Statybinis gruntas
Atnaujinta: 2024-05-15

Tiek statybų profesionalai, tiek mėgėjai žino, jog daugeliu atvejų, prieš dengiant paviršius sekančiu sluoksniu, reikalingas gruntavimas. Kaip pasirinkti gruntą ir koks jo poveikis? Grunto suderinamumas su pagrindu ir dengiamu sluoksniu.

Statybinis gruntas
Teisingai parinktas gruntas - tai geras sukibimas su sekančiu apdailos sluoksniu ir kokybiška galutinė apdaila.

 

Ar reikia gruntuoti

Lubos, sienos ar grindys beveik niekada nebūna vienalytės, pagrindo medžiaga dengiama įvairiomis medžiagomis, dažnai ir ne vienu sluoksniu. Kad pagrindas ir dengiantys sluoksniai sudarytų monolitą, naudojami gruntai. Trumpai sakant, grunto funkcija yra paruošti pagrindą sekančiam apdailos sluoksniui. Gruntas reikalingas tam, kad visi paviršiai, kuriuos dažome, tinkuojame, glaistome ar kitap apdailiname, gerai sukibtų su dengiamu sluoksniu. Gruntas sustiprina pagrindą, užtikrina gerą sukibimą, vienodą įgeriamumą, tolygų džiūvimą.

Skirtingos pagrindo medžiagos skirtingai iš dengiamojo sluoksnio įgeria drėgmę, sukimba su dengiamu sluoksniu. Tai turi įtakos rezultatui, nes, kad apdaila būtų kokybiška, visi sluoksniai turi tvirtai sukibti su pagrindu, dengiamo sluoksnio drėgmė turi įsigerti vienodai ir išdžiūti tolygiai. Šiems tikslams pasiekti reikalingas gruntas, kuris suvienodina pagrindą, suriša smulkiausias paviršiaus dulkes, užtikrina gerą sukibimą, tolygų drėgmės įsigėrimą iš dengiamos medžiagos, apsaugo paviršių nuo drėgmės skverbimosi, garantuoja tolygų kito sluoksnio džiūvimą ir kietėjimą.

 

Statybinio grunto parinkimas pagal pagrindą

Paviršius, kuriems reikalingas gruntavimas, pagal tankį ir drėgmės įgeriamumą galima suskirstyti į keturias grupes. Tai:

  • Didelio tankio, neįgeriantys pagrindai, pavyzdžiui, betonas, gelžbetonis;
  • Stipriai drėgmę įgeriantys pagrindai, pavyzdžiui, akytbetonio, silikatinių, keraminių blokelių, plytų mūras;
  • Birūs, trynimui neatsparūs pagrindai, pavyzdžiui, gipskartonio plokštės, senas tinkas;
  • Drėgmei jautrūs, įgeriantys pagrindai, pavyzdžiui, mediena, MDP, OSB ir panašios plokštės;

Pagrindo pobūdis nustatomas vizualiai, trinant, skutant ir drėkinant paviršių. Pagrindas laikomas įgeriančiu, jei sudrėkinto spalva nuo šviesios iki tamsios pasikeičia per 3-5 minutes, o paviršiuje vandens nelieka.

Statybinio grunto parinkimas-pagal-pagrinda
Pagrindo įgeriamumo patikrinimas.

Atsižvelgiant į skirtingų pagrindų pobūdį, „Knauf" sukūrė keturių rūšių gruntus.

 

Statybinių gruntų rūšys

„Knauf" gruntų asortimente yra keturių rūšių gruntai. Pagrindinės gruntų rūšys pagal poveikį ir rezultatą yra: giluminis gruntasgruntas, formuojantis sukibimo tiltelį, įgeriamumą reguliuojantis gruntas ir blokuojantis gruntas. Kiekviena šių gruntų rušis turi po kelis dar tikslingesnės, specifinės paskirties gruntų, todėl norint gero rezultato būtina labai tiksliai nustatyti, ką ir kuo dengsite ir tik tada pasirinkti gruntą.

 

Statybinis giluminis gruntas

Giluminis sudarytas iš mikroskopinių dalelių, jis neuždaro pagrindo medžiagos porų, giliai įsiskverbia į pagrindą, suvienodina įgeriamumą, pagerina pagrindo savybes.

Giluminis gruntas naudojamas prieš plytelių klijavimą, glaistymą, dažymą, prieš lubų, sienų ir grindų lyginimo darbus, tapetų klijavimą. Tai statybininkų mėgstamas Knauf Tiefengrund ir neseniai pristatytas universalus giluminis Knauf T-Grund Universal gruntas.

Visi Knauf gruntai turi Vokietijos arba Suomijos ekologinius sertifikatus, tai reiškia, jog gaminami natūralių medžiagų pagrindu, juose nėra arba turi labai mažą lakiųjų organinių junginių emisiją.

Pavyzdžiui, naujas Knauf T-Grund Universal turi Suomijos M1 ekologinį sertifikatą, yra bespalvis, bekvapis, beveik neišskiria į aplinką lakiųjų organinių junginių. Tokie gruntai rekomenduojami tvarių pastatų statyboje, jų naudojimas teigiamai vertinamas norint gauti BREEM, LEED, DGNB ar SINTEF sertifikatą.

Statybinis giluminis gruntas
Universalus Knauf T-Grund gruntas: sutvirtina ir suvienodina pagrindo įgeriamumą bespalvis, bekvapis, laidus vandens garams, sudėtyje nėra tirpiklių ir lakiųjų junginių.

 

Statybinis gruntas gerinantis sukibimą

Šis gruntas pagrindo paviršiuje suformuoja plėvelę, priklausomai nuo sudėties, jame gali būti kibių, šiurkščių dalelių, kad kitas apdailos sluoksnis tvirtai sukibtų su pagrindu. Plėvelę sudarantis gruntas įsiskverbia į pagrindą palyginti negiliai, labiausiai tinkamas ant mažai įgeriančių paviršių prieš jų tinkavimą gipsiniu tinku.

Statybinis gruntas sukibimui
Iš sukibimą gerinančių gruntų plačiausiai naudojamas Knauf Betokontakt gruntas, kurio sudėtyje esantis kvarcinis smėlis sukurią šiurkštų paviršių, garantuojantį gerą sukibimą. Tinkamas ant mažai įgeriančių paviršių.

 

Įgeriamumą reguliuojantis statybinis gruntas

Šis gruntas paviršiuje irgi suformuoja plėvelę, bet neuždaro pagrindo medžiagos porų, tuo pačiu sumažina ir suvienodina įgeriamumą, užtikrina tolygų kito sluoksnio džiūvimą.

Įgeriamumą reguliuojantis statybinis gruntas
Knauf Stuc-Primer gruntas sumažina ir suvienodima įgeriamumą.

 

Pagrindo įgeriamumą suvienodinantis gruntas tinkamiausiais prieš įvairių blokelių (akytbetonio, silikatinių, keraminių) tinkavimą gipsiniu, kalkių-cemento, kalkiniu tinku. Žinomiausias šios rūšies gruntas - Knauf Stuc-Primer.

 

Blokuojantis statybinis gruntas

Blokuojantis gruntas paviršiuje sudaro beporę plėvelę, kuri pagerina sukibimą ir neleidžia iš medžiagos į paviršių prasiskverbti nešvarumams, plaušeliams, pavyzdžiui, gipskartonio plokštėse esančioms lignino dalelėms.

Blokuojantis statybinis gruntas
Populiariausi blokuojantys gruntai - Knauf SperrgrundKnauf Putzgrund. Jų sudėtyje yra marmuro arba kvarcinio smėlio dalelių, gruntai efektyviai izoliuoja skvarbius pagrindo nešvarumus, sukuria šiurkščius paviršius, kurie tinkami dekoratyvinių tinkų pagrindui.

 

Gruntai dengiami rankiniu būdu voleliu arba mašininiu būdu, tai priklauso nuo konkretaus produkto ir apdorojamo ploto.

 

Statybinis gruntas vidaus darbams

Teisingam grunto pasirinkimui svarbi ne tik grunto rūšis ir jo atitikimas pagrindui, bet ir suderinamumas su sekančiu sluoksniu. Gruntavimas reikalingas luboms ir sienoms. Lubų perdangos dažniausiai būna iš neįgeriančio gelžbetonio plokščių arba gipskartonio plokščių. Jų apdaila - tinkas arba dažai. Grunto luboms pasirinkimo principai tokie patys kaip ir sienų - priklauso nuo pagrindo ir dengiamojo sluoksnio. Sienų medžiagos būna įvairesnės, pradedant blokeliais, baigiant senu tinku.

Kad nereiktų sukti galvos, kokiam pagrindui ir sekančiam sluoksniui koks gruntas tinkamiausias, pateikiame įvairių medžiagų ir jų dengimo gipsiniu, kalkiniu, kalkiniu-cementiniu, cementiniu ir dekoratyviu mineraliniu tinkais gruntus.

 

Gruntavimas prieš tinkavimą

Gruntavimas prieš tinkavimą

-  Nenaudojama
*  Reikalingas dengiamojo sluoksnio armavimas

Gruntavimas prieš tinkavimą
Ant akytbetonio, silikatinių blokelių prieš tinkavimą gipsiniu tinku rekomenduojamas pagrindo įgeriamumą suvienodinantis Knauf Stuc-Primer gruntas.

 

Gruntavimas prieš plonasluoksnį gipsinį tinką, glaistymą, dažymą, tapetavimą

Gruntavimas prieš plonasluoksnį gipsinį tinką

 

Gruntavimas prieš plytelių apdailą ir hidroizoliaciją

Gruntavimas prieš plytelių apdailą ir hidroizoliaciją

Gruntas grindims

Dažniausiai pasitaikantys grindų pagrindai yra smėlbetonis, betonas, sausų grindų plokštės Knauf Brown arba Brio, senos plytelės. Jeigu šie pagrindai dengiami hidroizoliacijos sluoksniu, plytelėmis ar išlyginamuoju mišiniu, gruntavimas irgi reikalingas. Pasirinkti teisingą gruntą padės ši lentelė:

Gruntas grindims

Jeigu darbai atliekami lauke, labai svarbu įsitikinti, ar grunto techniniame lape nėra parašyta, kad jis išimtinai skirtas tik vidaus darbams. Jeigu taip, lauke tokio naudoti negalima. Savaime aišku, ne mažiau svarbu, kad pagrindas atitiktų gruntą.

 

Dažniausios gruntavimo klaidos

Neįsigilinama į pagrindo medžiagą, pagrindo būklę ir grunto suderinamumą su būsimu kitu sluoksniu. Labai dažnai naudojamas vienas gruntas visiems pagrindams, visiems atvejams - viduje ir lauke, luboms, sienoms, grindims. Netgi jei gruntas yra universalus, tai nereiškia, kad jis visur tinka.

Gruntavimui neparuošiamas paviršius. Jeigu pagrindas dengiamas gruntu, tai nereiškia, kad jo nereikia nuvalyti, patikrinti vandens įgeriamumą. Ši klaida dažnai pasitaiko ruošiant gruntavimui senus tinkus.

Jeigu gruntas naudojamas lauke, būtina patikrinti, ar jis tam tinka. Nes kai kurie gruntai skirti tik vidaus darbams.

Tuose pat paviršiuose naudojami skirtingų gamintojų gruntai ir skirtingų gamintojų dengimo medžiagos. Rezultatas - atskiruose plotuose gali būti netvirtai sukibusių, atsisluoksniavusių vietų. Geriausia naudoti vieno gamintojo medžiagas, kurių sąveika yra išbandyta ir patvirtinta.

Nepirkite medžiagų turguje. Įsigydami gruntus ir kitus medžiagas, įsitikinkite, kad tai originalūs produktai.

Ir BŪTINAI skaitykite gruntų, naudojimo paskirtį bei atidžiai parinkite gruntą pagal dengiamą pagrindą ir planuojamą sekantį sluoksnį. Tuomet ir rezultatas bus geras bei ilgalaikis.

Jeigu kyla klausimų, kriepkitės į Knauf infocentrą: telefonu +37052132222 arba el.paštu info-lt@knauf.com

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Kategorijos straipsniai

Terasos stiklinimas

Kuriuo momentu reiktų pasirūpinti terasos stiklinimu? Kokie galimi terasos įstiklinimo būdai?

Statybinis gruntas

Statybiniai gruntai, statybinio grunto parinkimas pagal paviršiaus tipą, statybinis gruntas vidaus ir lauko darbams

SIP namo statyba

SIP namai, SIP namų statyba, SIP plokštės, SIP namo statybos kaina

Vandeniu šildomų grindų įrengimas

Ekonomiškas grindinis šildymas ir šilumos siurblys oras vanduo. Kokiais atvejais ši šildymo sistema tinka, ką apie ją reiktų žinoti.

Šiltinimas poliuretano putomis

Poliuretano putų šiltinimas, poliuretano putų charakteristikos skirtingiems mazgams, kuo skirasi atvirų ir uždarų porų poliuretano putos

Vėjo izoliacinė plėvelė

Sienų plėvelės montavimas, vėjo izoliacijos įrengimas, lauko plėvelės sandarinimas

Difuzinės plėvelės montavimas

Stogo plėvelės įrengimas, difuzinės stogo plėvelės klojimas, kondesato nukreipimo lovelio montavimas, difuzinės plėvelės sandarinimas

Daugiabučio renovacija

Daugiabučių renovacija, parama daugiabučio renovavimui, šilumos punkto modernizavimas, daugiabučio investicinis planas

Karkasinio namo šiltinimas

Karkaso šiltinimas, karkasinių namų šiltinimas, ką reikia žinoti apie karkasinio namo apšiltinimą?

Įmonės produktai

Paveikslėlis Pavadinimas Trumpas aprašymas Kaina
Balkonų stiklinimas Alytuje Balkonų stiklinimas Alytuje įstiklintas Balkonas Alytuje, Aliuminis Balkonų Stiklinimas, Rėminės Ir Berėmės Aliuminio Konstrukcijos Alytaus Apskrityje, Terasu, Verandu, Plastikiniu Balkonu Stiklinimas Alytaus Rajone
Balkonų stiklinimas Jonavoje Balkonų stiklinimas Jonavoje įstiklintas Balkonas Jonavoje, Aliuminis Balkonų Stiklinimas, Rėminės Ir Berėmės Aliuminio Konstrukcijos Jonavos Apskrityje, Terasu, Verandu, Plastikiniu Balkonu Stiklinimas Jonavos Rajone
Balkonų stiklinimas Kaune Balkonų stiklinimas Kaune Balkono Stiklinimas Kaina Kauno Rajone, Balkonu Stiklinimas Aliuminio Konstrukcijomis Kaune, įstiklintas Balkonas Kauno Apskrityje, Balkono Stiklinimo Variantai Kauno Rajone, Aliuminio Sistemos, Aliuminis Balkonų Stiklinimas, Rėminės Ir Berėmės Aliuminio Konstrukcijos Kauno Rajone
Balkonų stiklinimas Klaipėdoje Balkonų stiklinimas Klaipėdoje įstiklintas Balkonas Klaipėdoje, Aliuminis Balkonų Stiklinimas, Rėminės Ir Berėmės Aliuminio Konstrukcijos Klaipėdos Apskrityje, Terasu, Verandu, Plastikiniu Balkonu Stiklinimas Klaipėdos Rajone
Balkonų stiklinimas Kėdainiuose Balkonų stiklinimas Kėdainiuose įstiklintas Balkonas Kėdainiuose, Aliuminis Balkonų Stiklinimas, Rėminės Ir Berėmės Aliuminio Konstrukcijos Kėdainių Apskrityje, Terasu, Verandu, Plastikiniu Balkonu Stiklinimas Kėdainių Rajone
Balkonų stiklinimas Marijampolėje Balkonų stiklinimas Marijampolėje įstiklintas Balkonas Marijampolėje, Aliuminis Balkonų Stiklinimas, Rėminės Ir Berėmės Aliuminio Konstrukcijos Marijampolės Apskrityje, Terasu, Verandu, Plastikiniu Balkonu Stiklinimas Marijampolė
Balkonų stiklinimas Mažeikiuose Balkonų stiklinimas Mažeikiuose įstiklintas Balkonas Mažeikiuose, Aliuminis Balkonų Stiklinimas, Rėminės Ir Berėmės Aliuminio Konstrukcijos Mažeikių Apskrityje, Terasu, Verandu, Plastikiniu Balkonu Stiklinimas Mažeikių Rajone
Balkonų stiklinimas Panevėžyje Balkonų stiklinimas Panevėžyje įstiklintas Balkonas Panevėžyje, Aliuminis Balkonų Stiklinimas, Rėminės Ir Berėmės Aliuminio Konstrukcijos Panevėžio Apskrityje, Terasu, Verandu, Plastikiniu Balkonu Stiklinimas Panevėžio Rajone
Balkonų stiklinimas Utenoje Balkonų stiklinimas Utenoje įstiklintas Balkonas Utenoje, Aliuminis Balkonų Stiklinimas, Rėminės Ir Berėmės Aliuminio Konstrukcijos Utenos Apskrityje, Terasu, Verandu, Plastikiniu Balkonu Stiklinimas Utenos Rajone
Balkonų stiklinimas Vilniuje Balkonų stiklinimas Vilniuje įstiklintas Balkonas Vilniuje, Aliuminis Balkonų Stiklinimas, Rėminės Ir Berėmės Aliuminio Konstrukcijos Vilniaus Apskrityje, Terasu, Verandu, Plastikiniu Balkonu Stiklinimas Vilniaus Rajone

Geriausios video instrukcijos

Lauko durų montavimo instrukcija

Kaip montuoti lauko duris, video instrukcija apie rėmo montavimą, išramstymą, išlyginimas, įtvirtinimas, montavimo putų purškimas ir apsauga

Šildomų grindų įrengimo instrukcija

Šildomų grindų įrengimas, Filmas kaip įrengti elektra šildomas grindis, infraraudonųjų spindulių grindinis šildymas