Grindų betonavimas
Atnaujinta: 2022-05-05

Betoninės grindys yra geriausias ir bene pigiausias būdas įrengti lygias ir patikimas grindis.  Betoninių grindų įrengimas daromas  ten, kur reikalinga ilgaamžė ir atspari dinaminiam poveikiui grindų danga. Jos storis, atsižvelgiant į pasirinktą grindų konstrukciją, svyruoja nuo 50 iki 300 mm. Dažniausiai betoninės grindys naudojamos kaip pagrindas po visų tipų dangomis, į jį įbetonuojama vamzdinė šildymo sistema.

   Betoninės grindys įrengiamos dviem pagrindiniai būdais. Tai iš skysto betono išlietos betoninės grindys, dažniausiai naudojamos pramonės ir visuomeniniuose pastatuose. Betonas atvežamas paruoštas gamykliniu būdu. Privačioje statyboje naudojamos smėlbetonio grindys kai betonas maišomas objekte. Abiem atvejais betonais paduodamas lanksčiais vamzdžiais, gali būti paduodamas dideliu atstumu ir į gana didelį aukštį.  

Grindų betonavimas privačiame name

  Betoninės grindys privačiame name dažniausiai panaudojamas kaip pagrindinis išlyginamasis sluoksnis į kurį montuojami šildymo vamzdžiai ir ant jo kiek palyginus dedamos grindinės dangos. Po betoninėmis grindimis įrengiamas šiltinimas. Labai verta atkreipti dėmesį kai  grindų betonavimas panaudojamas išlyginti pagrindo apačią ir jau ant jo montuojamis šiltinimo, sausų grindų, elektrinio šildymo ir grindų dangos sluoksniai. Toks grindų sumuštinis itin tiks sodybose ir aukštos energinės klasės pastatuose. 

  Betonuojamų grindų pagrindo paruošimas

 Nuo grunto grindys atskiriamos geotekstilės sluoksniu. jei yra tikimybė prasiveržti vandenims dedama hidroizoliacinė plėvelė. Tai gali būti šalčio tiltų izoliacijoje susidarymo priežastis.Šonai gali būti įrėminti šiltinimo plokštėmis. Dažniausiai šonai dengiami izoliacine plėvele. Ant plėvelės gali būti dedamas šiltinimo sluoksnis. Energetiškai efektyviame name polistireninio putplasčio sluoksnis prasideda nuo 15 centimetrų. 

Grindų betonavimo įranga

Lietuvoje labiausiai paplitę Putzmeister betono maišymo ir padavimo aparatai. Aparate sumaišomas smėlis, vanduo, cementas. Geriausiai tinka sijotas ir plautas smėlis. Tokiu būdu gaminamas ir patiekiamas betonas nepraranda savo savybių. Sunku apskaičiuoti, kiek tiksliai reikės betono; dažniausiai jo užsakoma per daug. Tada iškyla klausimas, kur panaudoti likusį betoną. Tai vėl neplanuoti darbai (pvz., nereikalingų skylių ar pagalbinių patalpų betonavimas). Gamindami betoną patys, galime kontroliuoti mums reikiamą kiekį, tuo pačiu išvengdami nereikalingo darbo ir papildomų išlaidų.

Betono padavimas į objektą

Mišinys vamzdžiais paduodamas į objektą. Betonavimo įranga vamzdžiais paduoda apie 70 metrų nuotoliu ir į kelių dešimčių metrų aukštį.

Betoninių grindų lyginimas

Grindų lygis dažniausiai išmatuojamas specialia įranga ir pagal pažymėjimus per visą perimetrą liniuotėmis lyginamas betonas. 

Armatūra betoninėms grindims

Gali būti dedama armatūra kuri užtikrina betoninių grindų didesnį patikimumą. Armatūrą reikėtų kiek pakelti nuo pagrindo, kad ji atsidurtų viduryje betono. Galima armatūra sudėti ant specialių stovelių. Armavimas. Jei pagrindas užtektinai tvirtas, armuojama tinkleliu vienu ar dviem armatūros sluoksniais. Tinklelio paskirtis - perimti sėdimo įtempimus sukietėjusiame betone. 5 - 10 cm storio betoniniam sluoksniui geriausiai tinka metalinis cinkuotas 4-5mm vielos armavimo tinklas, skirtas perdengimo konstrukcijai sustiprinti, tuo pat ir šildymo kabeliui pritvirtinti.

Atstumui tarp izoliacijos ir armavimo tinklo su kabeliu išlaikyti gerai tinka plastikiniai intarpai. Tai pigiausias kabelio montavimo būdas. Prie armavimo tinklo kabelis gali būti tvirtinamas plastikiniais dirželiais arba kitu būdu.

Betonuojant ant netvirto pagrindo (pvz., polistireninio putplasčio, mineralinės vatos), į betonuojamą sluoksnį reikia įdėti metalinės armatūros tinklą ir skiedinį pilti ne mažiau kaip 5 cm storio sluoksniu. Kai darbo sąlygos šiltos ir skersvėjuota, betonas stingsta daug greičiau nei reikėtų, tad rekomenduojama naudoti priedą, sulėtinantį džiūvimo procesą.

 

Grindų betonavimas

Išlyginama per visą plotą pastoviai paduodant naujai sumaišytą betoną

   Betoninės grindys gali būti betonuojamos vienu arba dviem betonavimais. Vieno betonavimo atveju betono sluoksnis gali būti iki 100 mm storio, ir tai yra patogiau dirbant. Betonavimo ir elektros instaliavimo darbai turi būti suderinti.

Betoninių grindų užtrynimas

Išlyginus betoną jis užtrinamas, gaunamas kietesnis ir lygesnis viršutinis sluoksnis. Paviršius yra užtrinamas elektrine glaistykle ir aplink plotą apytiksliai 36 kv. m. yra įpjaunamos siūlės tam, kad betonas galėtų slankioti, nes džiūdamas jis šiek tiek juda. Galima ir išvengti siūlių, naudojant naujas technologijas, kurios stabdo betono judėjimą.

Rengiant betonines grindis, reikia nepamiršti sėdimo siūlių. Šios siūlės betono paviršių padalina taip, kad jis galėtų sėsti ir neatsirastų vidinių įtempimų sukeliamų įtrūkimų. Siūlių gylis svyruoja nuo 30 mm iki ½ betono storio, priklausomai nuo paties storio ir įrengimo technologijos. Paruošos siūlės užpildomos specialia, elastinga medžiaga.

 

grindų šiltinimas

Polistireninis putplastis tinkamiausias šiltinimui. Jį galima dėti iš apačios ir iš viršaus. Nuotraukoje dedama ant išlyginto betoninio pagrindo, ant jo gipso kartonio plokštės Knauf Brown.

vinilinės dangos klijavimas ant betonininių grindų

Vinilinės klijuojamos grindys reikalauja idealaus lygumo. Jis pasiekiamas glaistant betoninį paviršių, papildomai lyginti su savaime išsilyginančiais mišiniais dažniausiai nereikia. Paviršius turėtų būti šlifuojamas ir kruopščiai išvalomas nuo dulkių. Vinilinės ir dauguma kitų grindų dangų tinka ant šildomų grindų.

grindinio šildymo įrengimas

Ant sausų gipskartonio grindų galima padėti infraraudonojo šildymo plėveles.

Laminato klojimas ant betoninių grindų

Ant šildomų grindų gali būti klojamas laminatas.

Betoninės grindys pramoniniams pastatams

Reikalavimai pramoninių pastatų grindims aukštesni nei privačiame name.  Grindims eksploatavimo metu teks itin didelės apkrovos, todėl jos turi būti:

atsparios mechaniniam nusidėvėjimui;
atsparios agresyvios aplinkos poveikiui;
pakankamai stiprus;
gerai sukibti su armatūra;
pakankamai tankus.
Betoninių grindų su tvirtesniu viršuriniu sluoksniu privalumai:

Ilgaamžiškumas;
nedulka;
didesnis atsparumas nusidėvėjimui;
trumpas technologinis procesas;
grindys gali būti spalvotos;
baigtą dangą nesunku prižiūrėti;
viršutinis sluoksnis sudaro visumą su pagrindiniu betonu ir neatsiskiria.
Kur naudojamos:

cechuose, sandėliuose;
Prekybos salėse;
garažuose lengviesiems automobiliams ir sunkvežimiams;
stovėjimo aikštelėse.

Paruošiamieji grindų betonavimo darbai. Prieš įrengiant objekte betonines grindis, būtina nustatyti pagrindo būklę. Jei grindys daromos pirmiausiai, reikalingi geodeziniai šios teritorijos duomenys, kuriais remiantis būtų galima planuoti darbus. Norint išgauti kokybišką, visais atvejais praktišką ir lygų betoninių grindų paviršių, reikia detaliai išsinagrinėti brėžinius ir tinkamai pasiruošti darbui. Visų pirma - išsiniveliuoti grindis, tinkamai pasiruošti pagrindą ir pasiskaičiuoti betono sluoksnių storį. Pagal sluoksnio storį ir betonuojamų grindų paskirtį nustatomas reikiamas betono tvirtumas ir reikalingas priedų kiekis.

Jei yra senas betoninis pagrindas, pirmiausiai reikia susipažinti su jo įrengimo technine dokumentacija, o tokios nesant, atlikti tyrimą. Tai leis tiksliai susiplanuoti tolesnius darbus. Betonavimui paruoštas pagrindas turi būti švarus, tvirtas ir sausas. Gali būti šiek tiek drėgnas, bet ne šlapias. Neturi būti kalkių likučių, dulkių, tepalo ar kitokių riebių dėmių.

Pagrindas turi būti sausas, tvirtas ir stiprus, be trūkių.
Netvirtos, atsilupančios seno paviršiaus dalys, taip pat dulkės, purvas, tepalo, dažų likučiai ir kiti sukibimą su pagrindu mažinantys nešvarumai, turi būti pašalinti.
Betonuojamoje patalpoje neturėtų būti jokių pašalinių daiktų.
Ypač tankius ir lygius paviršius subraižyti.
Būtinas specializuotas pagrindo tyrimas, reikia žinoti jo pagrindines savybes. Tai reikia padaryti dar projektuojant grindis. Naujose statybose, kai betoninių grindų pagrindas yra sutankintas smėlis, reikia kontroliuoti jo sutankinimo laipsnį. Tai duos galimybę išvengti ateityje grindų išlinkimų ir plyšių susidarymo.

Taip pat svarbu žinoti, kad ilgas pasiruošimas darbui įtakoja betono kokybę. Atvežti betoną specialiu autotransportu iš betono mazgų užima gana nemažai laiko, taip pat jo pateikimas į betonuojamą plotą.  Praėjus porai valandų nuo betono pagaminimo, jis būna „susigriebęs", kadangi visą tą laiką vyksta rišimosi procesas, betonas praranda visas savo gerąsias savybes.

Speciali įranga suteikia galimybę gamintis betoną statybų aikštelėje ir specialiais siurbliais, lanksčiomis žarnomis, paduoti jį tiesiai į darbo vietą per 1-3 min.


Tiesa, betonas gali atlaikyti dideles apkrovas, tačiau jeigu betoninės grindys numatytos lieti tokiose vietose, kurioms keliami dideli reikalavimai, reikėtų prisiminti, kad yra betoninių grindų su tvirtesniu viršutiniu sluoksniu liejimo metodika, vadinamasis topingas. Šis būdas taip pat padeda apsaugoti viršutinį betono sluoksnį nuo dulkėjimo, kuris atsiranda dėvintis viršutiniam grindų sluoksniui.

Betoninių grindų su sustiprintu viršutiniu sluoksniu liejimo technologija ganėtinai paprasta: į šviežiai išlieto ir išlyginto betono viršutinį sluoksnį įtrinamas specialus sausas mišinys, kuris labai padidina betono technines charakteristikas: atsparumą gniuždymui, smūgiams, dėvėjimuisi, užtikrina, kad susidarys mažiau dulkių, pagerina bendrą grindų vaizdą.

Priimdamas betoną, darbų vykdytojas turi turėti grindų užbaigimo projektą. Jeigu ant pagrindo liejama tokia stora danga kaip magnezinis betonas arba polimerinė danga su kvarco papildais, tai priimtą betoną užtenka sutankinti vibratoriumi ir išlyginti vibracine mentele. Jei ant užbaigto pagrindo bus tiesiama plona polimerinė danga arba jis bus dažomas, tada priimtą betoną reikėtų lyginti specialiomis lyginimo mašinomis, taip sutvirtinant jo viršutinį sluoksnį, nes plona danga atkartos visus betoninio pagrindo nelygumus.

Atsižvelgiant į projektuojamų konstrukcijų paskirtį ir naudojimo sąlygas, naudojami tokie pagrindiniai betono rodikliai:

Betono gniuždomojo stiprio klasė C, lengvam betonui LC;
Betono atsparumo šalčiui markė F;
Betono nelaidumo vandeniui markė W;
Lengvojo betono tankumo klasė D.
Pagrindiniai kompinentai, lemiantys betono mišinio struktūrą, yra cemento tešla, į kurios sudėtį įeina cementas, vanduo ir smulkiai sumalti priedai. Cemento tešlos savybės priklauso nuo cemento ir vandens (kietieji ir skystieji komponentai) santykio. Didėjant vandens kiekiui, didėja cemento tešlos slankumas ir mažėja jos plastiškasis stiprumas. Mišinio sudėties parinkimo tikslas - atsižvelgiant į gamybos technologiją nustatyti tokį komponentų santykį, kad mišinys būtų reikiamo slankumo, betono konstrukcijos - pakankamo stiprumo ir kitų būtinų savybių. Kartu svarbu įvertinti ir ekonominius reikalavimus: galimą mažiausią cemento, stambiojo užpildo (ypač granitinės skaldos) išeigą arba bendrą mažiausią kainą.

Betono papildai


Įtrūkimų atsiradimui šviežiame betone kelią užkerta polimerinis ar metalinis pluoštas. Betono gamykloje kartu su pluoštu įdedami ir betono sėdimą mažinantys papildai - plastifikatoriai. Likusi plastifikatorių dalis suberiama aikštelėje, nes jų veikimo laikas - 30-50 minučių. Plastifikatoriai parenkami priklausomai nuo techninių poreikių ir temperatūros. Kasmet atsiranda vis daugiau priedų ir papildų betonui, skirtų betono kokybei gerinti. Pavyzdžiui, vadinamoji fibra, naudojama betono armavimui: tai polipropileno ir stiklo audinio pluošto siūleliai, dedami gaminant betoną (paklotame sluoksnyje jie sudaro trimatį tinklelį, kuris saugo nuo trūkimų ir neleidžia jiems plėstis dėl betono spaudimo ir deformacijos). Betonas („fibrobetonas") tampa atsparesnis įvairiapusiam tempimui, statinėms bei dinaminėms apkrovoms, įtrūkimui ir pleišėjimui, pagerėja smūginis atsparumas, mažėja susidėvėjimas, tampa elastiškesnis ir ilgaamžiškesnis, , kadangi neturi metalo priemaišų, visiškai atsparus korozijai. Eksploatacinės betono charakteristikos priklauso nuo fibros ypatybių (atsparumo tempimui, ilgio, skersmens, formos) ir jos kiekio betono mišinyje (kg/m³). Pagrindiniu fibros ypatybes lemiančiu veiksniu laikomas jos ilgio bei skersmens santykis (l/d) - kuo jis didesnis, tuo geresnė plaušo kokybė.

Santykis l/d=45 laikomas minimaliu dydžiu, reikalingu plastiškam fibros ir betono mišiniui pagaminti.
Plieninė fibra, kurios santykinis dydis l/d=65, laikoma padidintos kokybės ir naudojama perdangoms, betoniniams blokams ir plono sluoksnio grindims įrengti.
Aukštos kokybės gaminiams - pramoninėms grindims, perdangoms, stulpams, rūsių sienoms, lauko ir pamatų plokštėms, besiūlėms grindims - naudojama plieninė fibra, kurios l/d=80.
Naudojant fibrą, betoninės grindys kaip konstrukcija įgyja ypatingų ypatybių, tačiau vis dėlto didelę reikšmę turi ir grindų paviršius. Jį galima papildomai apdoroti įvairiomis medžiagomis, didinančiomis atsparumą dilimui, dulkėtumui, skysčių ir chemikalų įgėriui.

Taip pat naudojami įvairūs priedai betonuojant šaltesnėmis darbo sąlygomis bei norint sulėtinti ar pagreitinti betono džiūvimo laiką, tuo pačiu gerinant betono savybes.

Užkirsti kelią dulkių kaupimuisi galima į betonines grindis įmaišius mineralinių tankinančių medžiagų. Šios medžiagos užpilamos ant išlyginto, šviežiai supilto betono. Tai yra betono priežiūros priemonė ir gerina jo džiuvimą. Jos chemiškai sujungia dulkes sukeliančias medžiagas, todėl grindys tampa tankesnės, tvirtesnės ir jas lengva valyti. Ant tokio paviršiaus nesikaupia dulkės, mišinys paruošiamas jau gamykloje, greitai dengiamas, nėra jokių ypatingų priežiūros reikalavimų, be to, jis išsiskiria patrauklia kaina, nes nereikalinga papildoma apdaila.

Sausi betono standikliai. Sausas hidraulinio cemento ir smulkių papildų mišinys, kuris tolygiai įtrinamas į betono paviršių iki jam sukietėjant, o tada užlyginamas siekiant suteikti paviršiui norimų savybių; mišinys gali turėti arba neturėti pigmentų.

Įtrinant mišinys įsigeria viršutiniame betono sluoksnyje taip dar geriau jį sutankindamas. Po paskutinio šlifavimo uždaroma daugelis porų betono paviršiuje ir taip padidėja jo atsparumas šalčiui. Tokios grindys gali tarnauti 15-20 metų. Sutvirtintas sluoksnis ir pagrindinis betonas sudaro visumą, nes abi dangos išlietos naudojant portlandcementą. Viršutinių sluoksnių atsparumas pasiekia 90 mPa ir daugiau. Pagal šiuolaikines technologijas pagamintos grindys su sausais standikliais gali išlaikyti labai dideles apkrovas - net vikšrinę techniką.

 

Viskas.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "IKS" sutikimo draudžiama.

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Kategorijos straipsniai

Siloso gamyba

Silosas, žolės ir kukurūzų siloso ruošimas, kaip teisingai paruošti silosą, siloso fermentacija, siloso gamybos priedai

Azimina - naujas augalas kuris nustebins net patyrusį sodininką

Aziminos auginimas, aziminos sodinimas, aziminos dauginimas

Geriausi traktoriai

Kaip išsirinkti traktorių. Geriausių traktorių techninės charakteristikos

Raudonųjų serbentų auginimas

Raudonieji ir baltieji serbentai, serbentų sodinimas, serbentų priežiūra, serbentų ligos, serbentų kenkėjai, serbentų veislės

Žiedinė ekonomika regionuose

Kaip atgaivinti Lietuvos miestelius, miestelių žiedinės ekonomikos grandinės, verslai regionuose palaikantys vienas kitą

Automatinės katilinės įrengimas

Išmaniosios katilinės įrengimas, automatizuotos katilinės su akumuliacine talpa, katilinės ir akumuliacinės talpos galingumo skaičiavimas, katilinės sujungimas su atsinaujinančios energijos įranga

Triušių auginimas

Triušių auginimo sąlygos, triušių šėrimas, triušių veisimo patarimai. Geriausios triušių veislės

Namo statyba iš polistireno blokelių

Liktiniai klojiniai iš ICF neoporo blokelių, monolintinės sienos betonavimas. Pamatų, lauko sienų, angokraščių, kampų armavimas

Nuotekų valymo įrengimas

Buitiniai nuotekų valymo įrenginiai, biologinio nuotekų valymo įrengimas, kaip įrengti buitinius nuotekų valymo įrenginius

Įmonės produktai

Paveikslėlis Pavadinimas Trumpas aprašymas Kaina
Benzininis generatorius nuoma Vilnius Benzininio generatoriaus nuoma Vilniuje Benzininio Generatoriaus Nuoma Vilniuje, Buitinio Elektros Generatoriaus Nuoma
Braškių daigai Molėtuose Braškių daigai Molėtuose Parduodami Gerų Veislių Elitiniai Braškių Daigai Molėtuose
Dailylentės pirčiai Vilniuje Dailylentės pirčiai Vilniuje Pirties Dailylentės Vilniuje, Liepos, Juodalksnio, Drebulės Dailylentės Vilnius
drėgmės surinkėjo nuoma Vilniuje Drėgmės surinktuvo nuoma Vilniuje Drėgmės Surinktuvas Nuoma Vilnius, Drėgmės Surinkėjas, Oro Džiovintuvas Nuoma Vilniuje, Oro Sausintuvo Nuoma Vilnius
Mediena karkasiniam namui Kaune Karkasinio namo statyba Kaune Karkasinių Namų Statytojai Kaune, Karkaso Surinkimas, Karkaso Montavimo Darbai, Karkasinio Namo įrengimas
karkasinio namo irengimas klaipedoje Karkasinio namo statyba Klaipėdoje Karkasinių Namų Statytojai Klaipėdoje, Karkaso Surinkimas, Karkaso Montavimo Darbai, Karkasinio Namo įrengimas
Karkasinio namo įrengimas Marijampolėje Karkasinio namo statyba Marijampolėje Karkasinių Namų Statytojai Marijampolėje, Karkaso Surinkimas, Karkaso Montavimo Darbai, Karkasinio Namo įrengimas Marijampolėje
Karkasinio namo įrengimas Panevėžyje Karkasinio namo statyba Panevėžyje Karkasinių Namų Statytojai Panevėžyje, Karkaso Surinkimas, Karkaso Montavimo Darbai, Karkasinio Namo įrengimas Panevėžyje
mediena karkasiniam namui_siauliuose Karkasinio namo statyba Šiauliuose Karkasinių Namų Statymas šiauliuose, Karkasinių Namų Statytojai šiauliuose, Karkaso Montavimo Darbai, Karkasinio Namo įrengimas
Laistymo įrengimas Klaipėda Laistymo sistemos Klaipėda Automatinio Laistymo Sistemos Klaipėda

Vedantieji

Siloso gamyba

Silosas, žolės ir kukurūzų siloso ruošimas, kaip teisingai paruošti silosą, siloso fermentacija, siloso gamybos priedai

Azimina - naujas augalas kuris nustebins net patyrusį sodininką

Aziminos auginimas, aziminos sodinimas, aziminos dauginimas

Liofilizavimo įranga

Liofilizatoriai, liofilizavimo aparatai ir jų paskirtis, kaina, liofilizuoti vaisiai ir liofilizuotos uogos, kuo skiriasi mažieji ir pramoniniai liofilizatoriai, liofilizavimo verslas

Ridikėlių auginimas

Ridikėlių sėjimas, auginimas, priežiūra, ligos ir kenkėjai, geriausios ridikėlių veislės

Ūkis

Vaismedžių genėjimas ir formavimas

Kaip genėti obelis, kriaušes, slyvas ir vyšnias

Vaismedžių skiepijimas

Kaip skiepyti vaismedžius, skiepo parinkimas, įrankiai skiepijimui, medžių skiepijimo instrukcija

Vaismedžių sodinimas

Kaip sodinti obelis, kriaušes, slyvas, vyšnias, abrikosus. Duobės dydis, žemės mišinys, sodinimo gylis, priežiūra

Triušių auginimas

Triušių auginimo sąlygos, triušių šėrimas, triušių veisimo patarimai. Geriausios triušių veislės

Namo statyba iš polistireno blokelių

Liktiniai klojiniai iš ICF neoporo blokelių, monolintinės sienos betonavimas. Pamatų, lauko sienų, angokraščių, kampų armavimas

Arkiniai angarai

Arkinio angaro statyba, arkinio angaro konstrukcija, angaro šiltinimas

Rožių auginimas

Rožių sodinukų paruošimas ir sodinimas. Rožių priežiūra: laistymas, tręšimas, genėjimas. Rožių veislės, ligos ir kenkėjai

Plačiakaktis

Plačiakakčių auginimas tvenkiniuose, plačiakakčių mityba, plačiakakčių mailius, prekyba plačiakakčiais

Skruzdėlių naikinimas

Skruzdėlių naikinimo būdai, biologinės ir cheminės priemonės skruzdžių naikinimui

Slyvų auginimas

Kaip auginti slyvas. Slyvų sodinimas ir priežiūra, slyvų ligos ir kenkėjai. Slyvų veislės

Aviečių auginimas

Aviečių sodinimas ir priežiūra. Aviečių ligos ir kenkėjai. Aviečių veislės: remontantinės ir vasarinės

Vyšnių auginimas

Kaip auginti vyšnias, vyšnių sodinimas, priežiūra, ligos ir kenkėjai, vyšnių veislės

Abrikosų auginimas

Kaip sodinti abrikosą. Abrikosų veislės, priežiūra, ligos ir kenkėjai

Geriausios video instrukcijos

Česnakų auginimas

Kaip auginti česnakus, česnakų sodinimas ir dirvožemis česnakams, filmas apie česnakų auginimą, česnakų tręšimas

SEO straipsniai

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį: