Vaismedžių purškimas
Atnaujinta: 2024-11-21

Nepaisant sėkmingos selekcinės veiklos ir naujų veislių, atsparių tam tikram išoriniam poveikiui atsiradimo, vis dar neįmanoma užauginti sveiko derliaus be sistemingo vaismedžių apdorojimo. Todėl kiekvienas sodininkas turi žinoti, kaip ir kada purkšti vaismedžius. Sode šie darbai prasideda ankstyvą pavasarį, tai yra dar tirpstant sniegui. Vos tik sušilus saulei, jau galima genėti vaismedžius ir ruoštis pirmajam pavasariniam purškimui.

Vaismedžių purškimas

Pavasarinis vaismedžių purškimas

Pavasarį kartu su medžiais iš žiemos miego pabunda ir kenkėjai, kurie pradeda aktyviai maitintis žydinčiais švelniais pumpurais ir lapais. Intensyviai čiulpdami sultis iš lapų ir žiedų, vabalai ir vikšrai daro nepataisomą žalą augalams. Nieko nedarant sodas ne tik neduos visaverčio derliaus, bet gali net žuti. Pavasarinis sodo apdorojimas prasideda kamienų balinimu. Šio darbo tikslas yra ne padidinti sodo dekoratyvumą, bet apsaugoti nuo kenkėjų.

Filmas apie vaismedžių purškimą

 

  Kai vidutinė kelių parų temperatūra siekia 5-10 laipsnių šilumos atliekamas pirmasis sodo purškimas. Jis atliekamas ant plikos medienos, tai yra, kol vaismedžiai dar miega, o pumpurai neišbrinkę ir dar net nerodo sprogimo požymių. Šiuo laikotarpiu vaismedžiai yra pažeidžiami grybelių sporų, kurios pradeda aktyviai plisti visame sode. Svarbu juos gydyti nuo moniliozės, vilkčių, rauplių ir kitų ligų sukėlėjų.Tradičiškai pirmąjame vaismedžių purškime naudojamas vario sulfatas. Vario sulfatas yra universalus kenkėjų ir ligų naikintojas. Tiek kenkiančius vaismedžių medienai, tiek vaisiams. Gryno vario sulfato norma purškimui 100 g/10 l vandens.

Anksti pavasarį vaismedžių purškimui galite naudoti stipraus vario preparatą - Cephyro, kuris ne tik apsaugos vaismedžius nuo nepageidaujamų aplinkos veiksnių

Pirmam vaismedžių purškimui gali būti naudojamas sodininko rinkinys Bordo . Šis mišinys buvo pradėtas naudoti jau XIX a. pabaigoje Prancūzijos vynuogių soduose. Tai - neorganinės druskos - vario sulfato mišinys su kalkėmis, kuris gali būti naudojamas vaismedžių, uoginių augalų, gėlių priežiūrai. Šio mišinio pavadinimas kilo nuo Prancūzijos regiono pavadinimo, kuriame jis buvo pradėtas naudoti.

Bordo mišiniu galima purkšti visus kamienus, šakas, net žemę vainiko plote. Vario sulfatas kenkia visų rūšių grybams, todėl purškiant žemę vainiko plote sunaikinsite kenksmingų grybų sporas.

Nuo samanų galima panaudoti geležies sulfatą. Norma 10 litrų maišoma su 200g geležies sulfato miltelių. Samanos medžiui nekenkia, tačiau jose žiemoja ir laikosi kenkėjai ir grybelių sporos. Geriau laikysis padidinus skysčio lipnumą įdėjus Agroclean žaliojo muilo, arba lipnumui didinti paviršiaus aktyvią medžiagą Lip top. Purškiama ant plikų medelių, kol pumpurai neišbrinkę, antraip galima apdeginti juos.

Antrasis vaismedžių pavasarinis purškimas taip pat yra skirtas apsaugai nuo ligų, kuris yra atliekamas prieš pat pumpurų sprogimo laiką. Pasirinkę nevėjuotą ir nelietingą dieną augalus dar kartą reikėtų nupurkškitepasirinktinai ar vario sulfatu, ar Cephyro, ar sodininko rinkiniu Bordo.

Jei pavėlavote su ankstyvu pavasariniu purškimu ir vaismedžiai jau sulapojo, purškiant vaismedžius vario ar gelžies sulfatu juos galite nudeginti, tačiau jau minėtas Copfort , turi stipriąją pusę. Ši mikroelementinė vario trąša, greitai įsisavinama ir absorbuojama per lapus ir šaknis (sisteminis veikimas). Apsaugo augalus nuo vario stokos ir padaro juos atsparesniais nepalankiems aplinkos veiksniams.

Kitas vario junginių produktas, kuris taip pat gali būti naudojamas antrajam pavasariniam purškimui, yra CEPHYRO. Jis puikiai suderinamas su priemone KYTOS ir rekomenduojami naudoti kartu. Galima purkšti ant lapų.
CEPHYRO – tai didelio tirpumo aktyvus varis (Cu) 24,5 %, naudojamas profilaktikai ir abiotinių veiksnių keliamam augalų stresui mažinti. Ši priemonė apsaugo augalus nuo vario stokos ir padaro juos atsparesniais nepalankiems aplinkos veiksniams. TINKAMAS NAUDOTI EKOLOGINĖJE ŽEMDIRBYSTĖJE.
Naudojimas: kai yra simptomų sukėlėjų atsiradimo rizika bei pasirodžius pirmiems simptomams. Purškiamas ant lapų. norma: 5-10 g(Max: 5g/arui). Rekomenduojama purkšti nuo žydėjimo iki derliaus nuėmimo. Kas 10-15 d.(pagal poreikį). Daugiausia 4 kartus.
KYTOS, pagamintas iš 100 % ypač gryno chitozano hidrochlorido, veikia kaip induktorius, turintis fungicidinį ir baktericidinį poveikį per natūralių augalų apsaugos mechanizmų stimuliavimą. Tirpūs milteliai. KYTOS rekomenduojama apdoroti augalus tokių simptomų prevencijai: chlorozės (lapų, ūglių, stiebų spalvos pakitimai), deformacijos, baltos ir pilkos apnašos, dėmės, lapų kritimas, džiūvimas, nekrozės (audinių ar augalo dalių žuvimas, pajuodavimas) ir kt. Tinkamas naudoti ekologinėje žemdirbystėje.
Naudojimas: kai yra simptomų sukėlėjų atsiradimo rizika bei pasirodžius pirmiems simptomams. Purškimas ant lapų: norma: 2-4 g / 10 L vandens – 1 arui. Rekomenduojama naudoti 4–8 kartus. Tarp naudojimų turi praeiti 2 savaitės. Tinka naudoti laukuose ir šiltnamyje. Naudoti kaip prevencijos priemonę.

Trečiasis vaismedžių pavasarinis  purškimas taip pat yra skirtas apsaugai nuo ligų, tačiau tuo pačiu kartu galima naudoti ir insekticidus nuo kenkėjų.Norint, kad augalai gausiai žydėtų ir brandintų sveikus vaisius, prieš žydėjimą rekomenduojama purkšti trečią kartą. Jis atliekamas tada, kada yra kraunami žiedai, bet dar nepasirodžius lapams, tai yra pumpurai yra išbrinkę, kūgio formos ir netrukus žydės. Šiuo metu vaismedžiuose pradeda plisti žiedus valgantys vabzdžiai, kurie mintajųsultimis ir deda kiaušinėlius pumpurų viduje. Brinkstant pumpurams, iš kiaušinėlių ritasi amarų lervos, o jau išsiritę, pavyzdžiui, obelinės voratinklinės kandies vikšreliaiišlenda iš po skydelių. Nesunaikintas obelinis žiedgraužis pažeidžia obelų, rečiau kriaušių pumpurus ir žiedus, o obuolinis pjūklelis pažeidžia obuolių užuomazgas ar mažus vaisius.

Kenkia vaismedžiams ir mažasis bei didysis žiemsprindis. Mūsų šalyje vaismedžiams daugiausia žalos padaro mažasis žiemsprindis ir kiek mažiau kenkia didysis žiemsprindis. Vikšrai graužia besiskleidžiančius pumpurus, vėliau lapus, žiedpumpurius ir žiedus. Masiškai paplitę visiškai nuėda lapus, palikdami tik pagrindines gyslas. Kaip tik šiuo metu ypač reikalingos priemonės šiems kenkėjams naikinti.

Kenkėjų atbaidymui taip pat galima naudoti natūralią priemonę NANO AGRO TOTAL. Tai visapusiškai augalus puoselėjanti priemonė su augaliniais aliejais: nimbamedžio, citronelos, arbatmedžio. Turi puikų kvapą žmogui, tačiau neigiamai veikiantį kenkėjus. NANO AGRO TOTAL galima naudoti vieną arba kartu su kitomis priemonėmis kaip paviršiaus aktyvią medžiagą, kuri gerina prilipimą, tolygų purškiamos priemonės plitimą. O tai žymiai pagerina kartu naudojamų produktų įsisavinimą ir efektyvumą. Skirtas naudoti ir ekologinei žemdirbystei.
Iš natūralių priemonių galima rinktis šį receptą DREKKAR ir SELECTYC X. Juos rekomenduojama naudoti kartu dėl stipresnio mechaninio poveikio kenkėjų fizinėms funkcijoms blokuoti.
DREKKAR papildytas magnolijinių šeimos augalų ekstraktu, greitai įsisavinamas ir prasiskverbia į augalus (translaminarinis poveikis), veiksmingai apsaugo nuo Zn stokos, todėl sukuriamas natūralus augalų atsparumas nepalankiems aplinkos veiksniams. DREKKAR rekomenduojama apdoroti augalus tokių simptomų prevencijai: lapų įtrūkimai, skylės, dechromavimas (rudos, geltonos, rausvos ar pilkos dėmės), susukimas, susiraukšlėjimas. Ypač tinkamas vaismedžiams, uogakrūmiams, lauko ir šiltnamio daržovėms.
SELECTYC X sudėtyje yra augalinių ekstraktų, Mn ir Zn chelatų bei paviršiaus aktyviųjų medžiagų, kurios palengvina šių elementų įsisavinimą ir prasiskverbimą į augalus, apsaugo nuo jų trūkumo, didina natūralų augalų atsparumą nepalankiems aplinkos veiksniams. Rekomenduojama apdoroti augalus tokių simptomų prevencijai: lapų įtrūkimai, skylės, dechromavimas (rudos, geltonos, rausvos ar pilkos dėmės), susukimas, susiraukšlėjimas. Taip pat naudojamas kaip ploviklis, siekiant nuplauti lipčių nuo lapų ir vaisių. Lapai be lipčiaus efektyviau vykdo fotosintezę, todėl didėja derlingumas. Produktas pilnai biologiškai suskyla. Ypač tinkamas vaismedžių, uoginių augalų, lauko ir šiltnamio daržovių apdorojimui.
Maišydami purkštuve augalų apsaugos ir priežiūros priemones, nepamirškite stabilizuoti tirpalo pH su FIX pH 5,5! Tai svarbu dėl galimų nuosėdų susidarymo ir tirpalo efektyvumo.
SELECTYC X taip pat rekomenduojama maišyti ir su FORTIG. FORTIG - tai labai stiprus koncentratas, gautas mirkant laukines dilgėles (Utrica Dioica). Produktas yra natūralus insekticidas – akaricidas, kuris veikia amarinių vabzdžių (Myzus, Macrosiphum, obelinių amarų) ir erkių (Tetranychus urticae, raudonosios voratinklinės erkės) nervų sistemą ir sukelti jų žūtį.

Kaip jau ir minėjau šis purškimas purškimas yra skirtas apsaugai ne tik nuo kenkėjų, bet ir nuo ligų tuo pačiu naudojant ir fungicidus.Šiam purškimui yra naudojami sisteminiai fungicidai. Pavyzdžiui: fungicidas Score yra sisteminio veikimo fungicidas obelims ir kriaušėms apsaugoti nuo rauplių, miltligės, alternariozės, gleivėtrūdės. Produktas veikia sistemiškai, t.y. patekęs ant augalo įsiskverbia į jį, tolygiai pasiskirsto audiniuose ir stabdo sterolųbiosintezę grybo ląstelėse ir naikina patogeninių grybų haustorijas. Veikia profilaktiškai ir gydo (naikina ligas, kai jos dar nėra smarkiai išplitusios). Veikia 10-14 dienų. Apdorojus augalus produktu (maždaug po 2 valandų), lietus produkto veikimo efektyvumui įtakos neturi.

BINAL – pagaminta iš augalinių ekstraktų – pasižymi stimuliuojančiu ir fungicidiniu poveikiu – veikia kaip natūralus fungicidas, skirtas kovai su tikrąja miltlige, netikrąja miltlige, septorioze ir pilkuoju pelėsiu. BINAL sudėtyje esantis natūralus dirvinio asiūklio (Equisetum arvense L.) ekstraktas, užtikrina puikų lecitinų ištirpimą vandens mišinyje – puikiai tirpsta ir sudaro vienalytį mišinį su kitais produktais (norimais papildyti tirpalą). Ypač tinka vaismedžių, uoginių augalų, daržovių, dekoratyvinių augalų apdorojimui.
Siekiant išvengti susirgimų ir sustiprina natūralų augalų atsparumą nepalankiems aplinkos veiksniams rekomenduojama naudoti priemonę Mimox Zn. Šia priemone apdoroti augalai įgyja didesnį atsparumą stresui, kurį sąlygoja grybai patogenai, sukeliantys tokias ligas kaip: dėmėtligė, baltasis sklerotinis puvinys, šaknų puvinys, vaisių puvinys, kekerinis puvinys (pilkasis pelėsis), lapų dėmės, fuzariozė, rauplės, netikroji miltligė ir kt.

Kadangi trečiasis purškimas yra atliekamas kai kraunasi žiedai, boras padeda žiedynų ir atskirų žiedų formavimąsi, sąlygoja žiedadulkių gyvybingumą ir apsivaisinimo procesą. Be to padeda vystytis vaismedžių šakelėms, stiebams, prisideda prie lapų vystymosi, jų spalvos ir struktūros, skatina augalo organų diferenciaciją.

Rekomenduojam naudoti skystą boro trąšą BORAS. Tręšimui per lapus. Tinka ekologiniams ūkiams.
Šiuo atveju taip pat tinka produktas Altosan B/Zn, kuris greitai prasiskverbia į augalus ir yra įsisavinamas (sisteminis veikimas). Šių trąšų sudėtyje yra ne tik boro, bet ir chitozano (natūralios kilmės polisacharido), kuris sustiprina natūralų augalų atsparumą nepalankiems aplinkos veiksniams. Rekomenduojama apdoroti augalus tokių simptomų prevencijai: chlorozės (lapų, ūglių, stiebų spalvos pakitimai), deformacijos, baltos ir pilkos apnašos, dėmės, lapų kritimas, džiūvimas, nekrozės (audinių ar augalo dalių žuvimas, pajuodavimas) ir kt.

Be BINAL iš žalios linijos galite naudoti CEPHYRO, KYTOS, COPFORT, ALTOSAN B/Zn, MIMOX Zn kurie padidina natūralų vaismedžių atsparumą nepalankiems aplinkos veiksniams.

Ketvirtas purškimas yra atliekamas tada, kai baigiasi žydėjimas ir žiedlapiai yra numetami. Todėl pasibaigus žydėjimo laikotarpiui, sodininko užduotis yra ir toliau apsaugoti vaismedžius nuo ligų ir kenkėjų. Vaisių užuomazgos, kurios po žydėjimo pradeda formuotis, yra kenkėjų delikatesas. Pavyzdžiui, obuolinis pjūklelis - pažeidžia obuolių užuomazgas ir mažus vaisus. Obuolinis vaisėdis, rodos nekaltas drugelis, kuris deda kiaušinėlius ant vaismedžių lapų ir vaisių. Tačiau tik užsimezgus purškimo efektyvumo dar nematyti. Be to, insekticidų naudojimas griežtai draudžiamas ekologiniuose ūkiuose. Arba insekticidų naudojimas nėra priimtinas vartotojui, o gal kenkėjų antplūdiss nėra didelis, todėl juos sukontroliuoti įmanoma ir su feromoninėmis gaudyklėmis. Taigi, obuolinio vaisėdžio kenkėjų populiacijos gausumui reguliuoti siūloma taikyti naujus biokontrolės metodus. Viena tokių apsaugos priemonių – vabzdžių feromonai.

Po vaismedžių peržydėjimo augalai pereina į aktyvią vystymosi fazę. Be to, sušilus orams atsiranda ir palankesnė terpė vystytis ligoms Kaip pavyzdžiui, obelys, kriaušės serga rauplėmis, monilioze, miltlige, puviniais. Kriaušės: rūdimis. Kaulaviaisiai - kokomikoze, monilioze, rauplėmis, vaisių puviniais, šratlige, vėžiu, lapų garbane. Šiuo purškimu yra naudojami tie patys sisteminiai fungicidai ir insekticidai kaip ir trečiojo vaismedžių purškimo metu.

Pradedant pavasariniu ketvirtu purškimu galite naudoti prevencinį produktą Kytos. Tai natūrali biologinė kontrolės priemonė, kuri pagaminta iš 100 % ypač gryno chitozano hidrochlorido. Veikia kaip induktorius, turintis fungicidinį ir baktericidinį poveikį pernaturalių augalų apsaugos mechanizmų stimuliavimą. Kytos aktyvuoja augalų savisaugos mechanizmus pagamindamas fitoaleksinų, chitinazes ir gliukanazes, apsaugančių nuopatogeninių grybų ir bakterijų. Rekomenduojama naudoti 4–8 kartus. Tarp naudojimu turi praeiti 2 savaites. Galima naudoti ne tik vaismedžiams, bet ir laukuose bei šiltnamyje. Naudoti kaip prevencijos priemonę. Nėra karencijos laikotarpio. Galima naudoti iki derliaus nuėmimo dienos.

 

Vaismedžių purškimas vasarą

Formuojantis vaisiams augalams reikia nemažaimakro ir mikro elementų. Iš makroelementų dažniausiai vaismedžiams trūksta azoto, fosforo ir kalio. Iš mikroelementų - boro, cinko, vario ir mangano. Vaismedžiai normaliai auga ir duoda gerą derlių tik tuo atveju, jei dirvoje yra visos reikalingos maisto medžiagos tam tikru santykiu. Maisto medžiagų trūkumas sukelia įvairias ligas. Pastebėjus pirmuosius mitybos sutrikimo požymius ne vienas sodininkas dažnai juos sieja su infekcinėmis ligomis ir pradeda prieš jas kovą. Tačiau šiuo atveju tokių skubotų veiksmų rezultatas bus neigiamas, o vaismedis dar labiau susilpnės. Faktą, kad jiems trūksta vieno ar kito mitybos elemento, vaismedžiai praneša būdingais simptomais:

Azoto trūkumas. Kai trūksta azoto, augalas auga lėtai, lapai būna šviesiai žali, retai išsidėstę ir, lyginant su kitais vaismedžiais, išsivysto mažesni. Pastebėjus azoto trūkumo požymius rekomenduojama puršti koncentruota huminių, fulvo, ulmo rūgščių ir mikroelementų suspensija

BlackJak, kuri savo sudėtyje turi: organinių medžiagų - ne mažiau kaip 28%, huminių rūgščių, fulvo rūgščių, ulmo rūgščių - ne mažiau kaip 20%. Organinis azotas (N) – 1,1%. pH: 4–5.

Azotas vaidina svarbų vaidmenį augimo procesuose. Ypač azotas būtinas intensyvaus vaismedžių augimo laikotarpiu, t. y. pavasarį ir vasaros pradžioje, todėl anksti pavasarį patręšti vaismedžiai visada duoda gerą rezultatą.

Fosforo trūkumas. Fosforas taip pat turi nemažą reikšmę vaismedžių maitinime: pagreitina vaisių mezgimą, padidina jų cukringumą, padidina atsparumą sausrai ir prailgina vaisių išsilaikymą.Atpažinti fosforo trūkumą iš lapų nėra sunku. Esant fosforo trūkumui vaismedžių lapų gyslos arba lapas pradeda raudonuoti. Be to, išaugantys jauni ūgliai turi rausvai rudą atspalvį.

Kalcio trūkumas. Kalcis padidina atsparumą šalčiui ir sausrai bei atsparumą grybelinėms ligoms. Esant kalcio trūkumui obelų lapai ruduoja, pradeda suktis, o kriaušių - patamsėja net iki juodumo.

Prie šio trūkumo rekomenduojama Microdoctor Ca/Mg, purškiama priemonė su kalciu ir magniu

Iš mikroelementų vaismedžiams dažniausiai trūksta boro, cinko, vario ir mangano.

Boro trūkumas dažniausiai pasireiškia lengvose, smėlėtose dirvose arba per daug pakalkintose ir pertręštose (azotu arba kaliu) dirvose. Požymiai: vaismedžių vaisiai prasčiau mezga, o dėl minkštime susidariusio kamštinio audinio deformuojasi, greičiau sunoksta ir nukrenta, prastai laikosi. Boro trūkumui sumažinti sodininkai dažnai naudoja pakankamai efektyvią priemonę - Microdoctor B. Tai mikroelementais prisotinta priemonė su prolinu - daržovėms, vaismedžiams, uoginiams ir dekoratyviniams augalams, esant boro trūkumui, atgaivinimui po stresų nuo nepalankių oro sąlygų, kenkėjų, ligų sukėlėjų antplūdžio, pesticidų neigiamo poveikio. Be to, ši priemonė, tai greitoji pagalba užklupus pavasarinėms šalnoms - Microdoctor B sudėtyje esantis prolinas padeda atsistatyti nusilpusiems vaismedžiams po pavasario šalnų.

Mangano trūkumas yra pastebimas ant senesnių lapų, kada nuo kraštų tarp gyslų lapai gelsvėja. Dažniausiai jo trūksta auginant vaismedžius šarminiuose, neutraliuose, drėgnuose dirvožemiuose. Mangano trūkumas pasireiškia kartu su geležies ir cinko trūkumu. Mangano ir cinko trūkumui atstatyti galite naudoti produktą - Microdoctor Mn/Zn. Tai mikroelementais prisotinta priemonė su prolinu - vaismedžiams, uoginiams ir dekoratyviniams augalams. Šis produktas ne tik papildo mangano ir cinko trūkumą, tačiau gali būti naudojamas, kaip pagalbinė priemonė atgaivinimui po stresų nuo nepalankių oro sąlygų, kenkėjų, ligų sukėlėjų antplūdžio, pesticidų neigiamo poveikio. Tai greitoji pagalba užklupus pavasarinėms šalnoms - Microdoctor Mn/Zn sudėtyje esantis prolinas padeda atsistatyti nusilpusiems augalams po pavasario šalnų.Microdoctor linija – gal kiek sudėtinga didesnius augalus jais pripurkšti, bet jaunus sodinukus tikrai galima apdoroti turint Microdoctor paruoštą purškimui priemonę.

Vario trūkumo atveju vaismedžiuose sumažėja chlorofilo kiekis. Lapai pasidaro žalsvi, o jų viršūnės pradeda balti, deformuotis ir pradeda kristi. Be to, džiūsta vaismedžių viršūnės, suskyla žievė. Vario trūkumas dažniausiai jaučiamas rūgščiuose smėlio ir durpių dirvožemiuose.

Patebėjus vario trūkumą rekomenduojama naudoti produktą Copfort. Ši mikroelementinė vario trąša, greitai įsisavinama ir absorbuojama per lapus ir šaknis (sisteminis veikimas). Apsaugo augalus nuo vario stokos ir padaro juos atsparesniais nepalankiems aplinkos veiksniams.

Vario trūkumo šalinimui galima naudoti ir kitą produktą Cepchyro. Tai didelio tirpumo aktyvus varis (Cu) 24,5 %, naudojamas profilaktikai ir abiotinių veiksnių keliamam augalų stresui mažinti. TINKAMAS NAUDOTI EKOLOGINĖJE ŽEMDIRBYSTĖJE.

Kai šiuos sutrikimus pastebite savo vaismedžiuose, papildomai maitinti tręšiant dirvą jau yra per vėlu, tačiau purkšti vandeniniais trąšų su mikroelementais tirpalais nėra vėlu. Per lapus nupurkšti vaismedžiai greičiau įsisavina papildomą maitinimą ir žymiai greičiau atsigauna.

Pavyzdžiui, esant mikroelementų trūkumui galite pasinaudoti žalios linijos produktais, tokiais kaip: Altosan B/Zn, MimoxZn, Alsupre S, Calsi+, Microdoctor Fe.

Be išvardintų priemonių vaismedžių atgaivinimui bei papildomai mitybai galite naudoti amino rūgščių ir mikroelementų kompleksą - TerraSorbFoliar®. Tai ypatingai efektyvi priemonė gaivinti augalams, paveiktiems įvairių nepalankių augti sąlygų tokių kaip: šalčio, karščio, užmirkimo.ligų sukėlėjų, kenkėjų antplūdžio.

Mikroelementų įsisavinimui ir atsigavimui po jų trūkumo padės amino rūgštys AMINO PRO, AMINO kelp-O, Terra sorb folliar.

Be maisto medžiagų trūkumo vasara yra kenkėjų aktyvumo viršūnė, todėl vaismedžių purškimas yra būtina priemonė atsikratyti kenksmingų vabzdžių ir apsaugoti vaismedžius nuo ligų. Tačiau šiuo laikotarpiu ant vaismedžių yra daug lapų, todėl netinkamai parinkus fungicidus ar insekticidus, juos galima nudeginti.Vasarinis vaismedžių apdorojimas nuo ligų ir kenkėjų skiriasi nuo purškimų kitais laikotarpiais, nes jau birželio mėnesio antroje pusėje pradeda nokti trešnės, liepos mėnesį vasarinių veislių obuoliai, kriaušės, abrikosai ir t.t. Tai yra, artėja pagrindinis derliaus nuėmimo laikas.

Šios sezono purškimas būdingas skirtingiems augalams. Pavyzdžiui, birželį vaismedžius pradeda pulti kenkėjai. Nuo amarų juos patartina nupurkšti naudojant produktą Fizimite. Šis produktas veikia fizikiniu būdu - nuplauna augalų paviršių ir natūraliu būdu pagerina augalų gynybos sistemą. Apipurškus augalą Fizimite, amarai nebegali žaloti augalų ir jiems kenkti. Be to, dėl Fizimite fizikinio poveikio mechanizmo kenkėjai neįgauna atsparumo šiam produktui.

Nuo nepageidaujamų aplinkos veiksnių rekomenduotinos priemonės Agroclean arba Chilly, kurie užblokuoja amarų kvėptukus, dėl ko kenkėjai greitai žūsta. Arba žalias sodo muilas TRIO su augaliniais aliejais (arbatmedžio, nimbamedžio, citrinžolės), kuris pasižymi trigubu veikimu. 

Tačiau jeigu kenkėjai puola masiškai, rekomenduojama naudoti efektyvesnias apsaugos priemones - insekticidus. Cheminiam amarų naikinimui gali būti naudojamas kontaktinio veikimo insekticidas Mavrik. Tai plataus veikimo spektro kontaktinis insekticidas, priklausantis sintetinių piretroidų klasei. Preparatas pasižymi kontaktiniu poveikiu, taip pat veikia per kenkėjo virškinamąjį traktą. Mavrik paralyžiuoja kenkėjo nervų sistemą. Veiklioji medžiaga patenka mažomis dozėmis per virškinamąjį traktą, jutimo organus, kenkėjo stigmas ir galūnes.

Siekiate sveikesnio derliaus, rinkitės ekologiniam ūkiui registruotą bioinsekticidą NeemAzal. Šis sisteminis bioinsekticiasyra Indijoje augančio medžio Azadirachtaindica A.Juss ekstraktas, išskirtas iš šio medžio sėklų ir labai efektyviai naikinantis augalų kenkėjus. Nupuškuos šiuo bioinsekticidu augalas pasidengia plona plėvele, taip pat per lapų paviršių dalis preparato veikliosios edžiagos nukeliauja ir į vidinius augalo audinius. Kenkėjus preparatas veikia tik oraliniu būdu, jiems maitinantis augalais, nupurkštais NeemAzal tirpalu. Patekus veikliajai medžiagai į organizmą, kenkėjas nebegali nusinerti bet kurioje vystymosi stadijoje. Praėjus kelioms valandoms po nupurškimo, jau galima pastebėti pirmus preparato veikimo požymius - kenkėjai, jų lervos ar vikšrai praranda aktyvumą ir nustoja maitintis. Po kelių dienų kenkėjai žūva, nespėję palikti palikuonių.

 

Vaismedžių purškimas rudenį

Vienas sunkiausių metų laikotarpių sodininkas yra ruduo. Būtent šiuo metu reikia daug dirbti sode, tai yra, ne tik baigti nuimti derlių, bet ir prevenciškai apsaugoti vaismedžius nuo ligų ir kenkėjų. Purkšti vaismedžius rudenį pats optimaliausias laikotarpis yra po to, kai jie numeta lapus, tai yra, kai didesnė maisto medžiagų dalis iš lapų pamažu pereina į šakas, liemenį, šaknis. Kaip tik šiuo laikotarpiu ir rekomenduojama purkšti vaismedžius, o ypač tuos, kurie sirgo šią vasarą ar buvo pažeisti kenkėjų. Be to, prieš šaltąjį periodą ligų sukėlėjai ir kenkėjai ieško šiltos vietos, kuriame šį laikotarpį ir praleistų. Tokios vietos yra nukritę lapai, žievė ir dirvožemis. Dėl to vaismedžių purškimas kaip tik ir turėtų būti atliekamas būtent rudens laikotarpiu.

Kuo rudenį purkšti vaismedžius

 

Lyginant su pavasariniu vaismedžių purškimu, priemonių pasirinkimas rudenį nėra toks didelis, tačiau bet kokiu atveju turėtumėte susipažinti su efektyviausiomis priemonėmis, tinkamomis gydymui. Prieš purškiant surenkami po medžiu ir ant medžio visi supuvę vaisiai. Vaismedžių purškimui puikiai tiks sodininko rinkinys Bordo, vario sulfatas, Copfort, Keramin amino rūgštys, stiprus vario preperatas - Cephyro.

Sodininko rinkinys Bordo, tai vario sulfatas + kalkės. Kitaip tariant, Bordo skysčiu rekomenduojama apdoroti augalus tokių simptomų prevencijai: chlorozės (lapų, ūglių, stiebų spalvos pakitimai), deformacijos, baltos ir pilkos apnašos, dėmės, lapų kritimas, džiūvimas, nekrozės (audinių ar augalo dalių žuvimas, pajuodavimas) ir kt.

Vario sulfatas, tai kitas puikus ir nebrangus fungicidas, skirtas rudeniniam vaismedžių purškimui. Apskritai veikimo spektras yra panašus į geležies sulfato, išskyrus tai, kad tokiu purškimu negalima nugalėti samanų ir kerpių.

Purškiant rekomenduojame kartu naudoti paviršiaus aktyviąją medžiagą, kuri pagerins augalų apsaugos priemonių, mikroelementų ir kitų produktų pasisavinimą ir padengimą ant augalų.

Be to, atminkite, kad negalima maišyti geležies ir vario sulfato (arba Bordo mišinio).

Vaismedžių apsaugai nuo vario stokos naudokite produktą - Copfort, kuris ne tik apsaugo augalus nuo vario stokos, bet ir padaro juos atsparesniais nepalankiems aplinkos veiksniams. Be to, ši mikroelementinė vario trąša, greitai įsisavinama ir absorbuojama per lapus ir šaknis (sisteminis veikimas).

Vaismedžių atgaivinimui po derliau nuėmimo ir papildomai mitybai galite naudoti amino rūgštis AMINO PRO, AMINO kelp-O arba Terra sorb folliar. Panaudojus amino rūgštis, streso paveiktas augalas į savo normalų fiziologinį būvį sugrįžta keleriopai greičiau nei tai padarytų savaime.

Ligų prevencijai obelys ir kriaušės rudenį purškiamos karbamidu. Karbamido koncentracija 3 - 7 procentai. 3 procentai jei medžiai mažai ligoti, jauni, pastoviai prižiūrimi. Apleistiems vaismedžiams galima naudoti 7 procentų koncentraciją. Purškiama kai lieka apie trečdalis lapų. Nupurkšti gali ir lapus po medžiu. Sugrėbti lapus geriausia po purškimo, jie bus septikuoti ir taip pat greičiau supus dėl azoto poveikio.  
Kaulavaisiai, vynuogės gali būti purškiamos monokalio fosfatu. Jis padeda atsigauti augalams po derliaus. Kalio ir fosforo trąšos stiprina imunitetą prieš ligas ir šalčius. Monokalio fosfato koncentracija 1 - 2 procentai. Vynuogės purškiamos kai dar yra lapai, po derliaus nuėmimo. Tai pagreitina stiebų medėjimą. Kaulavaisiai gali būti purškiami nukritus lapams. 

Algis Mačiukas

Pavasarinis vaismedžių purškimas mokomasis filmas

 

 

 

 

 

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Kategorijos straipsniai

Rudeninis vaismedžių purškimas

Vaismedžių purškimas rudenį, rudenis obelų, kriaušių, slyvų, trešnių vyšnių purškimas karbamidu ir monokalio fosfatu

Vynuogių auginimas

Vynuogių veislės, vynuogių sodinimas, vynuogių genėjimas

Azimina - naujas augalas kuris nustebins net patyrusį sodininką

Aziminos auginimas, aziminos sodinimas, aziminos dauginimas

Geriausi traktoriai

Kaip išsirinkti traktorių. Geriausių traktorių techninės charakteristikos

Raudonųjų serbentų auginimas

Raudonieji ir baltieji serbentai, serbentų sodinimas, serbentų priežiūra, serbentų ligos, serbentų kenkėjai, serbentų veislės

Geriausi robotai vejapjovės

Geriausi robotai vejapjovės. kaip veikia robotas vejapjovė. Robotų vejapjovių pliusai ir minusai.

Piktžolių naikinimas herbicidais

Herbicidai nuo piktžolių, kaip naikinti piktžoles. Herbicidai vejoms, braškėms, sodui, daržui. Piktžolių naikinimo priemonės

Putinų auginimas

Kaip auginti putinus, vieta putinui, putinų sodinimas, putinų nauda, ką pagaminti iš putinų

Dirvožemio gerinimas trąšomis

Kokias trašas naudoti dirvožemio gerinimui, kuo tręšti daržą, sodą, dekoratyvinius augalus,

Paveikslėlis Pavadinimas Trumpas aprašymas Kaina
Laistymo įrengimas Klaipėda Laistymo sistemos Klaipėda Automatinio Laistymo Sistemos Klaipėda
naujų traktorių kainos Nauji traktoriai kaina Naujų Traktorių Kainos, Naujo Traktoriaus Kaina, Vidutinio Galingumo Traktorius, Mažo Galingumo Traktorius
Šakų smulkintuvas nuoma Vilnius Šakų smulkintuvo nuoma Vilniuje Benzininio šakų Smulkintuvo Nuoma Vilniuje, Elektrinio šakų Smulkintuvo Nuoma Vilnius