Putinų auginimas
Atnaujinta: 2023-03-20

Putinas gali būti auginamas kaip dekoratyvinis ir maistinis augalas. Putinas gražus ištisus metus, vasaros pradžioje pasidengia dideliais baltais žiedais, vėliau ima raudonuoti uogos kurios ant krūmo gali išlikti iki pavasario.

  Putinas puikiai tinka įrėminant landšaftą. Auginant po aukštais medžiais tampa puošniu pomiškiu. Auginti putinus nesudėtinga, uogos labai naudingos liaudies medicinoje, taip pat ir kulinarijoje.

putinų auginimas

Putino naudingos savybės 

Putinas plačiai naudojamas liaudies medicinoje. Naudojamos beveik visos putino dalys, tačiau populiariausios uogos ir putino sultys. Putino uogos turi daug vitamino C, A, P. Putino uogos stiprina imunitetą, padeda sergant kvėpavimo takų ligomis, mažina kraujo spaudimą. 

Putino sodinukai

Putinų yra laukinių, kultūrinių ir dekoratyvinių. Kultūriniai putinai būna be būdingo kartumo. Nors pašaldytos putino uogos taip pat praranda didžiąja dali kartumo. Tenka susidurti kai net medelynuose vietoj kultūrinio putino įkišami labai jau artimi laukiniams. Todėl visai neblogas sprendimas pasisodinti laukinius putinus. Nors tenka pastebėti, kad ir tarp laukinių putinų yra skirtumų. Vieni su mažesnėmis apvaliomis uogomis, kiti su pailgomis, kiek didesnėmis uogomis. Paukščių „sodinukų“ gana nesudėtinga surasti netoli derančio krūmo. Geriausia sodinti 2-4 metų krūmą. Nors putinai beveik visada prigyja, bet persodinimą gana sunkiai perneša. Prireikia 1 – 2 metų, kad putinas atsigautų.

 

Putino sodinimas

Putinas visiškai nereiklus augalas. Jis gali augti ir gana neblogai derėti pavėsyje. Nors pasodintas vietoje kur dalį dienos bus saulė augs geriau. Visiškai saulėje putinai auga, bet nenoriai.

  Putinas nebijo aukštų gruntinių vandenų ir net geriau auga kai vanduo netoli paviršiaus. Atlaiko ir kai mėnesį kitą šaknys būna apsemtos vandeniu. Tai idealus pramoninis augalas šlapžemėms. Mėgsta putiniai silpnai rūgštų – neutralų dirvožemį. Derlingo dirvožemio taip pat nereikia. Nors derlingesnėje žemėje uogos bus stambesnės, jų bus daugiau.

  Putinui ruošiama nedidelė duobė ( 50 pločio x 50 gylio). Dedamas dirvožemio ir durpių mišinys. Tai startinis mišinys skirtas greitesniam putino prigijimui ir stiprių šakų išleidimui. Vėliau putinui pakaks reikalingų medžiagų iš aplinkinio dirvožemio.

putino sodinimas

Putino krūmai kurie įrėmins aikštelę. Tarpai tarp krūmų 4 metrai, bus tarpas tarp krūmų juos prižiūrint, pjaunant žolę.

  Sodinti putiną verta 3- 4 centimetrais žemiau nei jis augo. Geriausias rezultatas gausis jei putinas išleis naujas atžalas. Tam pasodinus apkarpomos arba nukerpamos išsišakojusios šakelės. Patrumpinama iki kelių sąnarių jei yra stiprus lygus stiebas. Augalui išleidus stiprų naują stiebą senus stiebus galima nukirpti iki žemės. Putiną galima auginti kaip medį krūmą, galima auginti kaip krūmą iš 3 – 5 stiebų. Daugiau stiebų nereikia, nes su laiku jie pernelyg užtankins krūmą.

putino sodinukai

Putino sodinukams paliekamas vienas ar keli stiebai. Juos taip pat galima patrumpinti. 

 

Putino priežiūra

Putinas reikalauja priežiūros kuri daugiausiai susiveda į jo genėjimą. Nuo genėjimo labai priklauso uogų kiekis ir jų dydis. Apleidus putino krūmą jis išleidžia daugybę smulkių šakelių ant kurių auga smulkios uogos smulkiose kekėse.

Putinas serga ir puolamas kenkėjų. Iš dalies genėjimas sumažina ligas kurios dažniausiai pažeidžia ne krūmą, bet uogas. Pavasarinis purškimas vario sulfato preparatais turėtų išspręsti ligų problemą. Antrą purškimą sisteminiais fungicidais galima praleisti, nebent uogos vis tiek juoduoja. Trečias purškimas nuo kenkėjų būna kai obelys nužydėjo, putinai tik ruošiasi žydėti. Tuo metu jaunus lapus labai mėgsta užpulti amarai. Lengvi insekticidai kaip Mavrik pilnai nuo jų apsaugos.

 putinų priežiūra

Azoto perteklius įtakoja greita stiebų ir naujų lapų augimą. Nesukietėję stiebai gali nulinkti nuo lapų svorio.

  Auginant putiną smėlėtame dirvožemyje vasaros metu verta kas kelias savaites palaistyti. Svarbu ir per sausras duoti vandens. Augalas neišdžius, bet uogos bus smulkios ir su mažai cukraus.

Putino tręšimas

Putinas nereiklus tręšimui, bet labai į tręšimą gerai reaguoja. Kiekvienais metais putinas užaugina daug uogų ir daug šakų. Medienos masė beveik padvigubėja. Didelis kiekis naujų šakų ir lapų reikalauja didelio azotinių trąšų kiekio. Azotui papildyti puikiai tiks vejos mulčius. Tuo pačiu mulčius saugos nuo žolės augimo. Tai gana svarbu nes pirmaisiais metais putinas jautrus jei gožia žolė. Vėliau žolė sunku pjauti nes krūmas apsunkina priėjimą prie kamieno.

  Uogos bus saldesnės ir didesnės  jei rudens pabaigoje krūmui bus duodama apie 30- 50 g kalio magnezijos. Vešliau augs jei vėlyvą rudenį pabersite 30 – 50 gramų superfosfato.

Putino genėjimas

Bene daugiausiai darbo putinas reikalauja genėjimui. Formuojančiame genėjime genėti pradedama nuo pirmųjų augimo metų:

  Pasodinus putiną pašalinamos ir patrumpinamos senos šakos. Geriausia pilnai pašalinti senas šakas kai išleidžiamas stiprus stiebas. Ypač naujo stiebo augimą stabdo seni šakoti stiebai.

   2 – 3 metais pasirenkamas formavimo variantas. Jei tai bus medis krūmas paliekamas vienas stiebas kuris nukerpamas 0,5 – 1 metro aukštyje.  Krūmas formuojamas iš 3 – 5 stiebų juos nukerpant skirtingame aukštyje nuo 40 centimetrų  iki 1 metro. Jei stiebai stiprūs jie išleis 4 -6 naujus stiebus kurie gali nulenkti stiebą. Reikėtų parenti ir kiek atlenkti naujas šakas. Esant per dideliam azoto kiekiui stiebai gali neatlaikyti lapų svorio ir užlinkti.

putino genėjimas

Didžiausios uogos būna iš antramečių stiebų viršutinių pumpurų. Negenint stiebai menkėja, mažėja kekės ir uogos. Uogas ima pulti ligos. 

3- 4 metais krūmas pasiekia 1,5 – 2  metrų aukštį ir ima derėti. Naujos šakos auga poromis. Uoginiai pumpurai būna nuo 3 – 4 poros. Stiebui paliekamos 2 stiprios šakos. Viena patrumpinama iki 1 poros . Iš jos kitais metais augalas paleis 2 stiprius vaisinius stiebus. Kitas paliekamas nekirptas ir brandins uogas.

Vėlesnis genėjimas gali būti suderinamas su derliaus nuėmimu. Derantis stiebas su uogomis nukerpamas iki 1 praėjusių metų pumpuro. Iš jo augs nauji du stiebai. Imant tankėti nupjaunamas stiebas 1 – 1,2 metrų aukštyje. Iš jo kitais metais išaugs stiprūs nauji stiebai.

atjauninantis putino genėjimas

Atjauninantis genėjimas. Nukerpamos visos šakos paliekant tik stiprius stiebus. Galima kirpti dar žemiau taip formuojant žemesnį krūmą ar medį krūmą. Kitais metais derliaus nebus, tačiau dar kitais bus didelis derlius. Apgenėjus putiną apdirbam vario preparatais taip sunaikinant ligas.

Putinų ligos ir kenkėjai

Putinai nukenčia nuo amarų. Amarai daugiausiai žalos padaro prieš žydėjimą, aktyviame stiebų augimo tarpsnyje. Lapai susisuka, džiūna. Amarai nesunkiai išnaikinami tokiais insekticidais kaip Mavrik. 

Uogas reikėtų nepalikti ant krūmo. Išsivysto grybeliai kurie vėliau užkrečia kitas uogas. Po genėjimo nupurškiama vario preparatais. 

 

 

Putino uogos kulinarijoje

Putino uogos nėra vienareikšmiškai priimamos. Kai kam išvirtos putino uogos primena senas kojines. Tačiau daug kam patinka specifinis putino uogų skonis. Dažniausiai iš putinų uogų daromos sultys, kurios gali būti koncentruojamos ilgiau verdant. Tačiau ilgiau verdant putino uogos praranda ne tik vitaminus, bet ir skonį bei spalvą. Ilgiau pavirtos putinų sultys paruduoja. Todėl putinus neverta ilgai virti, netgi išpilstyti neužvirinant, pasiekus apie 80 laipsnių. Papildomą konservavimą užtikrina cukrus. Jo dedama į putinus apie 0,5 – 1 kg litrui sulčių.

  Išgauti putino sultis nėra sudėtinga. Renkamos uogos spalio pabaigoje – lapkričio mėnesį po pirmos šalnos. Tada jos suminkštėja ir praranda dalį kartumo. Surinktos uogos sutraiškomos. Nedideliam kiekiui puikiai tiks garų puodas ant kurio skylėto padėklo uogos susitraiško ir sultys nubėga susirenka pagrindiniame puode.

   Didesnius kiekius sutraiškoma, sudedama į spaudimo maišus ir išspaudžiama presu.

Putinų vynas

Putinų vynas gana retas, bet tie kas paragavo jį giria. Vyno gamybai putino uogas verta nubraukti nuo šakelių. Uogos sutraiškomos, užpilamos vandeniu santykiu 1 litras vandens – 2 kilogramai uogų arba litras sulčių. Traiškytos uogos su vandeniu palaikomos apie parą  vėsiai. Tada sudedama į spaudimo maišus ir išspaudžiama presu. Vanduo reikalingas, kad sudaryti palankią terpę mielėms kurios nelabai mėgstą labai rūgščią misą.

   Pamatuojamas cukraus kiekis. Dažniausiai su vandeniu bus apie 4 – 5 procentai cukraus. Pridedam dar cukraus, kad bendras cukringumas būtų 15 procentų. Prie 5 procentų natūralaus cukraus 10 procentų  pridėtinio cukraus bus 1 kilogramas cukraus 10 litrų misos. 

 Procese dalyvaus natūralios mielės, bet galima panaudoti kultūrines mieles skirtas raudoniems vynams. Pirmąsias kelias savaites misoje aktyviai perdirbamas cukrus į alkoholį. Proceso metu išsiskiria didelis kiekis angliarūgštės kuris išleidžiamas per sifoninį alsuoklį. Kai dujų išsiskyrimas sumažėja iki kelių per minutę pridedamas likęs cukraus kiekis, dar 10 procentų. Vyno gamyba panaši į kitų vynų gamybą ir galima detales surasti išsamiame straipsnyje apie naminio vyno gamybą.

  Teko ragauti latvių distiliuotą putinų vyną. Labai savotiškas ir netgi aplenkė iki tol labiausiai gerbtą kizilo distiliatą.

 

Putinų auginimo filmas

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Kategorijos straipsniai

Azimina - naujas augalas kuris nustebins net patyrusį sodininką

Aziminos auginimas, aziminos sodinimas, aziminos dauginimas

Geriausi traktoriai

Kaip išsirinkti traktorių. Geriausių traktorių techninės charakteristikos

Raudonųjų serbentų auginimas

Raudonieji ir baltieji serbentai, serbentų sodinimas, serbentų priežiūra, serbentų ligos, serbentų kenkėjai, serbentų veislės

Geriausi robotai vejapjovės

Geriausi robotai vejapjovės. kaip veikia robotas vejapjovė. Robotų vejapjovių pliusai ir minusai.

Piktžolių naikinimas herbicidais

Herbicidai nuo piktžolių, kaip naikinti piktžoles. Herbicidai vejoms, braškėms, sodui, daržui. Piktžolių naikinimo priemonės

Putinų auginimas

Kaip auginti putinus, vieta putinui, putinų sodinimas, putinų nauda, ką pagaminti iš putinų

Dirvožemio gerinimas trąšomis

Kokias trašas naudoti dirvožemio gerinimui, kuo tręšti daržą, sodą, dekoratyvinius augalus,

Slyvų auginimas

Kaip auginti slyvas. Slyvų sodinimas ir priežiūra, slyvų ligos ir kenkėjai. Slyvų veislės

Aviečių auginimas

Aviečių sodinimas ir priežiūra. Aviečių ligos ir kenkėjai. Aviečių veislės: remontantinės ir vasarinės

Įmonės produktai

Paveikslėlis Pavadinimas Trumpas aprašymas Kaina
Laistymo įrengimas Klaipėda Laistymo sistemos Klaipėda Laistymo Sistema Klaipėdoje, Laistymo įrengimas Klaipėda, Vejos Laistymo įranga Klaipėda, Automatinio Laistymo Sistemos Dalys Klaipėda, Purkštukai Klaipeda, Daržo Laistymo Sistemos įrengimas Kliapėda
naujų traktorių kainos Nauji traktoriai kaina Naujų Traktorių Kainos, Naujo Traktoriaus Kaina, Vidutinio Galingumo Traktorius, Mažo Galingumo Traktorius
Šakų smulkintuvas nuoma Vilnius Šakų smulkintuvo nuoma Vilniuje Benzininio šakų Smulkintuvo Nuoma Vilniuje, Elektrinio šakų Smulkintuvo Nuoma Vilnius

Vedantieji

Azimina - naujas augalas kuris nustebins net patyrusį sodininką

Aziminos auginimas, aziminos sodinimas, aziminos dauginimas

Verslo skelbimai

Ilgalaikiai verslo skelbimai su kelių įmonių kontaktais surūšiuoti pagal pavadinimą

Ūkis

Vaismedžių genėjimas ir formavimas

Kaip genėti obelis, kriaušes, slyvas ir vyšnias

Vaismedžių skiepijimas

Kaip skiepyti vaismedžius, skiepo parinkimas, įrankiai skiepijimui, medžių skiepijimo instrukcija

Vaismedžių sodinimas

Kaip sodinti obelis, kriaušes, slyvas, vyšnias, abrikosus. Duobės dydis, žemės mišinys, sodinimo gylis, priežiūra

Slyvų auginimas

Kaip auginti slyvas. Slyvų sodinimas ir priežiūra, slyvų ligos ir kenkėjai. Slyvų veislės

Aviečių auginimas

Aviečių sodinimas ir priežiūra. Aviečių ligos ir kenkėjai. Aviečių veislės: remontantinės ir vasarinės

Vyšnių auginimas

Kaip auginti vyšnias, vyšnių sodinimas, priežiūra, ligos ir kenkėjai, vyšnių veislės

Abrikosų auginimas

Kaip sodinti abrikosą. Abrikosų veislės, priežiūra, ligos ir kenkėjai

Kriaušių auginimas

Kriaušių veislės, kriaušių sodinimas, skiepijimas ir genėjimas. Kriaušių priežiūra, ligos ir kenkėjai

Medlieva

Medlievų auginimas, medlievos sodinimas, medlievų priežiūra, ligos ir kenkėjai

Vaismedžių purškimas

Pavasarinis vaismedžių purškimas, vaismedžių purškimas vasarą, vaismedžių purškimas nuo grybelių, kenkėjų, vaismedžių tręšimas per lapus,

Amarų naikinimas

Kaip naikinti amarus, natūralūs amarų naikinimo būdai, kovos su amarais būdai

Aktinidijų auginimas

Kaip auginti aktinidijas, aktinidijų sodinimas, aktinidijų veislės, aktinidijų sodinukai. Aktinidijos nauda, kada skinti aktinidijas, aktinidijų uogos

Braškių auginimas

Kaip sodinti braškes, braškių daigai, braškių sodinimas po plėvele, priežiūra. Braškių ligos ir kenkėjai. Braškių veislės

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį: