Pamatų įrengimas
Atnaujinta: 2021-06-30

 Pamatų tipai ir įrengimo etapai: grunto tyrimai, betonavimas ir pamatų hidroizoliacija.

pamatu_irengimas

Grunto tyrimai

Pamatų įrengimas prasideda nuo geologinių grunto tyrimų, kurių metu tikrinamos grunto savybės būtent tame žemės plote, kurį vėliau užims pamatų perimetras. Patikimas tvirtas gruntas yra svarbus tuo, kad visa pastato apkrova per pamatus pasiskirstys žemiau esančiam gruntui. Dėl šių priežasčių pageidautinas kuo stabilesnis gruntas, “nejudantis”, nesiplečiantis nuo drėgmės ir šalčio, toliau nuo pernelyg aukšto gruntinių vandenų lygio.

Tyrimo metu projektuotojai įvertina šias grunto savybes:

 • Grunto tipas – molingas, smėlis ar kitas. Molingame kaupiasi daugiau drėgmės, o smėlis, nors ir žymiai sausesnis, bet turi silpnesnę sandarą, kurioje didesnė pamatų suslūgimo rizika.
 • Žemės įšalo gylis. Standartas mūsų šalyje – 1,2 m.
 • Gruntinių vandenų lygis – jeigu jis labai arti paviršiaus, toks gruntas daugiau “judės”, t.y. deformuosis, plėsis žiemą, vandeniui užšąlant.
 • Sklypo reljefo ypatumai.

Ekspertai, atsižvelgiant į visas nurodytas grunto savybes suprojektuoja ir parenka tinkamiausią pamatų tipą, galintį atlaikyti bet kokio “kaprizingo” grunto neigiamus poveikius ir išdaigas.

 

Pamatų tipai

Priklausomai nuo to, kokiame gylyje yra tvirta stabili grunto sandara, pamatų tipai klasifikuojami į sekliuosius ir giliuosius.

Seklieji pamatai – labai paplitęs tipas nuosavų namų statybai. Seklieji pamatai įrengiami pakankamai tvirtame grunte, kuriame gruntinių vandenų lygis toli nuo paviršiaus, o įšalo gylis neviršija standartinių 1,2 m – šių sąlygų dėka iškasą pamatams galima kasti negiliai. Esamo grunto tipas galės atlaikyti individualaus namo apkrovą, kuri nėra itin didelė. Sekliųjų pamatų rūšys:

 • monolitiniai juostiniai pamatai,
 • surenkamieji blokelių pamatai,
 • plokštieji pamatai.

Gilieji pamatai – šis variantas naudojamas tais atvejais, kai stabilus gruntas yra pernelyg giliai, dominuoja silpna smėlio struktūra, nepageidaujama namo apkrovai atlaikyti, o gruntinių vandenų lygis rizikingai aukštas.

 • giliųjų pamatų įrengimui dažniausiai naudoja gręžtinius polius,
 • aukštų gruntinių vandenų atvejais – kalamuosius polius.

Visus įrengtus polių tipus tarpusavyje sujungia antžemine gelžbetonine sija – rostverku. Dėl polių konstrukcijoje gilieji pamatai turi ir kitą pavadinimą – poliniai pamatai.

 

Juostiniai pamatai. Įrengimas

Pradžioje vyksta pamatų duobės kasimo darbai. Iškasos gylis ir plotas formuojami pagal suprojektuotus pamatų matmenis. Iškasos dugnas suplūkiamas grunto tankintuvais.

Sustiprinant, sutvirtinant ir suskirstant gruntą po būsimais pamatais neretai naudojama geotekstilė. Pamatų įrengimui tinkamas geotekstilės tankis - 250-300 g/m². Šiais skaičiais žymima ir geotekstilės markė.

Ant suplukto grunto kloja polistireninio putplasčio plokščių sluoksnį. Prasideda klojinių montavimas, į kurių sudarytą ertmę bus pilamas betonas, formuojant monolitinį juostinį pamatą. Laikinus klojinius kai kur primityviai sukala iš šiurkščių medinių lentų. Nuo tokių lentų betono paviršius lieka grublėtas, jį reikės papildomai šlifuoti ir lyginti. Bet galima išsinuomoti pažangesnius nuolatinio naudojimo klojinius su metaliniais užraktais sujungimui, lygaus paviršiaus plokštėmis ir tepalais, kurių dėka klojinius paskui lengviau atskirti nuo sukietėjusio betono, o pamatų paviršius bus lygus. 

pamatu_klojiniai

Klojinių vidinėje ertmėje montuojama reikiamo skersmens armatūra. Armatūros konstrukcijos konfigūraciją parenka projektuotojas.

Į klojinių suformuotas ertmes pilamas betonas. Betono klasė pamatams C16/20 yra dažniausias variantas nuosavų namų kategorijoje. Kitais atvejais sprendimą naudoti tinkamesnę betono klasę projekte priima ekspertas. Svarbu palaikyti pilamo betono temperatūrą, neleidžiant jai nukristi žemiau +5º C. Betonas klojiniuose neturi būti pernelyg laisvai – jį sutankina, siekiant išvengti neužsipildžiusių tuštumų. Esant šaltoms oro sąlygoms užpiltą betoną kurį laiką izoliuoja nuo neigiamo šalčio poveikio medžiaga, plėvelėmis.

pamatu_irengimas_2

Poliniai pamatai. Įrengimas

Kai grunto stabilumo, įšalo gylio ir požeminių vandenų situacija yra komplikuota – statybininkai imasi polinių pamatų įrengimo.

 • Gręžtiniai poliai naudojami tvirtam gruntui esant per giliai, bet vandenų lygiui pakankamai toli nuo paviršiaus.
 • Kalamieji poliai pasitarnauja tuomet, kai gruntiniai vandenys yra pernelyg aukštai.

Gręžtiniai poliai savo pavadinimą gavo dėl to, kad jų įrengimui grunte iš pradžių daromi 30-40 cm skersmens gręžiniai 1-2,5 m žingsniu tarp jų centrų. Gręžiniai daromi pagal planuojamo pamato perimetrą. Atsižvelgiant į sudėtingo grunto savybes, gręžiama 2-4 m gilyn (kartais dar giliau), sutankinant gręžinio dugną.

Polius sustiprina armuojančiu karkasu. Įstačius į gręžtinius armatūrą, polius užpila betonu.

Visų įrengtų gręžtinių polių antžemines dalis pagal perimetrą tarpusavyje sujungia rostverku – konstrukcija iš tuščiavidurių forminių blokelių arba gelžbetoninio žiedo. Rostverko dugne kloja putų polistirolo plokštes, armuoja ir užpildo vidinę ertmę betonu. Rostverko blokeliai patikimai sukimba tarpusavyje per forminius užraktus, esančius jų konstrukcijoje.

pamatu_blokeliai

Pamatų blokeliai.

Pamatų drenažas  

Drėgname sklype, kokių Lietuvoje dažnai pasitaiko, teks papildomai pasirūpinti pamatų drenažo sistemos įrengimu dar iki užpylimo žeme. Tam formuojamos drenos – drenažinės tranšėjos su vamzdžiais perteklinio vandens nuvedimui toliau nuo pamatų.

pamatu_drenazas

Drenažo įrengimas.

 

 1. Drenažinės tranšėjos gylis turėtų būti 20 cm žemiau grunto įšalo gylio. Pvz., jeigu sklypo grunto įšalo gylis siekia 1,2 m, reiškia tranšėją reikia kasti iki 1,4 m gylio. Sunkiame molingame grunte drena irgi kasama giliau, o lengvame smėlyje – sekliau.

pamatu_drenazas_1

 

 1. Į tranšėjos dugną supila stambios frakcijos smėlio ir žvyro sluoksnį (5-10 cm) ir sutankina. Svarbu išlaikyti reikiamą dugno nuolydį – 0,3-3 % (arba supaprastintai - apie 1 cm kiekvienam metrui).
 1. Tranšėjos dugną ir sieneles galima apkloti geotekstile (drenažui rekomenduojama 200 ir 250 markės geotekstilė). Jos kraštus laikinai užfiksuoja tranšėjos viršuje. Geotekstilė tinka sklypams su priesmėlio gruntu, ji veikia kaip filtras ir apsaugo drenažinius perforuotus vamzdžius nuo užteršimo prasiskverbusiomis grunto dalelėmis. O molingame grunte vietoj geotekstilės geriau naudoti kokoso plaušus, kurie neleidžia vamzdžiams užsiteršti molio dalelėmis.

pamatu_drenazas_2

 

 1. Jeigu naudojama geotekstilė – ant jos užpilamas žvyro sluoksnis (5-10 cm storio). Pilant žvyrą irgi būtina išlaikyti reikiamą minėtą nuolydį.
 1. Ant žvyro klojami perforuoti drenažiniai vamzdžiai (gofruoti arba lygiasieniai). Rekomenduojamas atstumas nuo pamato sienos iki vamzdžio – 20-30 cm. Būtina išlaikyti tą patį nuolydį. Optimaliausios vamzdžių perforacinės skylutės – iki 5 mm skersmens. Jos skirtos drėgmei ir vandeniui prasisunkti iš grunto į vamzdį.

Drenažiniai vamzdžiai klojami aplink visą pamatų perimetrą, naudojant sujungimo movas.

Klojant vamzdžius, jų posūkio vietose įrengiamos atšakos, skirtos sujungimui su kontroliniais šulinėliais. Kontroliniai šulinėliai montuojami iš platesnio skersmens plastikinių vamzdžių. Jų paskirtis – užduoti drenuojamo vandens kryptį ir valyti drenažo sistemą nuo užteršimų. Kontrolinius šulinius reikia įrengti drenažinių vamzdžių sistemos pradžioje ir nuotėkyje į nuleidimo vietą. Iš viso drenažo sistemoje reikalingi bent 2-3 kontroliniai šulinėliai.

Apie 5 m atstumu nuo pastato reikia iškasti vandens kolektoriaus duobę. Į ją bus nukreipiamas visas vanduo ir drėgmė iš drenažinių vamzdžių. Duobės sienelės ir dugnas apklojami geotekstile, užpilami žvyro sluoksniu. Į dugną stačiai nuleidžiamas didelis kubilas iš PVC. Pastato drenažo vamzdžių sistema sujungiama su kubilu jungiamuoju vamzdžiu.

 

pamatu_drenazas_3

 1. Paklotus vamzdžius iš visų pusių užpila žvyro sluoksniu (10-20 cm). Taip pat reikia užpilti žvyro sluoksnį ir aplink kontrolinius šulinius.
 1. Užpylus vamzdžius žvyru visa sistema “suvystoma” likusiais laisvais geotekstilės kraštais su užlaidais. Iš viršaus viską užpila smėliu ir gruntu sulig tranšėjos kraštais ir suplūkia.

pamatu_drenazas_4

Į drenažinį šulinį ar kubilą montuoja drenažinį siurblį, kurio dėka galima bus išsiurbti susikaupusį vandenį.

Pamatų hidroizoliacija

Pamatams neišvengiamai tenka atlaikyti neigiamus požeminės drėgmės ir atmosferinių kritulių poveikius. Be to, pamatai yra konstrukcija, kuri turi didžiausią įtaką visam pastato konstruktyvui, todėl  hidroizoliacijai reikia rinktis ilgalaikes patikimas medžiagas.

Norint išvengti betono irimo būtina pasirūpinti pamatų hidroizoliacija dar prieš užkasimą. Vienas iš tradicinių ir populiarių būdų yra tepamosios bituminės mastikos sluoksnis ant pamatų betono vertikalaus ir horizontalaus paviršiaus. Deja, senosios bituminės mastikos nepasižymi ilgalaikiu sandarumu. Tačiau statybų technologijos vis tobulėja, rinka siūlo vis naujesnius ir pažangesnius hidroizoliacijos produktus. Vienas tokių - naujos kartos tepama bituminė mastika  COMBIDIC 2K-Classic. Tai Vokietijos koncerno “SCHOMBURG GmbH & Co KG”   hidroizoliacija, kuri sukurta maksimaliai atsižvelgus į visas pamatams tenkančias apkrovas. Ši hidroizoliuojanti mastika tinka visiems  paviršiams lauke ir viduje, kurie liečiasi su žeme -  betonui, blokeliams, plytų mūrui, tinkui, seniems pamatams.

pamatu-hidroizoliacija

Bituminės mastikos sudėtyje yra polimerinių užpildų, kurie padengia nedidelius (iki 1 mm) įtrūkius, kartu mastika yra klijai, ant kurių galima klijuoti polistireninio putplasčio plokštes, apdailines plyteles. Bituminės mastikos danga atspari nepalankioms oro sąlygoms, rūgščių ir šarmų poveikiui.

COMBIDIC 2K-Classic mastika yra dvikomponentė, modifikuota polimerais, pasižyminti ekonomiškumu ir tvirtumu, suformuojanti besiūlę vandeniui nelaidžią dangą. 

 tepama-bitumine-mastika

Tepama bituminė mastika  COMBIDIC 2K-Classic.

 

Jeigu grunto drėgmė didelė, tinkamas sprendimas yra naudoti cementinę storasluoksnę hidroizoliaciją AQUAFIN-RB400. Ji irgi tinkama naujai įrengiamiems ir seniems pamatams, visiems su žeme besiliečiantiems paviršiams, tinka cisternų, baseinų sandarinimui. Net ir esant nepalankioms oro sąlygoms sustingsta per 3 valandas ir galima toliau dirbti.

 

hidroizoliacine-membrana

Hidroizoliacinė membrana AQUAFIN RB400

 

Naudojimui paruoštos mastikos  apdorojimo laikas 45 minutės, galima tepti šepečiu, mentele arba dengti mašininiu būdu, dirbti galima esant nuo +5 ° C iki +30 ° C aplinkos temperatūrai.

AQUAFIN RB400 hidroizoliacinė membrana pasižymi itin maža išeiga: tik 2,4 kg/kv.m dengiant du kartus. Galima tepti ant bituminės hidroizoliacijos likučių, sekantis sluoksnis dengiamas po 3 valandų. Greitai džiūsta, galima dirbti esant neaukštai aplinkos temperatūrai, naudojama tiek vertikaliai, tiek horizontaliai hidroizoliacijai

 

Pamatų problemos

Pamatų skilimas. Priežastys ir taisymas

Betoniniuose pamatuose neretai atsiranda plyšių ir įskilimų. Tai nutinka ir seniems, ir visai naujiems pamatams. Kur priežastis ir kaip išvengti pamatų įtrūkių?  

pamatu_skilimas

Pamatų trūkinėjimas.

 

Technologinio pobūdžio priežastys

 • Betonas buvo neteisingai užpiltas – ne pagal projektinės žymos lygį.
 • Gilus betono užšalimas žiemą.
 • Grunto judėjimai po pamatais.
 • Gruntiniai vandenys yra per aukštai. Žiemą užšalę vandenys virsta ledu, todėl jų apimtis padidėja keliais procentais. Jeigu pamatai stovi negiliai, žiemą gruntas išstums juos, o pavasarį – atvirkščiai. Viena namo dalis kils ar leisis greičiau už kitą dalį. Dėl to skyla pamatai.
 • Neteisingai sumontuoti klojiniai.
 • Armatūros klaidos – neteisingai arba nepakankamai armuota.
 • Netinkama cemento markė.

Konstrukcinio pobūdžio priežastys

Projektavimo klaidos:

 • Neteisingai apskaičiuotas gylis;
 • Netinkamai įvertintos grunto savybės;
 • Neteisintas apkrovų skaičiavimas.

Eksploatacinio pobūdžio priežastys

 • Pažeidimai, atsirandantys namo eksploatacijos metu.
 • Dar vieno aukšto pastatymas be pamatų pakeitimo.
 • Per didelis drėgnumas rūsyje.
 • Prastas drenažas aplink pamatų.

 

Plyšių analizavimas

Aptikus pirmą plyšį pamatuose neverta panikuoti,  Nes visai gali būti, kad tai tik pavienis paviršinis plyšelis, kuris nesiplės ateityje. O tam, kad konkrečiau sužinoti apie jį, atlikite tyrinėjimus ir stebėjimus.

 1. Pamato plyšį ar įskilimą išvalykite nuo dulkių ir praplaukite vandeniu.
 2. Stebėjimui užtepkite ant plyšio lopą iš statybinio gipso mišinio. Šalia užrašykite datą ir numerį.
 3. Stebėkite lopą. Jeigu ilgą laiką jis neplyšta ir neskyla – reiškia, pamato plyšelis nepavojingas, paviršinis. Jis atsirado tik išoriniame betono sluoksnyje, taisyti jo nereikia.
 4. Bet jeigu netrukus gipso lopinėlis įskilo – reiškia, pamatų plyšis turi rimtesnį charakterį, jis plečiasi ir didėja, jį reikia užtaisyti.

Pamatų plyšių užtaisymas, pamatų stiprinimas

Stiprinimo darbai priklauso nuo pamatų tipo:

Juostiniai pamatai (blokelių pamatai). Jiems stiprinti reikalingas cemento skiedinys arba sintetinė derva.

 1. Kas pusę metro pamatuose horizontaliai išgręžiamos 15 mm skersmens angos. Jų gylis – iki pamatų storio vidurio.
 2. Į gręžinius įpilamas cemento skiedinys arba derva per žarnelę, įjungus 0,6 Mpa slėgį.

pamatu_irengimo_klaidos

Negilūs pamatai. Tokius pamatus stiprina  plečiant ir įgilinant. Paskui po pamatais dedami elementai iš gelžbetonio.  Šių elementų (blokų, plokščių, stulpų, polių) bendras plotas turi viršyti jau turimų pamatų plotą.

Gilieji (poliniai) pamatai. Jie sustiprinami transformuojant į juostinius pamatus. Tam tikslui tarp polių surišama armatūra ir pilamos papildomos juostos iš betono skiedinio.

Parengė P. Š.

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Įmonės produktai

Paveikslėlis Pavadinimas Trumpas aprašymas Kaina
Benzininis generatorius nuoma Vilnius Benzininio generatoriaus nuoma Vilniuje Benzininis Generatorius
betono maišyklė Altrad nuoma Betono maišyklės nuoma Vilniuje Betono Maišyklė
betono šlifavimo mašinos nuoma Vilniuje Betono šlifavimo mašinos nuoma Vilniuje Betono šlifavimo Mašina
Dailylentės pirčiai Vilniuje Dailylentės pirčiai Vilniuje Pirties Dailylentės Vilniuje, Liepos, Juodalksnio, Drebulės Dailylentės Vilnius
diskinio pjūklo nuoma Vilniuje Diskinio pjūklo nuoma Vilniuje Diskinis Pjūklas
drėgmės surinkėjo nuoma Vilniuje Drėgmės surinktuvo nuoma Vilniuje Drėgmės Surinktuvas, Drėgmės Surinkėjas, Oro Džiovintuvas, Oro Sausintuvas
mūrvinių pistoleto nuoma Vilniuje Dujinio mūrvinių kaliklio nuoma Vilniuje Dujinis Mūrvinių Kaliklis, Dujinė Viniašaudė, Mūrvinių Montavimo Pistoletas, Dujinės Mūrvinių šaudyklės Nuoma Vilniuje
Dujinio šildytuvo nuoma Vilniuje Dujinio šildytuvo nuoma Vilniuje Dujinis šildytuvas
grunto tankintuvo nuoma Vilniuje Grunto tankintuvo nuoma Vilniuje Grunto Tankintuvas, Vibracinės Plokštės Nuoma
Būgninio šlifuoklio nuoma Vilniuje Juostinės parketo šlifavimo mašinos nuoma Vilniuje Juostinė Parketo šlifavimo Mašina, Būgninė Grindų šlifavimo Mašina, Būgninio šlifuoklio Nuoma Vilniuje

Vedantieji

Plytelių klijavimas

Grindinių plytelių klijavimas: pagrindo paruošimas, plytelių klijai, didelio formato plytelių klijavimas, siūlių glaistymas.

Pamatų įrengimas

Pamatų tipai ir įrengimo etapai: grunto tyrimai, betonavimas ir pamatų hidroizoliacija.

Dekoratyvinio landšafto įrengimas

Kaip įrengti dekoratyvinį landšaftą

Vidaus apdaila

Patalpos vidaus apdailos variantai gali skirtis, priklausomai nuo buto ar namo amžiaus, išplanavimo ir vidaus konstrukcijų medžiagų.

Ūkis

Karkasinio namo statyba

Karkasinio namo konstrukcija, mediena karkasiniam namui, statybos etapai, izoliacija, šiltinimas, stogo įrengimas

Plytelių klijavimas

Grindinių plytelių klijavimas: pagrindo paruošimas, plytelių klijai, didelio formato plytelių klijavimas, siūlių glaistymas.

Pamatų įrengimas

Pamatų tipai ir įrengimo etapai: grunto tyrimai, betonavimas ir pamatų hidroizoliacija.

Dekoratyvinio landšafto įrengimas

Kaip įrengti dekoratyvinį landšaftą

Vidaus apdaila

Patalpos vidaus apdailos variantai gali skirtis, priklausomai nuo buto ar namo amžiaus, išplanavimo ir vidaus konstrukcijų medžiagų.

Virtuvės plautuvės

Virtuvės kriauklių medžiagos ir priedai. Plautuvių montavimo būdai. Sifonas, taupantis vietą po kriaukle.

Rozečių ir jungiklių montavimas

Rozečių ir jungiklių keitimas ir montavimas nėra labai sudėtingas darbas, bet reikia žinoti kai kurias detales, nusipirkti kokybiškus elektros instaliacijos prietaisus, turėti įrankius.

Apšvietimo valdymas

Apšvietimas, valdymo būdai bei sinergija su kitomis sistemomis

Sodybos statyba

Kaip pastatyti sodybą, sodybos renovacija, kaip įvertinti sodybos stovį, reikalingų darbų kiekius ir investicijas

Vėdinimo sistemos įrengimas

Kaip įrengti modernų vėdinimą, vėdinimo sistemos projektavimas, ortakių pravedimas, rekuperatoriaus pasirinkimas ir įrengimas,

Lauko terasos įrengimas

Kaip įrengti lauko terasą, iš ko statyti lauko terasą