Rozečių ir jungiklių montavimas
Atnaujinta: 2021-04-07

Rozečių ir jungiklių keitimas ir montavimas nėra labai sudėtingas darbas, bet reikia žinoti kai kurias detales, nusipirkti kokybiškus elektros instaliacijos prietaisus, turėti įrankius.

Jungiklių ir rozečių montavimas

Aptarsime senų kištukinių lizdų ir jungiklių keitimą, nes tai gali atlikti bent šiek tiek techniką išmanantis žmogus. Visai elektros instaliacijai naujame name ar bute reikia pravesti laidus, sukomplektuoti elektros skydelį, o tam reikia platesnių elektriko žinių ir įgūdžių.

Išklibusios senos rozetės ir jungikliai labai pavojingi, nes, nesant pakankamai geram kontaktui, be specialaus įžeminimo - tik vienas žingsnis iki gaisro. Beje, daugelyje skelbimų apie parduodamus senus butus pažymima, kad pakeista elektros instaliacija. Ir tai yra požymis, kad pasirūpinta saugumu, nes senuose sovietiniuose daugiabučiuose buvo naudojami aliuminio laidai, kurių pralaidumas mažesnis nei varinių laidų, jie yra smarkiai nusidėvėję, esant didesnėms apkrovoms gali greitai užsidegti. Apie netvarkingos ir pasenusios elektros instaliacijos požymius bei jos renovacijos galimybes plačiau galima skaityti „Elektros instaliacijos atnaujinimas ir keitimas".

O jungikliui ar rozetei pakeisti pirmiausia reikės naujų jungiklių ir kištukinių lizdų. Juos keičiant verta paieškoti modernesnių gaminių, turinčių daugiau funkcijų, taupančių elektros energiją ir teikiančių daugiau komforto.

Jungiklius ir rozetes renkamės pagal spalvą ir dizainą. JUNG jungiklių ir kištukinių lizdų asortimente yra kelios dizaino linijos - pradedant jungikliais su moderniais stiklo dangteliais baigiant retro stiliumi,  su platesniais ar siauresniais rėmeliais. Jungikliai gali būti virštinkinio, potinkinio, įleistinio montavimo, gali turėti nuo 1 iki 8 klavišų, kas labai patogu valdant atskiras šviestuvų grupes ar jų lempas.

Elektros jungikliai

JUNG elektros įrangai būdinga stilių, formų, medžiagų, spalvų, funkcijų įvairovė.

JUNG elektros jungikliai ir lizdai pritaikyti skirtingos paskirties pastatams - nuo gyvenamųjų būstų iki elektros instaliacijos viešbučiams ar jungiklių su antibakterine danga ligoninėms bei senelių namams. Gaminami iš įvairių medžiagų: neblunkančio duroplasto, aliuminio, žalvario, poliruoto chromo, nerūdijančio plieno, rėmeliai gali būti stikliniai.

Spalvų pasirinkimas - galima sakyti begalinis, nes jungikliai ir lizdai yra ne tik pagrindinių RAL spalvų, bet ir jų atspalvių, galimas įvairių medžiagų bei spalvų pasirinkimas iš visų JUNG dizaino kolekcijų, taip pat iš 63 ypatingo dizaino Le Corbusier kolekcijos spalvų.

Spalvoti jungikliai

JUNG Les Couleurs® Le Corbusier jungiklių ir kištukinių lizdų serijoje - 63 išskirtinės jungiklių ir kištukinių lizdų spalvos.

Kitas jungiklių ir rozečių pasirinkimo rodiklis - mechanizmo kokybė. Kinietiška, ne ES gamintojo įranga netarnaus tiek ilgai ir nebus tokia patikima, kaip sertfikuotas gaminys. Net ir paprasčiausiame jungiklyje yra 27 detalės, tad, nors iš pirmo žvilgsnio jie visi atrodo vienodai, tačiau taip nėra.

Jungiklio detales

JUNG funkcionalumas ir estetika. Akį traukianti išorinė kokybė slepia daugybę mechaninių dalių, esančių jungiklio mechanizme.

Pagal europinį standartą bandymo metu jungiklis turi išlikti funkcionalus po 40 tūkst. perjungimų. JUNG kokybės standartas yra 50 tūkst. operacijų - tik tokie gaminiai pasiekia vartotojus. JUNG mechanizmai patikimesni ir tuo, jog turi laidų griebiklio mechanizmą, tvirtai laikantį elektros laidą. Toks mechanizmas patogesnis ir patikimesnis už prisukamą jungimą. Laido jungimas su griebikliu greitesnis, laidas tvirčiau įsikabina ir neišsiklibina eksploatacijos metu. Naudojant prisukamą mechanizmą, elektrikai rekomenduoja kas keletą metų jį iš naujo priveržti, o tai dažnu atveju pamirštama padaryti.

Laido griebiklis

Laido griebiklis - patikimesnis tvirtinimas nei laido prisukimas. Toks mechanizmas naudojamas JUNG jungikliuose ir lizduose.

Jeigu namuose mažai kištukinių lizdų, o įkraunamų prietaisų daug, apsimoka nusipirkti kištukinį lizdą su USB jungtimi. JUNG asortimente tokių yra du modeliai: 18 vatų galios su viena A arba C tipo USB jungtimi ir 15 vatų įkroviklio galios su abiejų tipų (A ir C) USB jungtimis. Į pastarąjį lizdą galima jungti elektros prietaisą ir du prietaisus krovimui, įkrovimo galia paskirstoma tolygiai kiekvienam prietaisui.

Kištukinis lizdas su usb jungtimi

Skirtingų modelių JUNG kištukiniai lizdai su USB jungtimis.

Svarbu atkreipti dėmesį, kad kištukinių lizdų su USB jungtimis montavimui reikalingos gilesnės instaliacinės montažinės dėžutės.  Kištukinio lizdo su integruotu krovimo blokeliu gylis yra 48 mm, ir į standartinę montažinę dėžutę jis netelpa, todėl jo montavimui reikia naudoti pagilintą (> 50 mm) montažinę dėžutę.

JUNG prietaisų asortimente yra ir daugiau gyvenimą lengvinančių ir išlaidas taupančių sprendimų. Pavyzdžiui, kodėl prie namo įėjimo durų ar koridoriuje jungiklio nepakeitus judesio jutikliu - jungikliu. Arba garaže, sandėliuke, rūsyje, net nevedžiojant elektros laidų,  galima sumontuoti bevielį eNet standarto lubinį jutiklį su maitinimo elementais, kuris perduoda impulsą bet kuriam eNet imtuvui - apšvietimo lempai, šildymo prietaisui, signalizacijos sistemai ir pan. Tai jau išmanaus namo elementas, ir, nors pradinė investicija šiek tiek didesnė, tačiau sprendimas efektyvus ir taupantis elektros energiją, jutiklio elementų užtenka maždaug trims metams.

JUNG judesio jutiklis veikia kaip jungiklis, t.y., galima tiesiog mechaniškai šviesą įjungti, grįžti į automatinį veikimo režimą arba visai išjungti, jei, pavyzdžiui, nereikia, kad kaskart reaguotų.

Bevieliai jungikliai

JUNG bevieliai sieniniai siųstuvai - jungikliai gali būti įvairaus dizaino, montuojami priklijuojant prie sienos.

Naudojant JUNG dizaino eNet radiobanginius sieninius siųstuvus, funkcijos valdomos tiesiog paspaudus klavišą.  Sieniniai jungikliai - siųstuvai gali būti įvairių medžiagų, spalvų ir formų, kad atitiktų esamą elektros instaliacijos dalį. Jei reikia, galima pažymėti klavišus, galimas jų ženklinimas naudojant JUNG Graphic Tool programėlę.

Jungiklių montavimas

Laidinių jungiklių ir kištukinių lizdų montavimui reikia turėti žnyples kabelių karpymui, peiliukus izoliacijos nuėmimui, ilgasnapes reples, atsuktuvą, atsuktuvą-indikatorių, gulsčiuką.

SVARBU

Prieš jungiant laidus būtina išjungti elektros srovę!

 

elektriko įrankiai

Pagrindiniai elektriko įrankiai.

Išjungiame elektros srovę, sumontuojame montažinę dėžutę. Smulkiau apie instaliacinės dėžutės montavimą rasite „Kaip teisingai sumontuoti jungiklius ir elektros lizdus".

Senoje instaliacijoje montažinės dėžutės nebuvo nenaudojamos, tačiau jos apsaugo instaliaciją nuo dulkių, tinko, jungiklis ar rozetė sienoje įsitvirtina patikimiau.

Į dėžutę  įtraukiame 10-15 cm ilgio kabelio galą. Kadangi montuojame dvigubą lizdą, naudojame du kabelius.

įtvirtinta montažinė dėžutė su kabeliais

Sienoje įtvirtinta montažinė instaliacinė dėžutė su pravestais kabeliais. Pirmiausia prapjaunama ir nuimama kabelio izoliacija ir laidai patrumpinami iki 15 cm.

Laidų paskirtis žymima spalvomis: ruda spalva - fazės laidas, kuriuo teka elektros srovė, mėlynas - nulinis arba neutralus, geltonas ar oranžinis su žalia juostele - įžeminimo laidas.

Ant kiekvieno JUNG jungiklio ar kištukinio lizdo korpuso yra nurodyta, kiek reikia  nuimti nuo laido izoliacijos. Standartinis pliko laido ilgis - 10-15 mm. Izoliaciją nuimti patogu specialiomis elektriko žnyplėmis, kurios nepažeidžia laido.

Nuo laidų nuimama zoliacija

Nuo laidų nuimama izoliacija, kalbant elektrikų žargonu - laidai „nužievinami".

Izoliuojami nenaudojami laidų galai

Nenaudojami nuliniai ir įžeminimo laidų galai izoliuojami naudojant laidų gnybtus.

Gnybtai yra skirti laidų sukabinimui, sudarant elektros jungtį, laidų atsišakojimui ir laidų pritvirtinimui prie įvairių įtaisų detalių per varžtinį ar spyruoklinį sujungimą.

Faziniai aidai įdedami į jungiklio mechanizmo griebiklį

Faziniai laidai įdedami į jungiklio mechanizmo griebiklį. Likę laidai įstumiami į instaliacinę dėžutę. Šiam darbui naudojame ilgasnapes reples.

Šiek tiek atlaisvinę montažinės dėžutės varžtelius laidais sujungtą mechanizmą patalpiname į montažinę dėžutę, gulsčiuku patikriname mechanizmo įsistatymo lygumą ir prisukame tvirtinimo varžtelius.

Dvi montažinės dėžutės

Kadangi šiuo atveju buvo montuojamas dvigubas lizdas, analogiškai įstatoma antra  montažinė d ėžutė ir sumontuojamas mechanizmas.

Ant lizdo mechanizmo uždedamas rėmelis

Ant lygiai įstatyto lizdo mechanizmo tvirtai užsikabina rėmelis.

Kištukinio lizdo dangtelio uždėjimas

Uždedami dangteliai ir prisukami.

Jungiklių ir kištukinių lizdų rinkoje yra daug, tačiau tik montuojant ir eksploatacijoje išryškėja jų kokybė. JUNG jungiklius ir kištukinius lizdus profesionalūs elektrikai vertina dėl montavimo patogumo, apgalvotų detalių, o vartotojai  - dėl estetikos ir funkcionalumo.

Parengta bendradabiaujant su UAB „JUNG Vilnius" specialistais, gamintojų nuotraukos

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Įmonės produktai

Paveikslėlis Pavadinimas Trumpas aprašymas Kaina
Benzininis generatorius nuoma Vilnius Benzininio generatoriaus nuoma Vilniuje Benzininis Generatorius
betono maišyklė Altrad nuoma Betono maišyklės nuoma Vilniuje Betono Maišyklė
betono šlifavimo mašinos nuoma Vilniuje Betono šlifavimo mašinos nuoma Vilniuje Betono šlifavimo Mašina
Dailylentės pirčiai Vilniuje Dailylentės pirčiai Vilniuje Pirties Dailylentės Vilniuje, Liepos, Juodalksnio, Drebulės Dailylentės Vilnius
diskinio pjūklo nuoma Vilniuje Diskinio pjūklo nuoma Vilniuje Diskinis Pjūklas
drėgmės surinkėjo nuoma Vilniuje Drėgmės surinktuvo nuoma Vilniuje Drėgmės Surinktuvas, Drėgmės Surinkėjas, Oro Džiovintuvas, Oro Sausintuvas
mūrvinių pistoleto nuoma Vilniuje Dujinio mūrvinių kaliklio nuoma Vilniuje Dujinis Mūrvinių Kaliklis, Dujinė Viniašaudė, Mūrvinių Montavimo Pistoletas, Dujinės Mūrvinių šaudyklės Nuoma Vilniuje
Dujinio šildytuvo nuoma Vilniuje Dujinio šildytuvo nuoma Vilniuje Dujinis šildytuvas
grunto tankintuvo nuoma Vilniuje Grunto tankintuvo nuoma Vilniuje Grunto Tankintuvas, Vibracinės Plokštės Nuoma
Būgninio šlifuoklio nuoma Vilniuje Juostinės parketo šlifavimo mašinos nuoma Vilniuje Juostinė Parketo šlifavimo Mašina, Būgninė Grindų šlifavimo Mašina, Būgninio šlifuoklio Nuoma Vilniuje

Vedantieji

Vidaus apdaila

Patalpos vidaus apdailos variantai gali skirtis, priklausomai nuo buto ar namo amžiaus, išplanavimo ir vidaus konstrukcijų medžiagų.

Virtuvės plautuvės

Virtuvės kriauklių medžiagos ir priedai. Plautuvių montavimo būdai. Sifonas, taupantis vietą po kriaukle.

Rozečių ir jungiklių montavimas

Rozečių ir jungiklių keitimas ir montavimas nėra labai sudėtingas darbas, bet reikia žinoti kai kurias detales, nusipirkti kokybiškus elektros instaliacijos prietaisus, turėti įrankius.

Apšvietimo valdymas

Apšvietimas, valdymo būdai bei sinergija su kitomis sistemomis

Ūkis

Karkasinio namo statyba

Karkasinio namo konstrukcija, mediena karkasiniam namui, statybos etapai, izoliacija, šiltinimas, stogo įrengimas

Vidaus apdaila

Patalpos vidaus apdailos variantai gali skirtis, priklausomai nuo buto ar namo amžiaus, išplanavimo ir vidaus konstrukcijų medžiagų.

Virtuvės plautuvės

Virtuvės kriauklių medžiagos ir priedai. Plautuvių montavimo būdai. Sifonas, taupantis vietą po kriaukle.

Rozečių ir jungiklių montavimas

Rozečių ir jungiklių keitimas ir montavimas nėra labai sudėtingas darbas, bet reikia žinoti kai kurias detales, nusipirkti kokybiškus elektros instaliacijos prietaisus, turėti įrankius.

Apšvietimo valdymas

Apšvietimas, valdymo būdai bei sinergija su kitomis sistemomis

Sodybos statyba

Kaip pastatyti sodybą, sodybos renovacija, kaip įvertinti sodybos stovį, reikalingų darbų kiekius ir investicijas

Vėdinimo sistemos įrengimas

Kaip įrengti modernų vėdinimą, vėdinimo sistemos projektavimas, ortakių pravedimas, rekuperatoriaus pasirinkimas ir įrengimas,

Lauko terasos įrengimas

Kaip įrengti lauko terasą, iš ko statyti lauko terasą

Karkasinės pirties statyba

Kaip pastatyti ir įrengti pirtį, pirties projektas, šiltinimas, pirties vėdinimas

Kaip išsirinkti sodybą

Kur ir kokią sodybą nusipirkti, geriausia vieta sodybai, kiek kainuoja sodyba, kokie darbai ir malonumai laukia nusipirkus sodybą

Sienų dažymas

Kaip dažyti sienas, kokie dažai tinkamiausi sienomis, dažymo instrukcija