Pakabinamų lubų montavimas
Atnaujinta: 2021-07-28

Didesnėse nei 20 kv. m ploto patalpose dėl stabilumo rekomenduojama montuoti dviejų lygių gipskartonio plokščių lubas. Du lygiai - tai ne gipskartonio plokščių skaičius, bet dviejų lygių metalinių profilių karkasas, ant kurio galima montuoti vieną arba du plokščių sluoksnius.

pakabinamu-lubu-montavimas

Dažnai painiojamos sąvokos: dvigubas karkasas ir karkasas vienu ar dviem lygiais. Technologiškai lubų karkasas visada dvigubas, t.y., karkasą sudaro pagrindiniai profiliai (profiliai, kurie tvirtinami į denginį pakabomis) ir montavimo profiliai (montuojami skersai pagrindinių profilių ir prie jų tvirtinamos gipso plokštės). Taigi, karkasas visada turėtų būti dvigubas, bet jis gali būti montuojamas dviem arba vienu lygiu (t.y., kai pagrindiniai ir montavimo profiliai yra viename lygmenyje). Visada paprasčiau, pigiau ir geriau įrengti dvigubą karkasą dviejuose lygiuose. Vieno lygio karkasas įrengiamas tais atvejais, kai susiduriama su fatališku erdvės trūkumu, t.y., kai 3 cm aukščių skirtumas turi didžiulę reikšmę, tai daugiau galima vadinti neišvengiamybe.

Vieno ir dviejų lygių pakabinamos gipskartonio lubos

Dviejų lygių gipskartonio lubų konstrukcija - tai  dviejų lygių profilių karkasas, kai skirtingame aukštyje montuojami laikantieji ir montavimo profiliai. Plokščių sluoksnių skaičius gali  būti vienas, du ar netgi trys.

Įrengiant vieno lygio karkaso lubas metaliniai laikantieji ir montavimo profiliai yra montuojami viename lygyje, o įrengiant dviejų lygių lubų konstrukciją pirmiausia montuojami laikantieji, o po jais - montavimo profiliai, taip sudarant du profilių lygius skirtinguose aukščiuose.  Vieno lygio lubų konstrukcija naudojama, kai reikia kiek įmanoma mažiau sumažinti patalpos aukštį, dviejų lygių – kai reikia stabilios konstrukcijos lubų konstrukcijos, norint paslėpti storesnius komunikacijų vamzdžius. Dviejų lygių karkasas montuojamas visada, kai fiziškai galima montuoti tokio nuleidimo aukščio konstrukciją. Žinoma, jei yra poreikis tai į lubų ertmę galima instaliuoti inžinerines sistemas (vėdinimo ir kt.).

vieno-lygio-lubu-karkasas

 

Vieno lygio lubų karkasas. CD profiliai jungiami naudojant vieno lygio kryžminę CD profilių jungtį.

Įrengiant dviejų lygių lubas naudojami perimetriniai (UD), laikantieji (CD arba UA) ir montavimo (CD) profiliai. Montavimo profiliai yra  jungiami su laikančiaisiais profiliais.

dvieju-lygiu-lubu-karkasas

Dviejų lygių lubų karkasas. Profiliai jungiami dviejų lygių profilių jungtimi su fiksatoriumi.

Dviejų lygių lubų karkasas geometriškai stabilesnis, tvirtesnis, paprasčiau ir geičiau montuojamas nei vieno lygio karkasas, lubas paprasčiau išlyginti. Galima ant sienų nemontuoti perimetrinių profilių, nes jie nėra laikantieji, tačiau  su jais daug patogiau išlyginti lubas, konstrukcija stabilesnė.  Jei lubų kraštinės ilgis ne didesnis kaip 15 metrų, nebūtina formuoti deformacinių siūlių, minimalus lubų nuleidimas – 7,5 cm, maksimalus – 30 cm ir daugiau. Maksimalus nuleidimas gali siekti ir kelis metrus, teoriškai ribojimo nėra. 15 metrų plotas be deformacinių siūlių yra maksimali teorinė riba, praktikai rekomenduoja lubų konstrukcijoje be deformacinių siūlių laikytis 10 m maksimalių atstumų. Be to, labai svarbu žiūrėti, ar nereikia deformacinių siūlių dėl sudėtingos geometrinės lubų plokštumos konfigūracijos, pvz., kai yra perėjimas iš patalpos į koridorių (staigus susiaurėjimas), L-, U-, T- formų lubų konfigūracijos.

Perimetrinių profilių funkcija yra pagalbinė, jie nėra laikantieji. Kaip minėjome, galima išsiversti be jų, tačiau juos naudojant taupomas laikas ir darbo sąnaudos, lubų montavimas greitesnis.

perimetriniai-profiliai-prie-gipskartonio-sienu

Perimetriniai profiliai prie gipskartonio sienų prisukami savisriegiais 50-60 cm žingsniais. Prie mūro sienų tvirtinami mūrvinėmis.

Pakabinamų lubų ertmėje tarp perdangos ir lubų patogu išvedžioti elektros laidus, vėdinimo sistemos ortakius.  Į perdangą įtvirtinami pagrindinius - laikančiuosius profilius laikančios pakabos, prie laikančiųjų profilių jungiami montavimo profiliai, prie kurių tvirtinamos plokštės. Šioje konstrukcijoje 0,6 mm CD arba 2 mm storio UA  profiliai yra naudojami kaip laikantieji profiliai UA profiliai naudojami konstrukcijose tais atvejais, kai pagrindinių profilių žingsnis yra gerokai didesnis nei įprastas (iki 1,5 m). Tokie atvejai paprastai būna tada, kai lubų ertmėje išvedžiojami inžineriniai tinklai, pvz., ortakiai ir dėl to negalima prieiti prie denginio pakabų tvirtinimui. Praplatinus pagrindinius profilius sukuriama erdvė ortakiams.

SVARBU

Kuo žemiau nuleistas lubų karkasas, tuo geresnė garso izoliacija.

Paprastai luboms, kurioms nekeliami gaisrinės saugos ar didesnių apkrovų reikalavimai, naudojamas vienas sluoksnis 12,5 mm storio universalių Knauf White arba Blue gipskartonio plokščių. Jei ant lubų numatomos didesnės apkrovos ar naudojamos storesnės ir/ar sunkesnės plokštės, būtina nustatyti apkrovos klasę ir pagal tai parinkti atstumus tarp profilių ašių ir tvirtinimo taškų.

Žemiau esančiose lentelėse nurodomos lubų apkrovos klasės ir nuo apkrovos priklausantys atstumai tarp profilių bei tvirtinimo pakabų.

lubu-apkrova

Kad geriau įsivaizduotume, koks gali būti apkalos masės ir pakabų tvirtinimo atstumo santykis, laikoma, kad maždaug 90 cm ilgio profilis tarp pakabų išlaiko 25 kg apkrovą. Garso ir šilumos izoliacijai lubų konstrukcijoje gali būti klojami minkšti akmens vatos dembliai, kurie dedami tarp karkaso profilių.

Pakabinamų lubų montavimo paruošiamieji darbai

Pakabinamos gipskartonio lubos montuojamos, kai patalpoje yra daugiau kaip +10 laipsnių C temperatūra, kai baigti visi šlapi statybos darbai.

Pasižymimas lubų aukštis ir tame aukštyje prisukami perimetriniai profiliai. Jų apačioje klijuojama slydimo arba skiriamoji juosta Knauf Trenn-Fix. Kai lubų gipskartonis jungiamas su sienų gipskartoniu mažose patalpose, galima ir standi jungtis be juostos, tačiau, dėl galimų deformacijų, visgi patariama naudoti Trenn-Fix popierinę juostą. Juostą galima užklijuoti ir vėliau, sumontavus karkasą. sienos-ir-lubu-sandura

Teisingai suformuota sienos ir lubų sandūra.

 

Vėliau siūlė užglaistoma, o glaistui išdžiūvus, nupjaunama išlindusi Knauf Trenn-Fix juostos dalis. Nupjautas juostos likutis neprikimba prie pagrindo ir nepalieka jokių žymių. Taip suformuota slankioji sandūra nesukelia jokių problemų dažytojams.

Išmatuojamas kambario lubų plotas ir apskaičiuojama, kiek reikės montavimo ir laikančiųjų profilių, tiesioginio tvirtinimo detalių, pakabų, jungiamųjų detalių, profilių prailginimo detalių, savisriegių, skardvaržčių, mūrvinių.

profiliu-montavimo-schema

Nusibraižius profilių montavimo schemą aišku, kur ir kiek reikės tvirtinimo detalių.

Į betono perdangą pakabos ar tiesioginio tvirtinimo detalės tvirtinamos tik metalinėmis mūrvinėmis, plastikinių naudoti negalima. Medinėms juodlubėms rekomenduojama naudoti specialius savisriegius, kurie turi dideles galvutes ir platų sriegį, pvz., Knauf FN 4,3x65.

Priklausomai nuo to, kokia yra numatoma lubų masė, koks atstumas bus tarp perdangos ir lubų,  kokios numatytos papildomos apkrovos, naudojamos tiesioginio tvirtinimo detalės arba inkarinės spyruoklinės pakabos, arba Nonius tipo pakabos.  Tvirtinimo detalių parinkimas – svarbus momentas, garantuojantis lubų konstrukcijos stabilumą. Nonius tipo pakabos naudojamos įrengiant daugiau kaip 18 cm nuleistas lubas, lubas su nuolydžiu.

Pagabinamos lubos naudingos ir drėgnose patalpose,  tam naudojami specialūs antikoroziniai profiliai, vandeniui atsparios  gipsinės Knauf Green, Drystar arba cementinės Aquapanel plokštės. Vonios kambariuose ar kitose drėgnose patalpose po lubomis itin patogu paslėpti vėdinimo sistemos vamzdyną.

dvieju-lygiu-lubu-karkaso-montavimas

Dviejų lygių lubų karkasas su drėgmei atspariomis Aquapanel plokštėmis bei antikoroziniais profiliais.

Knauf  lubų karkaso tvirtinimo detalių asortimente yra ir daugiau tvirtinimo, jungimo detalių, kurios naudojamos montuojant laiptuotas lubas, lubas su nuolydžiu ar kitas nestandartines lubas. Tam naudojamos įvairiausių kampų profilių jungtys, reguliuojamo aukščio pakabos ir pan. Tokių lubų įrengimas yra daugiau meistriškumo reikalaujantis darbas, tuo tarpu sumontuoti dviejų lygių pagkabinamų gipskartonio lubų plokštumą gali ir mėgėjas.

gipskartonio-tvirtinimo-detales

Tiesioginio tvirtinimo detalė, inkarinė spyruoklinė pakaba ir Nonius tipo pakaba.

Tiesioginio tvirtinimo detalės naudojamos nuleidžiant lubas 7,5-18 cm, nuleidžiant daugiau kaip 18 cm reikalingos inkarinės spyruoklinės arba Nonius tipo pakabos.

Dėl geresnės smūginio garso izoliacijos ant tiesioginių tvirtinimo detalių nugarėlės yra klijuojama  sandarinimo juosta Knauf Dichtungsband.

lubu-smuginio-garso-apsauga

Smūginio garso izoliacijai ant tiesioginio tvirtinimo detalės nugarėlės, tvirtinamos prie perdangos, klijuojama Knauf Dichtungsband juostos atkarpa.

Ant lubų pažymimi atstumai tarp profilių ir pakabų tvirtinimo vietos. Karkaso profilių ašių atstumai priklauso nuo apkrovos klasės – t.y., plokščių sluoksnių skaičiaus, svorio ir storių, todėl tikslius atstumus reiktų nustatyti atsižvelgiant į apkrovas. Pačiam paprasčiausiam variantui – viengubo sluoksnio 12,5 mm Knauf White arba Blue plokštėms maksimalus atstumas tarp  laikančiųjų profilių ašių yra 500 mm plokštes montuojant skersai ir 400 mm, montuojant išilgai.

lubu-karkaso-profiliu-atstumai

Pažymėti lubų karkaso profilių atstumai ir pakabų tvirtinimo vietos.

Lubų karkaso montavimas

Montuojant dviejų lygių lubų karkasą, atstumas nuo sienos iki pirmos pakabos turi būti ne daugiau kaip 250 mm, iki pirmo laikančiojo profilio - 150 mm. Pirmas montavimo profilis nuo sienos turėtų būti nutolęs ne daugiau kaip 100 mm.

lubu-profiliu-atstumai

Lubų profilių atstumai nuo sienos ir tarp profilių ašių.

Pirmiausia pasižymėtose vietose prie perdangos prisukamos tiesioginio tvirtinimo detalės, reikalingame aukštyje prie jų prisukami laikantieji profiliai.

lubu-montavimas

Lubų montavimas: prie tiesioginio tvirtinimo detalių prisukami laikantieji profiliai.

Montavimo profiliai skersai laikančiųjų profilų įstatomi į perimetrinius ir išlyginami, patikrinamas karkaso lygumas. Montavimo profiliai prie laikančiųjų jungiami  naudojant dviejų lygių susikirtimo jungtis Knauf Kreuzverbinder su fiksatoriumi.

dvieju-lygiu-lubu-karkaso-tvirtinimo-detale

Dviejų lygių susikirtimo detalėmis Knauf Kreuzverbinder prie laikančiųjų profilių jungiami montavimo profiliai.

Jungiant profilius dviejų lygių suskirtimo detalėmis, fiksavimo metu girdimas garsas rodo, kad profilis užsifiksavo. Lubų karkasas plokščių tvirtinimui turi būti stabilus ir lygus.

Gipso ant lubų montavimas

Gipskartonio plokštes galima sukti skersai ir išilgai montavimio profilių, svarbiausia, kad montavimo profiliai nuo sienos būtų maždaug per 10 mm, o laikantieji  - ne mažiau kaip per 100 mm, kad būtų galima pritvirtinti plokščių galus. Jeigu montuojami du sluoksniai, tuomet galimas tik skersinis montavimas, perstumiant sluoksnių siūles viena kitos atžvilgiu.

Tvirtinant gipskartonio plokštes prie karkaso pirmenybė teikiama skersiniam plokščių montavimui. Kaip sako praktikai, montuoti skersai yra lengviau, nereikia tiksliai matuoti atstumo tarp profilių, jis gali būti max iki 500 mm. Tad montuojant skersine kryptimi galima sutaupyti ne tik jungtis ir profilius, bet ir laiko. Gipskartonio plokštės dėl gamybos ypatumų turi skirtingą stiprį skersine ir išilgine kryptimi, tad sumontuota skersine kryptimi plokštė yra stipresnė ir gali mažiau išlinkti, todėl ir profilių maksimalus žingsnis skiriasi: išilgine kryptimi maks. 400 mm, skersine – maks. 500 mm.

gipskartonio-ploksciu-montavimas-ant-lubu

Skersinis ir išilginis gipskartonio plokščių montavimas pakabinamų lubų konstrukcijoje.

Gipskartonio lubų apdaila

Pirmiausia su Knauf Uniflot glaistu užglaistomos siūlės tarp plokščių ir savisriegiai, tada siūlės armuojamos Knauf Kurt juosta, dar sykį užlyginamos su glaistu.

gipskartonio-lubu-siules

Dėl geresnio sukibimo su glaistu, pjautinius ir originalius plokščių kraštus rekomenduojama gruntuoti Knauf Tiefengrund giluminiu gruntu.

Jeigu montuojamas antras plokščių sluoksnis, pirmojo siūles taip pat būtina užglaistyti Uniflott glaistu. Glaistant pirmą sluoksnį armuoti siūlių nereikia, reikia tik užpildyti glaistu visas siūles, t.y. ir gamyklines kraštines, ir pjautas skersines siūles. Skersines siūles glaistant reikia nupjauti kampus, t.y., atverti siūlę, kitaip glaistas ištrupės, nesilaikys. Pirmo ar pirmų sluoksnių glaistymui galima naudoti geriausią Knauf Uniflott glaistą, o galima kažkiek taupyti ir naudoti kiek paprastesnius glaistus Fugenfuller ar Q-Filler. Paskutinis sluoksnis glaistomas naudojant pilnavertę siūlių glaistymo metodiką, t.y., jei reikia, naudojamos armavimo juostos ir ten geriau naudoti geriausią glaistą Uniflott. Tai būtina gerai garso izoliacijai.

Tam, kad būtų suvienodintas užglaistytų plotų ir gipso kartono paviršiaus įgeriamumas, naudojamas gruntas, pvz., Knauf Tiefengrund, Spezialgrund ar Putzgrund. Gipskartonio lubas galima dažyti, ant jų klijuoti tapetus. Jei karkasas sumontuotas teisingai, jei plokštuma nuglaistyta tinkamai, bet kuri apdaila atrodys nepriekaištingai.

 

Kilus klausimams, nedvejodami skambinkite „Knauf" konsultantams telefonu +370 5 213 2222.

ASA.LT informacija, parengta pagal UAB „Knauf“ rekomendacijas, gamintojų nuotraukos ir brėžiniai

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Įmonės produktai

Paveikslėlis Pavadinimas Trumpas aprašymas Kaina
Benzininis generatorius nuoma Vilnius Benzininio generatoriaus nuoma Vilniuje Benzininis Generatorius
betono maišyklė Altrad nuoma Betono maišyklės nuoma Vilniuje Betono Maišyklė
betono šlifavimo mašinos nuoma Vilniuje Betono šlifavimo mašinos nuoma Vilniuje Betono šlifavimo Mašina
Dailylentės pirčiai Vilniuje Dailylentės pirčiai Vilniuje Pirties Dailylentės Vilniuje, Liepos, Juodalksnio, Drebulės Dailylentės Vilnius
diskinio pjūklo nuoma Vilniuje Diskinio pjūklo nuoma Vilniuje Diskinis Pjūklas
drėgmės surinkėjo nuoma Vilniuje Drėgmės surinktuvo nuoma Vilniuje Drėgmės Surinktuvas, Drėgmės Surinkėjas, Oro Džiovintuvas, Oro Sausintuvas
mūrvinių pistoleto nuoma Vilniuje Dujinio mūrvinių kaliklio nuoma Vilniuje Dujinis Mūrvinių Kaliklis, Dujinė Viniašaudė, Mūrvinių Montavimo Pistoletas, Dujinės Mūrvinių šaudyklės Nuoma Vilniuje
Dujinio šildytuvo nuoma Vilniuje Dujinio šildytuvo nuoma Vilniuje Dujinis šildytuvas
grunto tankintuvo nuoma Vilniuje Grunto tankintuvo nuoma Vilniuje Grunto Tankintuvas, Vibracinės Plokštės Nuoma
Būgninio šlifuoklio nuoma Vilniuje Juostinės parketo šlifavimo mašinos nuoma Vilniuje Juostinė Parketo šlifavimo Mašina, Būgninė Grindų šlifavimo Mašina, Būgninio šlifuoklio Nuoma Vilniuje

Vedantieji

Fasado apdaila

Fasado apdailos medžiagos ir fasado konstrukcija, pasirinkimo kriterijai. Pigiausia fasado apdaila. Mediniai fasadai.

Vėdinimas pirtyje

Pirties ventiliacija, pirties vėdinimo schema, įranga natūraliam ir priverstiniam pirties ventiliavimui

Svetainės įrengimas

Netradiciniai svetainės interjero sprendimai: erdvės zonavimas skirtingoms veikloms, lenktos pertvaros, apšvietimas.

Virtuvės įrengimas

Kartais naujakuriai virtuvės įrengimą pradeda nuo baldų ir spintelių spalvos. Svarbiausi dalykai virtuvėje yra ne baldai, o patogi maisto gaminimo vieta ir jauki valgymo zona.  Idėjos mažai virtuvei.

Ūkis

Karkasinio namo statyba

Karkasinio namo konstrukcija, mediena karkasiniam namui, statybos etapai, izoliacija, šiltinimas, stogo įrengimas

Fasado apdaila

Fasado apdailos medžiagos ir fasado konstrukcija, pasirinkimo kriterijai. Pigiausia fasado apdaila. Mediniai fasadai.

Svetainės įrengimas

Netradiciniai svetainės interjero sprendimai: erdvės zonavimas skirtingoms veikloms, lenktos pertvaros, apšvietimas.

Virtuvės įrengimas

Kartais naujakuriai virtuvės įrengimą pradeda nuo baldų ir spintelių spalvos. Svarbiausi dalykai virtuvėje yra ne baldai, o patogi maisto gaminimo vieta ir jauki valgymo zona.  Idėjos mažai virtuvei.

Jungiklių dizainas, galimybės ir projektavimas

Jungiklių dizainas ir funkcijos, projektavimas BIM aplinkoje, greita ir patogi jungiklių medžiagų, dizaino, specifikacijų bei kainų peržiūra.

Pakabinamų lubų montavimas

Gipskartonio lubų montavimas

Plytelių klijavimas

Grindinių plytelių klijavimas: pagrindo paruošimas, plytelių klijai, didelio formato plytelių klijavimas, siūlių glaistymas.

Pamatų įrengimas

Pamatų tipai ir įrengimo etapai: grunto tyrimai, betonavimas ir pamatų hidroizoliacija.

Dekoratyvinio landšafto įrengimas

Kaip įrengti dekoratyvinį landšaftą

Vidaus apdaila

Patalpos vidaus apdailos variantai gali skirtis, priklausomai nuo buto ar namo amžiaus, išplanavimo ir vidaus konstrukcijų medžiagų.

Virtuvės plautuvės

Virtuvės kriauklių medžiagos ir priedai. Plautuvių montavimo būdai. Sifonas, taupantis vietą po kriaukle.