Azimina - naujas augalas kuris nustebins net patyrusį sodininką
Atnaujinta: 2023-07-20

  Azimina triloba arba triskiautė azimina yra vaismedis, kilęs iš Šiaurės Amerikos. Azimina mažai žinoma Lietuvoje, tai ne tik naujas augalas, bet ir visai naujas skonis.

 Laukinė azimina užauga iki 9 metrų aukščio, kultūrinės aziminos  paprastai užauga iki 3–4 metrų aukščio. Aziminos  vaisiai anglų kalba  vadinami „pawpaw“ arba „Indiana banana“. Aziminos vaisiai dideli apie 5–15 centimetrų ilgio, žalsvai geltonos spalvos odele.  Aziminos  vaisius turi kreminį, saldų, tropinį skonį, primenantį bananą ar mangą. Vaisiuose yra didelių, tamsiai rudų sėklų, kurios paprastai nevalgomos.

Filmas apie aziminų sodinimą

 

 

 

   Aziminos vaisiai valgomi švieži, tai nuostabus desertas.  Jie taip pat gali būti naudojami įvairiems patiekalams kaip  pavyzdžiui, desertams, kokteiliams, ledams ir kepiniams. 

 

Azimina

  Azimina sodinama pavasario pabaigoje kai jau nenusimato šalčiai

Laukinė azimina yra kryžmažiedis augalas ir reikėtų sodinti šalia kelis augalus. Kultūrinių aziminų yra daug savidulkių veislių. Aziminoje galima įskiepyti keletą veislių ir turėti daugiaveislį augalą. 

Aziminos dauginimas

Aziminos dauginamos iš sėklų, skiepyjant, auginiais. Dauginant iš sėklų greičiausiai bus prarastos veislinės savybės, augalas gali būti kryžmažiedis. Taip pat iš sėklų išauginti augalai labai ilgai nedera. Derėti azimina iš sėklų pradeda po 8 - 9 metų. Kultūrinės vieslės kurios nepraranda savybių įskiepyjus ar padauginus iš auginių dera 3- 5 metais. 

Aziminos sodinimas    

  Pasodinti aziminą ir rūpintis ja yra gana paprasta. Vieta augalui svarbi. Lietuvoje geriau auginti ant pietinio šlaito arba prie pietinės sienos. Azimina gana atspari šalčiui, atlaiko minus 25 -28 laipsnius. Tačiau Lietuvoje žiemos ne tik šaltos, bet ir permainingos. Augalas nuo atšilimų ir atšalimų nusilpsta ir prasčiau atlaiko šalčius. Dėl to geriau auginti stabilesnės temperatūros vietoje prie pietinės sienos. 

  Aziminai geriausiai tinka purus, derlingas dirvožemis.  Gerai nusausintoje dirvoje, kurios pH yra šiek tiek rūgštus arba neutralus. Iškaskite pakankamai plačią ir gilią duobę, kad tilptų sodinuko šaknų sistema. Duobės aziminai dydis priklauso nuo aplinkinio dirvožemio. Jei sodinama tinkamame dirvožemyje duobė gali būti tik kiek didesnė nei žemės kuokštas su šaknimis. 

  Sodinant smėlėtame ar priemolingame dirvožemyje reikėtų padaryti duobę su 3- 4 metų šaknų plėtimosi perpektyva. Tai būtų apie 80 - 100 centimetrų pločio ir apie 80 centimetrų gylio duobė. 

  Svarbu, kad pagrindinė šaknis turėtų vietos augti puriame dirvožemyje. Aziminos šaknis trapi ir pasiekus kietą dirvą gali nulūžti.

IKS01851

   Iškasam gilią duobę į kurios dugną sudedam viršutinį derlingą dirvos sluoksnį. Galima sumaišyti su durpėmis. Geriau, kad durpės būtų porą metų palaikytos ir su sumažėjusiu rūgštingumu.

  Pagrindinė duobė užpildoma durpių, komposto ir derlingos žemės mišiniu. Įpilama vandens ir leidžiama jam susigerti. Azimina su konteineriu kuriam laikui įdedama į kibirą su šiltu ( 20 - 22 laipsniai). 

   Paruošę duobę sodiname aziminą. Atsargiai išimkite augalą atsargiai ir įdėkite jį į duobę ir įsitikinkite, kad skiepų jungtis (jei yra) yra aukščiau dirvožemio lygio. Padarome dubenėlį, kad būtų galima lengviau laistyti. Po pasodinimo dar palaistome, kad nusistovėtų dirvožemis ir pašalintumėte oro kišenes. Po to pririškite aziminą, kad jis būtų apsaugotas nuo stipraus vėjo.

sodinti_azamina

Reguliariai laistykite medį, ypač sausais laikotarpiais. Dirva turi būti drėgna, bet neužmirkusi. Azimina turi seklias šaknis, todėl nuolatinis laistymas yra labai svarbus. 

Atminkite, kad auginti aziminą reikia kantrybės, nes gali praeiti keleri metai, kol jis pradės duoti vaisių. Tinkamai prižiūrint ir prižiūrint, galėsite mėgautis unikaliais ir skaniais Aziminos  medžio vaisiais.

IKS01889

 

Aziminų auginimo filmas

 

 

 

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Kategorijos straipsniai

Siloso gamyba

Silosas, žolės ir kukurūzų siloso ruošimas, kaip teisingai paruošti silosą, siloso fermentacija, siloso gamybos priedai

Azimina - naujas augalas kuris nustebins net patyrusį sodininką

Aziminos auginimas, aziminos sodinimas, aziminos dauginimas

Geriausi traktoriai

Kaip išsirinkti traktorių. Geriausių traktorių techninės charakteristikos

Raudonųjų serbentų auginimas

Raudonieji ir baltieji serbentai, serbentų sodinimas, serbentų priežiūra, serbentų ligos, serbentų kenkėjai, serbentų veislės

Žiedinė ekonomika regionuose

Kaip atgaivinti Lietuvos miestelius, miestelių žiedinės ekonomikos grandinės, verslai regionuose palaikantys vienas kitą

Automatinės katilinės įrengimas

Išmaniosios katilinės įrengimas, automatizuotos katilinės su akumuliacine talpa, katilinės ir akumuliacinės talpos galingumo skaičiavimas, katilinės sujungimas su atsinaujinančios energijos įranga

Triušių auginimas

Triušių auginimo sąlygos, triušių šėrimas, triušių veisimo patarimai. Geriausios triušių veislės

Namo statyba iš polistireno blokelių

Liktiniai klojiniai iš ICF neoporo blokelių, monolintinės sienos betonavimas. Pamatų, lauko sienų, angokraščių, kampų armavimas

Nuotekų valymo įrengimas

Buitiniai nuotekų valymo įrenginiai, biologinio nuotekų valymo įrengimas, kaip įrengti buitinius nuotekų valymo įrenginius