Sienų tinkavimas gipsiniu tinku
Atnaujinta: 2020-03-12
 • sienos tinkavimas
 • pirmasis sienu tinkavimo etapas
 • masininis tinkavimas
 • antro sienų tinkavimo etapo tinkas
 • antrasis sienu_ tinkavimas
 • tinkavimas aplink instaliacines dezutes
 • tinkas su poromis
 • tinkavimo zymekliu istraukimas
 • tinko uzputimas ant sienos
 • tinkavimo zymekliu sudejimas
 • potinkine elektros instaliacija
 • tinko uztrynimas
 • trukstamo tinko uzputimas

Gipsiniai tinkavimo mišiniai tapo pagrindinėmis sienų ir lubų išlyginamosiomis medžiagomis. Didele dalimi populiarumą lėmė tai, kad gipsiniai mišiniai plastiški, greitai stingsta, jais gali naudotis ir daug patirties neturintys tinkuotojai. Be to, atlikus darbus pagal gamintojo nurodymus paviršius jau tinkamas klijuoti tapetus, o ruošiantis dažyti reikia tik vieną kartą glaistyti. 

  Gipsiniai tinkai gali būti rankinio ir mašininio dengimo. Juos  galima naudoti tinkuojant virtuvės ir vonios kambario sienas. Praktika rodo, kad šis mišinys puikiai sukimba su plytų, betono ir keramzitbetonio paviršiais, nesusitraukia, neįtrūksta.

Svarbu tai, kad iš gipso pagaminto mišinio sąnaudos tinko sluoksniui mažesnės nei cementinių mišinių, todėl juos naudojant sumažėja perdangų ir sienų apkrovos ir transportavimo išlaidos (tai turi reikšmės tada, kai darbų apimtis didelė). Dengiant vidutinio storio (iki 10 mm) tinko sluoksnį, vienas darbininkas per vieną darbo dieną gali nutinkuoti ne mažiau kaip 10-15 m² (įgudęs ir daugiau) lygaus paviršiaus, įskaitant ir mišinio paruošimo darbus.

potinkine elektros instaliacija

Elektros laidai gali būti tiesiami neįgilinat. Gipsinis tinkas plastiškas ir stingstant mažai traukiasi, todėl nesutrūks. Instaliacinės dėžutės uždengiamos specialiu dangteliu, kuris nuimamas baigus tinkavimą. 

Tinkavimo darbų eiga

Pagrindo paruošimas. Ši darbų stadija ypač svarbi, nes nukrypimai nuo gamintojo nurodymų arba nesąžiningai atliktas darbas gali baigtis išties liūdnai: blogiausiu atveju tinko sluoksnis gali tiesiog atšokti nuo pagrindo.

Darbus reikia atlikti normaliomis sąlygomis: kai oro drėgmė siekia apie 60%, o minimali oro ir paviršių temperatūra +5° C. Pagrindas, kuris bus lyginamas, turi būti sausas ir neįšalęs.

Išdžiūvus gruntui galima tęsti darbą.

Išlyginamųjų profilių montavimas. Patyrę tinkuotojai išlyginamųjų profilių nenaudoja, Jeigu sienos labai nelygios ar stinga patirties, verčiau juos naudoti. Šis darbas atsakingas, nes nuo jo kokybės priklauso galutinis rezultatas. Profiliai dedami tam, kad pavyktų išlaikyti pasirinktą išlyginamojo sluoksnio storį. Parduotuvėse galima rasti 6 arba 10 mm aukščio žymėjimo profilių. Perkant būtina žiūrėti, ar jie tiesūs (nedeformuoti).

Išlyginamųjų profilių montavimas yra labai kruopštus darbas, reikalaujantis dėmesio. Profilius reikia pritvirtinti vertikaliai ir labai tiksliai, todėl be gulsčiuko tikrai neišsiversite. Geriausia naudoti ilgą gulsčiuką (2 m).

Ant sienos, kur bus tvirtinamas profilis, kas 0,7 m uždedami gipsinio tinko mišinio kauburėliai, iš anksto pagal patalpos aukštį paruoštas profilis priglaudžiamas prie sienos ir lyg įtrinama gulsčiuku į sieną spyruokliuojančiais judesiais (nepamirškite gulsčiuku nuolat tikrinti jo padėties). Spausti reikia per visą profilio ilgį ir plotį. Vietomis pasitaikantys nelygumai tarp profilio ir gulsčiuko ištaisomi įspaudžiant mišinio nelygumo vietoje tarp sienos ir profilio. Blogiausiu atveju galima naudoti kaiščius, kuriuos mišiniui dar nesukietėjus būtina išimti. Pradedantiesiems paruoštą mišinį ant sienos bus patogiau krėsti specialia mentele ir tik tada lyginti. Kiekvieną profilį būtina pritvirtinti iki tol, kol mišinys dar nesustingo, todėl neverta iškart užmaišyti didelio jo kiekio. Susidariusius tarpus užglaistyti to paties maišymo mišiniu. Sulyginant profiliu viršų ir apačią į vieną plokštumą, rekomenduojama naudotis pagalbine priemone – įtempta virvele viršuje ir apačioje per visą sienos ilgį.

tinkavimo zymekliu sudejimas

Susidėti tinkavimo žymeklius verta net ir lygioje sienoje, išauga darbų greitis,  tai ypač praverčia mašininio tinkavimo atveju. 

Atstumas tarp profilių priklauso nuo  specialios h formos liniuotės, naudojamos gipsinio tinko  skiediniui paskirstyti. Jei lyginamo paviršiaus plotis leidžia, rekomenduojama naudoti 2 m ilgio liniuote. Tada profiliai išdėstomi 1,7-1,8 m tarpais. Jei naudojama 1,5 m liniuote – tarpai tarp profiliu 1,3 m. Pirmas profilis po 0,3m nuo sienos pradžios ir paskutinis nuo sienos pabaigos.

Tokia technologija leidžia išdėstyti profilius su ne didesne kaip 0,5 mm paklaida. Tai visiškai atitinka tarptautinius standartus.

Sienos padengimas tinku

Mažiems plotams ekonomiškiau naudoti rankinį dengimą tinku. Tačiau jei nusimato didesnių sienų plotų tinkavimas darbas bus gerokai našesnis naudojant mašininį tinko padengimą. 

Skiedinio rankiniam tinkavimui paruošimas. Jei dirba vienas žmogus, skiedinį ruošti rekomenduojama plastikiniame ne mažesniame kaip 15 l tūrio kibire. Maišyti labai didelio kiekio (pvz., 2-3 maišus) neapsimoka, nes skiedinys pradeda greitai stingti (paruoštą mišinį ant sienos reikia užkrėsti per 20-30 min.). Bet maišyti labai mažai irgi neapsimoka, nes sumažėja darbo našumas.

Maždaug trečdalį kibiro reikia pripilti švaraus šalto vandens (šiltas vanduo pagreitina stingimą), suberti sausą gipsinio tinko mišinį ir viską gerai išmaišyti, kad išeitų vienalytė masė be gumulėlių. Maišoma galingesniu elektriniu maišytuvu su bent 100 mm skersmens maišykle. Po 2 min. skiedinys dar kartą permaišomas.

masininis tinkavimas

Ant tinkavimo mašinos grotelių yra aštrus peilis kuris perpjauna maišą. Maišas padedamas ant grotelių ir jos vibruodamos palengva paduoda tinką į maišyklę. Maišyklėje maišoma su vandeniu ir vamzdžiais paduodama į darbo vietą. 

Paviršiaus padengimas skiediniu. Vidutinis tinko sluoksnio storis – 10 mm, minimalus – 5 mm. Jei reikia tepti labai storą sluoksnį, tinkuojama 2 etapais. Pirmą sluoksnį reikia grubiai nulyginti h formos liniuote arba lygia mentele ir horizontaliai sušukuoti specialiomis šukomis arba 6 mm šukomis taip, kad grioveliai liktų apie 2-3 mm. Kai paruoštas mišinys apstingsta (tampa plastilino konsistencijos) galima užkrėsti kitą sluoksnį. Jeigu pirmo sluoksnio nepavyko sušukuoti ar jis per daug sustingo, reikia jį gruntuoti „Knauf Stuc Primer“ (atskiesti vandeniu 1:3). Išdžiūvus tepamas kitas sluoksnis. Lubos tinkuojamos tik vienu sluoksniu. Nugruntuotas paviršius padengiamas skiediniu. Skiedinį galima ir drėbti, jei mokate. Pirmą kartą skiediniu padengiamas 70-100 cm aukščio plotas nuo vieno profilio iki kito, po to skiedinys išlyginamas. Rekomenduojama naudoti h formos aliumininę liniuotę, skirtą mišiniui išlyginti. Liniuotė tvirtai prispaudžiama prie profilių ir stumiama iš apačios į viršų, nubraukiant išlyginamojo skiedinio perteklių. Likučiai nuo liniuotės pašalinami mentele ir sudrebiami atgal į kibirą su mišiniu arba ant sienos. Dažniausia pirmą kartą nepavyksta visiškai išlyginti paviršiaus. Mentele nelygumai užtepami skiediniu (paliekant nedidelį perteklių) ir procedūra vėl kartojama iš naujo. Vėliau skiediniu padengiamas ir h formos liniuote išlyginamas kitas plotas. Reikėtų žinoti, kad ROTBAND skiedinys dėl svorio nušliaužia žemyn, todėl lyginant vieną plotą po kito būtina kartkartėmis perbraukti liniuote visą išlygintą paviršių (iš apačios į viršų). Taip pašalinamas susidaręs medžiagos perteklius.

tinko uzputimas ant sienos

Vamzdžiais paduodamas tinko mišinys užpurškiamas ant sienos. Pradedama nuo sienos viršaus ir einama žemyn.

Sienos paviršiaus paruošimas tinkavimui

Pagrindas turi būti švarus, netrupantis, neslidus. 

Betono paviršiai dažniausiai būna slidus ir prie jų tinkas prastai prikimba. Tokiems slidiems, mažai vandenį įgeriantiems  paviršiams naudojami sukibimą didinantys gruntai kaip pavyzdžiui  „Knauf Betokontakt“. Išgruntuotiems paviršiams leidžiama apie valandą džiūti. 

 Jei mūras sugeria per daug vandens yra porėtas jį reikia gruntuoti giluminiais gruntais. 

  Sienos tinkavimo darbai

pirmasis sienu tinkavimo etapas

Užkrėtus tinką ilga tinkavimo liniuote daromas pirminis tinko išlyginimas. Čia labai praverčia tinko žymekliai nes labai supaprastina ir pagreitina darbus. Pirmasis išlyginimas daromas judant vertikaliai, vėliau liniuotė judinama visomis kryptimi.

trukstamo tinko uzputimas

Išlyginus kartais pritrūksta tinko ir jis papildomai užpučiamas

tinkavimo zymekliu istraukimas

Tinko žymekliai išimami. Šiame etape tinkas takus ir jį reikia palikti apie valandai stingti. Stingimo laikai gali skirtis priklausomai nuo aplinkos temperatūros ir drėgmės.

sienos tinkavimas

Tinkui sutvirtėjus, bet neleidžiant perdžiūti imamasi naujo lyginimo darbų. Siena lyginama naudojant ilgą tinkavimo liniuotę. Papildomai naudojama trumpesnė glaistyklė išlyginti ir suformuoti kampus tarp sienų ir lubų. Paliekama stingti apie 15 minučių.

tinkas su poromis

Gaunamas porėtas tinko paviršius kuris tinkamas plytelių klijavimui

antrasis sienu_ tinkavimas

Skutimas – reikavimas. Gipso tinko sluoksnį galima pradėti gludinti praėjus 20-40 min. po lyginimo, kai sluoksnis šiek tiek sukietėja. Pirmiausia specialia trapecine liniuote nuskutami stambiausi nelygumai. Nuskusto skiedinio likučiais užlyginamos smulkios duobelės. Dešinėje matomas porėtas paviršius kuris po praėjimo glaistykle gerokai išsilygina. 

 

 

antro sienų tinkavimo etapo tinkas

Po skutimo reikavimo sienos būna gana lygos ir gali tikti klijuoti tapetams. Tačiau dažymui dar netiks nes lieka daug burbuliukų.

tinko uztrynimas

Gludinimas. Paviršiui apstingus, tinkas apipurškiamas vandeniu ir paviršius užtrinamas sudrėkinta kempine, po 5-10 min. nugludinamas glaistykle. Jei reikia, šią operaciją galima pakartoti 2-3 kartus. Gludinimas padeda visiškai pašalinti įbrėžimus, grublėtas vietas ir kitokius defektus, neišvengiamai atsirandančius lyginant skiedinį. Po šios nesudėtingos procedūros paviršius šiek tiek sutvirtėja, tampa lygus ir blizgantis.

 

Gipsinio tinko džiūvimo laikas (nepainiokite su stingimo laiku) priklauso nuo patalpos temperatūros ir drėgmės. Normaliomis sąlygomis, kai tinko sluoksnis storesnis negu 20 mm, džiūsta maždaug dvi savaites (10 mm tinko sluoksnis – vieną savaitę). Džiūvantis tamsiai pilkos spalvos paviršius tampa šviesiai pilkas, tačiau tai dar nereiškia, kad tinkas visiškai išdžiūvo. Būna atvejų, kai dėl šilto ir lietingo oro tinkas džiūsta 2-3 savaites. Patalpose, kurios nepakankamai vėdinamos (pvz.: sandėliukai, vonios kambariai), tinkas džiūsta ilgiau negu ten, kur oro cirkuliacija normali.Papildomi darbai. Norint nuo pažeidimų, kurių tikrai neišvengsite eksploatuodami patalpas, apsaugoti išorinius sienų kampus, būtina naudoti specialius kampinius profilius iš cinkuotos skardos. Aliuminio lydinių profiliai yra nepakankamai tvirti, todėl geriau jų nedėti. Kampeliai taip pat tvirtinami naudojant gipsinio tinko skiedinį. Montuojant profilį vertikali jo padėtis kontroliuojama ilgu (ne trumpesniu kaip 2 m) gulsčiuku. Kampinis profilis montuojamas prieš tinkuojant. Tokiu būdu paruošus sienų paviršių, galima atlikti bet kokius baigiamuosius apdailos darbus – klijuoti tapetus, dažyti.

Specialistams dažniausiai užduodami šie klausimai:

Koks gali būti didžiausias tinko storis?

Gipsinio tinko storis neribojamas. Jei tinkuojama daugiau nei 30 mm, reikėtų tinkuoti 2 sluoksniais. Kaip dėti antrą sluoksnį, aprašyta straipsnyje „Paviršiaus padengimas skiediniu“.

Ar galima dėti gipsinį tinką ant cementinio?

Kai antru sluoksniu dedamas gipsinis tinkas, būtina palaukti, kol išdžius cementinis (gali trukti ir kelis mėnesius).  Cementinis tinkas traukiasi labiau nei gipsinis, todėl, užtepus antru sluoksniu gipsinį tinką ant neišdžiūvusio cementinio tinko, gali atsirasti įtrūkimų; arba likusi drėgmė cementiniame tinke garuodama gali pažeisti gipsinį tinką.

Po kiek laiko galima dažyti ant gipsinio tinko?

Dažyti galima tada, kai gipsinis tinkas visiškai išdžiūsta. Paprastai 10 mm storio tinko sluoksnis džiūsta savaitę.

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Vienišas teisybės ieškotojas dėl kurio sudužo Sapiegų galybė

Didikų puikybė ir arogancija kurios pasekmėje kilo pilietinis karas pasibaigęs krašto okupacija svetimšaliais

Konfliktas dėl moters, po kurio ATR prarado ketvirtadalį teritorijos

Kaip nesprendžiant mažų problemų susidarė labai didelės problemos, pabaigusios ATR "Aukso Amžių"

Bona Sforza, atstumta reformatorė.

Kaip vieniša reformatorė neatpažįstamai pakeitė Lenkijos ir Lietuvos istoriją. Ir ką ji galėjo padaryti jei jai nesipriešintų, o padėtų vystyti reformas.