Nuosavoje terasoje galima ne tik papusryčiauti ar pavakaroti. Tai puiki vieta ilsėtis tuomet, kai norisi pabėgti nuo namuose tvyrančios vasaros kaitros. Terasos statybos etapai.
Kaip išrinkti vietą terasai
Nuo to, kokios terasos norėsite, kokio ji bus dydžio, iš kokių medžiagų, ar visiškai atvira, ar pusiau uždara, priklauso jos statyba. Taigi pirmiausia reikia apsispręsti dėl terasos išvaizdos ir jos konstrukcijos.
Jei terasa numatyta namo projekte, pamatus terasai jai galima padaryti statant namo pamatus. Na, o jei terasos idėja atsirado vėliau, kai namas jau seniai pastatytas - taip pat nieko blogo. Pagyvenus name kur kas lengviau apsispręsti, kurioje vietoje terasą geriau statyti. Apsisprendžiant dėl terasos vietos, labai svarbu tiksliai žinoti saulės padėtį tam tikru metų ir dienos laiku, ar terasoje vyraus ryto, vidurdienio ar vakaro saulė.
Išsamus filmas apie teraos įrengimą ir statybą
Jei mėgstate pasėdėti leidžiantis saulei terasa nebūtinai geriausia vakarinėje pusėje. Jei namas apsuptas miško gražiausi atspindžiai vasarą rytų, pietryčių pusėje ant medžių viršūnių. Tik po to vakaruose ima rausti dangus. Žiemą atspindžiai būna rytuose, ar net šiaurinėje dalyje, kaip ir saulė leidžiasi beveik pietuose. Pastebėkite aplinką ir suprasite kurioje vietoje maloniausia praleisti laisvą laiką. Geriausia jei terasa apsaugoima nuo šiaurinės pusės vėjų ir atsiveria į rytus, vakarus ir pietus.
Kitas, ne mažiau svarbus aspektas, į kurį reikia atsižvelgti statant terasą, tas, kad į ją turi būti paprasta patekti, todėl geriau, kad jį būtų įrengta prie svetainės ar virtuvės. Labai patogu, kai virtuvės langas ar durys yra į terasą - tuomet bus labai patogu vaikščioti, paduoti užkandžius terasoje sėdintiems namiškiams.
Apsauga nuo vėjo ir pašalinių žvilgsnių taip pat yra reikšmingi veiksniai. Jei namuose yra vaikų, reikia pagalvoti ir apie jų saugumą. Terasa namo atžvilgiu gali būti kampu arba iš dalies po stogu. Ant virš žemės esančių polinių pamatų terasa statoma dažniau tais atvejais, kai namo pamatai yra aukšti arba kai jis stovi ant šlaito.
Apsisprendus dėl terasos vietos, būtina apsispręsti dėl jos ploto. Terasa - tai tas pats kaip virtuvė ar svetainė, tik ji lauke, todėl jos dydis priklauso nuo šeimos poreikių. Manau, kad 5-6 asmenų šeimai optimali bus 14-25 kv. m terasa, tačiau tikrai džiaugsis tie, kurie terasai gali skirti apie 40 kv. m.
Sutaupyti galima, jei terasą darysite stačiakampio formos, tuomet išvengsite nuostolių dėl lentų atraižų.
Iš ko statyti lauko terasą
Medžiagas terasos grindims galima rinktis pačias įvairiausias, pastaruoju metu sparčiausiai populiarėja medžio ir plastiko kompozito lentos. Taip pat galima naudoti kaitintą medieną (termomediena), impregnuotas medžio masyvo lentas. Termomediena gana gerai atlaiko aplinkos poveikį, tačiau yra gana trapi. Iš masyvo medienos neįrengsite ilgaamžės terasos, tokiai lauko terasai reikės pastoviai skirti laiko atnaujinimui ir priežiūrai. Kiek geresnė situacija su maumedžio lentomis terasai, tačiau ir jos reikalaus daug daugiau priežiūros nei panaudojus medžio kompozito lentas.
Su WPC lentomis (Wood Plastic Composite - medžio plastiko kompozitas) taip pat yra niuansų. Siūlomų WPC lentų yra labai didelis kainų diapozonas ir tuo pačiu dideli skirtumai kokybėje. Prekybos centruose galima įsigyti WPC lentų po 20 eurų už kvadratą. Specializuotoje WPC terasinių lentų parduotuvėje 2 WPC terasinės lentos kaina vidutiniškai siekia 70 eurų už kvadratą. Kuo skiriasi pigios ir brangios WPC terasinės lentos?
Pigios WPC lentos gaminamos iš antrinių žaliavų. Tai perdirbtas plastikas ir medienos gamybos atliekos. Brangios lentos gaminamos iš pirminės plastiko ir medienos žaliavos. Naudojant antrines žaliavas neįmanoma išlaikyti vienodos kokybės. Dėl to lauko terasų montuotojai gana dažnai skundžiasi, kad naudojant pigias WPC lentas dažnai tenka terasas permontuoti, nes dalis lentų sutrūkinėja.
Viršuje pigi WPC terasinė lenta su plika akimi matomais struktūros pažeidimais. Tokia lenta turės tokias pat problemas kaip eilinė medžio masyvo lenta. Ji trūkinės, skilinės, ją bus sunku prižiūrėti nes ji įgers vandenį ir teršalus. Apačioje lenkų gamintojo WPC lenta vientisos struktūros. Tokios lentos neįgeria vandens, teršalų, lengvai valomos. Išlaiko vienodas eksploatacines savybes dešimtmečiais.
Pigios terasinės lentos dažniausiai yra kelių spalvų ir klasikinio griovelinio paviršiaus. Prie namų norisi turėti terasą derančią prie namo ir aplinkos. Specializuotoje parduotuvėje siūlomas labai platus paviršių ir spalvų asortimentas. Rimti gamintojai daug investuoja ne tik į lentų kokybę, bet ir į dizainą bei funkcines sąvybes. Lauko terasoms ypač svarbus saugumas.Gamintojai siūlo lygaus paviršiaus WPC lentas su itin mažomis slydimo sąvybėmis.
Masyvo medienos lentos terasai
Terasai įrengti naudojant masyvo medieną, ji turi būti impregnuota giluminiu būdu, nes nuolat veikiama drėgmės, o išdžiūti turi ne pačias geriausias sąlygas.
Renkantis medieną reiktų žiūrėti, kad ji būtų ne tik impregnuota, bet ir turėtų aukščiausią impregnavimo klasę. Terasos karkaso mediena negali būti žemesnės impregnavimo klasės kaip III.
Medienos impregnavimo klasės pagal naudojimo sąlygas
Klasė |
Aplinkos sąlygos |
Apsauga nuo |
Gaminiai |
I |
Virš žemės, esanti tik sausoje aplinkoje |
Vabzdžiai |
Vidiniai stalių gaminiai, tarpinės grindų detalės |
II |
Virš žemės, po stogu, atsitiktinis drėgmės veiksnys. |
Vabzdžiai ir grybiniai organizmai |
Čerpinės lotos, plokščių stogų detalės, karkasinių namų detalės, detalės kur yra kondensacijos rizika. |
III |
Virš žemės, neuždengta, esanti lauke, bet nekontaktuojanti su žeme |
Grybiniai organizmai |
Išorės stalių gaminiai, tvorų skersiniai, vartai, terasos, žaidimų aikštelėms |
IV |
Kontaktas su žeme ar su gėlu vandeniu. |
Grybiniai organizmai |
Tvorų kuolai, dangų detalės, poliai, pabėgiai. |
Verta impregnanto turėti ir patiems, jo prireiks nupjautiems medienos galams apdoroti. Impregnuotą terasai skirtą medieną dar būtų gerai papildomai nutepti aliejiniais dažais arba bespalve apsaugine alyva. Tai apsaugo nuo smulkių įtrūkių ir atitolina puvimą.
Medienos masyvo lagės neturi liestis su žeme ar betonu, dedant ant betono po jomis reikia pakloti ruberoido ar panašios hidroizoliacinės medžiagos.
Ypač gerai įsigeriančia gruntavimo alyva arba dažais reikėtų padengti medienos galus. Kitas svarbus dalykas, susijęs su medienos pasirinkimu, tas, kad terasos tašų matmenys turi būti pakankamai dideli, jungtys tvirtos, o visos metalinės dalys, net varžtai ir vinys, - apsaugotos nuo rūdžių, t. y. karštai cinkuoti arba net pagaminti iš nerūdijančio plieno.
Išklojus terasą medienos masyvo lentomis po kurio laiko teks jas atnaujinti.
Tuo tarpu WPC (wood plastic composite) gaminiai iš medienos - plastiko net ir po kelerių metų intensyvaus eksploatavimo nekeičia nei fizinės, nei estetinės būklės. Medienos ir plastiko kompozito terasines lentas gamina tiek užsienio, tiek Lietuvos įmonės, jų pasirinkimas gana platus.
WPC lentų atvira terasa.
Medžio-plastiko kompozito gaminiai vertinami dėl paviršiaus tvirtumo, atsparumo atmosferos, įskaitant UV spindulius, poveikiui, o svarbiausia - nereiklūs priežiūrai. Būtent šios savybės ir pateisina bei kompensuoja aukštesnę WPC gaminių kainą.
Terasa ant polinių pamatų
Kaip ir statant bet kokį statinį, terasai svarbiausia yra pagrindas - pamatai. Ar giliai juos reikės kasti, priklauso nuo to, kurioje vietoje terasą statysite.
Lietuvoje įšalo riba yra 1,2 m, taigi ir duobių gylis terasos poliams turėtų toks būti. Jei namas stovi ant pakankamai gerai drenuojančio žvyro, galima kasti sekliau - apie metrą. Tačiau nevertėtų rizikuoti. Prieš kelis metus žiemą įšalo ribos viršijo net 1,4 m, dėl to daug tvorų ir terasų pamatų „iššovė" į viršų. Kitas ne mažiau svarbus dalykas - skylės skersmuo turėtų būti ne mažesnis kaip 13 cm, o dar geriau - 15 centimetrų.
Tolesnis žingsnis - pamato betonavimas. Čia būtina laikytis betono stiprio ir sutankinimo reikalavimų, parinkti tinkamą armatūrą.
Pavėsinei, terasai pamatai svarbūs tiek pat, kiek namui. JAV be projektuotojo ir techninio prižiūrėtojo leidimo terasos neįsirengsite, o pas mus ją bando sukonstruoti bet kuris iš trijų milijonų statybos vadovų.
Terasos pamatas turi atitikti visus reikalavimus: gylį pagal įšalo zoną, polių skersmuo - pagal apkrovas, armatūrą geriausia naudoti rifliuotą, 10 mm skersmens bent du strypus sujungtus tarpusavyje lygia 4-6 mm skersmens viela.
Pirmiausia reikia padaryti duobes betono stulpeliams ir jose išlieti padų plokštes. Į kiekvienos vidų įspausti armatūrinio plieno strypą ar įleisti tvirtinimo elementą (varžtą su kilpa apatinėje dalyje, kad iš betono neišsitrauktų), jei bus naudojamasi lagių tvirtinimo būdu. Po to reikia į duobes įdėti 150 mm skersmens apvalią kartoninę liejimo formą ir aplink vėl užpilti žeme. Galima naudoti skardinį apvalų ar stačiakampį vamzdį reikiamam aukščiui suformuoti, kad betonas neišslinktų. Svarbiausia, kad betono liejimo procesas būtu nepertraukiamas, kitaip viršžeminė dalis bet kada gali atitrūkti. Įrengus pamatus būtina sumontuoti lages. Tam tinka medinės sijos arba galima išlieti betoninį pagrindą. Ant jų klojamos terasos grindų lentos. Lagės pritvirtinamos kalant nuožulniai arba naudojant metalinius kampuočius tarp pirminės ir galinės atraminės sijos 600 mm žingsniu. Tokiu atveju platus atraminės sijos priekinis kraštas visiškai uždengs pagrindo lentų galus. Na, o jei tarp lentų norite turėti vienodus plyšius, prieš tvirtindami lentas vinimis arba varžtais pasinaudokite 5 mm tašeliais.
Jei norite, kad terasos grindys būtų šiltos - žemę po terasa reikia sutrombuoti ir užpilti storu žvyro sluoksniu. Kitas variantas - rinktis jau pagamintus pjedestalus.
Terasos įrengimas ant grunto
Terasą galimą įrengti ant grunto arba plokščiojo stogo. Tam naudojamos reguliuojamos kojelės. Statant ant grunto pagrindą reikia papildomai paruošti. Jei gruntas mažai laidus vandeniui žiemos metu terasa bus kilnojama. Geriau tokio grunto 30 - 40 centimetrų pašalinti ir pakeisti žvyro sluoksniu. Žvyras turi būti sutankinamas. Ant žvyro dedama agroplėvelė kuri praleidžia vandenį, bet neleidžia augti žolei.
Dažniausiai dar dedamos šaligatvio plytelės kurios plačiau paskirsto terasos svorį ant grunto. Ant šaligatvio plytelių dedamos reguliuojamos kojelės. Ant jų bus montuojamas lauko terasos karkasas.
Lauko terasos reguliuojamas pagrindas kuriuo prekiauja 2MBaltic. Lauko terasos reguliuojamų atramų gali būti skirtingų aukščių ir skirtingų pado pločių.
Lauko terasos įrengimas ant grunto. Terasos įrengimui panaudotos WPC lagės
Įsukamos atramos terasoms
Kas nelinkęs užsiimti pamatų įrengimo darbais, gali pasinaudoti gatavomis atramomis - darbas greitesnis ir paprastesnis, tiesa, pjedestalų kaina didesnė nei betono ir armatūros. Per dieną vienas žmogus gali išgręžti ir užbetonuoti iki 10 pamatinių polių, pjedestalų per vieną dieną galima sumontuoti penkis kartus daugiau ir sudėti lages.
Atramos reguliuojamos, tai išsprendžia aukščio klausimą, jas galima montuoti ir ant betono ar seno asfalto, senų plytelių.
Esant nelygiam pagrindui sudedami nuolydžio korektoriai ir montuojamos lagės bei lentos. Atramos prie pagrindo tvirtinamos jas ankeruojant tvirtinimo elementais, galima klijuoti bitumine mase, galima ir netvirtinti. Jeigu pagrindas tiesiog pieva ar žemė, iškaskite 50x50 cm ir 20 cm gylio duobę, ją pripildykite smulkaus žvyro statykite atramą ir montuokite terasą. Smulkų žvyrą būtina sutankinti.
Lauko terasos karkaso montavimas
Lauko terasai geriausia naudoti dvigubą karkasą. Dvigubo karkaso konstrukcija gerokai stabilesnė nei viengubo, nes apkrovos pasiskirsto tolygiau.
Karkasui geriausia naudoti aliuminio, cinkuoto plieno arba WPC lages. Vis dar gajus storų, "nesupūnančių" medienos masyvo lagių naudojimas. Atviroje lauko terasoje tokios lagės laikys kurį laiką. Tačiau greitai pasijaus problemos. Pirmiausia mediena ima pūti aplink tvirtinimo elementus, jie ima judėti ir terasa ima girgždėti vaikštant. Ypač daug problemų derinyje su medžio masyvo lentomis. Su laiku į medines lages įsimeta grybeliai. Pakeitus supuvusią medinę terasinę lentą į ją greitai pereina lagės grybeliai smarkiai sutrumpindami lentos eksploatacijos laiką.
Įrengiama terasa iš aliuminio lagių. Apatinė lagių eilė daroma kas 70 - 80 centimetrų. Kraštuose apie 20 centimetrų. Antroji lagių eilė daroma kas 40 centimetrų jei naudojamos tuščiavidurės WPC lentos ir kas 70 naudojant pilnavidures lentas. Prie kraštų viršutinės lagės tankinamos dedant antrają už 20 centimetrų. Tačiau kiekvienu atveju geriau pasitarti su specialistu.
Lauko terasos lentų montavimas
Lauko terasos lentos gali būti tvirtinamos prisukant tiesiai į lages arba su specialiais tvirtinimo elementais. Terasinių lentų laikikliai ne tik įtvirtina lentas, bet ir pakelia lentas nuo lagių. susidarantis tarpas svarbus, kad greitai išdžiūtų vanduo. Jei lenta prispausta prie lagės, tarpelyje ilgai laikosi vanduo ir lenta ima keisti parametrus, trumpėja eksploatacijos laikas.
Terasinių lentų laikikliai tvirto metalo, puikiai laiko lentas. Terasinės lentos turi specialias briaunas į kurias įtvirtinami laikikliai. Svarbu, kad briaunos būtų patikimos ir išlaikytų joms skirtas dideles apkrovas.
Teraso turi įvairių kraštų apdailos variantų. Dažniausiai terasų meistrai padailą įrengia iš tų pačių terasinių lentų. Gmintojai specialius apvadus ir specialius tvirtinimus. Tokia terasos apdaila gerokai sumažina terasos montavimo darbo sąnaudas.
Terasos stiklinimas
Lietuvoje netgi vasarą būna nemažai šaltų vakarų, kai mėgautis buvimu terasoje nelabai malonu, o kur dar uodų atakos...Kad būtų galima pratęsti laisvalaikio leidimą terasoje, verta ją įstiklinti. Terasos stiklinimas nėra super brangus, stiklinimo kaina mažesnė, nei malonumas šiltai ir nepučiant vėjui stebėti saulėlydžius. Be to, įstiklinta terasa - tai šiluma kambaryje, papildoma erdvė ir švara, kai rudenį nereikia nuo grindų gramdyti prilipusių lapų. Įstiklinta ir lietaus nemerkiama terasa ilgiau tarnauja.
Terasos stiklinimo variantų yra keli. Pirmasis - tai stiklai, įrėminti aliuminio profiliuose, vadinama rėminė sistema. Įstiklinti galima visas terasos puses, iš priekio, iš dviejų, trijų pusių, svarbiausia, kad pagrindas būtų stabilus, nejudantis ir tvirtas.
Rėminis terasos stiklinimas. Visi ar dalis rėmų gali būti stumdomi, į juos gali būti integruotos varstomos ar stumdomos durys.
Rėminėje konstrukcijoje naudojamas 4-5 mm storio grūdintas stiklas, jis gali būti skaidrus arba tonuotas, aliuminio profiliai gali būti įvairių spalvų, paprastai dažomi fasado spalva. Jei reikia, UAB „Intornas" meistrai gali sumontuoti ir terasos stogą, jis gali būti iš polikarbonato, 8 mm storio skaidraus arba tonuoto stiklo. Rėminis stiklinimas stabilus, tvirtas, gerai atlaiko vėjo gūsius.
Terasos stiklinimui svarbu tikslūs išmatavimai, todėl geriausia užpildyti balkonai.lt/terasu-stiklinimas/ svetainės apačioje esančią paraišką, kad su jumis susisiektų UAB „Intornas" vadybininkai, kurie išsiaiškins matavimo poreikį ir kitas detales.
Modernesnis terasos stiklinimas - berėmė sistema, kuomet stiklai tarpusavyje glaudžiami tiesiogiai, neturi vertikalių rėmų.
Berėmis terasos stiklinimas gali būti dviejų tipų arba sistemų, kurios skiriasi atvėrimo būdu. Vizyon sistema - kai stiklai į vieną arba dvi puses juda profiliuose, susistumia ir, pasukti 90° laipsnių kampu, prisiglaudžia prie sienos. Šio tipo sistemoje terasą galima visiškai, 100-u procentų atverti, tarsi stiklų nė nebūtų.
Kita berėmė terasos stiklinimo sistema - SCS-X. Stiklai taip pat juda kreipiančiosiomis ir susistumia vienas ant kito, lieka tik vieno stiklo plotis, panašiai kaip užversta knyga.
Berėmis terasos stiklinimas. Spauskite saugią aktyvią nuorodą terasų stiklinimas ir neužilgo galėsite džiaugtis įstiklintos terasos privalumais. UAB „Intornas" savo darbams suteikia net 5 metų garantiją.
Abi berėmio stiklinimo sistemos patogios tuo, jog beveik nematomos, rėmų nebuvimas netrukdo gėrėtis aplinkos vaizdu, tuo pačiu praktiškai galima visiškai atverti terasą ar balkoną. Berėmis balkono stiklinimas ypač naudingas ten, kur balkono stiklinimas problematiškas dėl paveldosauginių, architektūrinių reikalavimų.
Po konsultacijų paruošė Sergejus Jeriomenko
Viskas.lt informaciją, straipsnio dalis draudžiama naudoti kituose interneto leidiniuose ir tinklapiuose
Kategorijos straipsniai
Siloso gamyba
Silosas, žolės ir kukurūzų siloso ruošimas, kaip teisingai paruošti silosą, siloso fermentacija, siloso gamybos priedai
Azimina - naujas augalas kuris nustebins net patyrusį sodininką
Aziminos auginimas, aziminos sodinimas, aziminos dauginimas
Geriausi traktoriai
Kaip išsirinkti traktorių. Geriausių traktorių techninės charakteristikos
Raudonųjų serbentų auginimas
Raudonieji ir baltieji serbentai, serbentų sodinimas, serbentų priežiūra, serbentų ligos, serbentų kenkėjai, serbentų veislės
Žiedinė ekonomika regionuose
Kaip atgaivinti Lietuvos miestelius, miestelių žiedinės ekonomikos grandinės, verslai regionuose palaikantys vienas kitą
Automatinės katilinės įrengimas
Išmaniosios katilinės įrengimas, automatizuotos katilinės su akumuliacine talpa, katilinės ir akumuliacinės talpos galingumo skaičiavimas, katilinės sujungimas su atsinaujinančios energijos įranga
Triušių auginimas
Triušių auginimo sąlygos, triušių šėrimas, triušių veisimo patarimai. Geriausios triušių veislės
Namo statyba iš polistireno blokelių
Liktiniai klojiniai iš ICF neoporo blokelių, monolintinės sienos betonavimas. Pamatų, lauko sienų, angokraščių, kampų armavimas
Nuotekų valymo įrengimas
Buitiniai nuotekų valymo įrenginiai, biologinio nuotekų valymo įrengimas, kaip įrengti buitinius nuotekų valymo įrenginius
Naujausi straipsniai
Verslo skelbimai
Ilgalaikiai verslo skelbimai su kelių įmonių kontaktais surūšiuoti pagal pavadinimą
Straipsniai
Instrukciniai straipsniai abėcėlės tvarka