Mūrinio namo statyba
Atnaujinta: 2021-11-24

Statybiniai blokeliai laikančiosioms sienoms. Kodėl verta suabejoti pigiausių blokelių kokybe, pagal kokius parametrus rinktis blokelius ir apdailą. 

murinio_namo_statyba

Mūras yra tradicinis ir laiko patikrintas, patikimas bei ilgaamžis konstruktyvas. Mūrinės statybos ištakos siekia labai senus laikus, kai pagrindinė statybinė medžiaga buvo akmenys, vėliau atsirado plytos, dabar naudojami įvairių medžiagų blokeliai.

 

Blokeliai namo statybai

Atsiradus už plytas gerokai stambesniems statybiniams blokeliams, šie greitai išpopuliarėjo. Jie lengvesni, greičiau ir paprasčiau mūrijami nei tradicinės plytos. Statybinių blokelių rinka nuolat pasipildo naujais gaminiais, taigi vartotojams kartais sunku susigaudyti, kas yra kas, juolab kad blokeliai dažniausiai pasirenkami pagal kainą.

Lietuvos rinkoje yra blokelių iš visų aplinkinių valstybių – Estijos, Lenkijos, Latvijos, Baltarusijos, netgi Čekijos, Suomijos. Nors ir keista, tačiau egzistuoja statybinių blokelių mados – prieš dešimtmetį labai populiarūs buvo keramzitbetonio blokeliai, vėliau keraminiai, silikatiniai, dabar daugiausia nuperkama akytbetonio blokelių.

Nors gaminami iš tų pačių medžiagų ir panašūs savo išvaizda, tačiau skirtingų gamintojų blokeliai skiriasi. Gamintojai naudoja skirtingas gamybos technologijas, ne ES šalių gamintojai dažnai nesilaiko standarto reikalavimų. Blokelių skirtumai išryškėja mūrijant ir eksploatuojant pastatą, kai, pavyzdžiui, paaiškėja, kad ne visas blokelio tūris yra vienodo stiprio. Todėl verta atkreipti dėmesį į pagrindines blokelių charakteristikas ir susimąstyti, ar tos pačios rūšies pigiausi blokeliai neslepia kai kurių ydų. Tie importuotojai, kurie nėra tikri dėl kokybės, paprastai įveža nedidelius kiekius nesertifikuotų gaminių. Dažnai taip elgiasi nedidelės vienadienės įmonės, pardavinėja blokelius pigiau ir stengiasi parduoti kuo greičiau. Tad vartotojui visada verta pasitikrinti, ar gaminiai yra sertifikuoti platinimui ES šalių rinkose. Kai kurios ES šalys gaminiams nustato dar ir papildomų reikalavimų. Visi statybiniai blokeliai sertifikuojami pagal ES ir Lietuvoje priimtus standartus.

Statybiniai blokeliai turi atitikti darniojo standarto LST EN 771  mūro gaminiams keliamas esmines charakteristikas, aprašytas atskirose dalyse kiekvienam medžiagos tipui: keraminiams, keramzito, silikatiniams, betoniniams, autoklavinio akytojo betono mūro gaminiams ir kt.

 

Ar svarbios blokelių šiluminės savybės? 

Iš blokelių, kaip ir kitų medžiagų, pastatytų namų šiluminę varžą reglamentuoja STR 2.01.02:2016 „Pastatų energinio naudingumo projektavimas ir sertifikavimas“, pagal kurį A++  klasės gyvenamųjų namų išorių atitvarų šilumos perdavimo koeficiento (U) norminė vertė yra 0,11 (W/kv.m K) arba šiluminė varža 9,09 (kv. m K/W).

Nė vieni blokai be termoizoliacijos sluoksnio neatitinka šio reikalavimo. Jei laikysime, kad vidutinė projektinė blokelių šilumos laidumo koeficiento vertė yra 0,2, tai, norint pasiekti 9 kv. m K/W varžą, blokelių siena turėtų būti apie 1,5 m storio. Tokių sienų niekas nemūrija, naudoja šiltinimo medžiagas. Jos ir lemia pastato šilumines savybes, tiesa, toli gražu ne visas, kaip kad dalis statytojų mano. Namo šilumines savybes lemia kompleksas priemonių, tokių kaip pamatų ir sienų apšiltinimas, stogo, langų ir durų šiluminės charakteristikos ir pastato sandarumas. Ypač didelis yra sandarumo vaidmuo.

Blokeliai ar kita medžiaga tėra laikantysis karkasas, prie kurio tvirtinama termoizoliacinė medžiaga.

Su blokelių „šiltumu“ susijęs medžiagos tankio rodiklis: kuo didesnio tankio medžiaga, tuo didesnis šiluminis laidumas, bet, kita vertus, didelio tankio konstrukcija yra inertiška ir, esant temperatūrų svyravimams, palaiko patalpose tolygų mikroklimatą. Pastatas žiemą ilgiau neatvėsta, o vasarą lėčiau įkaista.

 

Termoizoliacijos storis 

Daugelis izoliacinių medžiagų gamintojų savo puslapiuose pateikia skaičiuokles įvairiems blokeliams, įvairiems šiltinimo sluoksnio storiams, tinkuojamoms ir vėdinamoms sienoms. Tačiau tai apytikriai duomenys, skaičiuoti mėgėjiškai nepatartume, tiksliai apskaičiuoti turi projektuotojas, naudodamas profesionalią programą.  Jau nebe tie laikai, kai pats užsakovas skaičiuoja varžas, tikrai yra didelė tikimybė suklysti.

Bet, bendram įsivaizdavimui, pavyzdžiui, „Kauno šilas“ pateikia, jog norint pasiekti A++ klasės gyvenamojo namo atitvaros varžą 9,09 kv.m K/W, tinkuojamai 30 cm storio keramzitbetonio blokelių sienai, reikia nuo 24 iki 31 cm storio polistireninio putplasčio plokščių, jų storis priklauso nuo konkrečių plokščių deklaruojamo šilumos laidumo koeficiento λd. 

PAROC specialistai yra paskaičiavę akmens vatos izoliacijos storius ant skirtingų medžiagų, bet panašių storių blokelių mūro, priklausomai nuo pastato energinės klasės:

 termoizoliacijos_storis

Kadangi namo energinė klasė skaičiuojama kompleksiškai, svarbios yra daugelis detalių. Pavyzdžiui, vėdinamame fasade šiltinimo medžiagai tvirtinti nepatariama naudoti metalinių profilių, kurie yra potencialūs šilumos tilteliai. Siekiant geresnės šiluminės varžos rekomenduojama šiltinamąją medžiagą klijuoti. Tačiau net ir klijuojant reikalingi tvirtinimo elementai. Suprasdami, kad metaliniai

profiliai ir laikikliai yra šilumos laidininkai, Lietuvos gamintojai yra sukūrę bazalto kompozito konsoles ALOON THERMO, kurios nesukuria šilumos tiltelių termoizoliacijos tvirtinimo vietose. Apie tai plačiau rasite „Fasado apdailos tvirtinimas“.

 

Blokelių matmenys 

Kai kurie blokelių gamintojai kaip privalumą akcentuoja didelius gaminių matmenis ir tuo pačiu geresnes šilumines savybes.  Rinkoje atsiranda pardavėjų, deklaruojančių, kad, pavyzdžiui, jų parduodamų 35 cm storio blokelių išorinės sienos varža siekia 6,5. Tačiau tokiu atveju jie privalo turėti tai įrodančius dokumentus, o statytojams verta skaičiuoti, ką geriau pirkti, – brangesnius blokelius ar termoizoliacinę medžiagą. Pastato termoizoliacinėms savybėms blokelių dydis didelės reikšmės neturi.

Tiesa, mūrijant didesnių matmenų blokelius susidaro mažiau siūlių, kurios gali būti potencialiais šilumos tilteliais. Bet didelių matmenų blokeliai bus sunkesni ir ne tokie patogūs mūrininkams, todėl visi blokelių gamintojai stengiasi rasti aukso vidurį – blokelių dydis turi būti toks, kad gaminys būtų pakeliamas vieno žmogaus. 

blokelių_matmentys
Renkantis blokelius atkreipkite dėmesį į deklaruojamus matmenų nuokrypius.

Blokelių savybės tarpusavyje susijusios ir nėra nė vienos medžiagos, kuri visais parametrais būtų pranašesnė už kitas. Reikėtų gerai pagalvoti, ar tikslinga mūryti didelio pločio blokus, ar geriau naudoti plonesnius didesnio stiprio blokus ir keliais centimetrais padidinti termoizoliacinės medžiagos sluoksnio storį. 

Statybiniams blokeliams, naudojamiems išorės sienoms mūryti, už termoizoliacines savybes svarbesni yra matmenų tikslumo, tvirtumo, atsparumo šalčiui, vandens įgeriamumo ir akustiniai rodikliai. 

Labai svarbus rodiklis yra gaminių matmenų tikslumas. Kuo mažesni matmenų nuokrypiai (pvz., +/- 1 mm), tuo plonesnio klijų sluoksnio pakanka. Blokeliai gali būti lygūs arba galuose turėti įlaidas – nuo to priklauso, kaip jie bus jungiami tarpusavyje. Jeigu blokai lygūs, svarbu, kad jie būtų tikslių matmenų ir didesni – atitinkamai mažiau siūlių. Skiedinys kur kas laidesnis šilumai nei pats blokas. Blokelių,  kurie turi įlaidas, mūre nėra vertikalių siūlių (nereikia klijų ar skiedinio). Tai ne tik paspartina ir atpigina darbus, tačiau ir padeda sumažinti šilumos tiltelių tikimybę. 

 

Blokelių stipris ir atsparumas šalčiui 

Viena iš statybiniams blokeliams svarbesnių savybių yra jų stipris gniuždant. Plytų ir blokų gamintojai privalo deklaruoti vidutinį gniuždomąjį gaminio stiprį.  Šiuo požiūriu stipriausi yra silikatiniai ir keraminiai mūro blokai. Tiesa, vieno ar dviejų aukštų statiniams paprastai pakanka ir mažesnio blokelių tvirtumo. Problemų gali kilti tik virš plačių angų.

Blokelių atsparumas šalčiui vertinamas pagal tai, kiek medžiaga atlaiko šaldymo-šildymo ciklų. Tačiau statybiniai blokeliai – ne apdailos medžiagos nuolat veikiamos atmosferos. Jie tėra karkaso medžiaga, kuri konstrukcijoje apsaugota termoizoliacijos ir apdailos, tiesiogiai jų šaltis ir drėgmė neveikia. Tačiau minimalų atsparumą šalčiui blokeliai privalo turėti, jis svarbus tuo metu, kai jie dar statybvietėje arba kol neapsaugoti šiltinimo medžiagomis.

Kiekviena medžiaga turi skirtingus atsparumo šalčiui reikalavimus. Pavyzdžiui, akytojo betono atsparumas šalčiui vertinamas pagal stiprio gniuždant sumažėjimą ir masės nuostolius.

Lietuvos sąlygomis statybiniai blokeliai turėtų atlaikyti ne mažiau kaip 25 šalčio ciklus. Keraminių blokelių atsparumas šalčiui yra 25 ciklai, betoniniams mūro gaminiams minimalus ciklas pagal standartą taip pat yra 25 ciklai.

Didelės dalies blokelių gamintojų deklaruojami atsparumo šalčiui ciklai yra nuo 20 iki 50. Jeigu tiesioginio šalčio poveikio mūrui nėra, iš esmės didesnio ciklų skaičiaus ir nereikia, gamintojai tai dažnai naudoja reklamos tikslais. Sienoje blokelių atsparumas šalčiui svarbus tose vietose, kur jie liečiasi ar juos pasiekia grunto drėgmė.

 

Blokelių atsparumas drėgmei 

Nuo išorės apsaugotoje konstrukcijoje atsparumas drėgmei irgi nėra labai svarbus, tačiau jis svarbus blokelių sandėliavimo, mūrijimo metu. Skirtingiems gaminiams šis parametras nustatomas skirtingai. Betono su lengvaisiais užpildais bei autoklavinio akytojo betono gaminiams nustatomas kapiliarinės vandens įgerties koeficientas – kiek gramų vandens įsigeria į vieną kvadratinį metrą per sekundę. Ši savybė aktuali keramzitbetoniui.

Autoklavinio akytojo betono gaminiams dar svarbi yra sąlyginio susitraukimo džiūstant vertė, nes akytasis betonas turi erdvės judėjimui. Keramika ir silikatas juda mažiau.

Keraminiams ir silikatiniams mūro gaminiams svarbus yra įmirkio rodiklis – kiek vandens medžiaga sugeria per tam tikrą laiką.

 

Garso izoliacija

Akustiniu požiūriu, medžiagos skirstomos į garsą sugeriančias ir garsą izoliuojančias. Garso izoliacijai didelę įtaką turi blokų masė: kuo jie tankesni, sunkesni, tuo geriau izoliuoja garsą. Garso sugėrimą (absorbciją) pagerina mineralinė vata tarp laikančiojo ir apdailos sluoksnių.

Akyta medžiaga gerai sugeria garsą, tačiau jos storis turi būti pakankamas, kad sugebėtų tai padaryti.

Kad blokų siena gerai izoliuotų garsą, reikia, jog tarp blokų būtų vienodi visiškai užpildyti tarpai, blokai turi būti labai tiksliai vertikaliai sujungti, nutinkuoti vienodo storio tinko sluoksniu.

 

Lauko sienų apdaila

Skirtingai nuo blokelių įvairovės, sienų apdailai iš esmės naudojamos dvi sistemos: vėdinama ir nevėdinama. Vėdinamų fasadų apdailos medžiagų yra daug, nevėdinamų fasadų apdailai dažniausiai naudojamas tinkas, kartais  klijuojamos plytelės.

Vėdinami fasadai dažniausiai apšiltinami mineraline vata ir turi oro tarpą, kuriame cirkuliuoja oras. Dėl oro cirkuliacijos termoizoliacinė medžiaga išlieka sausa ir tai turi teigiamos įtakos pastato šiluminėms savybėms.  Taip pat dėl naudojamos mineralinės vatos tokie fasadai saugesni gaisriniu požiūriu, paprastesnė jų priežiūra ir remontas, bet jie brangesni, įrengimas sudėtingesnis. Tiesa, brangumas priklauso nuo pasirenkamos galutinės apdailos medžiagos. Nuo apdailos medžiagos priklauso ir atnaujinimo būtinybė, spalvos blukimas.

Tinkuojami fasadai greičiau nusidėvi, ne tokie ilgaamžiai, reikalingas atnaujinimas, juos galima montuoti tik šiltuoju metų laiku (kai oro temperatūra ne mažesnė nei +5 laipsniai C). Jų įrengimas irgi reikalauja kvalifikacijos, tačiau dėl tinko populiarumo yra ir daugiau kvalifikuotų meistrų.

Norint kuo ilgiau turėti švarų tinkuotą fasadą, labai svarbu pasirinkti tinkamą tinką, atsižvelgiant į namo lokaciją ir aplinkos taršą. Jei namas yra yra netoli miško, vandens telkinio, judrios gatvės, reikėtų tinkuoti nešvarumus ir vandenį atstumiančiu, tinku.

Jei  netoli pastato yra daug medžių, fasado apsaugai nuo dumblių ir jų sukeliamo žaliavimo bei pelėsinių grybelių reiktų rinktis vieną iš kelių Knauf Mineral Aktiv sistemos tinkų ir dažų. Pagrindiniai šios sistemos komponentai - mineralinis tinkas (grūdelių frakcija nuo 1,5 iki 3 mm) ir silikoniniai dažai.

Knauf Mineral Aktiv sistemos mineralinio tinko sudėtyje yra ilgalaikį šarmingumą palaikančių medžiagų, tinkas turi vandenį atstumiančių, o dažai - sausinančių savybių.

Tinkas sugeba atstumti lietaus vandenį (didelius lašus), o įgertą drėgmę ir smulkučius kondensato lašus vėliau išgarina. Tai labai svarbu, nes tinkų, neįgeriančių vandens, rinkoje yra daug, tuo pasižymi visi silikoniniai ar akriliniai tinkai, bet to nepakanka, nes, susidarius tam tikroms aplinkos sąlygoms, ant gerai apšiltinto fasado paviršiaus atsiranda kondensatas (šalti paviršiai), o, ypač jeigu fasado spalva šviesi, tai toks kondensato vanduo ant paviršiaus išsilaiko labai ilgai. Toks paviršius, kuris ilgai veikiamas drėgmės, yra palanki terpė mikroorganizmams atsirasti.

Drėgmės išgarinimas yra pagrindinis Knauf Mineral Aktiv sistemos išskirtinumas, nes neįmirkstančių tinkų ar dažų rinkoje yra nemažai, o gebančių protingai valdyti vandenį (stambų lašą atstumti, o smulkų sugerti) – nėra, tai pakankamai inovatyvu ir unikalu. Dažai šioje sistemoje taip pat svarbūs, bet jie  yra pagalbinė priemonė, beje, silikoninius Knauf dažus galima naudoti ir be sistemos, t.y., paprastai perdažant fasadus, jų savybė pakelti paviršiaus temperatūrą bus aktyvi. Dėl  to lietaus vanduo ant tinkuoto paviršiaus neužsilaiko ir neįsigeria, o šarminis paviršius nepalankus pelėsiams ir dumbliams daugintis.

silikoniniai_fasadinio_tinko_dazai
Knauf silikoniniai fasadinio tinko dažai turi infraraudonuosius spindulius absorbuojančių dalelių, kurios pakelia paviršiaus temperatūrą keliais laipsniais.

Dėl to ant tinko paviršiaus maksimaliai sumažinamas kondensato išsilaikymo laikas. Mineral Aktiv tinkas yra populiariausios „samanėlės“ faktūros.

Fasadiniai tinkai, kurie turi nuo dumblių žaliavimo ir pelėsių saugančių savybių paprastai savo sudėtyje turi biocidų. „Knauf“ produktas inovatyvus ir tuo, kad tinko sudėtyje nenaudojami aplinkai kenkiantys biocidai.

fasado-apdaila
Knauf Mineral Aktiv sistema apdailinti fasadai ilgiau išlieka švarūs, mineralinis tinkas su specialiais priedais leidžia iki minimumo sumažinti dumblių ir pelėsių atsiradimą ant fasado.

 

Kad sistema veiktų, labai svarbu naudoti visus sistemos komponentus: mineralinį tinką MineralAktiv Scheibenputz ir silikoninius dažus MineralAktiv Fassadenfarbe. Geriausia patiems nekomplektuoti  atskirų fasado apdailos  medžiagų - tik gamintojo parinkti ir tarpusavyje suderinti klijai, armavimo mišinys, gruntas, tinkas, dažai garantuos, kad fasado tinkas ilgai išliks švarus, neims trūkinėti ar neatsisluoksniuos.

Jei namas apšiltintas pilkuoju polistireniniu putplasčiu, reiktų vengti tamsios tinko dažų spalvos. Tamsią spalvą saulė, ypač tiesioginė, įkaitina iki 80-100 laipsnių C, ir yra rizika, kad pilkasis putplastis atsiklijuos.

neoporo_deformacijos_del_temperaturos
Galimos neoporo deformacijos dėl temperatūros pokyčių.

Neoporą rekomenduojama klijuoti specialiais greitos fiksacijos klijais  Knauf Neoporkleber. Šis cemento pagrindo klijavimo ir armavimo mišinys pasižymi greitu sukibimu su pagrindu ir skirtas izoliacinėms pilkojo bei baltojo putplasčio plokštėms klijuoti, armuoti ir glaistyti.

Parengta bendradarbiaujant su UAB „Knauf“

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Įmonės produktai

Paveikslėlis Pavadinimas Trumpas aprašymas Kaina
Balkonų stiklinimas Alytuje Balkonų stiklinimas Alytuje įstiklintas Balkonas Alytuje, Aliuminis Balkonų Stiklinimas, Rėminės Ir Berėmės Aliuminio Konstrukcijos Alytaus Apskrityje, Terasu, Verandu, Plastikiniu Balkonu Stiklinimas Alytaus Rajone
Balkonų stiklinimas Jonavoje Balkonų stiklinimas Jonavoje įstiklintas Balkonas Jonavoje, Aliuminis Balkonų Stiklinimas, Rėminės Ir Berėmės Aliuminio Konstrukcijos Jonavos Apskrityje, Terasu, Verandu, Plastikiniu Balkonu Stiklinimas Jonavos Rajone
Balkonų stiklinimas Kaune Balkonų stiklinimas Kaune Balkono Stiklinimas Kaina Kauno Rajone, Balkonu Stiklinimas Aliuminio Konstrukcijomis Kaune, įstiklintas Balkonas Kauno Apskrityje, Balkono Stiklinimo Variantai Kauno Rajone, Aliuminio Sistemos, Aliuminis Balkonų Stiklinimas, Rėminės Ir Berėmės Aliuminio Konstrukcijos Kauno Rajone
Balkonų stiklinimas Klaipėdoje Balkonų stiklinimas Klaipėdoje įstiklintas Balkonas Klaipėdoje, Aliuminis Balkonų Stiklinimas, Rėminės Ir Berėmės Aliuminio Konstrukcijos Klaipėdos Apskrityje, Terasu, Verandu, Plastikiniu Balkonu Stiklinimas Klaipėdos Rajone
Balkonų stiklinimas Kėdainiuose Balkonų stiklinimas Kėdainiuose įstiklintas Balkonas Kėdainiuose, Aliuminis Balkonų Stiklinimas, Rėminės Ir Berėmės Aliuminio Konstrukcijos Kėdainių Apskrityje, Terasu, Verandu, Plastikiniu Balkonu Stiklinimas Kėdainių Rajone
Balkonų stiklinimas Marijampolėje Balkonų stiklinimas Marijampolėje įstiklintas Balkonas Marijampolėje, Aliuminis Balkonų Stiklinimas, Rėminės Ir Berėmės Aliuminio Konstrukcijos Marijampolės Apskrityje, Terasu, Verandu, Plastikiniu Balkonu Stiklinimas Marijampolė
Balkonų stiklinimas Mažeikiuose Balkonų stiklinimas Mažeikiuose įstiklintas Balkonas Mažeikiuose, Aliuminis Balkonų Stiklinimas, Rėminės Ir Berėmės Aliuminio Konstrukcijos Mažeikių Apskrityje, Terasu, Verandu, Plastikiniu Balkonu Stiklinimas Mažeikių Rajone
Balkonų stiklinimas Panevėžyje Balkonų stiklinimas Panevėžyje įstiklintas Balkonas Panevėžyje, Aliuminis Balkonų Stiklinimas, Rėminės Ir Berėmės Aliuminio Konstrukcijos Panevėžio Apskrityje, Terasu, Verandu, Plastikiniu Balkonu Stiklinimas Panevėžio Rajone
Balkonų stiklinimas Utenoje Balkonų stiklinimas Utenoje įstiklintas Balkonas Utenoje, Aliuminis Balkonų Stiklinimas, Rėminės Ir Berėmės Aliuminio Konstrukcijos Utenos Apskrityje, Terasu, Verandu, Plastikiniu Balkonu Stiklinimas Utenos Rajone
Balkonų stiklinimas Vilniuje Balkonų stiklinimas Vilniuje įstiklintas Balkonas Vilniuje, Aliuminis Balkonų Stiklinimas, Rėminės Ir Berėmės Aliuminio Konstrukcijos Vilniaus Apskrityje, Terasu, Verandu, Plastikiniu Balkonu Stiklinimas Vilniaus Rajone

Vedantieji

Kokį rekuperatorių rinktis?

Kaip pasirinkti rekuperatorių ir ortakius, kaip rekuperatorius veikia žiemą ir ką reiškia triukšmo lygis?

Langų montavimas karkasiniame name

Kaip teisingai sumontuoti langus karkasiniame name. Dažniausios langų montavimo klaidos.

Mūrinio namo statyba

Statybiniai blokeliai laikančiosioms sienoms. Kodėl verta suabejoti pigiausių blokelių kokybe, pagal kokius parametrus rinktis blokelius ir apdailą. 

Šildymo sistemos įrengimas

Šilumos šaltinio ir šildymo sistemos pasirinkimas. Šildymo poreikio ir šilumos siurblio galios skaičiavimas. Elektros poreikis šilumos siurbliui.

Ūkis

Karkasinio namo statyba

Karkasinio namo konstrukcija, mediena karkasiniam namui, statybos etapai, izoliacija, šiltinimas, stogo įrengimas

Kokį rekuperatorių rinktis?

Kaip pasirinkti rekuperatorių ir ortakius, kaip rekuperatorius veikia žiemą ir ką reiškia triukšmo lygis?

Langų montavimas karkasiniame name

Kaip teisingai sumontuoti langus karkasiniame name. Dažniausios langų montavimo klaidos.

Šildymo sistemos įrengimas

Šilumos šaltinio ir šildymo sistemos pasirinkimas. Šildymo poreikio ir šilumos siurblio galios skaičiavimas. Elektros poreikis šilumos siurbliui.

Vidaus durys

Vidaus durų stilius ir medžiagos. Kaip parinkti vidaus durų spalvą ir kaip derinti su kitais interjero elementais bei įėjimo durimis. Durų atnaujinimo plokštės.

Buto nuomos sutartis

Sužinokite apie buto nuomos sutartis ir nuomos sutarties nutraukimą. Teisininkų patikrintas nuomos sutartis šablonas. Kokios problemos gali kilti nuomojant ir nuomojantis butą.

Fasado apdaila

Fasado apdailos medžiagos ir fasado konstrukcija, pasirinkimo kriterijai. Pigiausia fasado apdaila. Mediniai fasadai.

Vėdinimas pirtyje

Pirties ventiliacija, pirties vėdinimo schema, įranga natūraliam ir priverstiniam pirties ventiliavimui

Svetainės įrengimas

Netradiciniai svetainės interjero sprendimai: erdvės zonavimas skirtingoms veikloms, lenktos pertvaros, apšvietimas.

Virtuvės įrengimas

Kartais naujakuriai virtuvės įrengimą pradeda nuo baldų ir spintelių spalvos. Svarbiausi dalykai virtuvėje yra ne baldai, o patogi maisto gaminimo vieta ir jauki valgymo zona.  Idėjos mažai virtuvei.

Jungiklių dizainas, galimybės ir projektavimas

Jungiklių dizainas ir funkcijos, projektavimas BIM aplinkoje, greita ir patogi jungiklių medžiagų, dizaino, specifikacijų bei kainų peržiūra.