Aktinidijų auginimas
Atnaujinta: 2021-06-15

aktinidujų auginimas

Dekoratyvinis vaiskrūmis, lianinis augalas aktinidija laisvai gali būti vadinamas “šiaurės platumų kivis”. Plačiai ir aukštai besidriekiančios aktinidijų lianos ne tik puošia namų sienas, bet ir brandina vaisius – žalsvas saldžiarūgštes uogas, kurių skonis labai primena kivius, tik odelė yra beplaukė. Kai kurių aktinidijų veislių uogos pasižymi stebinančiai dideliu vitamino C tūriu. 

Aktinidijos yra azijietės. Šis pietietiškas augalas neprigytų mūsų klimate, bet Lietuvos selekcininkai pasistengė ir sukūrė šalčiui atsparias veisles. Daugiausiai Lietuvoje auginamos margalapės aktinidijos rūšies (Actinidia kolomikta) veislės: "Paukštės Šakarva", “Landė", “Lankė", “Laiba". Daugmaž pakenčiamai mūsų šalnas ištveria ir smailialapių aktinidijų rūšis (Actinidia arguta).

Aktinidijų sodinimo laikas

Kada geriau sodinti aktinidijas? Pavasarį arba rudenį. Sodinant pavasarį vertėtų rinktis balandžio pradžią, sodinukams esant miego būsenoje, kai jų pumpurai dar nesprogo. Rudeniniam sodinimui tinka laikotarpis iki pirmų šalnų, rugsėjis-spalio pradžia, nes aktinidijai reikia laiko paleisti šaknis ir mobilizuoti vidinius resursus žiemos miegui.

Dirva aktinidijų auginimui

  • Aktinidijų šaknys gerai prigyja, esant neutraliam 5-6,5 pH dirvos rūgštingumui.
  • Mėgstamas dirvos tipas – neutralus, priemolis, laidus orui ir vandeniui, derlingas, silpno rūgštingumo. 
  • Nepriimtinas dirvos tipas – smėlis, lengvas ir išsausintas, sunkus, molingas, lėtai džiūnantis, nuolat drėgnas, kuriame gruntinis vanduo pernelyg arti. 

Vieta aktinidijų auginimui

  • Ideali vieta – šilta, bet ne karšta. Saikingai šviesi, bet ne pietų pusėje – kaitra pražūtinga jaunoms aktinidijoms. Tinka rytų ir vakarų pusės, puikiai prisitaiko ir šiaurės pusėje. 
  • Bloga vieta aktinidijoms – svilinančiame pietų pusės karštyje, ypač prie įkaitusios namo sienos. Netinka pernelyg tamsios vietos ir labai žemos daubos, kurių niekada neapšviečia saulė.

aktinidujų auginimas ir priežiūra

Geri aktinidijų kaimynai - augalai, teigiamai sąveikaujantys su jomis, arba bent nedarantys blogų poveikių: visi ankštiniai, astrinių šeimos gėlės ir augalai, citrusiniai, avietės, serbentai (juodieji).

Aktinidijų sodinukai

Aktinidijų sodinukų paieškos ir atrankos metu pirmenybę teikite tik 2-3 metų amžiaus egzemplioriams. Vienmečiai sodinukai dar neturi tiek potencialo, kiek dvimečiai, o senesni jau nėra tokie stiprūs. Pažeidžiamiausia aktinidijų sodinukų vieta – šaknys. Rinkitės sveikas nepažeistas šaknis ir saugokite jas nuo karščio ir šaltų oro srovių, apvynioję minkšta medžiaga.

aktinidijų sodinukai

Pasiruošimas aktinidijų sodinimui - duobė ir mišinys

Aktinidijų šaknys, augant po žeme, nesiekia didelio gylio ir leidžia sutaupyti laiką ir jėgas, kasant sąlyginai negilią duobę – 50 cm gylio ir 50 cm pločio. Tik labai sunkiame molyje reikėtų iškasti kiek gilesnę duobę, kad jos dugne suformuoti 10 cm drenažo sluoksnį iš žvyro. 

Sodinant aktinidijų eilę rekomenduojami atstumai – 1,5-2,5 m margalapių rūšiai arba 2-2,5 m smailialapių rūšiai. 

Derlingas mišinys, skirtas duobei užpildyti, ruošiamas iš komposto ir derlingos žemės. Vienam kibirui tokio mišinio pagerinti galima įnešti šaukštą superfosfato (15-20 g). Suverstą į duobę mišinį sutankina.

aktinidijų sodinimas

Mišinį duobėje galima iš anksto palaistyti kibiru vandens, jeigu bus sodinamas sodinukas su uždara šaknų sistema (šaknys žemės gumule), leidžiant vandeniui įsigerti iki pasodinimo. 

Aktinidijų sodinimas

Duobės mišinio centre praverstų suformuoti duobelę, kurioje tilptų aktinidijos sodinuko šaknys. 

Laikant stačia padėtimi aktinidijos sodinuką įstato į paruoštą duobelę centre. Jeigu šaknų sistema atvira (be žemės gumulo) - tuomet kiekvieną atskirą šaknelę reikia atsargiai ištiesinti tam, kad tarp jų būtų laisvos erdvės ir jos netrukdytų viena kitai. 

Sodinuko šaknis užberia žeme, užpildant visas tuštumas. Žemę patapšnoja, siekiant tankumo. Pasodintos aktinidijos šaknų kaklelis turi būti 2-3 cm po žeme. 

aktinidijų sodinimas

Baigus užkasimą aktinidijos sodinukui duoda vandens, laistant šviežią žemę 2-3 kibirais. Po laistymo mulčiuoja, naudojant šieną, neutralias durpes, pjuvenas. Mulčio sluoksnį pridengia juoda plėvele nuo ir piktžolių ir šalnų. 

Sodinant aktinidijas labai svarbu atsižvelgti į jų savotiškas apsidulkinimo ypatybes. Kai kurios aktinidijų veislės yra savidulkės, o kitos – ne. Tokios veislės turi skirtingų “lyčių" augalus - vyriškus ir moteriškus, augintojų terpėje vadinamus "berniukus” ir “mergaites". Todėl juos reikia sodinti kaimynystėje, besilaikant rekomenduojamo santykio 1:4 arba 1:10 – t.y. 1 “berniukui" reikia 4 ar 10 "mergaičių" (tikslų skaičių diktuoja konkreti aktinidijos veislė, teirautis pas pardavėją).

aktinidujų priežiūra

Moteriška aktinidija su baltom piestelėm

aktinidijų dauginimas

Dvilytė savidulkė aktinidija. Ji turi ir juodus vyriškus kuokelius, ir baltas piesteles.

Dar nesustiprėjusius aktinidijų sodinukus vėliau gali kankinti karštis, augant svilinančiuose saulės spinduliuose. Išmanantys sodininkai juos apsaugo “rūbeliais”, malšinančiais neigiamą spindulių poveikį – pvz., pridengia minkštu plonu popieriumi arba "kvėpuojančia” pusiau skaidria plėvele. Šios medžiagos praleidžia reikiamą dalį šviesos.

Kita aktinidijų sodinukų bėda – katės, kurias itin magnetiškai traukia aktinidijų kvapas. Katės labai neabejingos šio augalo kvapui, jos apėda ūglių viršūnes ir šaknis. Gamtininkai nustatė, kad jos tokiu būdu svaiginasi kaip valerijonu. Tigrai Azijoje su tenykštėmis aktinidijomis elgiasi taip pat. Todėl, turint sklype katiną, kol nevėlu sumeistraukite aptvarėlę iš metalinio ar plastikinio tinklo aplink augalo. 

O tam, kad aktinidijų lianos galėtų plačiai besidriekti į visas puses, šalia augalo įrengia atraminę konstrukciją, sumontuotą iš pailgų horizontalių ir vertikalių tašelių, karčių. Konstrukciją galima tvirtinti prie namo sienos (šiaurės, vakarų, rytų pusėje). Jeigu namo siena žiūri į pietus – tuomet būtina išlaikyti 0,5 m atstumą nuo sienos. Pietų pusėje sienos labai įkaista nuo saulės, o kartu su jomis perkais ir aktinidijos, nepernešančios karščio, ypač jaunos, neseniai pasodintos. 

aktinidujų auginimas

Aktinidijų priežiūra 

Aktinidijų laistymas

Aktinidijos sunkiai perneša drėgmės trūkumą. Jaunus augalėlius pageidautina laistyti, besilaikant nusistovėjusių intervalų. Mulčiavimas padeda ilgiau išlaikyti drėgmę dirvoje, tačiau komposto ir puvenų mulčiui teks atsisakyti (geriausias variantas – šienas, žolės, neutralios durpės, pjuvenos). 

Sausringu metu laistoma dažniau – 2-3 laistymai per savaitę. Vandens kiekis – 6-7 kibirai kiekvienai aktinidijai. Smulkiais purslais iš purkštuvo atskirai laistomos ir lianos, o ne tik žemė aplink augalo. Daugiau drėgmės atiteks aktinidijoms, jeigu išravėsite piktžoles šalia jų. 

Aktinidijų tręšimas

Rudenį aktinidijas naudinga pamaitinti fosforo ir kalio trąšomis – superfosfatu (40-50 g), kalio sulfatu (10-15 g). Azoto rudenį, žiemai artėjant, neduoda. 

Pavasarį galima patręšti azoto medžiagomis - amonio salietra (20-30 g). Kol neprasidėjo žydėjimas tręšia superfosfatu (15-20 g). 

Aktinidijų genėjimas

Pirmais metais pavasarį užsiima tik jaunos aktinidijos formavimo procedūromis. Stipriausiam ir sveikiausiam stiebui po apkarpymo iki 30 cm atitenka teisė vystytis toliau. 

Antrais metais iki pumpurų brinkimo prasideda ūglių genėjimas, po kurio lieka augti 4-5 stipriausi, patrumpinti aukščiau 10 pumpuro. Praretinamas krūmo tankumas, šalinamos neperspektyvios šakelės, ligotos, su žaizdelėmis. Svarbu žinoti, kad antrametės ir trečiametės aktinidijos pradeda brandinti vaisius. 

aktinidijų derliaus nuėmimas

Trečiais metais visą vasarą iki rudens galima genėti aktinidijų viršūnes. Rudenį jų genėti negalima, nes tokio genėjimo pasekmės gali neigiamai atsiliepti sekantį pavasarį – aktinidija bus silpnesnė, jai bus sunkiau atlaikyti šalnas.

aktinidijų genėjimas

Aktinidijų dauginimas

Aktinidijų dauginimu atlankomis dažniausiai užsiima pavasario pabaigoje, gegužę. Vienas iš lanksčių aktinidijos ūglių atlenkiamas apačion į supurentos žemės plotelį. Išlinkimo vietą užpilama žeme. Per vasarą atlanka spės paleisti į žemę šakneles. Sekančiais metais pavasarį tokiu būdu įšaknytą atlanką atskiria nuo tėviškos aktinidijos ir naudoja kaip atskirą sodinuką su savo šaknimis. 

Aktinidijų uogų skynimas

Aktinidijų derliaus nuėmimas vidutiniškai prasideda rugpjūtį, bet tikslų laikotarpį lemia veislė. Augintojus-naujokus gali nustebinti bręstančių aktinidijų uogų kaprizai – jos prisirpsta ne sinchroniškai, o padrikai. Kai vienos uogos jau pasiekia valgomosios brandos, likusios jų seserys – neskuba, nors ir auga tame pačiame krūme. 

Neskubančias uogas rekomenduojama nuskinti ir nokinti šešėlinėje patalpos dalyje, vengiant saulės.

aktinidijų veislės

Aktinidijų veislės 

Daugiau galimybių sveikai augti ir gausiai derėti Lietuvos oro sąlygomis turi margalapė aktinidija ir jos lietuviškos veislės, atsparios šalčiui. Didžiausią atsparumą šalčiui turi veislė “Paukštės Šakarva”. Derlingiausios veislės yra “Lankė” ir “Landė”. Stambiausiomis uogomis gali pasigirti rusiška veislė “Krupnoplodnaja”, kuri yra ir pati ankstyviausia (liepą).

Veislė Savybės
Paukštės Šakarva Lietuviška. Vėlyvoji. Derlius – rugpjūčio pabaigoje-rugsėjį. Vidutinio derlingumo (3 kg). Uogos stambios, daug vitamino C. Ypatingai atspari šalčiui
Lankė Lietuviška. Vidutinio ankstyvumo. Labai derlinga (9-10 kg). Derlius – rugpjūtį. Uogos mažos. Atspari šalčiui.
Landė Lietuviška. Ankstyvoji. Labai derlinga (7-8 kg). Derlius – rugpjūčio pradžioje. Uogos stambios ir saldžios, daug vitamino C. Atspari šalčiui ir sausroms.
Laiba Lietuviška. Vidutinio ankstyvumo. Derlius – rugpjūtį. Vidutinio derlingumo veislė (5-6 kg uogų nuo krūmo). Uogos mažos. Atspari šalčiui.
Krupnoplodnaja Rusiška. Ankstyvoji. Vidutinio derlingumo (2,3 kg). Derlius – liepos pabaigoje. Uogos labai stambios, daug vitamino C. Neatspari šalnoms.
Pavlovskaja Rusiška. Vidutinio ankstyvumo. Derlius – rugpjūčio viduryje. Derlinga (4 kg). Uogos stambios, saldžios, aromatingos. Atspari šalčiui. Turi dekoratyvinių savybių.
VIR-1 Rusiška. Vidutinio ankstyvumo. Derlius – rugpjūčio pradžioje. Derlinga (4 kg). Uogos stambios, saldžiarūgštės, aromatingos, daug vitamino C. Turi ir dekoratyvinių savybių, lapai margi.

 

Parengė P. Š. 

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Įmonės produktai

Paveikslėlis Pavadinimas Trumpas aprašymas Kaina
Benzininis generatorius nuoma Vilnius Benzininio generatoriaus nuoma Vilniuje Benzininis Generatorius
Braškių daigai Molėtuose Braškių daigai Molėtuose Parduodami Gerų Veislių Elitiniai Braškių Daigai Molėtuose
Dailylentės pirčiai Vilniuje Dailylentės pirčiai Vilniuje Pirties Dailylentės Vilniuje, Liepos, Juodalksnio, Drebulės Dailylentės Vilnius
drėgmės surinkėjo nuoma Vilniuje Drėgmės surinktuvo nuoma Vilniuje Drėgmės Surinktuvas, Drėgmės Surinkėjas, Oro Džiovintuvas, Oro Sausintuvas
Mediena karkasiniam namui Kaune Karkasinio namo statyba Kaune Karkasinių Namų Statytojai Kaune, Karkaso Surinkimas, Karkaso Montavimo Darbai, Karkasinio Namo įrengimas
karkasinio namo irengimas klaipedoje Karkasinio namo statyba Klaipėdoje Karkasinių Namų Statytojai Klaipėdoje, Karkaso Surinkimas, Karkaso Montavimo Darbai, Karkasinio Namo įrengimas
Karkasinio namo įrengimas Marijampolėje Karkasinio namo statyba Marijampolėje Karkasinių Namų Statytojai Marijampolėje, Karkaso Surinkimas, Karkaso Montavimo Darbai, Karkasinio Namo įrengimas Marijampolėje
Karkasinio namo įrengimas Panevėžyje Karkasinio namo statyba Panevėžyje Karkasinių Namų Statytojai Panevėžyje, Karkaso Surinkimas, Karkaso Montavimo Darbai, Karkasinio Namo įrengimas Panevėžyje
mediena karkasiniam namui_siauliuose Karkasinio namo statyba Šiauliuose Karkasinių Namų Statymas šiauliuose, Karkasinių Namų Statytojai šiauliuose, Karkaso Montavimo Darbai, Karkasinio Namo įrengimas
Lauko krosnelė Lauko krosnelė kazanui Kaune Lauko Krosnelės Kazanui, Kazanas, Lauko Krosnelė Kaune

Receptai

Obuolių vyno gamyba

Naminis obuolių vynas, gaminimo receptas ir pažingsninė vyno gamybos technologija, mielės, cukraus kiekis

Vedantieji

Verslo idėjos regionuose

Verslai, kurie Vakarų Europoje sudaro regioninės ekonomikos pagrindą ir išlaiko regionuose nedidelius šeimos ūkius, tačiau nepopuliarūs Lietuvoje

Liofilizavimo įranga

Liofilizatoriai, liofilizavimo aparatai ir jų paskirtis, kaina, liofilizuoti vaisiai ir liofilizuotos uogos, kuo skiriasi mažieji ir pramoniniai liofilizatoriai, liofilizavimo verslas

Dekoratyvinio landšafto įrengimas

Kaip įrengti dekoratyvinį landšaftą

Aktinidijų auginimas

Kaip auginti aktinidijas, aktinidijų sodinimas, aktinidijų veislės, aktinidijų sodinukai. Aktinidijos nauda, kada skinti aktinidijas, aktinidijų uogos

Ūkis

Vaismedžių genėjimas ir formavimas

Kaip genėti obelis, kriaušes, slyvas ir vyšnias

Vaismedžių skiepijimas

Kaip skiepyti vaismedžius, skiepo parinkimas, įrankiai skiepijimui, medžių skiepijimo instrukcija

Vaismedžių sodinimas

Kaip sodinti obelis, kriaušes, slyvas, vyšnias, abrikosus. Duobės dydis, žemės mišinys, sodinimo gylis, priežiūra

Verslo idėjos regionuose

Verslai, kurie Vakarų Europoje sudaro regioninės ekonomikos pagrindą ir išlaiko regionuose nedidelius šeimos ūkius, tačiau nepopuliarūs Lietuvoje

Liofilizavimo įranga

Liofilizatoriai, liofilizavimo aparatai ir jų paskirtis, kaina, liofilizuoti vaisiai ir liofilizuotos uogos, kuo skiriasi mažieji ir pramoniniai liofilizatoriai, liofilizavimo verslas

Dekoratyvinio landšafto įrengimas

Kaip įrengti dekoratyvinį landšaftą

Aktinidijų auginimas

Kaip auginti aktinidijas, aktinidijų sodinimas, aktinidijų veislės, aktinidijų sodinukai. Aktinidijos nauda, kada skinti aktinidijas, aktinidijų uogos

Braškių auginimas

Kaip sodinti braškes, braškių daigai, braškių sodinimas po plėvele, priežiūra. Braškių ligos ir kenkėjai. Braškių veislės

Vaismedžių purškimas pavasarį

Pavasarinis vaismedžių purškimas, vario sulfato naudojimas, purškimas nuo grybelių, puvinio, kenkėjų, amarų

Ridikėlių auginimas

Ridikėlių sėjimas, auginimas, priežiūra, ligos ir kenkėjai, geriausios ridikėlių veislės

Morkų auginimas

Kaip auginti morkas, morkų sėjimas, auginimas, priežiūra, ligos ir kenkėjai, dirvos morkoms paruošimas ir tręšimas

Burokėlių auginimas

Kaip auginti burokėlius, burokėlių sodinimas, priežiūra, tręšimas. Burokėlių ligos

Cukinijų auginimas

Kaip auginti cukinijas