Plytelių klijavimas
Atnaujinta: 2021-06-30

Grindų plytelių klijavimas vonioje ir kitose patalpose

Grindinių plytelių klijavimas: pagrindo paruošimas, plytelių klijai, didelio formato plytelių klijavimas, siūlių glaistymas.

Plyteliu-klijavimas

„Kartais žmonės nusiperka kinietiškas plyteles, lenkiškus klijus ir prašo itališko dizaino grindų“, - apie plytelių klojimą pasakoja meistras. Jis akcentuoja, kad labai svarbu, jog būtų naudojamos sisteminės medžiagos – vieno gamintojo gruntas, klijai, plytelių siūlių užpildas. Tik tokiu atveju gaunama nepriekaištinga kokybė, nes medžiagos suderintos tarpusavyje, kilus problemoms, lengviau išsiaiškinti, kas galėjo nutikti. Kai skirtingų gamintojų produktai naudojami kartu, tuomet visą atsakomybę turi prisiimti meistras. Gamintojams būna sudėtinga teikti garantijas, jei naudojami jiems nežinomi ir neišbandyti produktai.

 

Grindų pagrindas

Dažniausiai plytelės klojamos ant betoninio pagrindo, tačiau jos gali būti klijuojamos ir ant medienos ar specialių gipskartonio plokščių, medinių grindų, seno parketo ar kitokio pagrindo, svarbiausia, kad jis būtų stabilus ir tvirtas. Akivaizdūs įtrūkimai, prilipusios pašalinės medžiagos, trupantis ir birus paviršius, purvas, pelėsiai ir kita yra netinkamas pagrindas.

Vizualiai gana lengva nustatyti, ar betono paviršius stabilus: smailiu daiktu, pavyzdžiui, peiliu, pabandykite padaryti susikertančių linijų įrėžas ir nuvalykite ranka.

grindu-pagrindas
Peiliu galima patikrinti pagrindo tvirtumą. Įrėžus susikertančias linijas matyti, ar linijų susikirtimo taškai švarūs, nesuirę. Jei taip – pagrindas yra reikiamo tvirtumo.

Jei aplink linijų susikirtimo taškus pažyra dulkės ir betono trupiniai, toks pagrindas nėra tvirtas. Nuvalykite pagrindą plieniniu šepečiu ir išlyginkite išlyginamuoju mišiniu. Nudaužykite atšokusias dalis ir nugruntuokite stipriu giluminiu gruntu, pvz., Knauf Tiefengrund.

Nelygumams išlyginti rekomenduojamas savaime išsilyginantis cementinis grindų mišinys Knauf M3 Allround (sluoksnio storis 3-30 mm) arba anhidritinis mišinys Knauf Nivello (sluoksnio storis gali būti 8-35 mm), jei yra duobių ir plyšių, geriau naudoti remontinį glaistą Knauf Reparaturspachtel.

pagrindo-lyginimas-glaistu
Pagrindo lyginimas stipriu remontiniu glaistu Knauf Reparaturspachtel, tinkamu naudoti lauke ir viduje, 3-50 mm sluoksniu.

Darbo kokybei ir medžiagų pasirinkimui svarbus yra pagrindo įgeriamumas. Pagrindo vandens įgeriamumą galima patikrinti užlašinus vandens. Jei vandens lašai susigeria per 10-20 sekundžių, laikoma, kad tai yra normaliai įgeriantis paviršius. Jei vanduo laikosi ilgiau ar susigeria greičiau, vadinasi, įgeriamumas menkas arba didelis.

vandens-igeriamumo-testas
Vandens įgeriamumo testas.

Pagrindas negali būti per drėgnas. Klijuojant ant cementinių pagrindų, pagrindo drėgmė gali būti apie 2 proc., likutinė gipsinių medžiagų pagrindo drėgmė plytelėms klijuoti - iki 0,5 proc. (nešildomoms grindims) ir 0,3 proc. (šildomoms).

 

Grindų gruntavimas

Stipriai drėgmę įgeriančius  ir dulkančius paviršius reikia gruntuoti, kad būtų geras sukibimas su klijais ar hidroizoliacija. Gruntas sutvirtina paviršių, suvienodina įgeriamumą ir pagerina sukibimą, sumažina drėgmės įgėrimą iš klijų. Tai svarbu visiems pagrindams. Kaip minėjome, neverta eksperimentuoti ir naudoti skirtingų gamintojų medžiagų, nes gali atsitikti taip, kad jos dėl savo sudėties neturės pakankamo sukibimo su kitais sluoksniais – hidroizoliacija ar klijais.

Gruntas įsiskverbia į pagrindą ir pagerina jo savybes. Normaliai įgeriančius paviršius geriausia gruntuoti Knauf Tiefengrund, silpnai arba stipriai įgeriantiems paviršiams labiau tiks Knauf Spezialhaftgrund.

grindu-gruntavimas
Grunto džiūvimo laikas priklauso nuo pagrindo įgeriamumo, vidutinis – apie 3 valandos. Geriausia iš vakaro gruntuoti, kitą dieną bus galima dirbti.

 

Hidroizoliacija prieš plytelių klijavimą

Jei plytelės klojamos vonios kambaryje, virtuvėje ar kitoje padidintos drėgmės rizikos patalpoje, reikalinga grindų hidroizoliacija. Teptinę hidroizoliacinę mastiką Knauf Flächendicht galima naudoti ant beveik visų įprastų pagrindų: betono, cementinių ir gelžbetonio plokščių, medienos drožlių, gipso plokščių (V100), kalcio sulfato ir anhidrito liejamųjų grindų.

SVARBU

Tepama polimerinė hidroizoliacinė dispersija Knauf Flächendicht yra tinkama naudoti kartu su cementiniais plytelių klijais.

grindu-hidroizoliacija
Hidroizoliuojant grindis, ta pačia hidroizoliacine mastika reikia padengti apie 5 cm sienos aukščio.

Vandens pratekėjimui jautrios vietos – sandūros tarp sienos ir grindų, zonos aplink vamzdžius papildomai izoliuojamos Flächendichtband elastinga hidroizoliacine juosta, kuri įplukdoma į užteptą hidroizoliaciją, prispaudžiama ir užtepama tuo pačiu arba antru Knauf Flächendicht sluoksniu.

Jeigu nesate tikri dėl pagrindo tvirtumo, hidroizoliacijai ir atskyrimui rekomenduojama naudoti atskiriamąjį sluoksnį formuojančią ritininę dangą  Knauf Abdichtungs und Entkopplungsbahn. Ši medžiaga atlieka dvigubą funkciją – tarnauja kaip hidroizoliacija ir apsaugo plyteles nuo pagrindo deformacijų ir  plytelių „vaikščiojimo“, t.y.,  neleidžia įraižoms iš pagrindo patekti į paviršių dengiančias plyteles. Tokia danga reikalinga, kai plytelės klijuojamos ant:

  • ant suskilusio ar mišrių medžiagų pagrindo;
  • ant medinio pagrindo arba plokščių, savo sudėtyje turinčių medienos;
  • klijuojant didelio formato ir jautrias skilimui ar lūžimui plyteles arba plokštes.

Danga, iš abiejų pusių padengta fliso sluoksniais, uždengia nedidelius plyšius ir amortizuoja pagrindo įražas, atskiria plyteles nuo pagrindo bei užtikrina patikimą hidroizoliacinį sluoksnį tais atvejais, kai norima patikimai plyteles pakloti ant tokių pagrindų, kurie tradiciškai laikomi ne visai tinkamais plytelių dangai, pvz., OSB3 ar Cetris plokščių, stabiliai pritvirtintų medinių lentų ir pan.

hidroizoliuojanti-danga
Skiriamoji ir hidroizoliuojanti danga Knauf Abdichtungs und Entkopplungsbahn priklijuojama plytelių klijais.

Tik ant lygaus, tvirto, sauso ir stabilaus pagrindo galima klijuoti plyteles, pagrindo nelygumams ypatingai jautrios didelio formato plytelės.

 

Grindų plytelės

Nepriklausomai nuo to, kokias ir kokio formato plytelės rengiatės kloti – keramines, akmens masės, mozaikines, glazūruotas, neglazūruotas, poliruotas - visos jos tinka tiek šildomoms, tiek nešildomoms grindims. Skirtingiems grindinių plytelių tipams reikės pasirinkti atitinkamus klijus.

Idealiai lygių plytelių nebūna, svarbiausia, kad jos būtų vienos partijos ir vieno kalibro. Tokia informacija turi būti ant pakuotės. Rekomenduojama prieš klojant sumaišyti skirtingų pakuočių plyteles. Jei ant jų nugarinės pusės yra rodyklė, reiškia, plyteles reikia kloti viena kryptimi. Grindų plytelės pagal vandens įgeriamumą skirstomos į klases, vidaus patalpoms, vonioms tinka 6-10 procentų ir didesnio įgeriamumo plytelės, priskiriamos IIb-III klasei.

Dažnas klausimas – kaip apskaičiuoti reikalingą plytelių kiekį?

Išmatuokite grindų plotą, nuspręskite, kokio dydžio bus plytelės ir padalinkite grindų plotą iš plytelės dydžio, pridėkite apie 10 proc. atsargai. Verta žinoti, kad didesnių matmenų plytelės patalpą vizualiai didina, tačiau jas klijuoti šiek tiek sudėtingiau, be to, kuo didesnio formato plytelės, tuo didesnė jų išeiga, nes dėl pjaustymo susidaro daugiau likučių. Plytelių sąnaudos didėja klojant jas įstrižai.

Didelio formato laikomos tokios plytelės,  kurių kraštinės ilgis siekia 60 – 120 cm. Didelės plytelės turi būti klijuojamos tik mišriu būdu, t.y., klijais dengiant pagrindą ir plytelę, joms reikalingi elastingesni klijai, minimum C2S1 klasės. 

 

Plytelių tipai pagal įgeriamumą, paskirtis ir klijai bei užpildas

Plytelių tipas

Keraminės plytelės
Glazūruotos

Mažai įgeriančios akmens masės plytelės
Glazūruotos ir neglazūruotos

Beveik neįgeriančios akmens masės plytelės
Glazūruotos ir neglazūruotos, poliruotos ir nepoliruotos

Savybės

Minkštos, lengvai apdorojamos, įgeria daug vandens

Labai kietos, įgeria mažai vandens, atsparios šalčiui

Ypač kietos, beveik neįgeria vandens, atsparios šalčiui

Rekomenduojamas naudojimas

Vidaus patalpoms - lengva apkrova.Pvz.: vonios kambarių ir miegamųjų sienos ir grindys

Vidaus patalpoms ir išorei - didelė apkrova.Pvz.: prieškambariai, virtuvės, balkonai

Vidaus patalpoms ir išorei - labai didelė apkrova.Pvz.: garažai, visuomeniniai, pramoniniai pastatai

Grindims

K2 , K3 + Flexfuge

K3 , K4 + Flexfuge

K3 , K4 + Flexfuge

 

SVARBU

Didelio formato plytelių negalima kloti be siūlių, siūlės tarp plytelių būtinos, o jų plotis negali būti mažesnis nei 3 mm.

Plytelių klijai

„Knauf“ kompanija visus plytelių klijus yra suskirsčiusi į 6 klases pagal jų savybes, kurios nurodomos atitinkamomis raidėmis ir skaičiais.

  • K1 normalaus dydžio plytelėms, kurios nebus veikiamos didelių apkrovų (C1TE klasė);
  • K2 elastingi plytelių klijai (C2TE klasė);
  • K3 didelio formato grindų plytelių klijai (C2FES1 klasė);
  • K4 ypač elastingi plytelių klijai (C2TS1 klasė);
  • K5 balti, elastingi plytelių klijai (C2TES1 klasė);
  • K6 greitai kietėjantys, elastingi plytelių klijai (C2F klasė);

C – cementiniai klijai, 1 – standartinės kokybės klijai, kurių sukibimo jėga su pagrindu yra virš 0,5 Mpa, 2 – didesnius reikalavimus atitinkantys klijai, kurių sukibimo jėga su pagrindu yra virš 1 MPa. S1 – klijų elastingumą nurodantis žymuo. T - slydimą žyminti kategorija. Ši savybė svarbesnė klijuojant plyteles ant sienų, ypač didesnių matmenų ar sunkesnes. E - ilgesnio klojimo trukmė. „Sušukavus" klijus, plėvelė ant jų neužsideda iki 30 minučių. Tai ypač aktualu klijuojant didelius plytelių plotus. F - greitai stingstantys klijai.

Elastingumas yra  svarbus klojant didelio formato plyteles, taip pat bet kurias plyteles ant nestabilių paviršių (medžio ar cemento-medienos drožlių plokščių), šildomų grindų arba lauke.

Klijų klasę reiktų pasirinkti atsižvelgiant į plytelių įgeriamumą, pagrindą ir eksploatavimo sąlygas. Dažniausiai standartinėse situacijose standartinio dydžio grindų plytelėms klijuoti naudojami universalūs  ir elastingi K2 klasės klijai. O didelio formato grindų plyteles, kurioms tenka svorio, drėgmės apkrovos, patariama klijuoti K3 klijais, visuomeninėse patalpose, kur galimos didelės apkrovos – K4 klijais.  Dėl elastingumo jie pasižymi itin geru plytelės sukibimu su pagrindu, nelieka tuščių ertmių, kas didelio formato plytelėms yra pavojinga dėl skilimo. Keraminės mozaikos plyteles, akmenį  geriau klijuoti specialiais elastingais K5 klasės klijais.

Klijuojant plytelėmis šildomas grindis būtina naudoti elastingus K2 arba K3, K4 ir K5 plytelių klijus. Taip pat žinotina, kad klijuojant ant šildomo pagrindo ar ant tiesioginės saulės veikiamų didesnių plotų, būtina suformuoti deformacines siūles (maksimalus atstumas 5 m). Paprastai namuose klijuojami plotai nebūna labai dideli, todėl temperatūrinės siūlės nereikalingos. Tarp grindų plytelių ir sienos po grindjuoste palikite klijais neužpildytus tarpus, kuriuos vėliau užsandarinsite silikonu.

dideliu-plyteliu-klijavimas
Svarbiausias principas klijuojant dideles plyteles – nepalikti tuštumų tarp pagrindo ir plytelės.

 

Didelių plytelių klijavimas

Netgi didelėms plytelėms klijuoti didelių mokslų nereikia. Pirmiausia klijais dengiamas 1-2 plytelių ploto grindų pagrindas, tada dantyta glaistykle klijais tepama plytelė, truputį reikia lukterti, kol klijai šiek tiek apsausės ir prispausti plytelę. Prispausta plytelė keliose vietose pastuksenama guminiu plaktuku, kad garantuotai neliktų oro ertmių. Patikrinamas lygumas su gretima plytele. Plytelių klojimo trukmė ir galimybė koreguoti plytelės padėtį priklauso nuo pagrindo ir plytelių įgeriamumo bei aplinkos temperatūros, vidutiniškai tai yra 10-15 minučių. Lygiems tarpams suformuoti naudojami pleištai ir jų stoveliai, kurie išdžiūvus klijams tiesiog nulaužiami.

plytelių-tarpu-skirtukai
Plytelių tarpų skirtukai ir pleištai.

Klijuojant dideles plyteles sudėtingiausia yra jas išdėlioti taip, kad į akis nekristų nupjautos plytelės. Didelio formato plytelės vizualiai padidina erdvę, o nupjautos tą įspūdį sugadina, todėl nupjautas plyteles reiktų stengti pakloti tose vietose, kur jos bus mažiausiai matomos. Geriausia plytelių išdėstymo planą pasiruošti prieš klijavimą.  Kad galutinis rezultatas būtų nepriekaištingas, svarbu tinkamai užglaistyti siūles.

 

Plytelių siūlių glaistymas

Prieš glaistymą įsitinkite, kad klijai visiškai išdžiūvo, siūlėse neturi būti klijų likučių, plytelės turi būti švarios. Gana sudėtinga pasirinkti siūlių užpildo spalvą – ji neturi sudaryti didelio kontrasto su plytelių spalva, todėl geriausia ją rinktis parsinešus užpildų spalvų paletę ir derinant spalvą su plytelėmis vietoje.

Keraminėms plytelėms ant stabilaus pagrindo tinka Knauf Flexfuge užpildas, o didelio formato visų rūšių plytelėms ant šildomų ir nešildomų grindų geriau tinka elastingesnis  Flexfuge Elastic Plus užpildas, juo galima užpildyti nuo 2 iki 10 mm pločio siūles, yra 14-a spalvų.

Užpildo milteliai skiedžiami vandeniu, išmaišomi iki vientisos plastiškos masės, palaukiama 5 minutes ir dar kartą išmaišoma.  Paruošta masė turi būti sunaudota per pusvalandį. Kad nereiktų ruošti viso mišinio, užpildas parduodamas suskirstytas porcijomis. Pavyzdžiui, 5 kg užpildo mišinio  yra supilta į 5 mažesnius maišelius.

Flexfuge užpildas tepamas išilgai ir įstrižai siūlėms su gumine glaistymo mentele, perteklius nubraukiamas ta pačia švaria mentele.

plyteliu-siuliu-glaistymas
Plytelių siūlių glaistymas.

Kai užpildas apdžiūsta, jo spalva pasidaro matinė, tuomet jau galima siūles išlyginti šlapia, gerai vandenyje išskalauta ir stipriai išspausta kempine, dažnai ją skalaujant. Būtina žiūrėti, kad  užpildas gerai sukibtų su plytelių kraštais, išdžiūvusius likučius nuo plytelių nuvalykite sausa šluoste. Užglaistytomis plytelėmis galima vaikščioti po dienos, pilna apkrova galima po savaitės.

Grindų jungtys su sienomis užpildomos sanitariniu silikonu Knauf Silikon-Sanitär, kuris sukimba su visomis įprastomis medžiagomis, išskyrus kai kuriuos metalus. Pagal siūlės plotį atitinkamai nupjaunamas silikono tūtos antgalis ir siūlė tolygiai užpildoma silikonu. Jo perteklių išlyginant siūlę reikia nuimti per 5 minutes.

sanduros-uzpildymas-silikonu
Sandūros užpildymas silikonu.

Priklausomai nuo to, kokie buvo naudoti klijai, ant naujai išklijuotų grindų galima vaikščioti po dienos ar dviejų, tačiau jų negalima stipriau apkrauti, t.y., bėgioti, dirbti ant jų ir pan. Tam reikia palaukti bent tris dienas ar savaitę, kaip rekomenduoja gamintojai.

Norėdami išgauti maksimaliai kokybišką rezultatą, klodami plyteles naudokite visą „Knauf" plytelių klijavimo sistemą - hidroizoliacines medžiagas, gruntą, plytelių klijus ir plytelių siūlių užpildą. Kilus klausimų, nedvejodami skambinkite „Knauf" konsultantams telefonu +370 5 213 2222.

 

ASA.LT informacija, parengta pagal „Knauf“ rekomendacijas

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Kategorijos straipsniai

Namo statyba iš blokelių

Namų statyba iš blokelių pagreitino procesą lyginant su statyba iš plytų. Atsirado naujų medžiagų, kurios sumažino blokelių svorį ir statybą padarė paprastesne.

Terasos stiklinimas

Kuriuo momentu reiktų pasirūpinti terasos stiklinimu? Kokie galimi terasos įstiklinimo būdai?

Statybinis gruntas

Statybiniai gruntai, statybinio grunto parinkimas pagal paviršiaus tipą, statybinis gruntas vidaus ir lauko darbams

Vandeniu šildomų grindų įrengimas

Ekonomiškas grindinis šildymas ir šilumos siurblys oras vanduo. Kokiais atvejais ši šildymo sistema tinka, ką apie ją reiktų žinoti.

Šiltinimas poliuretano putomis

Poliuretano putų šiltinimas, poliuretano putų charakteristikos skirtingiems mazgams, kuo skirasi atvirų ir uždarų porų poliuretano putos

Vėjo izoliacinė plėvelė

Sienų plėvelės montavimas, vėjo izoliacijos įrengimas, lauko plėvelės sandarinimas

Difuzinės plėvelės montavimas

Stogo plėvelės įrengimas, difuzinės stogo plėvelės klojimas, kondesato nukreipimo lovelio montavimas, difuzinės plėvelės sandarinimas

Daugiabučio renovacija

Daugiabučių renovacija, parama daugiabučio renovavimui, šilumos punkto modernizavimas, daugiabučio investicinis planas

Karkasinio namo šiltinimas

Karkaso šiltinimas, karkasinių namų šiltinimas, ką reikia žinoti apie karkasinio namo apšiltinimą?