Geltonžiedės sedulos auginimas
Atnaujinta: 2020-03-09
  • Geltonžiedės sedulos uogos
  • Geltonžiedės sedulos sodinimas
  • Geltonžiedės sedulos auginimas
  • Žydinti geltonžiedė sedula
  • Geltonžiedės sedulos genėjimas

    Lietuvoje dar nėra paplitęs geltonžiedės sedulos auginimas kaip vaismedžio. Nors šio augalo uogos yra labai skanios ir naudingos. Raudonos, kartais geltonos uogos yra kiek rūgštokos, gaivaus skonio. Iš jų išeina fantastiška uogienė ir padažai. Kryme ir Kaukaze jį vadina kizilas, iš tiurkų kalbos raudonas. Laukinis kizilas labai rūgštus ir labai ilgai bręsta. Selekcija juda uogų didinimo, rūgštingumo mažinimo kryptimi. 

     Kaip auginti sedulą

 Geltonžiedės sedulos gali būti auginamos kaip krūmas arba kaip medis. Viskas priklauso nuo genėjimo. Sedula kryžmadulkė, todėl reikia auginti vienoje vietoje kelias sedulas. Auginant kaip medį atstumai tarp medžių apie 4 metrai, atstumai tarp krūmų apie 3 metrus, auginant gyvatvorę galima palikti 2 metrus. 
  Savarankiškai išauginti sedulos sodinuką  gana sudėtinga. Sėklą saugo storas kauliukas ir tik po ilgalaikio stratifikavimo galima tikėtis, kad jis išdygs. Kartais tenka laukti net keletą metų. Įskiepyti šiuolaikišką kizilo veislę galima tik į kizilo sodinuką. Gana sudėtinga išauginti geltonžiedę sedulą iš ūglių. Kiek daugiau galimybių išauginti sedulą prilenkus ūglius. Pasirinktą sedulos krūmą nupjauname, išlindusius ūglius palenkiame ir dalį apipilame žemės sluoksniu. Todėl geriau rinktis jau paaugintus, kad ir brangius geltonžiedės sedulos sodinukus. 

Geltonžiedės sedulos uogos

Geltonžiedė sedula prisirpsta gana vėlai. Nežiūrint į tai, kad žydi pirmoji tarp vaismedžių. Prisirpus sedulų uogoms jau būna susiformavę kitų metų žiediniai pumpurai. Pora šių pumpurų matosi virš uogos. Derlius mažas nes žydėjo tik vienas augalas. 

   Geltonžiedės sedulos sodinimas

Geltonžiedė sedula mėgsta šarminį dirvožemį. Gal tai taip pat kliūtis auginti sedulas Lietuvoje. Daugelis dirvožemių Lietuvoje rūgštūs ir neutralūs. Sodinant sedulą rūgštesniame dirvožemyje reikia daryti gana didelę duobę ir šarminiu ( 6,5+ pH) dirvožemiu. Pigiausias būdas praturtinti dirvožemį dolomito miltais. Duobė 70 - 100 cm skersmens, 50 centimetrų 

Geltonžiedės sedulos sodinimas

Skurdžioje žemėje kasame platesnę ir gilesnę duobę. Apačion dedame velėną iš viršutinio sluoksnio. Tada supilame dirvožemį su dolomito miltais. Supilame kibirą vandens ir palaukiame kol jis susigers.

Geltonžiedės sedulos auginimas

Sedulos parduodamos konteineriuose, jas sodinti galima beveik visą šiltąjį sezoną. Nors geriau sodinti pavasarį, kad pasiruoštų peržiemoti. 


  Sedulos šaknys  paviršinės ir gana jautrios perdžiūvimui. Reikėtų, kad sodinimo mišinys būtų gana molingas.  Pusė mišinio gali būti viršutinis derlingas priemolingas sluoksnis arba priemolinga daržo žemė, kita pusė perpus iš neutralių durpių ir komposto. Trąšomis dirvožemis nepraturtinamas, nebent kiek kalio ar fosforo. 
  
   Sedula atspari šalčiams, todėl galima sodinti neapsaugotoje nuo šiaurinių vėjų vietoje. Tačiau sodinant rudenį geriau medelius apdengti žiemai. 

  Sedulos nemėgsta užšlapusių vietų. 
  

  Geltonžiedės sedulos auginimas

  Sedula yra daugiametis augalas. Jis gali augti ir derėti šimtais metų.    

Sedula nereiklus augalas. Svarbu neleisti perdžiūti šaknims ir sausros metu gausiai palieti. Kas keletas metų reikėtų pabarstyti dolomito miltus šaknų zonoje. 
  Pavasarį sedula tręšiama azotinėmis ( Natrio ir Kalcio Salietra) kurios šarmina dirvožemį, taip pat Kalio magnezija arba Kalio sulfatu. 
  Po kamienu nereikia palikti žolės, jų šaknys atims drėgmę iš medelio. Geriausia mulčiuoti neutraliomis durpėmis. 


  Geltonžiedės sedulos genėjimas

Kaip medelis auginama geltonžiedė sedula. Pagrindinės šakos bus formuojamos apie 80 - 100 centimetrų aukštyje. Taip bus patogiau prieiti tvarkyti apačią nuo žolės. Sekanti šakų eilė bus formuojama pusmetriu aukščiau. Žemutinė šakų eilę galima formuoti ir žemiau, 50 + centimetrų. 

 Galima formuoti medelį kaip krūmą paleidžiant 3 - 4 šakas apie 50 -70 centimetrų aukštyje. 

 Jaunus medelius pagraužia kiškiai. Formuoti medelius reikėtų ir į tai atsižvelgiant. Taip pat neverta auginti aukštus medžius nes uogas labai mėgsta paukščiai, reikia formuoti tokį medį kurį bus patogu apdengti uogas saugančiu tinklu. 

 

    Geltonžiedės sedulos uogos

Kizilo uogos tikrai vitaminų bomba. Joje daug A, C grupės vitaminų. Uoga ilgai sirpsta, prisirpusi dažniausiai krenta žemėn. Po dešimties metų medelis gali duoti 5- 6 kilogramus uogų, brandus didelis medis subrandina apie 50 kilogramų uogų. 
  Uogas galima šaldyti, džiovinti, daromos uogienės ir džemai. 

Žydinti geltonžiedė sedula
  Sedulos žiedai išsiskleidžia ankstyvą pavasarį. Iš pumpurų išlenda daugybė žiedelių kurių kiekvienas naujos uogos užuomazga. Tai prisitaikymas prie nepalankių oro sąlygų. Žiedeliai prasiskleidžia ne vienu metu. Palankiai susiklosčius sąlygoms žiede liks 2 -4 uogos. Pirmiesiems žiedeliams skleidžiantis dar būna mažai apdulkinti galinčių vabzdžių.  Galima padidinti derlių teptuku pernešant žiedadulkes. 


   

  

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Kategorijos straipsniai

Siloso gamyba

Silosas, žolės ir kukurūzų siloso ruošimas, kaip teisingai paruošti silosą, siloso fermentacija, siloso gamybos priedai

Azimina - naujas augalas kuris nustebins net patyrusį sodininką

Aziminos auginimas, aziminos sodinimas, aziminos dauginimas

Geriausi traktoriai

Kaip išsirinkti traktorių. Geriausių traktorių techninės charakteristikos

Raudonųjų serbentų auginimas

Raudonieji ir baltieji serbentai, serbentų sodinimas, serbentų priežiūra, serbentų ligos, serbentų kenkėjai, serbentų veislės

Žiedinė ekonomika regionuose

Kaip atgaivinti Lietuvos miestelius, miestelių žiedinės ekonomikos grandinės, verslai regionuose palaikantys vienas kitą

Automatinės katilinės įrengimas

Išmaniosios katilinės įrengimas, automatizuotos katilinės su akumuliacine talpa, katilinės ir akumuliacinės talpos galingumo skaičiavimas, katilinės sujungimas su atsinaujinančios energijos įranga

Triušių auginimas

Triušių auginimo sąlygos, triušių šėrimas, triušių veisimo patarimai. Geriausios triušių veislės

Namo statyba iš polistireno blokelių

Liktiniai klojiniai iš ICF neoporo blokelių, monolintinės sienos betonavimas. Pamatų, lauko sienų, angokraščių, kampų armavimas

Nuotekų valymo įrengimas

Buitiniai nuotekų valymo įrenginiai, biologinio nuotekų valymo įrengimas, kaip įrengti buitinius nuotekų valymo įrenginius