Nekilnojamo turto kaina 2024
Atnaujinta: 2024-03-07

Pokyčius, vykstančius nekilnojamo turto rinkoje, įtakoja ekonominė situacija. Tendencijos rinkoje savo ruožtu formuoja būsto pardavėjų ir pirkėjų elgesį. Analizuojant vietinę NT rinką galima nesunkiai pastebėti dėsningus sutapimus, atkartojančius ankstesnę užsienio valstybių patirtį šioje srityje. Dar iki 2008 m. krizės, prasidėjusios dėl nešvarių spekuliacinių žaidimų su nekilnojamo turto kainomis, galima buvo įžvelgti pavojaus signalus, labai primenančius skausmingą ekonominę Suomijos situaciją 1990-1993 metais, kai tuometinė suomių krizė smarkiai sumažino NT pirkimus ir padidino bedarbystę.  

nekilnojamo turto kaina 2023

Lietuvos ekonomistai ir NT ekspertai iki 2008 m. rudens apie rizikas ir pavojus nekalbėjo arba nenorėjo kalbėti. Tačiau, nekilnojamo turto krizės banga, tuo metu kilusi iš už Atlanto vandenyno, užtvindė ir Lietuvą. Spekuliacinio rojaus vartai užsitrenkė. 

Grįžtant iš praeities įvykių į dabartį ekspertai pastebi, kad infliacija padarė tam tikrą svarią įtaką šiuolaikinės NT rinkos kainoms, bet ne pagrindinę. Šiomis 2023 m. dienomis šios srities kainų pokyčius pagrinde formuoja visai kiti faktoriai ir priežastys. 

 

Nekilnojamo turto kainų padidėjimo priežastys 

2022 m. infliacijos banga pramušė dugną, viršydama vidurkį geru šeštadaliu. Infliacija stipriai kirto per mažų pajamų gyventojų krepšelius bei trečdaliu pabrangino vidutinės klasės krepšelius. Tuo tarpu bankų palūkanos yra neproporcionaliai mažesnės lyginant su infliacijos lygiu. Bankuose laikomiems pinigams kyla nuvertėjimo rizika, nuo kurios išgelbėti gali teisingas pinigų investavimas, išlaikantis proporcionalumą ir lygiagretiškumą infliacijos lygio atžvilgiu. Tokiame fone vienas iš patraukliausių investavimo būdu yra nekilnojamas turtas. 

Kainos nekilnojamo turto rinkoje 2022 m. augo lygiagrečiai su infliacija, padidėdamos 15-20 %. Analizuojant kelių pastarųjų metų NT kainų augimo tempus galima daryti išvadą, jog tai ne riba ir būstas brangs daugiau. Jau 2022 m. buvo pastebėtos labai aukštos parduodamų būstų kainos, peršokusios besaikiškus 2008 m. rodiklius. Ši tendencija linkusi nesustoti ir 2023 m. Nuomos kainos žengia koja kojon su infliacija ir gerokai viršija bankų palūkanų normas. 

Infliacija verčia paveldėtų senos statybos butų savininkus atsisakyti pardavimų planų ir laikyti butus "iki geresnių laikų”, laukiant situacijos pagerėjimo. Nes savininkai infliacijos fone nemato patrauklių investavimo galimybių, leidžiančių užtikrintai investuoti pinigus, gautus už pardavimą. Paveldėti ir senos statybos butai Lietuvoje užima didesnę NT rinkos nišą. Alternatyvą jiems sudaro naujos statybos butai ir namai – būtent šioje nišoje infliacijos metu pardavimai vyksta žymiai aktyviau. 

nekilnojamo turto kainų prognozė 2023

 

Nekilnojamo turto kainų mažėjimo galimybės 

Jeigu bankų palūkanos išaugtų, tuomet sumenkėtų būsto paklausa. Bet kadangi nuomos kainos ne nusileidžia, o viršija palūkanų normas, susidomėjimas ir paklausa nemažėja. Nemaža dalis nuomininkų kol kas išnaudoja palankų mažų palūkanų faktą savo naudai. Klausimas tik tame – kaip ilgai ši situacija tęsis?

Kad ir kiek juodai beatrodytų dabartinės ekonomikos tendencijos su infliacija priešakyje, jose galima įžvelgti ir optimistiškų variantų. Pvz., vietinių žemės ūkių žaliavos perdirbimo rinka, paremta ES dotacijomis, vietoj importuojamų žaliavų pramonei. Kitas pavyzdys – sparčiai ir perspektyviai besivystanti aukštųjų technologijų sritis Lietuvoje. Vidinės tendencijos negalėtų daryti neigiamos įtakos nekilnojamo turto rinkai. Įtaka daugiau priklausytų nuo Europos Sąjungos paramų paskirstymo proporcingumo.

 

Neigiama įtaka NT kainoms

Pesimistinės nuotaikos ir neaiškumas sukelia stagnaciją NT rinkoje – kiek pardavėjų, tiek pirkėjų aktyvumas laikinai apribotas dėl šių faktorių. Negatyvias nuotaikas formuoja ir plačiai aptarinėjamas visuotinis NT mokestis planuose, verčiantis nemažą dalį žmonių rinktis būsto nuomą, o ne pirkimą. 

 

Teigiama įtaka NT kainoms

Užsienyn išvykusių kadrų trūkumą Lietuvoje pavyko kompensuoti imigrantų iš Ukrainos darbo jėgos antplūdžio sąskaita. Tai leido išlaikyti ekonominį balansą. Lygiai taip pat ukrainiečių imigrantų srautas galėtų palaipsniui įtakoti Lietuvos NT rinkos situaciją teigiamų pokyčių prasme. Atvykusių imigrantų banga neišvengiamai turėtų sukelti papildomus butų pirkimus Lietuvos didmiesčiuose, tuo pajudinant sąstingio apimtą būsto pasiūlos rinką. Kartu su tuo pajudėjimai prasidėtų ir NT kainose.

nekilnojamo turto kainos 2023

 

Ilgalaikės NT perspektyvos

Imigracija į Lietuvą ko gero galėtų atkartoti vietinės NT rinkos pokyčius pagal 2002 m. Anglijos scenarijų. Prieš du dešimtmečius JK sostinėje vyko tam tikra būsto pirkimų-pardavimų karštligė, kuriai palankias sąlygas sudarė palūkanų sumažėjimas iki 5,5 % ir spartus aukštųjų technologijų srities augimas. Aukštas pajamas gaunantiems britų technologams atsivėrė palankios galimybės apsigyventi centriniuose sostinės rajonuose. Tuo palankiu būsto įsigijimo laikotarpiu NT kainos JK sostinėje augo dviem trečdaliais iki 2008 m. krizės, po kurios sumažėjo šeštadaliu. 

 

2023 m. prognozės NT pardavėjams

Proporcionalaus ES paramos paskirstymo atveju ekonominė situacija Lietuvoje galėtų gerėti, o kartu su ja nekilnojamo turto kainos pradėtų augti. Jų augimas, kaip minėjome aukščiau, priklauso ir nuo atvykstančios darbo jėgos srauto kiekio. Visos neigiamos tendencijos NT rinkoje turėtų išsispręsti pasibaigus karinei operacijai Ukrainoje, tačiau būsto pardavimo kainų iš karto nuleisti nevertėtų. Tuo daugiau, dar neturint kur investuoti lėšų, gautų už parduotą būstą. 

 

2023 m. prognozės NT pirkėjams

Pirkėjai, turintys pakankamai laiko laukti, gali išnaudoti pesimistines pardavėjų nuotaikas, kol tie laikinai sumažina NT kainas. Neaiškumo ir sąmyšio laikotarpis visada būna palankus pirkimams. 

 

NT kainos Lietuvos regionuose 2023 m. 

Įprastai NT kainų pokyčiai vyksta kiekviename regione. Kainų skirtumą sudaro būsto tipas, vietovės tipas ir bedarbystės lygis joje, miesto dydis, miesto mikrorajono specifika. Kai darbo rinkos pasiūla didelė, daug paklausos sulaukia butai, esantis netoli pirkėjo/nuomininko darbo vietos. 

Didmiesčių centriniuose kvartaluose esančių būstų kainos visada yra aukštesnės, todėl kainų augimas tokiose miestų dalyse yra natūralus procesas, kurio beveik nepaveikia smukusį ekonomika. 

Pasaulinė praktika rodo, kad svetimšaliai linkę apsigyventi ekonominės klasės kvartaluose, kur būstas kainuoja pigiau ir kur susiformuoja sava imigrantų-kraštiečių diaspora. Atvykėliams iš užsienio labiausiai priimtinas variantas – apsigyventi daugiataučiuose Lietuvos didmiesčiuose, kuriuose lengviau įveikiamas kalbos barjeras, bandant integruotis į vietinę darbo rinką ir socialinį gyvenimą.

 

NT kainos Vilniuje 2023 m.

Taip jau ekonomiškai ir geografiškai susiklostė, kad dešinysis Neries krantas Vilniaus centre su Šnipiškių ir Žvėryno kvartalais virto verslo objektų zona, į save įtraukdamas ir gretimus mikrorajonus: Žirmūnus ir Šeškinę su PC “Akropolis”. Butų kainos Vilniaus centre labai aukštos kaip pirkėjams, taip ir nuomininkams. 

Biurams ir verslo patalpoms patraukli yra Vilniaus Naujamiesčio teritorija, ypač aplink Naugarduko-Kauno gatvių sankryžos, kur neišvengiamai turėtų kilti NT kainos. 

nekilnojamojo turto kainų prognozės 2023

Kainos didėjo ir didės privačiame sektoriuje atokesnėse žaliose Vilniaus dalyse šalia miškų ir ežerų, kur individualūs namai dygsta kaip grybai. Su sąlyga, kad šiose zonose pilnavertiškai įrengta infrastruktūra – susisiekimas, lengvai pasiekiamos maisto ir nemaisto parduotuvės, vaikų ugdymo ir sveikatos įstaigos. Su nepakankamai išvystyta infrastruktūra NT kainų augimo tikimybės mažos. 

Būsto kainų augimo potencialą turi miegamieji Vilniaus mikrorajonai, jeigu juose nėra susisiekimo problemų ir pakankama darbo rinkos pasiūla. Tokiuose mikrorajonuose aktyviai vyksta daugiabučių ir verslo pastatų statybos, vis dar yra laisvų neužstatytų plotų. 

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Kategorijos straipsniai

SIP namo statyba

SIP namai, SIP namų statyba, SIP plokštės, SIP namo statybos kaina

Vandeniu šildomų grindų įrengimas

Ekonomiškas grindinis šildymas ir šilumos siurblys oras vanduo. Kokiais atvejais ši šildymo sistema tinka, ką apie ją reiktų žinoti.

Šiltinimas poliuretano putomis

Stogo. sienų, pamatų šiltinimas poliuretano putomis, kuo skiriasi šiltinimui naudojamos poliuretano putos

Vėjo izoliacinė plėvelė

Sienų plėvelės montavimas, vėjo izoliacijos įrengimas, lauko plėvelės sandarinimas

Difuzinės plėvelės montavimas

Stogo plėvelės įrengimas, difuzinės stogo plėvelės klojimas, kondesato nukreipimo lovelio montavimas, difuzinės plėvelės sandarinimas

Daugiabučio renovacija

Daugiabučių renovacija, parama daugiabučio renovavimui, šilumos punkto modernizavimas, daugiabučio investicinis planas

Karkasinio namo šiltinimas

Karkaso šiltinimas, karkasinių namų šiltinimas, ką reikia žinoti apie karkasinio namo apšiltinimą?

Vidaus durys

Geriausios vidaus durys, vidaus durų pasirinkimas, vidaus durų dizainas,

Pirties įrengimas savarankiškai

Pirties garinės įrengimas, pirties grindų, gultų, apdailos įrengimas, pirties krosnelės pajungimas, pirties durų montavimas

Įmonės produktai

Paveikslėlis Pavadinimas Trumpas aprašymas Kaina
Balkonų stiklinimas Alytuje Balkonų stiklinimas Alytuje įstiklintas Balkonas Alytuje, Aliuminis Balkonų Stiklinimas, Rėminės Ir Berėmės Aliuminio Konstrukcijos Alytaus Apskrityje, Terasu, Verandu, Plastikiniu Balkonu Stiklinimas Alytaus Rajone
Balkonų stiklinimas Jonavoje Balkonų stiklinimas Jonavoje įstiklintas Balkonas Jonavoje, Aliuminis Balkonų Stiklinimas, Rėminės Ir Berėmės Aliuminio Konstrukcijos Jonavos Apskrityje, Terasu, Verandu, Plastikiniu Balkonu Stiklinimas Jonavos Rajone
Balkonų stiklinimas Kaune Balkonų stiklinimas Kaune Balkono Stiklinimas Kaina Kauno Rajone, Balkonu Stiklinimas Aliuminio Konstrukcijomis Kaune, įstiklintas Balkonas Kauno Apskrityje, Balkono Stiklinimo Variantai Kauno Rajone, Aliuminio Sistemos, Aliuminis Balkonų Stiklinimas, Rėminės Ir Berėmės Aliuminio Konstrukcijos Kauno Rajone
Balkonų stiklinimas Klaipėdoje Balkonų stiklinimas Klaipėdoje įstiklintas Balkonas Klaipėdoje, Aliuminis Balkonų Stiklinimas, Rėminės Ir Berėmės Aliuminio Konstrukcijos Klaipėdos Apskrityje, Terasu, Verandu, Plastikiniu Balkonu Stiklinimas Klaipėdos Rajone
Balkonų stiklinimas Kėdainiuose Balkonų stiklinimas Kėdainiuose įstiklintas Balkonas Kėdainiuose, Aliuminis Balkonų Stiklinimas, Rėminės Ir Berėmės Aliuminio Konstrukcijos Kėdainių Apskrityje, Terasu, Verandu, Plastikiniu Balkonu Stiklinimas Kėdainių Rajone
Balkonų stiklinimas Marijampolėje Balkonų stiklinimas Marijampolėje įstiklintas Balkonas Marijampolėje, Aliuminis Balkonų Stiklinimas, Rėminės Ir Berėmės Aliuminio Konstrukcijos Marijampolės Apskrityje, Terasu, Verandu, Plastikiniu Balkonu Stiklinimas Marijampolė
Balkonų stiklinimas Mažeikiuose Balkonų stiklinimas Mažeikiuose įstiklintas Balkonas Mažeikiuose, Aliuminis Balkonų Stiklinimas, Rėminės Ir Berėmės Aliuminio Konstrukcijos Mažeikių Apskrityje, Terasu, Verandu, Plastikiniu Balkonu Stiklinimas Mažeikių Rajone
Balkonų stiklinimas Panevėžyje Balkonų stiklinimas Panevėžyje įstiklintas Balkonas Panevėžyje, Aliuminis Balkonų Stiklinimas, Rėminės Ir Berėmės Aliuminio Konstrukcijos Panevėžio Apskrityje, Terasu, Verandu, Plastikiniu Balkonu Stiklinimas Panevėžio Rajone
Balkonų stiklinimas Utenoje Balkonų stiklinimas Utenoje įstiklintas Balkonas Utenoje, Aliuminis Balkonų Stiklinimas, Rėminės Ir Berėmės Aliuminio Konstrukcijos Utenos Apskrityje, Terasu, Verandu, Plastikiniu Balkonu Stiklinimas Utenos Rajone
Balkonų stiklinimas Vilniuje Balkonų stiklinimas Vilniuje įstiklintas Balkonas Vilniuje, Aliuminis Balkonų Stiklinimas, Rėminės Ir Berėmės Aliuminio Konstrukcijos Vilniaus Apskrityje, Terasu, Verandu, Plastikiniu Balkonu Stiklinimas Vilniaus Rajone

Vedantieji

SIP namo statyba

SIP namai, SIP namų statyba, SIP plokštės, SIP namo statybos kaina

Vandeniu šildomų grindų įrengimas

Ekonomiškas grindinis šildymas ir šilumos siurblys oras vanduo. Kokiais atvejais ši šildymo sistema tinka, ką apie ją reiktų žinoti.

Šiltinimas poliuretano putomis

Stogo. sienų, pamatų šiltinimas poliuretano putomis, kuo skiriasi šiltinimui naudojamos poliuretano putos

Daugiabučio renovacija

Daugiabučių renovacija, parama daugiabučio renovavimui, šilumos punkto modernizavimas, daugiabučio investicinis planas

Ūkis

Karkasinio namo statyba

Karkasinio namo konstrukcija, mediena karkasiniam namui, statybos etapai, izoliacija, šiltinimas, stogo įrengimas, statybos užbaigimas

Lauko baseino įrengimas

Betoninio baseino įrengimas. Baseino dizainas: apdaila, konstrukcijos tipas, medžiaga, baseino projektas, kraštovaizdžio dizainas aplink

Namo statyba iš polistireno blokelių

Liktiniai klojiniai iš ICF neoporo blokelių, monolintinės sienos betonavimas. Pamatų, lauko sienų, angokraščių, kampų armavimas

Nekilnojamo turto kaina 2024

Nekilnojamo turto kainų prognozės 2023, NT kainos 2023 Vilniuje ir Lietuvos regionuose, 2023 prognozės NT pardavėjams, pirkėjams, nuomotojams

Energijos taupymo sprendimai

Elektros, šilumos taupymo sprendimai, kaip sutaupyti energiją bute, senos ir naujos statybos name  

Arkiniai angarai

Arkinio angaro statyba, arkinio angaro konstrukcija, angaro šiltinimas

Angokraščių šiltinimas

Kaip apšiltinti lango ir durų angokraščius iš vidaus, angokraščių apdaila

Mini rekuperatoriai butui

Kompaktiškas rekuperatorius, kaip įrengti rekuperatorių remontuojamame bute

Pelėsio naikinimas

Pelėsio naikinimo priemonės, kaip naikinti pelėsį, kaip kovoti su pelėsiu. Kaip pelėsis namuose kenkia sveikatai

Medienos impregnavimas

Medienos impregnantai, kaip impregnuoti medieną nuo puvinio, degimo, medienos impregnavimo būdai

Akmeniniai virtuvės stalviršiai

Geriausi akmeniniai stalviršiai virtuvei, kaip išsirinkti akmeninį stalviršį virtuvei, valgomajam stalui, virtuvės apdaila akmeniu, natūralaus akmens, keramikos, porceliano keramikos stalviršiai

Geriausios video instrukcijos

Lauko durų montavimo instrukcija

Kaip montuoti lauko duris, video instrukcija apie rėmo montavimą, išramstymą, išlyginimas, įtvirtinimas, montavimo putų purškimas ir apsauga

Šildomų grindų įrengimo instrukcija

Šildomų grindų įrengimas, Filmas kaip įrengti elektra šildomas grindis, infraraudonųjų spindulių grindinis šildymas

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį: