Parduotuvėse žiediniai kopūstai beveik visada būna kreminės baltos spalvos, tačiau augindami savus galite mėgautis patraukliais ir skaniais geltonais, žaliais ar violetiniais. Nepriklausomai nuo spalvos, jų skonis toks pat: švelnus, šiek tiek saldus, šiek tiek riešutinis. Žiediniai kopūstai yra vertingas dietinis maistas vaikams ir ligoniams, nes juose yra lengvai virškinamų baltymų ir mažai ląstelienos. Žiediniuose kopūstuose labai daug vitaminų C, B1, B2 ir K, taip pat palyginti daug baltymų, riebalų, neazotinių ekstraktinių medžiagų, cukraus, karotino, kalio, kalcio, geležies ir retai daržovėse aptinkamos veikliosios medžiagos cholino. Juose yra daug mažiau ląstelienos, todėl jie yra lengviau virškinami nei gūžiniai kopūstai.
Žiedinių kopūstų auginimas gali būti iššūkis pradedantiesiems daržininkams, nes jie jautresni aplinkos sąlygoms, dirvožemio kokybei ir turi savų auginimo gudrybių, todėl jų auginimui reikia daug dėmesio ir žinių. Nepalankiomis sąlygomis žiediniai kopūstai gali suformuoti mažus žiedynus, neturinčius prekinės vertės. Net trumpalaikis dirvos užliejimas gali lemti žiedynų formavimosi sulėtėjimą arba spalvos pakitimą, todėl žiediniams kopūstams žiedynų formavimosi fazėje reikia visų pagrindinių maisto medžiagų, pakankamai drėgmės ir azoto.
Žiediniai kopūstai užima nemažai vietos, jiems reikia turtingos, gilios dirvos ir daug laistyti. Žiediniai kopūstai yra saulę mėgstantys vėsaus sezono augalai, kuriuos galima auginti pavasarį ir rudenį. Norint savo ūkyje auginti tinkamiausią ir produktyviausią žiedinių kopūstų veislę, patartina kiekvienais metais auginti kelias skirtingas veisles ir registruoti, kada jos pasodintos ir nuimtas derlius. Tai bene geriausias būdas išsiaiškinti ir pasirinkti ūkiui tinkamiausią ir labiausiai pritaikytą žiedinių kopūstų veislę.
Sodinimo vietos žiediniams kopūstams parinkimas ir paruošimas
Žiediniai kopūstai iš visų kopūstinių daržovių yra labiausiai imlūs dirvožemiui, todėl tinkamai paruoštame dirvožemyje jų derlius ir kokybė bus geresni. Geriausia humusinga (nuo 2,5 %) ir gerai sukultūrinta lengvo priemolio dirva, kurios pH 6,5-7,5. Dirvoje turi būti labai daug organinių medžiagų; prieš sodinimą į lysvę įmaišykite seno mėšlo ir (arba) komposto.
Ankstyvesniam auginimui galima pasitelkti priesmėlį, tačiau tada pageidautina, kad būtų kritulių. Žiediniai kopūstai nemėgsta užmirkusios dirvos. Geriausiai jie auga 15-20 °C temperatūroje, o didesnis derlius ir geresnė kokybė gaunama, kai jie auginami atviroje saulėtoje vietoje. Pavėsyje lapai būna dideli, o žiedynai maži.
Pavasarį auginant žiedinius kopūstus į dirvą įterpkite mineralinių trąšų. Azotu (N) tręšiama 160-200 kg/ha, o vėlyvųjų ir perdirbti skirtų veislių - 180-240 kg/ha. Maždaug 50-60 % azoto normos išberiama prieš sodinimą, o likusi dalis tręšiama papildomai augalams augant. Fosforo (P2O5) trąšų norma, kaip ir kitiems kopūstiniams augalams, yra 50-80 kg/ha, o kalio (K2O) - 200-280 kg/ha. Nors žiediniams kopūstams reikia daug maisto medžiagų, būtina iš anksto atlikti dirvožemio agrocheminius tyrimus ir, atsižvelgiant į dirvožemio analizę, koreguoti trąšų normas.
Žiedinius kopūstus geriausia sodinti po bulvių, agurkų arba ankštinių augalų. Jiems nereikėtų gailėti nei trąšų, nei vandens (naudinga purkšti). Jie ypač jautrūs drėgmės trūkumui esant 6-7 lapeliams, žiedynų formavimosi pradžioje. Jei karšta ir trūksta drėgmės, lapai nustoja augti, o žiedynai būna maži ir nederlingi. Rekomenduojama du ar tris kartus papildomai tręšti. Svarbiausia atkreipti dėmesį į tai, kad žiediniai kopūstai turi turėti pakankamai visų pagrindinių maisto medžiagų.
Žiedinių kopūstų daigų auginimas
Ankstyviausiems sodinukams daigus rekomenduojama auginti dėžutėse, polimerinėse kasetėse (daigyklose) arba polimeriniuose puodeliuose, tačiau jei žiediniai kopūstai auginami šiltnamyje, juos reikia sėti tiesiai į dirvą. Polimerines kasetes (daigyklas) lengva pernešti ir perkelti. Jas galima naudoti kelerius metus, tačiau jas reikia dezinfekuoti (kalio permanganato tirpalu, karštu vandeniu ir pan.). Naudojant kasetes sutaupomos durpės, vanduo, be to, persodinant sumažėja daigų stresas: šaknys nepažeidžiamos, nes būna su žemės gumulėliu. Kasetėse auginami daigai geriau prigyja. Žiedinių kopūstų daigai nuimami per 7-10 dienų.
Žiedinių kopūstų daigai laistomi gausiai, bet retai. Jei daigų lapai šviesiai žali, juos reikia tręšti amonio salietros tirpalu (20 g /10 l vandens). Po tręšimo daigus vėl reikia palaistyti švariu vandeniu. Kad daigai augtų sveiki, patartina juos palaistyti 0,15 % previkuro (fungicido, naikinančio daržovių ligų sukėlėjus) tirpalu. Tuomet mažesnė tikimybė, kad jie susirgs juodąja kojele. Juodoji kojelė plinta, kai augalams per šalta, per drėgna, per tankiai, prastai vėdinama arba jie pasodinti netinkamo rūgštingumo dirvoje. Tinkamai išauginti ir užgrūdinti žiedinių kopūstų daigai turi būti sveiki, neišsikeroję, sodriai žali, neužsikrėtę juodąja kojele ir su gerai išsivysčiusia šaknų sistema. Ankstyvųjų kopūstų daigai turi turėti 5-6 lapus, vidutinio ankstyvumo ir vėlyvųjų - 4-5 lapus.
Vėlyvesnius žiedinius kopūstus galima sėti tiesiai į dirvą lauke balandžio pabaigoje-gegužės pradžioje. Daigai lauke užauga per 25-30 dienų. Ankstyvųjų kopūstų daigai auga 45-55 dienas, o vidutinio vėlyvumo ir vėlyvųjų - 35-40 dienų (priklausomai nuo sėjos laiko). Žiedinių kopūstų sėklas rekomenduojama sėti maždaug 1 cm gylyje; 400-500 sėklų/m² 18-20 °C temperatūroje. Jos sudygsta per 3-5 dienas, žemesnėje temperatūroje - per 8-10 dienų. Po sudygimo rekomenduojama 4-7 dienas palaikyti 6-10 °C dienos ir nakties temperatūrą. Auginant kopūstų daigus šiltnamyje, būtina nuolat intensyviai vėdinti šiltnamį.
Žiedinių kopūstų sodinimas
Sodinimui skirta dirva turi būti puri, giliai įdirbta ir pakankamai drėgna. Geriausia dirvą įdirbti prieš pat sodinimą ir ją suvoluoti, nes suvoluotas paviršius apsaugo nuo išdžiūvimo. Sodinimui paruoštas plotas turėtų būti tokio didumo, kokį sugebėsite apsodinti per vieną dieną. Prieš sodinimą, ypač ankstyvą pavasarį, daigus reikėtų grūdinti palaipsniui mažinant temperatūrą ir drėgmę. Netipiškus, nesveikus, deformuotus ir augimo viršūnėje sustorėjusius augalus reikia atmesti. Peraugusių daigų sodinti negalima. Mechanizuotai auginant žiedinius kopūstus, daigai sodinami daigų sodinamąja, kuri dėl unikalaus žingsninio mechanizmo ir iki 5 000 daigų per valandą į vieną eilutę sodinimo greičio pasiekia aukštą sodinimo kokybę. Priklausomai nuo pasirinktos veislės, viename hektare pasodinama 40-55 000 žiedinių kopūstų daigų.
Žiediniai kopūstai ūkyje ir savo reikmėms sodinami rankomis. Jei savo daigus auginote dėžutėse, pasistenkite juos iškasti su kuo didesniu žemės grumstu. Prieš sodinant daigų šaknis reikia kruopščiai apžiūrėti, kad būtų laikomasi pirmiau minėtų kokybės reikalavimų. Nors kopūstai nėra tokie mėgstantys saulę ir karštį kaip agurkai ar pomidorai, jiems, kaip ir daugumai ilgaamžių daržovių, reikia daug šviesos. Todėl nepatartina jų sodinti po medžiais ar kitose pavėsingose vietose.
Žiediniai kopūstai reikalauja daug vandens, ypač žiedynų formavimosi laikotarpiu, todėl, jei dirva sausa, po pasodinimo būtina lengvai palaistyti apie 10 l/m2 , kad būtų užtikrintas tinkamas augimas. Praėjus maždaug 4 savaitėms po pasodinimo, augalus geriau laikyti šiek tiek sausiau, kad jie geriau įsišaknytų, o formuojantis žiedynams laistyti pagal poreikį, tačiau stengtis jų neperlaistyti ir neleisti, kad jie supurentų dirvą. Taip pat labai svarbu pasirinkti tinkamą laistymo indą ir laistyti, kai nėra vėjo.
Žiedinių kopūstų auginimas ir priežiūra
Vienas iš svarbiausių žiedinių kopūstų priežiūros kriterijų yra kopūstų daigų kaupimas. Kai kopūstai užauga, sutvirtėja ir išleidžia tvirtus lapus (praėjus 15-20 dienų po pasodinimo), jie apkaupiami. Kai kopūstų daigai apkaupti, jie iš stiebo išleidžia papildomas šaknis, kurios sustiprina šaknų sistemą ir leidžia augalui iš dirvožemio paimti daugiau maisto medžiagų. Kopūstai kaupiami 2-3 kartus kas 15-20 dienų. Žiedinius kopūstus geriausia kaupti po lietaus ar laistymo, kad drėgna dirva būtų arčiau stiebo ir augalas greičiau išleistų papildomas šaknis.
Norint išauginti gerą žiedinių kopūstų derlių, dirvos paviršių reikia nuolat purenti, kad į dirvą patektų oro ir mažiau garuotų vanduo. Šiuo tikslu tarpueiliai tarp eilučių išpurenami, kartu sunaikinamos pradėjusios augti piktžolės. Tai reikėtų kartoti kas 10-15 dienų ir po kiekvieno gausesnio lietaus ar laistymo, kai dirvos paviršiuje susidaro pluta. Per auginimo sezoną dirva turi būti purenama bent 3-5 kartus. Tarpueiliai purenami rankomis arba traktoriniu kultivatoriumi.
Didžiausias žiedinių kopūstų derlius gaunamas, kai žiediniai kopūstai papildomai tręšiami organinėmis ir mineralinėmis trąšomis. Pirmą kartą papildomai tręšiama praėjus 10 dienų po pasodinimo. Antrą kartą tręšiama po 15-20 dienų, o trečią kartą tręšiama, kai tik pradeda formuotis žiedai. Pirmasis tręšimas atliekamas mineralinių azoto trąšų tirpalu, o antrasis ir trečiasis - sausomis mineralinėmis trąšomis. Jei azoto trąšos įterpiamos pavėluotai, augalai pradeda skursti ir suformuoja mažus, deformuotus žiedynus. Žiedinių kopūstų augimo metu būtina stebėti mikroelementų boro ir molibdeno pakankamumą.
Auginimo metu būtina kasdien tikrinti kopūstų plotą, kad žiedinių kopūstų galvutės neprarastų prekinės vertės ir baltos spalvos. Pasirodžius galvutėms, padaromas šešėlis, nuplėšiant vieną lapą nuo virš žiedyno esančio lapo ir juo uždengiant žiedyną. Tai daroma, kai galvutė (žiedynas) yra graikinio riešuto dydžio.
Žiedinių kopūstų derliaus nuėmimas
Žiedinių kopūstų derlių reikia nuimti nevėluojant. Galvutės (žiedynai) suyra, todėl reikia saugotis, kad galvutės nebūtų paliestos. Priklausomai nuo numatomo naudojimo, žiediniai kopūstai turėtų būti nuimami lauke ir dedami tiesiai į komercinę pakuotę. Žiedinių kopūstų derlius nuimamas pasirinktinai, nupjaunant susiformavusias galvutes. Galvutės turi būti iki 8 cm skersmens, o lapai nupjaunami 2-3 cm virš galvutės, kad būtų apsaugoti nuo sužalojimų. Galvutės nuimamos visos iki šalnų, nes jos užšąla esant -2 °C temperatūrai, o išdygusios greitai genda. Žiediniai kopūstai po užšaldymo ilgiau laikyti netinka, todėl juos reikia suvartoti iš karto. Tinkamai nuimtas žiedinių kopūstų derlius atšaldomas sandėlyje ir tik tada parduodamas, saugomas arba perdirbamas.
Žiedinių kopūstų ligos ir kenkėjai
Juodoji kopūstų kojelė (diegavertis). Ši liga pažeidžia kopūstų, agurkų, pomidorų ir kitų daržovių daigus. Liga labiausiai kenkia šiltnamiuose. Atviroje aplinkoje ir lauke ji rečiau pasitaiko.
Kopūstų šakniagumbis. Ši grybinė liga pažeidžia ne tik kopūstus, bet ir kitas giminingas daržoves, pavyzdžiui, ropes, ridikėlius ir svidres. Be čia paminėtų daržovių, šakniagumbis pažeidžia ir kai kurias piktžoles, pavyzdžiui, žirnius, karves, petražoles ir kt.
Kopūstų juodligė yra bakterinė kopūstų liga. Ja užsikrečiama nuo žemės, tačiau bakterija plinta ir per sėklas. Ligai plisti palankios sąlygos yra šiltas ir drėgnas oras.
Žiedinių kopūstų mozaika. Virusas pažeidžia daugelį kopūstinių augalų, bet daugiausia žiedinius kopūstus.
Žiedinių kopūstų bakterinė dėmėtligė. Šiai bakteriozei būdinga daugybė mažų (1-3 mm skersmens) tamsių dėmelių ant žiedinių kopūstų lapų gyslų ir gyslų. Iš pradžių jos atrodo vandeningos ir apskritos, vėliau, audiniams apmirštant, tampa rusvai pilkos arba rudos su beveik juodais kraštais, netaisyklingos ir galiausiai susilieja.
Pagrindiniai žiedinių kopūstų ligų išvengimo principai:
- geros kokybės sėklos be pesticidų;
- laikytis sėjomainos - nesodinti žiedinių kopūstų toje pačioje vietoje iki 3-4 metų;
- auginti daigus švarioje, neužkrėstoje dirvoje ir dezinfekuoti auginimo indus;
- nelaistyti daigų stipria vandens srove;
- kontroliuoti piktžoles.
Žiedinius kopūstus puola specifiniai kenkėjai, pavyzdžiui, kryžmažiediniai lapgraužiai, kopūstiniai stiebiniai paslėptastraubliai, kopūstinės musės, kopūstiniai amarai bei įvairūs lepidopteriniai kenkėjai ir visaėdžiai kenkėjai kaip ankštariniai paslėptastraubliai, lapgraužiai ir vikšrai, šiukšliniai vabalai ir lervos, kurmiai ir dirviniai šliužai.
Norėdami produktyviai panaudoti auginamas daržoves, turite jas apsaugoti ne tik nuo ligų, bet ir nuo kenkėjų. Chemijos pramonė gamina daug cheminių produktų, skirtų daržovių ligoms ir kenkėjams kontroliuoti, kurie gana plačiai naudojami daržininkystėje, tačiau reikia atsižvelgti į jų toksiškumą. Nesant galimybės aptikti toksiškų medžiagų likučių, nedidelės apimties daržovių augintojams reikėtų vengti naudoti toksiškus pesticidus. Apsaugoti nedidelį gūžinių kopūstų plotą nuo kenkėjų galima ir nenaudojant cheminių medžiagų. Jei kenkėjų nedaug, padės insekticidinių augalų, pavyzdžiui, kiaulpienių, pomidorų, bulvių, ugniažolių ir kraujažolių, nuovirai. Šie augalai skinami prieš žydėjimą arba jam pasibaigus. Tuomet jų insekticidinės savybės yra stipriausios. Nuovirui naudojami susmulkinti augalai. Nuoviru apipurškiami kopūstai arba purškiama rankiniu purkštuvu. Paruoštą nuovirą reikia sunaudoti tą pačią dieną.
Žiedinių kopūstų veislės
Atsižvelgiant į augimo laikotarpį, žiediniai kopūstai skirstomi į ankstyvąsias veisles, kurių galvutės (žiedynai) užauga po 80-100 dienų nuo sudygimo, o sėklos subręsta per 170-210 dienų, ir vėlyvąsias veisles, kurių galvutės (žiedynai) subręsta atitinkamai per 140-160 dienų ir 270-300 dienų.
UAB Sėkluva rekomenduojamos žiedinių kopūstų veislės
Veislė, hibridas | Vegetacija, dienos nuo pasodinimo | Aprašymas | |
Ardent F1 | 75-80 | Žiedynai rutuliški, labai balti, tankūs, 1,5-2,5 kg svorio, subtilaus skonio, itin gerai apgaubti lapų, tinkami šaldyti. | |
Ferrara F1 | 75 | Ankstyvas hibridas. Augalų šaknų sistema stipri, todėl geriau pakelia karščius. Žiedynai labai balti, tankūs, sunkūs, gerai uždengti lapų, tinkami šaldyti. | |
Nautilus F1 | 65-75 | Hibridas vasaros derliui. Žiedynai stambūs, ryškiai balti, uždengti lapų, ilgai negelsta, gero skonio ir geros prekinės išvaizdos. | |
Opaal | 45-55 | Viena iš ankstyviausių veislių, aužauga per 60 - 70 dienų nuo sudygimo. Tinka auginti šiltnamiuose, po priedangomis ir lauke. Žiedynai tankūs, apvalūs, ryškiai balti, apie 1 kg svorio, gerai uždengti lapų, vienodi, susiformuoja vienu metu, ilgai nepraranda prekinės išvaizdos. | |
Sunset F1 | 70-75 | Pirmas Prancūzų firmos „Clause" hibridas oranžiniais žiedynais. Daržovės augintinos rudens derliui. Žiedynai patrauklios išvaizdos, verdant nepraranda spalvos. Tinka vartoti šviežius. | |
Beta Moravoseed | 54-59 | Labai ankstyva veislė. Žiedynai nedideli, balti, kokybiški, negelsta. | |
Erfurter Vokietija | 60-65 | Ankstyva veislė, skirta vasaros ir rudens derliui. Žiedynai stambūs, balti. | |
Di Sicilia Violetto | 110-120 | Vidutiniškai vėlyva veislė. Žiedynai violetiniai (verdant pažaliuoja), vidutinio dydžio, 1-1,3 kg svorio, saldesni nei baltieji žiedynai. | |
Clipper F1 | 58-63 | Labai ankstyvas prancūziškas hibridas, tinkamas auginti šiltnamiuose, po priedangomis ir lauke. Žiedynai užauga stambesni ir geresnės kokybės nei kitų ankstyvų veislių. | |
Aviso F1 | 67-80 | Hibridas vasaros, rudens ir vėlyvo rudens derliui. Žiedynai labai kokybiški, gerai uždengti lapų. Tinka vartoti šviežius ir perdirbti. | |
Escale F1 | 90-100 | Vešlus hibridas rudens ir vėlyvo rudens derliui. Žiedynai sunkūs, tankūs, gražūs, gerai uždengti lapų, tinka pakuoti. | |
Optimist F1 | 120-130 | Idealus hibridas vėlyvam rudens derliui. Žiedynai apvalūs, sniego baltumo, sunkūs, gerai laikosi. Augalų lapai gerai uždengia žiedynus, saugodami juos nuo aplinkos poveikio. | |
Thalassa F1 | 70-90 | Hibridas rudens ir vėlyvo rudens derliui. Žiedynai dideli, sunkūs, gražūs, gerai apgaubti lapų, tinka pakuoti. |
Kategorijos straipsniai
Siloso gamyba
Silosas, žolės ir kukurūzų siloso ruošimas, kaip teisingai paruošti silosą, siloso fermentacija, siloso gamybos priedai
Azimina - naujas augalas kuris nustebins net patyrusį sodininką
Aziminos auginimas, aziminos sodinimas, aziminos dauginimas
Geriausi traktoriai
Kaip išsirinkti traktorių. Geriausių traktorių techninės charakteristikos
Raudonųjų serbentų auginimas
Raudonieji ir baltieji serbentai, serbentų sodinimas, serbentų priežiūra, serbentų ligos, serbentų kenkėjai, serbentų veislės
Žiedinė ekonomika regionuose
Kaip atgaivinti Lietuvos miestelius, miestelių žiedinės ekonomikos grandinės, verslai regionuose palaikantys vienas kitą
Automatinės katilinės įrengimas
Išmaniosios katilinės įrengimas, automatizuotos katilinės su akumuliacine talpa, katilinės ir akumuliacinės talpos galingumo skaičiavimas, katilinės sujungimas su atsinaujinančios energijos įranga
Triušių auginimas
Triušių auginimo sąlygos, triušių šėrimas, triušių veisimo patarimai. Geriausios triušių veislės
Namo statyba iš polistireno blokelių
Liktiniai klojiniai iš ICF neoporo blokelių, monolintinės sienos betonavimas. Pamatų, lauko sienų, angokraščių, kampų armavimas
Nuotekų valymo įrengimas
Buitiniai nuotekų valymo įrenginiai, biologinio nuotekų valymo įrengimas, kaip įrengti buitinius nuotekų valymo įrenginius
Naujausi straipsniai
Verslo skelbimai
Ilgalaikiai verslo skelbimai su kelių įmonių kontaktais surūšiuoti pagal pavadinimą
Straipsniai
Instrukciniai straipsniai abėcėlės tvarka