Piktžolių naikinimas herbicidais
Atnaujinta: 2024-10-29

Daugelis sklypų savininkų, sodininkų, daržininkų žino kaip sunku kovoti su piktžolėmis, trukdančiomis augti kultūriniams augalams ir vejai. Įkyrios visur esančios kiaulpienės, arkliarūgštės, dilgėlės ir kitos įsigudrina išdygti vėl ir vėl per tą patį sezoną, naudojant prieš jas tradicinius mechaninius naikinimo metodus: pjovimą, ravėjimą, perkasimą, mulčiavimą. Laukinė augalija yra labai kibi, atkakli ir neišlepinta, prisitaikiusi išgyventi sunkiomis sąlygomis. Gal laikas imtis kitokios piktžolių naikinimo strategijos ir šiam tikslui naudoti efektyvesnes priemones - cheminius preparatus-herbicidus? Mokslininkų sukurti herbicidai piktžolių naikinimui sugeba susidoroti su konkrečia nepageidaujama augmenija, nepaliesdami šalia esančių kultivuojamų vaisių ir daržovių.

Piktžolių naikinimas herbicidais

Individualiam naudojimui sode ir darže, pramoniniam naudojimui dideliame/vidutiniame ūkyje skirti herbicidai klasifikuojami pagal jų veikimo būdą - jis gali būti sisteminis ir kontaktinis, atrankinis ir visuotinis.

● Sisteminio veikimo atveju vyksta herbicido medžiagų įsiskverbimas į nepageidaujamo augalo audinius su tolesniu vystymosi ir gyvybės procesų stabdymu.

● Kontaktinio - paveikiama tik augalo organizmo dalis, kurios paviršius tiesiogiai kontaktavo su herbicidu.

● Atrankinio poveikio herbicidai naudojami tik tada, kai piktžolių naikinimo metu stengiamasi apsaugoti kultūrinius augalus (daržoves, uogas, vejos žolę, vaisius) nuo netyčinio herbicidų patekimo, bet siekiama pasirinktinai atsikratyti tik aplink jų augančių piktžolių. Šios klasės preparatai dar vadinami selektyvinio poveikio herbicidais.

● Visuotinio poveikio herbicidus purškia, turėdami tikslą išvalyti visą žemės plotą nuo bet kurių augalų be išimties. Ši herbicidų klasė pasiteisina tai atvejais, kai plotas sklype ruošiamas "nuo nulio", pvz., naujo sodo, uogyno, daržo, braškyno įveisimui.

Kaip veikia herbicidai nuo piktžolių ? Stiprus herbicidų poveikis įvyksta dėka jo sudėtį sudarančių veikliųjų medžiagų - glifosato, MCPA, dikambos, fenmedifamo ir kt. Pvz., glifosatas gerai žinomas ūkininkams ir sodininkams. Glifosatas yra pesticidų veiklioji medžiaga su plačiu veikimo spektru, turinti visuotinį ir atrankinį poveikį, naudojama vienmečių ir daugiamečių piktžolių naikinimui.

 

Herbicidai sodui ir daržui

Vienas iš herbicidų, kurių sudėtyje yra glifosato - Taifun B. Tai plataus veikimo sisteminis herbicidas, naikinantis daugiametes ir vienmetes piktžoles kaip sode, taip ir darže. Sode - obelų ir kriaušių pomedžiuose, aplink uoginių krūmų, gėlynų arba apdorojant šiuo herbicidu plotus iki vaismedžių, uogakrūmių sodinimo. Darže - pavasarį apdorojant žemės plotus iki bulvių, morkų, kopūstų sėjimo. Bet, norint atsikratyti vejos piktžolių, Taifun B turi būti purškiamas labai apgalvotai ir, jeigu piktžolių vejoje labai nedaug, šio preparato geriau nenaudoti.

piktžolių naikinimas herbicidais

 

Piktžolės, apdorotos Taifun B, įsisavina jo glifosatą per lapus ir kitas dalis vegetacijos metu. Veikimo požymiai pasireiškia, praėjus 8-12 dienų, o visiškas piktžolių mirimas įvyksta po 2-3 savaičių. Teisingai panaudotas Taifun B naikina vienmetes ir dvimetes dviskiltes ir vienaskiltes piktžoles, pavyzdžiui: ramunes, kiaulpienes, daržines pienes, gysločius, dilgeles, laukines avietes, bastučius, rugiagėles, burnočius, rūgštynes, neužmirštuoles, kežį.

Savo sklype ruošėme plotą naujoms lysvėms, kuriose planavome sodinti kopūstus. Plote gausiai augo kiaulpienės, laukinės avietės, dilgelės - visų jų mums reikėjo atsikratyti dar iki dirvos kultivavimo ir sodinimo. Mechaninis pjovimas, ravėjimas - šios pastangos turėjo tik trumpalaikį efektą ir buvo bergždžios. Taip pat sode aplink obelų vešėjo laukinė žolė ir pienės, atimančios drėgmę iš vaismedžių šaknų. Padarėme išvadą, kad cheminis herbicidų poveikis bus stipresnis už mechaninį. Eksperimento tvarka apipurškėme reikiamus plotus herbicidu Taifun B. Rezulatatas pradžiugino. 10 dienų pakako, kad laukinės piktžolės pageltų ir visiškai suniktų.

herbicidai nuo piktžolių
Pageltusios ir sunykusios žolės aplink vaismedžio kamieno po Taifun B panaudojimo. Aiškiai matosi apipurkšto apskritimo riba, už kurios dar žydi pienės ir žalia žolė, bet už tos ribos preparatas nebuvo purškiamas.

Preparatas Taifun B rekomenduojamas purškimui, lauke nusistovėjus tik sausiems orams ir temperatūrai nuo 14º C ir aukščiau. Vaismedžių plotams Taifun B naudojamas santykiu 200 ml : 10 l vandens (5 arams), gėlynams - 100-200 ml praskiedžiant 10 l vandens, o daržo lysvėms iki bulvių, kopūstų, morkų sėjimo - 150 ml : 10 l.

Herbicido Taifun B sudėtyje esanti pesticido medžiaga kai kam gali skambėti bauginančiai. Nereikalingą stresą augintojams įvaro žiniasklaidoje pasitaikantys skandalingi siužetai apie daržovėse ir vaisiuose kartais aptinkamas kenksmingas pesticidų medžiagas. Bet visa tai tik dėl neatsakingo ir neapgalvoto pesticidų panaudojimo. Naudojant juos protingai ir besilaikant griežtų reikalavimų žalos galima išvengti. Pesticidų velnias ne toks ir baisus, kokiu jį piešia.

 

Herbicidai vejoms

Yra pesticidų ir su kita veikliąja medžiaga - MCPA (metilo-chloro-fenoksi rūgštis), kurią supaprastintai vadina acto rūgštimi. MCPA įeina į sisteminio ir atrankinio veikimo herbicidų sudėtį, kai siekiama išnaikinti tik piktžolę, bet nepakenkti kultūriniam augalui. Pvz., auga graži veja, bet ją gadina piktžolės (kiaulpienės, dobilai, arkliarūgštės). Kaip jų atsikratyti cheminiu būdu, išvengiant netyčinio herbicido poveikio lepinamoms vejos žolėms (miglei, svidrei, smilgai)?

Tokiais atvejais vejos piktžolių naikinimui reikalingas atrankinio veikimo sisteminis herbicidas Nufarm MCPA. Didesnė dalis dviskilčių piktžolių turi imlumą šiam preparatui, tad savo veją galima išvaduoti nuo gysločių, rūgštinių, arkliarūgščių, kiaulpienių, dobilų, dilgėlių, vėdrynų, lubinų, trikerčių žvaginių, nemiršėlių, žliūgių, laukinių barščių, notrelių. Nufarm MCPA veiklioji medžiaga įsiskverbia į minėtų piktžolių audinius ir pažeidžia juose vykstančius gyvybinius procesus. Išbandėme šį preparatą kovoje su kiaulpienėmis, kur vejapjovė ir kitos priemonės turėjo tik trumpalaikį efektą, ir įsitikinome, kad Nufarm MCPA yra labai veiksmingas herbicidas vejoms.

vejos herbicidai

Privataus sektoriaus gyventojai, kurie turi veją kieme, žino kiek sunkumų sukelia kiaulpienių šienavimas su vejapjove, kai kiaulpienių lapai užkemša techniką. Lengviau tą būtų padaryti, naudojant Nufarm MCPA, tik svarbu atlikti šį darbą tinkamu laiku - iki kiaulpienių žiedinių pumpurų pasirodymo. Verta atkreipti dėmesį, kad kai kurios piktžolės turi atsparumą MCPA medžiagai: ramunių rūšis šunramunis bekvapis, aklė, dirvinis kežys, raugė - Nufarm jų nepaveiks.

vejos piktžolių naikinimas
Kiaulpienės nugalėtos, panaudojus prieš jas herbicidą Nufarm MCPA

Pilnavertiško Nufarm MCPA efektyvumo pasiekiama, kai lauke šilta ir saulėta, vengiant lietaus artimiausiu laiku. Vaikščioti iš karto po purškimo neišdžiūvusios vejos paviršiumi nerekomenduojama - duokit preparatui laiko išdžiūti. 300 kv. metrų vejos plotui apdoroti Nufarm MCPA ruošiamas proporcijomis 70 ml : 10 l vandens. Žymiai didesniems plotams patogiau būtų įsigyti talpesnį 1000 ml Nufarm MCPA butelį.

Tęsiant vejos herbicidų temą verta paminėti ir sisteminį atrankinio veikimo preparatą Banvel. Plačialapės piktžolės (pienės, kiaulpienės, gyslotis, dilgėlė, bastutis, burnotis) yra sunkiai įveikiamos vejapjovių peiliams, be to jos trukdo normaliai augti vertingoms vejos žolėms.

Banvel sudėtyje esanti veiklioji medžiaga dikamba įsiskverbia į plačialapių piktžolių audinius per šaknis ir lapus, stabdydama jų vystymąsi. Tokiu būdu naikinamos dviskiltės vienmetės ir daugiametės piktžolės, neturinčios atsparumo šio pesticido veikliajai medžiagai: gyslotis, bastutis, burnotis, ramunė, rugiagėlė, kiaulpienė, daržinė ir dirvinė pienė, rūgštynės, dirvinė neužmirštuolė, kežys, gailioji dilgėlė, pūdyminė aguona, dirvinė aklė, raudonžiedė notrelė, raudonžiedis progailis, dirvinis ridikas, triskiautis lakišius, paprastoji gaiva, rūgtis, vienmetė notra, žvirbliarūtė, trikertė žvaginė, bobramunis, balanda, dirvinė čiužutė, smalkinis tvertikas, kibusis lipikas, kietis, dirvinis garstukas, dirvinė usnis, paprastoji naktižiedė, vijokliai.

herbicidai vejai

Kaimynystėje esančioje apleistoje sodyboje apsigyveno naujas šeimininkas, nusprendęs įsirengti veją šalia namo. Plote per ilgą laiką pamėgo augti arkliarūgštės, dilgėlės, laukinės avietės. Kaimynas ilgai bandė kovoti mechaniniu būdu, ravėdamas, šienaudamas, bet arkliarūgštės per trumpą laiką sugebėdavo vėl ataugti iš žemėje likusių šaknų. Laukinių aviečių irgi buvo sunku atsikratyti dėl aukštų stiebų - tokius nepatogu pasiekti ir pjauti vejapjovės peiliams. Dilgėlė irgi labai įkyri užsispyrusi piktžolė, visiškai nenorinti trauktis net iš reguliariai šienaujamų ir ravimų plotų. Patarėme žmogui keisti kovos taktiką ir pasukti nuo mechaninio į cheminį būdą. Tas apipurškė jas visas herbicidu Banvel. Praėjo pusantros savaitės ir prasidėjo minėtų piktžolių vytimas, stiebai nusilpo, lapai sudžiūvo.

Piktžolių naikinimas vejoje
Herbicido Banvel paveiktos dilgėlės ir garšvos sugulė ant žemės

Banvel tirpalą purškimui reikia praskiesti santykiu 20 ml : 10 l vandens ir naudoti šią dozę 1-2 arų plote, kai piktžolės dar jaunos, ne per aukštos ir veši ne per gausiai. Jeigu piktžolės smarkiai išaugo ir paplito labai vešliai - galima naudoti didesnes Banvel dozes. Svarbu atsižvelgti į oro sąlygas, norint mėgautis Banvel efektu: vengti lietaus, gausios rasos, didelės drėgmės, naktinių šalnų ir užsitęsusių sausų orų.

Preparato gamintojai stipresniam poveikiui rekomenduoja naudoti Banvel kartu su anksčiau minėtu Nufarm MCPA - gaunamas geresnis efektas, norint išvalyti veją nuo lapinių ir kitų vejai nereikalingų žolių. Maišymo receptas: 100 ml Nufarm MCPA + 15 ml Banvel + 14 litrų vandens. Savo nuožiūra į šį mišinį galima įmaišyti 5 ml lipnumo padidinimo priemonės Lip Top, kuri yra aktyvioji paviršinė medžiaga, pagerinanti naudingų purškalų įsisavinimą ir augalų paviršiaus padengimą. O dar paprasčiau ne ieškoti šių 3 preparatų atskirai, o iš karto įsigyti sukomplektuotą rinkinį piktžolėms naikinti vejose, kurį sudaro visą trijulė: Banvel, Nufarm, Lip Top.

 

Herbicidai braškėms

Braškių augintojai dažnai susiduria su vienmetėmis dviskiltėmis piktžolėmis savo lysvėse - burnočiais, pienėmis, dilgelėmis, ramunėmis. Jų naikinimui pavasarį ankstyvo augimo fazėje sukurtas kontaktinis herbicidas Betanal. Jo veiklioji medžiaga - fenmedifamas. Betanal geriausia veikia, kai yra purškimas ant ką tik išdygusių jaunų piktžolių. Paveiktos preparato minėtos piktžolės pradeda gelsti, sutrinka jų augimas, virsdamas nykimu. Preparato Betanal pilnaverčiam veikimui daug svarbos turi oro temperatūra ir pakankamas apšvietimas, šešėlyje ir tamsoje poveikio stiprumas mažėja.

herbicidai braškėms

●  Jeigu lysvėse įveisiamos naujos braškių veislės, kurių anksčiau ten neaugino, tuomet Banvel ruošiamas santykiu 30 ml : 10 l vandens 1 arui, o purkšti jį reikia tada, kai po braškių daigų sodinimo praėjo 1 savaitė. Gali būti, kad piktžolės ataugs pakartotinai - tokių atveju jas reikės apdoroti ta pačia doze.

●  O auginant lysvėse nuolatines derančias braškių veisles herbicidą Banvel rekomenduojama naudoti iki braškių žydėjimo, pavasario mėnesiais, supurenus lysvių tarpueilius, pastebėjus jaunų piktžolių dygimą, 3 kartus purškiant dozėmis, paruoštomis santykiu 20 ml : 10 l vandens arui. Tuos pačius 3 purškimus ta pačia doze galima atlikti ir po braškių derliaus nuėmimo.

 

Piotr Šičiov

Parengta bendradarbiaujant su UAB Inovacinė firma MKDS

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Kategorijos straipsniai

Geriausi traktoriai

Kaip išsirinkti traktorių. Geriausių traktorių techninės charakteristikos

Piktžolių naikinimas herbicidais

Herbicidai nuo piktžolių, kaip naikinti piktžoles. Herbicidai vejoms, braškėms, sodui, daržui. Piktžolių naikinimo priemonės

Dirvožemio gerinimas trąšomis

Kokias trašas naudoti dirvožemio gerinimui, kuo tręšti daržą, sodą, dekoratyvinius augalus,

Karkvabalių naikinimas

Grambuolių naikinimas, kaip naikinti grambuolių lervas. Grambuolių lervų naikinimas nematodais

Žiedinių kopūstų auginimas

Parduotuvėse žiediniai kopūstai beveik visada būna kreminės baltos spalvos, tačiau augindami savus galite mėgautis patraukliais ir skaniais geltonais, žaliais ar violetiniais.

Salotų auginimas

Salotos, salotų sėklos, salotų daiginimas ir sodinimas, salotų auginimas lauke ir šiltnamyje,

Braškių auginimas

Kaip sodinti braškes, braškių daigai, braškių sodinimas po plėvele, priežiūra. Braškių ligos ir kenkėjai. Braškių veislės

Ridikėlių auginimas

Ridikėlių sėjimas, auginimas, priežiūra, ligos ir kenkėjai, geriausios ridikėlių veislės

Morkų auginimas

Kaip auginti morkas, morkų sėjimas, auginimas, priežiūra, ligos ir kenkėjai, dirvos morkoms paruošimas ir tręšimas

Paveikslėlis Pavadinimas Trumpas aprašymas Kaina
Laistymo įrengimas Klaipėda Laistymo sistemos Klaipėda Automatinio Laistymo Sistemos Klaipėda
Žemės kultivatoriaus nuoma Vilniuje Žemės kultivatoriaus nuoma Vilniuje Benzininio žemės Kultivatoriaus Nuoma Vilniuje, Daržo Kultivatoriaus Nuoma Vilnius