Medlieva grįžta į Lietuvos sodus. Taip galima teigti nes prieš pusšimtį metų laukinės medlievos gana stipriai buvo paplitusios soduose. Nereiklus augalas su skaniomis uogomis buvo beveik kiekviename sode. Gana smarkiai medlievos išplito ir laukinėje gamtoje, paukščiai pernešė sėklas iš sodų. Kurį laiką pamiršta medlieva naujai plinta tarp sodininkų. Populiarėjimui įtakos turi naujų veislių gausa, didesnės uogos, išnykęs specifinis kartumas. Deja lieka paukščiai labai dažnai susirenkantys didžiąją derliaus dalį.
Medlievų veislės
Medlieva atkeliavusi iš Amerikos, čia ji vadinama Amelanchier, iš indėnų kalbos Saskatoons. Kanadoje tai svarbi ir dominuojanti pramoninė uoginė kultūra. Veislių selekcija vystoma didinant uogas, švelninant skonį, ribojant atžalų kiekį. Dauginamos medlievos vegetatyviniu būdu iš šakučių. Yra daug dekoratyvinių medlievų, nesupainiokit pirkdami.
Lietuvoje galima surasti beveik visas populairiausias pramonines medlievų veisles auginamas Kanadoje. Klimatas Kanadoje panašus kaip Lietuvoje, galima drąsiai auginti ten paplitusias veisles.
Didžiausios medlievų uogos Thiessen veislės. Medlieva užauga apie 4,5 metro, apie 5 metrų apimties. Žydi kiek anksčiau nei kitos veislės, reikėtų skirti šiltesnę vietą - pietinis, pietvakarinis šlaitas, užuovėja. Uogos didelio žirnio dydžio, saldžios, be kartumo, skanios, subręsta nevienodai. Atžalų nedaug.
Thiessen medlievų veislė. Kiek tolygiau subręsta dideles uogas vedanti Martin veislė. Ji kilusi iš Thiessen.
Labai produktyvi Smokey medlievų veislė. Ji užaugina mažesnes uogas, bet jos labai gero skonio, kvapo. Bręsta netolygiai. Medis 4 metrų aukščio, 5 metrų skersmens. Išleidžia daug atžalų.
Centre - Thiessen, kairėje - Smokey medlievų veislė
Produktyvi ir miltligei atspari Honeywood medlievų veislė. Uogos kiek mažesnės nei Thiessen, bet labiau prie didelių. Galima auginti kur šalčiau, slėniuose. Aukštis apie 4,5 metro, plotis apie 3,5 metro.
Žemesnių medlievų veislė Northline užauga iki 3,5 metrų, tačiau turi net 5 metrų plotį. Uogos saldžios, kvapios, vidutinio dydžio. Leidžia daug atžalų.
Mažesnes, bet labai gero skonio uogų medlievų veislė Pembina. Augalas 4,5 metrų skersmens ir 4,5 metrų pločio. Atžalų nedaug.
Medlievų sodinimas
Vieta auginti medlievom parenkama saulėta, geriau su užuovėja - uogos bus skanesnės, didesnės. Idealus variantas pietinis, pietvakarinis šlaitas. Nors medlieva atsparus šalčiams augalas. Medlievas galima sodinti ratu kaip pievos akcentą. Pasidaro gražus ir naudingas miškelis gėlių pievoje.
Medlievai tinkamiausias apie 6 - 7 pH rūgštingumas, nors augs rūgštesnėje ir šarmingesnėje dirvoje. Mėgsta humusingus, puresnius priesmėlius. Nemėgsta aukštus gruntinius vandenis.
Pakeisti ir pagerinti nepalankaus dirvos tipo struktūrą bei pakoreguoti pH lygį galima, naudojant preparato Blackjak suspensiją, kurioje visą darbą atlieka naudingos gamtinės rūgštys – huminė, ulminė, fulvinė. Dirvos pH subalansavimu ir derlingumo padidinimu užsiima ir biologinė tręšimo priemonė Yokosan, išskirdama į dirvą derlingo sliekų biohumuso ekstrakto medžiagas.
Mikoriziniai grybai Hifas padidina skurdžių dirvų derlingumą. Svarbu tik žinoti, kad Hifas grybienai taikomi tam tikri apribojimai – kartu su hifais negalima naudoti fungicidų, kurie gali neutralizuoti visą naudingą Hifas poveikį.
Geriausias laikas medlievų sodinimui - pavasaris. Augalas sustiprėja ir pasiruošia žiemai. Rudenį sodintos medlievos dažnai nušala. Medlieva gana sunkiai pradžioje augantis augalas. Tikriausiai priežastis didelė pagrindinė šaknis su mažai mažų šaknelių. Tačiau po kelerių metų medlieva ima augti labai sparčiai. Dėl sulėtėjusio medlievos augimo daug sodininkų kaltina karkvabalio lervas nuėdančias dalį šaknų. Verta sodinti į dirvožemį kur šių lervų nėra arba nedaug. Atsargiai naudoti dažniausiai grambuolių kiaušinėliais ir lervutėmis užkrėstą kompostą.
Taip pat sunkiai medlievos atlaiko ir piktžolių konkurenciją. Prieš sodinant reikėtų gerai įdirbti dirvožemį pašalinant piktžoles, naudoti herbicidus naikinti piktžoles.
Derlingame, gana puriame dirvožemyje medlievai pakaks 50 - 60 centimetrų skersmens ir 60 centimetrų gylio duobės. Prastesniuose dirvožemiuose platiname iki 80 centimetrų gylio ir 80 centimetrų skersmens. Į apačią suverčiam viršutinį velėninį sluoksnį, galima su visa velėna. Duobę pildom komposto, neutralių durpių, derlingo dirvožemio mišiniu. Galima įdėti kiek fosforo ir kalio mineralinių trąšų.
Paruoštame grunte iškasam duobę šaknims, pripilam vandens. Kai susigeria dedame šaknis, jas ištiesinam ir užpilam sijotu dirvožemio mišiniu. Sutankinam, įstatom pagalius. Aukštesnius medelius reikėtų pririšti.
Sodinukų šaknis prieš sodinimą labai praverčia pamirkyti dezinfekuojančiame Vario sulfato tirpale. Labai svarbu nepersistengti su koncentracijos stiprumu, kad neapdeginti sodinuko šaknų. Medlievoms ruošiamas 1 %-inis Vario sulfato tirpalas, besilaikant griežtų proporcijų – 100 g : 10 l vandens.
O norint pagerinti sodinuko šaknų aklimatizaciją dirvinėje terpėje ir stimuliuoti jų sveiką augimą rekomenduojama 5 minutes pamirkyti jas ekologiško Kelpak ekstrakto tirpale. Mirkymui šis tirpalas ruošiamas santykiu 10 ml : 1 l vandens. Kelpak sudėtyje yra labai naudingų auksino ir citokinino hormonų, atsakingų už tokį teigiamą poveikį augalams.
Medlievos sodinukai
Medlieva dauginama vegetatyviniu būdu iš šakelių. Tinkamiausias sodinukas 30 - 60 centimetrų aukščio.
Optimalus medlievos sodinuko dydis
Medlievos sodinukai geriau prigis ir greičiau įsišaknys, jei šaknis iš kart po pasodinimo palaistyti Blackjak tirpalu iš huminių, fulvo, ulmo rūgščių, esančių dirvožemių sudėtyje.
Sodinukų šaknų prigijimą dirvoje ženkliai palengvina naudingų mikorizinių grybų Hifas mišinio mikroorganizmai. Mikorizinės grybienos hifai, aktyvizavus dirvoje, sudaro naudingą aljansą su pasodintų medlievų sodinukų šaknimis. Hifams ir sodinukams bendradarbiaujant vyksta papildomos stiprios šaknų sistemos susiformavimas, ko dėka medlieva pasisavins daugiau maistinių medžiagų ir vandens iš dirvos. Hifas suspensija pilama į sodinimo duobes tiesiai prieš sodinukų sodinimą.
Lauke medlievoms gali grėsti negatyvūs aplinkos faktoriai: naktinės šalnos, kruša, sausra ir vidurvasario karštis. Saugiai ir sveikai išgyventi šiuos nemalonumus padeda preparatas Terra Sorb Foliar, kurio sudėtyje esančios amino rūgštys atgaivins medlievas po patirto streso ir greičiau grąžins jas į normalią būklę. Terra Sorb Foliar ypatingai pagelbsti per sausrą, kadangi jo dėka augalo žiotelės užsidaro, išsaugodamos daugiau drėgmės viduje.
Sušvelninti nepalankių aplinkos sąlygų neigiamą įtaką medlievoms gerokai padeda saugus produktas AMINO PRO, kurio amino rūgštys skatina augalų regeneraciją atsiradus įvairiems pažeidimams. Į produkto sudėtį įeina net 19 amino rūgščių, labai svarbių augalams. Naudojant AMINO PRO žymiai paspartinamas maistinių elementų įsisavinimas per lapus, šaknis, augalai prisotinami gyvybinės energijos.
Medlievų priežiūra
Medlievos nėra reikalaujančios daug priežiūros. Pasodinus medlievą krūmą kas savaitę reikėtų laistyti skiriant apie 10 - 20 litrų vandens. Smėlėtose dirvožemiuose pasodintoms medlievoms verta įrengti lašelinį laistymą.
Prasidėjus vegetacijai laistymui naudokite tą patį Blackjak naudingų rūgščių suspensiją, ištirpdant ją santykiu 25 ml : 10 l vandens kiekvienam sodinukui. Tai paskatins geresnį sodinuko augimą ir įsišaknijimą. Aktyvaus augimo metu medlievas verta laistyti biostimuliatoriumi Kelpak.
Organinė skystą trąša Yokosan taip yra fosforo, kalcio, kalio ir magnio tiekėjas, stimuliuojantis medlievų vystymąsi ir atsparumą, subalansuojantis dirvos pH.
Maistinių medžiagų (ypač kalcio) tiekimą parūpins skystų tręšimo priemonių linija Microdoctor, kurios dėka medlieva sparčiau atkurs sveikatą po karščio, šalčio, pesticidų ir kenkėjų padarytos žalos.
Azoto deficitui malšinti verta imtis stabilizuoto karbamido trąšų KARBAMID GOLD. Jų pagalba galima kontroliuoti ir azoto perteklių. Šio produkto azoto granulės turi apvalkalą iš stabilizuojančios medžiagos, leidžiančios 15 procentų sumažinti trąšų išeigą. KARBAMID GOLD naudojamas tręšimui pavasarį iki pumpurų brinkimo ir rudenį, kai krenta lapai.
Keturių metų medlievos sodinukas. Iki tokio dydžio medlievą neverta genėti. Dabar pradedame genėti, augalas ims sparčiai vystytis .Medlievos panaudotos kaip gyvatvorė nuo kelio ir užuovėja vynuogėms.
Žiemai soduose kur lankosi kiškiai ir stirnos medlievas reikėtų apsaugoti tvorelėmis. Gyvūnai mėgsta nuskabyti stipriausius viršutinius pumpurus. Medlievai praaugus pasiekiamą aukštį jos dengti nereikia, nes žievės kiškiai negraužia.
Apsaugai nuo kiškių (ir stirnų) padeda jeigu ne tinklinės tvorelės, tai miško žinduolius atbaidantys tepamieji repelentai Plantskydd.
Didžiausias pavojus medlievos uogoms yra paukščiai. Dengti medlievą nėra rentabilu, planuojant tai daryti reikėtų atitinkamai formuoti žemaūgį ir platų krūmą. Kažkiek padeda plėšriųjų paukščių imitacijos aitvarai. Aitvarus reikėtų kabinti iš visų pusių, ypač nuo stebėjimo medžių pusės. Aitvarai kabinami prieš pat uogų sunokimo sezoną, kad paukščiai nepriprastų.
Medlievų genėjimas
Medlievos uogos auga ant pernai metų šakelių viršūnių. Genint užauga daugiau šakelių ir derlius būna gausesnis. Genint pašalinamos išdžiūvusios, susikryžiuojančios, nuderėjusios šakos. Galima patrumpinti kelis aukštus stiebus, jie išleis naujus stiprius uglius.
Didžiausios kekės būna iš viršutinių pernai metai šakučių pumpurų.
Genėjimo žaizdoms užgydyti verta rinktis purškiamą sodo tepalą Fort. Sodininkų palankumą jis nusipelnė tuo, kad juo patogu naudotis, purškiant iš balionėlio, o užpurkštas sluoksnis yra atsparus saulės spinduliams, nesutrūkinėja ir atrodo nepastebimas. Fort galima naudoti ir kitų augalo mechaninių pažeidimų gydymui. Žaizdoms užtepti tinka ir sodo tepalas BEE FORT. Jo pagrindinę dalį sudaro bičių vaškas, užtraukiantis žaizdelę saugiu sluoksniu, pro kurį neprasiskverbs nepalankūs faktoriai iš išorės.
Medlievų ligos ir kenkėjai
Medlievos yra gana atsparios ligoms ir nėra labai daug kenkėjų. Nuo kenkėjų verta apipurkšti trečiojo pavasarinio purškimo metu tuo pačiu kaip ir obelis/kriaušes. To turėtų pakakti.
Amarai sekina augalą ir silpnina ūglius. Šalinam žolę, purškiam insekticidais. Purškiamas insekticidas NeemAzal aktyviai naikina amarus ir kandis. Jo sudėtyje yra indinio nimbamedžio sėklų ekstraktas, žudantis minėtus kenkėjus. Kovai su amarais sukurtas ir kontaktinio veikimo insekticidas Mavrik, paralyžiuojantis kenkėjų nervinę sistemą. Naudoti 15-20 C ir aukštesnėje temperatūroje, pastebėjus pirmus amarus. Mavrik ruošiamas santykiu 5 ml : 10 l vandens.
Šermukšninė kandis graužia uogas, jas sugadina. Dažniausiai pasitaiko kai kaimynystėje šermukšnis, gudobelės, obelys. Naikinama insekticidais.
Straubliukai kenkia prieš žydėjimą ir žydėjimo metu pažeisdami butonų kotelius.
Sprendžiant amarų naikinimo klausimą daržininkai turėtų atkreipti dėmesį į naudingų plėšriųjų vabzdžių priviliojimą į daržą. Pvz., auksaakės ir boružės minta amarais. Tam siūloma įdomi priemonė AUKSAAKĖ BIOFRIENDS - tai gyvos auksaakių lervos, kurias reikia tik paskleisti amarų veisimosi židinyje (efektas - iki 50 suėstų amarų per dieną). Panašiai veikia priemonė BORUŽĖ, kurios sudėtyje esančios lervos suėda iki 100 amarų per parą.
Privilioti naudingus vabzdžius-entomofagus, ėdančius kenkėjus, gali dar viena efektyvi priemonė - plėšriųjų vabzdžių viliokliai MagiPal, kabinami kaip pakabukai kas 5-10 metrų. MagiPal talpa užpildyta raudonu skysčiu su entomofagus priviliojančia medžiaga. Į daržą atskubės daug naudingų boružių, žiedblakių, auksaakių ir žiedmusių.
Amarų ir kandžių naikinimui sodininkai turėtų atkreipti dėmesį į gaudyklę MAGNET yellow. Jos paviršius dengtas lipniais klijais, sugaudančiais sparnuotus kenkėjus. Tinka lauke, pakabinant gaudyklę virš augalų.
Pasipriešinti amarams medlieva gali preparato FIZIMITE dėka. Koncentrato aktyviosios medžiagos išvalo medlievų lapų ir ūglių paviršius nuo įvairių nešvarumų (jų tarpe ir amarų išmatos, kuriuose veisiasi jų palikuonys). Tuo pačiu stiprinamas medlievų atsparumas kenkėjams ir ligoms. FIZMITE reikia purkšti iš abiejų lapų pusių.
Grambuolio lervų, gyvenančių po žeme ir graužiančių medlievų šaknis, naikinimui galima naudotis efektyvia priemone Nematodai. Tai yra mikroskopinės nematodų kirmėlės. Dirvoje jos įsiskverbia į grambuolių lervas ir apkrečia jas savo bakterijomis, sukeliančiomis lervų mirtį. Nematodus geriausia naudoti gegužę-rugsėjį, nuolat palaikant dirvos drėgnumą, siekiant didesnio poveikio.
Nuo ligų purškiama tuo pat kaip ir sėklavaisius pirmojo ir antrojo pavasarinio purškimo metu. Daugiau apie pavasarinį purškimą straipsnyje “Pavasarinis vaismedžių purškimas”.
https://www.viskas.lt/straipsniai/vaismedziu-purskimas-pavasari
Medlievų ligų prevencijai verta laistyti plotus po medžiais pavasarį-rudenį inovatyviu produktu REcharge, norint apsisaugoti nuo žemėje žiemojančių kenkėjų ar ligų sukėlėjų. REcharge ne tik stiprina medlievų atsparumą, bet ir pagerina dirvą naudingais gamtiniais mikroorganizmais. Šio produkto sudėtį sudaro naudingas dirvožemio grybelis, todėl negalima maišyti REcharge su fungicidais.
Moniliozė (rudasis puvinys) diagnozuojamas parudavus, pajuoduojus uogoms, atsiranda pilkos apnašos. Uogos sudžiuva ir mumifikuojasi. Šalinti mumifikuotas uogas, šakas ant kurių auga, retinamasis genėjimas, purškimas fungicidais. Moniliozės prevencijai praverčia preparatas Matrinal B. Jis rekomenduojamas, norint išvengti ir kitų simptomų: lapų dechromavimas (pilkų, gelsvų, rudų, rausvų dėmių atsiradimas), lapų susukimas ir susiraukšlėjimas, įtrūkiai ir skylės lapuose.
Medlievos miltligės simptomai tai baltos apnašos ir dėmės ant lapų. Vėliau dėmės papilkėja su juodais taškais, ruduoja ir džiūsta lapai. Priemonės nuo miltligės - išpjaunamos užkrėstos šakos, šalinami ir deginami rudenį nukritę lapai. Purškiama fungicidais.
Degulių simptomai - oranžinės ir rausvos dėmės ant šakų žiemą. Apmiršta žievė ir pajuoduoja stiebų galiukai, džiūsta lapai, nesusiformuoja uogos. Priemonės nuo degulių - sumažinti azoto trąšų kiekį, išgenėti šakas, gydyti žaizdas žievėje.
Pilkasis (kekerinis) puvinys. Ligos simptomai rudos dėmės ant lapų, geltonuojantys lapai, lapų džiūvimas, pilkos apnašos ant uogų. Uogos pūva ant medžio ir sandėliuojant, užkrečia kitas uogas. Turi būti šalinami nukritę lapai, pavasarinis purškimas.
Norint padidinti medlievų natūralų imunitetą visoms šioms ligoms augintojams verta imtis preparatų Altozan B/Zn, Alsupre S, Mimox Zn ir Copfort purškimo. O geresnį apsaugos priemonių įsisavinimą ir prilipimą prie lapų ir šakų paviršiaus organizuoja preparatas Lip Top Gold, kurio dėka apsaugos medžiagos nenusiplauna ir ilgam išlieka ant augalo.
Profilaktikai nuo nepalankių aplinkos faktorių sukeliamų ligų galima naudoti tirpią priemonę Cephyro (aktyvus varis), ypač kai krenta lapai iki žydėjimo. Nerekomenduojama naudoti Cephyro žydėjimo ir nokimo laikotarpiais bei atviroje saulėje.
Kategorijos straipsniai
Siloso gamyba
Silosas, žolės ir kukurūzų siloso ruošimas, kaip teisingai paruošti silosą, siloso fermentacija, siloso gamybos priedai
Azimina - naujas augalas kuris nustebins net patyrusį sodininką
Aziminos auginimas, aziminos sodinimas, aziminos dauginimas
Geriausi traktoriai
Kaip išsirinkti traktorių. Geriausių traktorių techninės charakteristikos
Raudonųjų serbentų auginimas
Raudonieji ir baltieji serbentai, serbentų sodinimas, serbentų priežiūra, serbentų ligos, serbentų kenkėjai, serbentų veislės
Žiedinė ekonomika regionuose
Kaip atgaivinti Lietuvos miestelius, miestelių žiedinės ekonomikos grandinės, verslai regionuose palaikantys vienas kitą
Automatinės katilinės įrengimas
Išmaniosios katilinės įrengimas, automatizuotos katilinės su akumuliacine talpa, katilinės ir akumuliacinės talpos galingumo skaičiavimas, katilinės sujungimas su atsinaujinančios energijos įranga
Triušių auginimas
Triušių auginimo sąlygos, triušių šėrimas, triušių veisimo patarimai. Geriausios triušių veislės
Namo statyba iš polistireno blokelių
Liktiniai klojiniai iš ICF neoporo blokelių, monolintinės sienos betonavimas. Pamatų, lauko sienų, angokraščių, kampų armavimas
Nuotekų valymo įrengimas
Buitiniai nuotekų valymo įrenginiai, biologinio nuotekų valymo įrengimas, kaip įrengti buitinius nuotekų valymo įrenginius
Naujausi straipsniai
Verslo skelbimai
Ilgalaikiai verslo skelbimai su kelių įmonių kontaktais surūšiuoti pagal pavadinimą
Straipsniai
Instrukciniai straipsniai abėcėlės tvarka