Vaismedžių purškimas pavasarį
Atnaujinta: 2021-04-14

    Vaismedžių purškimas pavasarį yra viena iš teisingos sodo agrotechnikos priemonių. Pavasarinis purškimas leidžia apsaugoti medžius nuo grybelių, ligų ir kenkėjų. Taip pat purškiamos trąšos kurios leidžia sustiprėti pumpurams ir tai užtikrina didesnį derlių.

   Prieš purškiant sodą reikėtų paruošti. Kuo tvarkingesnis bus sodas, tuo mažiau reikės purškalų. Vaismedžiai prieš purškimą apgenimi, nuimami išdžiuvę vaisiai. Verta nepatingėti išrinkti krituolius nuo žemės. 

  Dažniausiai pavasarį purškiama tris kartus. Pirmą kartą kiek sušilus orams, antrą kartą prieš žydėjimą ir trečią kartą po žydėjimo. Pramoniniuose soduose purkškiama daugiau, jau saugant vaisius nuo ligų ir kenkėjų. Tačiau mėnuo prieš derliaus nuėmimą turėtų būti pabaigti visi purškimai.

   Vaismedžių purškimui palaukiama nevėjuota ir nesaulėta diena, geriau pavakarė. Reikėtų pasiaiškinti ar nenusimato artimiausiu metu lietus. 

  

  Pirmasis pavasarinis purškimas

   Pirmasis purškimas daromas siekiant susilpninti ir sunaikinti rauples, moniliozę, milktis ir kitokius  grybelius ir ligų sukėlėjus. Tradičiškai pirmąjame vaismedžių purškime naudojamas vario sulfatas. Vario sulfatas yra universalus kenkėjų ir ligų naikintojas. Tiek kenkiančius vaismedžių medienai, tiek vaisiams. Gryno vario sulfato norma purškimui 100 g/10 l vandens.
   Taip pat naudojami mišiniai su vario sulfato pagrindu. Vario sulfato 100g ir kalcinuotos sodos 125 g mišinys dar vadinamas Burgundijos mišiniu. Šis kiekis skirtas 10 litrų vandens.
  Kažkada Prancūzijos vynuogynams purkšti buvo išrastas Bordo mišinys. Tai 100 g vario sulfato ir 50 g gesintų kalkių. Šis mišinys maišomas su 10 litrų vandens.
  Nuo samanų galima panaudoti geležies sulfatą. Norma 10 litrų maišoma su 200g geležies sulfato miltelių. Samanos medžiui nekenkia, tačiau jose žiemoja ir laikosi kenkėjai ir grybelių sporos. Geriau laikysis padidinus skysčio lipnumą įdėjus kalio muilo. 0,5 kg 10 litrų vandens maišomas žalias skystas kalio muilas.
  Optimali purškimo temperatūra apie 10 laipsnių. Purškiama ant plikų medelių nes mišinys nudegins jaunus lapelius.

Vaismedžių purškimas pavasarį

Pukšdami apsaugome atviras kūno vietas. Naudojame akinius, kaukę, galvos dangalą. Purškimui geriausia naudoti pompinį purkštuvą kabinamą ant nugaros.

 

 Antrasis vaizmedžių purškimas

Antrasis purškimas daromas prieš žydėjimą. Purškimui naudojami sisteminiai fungicidai.  Fungicidai gana kinta prekyboje. Dabar populiariausi Score (2ml / 10 l vandens) ir Topas fungicidai ( 5 ml / 10 l vandens). Kartu gali būti maišomi insekticidai. Naudojami biologiniai Neemazal ( 50 ml/10l) ir Mavrik ( 5ml/10 l vandens). 
  Optimali purškimo temperatūra apie 15 laipsnių.
 

  Trečiasis vaismedžių purškimas

Trečiasi vaismedžių purškimas atliekamas jau po žydėjimo. Jo tikslas sunaikinti sparčiai besiveisiančius kenkėjus. Po žydėjimo  pasimato per žiemą atmirusios šakelės. Dažniausiai šiuo metu išpjaustomos slyvų ir vyšnių šakelės.
  Naudojami tie patys sisteminiai fungicidai ir insekticidai kaip ir antrojo vaismedžių purškimo metu. 

  Dar po poros savaičių išlenda amarai. Išduoda juos susisukę jauni lapai. Galima amarus išnaikinti natūraliais insekticidais. Supjausčius 400g kiaulpienių šaknų užpilama 10 litrų šilto vandens. Palaikoma nuo 3 valandų iki pusdienio ir turim puikią priemonę nuo amarų.

 Purškimai pagal vaismedžius

Obelų purškimas daromas saugant nuo moniliozės ( vaisių puvinio), rauplių, miltligės ir  kitų ligų. Rauplių sporų daug pernykščiuose lapuose, sudžiuvusiuose vaisiuose, samanose. Antrojo purškimo metu svarbu sunaikinti obelinius žiedgraužius. Jie deda kiaušinėlius į pumpurus, taip pat pat juos išgraužia. Reikia atidžiai stebėti obelis kurių mediena nėra atspari vėžinėms ligoms. Užkrėstos vietos išpjaustomos, purškiamos fungicidais, vario sulfatu. Stipriau pažeistas vietas galima užtepti moliu su vario sulfatu.

Obelų purškimas

Obelims trūkstant boro skilinėja odelė, greitai įsimeta puvinys. Lietuvoje boro preparatais neprekiaujama, bet galima atsisiųsti iš užsienio. 10 l įdedamas šaukštelis boro rūgšties. 

Obelų purškimas 

Kriaušių purškimas panašus kaip obelų. Visumoje kriaušės mažiau prisitaikiusios mūsų klimatui nei kriaušės. Labai kenčia nuo kriaušinių rūdžių. Ypač kai arti auga kadagiai ir pušys. Sporos žiemoja pažeistose šakutėse, vėliau persikelia ant lapų, šakučių ir vaisių. Purškimas vario sulfatu ir kitais fungicidais stabdo ligos plitimą. Daug žalos padaro lapsukiai ir žiemsprindžiai. Verta panaudoti feromonines gaudykles.

Kriaušių purškimas

Jaunais kriaušių lapeliais labai mėgsta maitintis įvairių kenkėjų vikšrai. Padeda Mavrik tipo insekticidai purškiant po žydėjimo.

purškimas nuo kriaušių ligų

Kriaušinės rudys viena iš labiausiai paplitusių kriaušių ligų. Sergant rudenį surenkami ir sudeginami lapai. Pavasarį purškiama vario sulfato preparatais.

 Kaulavaisių ( slyvų, vyšnių, trešnių, abrikosų ir persikų) purškimas skirtas apsaugoti nuo moniliozės. Be purškimo vario sulfatu  labai svarbu pašalinti moniliozės pažeistas šakutes. Liga labai pavojinga galinti per metus sunaikinti visą medelį. Dažnai patys sodininkai moniliozę perneša naudodami nedezinfekuotus įrankius. Simptomai staigiai nudžiuvę lapai, šakelės.
  Vyšnios purškiamos nuo kokomikozės. Pastebėjus simptomus purškimai daromi ne tik tradiciškai pavasarį, bet ir vegetacijos metu bei po derliaus nuėmimo. Padeda Topas. 
  Abrikosams ir persikams pavojinga tofnirozė. Simptomas susigarbanoję lapai, tampa šviesesnės žalios  spalvos kuri pereina į gelsvai rausvą spalvą. Išdžiūna, nukrenta, šakos taip pat išdžiūna. Pažeistos augalo dalys šalinamos, gali padėti sisteminis fungicidas Topas.

Kaulavaisių purškimas pavasarį

Tofnirozės pažeistas persikas. Pažeistos šakos ir šakelės šalinamos ir deginamos. 


   Slyvos taip pat turi daugybę pavojingų ligų. Paminėti verta šratligę. Simptomas atsirandančios skylutės lapuose. Skylės didėja, augalas silpnėja, vaisiai mažėja, kreivėja. Padės vario preparatai.
  Šilauogių purškimas pavasarį padeda apsisaugoti nuo keleto ligų. Purškiama ankstyvą pavasarį prieš žydėjimą. Pavojingi stiebų dieguliagrybiai, filoktiktozė. Purškiama vario preparatais. Nors visumoje teisingai prižiūrimos, genimos šilauogės gana atsparios ligoms.
  Vynuogės purškiamos ankstyvą pavasarį prieš pumpurų brinkimą. Purškiama vario sulfato preparatais.
  Agrastai purškiami kovo mėnesį. Pavojingiausios  ligos agrastų valktis ir deguliai. Purškiama vario preparatais.  Iš kenkėjų pavojingas agrastinis geltonasis pjūklelis.

Purškimas nuo agrastų ligų

Agrastų valktis. Lapai pasidengia puriu baltu apnašu. Liga perina į uogas, lapai ir uogos krenta, smulkėja. Padės sisteminis fungicidas Topas


  Serbentai purškiami kovo mėnesį, temperatūrai pakilus iki 10 laipsnių. Purškiama nuo grybinių ligų ir kenkėjų. Pavojingos grybinės ligos serbentų miltligė ir deguliai. Pavojinga serbentinė erkutė žiemojanti pumpuruose. Simptomas nenatūraliai išsipūtę pumpurai pavasarį.

 Purškimas nuo serbentų ligų

Ligos pažeisti serbentų stiebai.

 

Vario sulfato naudojimas

Vario sulfatas ir jo preparatai išlieka universaliausia priemonė nuo vaismedžių ir vaiskrūmių ligų. Vario sulfatas turi kelių lygmenų poveikį. Jis naikina grybelį, stabdo grybelių vystymąsi iš sporų. Taip pat varis reikalingas augalui ir jo pakankamas kiekis stiprina natūralų vaismedžių imunitetą. Augalas tampa atsparesnis neigiamam aplinkos poveikiui, ligoms ir kenkėjams.
  Purškiant vario sulfatas nemaišomas su geležies sulfatu. 

Vario sulfato naudojimas

Vario sulfatas ir geležies sulfatas naudojami purškiant kol neprasidėjo vegetacijos laikas. Purškiami ant lapų jie juos gali nudeginti.

Purškimas nuo vaismedžių vėžio

Vaismedžio vėžys. Dažniausiai užnešamas naudojant nešvarius įrankius, ypač dirbant lietingu oru. Gydomas labai sunkiai. Išpjaustomos pažeistos vietos, tepama molio ir vario sulfato mišiniu, kad veiktų pažeistą vietą pastoviai. Būtinai dezinfekuoti po darbo ar prieš pjaustant kitas medžio šakas. Nuopjovos deginamos. 

 

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Kategorijos straipsniai

Siloso gamyba

Silosas, žolės ir kukurūzų siloso ruošimas, kaip teisingai paruošti silosą, siloso fermentacija, siloso gamybos priedai

Azimina - naujas augalas kuris nustebins net patyrusį sodininką

Aziminos auginimas, aziminos sodinimas, aziminos dauginimas

Geriausi traktoriai

Kaip išsirinkti traktorių. Geriausių traktorių techninės charakteristikos

Raudonųjų serbentų auginimas

Raudonieji ir baltieji serbentai, serbentų sodinimas, serbentų priežiūra, serbentų ligos, serbentų kenkėjai, serbentų veislės

Žiedinė ekonomika regionuose

Kaip atgaivinti Lietuvos miestelius, miestelių žiedinės ekonomikos grandinės, verslai regionuose palaikantys vienas kitą

Automatinės katilinės įrengimas

Išmaniosios katilinės įrengimas, automatizuotos katilinės su akumuliacine talpa, katilinės ir akumuliacinės talpos galingumo skaičiavimas, katilinės sujungimas su atsinaujinančios energijos įranga

Triušių auginimas

Triušių auginimo sąlygos, triušių šėrimas, triušių veisimo patarimai. Geriausios triušių veislės

Namo statyba iš polistireno blokelių

Liktiniai klojiniai iš ICF neoporo blokelių, monolintinės sienos betonavimas. Pamatų, lauko sienų, angokraščių, kampų armavimas

Nuotekų valymo įrengimas

Buitiniai nuotekų valymo įrenginiai, biologinio nuotekų valymo įrengimas, kaip įrengti buitinius nuotekų valymo įrenginius