Rotaciniai rekuperatoriai
Atnaujinta: 2022-11-30

Patalpų vėdinimui ir šilumai išsaugoti skirtas įrenginys – rotacinis rekuperatorius yra vienas iš geriausių sprendimų mūsų klimato sąlygoms. Rotacinis rekuperatorius, kaip ir visi rekuperatoriai, įtraukia panaudotą nešviežią patalpos orą, paima iš jo šilumą, perleidžia per šilumokaitį ir būgninį rotorių bei pašildo įeinantį vėsų lauko oro srautą. Taip panaudojama išmetamo oro šiluma kambario temperatūrai palaikyti ir įleidžiamas reikiamas kiekis šviežio oro, vyksta nenutrūkstamas vėdinimo procesas, būtinas sveikam mikroklimatui. 

rotaciniai rekuperatoriai

Dar nemažai žmonių vėdina patalpas “po senovei” - atidaro langus, orlaides ir balkonų duris. Vasaros metu tai nepakenktų, išskyrus pašalinių kvapų patekimą iš lauko į butą, bet vėdinant per atidarytus langus žiemą iš patalpų pasišalina visa sukaupta šiluma. Tokiam vėdinimui skiriant tegul tik 10-15 minučių, po to uždarius langus, patalpai prišildyti iki reikiamos temperatūros reikia laiko. 

Sumontuoti plastikiniai langai, ypač pigesni, irgi sutrikdo normalų vėdinimą – patalpos tampa sandarios, šilumos nuostoliai sumažėja, bet nešviežias rūgštus "prikvėpuotas" patalpos oras negali pasišalinti, didėja drėgmės procentas, ant langų susidaro kondensatas. Be to, termoviziniais tyrimais nustatyta, kad senos statybos daugiabučiuose esančios tradicinės vėdinimo šachtos yra grynų gryniausi šalčio tiltai, ypač viršutinių aukštų butuose. 

Visų šių nepatogumų galima išvengti įsirengus rotacinį rekuperatorių, kuris laikomas tinkamiausiu variantu mūsų klimatui, kur vyrauja drėgni ir žvarbūs rudenys ir žiemos. Bute ar biure įrengtas rotacinis rekuperatorius ne tik įleidžia iš lauko šviežio oro, bet ir pašildo jį ištraukiamu oru bei išsiurbia nešviežią orą iš patalpų. Nereikia atidarinėti langų bei švaistyti brangios šilumos, patalpoje temperatūra lieka ta pati. Rotacinis rekuperatorius grąžina į kambarį apie 85 proc. šilumos, paimtos iš pašalinamo “atidirbto” oro. 

 

Rotacinių rekuperatorių veikimo principas

Visa rotacinio rekuperatoriaus veikimo esmė pavaizduota žemiau esančioje schemoje:

rotacinių rekuperatorių veikimo principas

  • Kai šviežias vėsus lauko oras patenka į rekuperatorių, srautas iš pradžių praeina pro išvalantį filtrą (3) link šilumokaičio (1). Filtras sulaiko įvairias kietąsias daleles ir dulkes, esančias lauko ore. 
  • Šilumokaitis pašildo ateinantį lauko oro srautą, panaudodamas tam šilumą, paimtą iš šalinamo nešviežio patalpos oro. 
  • Pašildytas lauko oras iš šilumokaičio juda į patalpą. Ten įkvepiamas, iškvepiamas, tampa nešviežiu. Tokį panaudotą šiltą orą rekuperatorius ištraukia iš patalpos, įsiurbia, praleidžia pro kitą valantį filtrą (2) ir nukreipia į šilumokaitį. 
  • Šilumokaityje vyksta apykaita - šiltas “atidirbęs” patalpos oras atiduoda savo šilumą rotoriaus (4) plokščių pašildymui. Rotorius savo ruožtu atiduoda paimtą šilumą naujam šviežio vėsaus oro srautui, atėjusiam iš lauko. 

Taip rotacinio šilumokaičio dėka į patalpas grąžinama apie 85 proc. šilumos kartu su naujai paduodamais šviežio oro srautais. Nuolatinis rotoriaus sukimasis leidžia šilumokaičiui neužšalti ir išvengti kondensato lašelių suledėjimo. Tuo rotaciniai rekuperatoriai skiriasi nuo savo “giminaičių” – plokštelinių rekuperatorių, kurie labiau tinka šiltesniam klimatui. 

Rotaciniame rekuperatoriuje irgi susidaro kondensatas, bet jis būna trumpalaikis ir nespėja suledėti. Kondensatu virsta smulkūs drėgmės lašeliai iš pašalinamo šilto nešviežio patalpos oro, kurie nusėda ant besisukančio rotoriaus kanalų paviršiaus. Bet, rotoriui pasisukus, apsikondensavę kanalai patenka į oro padavimo zoną, kur drėgmės kondensatas tiesiog išgaruoja į patalpon paduodamo oro srautą. Taip naujas oras pašildomas, o kondensatas nevirsta ledu. Todėl, skirtingai nuo plokštelinių modelių, rotaciniams rekuperatoriams nereikalingos atitirpinimo ir kondensato šalinimo sistemos. 

šoninio pajungimo rotacinis rekuperatorius

Gali kilti klausimas – jeigu rotacinio rekuperatoriaus rotorius nuolat sukasi, reiškia, jis skleidžia triukšmą ir vibruoja? Iš tiesų, visi besisukantys mechanizmai skleidžia garsą, esmė tik ta – kiek  gamintojai sugeba sumažinti tą garsą ir koks jo lygis. 

Rekuperatoriaus rotoriaus skleidžiamas garsas prilygsta paprastam buitiniam šiuolaikiniam šaldytuvui – apie 40 decibelų. Juk nepykstate ant šaldytuvo, kai jis tyliai sau “paurzgia” virtuvėje, o dažniausia jo nė negirdite. Lygiai taip pat, susigyvenę su nauju “šeimos nariu” - rekuperatoriumi, dėmesio į jo skleidžiamus garsus nebekreipiame.

O kaip su priežiūra? – paklausite jūs. Ar rekuperatoriaus priežiūra labai sudėtinga  ir dažnai ja reikia užsiimti? Patikimo gamintojo kokybiškas įrenginys neprašo pernelyg daug “aptarnavimo”. Svarbiausi priežiūros darbai yra oro valymo filtrų keitimas, bet ir tai ne kasdien, o daugmaž kartą per 6 mėnesius (jeigu rekuperatoriaus eksploatavimas nėra pernelyg intensyvus, o vyksta įprastame vidutiniame režime). Kartą per 3 metus rekomenduojama išplauti šilumokaitį. 

rekuperatorių priežiūra

Dešinėje – užterštas senas filtras. Kairėje – švarus naujas filtras keitimui

 

Rotacinių rekuperatorių tipai

Kokių nors esminių kardinalių skirtumų tarp rotacinių rekuperatorių nėra – visų jų veikimo principas ir konstrukcija daugmaž panašūs. Gali skirtis konkrečių modelių našumai, dydžiai ir papildomi integruoti priedai. 

Rotaciniai rekuperatoriai skiriasi pajungimo būdu ir montavimo vieta, tiksliau - kanalų pajungimo vieta. Kai ką lemia ir tinkamumas tam tikram patalpos tipui ir plotui (butas iki 100 m², biuras, sandėlis iki 400 m²).  Tad pasirinkimas gali priklausyti ir nuo laisvo ploto gyvenamojoje patalpoje, patalpos inžinerinių savybių ir tūrio, interjero, kartais estetinių individualaus naudotojo pageidavimų. 

Pagal montavimo vietą ir pajungimo būdą rotaciniai rekuperatoriai skirstomi į 3 tipus: palubinius, šoninio pajungimo ir viršutinio pajungimo. 

  • Palubinis tvirtinamas prie lubų (pvz., kai nėra laisvų plotų sienų paviršiuje). 
  • Šoninio pajungimo rekuperatorius tvirtinamas prie sienos arba statomas ant grindų. 
  • Viršutinio pajungimo rekuperatorius kabinamas ant sienos – dažniausia virtuvėje virš viryklės. 

viršutinio pajungimo rotacinis rekuperatorius

Viršutinio pajungimo pavyzdys.

Švedų kompanija SystemAir, gaminanti vėdinimo įrenginius ir  turinti gamyklą Lietuvoje, viršutinio pajungimo rotacinius rekuperatorius žymi VTR santrumpa, o šoninius ir palubinius – VSR. 

 

Palubiniai rotaciniai rekuperatoriai

Vienas iš palubinių rotacinių rekuperatorių modelių pavyzdžių – rekuperatorius SAVE VSR 150/B. Šis modelis naudojamas patalpų iki 100 m² vėdinimui, sumontuojant jį po lubomis. Galima jį tvirtinti ir prie sienos paviršiaus. Modelis atlieka ir gartraukio funkciją. 

palubinis rotacinis rekuperatorius

Palubinis rekuperatorius SAVE VSR 150/B.

Rekuperatoriaus SAVE VSR 150/B konstrukciją sudaro labai efektyvūs komponentai: kintamo greičio šilumokaitis, ventiliatoriai su taupiais EC varikliais, žemo slėgio filtrai, drėgmės jutiklis. 

Kintamo greičio šilumokaitis perduodamos drėgmės dėka gali mažinti arba didinti rotoriaus greitį, atsižvelgdamas į grąžinamos drėgmės kiekį ir temperatūrą. Drėgmės jutiklis reaguoja į patalpos oro sąlygas ir, priklausomai nuo jų, kontroliuoja ir palaiko vėdinimo efektyvumą reikiamu metu. 

Į SAVE VSR 150/B  integruoti energiją taupantys EC varikliai darbo metu skleidžia nežymų garsą ir dėl mažos galios naudoja nedaug elektros energijos. 

lubinis rekuperatorius

Kai virtuvėje prireikia ištraukti garus mygtukų paspaudimais išjungiama pagrindinė rekuperatoriaus SAVE VSR 150/B funkcija ir pradeda veikti tik jame integruotas gartraukis. Virtuvės garai pašalinami tiesiogiai, jiems nepatenkant į šilumokaitį – per ortakį, nutiestą iš gartraukio ir sujungtą su kanalu, apeinančiu šilumokaitį.

 

Šoninio pajungimo rotaciniai rekuperatoriai

Šoninio pajungimo tipo pavyzdys - SystemAir rotacinis modelis SAVE VSR 300. Įrenginys sukonstruotas patalpoms iki 240 m². SAVE VSR 300 dažniausiai statomas ant grindų.  Turint specialų priedą galima jį įsirengti ir palubėje. Gartraukio funkcijos šiame modelyje nėra, bet yra integruotas elektrinis šildytuvas. Jungčių plokštės dėka galima valdyti įvairius pajungtus išorinius priedus: daviklius, šildytuvą, aušintuvą. 

šoninis rotacinis rekuperatorius

Šoninio pajungimo rotacinis rekuperatorius SAVE VSR 300.

Rekuperatoriaus SAVE VSR 300 konstrukcijoje veikia tos pačios efektyvios dalys, aprašytos aukščiau minėtame palubiniame modelyje SAVE VSR 150/B: 

  • kintamo greičio šilumokaitis, reguliuojantis rotoriaus greitį; 
  • tylūs ventiliatoriai su taupiais EC varikliais, tausojantys elektros energiją;
  • žemo slėgio filtrai;
  • drėgmės jutiklis, palaikantis efektyvų vėdinimą pagal poreikį;

 

Viršutinio pajungimo rotaciniai rekuperatoriai

Viršutinio tipo rekuperatoriuose dažniausiai įrengiamas ir gartraukis. Patalpose, kurių plotas neviršija 100 kv. m, virtuvinėje spintelėje virš viryklės galima sumontuoti rotacinį modelį SAVE VTR 100/B su gartraukiu. Kai gartraukis yra išjungtas, tuomet rekuperatorius tik vėdina patalpas, bet, kilus trumpalaikiam poreikiui ir paspaudus gartraukio funkcijos mygtuką, ištraukia verdamo maisto garus. Vėdinimas garų ištraukimo metu nevyksta – patys gamintojai primygtinai nerekomenduoja nuolat vėdinti per gartraukį. 

viršutinio pajungimo rekuperatorius

Virtuvėse montuojamas viršutinio pajungimo modelis SAVE VTR 100/B.

Platesnes garų ir kvapų ištraukimo galimybes turi viršutinis rekuperatorius SAVE VTR 150/K L 1000W su gartraukiu, apšvietimu ir priverstine ventiliacija. Sumontavus šį modelį 60 cm aukštyje virš viryklės įjungtas gartraukis sugeba ištraukti apie 188 kub. metrų garų su kvapais per valandą. Pašalinami virtuvės garai šilumokaičio nepasiekia, nes ištraukimo kanalų konstrukcija jį apeina. 

rekuperatorius ir gartraukis

Viršutinio pajungimo rotacinis rekuperatorius SAVE VTR 150/K L 1000W su gartraukiu.

Modelio SAVE VTR 150/K L 1000W gartraukio sklendė, skirta garų ištraukimui, atsidaro, spaudžiant valdymo mygtuką vieną kartą. Antras mygtuko paspaudimas atidaro priverstinio vėdinimo sklendę. Trečiu paspaudimu priverstinis vėdinimas išjungiamas  ir rekuperatorius grįžta savo pagrindinės funkcijos atlikimui.

SAVE VTR 150/K L 1000W turi jungčių plokštę, per kurią patogu pajungti įvairius išorinius priedus (šildytuvus, daviklius, aušintuvus). 

 

Rotacinių rekuperatorių valdymo būdai

Priklausomai nuo asmeninio technologinio pažangumo, turimų galimybių ir patalpos inžinerinių savybių, rekuperatorių savininkai gali rinktis įrenginio valdymo būdus: pulteliu su rankiniu ir automatiniu režimu arba internetu, naudojant mobiliąją programėlę, įdiegtą išmaniajame telefone. Pasirinktas valdymo tipas gali turėti ribotą būtiniausių funkcijų kiekį arba platesnį funkcijų diapazoną vartotojo patogumui:

  • Valdymo pultelis SAVE LIGHT. Jis atlieka tik pagrindines būtiniausias funkcijas – valdo oro srautą, įspėja apie būtinybę pakeisti filtrą ir signalizuoja reikiamu metu indikacinėmis lemputėmis. 
  • Valdymo pultelis SAVE TOUCH. Toks turi jau platesnį funkcijų spektrą ir jutiklinį ekranėlį, per kurį vartotojas informuojamas apie temperatūrą, oro kokybę ir srautą ir kt. Naudotojas savo patogumui gali pasirinkti automatinį valdymo režimą arba rankinį. Kitas variantas – galima sukonfigūruoti savo funkcijas ir naudotis jomis valdymui.

rekuperatoriaus valdymo pultelis

Rekuperatorių valdymo pultelis SAVE TOUCH su ekranu

  • Mobilioji programėlė SAVE CONNECT. Jos dėka rekuperatorius valdomas nuotoliniu būdu per interneto modulį. Programėlė įdiegiama išmaniajame telefone ir iš esmės yra valdymo pultelio SAVE TOUCH mobilusis variantas, kadangi visos funkcijos tos pačios. Skirtumas tas, kad pulteliu galima naudotis tik patalpose (kiek leidžia 6 metrų ilgio laidas), o su pažangesne SAVE CONNECT telefone galima valdyti vėdinimą išvykus toli nuo namų, biuro, darbo patalpos. 

 

Piotr Šičiov

Parengta bendradarbiaujant su UAB "SystemAir" 

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Kategorijos straipsniai

SIP namo statyba

SIP namai, SIP namų statyba, SIP plokštės, SIP namo statybos kaina

Vandeniu šildomų grindų įrengimas

Ekonomiškas grindinis šildymas ir šilumos siurblys oras vanduo. Kokiais atvejais ši šildymo sistema tinka, ką apie ją reiktų žinoti.

Šiltinimas poliuretano putomis

Stogo. sienų, pamatų šiltinimas poliuretano putomis, kuo skiriasi šiltinimui naudojamos poliuretano putos

Vėjo izoliacinė plėvelė

Sienų plėvelės montavimas, vėjo izoliacijos įrengimas, lauko plėvelės sandarinimas

Difuzinės plėvelės montavimas

Stogo plėvelės įrengimas, difuzinės stogo plėvelės klojimas, kondesato nukreipimo lovelio montavimas, difuzinės plėvelės sandarinimas

Daugiabučio renovacija

Daugiabučių renovacija, parama daugiabučio renovavimui, šilumos punkto modernizavimas, daugiabučio investicinis planas

Karkasinio namo šiltinimas

Karkaso šiltinimas, karkasinių namų šiltinimas, ką reikia žinoti apie karkasinio namo apšiltinimą?

Vidaus durys

Geriausios vidaus durys, vidaus durų pasirinkimas, vidaus durų dizainas,

Pirties įrengimas savarankiškai

Pirties garinės įrengimas, pirties grindų, gultų, apdailos įrengimas, pirties krosnelės pajungimas, pirties durų montavimas

Įmonės produktai

Paveikslėlis Pavadinimas Trumpas aprašymas Kaina
Balkonų stiklinimas Alytuje Balkonų stiklinimas Alytuje įstiklintas Balkonas Alytuje, Aliuminis Balkonų Stiklinimas, Rėminės Ir Berėmės Aliuminio Konstrukcijos Alytaus Apskrityje, Terasu, Verandu, Plastikiniu Balkonu Stiklinimas Alytaus Rajone
Balkonų stiklinimas Jonavoje Balkonų stiklinimas Jonavoje įstiklintas Balkonas Jonavoje, Aliuminis Balkonų Stiklinimas, Rėminės Ir Berėmės Aliuminio Konstrukcijos Jonavos Apskrityje, Terasu, Verandu, Plastikiniu Balkonu Stiklinimas Jonavos Rajone
Balkonų stiklinimas Kaune Balkonų stiklinimas Kaune Balkono Stiklinimas Kaina Kauno Rajone, Balkonu Stiklinimas Aliuminio Konstrukcijomis Kaune, įstiklintas Balkonas Kauno Apskrityje, Balkono Stiklinimo Variantai Kauno Rajone, Aliuminio Sistemos, Aliuminis Balkonų Stiklinimas, Rėminės Ir Berėmės Aliuminio Konstrukcijos Kauno Rajone
Balkonų stiklinimas Klaipėdoje Balkonų stiklinimas Klaipėdoje įstiklintas Balkonas Klaipėdoje, Aliuminis Balkonų Stiklinimas, Rėminės Ir Berėmės Aliuminio Konstrukcijos Klaipėdos Apskrityje, Terasu, Verandu, Plastikiniu Balkonu Stiklinimas Klaipėdos Rajone
Balkonų stiklinimas Kėdainiuose Balkonų stiklinimas Kėdainiuose įstiklintas Balkonas Kėdainiuose, Aliuminis Balkonų Stiklinimas, Rėminės Ir Berėmės Aliuminio Konstrukcijos Kėdainių Apskrityje, Terasu, Verandu, Plastikiniu Balkonu Stiklinimas Kėdainių Rajone
Balkonų stiklinimas Marijampolėje Balkonų stiklinimas Marijampolėje įstiklintas Balkonas Marijampolėje, Aliuminis Balkonų Stiklinimas, Rėminės Ir Berėmės Aliuminio Konstrukcijos Marijampolės Apskrityje, Terasu, Verandu, Plastikiniu Balkonu Stiklinimas Marijampolė
Balkonų stiklinimas Mažeikiuose Balkonų stiklinimas Mažeikiuose įstiklintas Balkonas Mažeikiuose, Aliuminis Balkonų Stiklinimas, Rėminės Ir Berėmės Aliuminio Konstrukcijos Mažeikių Apskrityje, Terasu, Verandu, Plastikiniu Balkonu Stiklinimas Mažeikių Rajone
Balkonų stiklinimas Panevėžyje Balkonų stiklinimas Panevėžyje įstiklintas Balkonas Panevėžyje, Aliuminis Balkonų Stiklinimas, Rėminės Ir Berėmės Aliuminio Konstrukcijos Panevėžio Apskrityje, Terasu, Verandu, Plastikiniu Balkonu Stiklinimas Panevėžio Rajone
Balkonų stiklinimas Utenoje Balkonų stiklinimas Utenoje įstiklintas Balkonas Utenoje, Aliuminis Balkonų Stiklinimas, Rėminės Ir Berėmės Aliuminio Konstrukcijos Utenos Apskrityje, Terasu, Verandu, Plastikiniu Balkonu Stiklinimas Utenos Rajone
Balkonų stiklinimas Vilniuje Balkonų stiklinimas Vilniuje įstiklintas Balkonas Vilniuje, Aliuminis Balkonų Stiklinimas, Rėminės Ir Berėmės Aliuminio Konstrukcijos Vilniaus Apskrityje, Terasu, Verandu, Plastikiniu Balkonu Stiklinimas Vilniaus Rajone

Vedantieji

SIP namo statyba

SIP namai, SIP namų statyba, SIP plokštės, SIP namo statybos kaina

Vandeniu šildomų grindų įrengimas

Ekonomiškas grindinis šildymas ir šilumos siurblys oras vanduo. Kokiais atvejais ši šildymo sistema tinka, ką apie ją reiktų žinoti.

Šiltinimas poliuretano putomis

Stogo. sienų, pamatų šiltinimas poliuretano putomis, kuo skiriasi šiltinimui naudojamos poliuretano putos

Daugiabučio renovacija

Daugiabučių renovacija, parama daugiabučio renovavimui, šilumos punkto modernizavimas, daugiabučio investicinis planas

Ūkis

Karkasinio namo statyba

Karkasinio namo konstrukcija, mediena karkasiniam namui, statybos etapai, izoliacija, šiltinimas, stogo įrengimas, statybos užbaigimas

Lauko baseino įrengimas

Betoninio baseino įrengimas. Baseino dizainas: apdaila, konstrukcijos tipas, medžiaga, baseino projektas, kraštovaizdžio dizainas aplink

Namo statyba iš polistireno blokelių

Liktiniai klojiniai iš ICF neoporo blokelių, monolintinės sienos betonavimas. Pamatų, lauko sienų, angokraščių, kampų armavimas

Nekilnojamo turto kaina 2024

Nekilnojamo turto kainų prognozės 2023, NT kainos 2023 Vilniuje ir Lietuvos regionuose, 2023 prognozės NT pardavėjams, pirkėjams, nuomotojams

Energijos taupymo sprendimai

Elektros, šilumos taupymo sprendimai, kaip sutaupyti energiją bute, senos ir naujos statybos name  

Arkiniai angarai

Arkinio angaro statyba, arkinio angaro konstrukcija, angaro šiltinimas

Angokraščių šiltinimas

Kaip apšiltinti lango ir durų angokraščius iš vidaus, angokraščių apdaila

Mini rekuperatoriai butui

Kompaktiškas rekuperatorius, kaip įrengti rekuperatorių remontuojamame bute

Pelėsio naikinimas

Pelėsio naikinimo priemonės, kaip naikinti pelėsį, kaip kovoti su pelėsiu. Kaip pelėsis namuose kenkia sveikatai

Medienos impregnavimas

Medienos impregnantai, kaip impregnuoti medieną nuo puvinio, degimo, medienos impregnavimo būdai

Akmeniniai virtuvės stalviršiai

Geriausi akmeniniai stalviršiai virtuvei, kaip išsirinkti akmeninį stalviršį virtuvei, valgomajam stalui, virtuvės apdaila akmeniu, natūralaus akmens, keramikos, porceliano keramikos stalviršiai

Geriausios video instrukcijos

Lauko durų montavimo instrukcija

Kaip montuoti lauko duris, video instrukcija apie rėmo montavimą, išramstymą, išlyginimas, įtvirtinimas, montavimo putų purškimas ir apsauga

Šildomų grindų įrengimo instrukcija

Šildomų grindų įrengimas, Filmas kaip įrengti elektra šildomas grindis, infraraudonųjų spindulių grindinis šildymas

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį: