Geltonžiedės sedulos auginimas
Atnaujinta: 2020-03-09
  • Geltonžiedės sedulos uogos
  • Geltonžiedės sedulos sodinimas
  • Geltonžiedės sedulos auginimas
  • Žydinti geltonžiedė sedula
  • Geltonžiedės sedulos genėjimas

    Lietuvoje dar nėra paplitęs geltonžiedės sedulos auginimas kaip vaismedžio. Nors šio augalo uogos yra labai skanios ir naudingos. Raudonos, kartais geltonos uogos yra kiek rūgštokos, gaivaus skonio. Iš jų išeina fantastiška uogienė ir padažai. Kryme ir Kaukaze jį vadina kizilas, iš tiurkų kalbos raudonas. Laukinis kizilas labai rūgštus ir labai ilgai bręsta. Selekcija juda uogų didinimo, rūgštingumo mažinimo kryptimi. 

     Kaip auginti sedulą

 Geltonžiedės sedulos gali būti auginamos kaip krūmas arba kaip medis. Viskas priklauso nuo genėjimo. Sedula kryžmadulkė, todėl reikia auginti vienoje vietoje kelias sedulas. Auginant kaip medį atstumai tarp medžių apie 4 metrai, atstumai tarp krūmų apie 3 metrus, auginant gyvatvorę galima palikti 2 metrus. 
  Savarankiškai išauginti sedulos sodinuką  gana sudėtinga. Sėklą saugo storas kauliukas ir tik po ilgalaikio stratifikavimo galima tikėtis, kad jis išdygs. Kartais tenka laukti net keletą metų. Įskiepyti šiuolaikišką kizilo veislę galima tik į kizilo sodinuką. Gana sudėtinga išauginti geltonžiedę sedulą iš ūglių. Kiek daugiau galimybių išauginti sedulą prilenkus ūglius. Pasirinktą sedulos krūmą nupjauname, išlindusius ūglius palenkiame ir dalį apipilame žemės sluoksniu. Todėl geriau rinktis jau paaugintus, kad ir brangius geltonžiedės sedulos sodinukus. 

Geltonžiedės sedulos uogos

Geltonžiedė sedula prisirpsta gana vėlai. Nežiūrint į tai, kad žydi pirmoji tarp vaismedžių. Prisirpus sedulų uogoms jau būna susiformavę kitų metų žiediniai pumpurai. Pora šių pumpurų matosi virš uogos. Derlius mažas nes žydėjo tik vienas augalas. 

   Geltonžiedės sedulos sodinimas

Geltonžiedė sedula mėgsta šarminį dirvožemį. Gal tai taip pat kliūtis auginti sedulas Lietuvoje. Daugelis dirvožemių Lietuvoje rūgštūs ir neutralūs. Sodinant sedulą rūgštesniame dirvožemyje reikia daryti gana didelę duobę ir šarminiu ( 6,5+ pH) dirvožemiu. Pigiausias būdas praturtinti dirvožemį dolomito miltais. Duobė 70 - 100 cm skersmens, 50 centimetrų 

Geltonžiedės sedulos sodinimas

Skurdžioje žemėje kasame platesnę ir gilesnę duobę. Apačion dedame velėną iš viršutinio sluoksnio. Tada supilame dirvožemį su dolomito miltais. Supilame kibirą vandens ir palaukiame kol jis susigers.

Geltonžiedės sedulos auginimas

Sedulos parduodamos konteineriuose, jas sodinti galima beveik visą šiltąjį sezoną. Nors geriau sodinti pavasarį, kad pasiruoštų peržiemoti. 


  Sedulos šaknys  paviršinės ir gana jautrios perdžiūvimui. Reikėtų, kad sodinimo mišinys būtų gana molingas.  Pusė mišinio gali būti viršutinis derlingas priemolingas sluoksnis arba priemolinga daržo žemė, kita pusė perpus iš neutralių durpių ir komposto. Trąšomis dirvožemis nepraturtinamas, nebent kiek kalio ar fosforo. 
  
   Sedula atspari šalčiams, todėl galima sodinti neapsaugotoje nuo šiaurinių vėjų vietoje. Tačiau sodinant rudenį geriau medelius apdengti žiemai. 

  Sedulos nemėgsta užšlapusių vietų. 
  

  Geltonžiedės sedulos auginimas

  Sedula yra daugiametis augalas. Jis gali augti ir derėti šimtais metų.    

Sedula nereiklus augalas. Svarbu neleisti perdžiūti šaknims ir sausros metu gausiai palieti. Kas keletas metų reikėtų pabarstyti dolomito miltus šaknų zonoje. 
  Pavasarį sedula tręšiama azotinėmis ( Natrio ir Kalcio Salietra) kurios šarmina dirvožemį, taip pat Kalio magnezija arba Kalio sulfatu. 
  Po kamienu nereikia palikti žolės, jų šaknys atims drėgmę iš medelio. Geriausia mulčiuoti neutraliomis durpėmis. 


  Geltonžiedės sedulos genėjimas

Kaip medelis auginama geltonžiedė sedula. Pagrindinės šakos bus formuojamos apie 80 - 100 centimetrų aukštyje. Taip bus patogiau prieiti tvarkyti apačią nuo žolės. Sekanti šakų eilė bus formuojama pusmetriu aukščiau. Žemutinė šakų eilę galima formuoti ir žemiau, 50 + centimetrų. 

 Galima formuoti medelį kaip krūmą paleidžiant 3 - 4 šakas apie 50 -70 centimetrų aukštyje. 

 Jaunus medelius pagraužia kiškiai. Formuoti medelius reikėtų ir į tai atsižvelgiant. Taip pat neverta auginti aukštus medžius nes uogas labai mėgsta paukščiai, reikia formuoti tokį medį kurį bus patogu apdengti uogas saugančiu tinklu. 

 

    Geltonžiedės sedulos uogos

Kizilo uogos tikrai vitaminų bomba. Joje daug A, C grupės vitaminų. Uoga ilgai sirpsta, prisirpusi dažniausiai krenta žemėn. Po dešimties metų medelis gali duoti 5- 6 kilogramus uogų, brandus didelis medis subrandina apie 50 kilogramų uogų. 
  Uogas galima šaldyti, džiovinti, daromos uogienės ir džemai. 

Žydinti geltonžiedė sedula
  Sedulos žiedai išsiskleidžia ankstyvą pavasarį. Iš pumpurų išlenda daugybė žiedelių kurių kiekvienas naujos uogos užuomazga. Tai prisitaikymas prie nepalankių oro sąlygų. Žiedeliai prasiskleidžia ne vienu metu. Palankiai susiklosčius sąlygoms žiede liks 2 -4 uogos. Pirmiesiems žiedeliams skleidžiantis dar būna mažai apdulkinti galinčių vabzdžių.  Galima padidinti derlių teptuku pernešant žiedadulkes. 


   

  

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Įmonės produktai

Paveikslėlis Pavadinimas Trumpas aprašymas Kaina
Benzininis generatorius nuoma Vilnius Benzininio generatoriaus nuoma Vilniuje Benzininis Generatorius
Braškių daigai Molėtuose Braškių daigai Molėtuose Parduodami Gerų Veislių Elitiniai Braškių Daigai Molėtuose
Dailylentės pirčiai Vilniuje Dailylentės pirčiai Vilniuje Pirties Dailylentės Vilniuje, Liepos, Juodalksnio, Drebulės Dailylentės Vilnius
drėgmės surinkėjo nuoma Vilniuje Drėgmės surinktuvo nuoma Vilniuje Drėgmės Surinktuvas, Drėgmės Surinkėjas, Oro Džiovintuvas, Oro Sausintuvas
Mediena karkasiniam namui Kaune Karkasinio namo statyba Kaune Karkasinių Namų Statytojai Kaune, Karkaso Surinkimas, Karkaso Montavimo Darbai, Karkasinio Namo įrengimas
karkasinio namo irengimas klaipedoje Karkasinio namo statyba Klaipėdoje Karkasinių Namų Statytojai Klaipėdoje, Karkaso Surinkimas, Karkaso Montavimo Darbai, Karkasinio Namo įrengimas
Karkasinio namo įrengimas Marijampolėje Karkasinio namo statyba Marijampolėje Karkasinių Namų Statytojai Marijampolėje, Karkaso Surinkimas, Karkaso Montavimo Darbai, Karkasinio Namo įrengimas Marijampolėje
Karkasinio namo įrengimas Panevėžyje Karkasinio namo statyba Panevėžyje Karkasinių Namų Statytojai Panevėžyje, Karkaso Surinkimas, Karkaso Montavimo Darbai, Karkasinio Namo įrengimas Panevėžyje
mediena karkasiniam namui_siauliuose Karkasinio namo statyba Šiauliuose Karkasinių Namų Statymas šiauliuose, Karkasinių Namų Statytojai šiauliuose, Karkaso Montavimo Darbai, Karkasinio Namo įrengimas
Lauko krosnelė Lauko krosnelė kazanui Kaune Lauko Krosnelės Kazanui, Kazanas, Lauko Krosnelė Kaune

Receptai

Obuolių vyno gamyba

Naminis obuolių vynas, gaminimo receptas ir pažingsninė vyno gamybos technologija, mielės, cukraus kiekis

Vedantieji

Grindų betonavimas

Betoninių grindų įrengimas, betoninių grindų šiltinimas apačioje ir virš šiltinimo sluoksnio,

Amarų naikinimas

Kaip naikinti amarus, natūralūs amarų naikinimo būdai, kovos su amarais būdai

Karkasinio namo statyba

Karkasinio namo konstrukcija, mediena karkasiniam namui, statybos etapai, izoliacija, šiltinimas, stogo įrengimas

Žirnių auginimas

Kaip auginti daržo žirnius, dirvožemis žirniams, žirnių sėjimas, priežiūra, tręšimas, kenkėjai

Ūkis

Vaismedžių genėjimas ir formavimas

Kaip genėti obelis, kriaušes, slyvas ir vyšnias

Vaismedžių skiepijimas

Kaip skiepyti vaismedžius, skiepo parinkimas, įrankiai skiepijimui, medžių skiepijimo instrukcija

Vaismedžių sodinimas

Kaip sodinti obelis, kriaušes, slyvas, vyšnias, abrikosus. Duobės dydis, žemės mišinys, sodinimo gylis, priežiūra

Abrikosų auginimas

Kaip sodinti abrikosą. Abrikosų veislės, priežiūra, ligos ir kenkėjai

Kriaušių auginimas

Kriaušių veislės, kriaušių sodinimas, skiepijimas ir genėjimas. Kriaušių priežiūra, ligos ir kenkėjai

Medlieva

Medlievų auginimas, medlievų sodinimas, medlievų priežiūra, ligos ir kenkėjai

Geriausi šaldytuvai

Geriausi šaldytuvai, taupantis energija šaldytuvas, biudžetinis šaldytuvas

Grindų betonavimas

Betoninių grindų įrengimas, betoninių grindų šiltinimas apačioje ir virš šiltinimo sluoksnio,

Karkvabalių naikinimas

Grambuolių naikinimas, kaip naikinti grambuolių lervas. Grambuolių lervų naikinimas nematodais

Žiedinių kopūstų auginimas

Parduotuvėse žiediniai kopūstai beveik visada būna kreminės baltos spalvos, tačiau augindami savus galite mėgautis patraukliais ir skaniais geltonais, žaliais ar violetiniais.

Verslo idėjos regionuose

Verslai, kurie Vakarų Europoje sudaro regioninės ekonomikos pagrindą ir išlaiko regionuose nedidelius šeimos ūkius, tačiau nepopuliarūs Lietuvoje

Liofilizavimo įranga

Liofilizatoriai, liofilizavimo aparatai ir jų paskirtis, kaina, liofilizuoti vaisiai ir liofilizuotos uogos, kuo skiriasi mažieji ir pramoniniai liofilizatoriai, liofilizavimo verslas

Dekoratyvinio landšafto įrengimas

Kaip įrengti dekoratyvinį landšaftą

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį: