Cukinijų auginimas
Atnaujinta: 2024-10-29

Cukinija, išvertus iš itališko žodžio “zucchine”, reiškia “moliūgėlis”. Cukinijos ir aguročiai yra giminingi augalai iš bendros moliūginių šeimos, todėl jų poreikiai ir augimo ypatumai labai sutampa. Cukinija – tai patobulinta atspari aguročio versija be kaprizų. Sodinti juos abu galima ir daigais, ir nedaigintomis sėklomis lauke į atvirą gruntą. Auginimo taisyklės vienodai galioja abiems rūšims. Nedaigintos cukinijos lauke dažnai išauga atsparesnės už išlepintas daiginimo būdu – teigia patyrę augintojai.

cukinijų auginimas

 

Cukinijų sodinimo laikas

Cukinijas ir aguročius sodinti galima ir gegužės viduryje, kai dirva įšils bent iki +15° C. Laiko pasirinkimas priklauso nuo tolesnės jų paskirties: valgymui ar laikymui.

  • Nuo gegužės 15 d. – sodinami daigai šiltnamyje, norint susilaukti ankstyvo derliaus ir iš karto jį suvartoti;
  • Gegužės pabaigoje – sėklomis lauke sodinamos tos cukinijos, kurių derlių laikys žiemą rūsyje.
  • Birželio pradžioje – daigais lauke.

 

Dirva cukinijoms

  • Geriausias dirvos rūgštingumas: 6-7 pH.
  • Palankus dirvos tipas: lengvas priesmėlis, priemolis, humusas, organinėmis medžiagomis pagerinta dirva.
  • Netinka: rūgščios dirvos, kai gruntinių vandenų lygis labai arti.
  • Plotas, skirtas cukinijoms, neturi būti skersvėjuose ar šešėlyje. Jos yra šviesamėgės ir šilumamėgės ir gerai auga tik saulės šviesoje, šiltoje, sausoje vietoje, pietiniuose ir pietvakariniuose šlaituose.

Sėjomainos tvarka. Gerai ir sveikai cukinijos augs toje dirvoje, kurioje prieš tai neaugo jai giminingi moliūginių šeimos augalai (žr. lentelę):

Šiais metais sėjami

Priešsėliai

Tinka

Neutralu

Netinka

Cukinijos, aguročiai

Ankštiniai, pomidorai, česnakai, porai, svogūnai, javai

Bulvės ankstyvosios, burokėliai, žalumynai, kopūstai ankstyvieji

Aguročiai, cukinijos, agurkai, moliūgai, arbūzai, melionai, morkos, kopūstai vėlyvieji, patisonai

 

 

Suderinami kaimynai

Nesuderinami

Cukinijos, aguročiai

Kukurūzai, grikiai, ridikėliai, nasturta, agurklė

Bulvės

 

Cukinijų sėklų paruošimas

Sodinimui atrenkamos tos sėklos, kurių senumas neviršija 6-8 metų. Senesnėse sėklose mažėja daigumas ir produktyvumas. 6-8 metų cukinijų sėklos dar išlaiko apie 80 % daigumo.

Likus 3 dienoms iki sodinimo, cukinijų sėklas 2 valandsa irkomos šiltame vandenyje ir 3 dienas laikomos drėgname skudurėlyje.

Labai praverčia ir sėklų dezinfekcija - mirkymas marliniame maišelyje šiltame 2 % kalio permanganato tirpale. Procedūros trukmė - 20 minučių.

Kiti tirpalų variantai:

  • 1 l šilto vandens : 1 šaukštelis mangano;
  • 1 l šilto vandens : 1 šaukštelis nitrofoskos;
  • 1 l šilto vandens : 1 šaukštas medžių pelenų.

Likus parai iki sėjos cukinijų sėklas rekomenduojama mirktyti Blackjak koncentruotų huminių, fulvo, ulmo rūgščių ir mikroelementų suspensijos tirpale, kuris pagreitina sėklų dygymą, turi teigiamą poveikį augalo stiprumui ir vystymuisi.

Vėliau Blackjack tręšiant augalus per šaknis ir lapus, gerėja šaknų vystymasis, skatinamas augalų augimas, didėja, gerėja cukraus ir krakmolo susidarymas.

 

Cukinijų veislės

Jų veislės skirstomos į hibridines (žymė H) ir standartines (nehibridines). Tarpusavyje jos skiriasi derlingumu, ankstyvumu-vėlyvumu, vaisių forma ir dydžiu, tinkamumu sandėliavimui ir jo trukme, kulinarinėmis savybėmis.

Cukinijų sėklų galite įsigyti internetu

logo

 

Veislė
Firma (šalis)

Aprašymas

Ezra F1
naujiena!

Cukinijos Ezra F1

Labai ankstyvas hibridas. Derėti pradeda po 50 dienų nuo daigų pasodinimo. Vaisiai cilindriški, šviesiai žali, skaniausi būna 15–20 cm ilgio. Augalai gerai pakelia žemesnę temperatūrą, puikiai mezga vaisius.

Lanka F1

Cukinijos Lanka F1

Derlingas ankstyvas hibridas iš Prancūzijos, atsparesnis puviniams nei kitos veislės. Vaisiai ilgi, žali, cilindro formos, puikios kokybės.

Orelia F1

Cukinijos Orelia F1

Labai derlingas ankstyvas prancūziškas hibridas. Vaisiai geltoni, cilindriški, 22–25 cm ilgio, ilgai neperauga. Tinka sėti ir vėlyvesniam derliui.

Cora F1

Cukinijos Cora F1

Derlingas labai ankstyvas hibridas iš Prancūzijos. Vaisiai tamsiai žali, labai geros kokybės. Tinka ir vėlyvesniam derliui gauti.

Elite F1

Cukinijos Elite F1

Labai derlingas ir populiarus ankstyvas hibridas iš Prancūzijos. Vaisiai cilindro formos, šviesiai žalios spalvos. Vartojami švieži. Tinka sėti ir vėlyvesniam derliui.

Tarmino F1

Cukinijos Tarmino F1

Derlingas ankstyvas hibridas iš Prancūzijos. Vaisiai ilgi, žali, cilindro formos. Vidus tvirtas ir kietas. Tinka vartoti šviežius, laikyti, perdirbti ir šaldyti. Nuimtas derlius ilgai nepraranda prekinės išvaizdos. Rekomenduotina sėti ir vėlyvesniam derliui.

Diamant F1

Cukinijos Diamant F1

Labai derlingas ankstyvas hibridas iš Prancūzijos. Vaisiai cilindro formos, žali. Augalai atsparūs miltligei, gerai pakelia temperatūrų svyravimus, todėl tinka ankstyvam ir vėlyvesniam derliui gauti.

Terminator F1

Cukinijos Terminator F1

Ankstyvas hibridas iš Čekijos. Augalai krūmiški, neleidžia ilgų ūglių. Vaisiai cilindriški, tamsiai žali, vidutinio ilgio arba ilgi. Sunokę vaisiai tinkami ilgai sandėliuoti.

Black Beauty

Cukinijos Black Beauty

Populiari derlinga veislė, derėti pradeda po 50 dienų nuo sudygimo. Vaisiai iki 35 cm ilgio, tamsiai žali, minkštimas baltas, skanus.

Goldena 

Cukinijos Goldena

Augalai krūmiški. Jauni vaisiai šviesiai geltoni, subrendę oranžiniai, cilindro formos, vidutinio dydžio. Sėklos baltos ir smulkios.

Makaronowa Warszawska

Cukinijos Makaronowa Warszawska

Atspari ligoms ankstyva veislė. Vaisiai ovaliai pailgi, žali su taškeliais, nokdami gelsta. Termiškai apdorojant minkštimas sukrenta į „makaronus".

 

Cukinijų daigai

Imtis daiginimo galite tuo atveju, jei tikitės ankstyvo derliaus šiltnamyje ir norite išvengti pavojingų šalnų. Daigai nuo balandžio vidurio auginami 30 dienų šiltoje patalpoje, paskui gegužės viduryje persodinami į šiltnamį. O norėdami persodinti daigus iš kambario į atvirą gruntą lauke – darykite tai gegužės pabaigoje-birželio pradžioje.

Namuose ruošdami dirvožemį daigams, galite naudoti lengvesnį variantą – gamintojo substratą su jau subalansuotu mineralų ir rūgštingumo santykiu. Arba paruoškite panašios sudėties 10 kg mišinį santykiu:

  • 5 dalys neutralių durpių,
  • 4 dalys komposto,
  • 1 dalis smėlio.

Šį savadarbį mišinį galima pagerinti mineralais: 12 g superfosfato, 5 g amonio salietros, 5 g kalio sulfato – tai stimuliuos sklandesnį augimą.

Substratu arba savadarbiu dirvožemiu pripildykite daigyklas ir balandžio viduryje pasėkite jose cukinijų/aguročių sėklas. Sėjimo metu patalpoje turi būti normali šilta kambario temperatūra.

Kai išdygs pirmi daigeliai, pirmą savaitę laikykitės tokios temperatūros režimo (antraip jie ištįs):

  • dieną +15-20º C,
  • naktį +12-15º C.

Antrą, trečią ir paskutinę savaitę galima laikytis šiltesnės temperatūros:

  • dieną +17-22º C,
  • naktį +14-17º C.

cukinijų auginimas

Sveikų daigų, pasiruošusių persodinimui į šiltnamio arba lauko gruntą, požymiai daiginimo pabaigoje: 3-4 tikri lapai.

Persodinamų augalų stresą sumažina ir šaknų vystymąsi stimuliuoja ekologiškas natūralių jūros dumblių ekstraktas Kelpak. Kelpak stiprina augalų aklimatizaciją karščiui, šalčiui, skatina augalų augimą, didina derlių ir jo išsilaikymą po nuėmimo.

Sodinant augalus verta naudoti mikorizinius grybus augalų šaknims HIFAS. Jie savo grybienos hifais sudaro sąjungą su augalo šaknimis ir veikia tarsi didžiulis papildomas šaknų tinklas.

Todėl padidėja persodinamų augalų prigyjimas, augalai efektyviau aprūpinami vandeniu bei maisto medžiagomis, tampa atsparesni sausrai, stresui ir kai kurioms pašaknio problemoms. HIFAS ypač tinka, jei dirvožemis skurdus ir nederlingas.  

Sodindami cukinijų daigus šiltnamyje turėkite omenyje, kad jie nemėgsta pernelyg aukštos temperatūros, viršijančios +25º C. Todėl užtikrinkite augančioms cukinijoms nuolatinę saikingą 20-22º C šilumą.

Smog Garlic dūminė šaškė - augalų priežiūros priemonė, skirta naudoti šiltnamiuose. Apsaugo augalus nuo nepalankių aplinkos veiksnių. Tai natūralus česnako pagrindo produktas be pesticidų.

Sustiprinti natūralų augalo atsparumą nepalankiems aplinkos veiksniams galima naudojant sisteminio veikimo priemonę chitozano pagrindu Altosan B/Zn. Rekomenduojama apdoroti augalus spalvos pakitimo, deformacijų, dėmių, lapų kritimo, džiūvimo, juodavimo, baltųjų ir pilkųjų apnašų  susidarymo prevencijai.

 

Cukinijų sodinimas sėklomis lauke

Dirvos paruošimas. Priklausomai nuo dirvos tipo, likus 2-3 d. iki sėklų sodinimo ją rekomenduojama patręšti. Siūlomos trąšos:

  • Durpžemis – likus 2-3 d. iki sodinimo į 1 m² įterpiama 2 kg perpuvusio mėšlo arba komposto, 1 kibiras velėninės priemolio žemės, 1 šaukštas superfosfato, 1 šaukštas kalio sulfato, 1 stiklinė medžių pelenų. Patręšus šiuo mišiniu durpžemis perkasamas 20-25 cm gyliu. Po to palaistomas šiltu tirpalu (10 litrų šilto vandens ištirpdyti 1 šaukštelį vario sulfato ir 1 stiklinę vištų mėšlo). Laistymo proporcijos: 3 l tirpalo – 1 m².
  • Molinga dirva - 1 m² patręšiama 3 kg mišiniu iš stambiagrūdžio smėlio, durpių, puvenų, medžio pjuvenų. 1 šaukštas superfosfato, medžių pelenų.
  • Lengva priemolio dirva - 1 m² tie patys komponentai, tik be smėlio.
  • Smėlinga dirva - 1 m² patręšiama 2 kg durpių ir 3 kg puvenų ir pjuvenų. 1 šaukštas superfosfato, medžių pelenų.
  • Juodžemis - 1 m² patręšiama 0,5 kibiro medžių pjuvenų ir 3 kibirais molingos žemės. Iš mineralinių trąšų – 2 šaukštai superfosfato ir medžių pelenų.

cukinijų sodinimas

Dirvos paruošimas ir tręšimas

 

Cukinijų sodinimo schema. Lysvės 1 kvadratiniame metre gali komfortiškai augti tik 2 cukinijos arba tik 2 aguročiai. Todėl atstumas tarp jų turi būti 0,6-1 m į visas puses.

Tad iš anksto iškaskite nurodytais atstumais 3-6 cm gylio duobutes cukinijoms/aguročiams ir sudrėkinkite jas. Dirva turi būti įšilusi bent iki 15º С.

Sodinimo gylis:

  • sunkiose dirvose – 3-4 cm,
  • lengvose dirvose – 5-6 cm.

cukinijų sodinimas

Į kiekviena duobutę sodinamos po 2-3 sėklas ir užkasamos žeme. Vėliau iš jų praaugs tik viena.

Cukinijos ir aguročiai gerai augs esant nuolatinei nusistovėjusiai +22-25º С temperatūrai. Lietingi orai cukinijoms nekenkia. Geriausios sąlygos vaisių užuomazgoms formuotis: +25-27º C dienos metu. Šių sąlygų dėka sveiką derlių galima bus skinti, praėjus 1,5-2 mėn.

Daugiau apie priemones cukinijų sodinimui 

 

Cukinijų priežiūra

Recharge

Pasodintas paprikas rekomenduojam palaistyti inovatyviu produktu Recharhe, į kurio sudėtį įeina Grybelis Metarhisium anisopliae var. anisopliae (šis grybelis natūraliai randamas dirvožemyje, visame pasaulyje).  

REcharge sudėtyje yra natūralūs gyvi mikroorganizmai, kurie gali augti ir daugintis dirvožemyje. Aktyvavus mikroorganizmus šaknų rizosferoje augalai tampa tvirtesni ir gali natūraliai priešintis kenksmingiems mikroorganizmams ir atlaiko nepalankias aplinkos sąlygas. Taip pat pagerinamas dirvožemyje esančių maisto medžiagų prieinamumas ir įsisavinimas. Augalai geriau apsirūpina vitaminais, mineralais, amino rūgštimis, aktyvuojama hormonų sintezė, atkuriama natūrali augalų imuninė sistema, dėl ko padidėja augalų produktyvumas.

Laistymą šiuo preparatu rekomenduojama pakartoti po mėnesio.

Cukinijas ir aguročius augimo metu reikia retinti, purenti tarpueilius, ravėti lysves, laistyti.

Norint padidinti derlių ir pagerinti apdulkinimą galima pritraukti naudingus vabzdžius-apdulkintojus. Tam agurotį žydėjimo metu apipurškia cukraus-boro rūgšties tirpalu (100 g cukraus ir 2 g boro rūgšties į 1 l karšto vandens).

Esant nepalankioms gamtinėms sąlygoms, tokioms kaip šalnos ir sausra, ar po kenkėjų antplūdžio, po pesticidų ar mechaninių pažeidimų augalus galima gaivinti papildomai maitinant amino rūgščių ir mikroelementų preparatu Terra Sorb Foliar. Sudėtyje esančios L-a - amonorūgštys skatina šaknų ir smulkių šakelių augimą, skatina greitesnį vaisių susidarymą, cukraus susidarymo procesus, stabdo vytymą ir senėjimą. Nuo sausros gelbėja skatindamos žiotelių užsidarymą. 

 

Cukinijų tręšimas

Augančios cukinijos ir aguročiai labai aktyviai semia maisto medžiagas iš dirvos. Todėl, siekiant atkuri medžiagų balansą dirvoje, ją būtina papildyti organinėmis trąšomis: perpuvusiu mėšlu, kompostu, neutralaus rūgštingumo durpėmis.

SVARBU: Iš visų trąšų aguročiai kategoriškai neperneša chloro.

Vaisių formavimosi laikotarpiu aguročius verta pamaitinti kalio druskos skystu tirpalu (50 g : 10 l vandens).

Augimo sutrikimai gali būti sumažinami ar pašalinami naudojant mikroelementų purškimą per lapus. Tai greičiausias kelias augalui įsisavinti trūkstamus mikroelementus. Atsiradus ant augalo tam tikriems kalcio, magnio, geležies, boro, mangano ar cinko trūkumo požymiams, purškiamas mikroelementų preparatas Microdoctor papildys augalo mitybą. Kadangi priemonė prisotinta prolinu, ji taip pat padės augalui atsigauti po karščio ir šalčio, užmirkimo, kenkėjų ir ligų pažeidimų, pesticidų poveikio.

 

Cukinijų laistymas

Laistymo normos cukinijoms skiriasi nuo aguročių. Cukinijos mėgsta gausų laistymą, ypač žydėjimo ir vaisių užuomazgų formavimosi metu. Galingai šaknų sistemai reikia 20-30 l vandens 1 m².

cukinijų priežiūra

Žydėjimo ir vaisių užuomazgų formavimosi metu cukinijoms reikia daug drėgmės

 

Skirtingai nuo cukinijų, aguročiams gausaus laistymo nereikia. Juos pakanka laistyti iš karto po sodinimo 1-2 kartus per savaitę. O žydint ir bręstant vaisiams - 3-4 kartus per savaitę. Dėl drėgmės perteklių dirvoje aguročio vaisiaus galiukas gali pradėti pūti. Papuvusią dalį reikia nupjauti iki sveiko minkštimo ir palaikyti pjūvio vietą virš ugnies. Vaisius augs toliau, žaizda užkietės.

 

Cukinijų ir aguročių derliaus nuėmimas

Derlių nuskinamas 1-2 kartus per savaitę, neleidžiant vaisiams peraugti, nes jie tuomet praranda maistines savybes, būdingą skonį, gali sulėtėti naujų užuomazgų vystymasis.

 

Kada skinti cukinijas

Cukinijas bei aguročius Lietuvoje galima skinti ir vasaros pabaigoje, ir rugsėjo pabaigoje. Geriausias paros laikas skinti – rytas. Tokiu metu aguročiai ilgiau išsilaiko švieži.

Patyrę daržininkai pataria skinti žalius, neperaugusius ir nepernokusius cukinijų vaisius. Pernelyg jaunus baltai žalius nuskintus vaisius galite nokinti ant palangės. Žalieji aguročiai yra skanesni už peraugusius.

  • Tinkamas laikas skinti cukinijas - praėjus 9-10 dienų po jų žydėjimo.
  • Cukinijų dydžiai byloja apie jų nokumą ir įjungia žalią šviesą derliaus nuėmimui. Jeigu ilgis jau siekia 15-25 cm, o plotis – 5-7 cm, galite drąsiai jas skinti.

 

Nokumą dar galima patikrinti iš akies ir pačiupinėjant:

  • Žievelė tapo storesnė ir kietesnė – skinkite ilgam laikymui;
  • Pastuksenus pirštų, kaip arbūzą, girdysi duslus garsas – reiškia, subrendo ir prašosi į krepšį, o iš jo į rūsį ilgam laikymui.
  • Visiško sunokimo lysvėse net nebūtina laukti – galima nokinti pieniškai žalsvus neprinokusius aguročius šiltoje patalpoje.
  • Aguročius su minkšta žievele skina salotoms, troškinimui ir marinavimui.

Cukinijas ir aguročius, kaip ir agurkus, reikia skinti kuo dažniau. Dažnas skynimas atlaisvina vietą kitiems, stimuliuoja naujų aguročių užsimezgimą ir augimą. Reiškia – derlius didėja. Per vieną vegetaciją aguročių krūmas gali duoti 12-15 vaisių. Skinant retai, išauga stambūs peraugę aguročiai, o naujos užuomazgos sudžiūva ir nubyra.

 

Kaip skinti cukinijas

Nepakanakamai sunokusius cukinijų ir aguročių vaisius, kurių vaiskočiai dar minkšti, neišmanantys žmonės tiesiog rankomis nuskina ar nulaužo nuo palaipų. Bet yra civilizuotesnis būdas - nupjauti vaiskotį peiliu arba nukirpti žirklėmis, sekatoriumi.

Rankomis skinti agurotį, nulaužant vaiskotį šalia paties vaisiaus, galima būtų tik su sąlyga, kad jis bus suvalgytas artimiausiu metu – šiandien, ryt, poryt. Skinant rankomis, agurotis pasukamas iš pradžių prieš laikrodžio rodyklę, o paskui – pagal rodyklę. Tuomet jis lengvai atsiskiria.

Negalima smarkiai plėšti, staigiai tampyti, išsukinėti vaiskotį. Ypač, kai aguročiai jau pakankamai subrendę ir sunokę ir sunkiai nuskinami nuo palaipų. Vaisius nuimamas, tik nupjaunant vaiskotį.

Užtai, skinant gerai prinokusias didesnes cukinijas, skirtas ilgalaikiam laikymui, jų vaiskočius tiesiog būtina pjauti arba kirpti visai šalia palaipos. Cukinija turi likti su kuo ilgesniu vaiskočiu, o pjūvis vaiskotyje turi būti labai tikslus ir lygus. Netvarkingai nuplėšti ir išdraskyti vaiskočiai pradeda greitai gesti ir pūti, o nuo jų užsikrečia ir patys cukinijų vaisiai.

 

Kaip laikyti cukinijų derlių

  • Nepakankamai nokius, pieniškai žalsvus jaunus nuskintus cukinijų vaisius galima laikyti 2-3 savaites vėsioje temperatūroje nuo 0º iki +2º C. Paskui jų kokybė pablogės (suvys, pašiurkštės, supus).
  • Normaliai sunokusius aguročius ir cukinijas naudinga laikyti sausoje, vėdinamoje ir vėsioje (bet ne itin šaltoje) patalpoje. Tokiomis sąlygomis aguročiai gali išgulėti ir iki 5 mėnesių. Iš karto įspėjame – rūsys tam netinka, nes jame per drėgna.
  • Ilgalaikiam laikymui atrinkite tik vaisius su labai kieta žievele, kurios negalima pradurti nagu.
  • Neplaukite cukinijų ir aguročių prieš ilgalaikį sandėliavimą.
  • Paklokite ant grindų kokia nors lentą arba kartono lapą ir dėkite ant jų aguročius, paliekant tarp jų laisvus tarpus. Cukinijos ir aguročiai neturi liesti vienas kito.

 

cukinijuų derlius

  • Jeigu pradėjo pūti vaiskotis, reiškia sugedo ir pats sandėliuojamas vaisius.

 

Cukinijų ligos

Liga

Požymiai

Priežastys

Pasekmės

Pilkasis (kekerinis) puvinys

Rusvos dėmės ant lapų. Pilkos apnašos ant užuomazgų ir stiebų. Suminkštėję stiebai

Užkrėsta dirva; sėjomainos nesilaikymas

Supuvę vaisiai; užuomazgų ir stiebų žūtis, dalies derliaus žūtis

Miltligė

Baltos dėmės ir baltos apnašos ant lapų.

Oro drėgmės pertekliai; drėgmės pertekliai ant lapų; laistymo stoka; piktžolės kaimynystėje; užkrėsta dirva

Lapų džiūvimas; neišsivystę vaisiai; nekokybiškas ir prastas derlius

Geltonoji cukinijų mozaika

Gelsvai žalsvos dėmės ant lapų kraštų ir viso paviršiaus. Susirietę lapai. Pūslės ant lapų

Amarai; sėjomainos nesilaikymas; piktžolės kaimynystėje

Vaisių deformacija; sulėtėjęs vystymasis; mažas derlius

Rauplės

Rudos dėmės šviesiu apvadu ant lapų. Skylės lapuose

Užkrėsta dirva; užkrėstos nebeicuotos sėklos; sėjomainos nesilaikymas; nesterilūs daržo įrankiai

Nekokybiškas derlius, sugadinti vaisiai

cukinijų ligos

Cukinijų miltligė

FizimiteStiprinti ir apsaugoti augalus verta natūraliomis priemonėmis. Unikalus produktas yra FIZIMITE – tai koncentruotas, maitinantis, augalus apsaugantis mikroelementų derinys. Juo purškiant augalai sustiprinami, patikimai didinamas jų produktyvumas. FIZIMITE efektyviai nuplauna augalų paviršių nuo kenksmingų organizmų ir natūraliu būdu pagerina augalų gynybos sistemą. Dėl to augalai gali patys apsiginti nuo kenkėjų ir ligų. FIZIMITE padeda apsisaugoti nuo lapų susisukimo, deformacijų, apnašų, dėl pažeidimų atsirandančių gelsvų dėmelių abiejose lapų pusėse, voratinklių susidarymo tarp lapų, lapų kritimo, baltų apnašų susidarymo.

cukinijų ligos

Pilkasis puvinys ir jo piktadarystės pavyzdys - supuvęs vaisius.

 

Cukinijų kenkėjai

Kenkėjas

Priežastys

Žala

Amarai

Piktžolės kaimynystėje. Užkrėstos lauko gėlės kaimynystėje. Apleisti nedirbami laukai kaimynystėje. Šilti orai, šiltai drėgna aplinka

Išsekę lapai, stiebai, užuomazgos. Vaisių vystymosi sulėtėjimas. Augalo žūtis. Dalies derliaus praradimas.

Daiginė muselė

Sėjomainos nesilaikymas; neįdirbta neperkasta dirva prieš sėjimą; užkrėsta dirva; piktžolės kaimynystėje;

Daigų suvytimas arba žūtis.

Voratinklinė erkė

Piktžolės kaimynystėje; karšti sausi orai; užkrėsta dirva; nedezinfekuotas šiltnamio vidus

Lapų išsekimas ir sudžiūvimas. Viso augalo sudžiūvimas ir žūtis. Prastas derėjimas ir mažas derlius.

Natūraliu būdu augalų kenkėjus padės išnaikinti naudingieji vabzdžiai. Juos į daržą pritrauksite naudodami MagiPal vabzdžių vilioklį. Tyrimais nustatyta, kad naudojant MagiPal naudingieji vabzdžiai kenkėjų skaičių sumažina net 40-80%. 

Padidinti natūralų augalų atsparumą nepalankiems aplinkos veiksniams galima naudojant žalios linijos produktus su skirtingais augaliniais ekstraktais ir mikroelementais - Matrifruit, Matrinal B, Mimox Zn, Altozan B/Zn, Alsupre S, Drekkar, Copfort.

Efektyviai augalų kenkėjus naikina bioinsekticidas NeemAzal. Tai Indijoje augančio medžio Azadirachta indica A.Juss ekstraktas, išskirtas iš šio medžio sėklų. Nupurškus šiuo bioinsekticidu prieskonines ar kitas daržoves ir vaisius, juos galima skinti ir vartoti greičiau nei apdorojus augalą bet kokiu kitu insekticidu.

Daugiau apie priemones nuo cukinijų ligų ir kenkėjų rasite paspaudę šią nuorodą

 

 

 Cukinijų patiekalai populiarūs Lietuvoje: cukinijų blynai, cukinijų apkepas, cukinijų pyragas.

cukinijų veisles

Piotr Šičiov

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Kategorijos straipsniai

Rudeninis vaismedžių purškimas

Vaismedžių purškimas rudenį, rudenis obelų, kriaušių, slyvų, trešnių vyšnių purškimas karbamidu ir monokalio fosfatu

Plastikinio lango montavimas

Geri PVC langai, langų montavimas į šiltinamąjį sluoksnį: darbo eiga ir detalės bei reikalingos medžiagos.

Saulės elektrinės įrengimas

Saulės elektrinės, saulės elektrinių moduliai, inverteriai, saulės baterijos, parama saulės elektrinėms, saulės elektrinės montavimas

Šiltinimas poliuretano putomis

Poliuretano putų šiltinimas, poliuretano putų charakteristikos skirtingiems mazgams, kuo skirasi atvirų ir uždarų porų poliuretano putos

Siloso gamyba

Silosas, žolės ir kukurūzų siloso ruošimas, kaip teisingai paruošti silosą, siloso fermentacija, siloso gamybos priedai

Azimina - naujas augalas kuris nustebins net patyrusį sodininką

Aziminos auginimas, aziminos sodinimas, aziminos dauginimas

Geriausi traktoriai

Kaip išsirinkti traktorių. Geriausių traktorių techninės charakteristikos

Raudonųjų serbentų auginimas

Raudonieji ir baltieji serbentai, serbentų sodinimas, serbentų priežiūra, serbentų ligos, serbentų kenkėjai, serbentų veislės

Žiedinė ekonomika regionuose

Kaip atgaivinti Lietuvos miestelius, miestelių žiedinės ekonomikos grandinės, verslai regionuose palaikantys vienas kitą

Paveikslėlis Pavadinimas Trumpas aprašymas Kaina
Benzininis generatorius nuoma Vilnius Benzininio generatoriaus nuoma Vilniuje Benzininio Generatoriaus Nuoma Vilniuje, Buitinio Elektros Generatoriaus Nuoma
Braškių daigai Molėtuose Braškių daigai Molėtuose Parduodami Gerų Veislių Elitiniai Braškių Daigai Molėtuose
Dailylentės pirčiai Vilniuje Dailylentės pirčiai Vilniuje Pirties Dailylentės Vilniuje, Liepos, Juodalksnio, Drebulės Dailylentės Vilnius
drėgmės surinkėjo nuoma Vilniuje Drėgmės surinktuvo nuoma Vilniuje Drėgmės Surinktuvas Nuoma Vilnius, Drėgmės Surinkėjas, Oro Džiovintuvas Nuoma Vilniuje, Oro Sausintuvo Nuoma Vilnius
Mediena karkasiniam namui Kaune Karkasinio namo statyba Kaune Karkasinių Namų Statytojai Kaune, Karkaso Surinkimas, Karkaso Montavimo Darbai, Karkasinio Namo įrengimas
karkasinio namo irengimas klaipedoje Karkasinio namo statyba Klaipėdoje Karkasinių Namų Statytojai Klaipėdoje, Karkaso Surinkimas, Karkaso Montavimo Darbai, Karkasinio Namo įrengimas
Karkasinio namo įrengimas Marijampolėje Karkasinio namo statyba Marijampolėje Karkasinių Namų Statytojai Marijampolėje, Karkaso Surinkimas, Karkaso Montavimo Darbai, Karkasinio Namo įrengimas Marijampolėje
Karkasinio namo įrengimas Panevėžyje Karkasinio namo statyba Panevėžyje Karkasinių Namų Statytojai Panevėžyje, Karkaso Surinkimas, Karkaso Montavimo Darbai, Karkasinio Namo įrengimas Panevėžyje
mediena karkasiniam namui_siauliuose Karkasinio namo statyba Šiauliuose Karkasinių Namų Statymas šiauliuose, Karkasinių Namų Statytojai šiauliuose, Karkaso Montavimo Darbai, Karkasinio Namo įrengimas
Laistymo įrengimas Klaipėda Laistymo sistemos Klaipėda Automatinio Laistymo Sistemos Klaipėda
lauko krosnelės kazanui Lauko krosnelė kazanui Lauko Krosnelės Kazanui , Lauko Krosnelė Kaune €80.00
Lauko terasos įrengimas Vilniuje Lauko terasos įrengimas Vilniuje Wpc, Medžio Plastiko Kompozito, Hpl, Medienos Terasinės Lentos Vilniuje, Terasos Montavimas Vilniuje
Malkinė pirties krosnelė Kaune Malkinė pirties krosnelė Kaune Malkinė Krosnelė Pirčiai Kaune, Prekyba Malkinėmis Pirties Krosnelėmis Kaune Ir Kauno Rajone, Kaišiadoryse
Beržinės malkos Molėtuose Malkos rąsteliais ir kaladėlėmis Molėtuose Prekyba Kaladėlėmis, Rąsteliais Molėtuose Ir Molėtų Rajone, Atvežimas į Vietą
Metalinė pavėsinės grilinė Kaune Metalinė pavėsinės grilinė Kaune Metalinė Lauko Krosnelė Pavėsinei Kaune Ir Kauno Rajone, Lauko Krosnelių Gamyba Kaišiadoryse
naujų traktorių kainos Nauji traktoriai kaina Naujų Traktorių Kainos, Naujo Traktoriaus Kaina, Vidutinio Galingumo Traktorius, Mažo Galingumo Traktorius
Nuotekų valymo įrenginių montavimas Vilnius Nuotekų valymo įrengimas Vilnius Biologiniai Nuotekų Valymo įrenginiai Vilniuje
Nuotekų valymo įrenginiai Vilnius Nuotekų valymo įrenginys Vilnius Buitinių Nuotekų Valymo įrenginiai Vilniuje
Obuolių traškytuvas Obuolių sulčių presas Sraigtinis, Rankinis Presas Obuoliams Spausti, Pirkite Internetu
Oro kompresorius nuoma Vilnius Oro kompresoriaus nuoma Vilniuje Oro Kompresoriaus Nuoma Vilniuje, Profesionalaus Oro Kompresoriaus Nuoma Vilnius
Skaldytos malkos Molėtuosee Skaldytos malkos Molėtuose Prekyba Skaldytomis Beržinėmis, Pušinėmis, Sausomis Malkomis Molėtuose
sklypo lyginimas Moletai Sklypo lyginimas Molėtai Vikšrinio Ir Ratinio Bobkato , Račioko Nuoma Molėtuose, Traktoriaus Teritorijos Tvarkymui Nuoma Molėtų Rajone
statybinė mediena molėtuose Statybinė mediena Molėtuose Prekyba Statybine Mediena Molėtuose, Pigi Statybinė Mediena, Statybinė Mediena Gera Kaina
Terasos įrengimas Alytuje Terasos įrengimas Alytuje Terasų Lentos Alytuje, Terasų Statyba Alytus, Terasų Plytėlės Alytaus Apskrityje, Wpc Terasinės Lentos Alytaus Rajone, Terasos Grindys Alytuje, Medinės Terasos Lentos Alytaus Apskrityje
Terasos įrengimas Kaune Terasos įrengimas Kaune Terasų Lentos Kaune, Terasų Statyba Kaunas, Terasų Plytėlės Kauno Apskrityje, Wpc Terasinės Lentos Kauno Rajone, Terasos Grindys Kaune, Medinės Terasos Lentos Kauno Apskrityje
Terasos įrengimas Klaipėdoje Terasos įrengimas Klaipėdoje Terasų Lentos Klaipėdoje, Terasų Statyba Klaipėda, Terasų Plytėlės Klaipėdos Apskrityje, Wpc Terasinės Lentos Klaipėdos Rajone, Terasos Grindys Klaipėdoje, Medinės Terasos Lentos Klaipėdos Apskrityje €60.00
Terasos įrengimas Kėdainiuose Terasos įrengimas Kėdainiuose Terasų Lentos Kėdainiai, Terasų Statyba Kėdainiuose, Terasų Plytėlės Kėdainiai, Wpc Terasinės Lentos Kėdainių Rajone, Terasos Grindys Kėdainiuose, Medinės Terasos Lentos Kėdainių Rajone
Terasos įrengimas Marijampolėje Terasos įrengimas Marijampolėje Terasų Lentos Marijampolėje, Terasų Statyba Marijampolė, Terasų Plytėlės Marijampolės Apskrityje, Wpc Terasinės Lentos Marijampolės Rajone, Terasos Grindys Marijampolėje, Medinės Terasos Lentos Marijampolės Apskrityje
Terasos įrengimas Mažeikiuose Terasos įrengimas Mažeikiuose Terasų Lentos Mažeikiai, Terasų Statyba Mažeikiuose, Terasų Plytėlės Mažeikiai, Wpc Terasinės Lentos Mažeikių Rajone, Terasos Grindys Mažeikiuose, Medinės Terasos Lentos Mažeikių Rajone
Terasos įrengimas Panevėžyje Terasos įrengimas Panevėžyje Terasų Lentos Panevėžyje, Terasų Statyba Panevėžys, Terasų Plytėlės Panevėžio Apskrityje, Wpc Terasinės Lentos Panevėžio Rajone, Terasos Grindys Panevėžyje, Medinės Terasos Lentos Panevėžio Apskrityje