Burokėlių auginimas
Atnaujinta: 2022-01-21

Toks liaudiškas, prieinamas ir neegzotiškas burokėlis yra dažnas svečias ant mūsų stalo. Pakanka įvardyti populiarių kulinarinių receptų ir valgių sąrašą: marinuoti burokėliai, virti burokėliai, burokėliai obuolių sultyse, konservuoti burokėliai, rauginti burokėliai, šaltibarščiai, “silkė pataluose”.

Burokėlių auginimas

Patiekalams naudojami ne tik šakniavaisiai, bet ir burokėlių lapai, kuriuose daug proteino. Tam auginama atskira rūšis – lapiniai burokėliai.

lapiniai burokėliai
Lapiniai burokėliai

 

Burokėlių sodinimo laikas

Burokėliai sodinami pavasarį 2 kartus - nuo balandžio pabaigos, kai dirva įšyla bent iki +10° C. Sodinti juos galima ir gegužės viduryje – viskas priklauso nuo tolesnės paskirties: valgymui ar laikymui.

Nuo balandžio 25 d. iki gegužės 5 d. – sodinami, norint susilaukti ankstyvo derliaus ir iš karto jį suvartoti (laikymui netinka);

Nuo gegužės 10 iki 15 d. – sodinami burokėliai žiemai, kurių derlių laikys rūsyje.

 

Dirva burokėliams

Burokėliai mėgsta purią dirvą.
Geriausias dirvos rūgštingumas: 6,5-7,5 pH.
Palankus dirvos tipas: vidutinio sunkumo priemolis.
Venkite tręšti šviežiu mėšlu dirvą, kurioje numatėte netrukus sodinti burokėlius.
Plotas skirtas burokėliams, neturi būti šešėlyje. Tik saulės šviesoje formuojasi burokėlių šakniavaisių ryški tamsiai purpurinė spalva.

Sėjomainos politika. Gerai sodinti burokėlius toje dirvoje, kurioje prieš tai augo bulvės, žirniai arba agurkai (žr. lentelę):

Šiais metais sėjami

Priešsėliai

Tinka

Neutralu

Netinka

Burokėliai

Bulvės ankstyvosios, agurkai, žirniai, žalumynai, sideratai,

Pomidorai, morkos, svogūnai, žiediniai kopūstai, kopūstai gūžinai ankstyvieji

Burokėliai, lapiniai burokėliai, špinatai, vėlyvieji gūžiniai kopūstai,

 

 

Suderinami kaimynai

Nesuderinami

Burokėliai

Bulvės, ropiniai kopūstai, brokoliai, svogūnai, morkos, agurkai, česnakai, braškės, pomidorai, špinatai, krapai

Kukurūzai, saulėgrąžos, garstyčios, pupelės

Burokėlių auginimas

Burokėliai gerai auga krapų kaimynystėje.

 

Burokėlių sėklų paruošimas

Burokėlių sėklos atrodo keistai – jos turi kietą sausą apvalkalą ir sujungtos po keletą vienetų į mažus rutuliukus. Sodinti jas reikia būtent tokiais rutuliukais.

Likus 2-3 d. iki sodinimo, burokėlių sėklas 1 parą išmirkykite šiltame vandenyje. Arba 1 parą palaikykite medžių pelenų tirpale iki išbrinkimo. Pelenų tirpalas – 1 l šilto vandens : 1 šaukštas medžių pelenų. Po to nuplaukite sėklas šiltu vandeniu ir truputį padžiovinkite.

Likus parai iki sodinimo sėklas rekomenduojama mirktyti Blackjak koncentruotų huminių, fulvo, ulmo rūgščių ir mikroelementų suspensijos tirpale, kuris pagreitina sėklų dygymą, turi teigiamą poveikį augalo stiprumui ir vystymuisi.

Vėliau Blackjack tręšiant augalus per šaknis ir lapus, gerėja šaknų vystymasis, skatinamas augalų augimas, didėja, gerėja cukraus ir krakmolo susidarymas.

 

Burokėlių sodinimas

1. Žemę supurenkite grėbliu. Galima pabarstyti dolomito miltais.

2. Prieš pat sodinimą sudrėkinkite dirvą. 

3. Suformuokite dirvoje 4 cm gylio vageles, į kurias sodinsite burokėlių sėklas. Tradicinis atstumas tarp vagelių – 40-45 cm.

Yra ir kita schema – “dviem eilutėmis”. Tarp 2 vagelių – 20-25 cm, paskui - 50 cm tarpas ir vėl 2 vagelės, tarp kurių 20-25 cm.

4. Paruoštas vageles sudrėkinkite ir palaukite, kol vanduo įsigers. Dabar galima sodinti sėklas.

5. Susigrupavusių sėklų rutuliukus sodinkite 2-3 cm gylyje. Žingsnis tarp sėklų – 3-4 cm, nors galima ir plačiau, kad paskui mažiau retinti.

Burokėlių sodinimas

6. Pasodintos sėklos užberiamos puria žeme.

Sodinant burokėlius verta naudoti mikorizinius grybus augalų šaknims HIFAS. Jie savo grybienos hifais sudaro sąjungą su augalo šaknimis ir veikia tarsi didžiulis papildomas šaknų tinklas.

Todėl augalai efektyviau aprūpinami vandeniu bei maisto medžiagomis, tampa atsparesni sausrai, stresui ir kai kurioms pašaknio problemoms. HIFAS ypač tinka, jei dirvožemis skurdus ir nederlingas.  

Recharge

Pasodintus burokėlius rekomenduojam palaistyti inovatyviu produktu Recharhe, į kurio sudėtį įeina Grybelis Metarhisium anisopliae var. anisopliae (šis grybelis natūraliai randamas dirvožemyje, visame pasaulyje).  

REcharge sudėtyje yra natūralūs gyvi mikroorganizmai, kurie gali augti ir daugintis dirvožemyje. Aktyvavus mikroorganizmus šaknų rizosferoje augalai tampa tvirtesni ir gali natūraliai priešintis kenksmingiems mikroorganizmams ir atlaiko nepalankias aplinkos sąlygas. Taip pat pagerinamas dirvožemyje esančių maisto medžiagų prieinamumas ir įsisavinimas. Augalai geriau apsirūpina vitaminais, mineralais, amino rūgštimis, aktyvuojama hormonų sintezė, atkuriama natūrali augalų imuninė sistema, dėl ko padidėja augalų produktyvumas.

Laistymą šiuo preparatu rekomenduojama pakartoti po mėnesio.

 

Augančių burokėlių priežiūra (retinimas, laistymas, tręšimas)

 

Burokėlių retinimas. Kadangi burokėlių sėklos yra didelės, iš jų paskui tankiai išaugs kelių sudėtinių burokėlių vaisynas. Tuomet juos reikia retinti, todėl geriau sėklas nuo pat pradžių pasodinti platesniu žingsniu.

Kai išdygs 3-4 tikri lapeliai, daromas pirmas retinimas, paliekant tarp burokėlių 4-5 cm tarpus.

Antrą karta retinama atsiradus 4-5 lapams, o šakniavaisiui suapvalėjus iki 3-5 cm skersmens. Tuomet tarp burokėlių paliekami 8-10 cm. Per šį retinimą išrautus šakniavaisius jau galima valgyti.

Burokėlių retinimas

Kai kurie burokėliai čia auga per tankiai - atėjo laikas juos retinti.

Burokėlių retinimas

Burokėlių retinimas

 

Burokėlių tręšimas. Augančius burokėlius tręšia medžių pelenais ir organinėmis trąšomis. Geras mišinys: 3 stiklinės pelenų į 1 m², sumaišant su kompostu arba puvenomis.

 • Pirmas tręšimas – po pirmo retinimo. Trąšų  sudėtis 1 m²: amonio salietra (5 g), superfosfatas (10 g), kalio druska (10 g).
 • Antras tręšimas – kai vienos eilės lapai jau lies kitos eilės lapus.

Svarbu netręšti šviežiu mėšlu – šie šakniavaisiai jo labai nemėgsta.

 

Burokėlių laistymas. Vegetacijos metu burokėlius reikia palaistyti 5-6 kartus: 5-8 litrai/1 m².

Burokėlių auginimas

Burokėliai palaistytoje lysvėje

Esant nepalankioms gamtinėms sąlygoms, tokioms kaip šalnos ir sausra, ar po kenkėjų antplūdžio, po pesticidų ar mechaninių pažeidimų augalus galima gaivinti papildomai maitinant amino rūgščių ir mikroelementų preparatu Terra Sorb Foliar. Sudėtyje esančios L-a - amonorūgštys skatina šaknų ir smulkių šakelių augimą, skatina greitesnį vaisių susidarymą, cukraus susidarymo procesus, stabdo vytymą ir senėjimą. Nuo sausros gelbėja skatindamos žiotelių užsidarymą. 

Augimo sutrikimai gali būti sumažinami ar pašalinami naudojant mikroelementų purškimą per lapus. Tai greičiausias kelias augalui įsisavinti trūkstamus mikroelementus. Atsiradus ant augalo tam tikriems kalcio, magnio, geležies, boro, mangano ar cinko trūkumo požymiams, purškiamas mikroelementų preparatas Microdoctor papildys augalo mitybą. Kadangi priemonė prisotinta prolinu, ji taip pat padės augalui atsigauti po karščio ir šalčio, užmirkimo, kenkėjų ir ligų pažeidimų, pesticidų poveikio.

 

Burokėliai žiemai – kaip laikyti derlių

 

Burokėlių džiovinimas

Laikymui – tik sausi burokėliai. Tai pirma pagrindinė taisyklė.

Ruošiant surinktą burokėlių derlių laikymui svarbiausia iš karto jį išdžiovinti. Džiovinant, svarbu nepersistengti, kitaip burokėliai praras didesnę dalį juose esančios drėgmės ir paprastai suvys, sudžius.

 • Padžiovinti šviežius burokėlius galima po atvira saule. Tam pakanka iki 3-4 valandų. Daržoves džiovinkite ne krūvoje, o padėję juos vienu tolygiu sluoksniu.
 • Kitas variantas – džiovinimas sausoje ir vėdinamoje patalpoje. Burokėliai čia taip pat dedami vienu sluoksniu. Iki reikiamos normos jie gali išdžiūti per 2-5 dienas.

 

Sausas burokėlių valymas

Antra pagrindinė taisyklė – burokėlių negalima plauti. Juk ne tam juos džiovinote. Laikymui skirtus šakniavaisius galima valyti tik sausais būdais.

Be to, sausus burokėlius žymiai lengviau nuvalyti rankomis nuo žemės. Tik nekratykite ir nedaužykite gumbavaisių vieno į kitą, nes šitaip rizikuojate pažeisti jų paviršių, o per žaizdeles į juos patenka kenksmingos bakterijos, sukeliančios ligas, prasideda puvimas. Gramdyti kietais įrankiais žemę nuo burokėlių – irgi klaida, galinti apdraskyti jų žievelę.

Burokėlių lapus atsargiai nupjaukite, palikdami apie 1 cm stiebelio. Jokiu būdu nebandykite nuplėšti lapų rankomis, nes tai irgi gali pakenkti šakniavaisiui (rizika palikti atvirą žaizdelę).

Burokėlio šaknies nepjaukite, palikite tokį koks yra.

Įdėmiai apžiūrėkite visus burokėlius ir išbrokuokite pažeistus arba ligotus, pradėjusius pūti. Jiems ne vieta šalia sveikų daržovių.

Sveikus ir nuvalytus burokėlius palikite savaitei vėdinamoje patalpoje be tiesioginių saulės spindulių galūtinai išdžiūti.

 

Burokėlių laikymo sąlygos

Burokėliai gerai laikosi, jeigu patalpos drėgmė neviršija 90 proc., o patalpos temperatūra stabiliai laikosi 0-2°C ribose. Šiltesnėje patalpoje šie šakniavaisiai greitai suvysta, perdžiūva, supūva ir suserga ligomis. Ypač jautrūs burokėliai yra pliusinei temperatūrai pačioje laikymo pradžioje: prie +4° C iš jų pradeda augti lapeliai. Temperatūroje žemiau 0° C burokėliai sušąla, praranda daug vitaminų ir naudingų medžiagų, tampa jautresni bakterijoms.

Kuo šiltesnė ir drėgnesnė yra patalpa, tuo greičiau vystysis burokėliuose kenksmingi procesai ir grybeliai, kurie pažeis visą laikomą derlių.

Daug svarbos turi geras vėdinimas, ypač natūralus. Oras turi nevaržomai cirkuliuoti ir po dėžėmis, tolygiai vėdindamas ir aušindamas burokėlius, neleisdamas jiems “prakaituoti”.

 

Burokėlių laikymo variantai

 

Burokėlių laikymas dėžėse

 • Galima sukonstruoti dideles dėžes iki 1 m aukščio.
 • Dėžės dugne ir sienelėse būtinos angos vėdinimui. Angos neturi viršyti į cm skersmens, kitaip burokėliai pro jas iškris.
 • Dėžės statomos 15 cm aukštyje nuo grindų laisvai oro cirkuliacijai.
 • Atstumas iki patalpos sienų – 10 cm.

Burokėlių laikymas ant bulvių

Kai kur populiarus laikymo būdas – laikyti burokėlius vienoje dėžėje su bulvėmis. Bulvės turi būti apačioje, burokėlių sluoksnis – viršuje.

Taip gausite dvigubą naudą: burokėliai sugers jiems reikalingą drėgmę, o bulvės bus apsaugotos nuo drėgmės pertekliaus. 

Burokėlių laikymas su smėliu

 • Burokėliai puikiai išsilaiko visą žiemą rūsyje, jeigu juos sumaišyti su dėžėse smėliu ir dar pabarstyti medžių pelenais.
 • Geriausia tinka sausas, gerai išdžiovintas upinis smėlis.
 • Periodiškai tikrinkite, kad smėlis laikymo metu nebūtų drėgnas.

Druska ir druskos tirpalas

 • Dėžėse gerai laikosi burokėliai, gausiai apibarstyti druska.
 • Kitas pasiūlymas – prieš dedant į dėžes rūsyje, apdoroti burokėlius druskos tirpalu. Tik svarbu po to juos gerai išdžiovinti.

Paparčio lapai ir kiti fitoncidai

Į dėžės dugną išklokite paparčio lapais. Sudėję į dėžę visus burokėlius, paklokite ant jų paparčio lapus. Paparčio lapuose daug fitoncidų – aktyvių medžiagų, naikinančių kenksmingus augalų  mikroorganizmus, bakterijas ir grybelius. Fitoncidų yra ir kituose augaluose – serbentų, ąžuolų lapuose, petražolėse, krienuose, pipirmėtėse, pelargonijose.

 

Burokėlių lapai žiemai

Užšaldymas šaldiklyje – populiarus sprendimas, norint išlaikyti vitaminų ir mineralų gausą burokėlių lapuose per žiemą, kai mūsų organizmuose jaučiamas šių medžiagų stygius.

 1. Nupjauti burokėlių lapai nuplaunami ir nusausinami.
 2. Į šaldiklį galima dėti tik sausus lapus.
 3. Paskui lapai smulkiai pjaustomi ir supakuojami į plastikinę uždaromą tarą.
 4. Pjaustyti supakuoti lapai dedami į šaldiklį.

 

Burokėlių ligos

Liga

Požymiai

Priežastys

Pasekmės

Juodšaknė

(diegavirtė)

Daigų šaknelių parudavimas, patamsėjimas. Palinkę daigai

Drėgmės perteklius; oro stoka; prasta aeracija; šaltis daigų stadijoje; per ankstyvas sėjimas

Daigų susilpnėjimas ir dalinis išnykimas; deformuoti šakniavaisiai

Šaknų gumbas

Gumbo formos ataugos ant šakniavaisių;

Karšis; neutrali dirva; užkrėstos ar nebeicuotos sėklos; šaltis sėjimo metu; sėjomainos nesilaikymas

Smulkūs šakniavaisiai; derliaus puvimas; nekokybiškas derlius

Lapų rudmargė

Dėmės rusvais kraštais ant lapų; skylės lapuose; sudžiūvę lapai

Užkrėstos sėklos; užkrėsta dirva; sėjomainos nesilaikymas

Smulkūs šakniavaisiai; nekokybiškas derlius

Burokėlių rauplės

Karpos ir žaizdos ant šakniavaisių

Užkrėsta dirva; sėjomainos nesilaikymas

Šakniavaisių puvimas; nekokybiškas derlius

FizimiteStiprinti ir apsaugoti augalus verta natūraliomis priemonėmis. Unikalus produktas yra FIZIMITE – tai koncentruotas, maitinantis, augalus apsaugantis mikroelementų derinys. Juo purškiant augalai sustiprinami, patikimai didinamas jų produktyvumas. FIZIMITE efektyviai nuplauna augalų paviršių nuo kenksmingų organizmų ir natūraliu būdu pagerina augalų gynybos sistemą. Dėl to augalai gali patys apsiginti nuo kenkėjų ir ligų. FIZIMITE padeda apsisaugoti nuo lapų susisukimo, deformacijų, apnašų, dėl pažeidimų atsirandančių gelsvų dėmelių abiejose lapų pusėse, voratinklių susidarymo tarp lapų, lapų kritimo, baltų apnašų susidarymo.

Daugiau apie priemones nuo burokėlių ligų rasite paspaudę šią nuorodą

 

Burokėlių kenkėjai

Kenkėjas

Priežastys

Žala

Pupiniai amarai

Piktžolės kaimynystėje; apleisti ar neįdirbami laukai kaimynystėje

Lapų susiraukšlėjimas ir džiūvimas; lapai praranda naudingas sultis ir išsenka; prastas ir smulkus derlius

Runkelinė muselė

Sėjomainos nesilaikymas; neįdirbta neperkasta dirva prieš sėjimą; užkrėsta dirva; piktžolės kaimynystėje;

Lapų apgadinimas (skylės); augalo vystymosi sulėtėjimas; prastas derlius

Rudoji blakė

Piktžolės kaimynystėje;

Daigų išsekimas; lapų išsekimas, džiūvimas ir deformacija

Natūraliu būdu augalų kenkėjus padės išnaikinti naudingieji vabzdžiai. Juos į daržą pritrauksite naudodami MagiPal vabzdžių vilioklį. Tyrimais nustatyta, kad naudojant MagiPal naudingieji vabzdžiai kenkėjų skaičių sumažina net 40-80%. 

Padidinti natūralų augalų atsparumą nepalankiems aplinkos veiksniams galima naudojant žalios linijos produktus su skirtingais augaliniais ekstraktais ir mikroelementais - Matrifruit, Matrinal B, Mimox Zn, Altozan B/Zn, Alsupre S, Drekkar, Copfort.

Efektyviai augalų kenkėjus naikina bioinsekticidas NeemAzal. Tai Indijoje augančio medžio Azadirachta indica A.Juss ekstraktas, išskirtas iš šio medžio sėklų. Nupurškus šiuo bioinsekticidu prieskonines ar kitas daržoves ir vaisius, juos galima skinti ir vartoti greičiau nei apdorojus augalą bet kokiu kitu insekticidu.

Daugiau apie priemones nuo burokėlių ligų kenkėjų rasite paspaudę šią nuorodą

 

Populiariausios burokėlių veislės

Valgomųjų burokėlių rūšys

Raudonieji

Lapiniai

Valgymui vartoja šakniavaisius

Valgymui vartoja lapus

 

Toliau nagrinėsime raudonųjų burokėlių šakniavaisių veisles.

Burokėlių veislės tarpusavyje skiriasi šakniavaisių formomis, ankstyvumu ir vėlyvumu, nuimto derliaus tinkamumu ilgai išsilaikyti per žiemą, skoniu ir valgomosiomis savybėmis, atsparumu ligoms ir nepalankioms oro sąlygoms.

Veislė

Savybės

Bordo AS

Apvalūs. Atsparūs šalčiui. Sultingi, lengvo kartumo. Ilgam laikymui žiemą.

Cilindras

Pailgos formos (iki 20 cm). Valgymui tinka ir šakniavaisiai, ir lapai. Laikymui netinka. Atsparūs ligoms

Egipto

Plokščiai apvalūs. Ankstyvieji, dera po 3-4 mėn. Atsparūs sausroms ir ligoms. Skanūs.

Bordo 237

Plokščiai apvalūs. Atsparūs sausrai ir šalčiui. Tinka ir valgymui, ir laikymui.

Kamuoliai

Apvalūs, daug lapų. Atsparūs ligoms. Tinka ir valgymui, ir laikymui. Skanūs.

Bona

Apvalūs, lygūs. Derlius – po 4 mėn.

Burokėlių veislės

Piotr Šičiov

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Kategorijos straipsniai

Siloso gamyba

Silosas, žolės ir kukurūzų siloso ruošimas, kaip teisingai paruošti silosą, siloso fermentacija, siloso gamybos priedai

Azimina - naujas augalas kuris nustebins net patyrusį sodininką

Aziminos auginimas, aziminos sodinimas, aziminos dauginimas

Geriausi traktoriai

Kaip išsirinkti traktorių. Geriausių traktorių techninės charakteristikos

Raudonųjų serbentų auginimas

Raudonieji ir baltieji serbentai, serbentų sodinimas, serbentų priežiūra, serbentų ligos, serbentų kenkėjai, serbentų veislės

Žiedinė ekonomika regionuose

Kaip atgaivinti Lietuvos miestelius, miestelių žiedinės ekonomikos grandinės, verslai regionuose palaikantys vienas kitą

Automatinės katilinės įrengimas

Išmaniosios katilinės įrengimas, automatizuotos katilinės su akumuliacine talpa, katilinės ir akumuliacinės talpos galingumo skaičiavimas, katilinės sujungimas su atsinaujinančios energijos įranga

Triušių auginimas

Triušių auginimo sąlygos, triušių šėrimas, triušių veisimo patarimai. Geriausios triušių veislės

Namo statyba iš polistireno blokelių

Liktiniai klojiniai iš ICF neoporo blokelių, monolintinės sienos betonavimas. Pamatų, lauko sienų, angokraščių, kampų armavimas

Nuotekų valymo įrengimas

Buitiniai nuotekų valymo įrenginiai, biologinio nuotekų valymo įrengimas, kaip įrengti buitinius nuotekų valymo įrenginius

Įmonės produktai

Paveikslėlis Pavadinimas Trumpas aprašymas Kaina
Benzininis generatorius nuoma Vilnius Benzininio generatoriaus nuoma Vilniuje Benzininio Generatoriaus Nuoma Vilniuje, Buitinio Elektros Generatoriaus Nuoma
Braškių daigai Molėtuose Braškių daigai Molėtuose Parduodami Gerų Veislių Elitiniai Braškių Daigai Molėtuose
Dailylentės pirčiai Vilniuje Dailylentės pirčiai Vilniuje Pirties Dailylentės Vilniuje, Liepos, Juodalksnio, Drebulės Dailylentės Vilnius
drėgmės surinkėjo nuoma Vilniuje Drėgmės surinktuvo nuoma Vilniuje Drėgmės Surinktuvas Nuoma Vilnius, Drėgmės Surinkėjas, Oro Džiovintuvas Nuoma Vilniuje, Oro Sausintuvo Nuoma Vilnius
Mediena karkasiniam namui Kaune Karkasinio namo statyba Kaune Karkasinių Namų Statytojai Kaune, Karkaso Surinkimas, Karkaso Montavimo Darbai, Karkasinio Namo įrengimas
karkasinio namo irengimas klaipedoje Karkasinio namo statyba Klaipėdoje Karkasinių Namų Statytojai Klaipėdoje, Karkaso Surinkimas, Karkaso Montavimo Darbai, Karkasinio Namo įrengimas
Karkasinio namo įrengimas Marijampolėje Karkasinio namo statyba Marijampolėje Karkasinių Namų Statytojai Marijampolėje, Karkaso Surinkimas, Karkaso Montavimo Darbai, Karkasinio Namo įrengimas Marijampolėje
Karkasinio namo įrengimas Panevėžyje Karkasinio namo statyba Panevėžyje Karkasinių Namų Statytojai Panevėžyje, Karkaso Surinkimas, Karkaso Montavimo Darbai, Karkasinio Namo įrengimas Panevėžyje
mediena karkasiniam namui_siauliuose Karkasinio namo statyba Šiauliuose Karkasinių Namų Statymas šiauliuose, Karkasinių Namų Statytojai šiauliuose, Karkaso Montavimo Darbai, Karkasinio Namo įrengimas
Laistymo įrengimas Klaipėda Laistymo sistemos Klaipėda Automatinio Laistymo Sistemos Klaipėda
Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį: