

 

Montavimo putų sudėtis

Putos būna vienkomponentės ir dvikomponentės. Putų pagrindą sudaro poliuretanas. Putos plečiasi joms reaguojant su oru, plečiantis suskystintoms dujoms, tokioms kaip butanas, propanas, izobutanas. Proceso metu reikalingas nedidelis vandens kiekis. Pažangūs montavimo putų gamintojai didelius finansinius išteklius skiria montavimo putų tobulinimui. Be pagrindinių komponentų naudojami dešimtys papildomų komponentų, kurie užtikrina stabilų plėtimąsi, parametrų nekintamumą eksploatacijos metu,  pritaikymą konkrečioms salygoms.  

Daug kas skirsto montavimo putas į buitines ir profesionalias. Dažniausiai buitinėmis vadinamos montavimui paruošta putų talpa su vamzdeliu. Profesionalių montavimo putų  flakonai užsukami ant putų pistoleto. Vis dėl to montavimo putas geriau skirstyti pagal kokybines klases. Ekonominės klasės montavimo putos dominuoja statybiniuose prekybos centruose. Tai pigios montavimo putos, iš jų neverta laukti atitikimo deklaruojamoms savybėms ir naudoti atsakingų bei ilgaamžių mazgų sandarinimui. Sunkiausia išsirinkti vidutinės klasės sandarinimo putas, nes sunku orientuotis pagal kainą. Gali būti  ir brangesnės, bet ekonominės klasės putos. Nors neretai premium klasės montavimo putų gamintojai pažymi jas atskiru prekiniu ženklu ir parduoda už vidutinę kainą. Atsakingų vietų sandarinimui reikėtų rinktis vidutinės ir premium klasės montavimo putas. 

Montavimo putų parametrų kitimas

Skirtingų gamintojų padidinto užpildymo montavimo putos su panašiomis deklaruojamomis savybėmis. Dešinėje - premium klasės  putos. Tolygus užpildymas, eksploatacijos metu parametrai nekinta.  Kairėje - ekonominės (kaina vidutinė) klasės montavimo putos, kurios pradžioje pilnai užpildė ertmę. Po kurio laiko putos susitraukė palikdamos skyles. Konstrukcijoje tai būtų rimtas izoliacijos ir sandarumo pažeidimas sukuriantis šilumos tiltelį. 

Kaip dirbti su montavimo putomis

Montavimo putų atitikimas gamintojo deklaruojamoms savybėms labai priklauso nuo teisingo montavimo būdo.

Tinkamiausią užsipildymą montavimo putos pasieks sušildžius flakonėlį iki kambario temperatūros. Prieš purškiant flakonėlį reikia supurtyti, kad susimaišytų visi komponentai. Nesupurčius pirmiausia pasišalina dujos ir viduje lieka kietieji komponentai. Ilgai nenaudotas flakonas purtomas apie 50 kartų. Jei tarpai tarp darbų neilgi, purtoma apie 20 kartų. Anga, kur bus purškiamos putos, išvaloma ir įpurškiama vandens. Be vandens putos blogai išsiplės, susidaro dideli burbulai su trapiomis sienelėmis. Taip sukietėjusios putos būna neilgaamžės ir prastesnių šilumos izoliacinių savybių.

Teisingas montavimo putų naudojimas

Dešinėje supurtytos, tačiau įpurkštos į indelį be sudrėkinimo

Montavimo putos langams ir durims

Montavimo putos dažniausiai naudojamos tarpų tarp sienos ir langų bei durų sandarinimui. Labai jautri vieta veikiama karščio, šalčio, drėgmės, apkrovų ir parametrų kitimo. Putos turi būti ilgaamžės ir geriausia elastingos.  Tarp elastingų verta pasirinkti  padidinto tankumo putas su pagerintomis termoizoliacinėmis ir garso izoliacinėmis savybėmis.

Tarpai tarp lango ir angokraščio sudrėkinami. Prieš tai langas turi būti gerai pritvirtintas prie angokraščių. Montavimo putos yra tik šilumą izoliuojanti, o ne įtvirtinanti medžiaga. Montavimo putos įtvirtina duris ar langą, tačiau nėra skirtos laikymui.

 Montavimo putos langams 

Prieš purškiant putas langas ar durys išramstomi. Sudrėkinama anga ir putos purškiamos iš abiejų angos pusių. 

Montavimo putų nupjovimas

Išsiplėtusių montavimo putų perteklius nupjaunamas. Kai kas siūlo suspausti kol nesustingo, tačiau tai klaidingas patarimas, putos tokiu atveju praras izoliacines savybes. Nupjovus atviros ertmės apsaugomos plėvele arba stingstančia mastika.

Montavimo putų apsauga

Montavimo putas būtina apsaugoti nuo išorės poveikio. Iš išorės patogiausia padengti stingstančia mastika. Tai garams laidi  mastika, kuri puikiai sukimba su visais paviršiais. Išdžiuvusi ji tampa patikima plėvele. Prieš tepant, jei nėra apsauginės lango ar durų plėvelės, kraštas dengiamas apsaugine dažų juosta. Užtepus mastiką juosta arba lango apsauginė plėvelė nuimama. Taip gaunamas lygus kraštas. Negalima laukti kol išdžius, nes nusiplėš kartu su sukietėjusia mastika.

Montavimo putų apsauginės juostos

Montavimo putas galima apsaugoti juostomis. Jų yra pritaikytų išorei ir vidui. Jei klijuojama prie medienos, verta papildomai naudoti  klijus ir kabes.

Montavimo putų apsauga nuo saulės

Mastika, kaip ir juostos, turi būti taip pat apsaugota nuo ultravioletinių saulės spindulių. 

Purškiami klijai plokštėms

Įvairius montavimo darbus labai pagreitina purškiami klijai. Jais galima klijuoti įvairias plokštes. Klijai turi itin geras adhezines savybes ir klijuojasi net prie tokių paviršių kaip stiklas. 

Klijuojančios putos plokštėms

Grindinių plokščių klijavimas. Montavimo putoms reikia sudrėkinti paviršių. Putos purškiamos tolygia juosta apie 1 centimetro atstumu nuo paviršiaus (priklauso nuo pistoleto atidarymo). Taip užpurkštas paviršius padengia apie 40 proc. plokštės paviršiaus. Plokštė glaudžiama prie klijuojamo paviršiaus praėjus apie 2 minutėms po užpurškimo, prispaudus palaikoma  apie 1 minutę. 

Purškiamos putos gali būti naudojamos viduje ir lauke. Lauke purškiamomis putomis galima klijuoti polistireninio putplasčio plokštes šiltinant fasadus. Galima klijuoti fasadinės apdailos plokštes. Svarbu uždengti montavimo putų kontaktą su lauku apsauginėmis juostomis arba stingstančia mastika.

Buto šiltinimas iš vidaus  yra efektyvus būdas senos statybos renovuojamame name vidaus temperatūrą greitai pakelti keliais laipsniais. Ypač rekomenduojamas pastatams, kurių negalima šiltinti iš išorės. Tik reikėtų pasitikslinti dėl apšiltinimo medžiagos storio, specialistai nerekomenduoja naudoti storesnio nei 5 centimetrų sluoksnio. Šiuo klausimu gana daug nuomonių, vieni primygtinai rekomenduoja naudoti didesnio garų pralaidumo plokštes, kiti nemato problemų ir su polistireniniu putplasčiu. 

Ant polistireninio putplasčio efektyviausia klijuoti gipskartonio plokštes. Tai vienas iš greitų ir sausų sienų apdailos būdų. Užklijavus plokštes ir gipskartonį nuglaisčius, galima klijuoti tapetus arba dažyti. Karkasinėje gipskartonio apdailoje patogu montuoti elektros instaliaciją.

klijuojancios_putos_gipskartoniui

Neoporo plokštės priklijuotos naudojant  purškiamus klijus, darbas truko vieną dieną. Dar dieną užėmė gipskartonio plokščių klijavimas ir tarpų užglaistymas. 

montavimo_putos_angokrasčiams

Purškiami klijai labai patogūs angokraščiams apklijuoti. Užpurškus palaukiame keletą minučių, priglaudžiama, prispaudžiama, verta išramstyti.

Didelio išsiplėtimo montavimo putos

Anksčiau montavimo putas skirstydavo į mažo ir didelio išsiplėtimo. Mažo išsiplėtimo putos būdavo naudojamos langams, durims montuoti, kad neišplėstų rėmų. Dabar tai nėra tiek svarbu, nes net didelio išsiplėtimo putos gali turėti mažą spaudimo jėgą. Jos itin tinkamos, kai reikia užpildyti didesnes angas, tarpus.

Smarkiai išsiplečiančios montavimo putos

Didelio išsiplėtimo putos gali būti panaudotos palangių montavimui. Palangė nesiremia ant putų, ji turi remtis ir išlyginama ant kaladėlių. Uždėjus palangę, uždedami svoriai ir putos užpildo visus tarpus.  Gipskartonis prie neoporo ir neoporas prie sienos priklijuoti Soudabond Easy purškiamais klijais.

Prekyboje yra gana didelis padidintos išeigos  montavimo putų asortimentas. Padarėme eksperimentą, kurio metu gautas netikėtas rezultatas. Pasirodo, kai kurios  putos gali ne tik plėstis, bet  po išsiplėtimo ir susitraukti. Eksperimentas atliktas vienodose sąlygose - paviršiai sudrėkinti, putos laikytos šiltoje aplinkoje. 

 

Dvikomponentės poliuretano  putos

 

Kitomis savybėmis pasižymi dvikomponentės poliuretano putos. Jas dažnai naudoja karkasinių konstrukcijų apšiltinimui. Tai pramoninės poliuretano putos. Taip pat yra poliuretaninių dvikomponenčių putų mažesniuose balionuose. Jas  dažniausiai naudoja meistrai sudėtingesnėms vietoms sandarinti. 

Yra daug vietų, kur neįmanoma montavimo putų uždengti apsauginiu sluoksniu. Pavyzdžiui, vamzdžių šiluminė izoliacija sunkiai prieinamose vietose. Dvikomponentės poliuretano putos užpurškiamos plonu sluoksniu ir vėliau išsiplečia. Jos būna kietesnės nei įprastos montavimo putos, jų nereikia papildomai apsaugoti.  

 

Dvikomponentės montavimo putos

Parengė Sergejus Jeriomenko, autoriaus nuotraukos

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Įmonės produktai

Paveikslėlis Pavadinimas Trumpas aprašymas Kaina
Balkonų stiklinimas Alytuje Balkonų stiklinimas Alytuje įstiklintas Balkonas Alytuje, Aliuminis Balkonų Stiklinimas, Rėminės Ir Berėmės Aliuminio Konstrukcijos Alytaus Apskrityje, Terasu, Verandu, Plastikiniu Balkonu Stiklinimas Alytaus Rajone
Balkonų stiklinimas Jonavoje Balkonų stiklinimas Jonavoje įstiklintas Balkonas Jonavoje, Aliuminis Balkonų Stiklinimas, Rėminės Ir Berėmės Aliuminio Konstrukcijos Jonavos Apskrityje, Terasu, Verandu, Plastikiniu Balkonu Stiklinimas Jonavos Rajone
Balkonų stiklinimas Kaune Balkonų stiklinimas Kaune Balkono Stiklinimas Kaina Kauno Rajone, Balkonu Stiklinimas Aliuminio Konstrukcijomis Kaune, įstiklintas Balkonas Kauno Apskrityje, Balkono Stiklinimo Variantai Kauno Rajone, Aliuminio Sistemos, Aliuminis Balkonų Stiklinimas, Rėminės Ir Berėmės Aliuminio Konstrukcijos Kauno Rajone
Balkonų stiklinimas Klaipėdoje Balkonų stiklinimas Klaipėdoje įstiklintas Balkonas Klaipėdoje, Aliuminis Balkonų Stiklinimas, Rėminės Ir Berėmės Aliuminio Konstrukcijos Klaipėdos Apskrityje, Terasu, Verandu, Plastikiniu Balkonu Stiklinimas Klaipėdos Rajone
Balkonų stiklinimas Kėdainiuose Balkonų stiklinimas Kėdainiuose įstiklintas Balkonas Kėdainiuose, Aliuminis Balkonų Stiklinimas, Rėminės Ir Berėmės Aliuminio Konstrukcijos Kėdainių Apskrityje, Terasu, Verandu, Plastikiniu Balkonu Stiklinimas Kėdainių Rajone
Balkonų stiklinimas Marijampolėje Balkonų stiklinimas Marijampolėje įstiklintas Balkonas Marijampolėje, Aliuminis Balkonų Stiklinimas, Rėminės Ir Berėmės Aliuminio Konstrukcijos Marijampolės Apskrityje, Terasu, Verandu, Plastikiniu Balkonu Stiklinimas Marijampolė
Balkonų stiklinimas Mažeikiuose Balkonų stiklinimas Mažeikiuose įstiklintas Balkonas Mažeikiuose, Aliuminis Balkonų Stiklinimas, Rėminės Ir Berėmės Aliuminio Konstrukcijos Mažeikių Apskrityje, Terasu, Verandu, Plastikiniu Balkonu Stiklinimas Mažeikių Rajone
Balkonų stiklinimas Panevėžyje Balkonų stiklinimas Panevėžyje įstiklintas Balkonas Panevėžyje, Aliuminis Balkonų Stiklinimas, Rėminės Ir Berėmės Aliuminio Konstrukcijos Panevėžio Apskrityje, Terasu, Verandu, Plastikiniu Balkonu Stiklinimas Panevėžio Rajone
Balkonų stiklinimas Utenoje Balkonų stiklinimas Utenoje įstiklintas Balkonas Utenoje, Aliuminis Balkonų Stiklinimas, Rėminės Ir Berėmės Aliuminio Konstrukcijos Utenos Apskrityje, Terasu, Verandu, Plastikiniu Balkonu Stiklinimas Utenos Rajone
Balkonų stiklinimas Vilniuje Balkonų stiklinimas Vilniuje įstiklintas Balkonas Vilniuje, Aliuminis Balkonų Stiklinimas, Rėminės Ir Berėmės Aliuminio Konstrukcijos Vilniaus Apskrityje, Terasu, Verandu, Plastikiniu Balkonu Stiklinimas Vilniaus Rajone

Vedantieji

Karkasinio namo statyba

Karkasinio namo konstrukcija, mediena karkasiniam namui, statybos etapai, izoliacija, šiltinimas, stogo įrengimas

Ūkis

Karkasinio namo statyba

Karkasinio namo konstrukcija, mediena karkasiniam namui, statybos etapai, izoliacija, šiltinimas, stogo įrengimas

Namo statyba iš polistireno blokelių

Liktiniai klojiniai iš ICF neoporo blokelių, monolintinės sienos betonavimas. Pamatų, lauko sienų, angokraščių, kampų armavimas

Nekilnojamo turto kaina 2023

Nekilnojamo turto kainų prognozės 2023, NT kainos 2023 Vilniuje ir Lietuvos regionuose, 2023 prognozės NT pardavėjams, pirkėjams, nuomotojams

Energijos taupymo sprendimai

Elektros, šilumos taupymo sprendimai, kaip sutaupyti energiją bute, senos ir naujos statybos name  

Arkiniai angarai

Arkinio angaro statyba, arkinio angaro konstrukcija, angaro šiltinimas

Angokraščių šiltinimas

Kaip apšiltinti lango ir durų angokraščius iš vidaus, angokraščių apdaila

Mini rekuperatoriai butui

Kompaktiškas rekuperatorius, kaip įrengti rekuperatorių remontuojamame bute

Pelėsio naikinimas

Pelėsio naikinimo priemonės, kaip naikinti pelėsį, kaip kovoti su pelėsiu. Kaip pelėsis namuose kenkia sveikatai

Medienos impregnavimas

Medienos impregnantai, kaip impregnuoti medieną nuo puvinio, degimo, medienos impregnavimo būdai

Akmeniniai virtuvės stalviršiai

Geriausi akmeniniai stalviršiai virtuvei, kaip išsirinkti akmeninį stalviršį virtuvei, valgomajam stalui, virtuvės apdaila akmeniu, natūralaus akmens, keramikos, porceliano keramikos stalviršiai

Pamatų apšiltinimas

Kaip apšiltinti pamatus, pamatų šiltinimas polistireniniu putplasčiu, skandinaviškas pamatų šiltinimas

Geriausios video instrukcijos

Lauko durų montavimo instrukcija

Kaip montuoti lauko duris, video instrukcija apie rėmo montavimą, išramstymą, išlyginimas, įtvirtinimas, montavimo putų purškimas ir apsauga

Šildomų grindų įrengimo instrukcija

Šildomų grindų įrengimas, Filmas kaip įrengti elektra šildomas grindis, infraraudonųjų spindulių grindinis šildymas

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį: