Obuolių vyno gamyba
Atnaujinta: 2020-08-25

Naminis obuolių vynas sukelia skirtingas emocijas. Sovietiniais laikais tai buvo pigiausiai ir prasčiausiai vertinamas vynas. Daugeliui kas paragavo kokybiškai padaryto ir išlaikyto naminio obuolių vyno tai vienas iš geriausių naminių vynų. Reiškia pagaminti kokybišką obuolių vyną įmanoma, verta jį palaikyti kiek ilgiau, kad subręstų skoninės sąvybės. Pateikiame praktiškai išbandytą vyno gamybos technologiją.

 

Obuolių vyno gamybos įranga

Vyno gamyba prasideda nuo įrangos. Mėgejui vyno gamintojui jos reikia nedaug, pakaks fermentacijos ir brandinimo talpos, oro vožtuvo, kelių vamzdelių. Pažengę vyndariai įsigyja sulčių gamybos įrangą, išpilstymo ir kamščių uždarymo įrangą. 

Fermentacijos talpa obuolių vynui

Nerūdijančio plieno fermentacijos statinė su plaukiojančiu dangčiu. Įsigyta vitis.lt internetinėje parduotuvėje. Taip pat ten pat galima įsigyti plastikinį kibirą vyno fermentacijai. Šios talpos patogios dėl turimo kranelio. Jis kiek aukščiau dugno ir nupylus lieka nuosėdos.

Obuolių sulčių gaminimas vynui

Paprasčiausias variantas surinkti obuolius ir nuvežti į sulčių spaudyklą. Naudojamos nepasterizuotos obuolių sultys. Tačiau vyno gamyboje svarbu, kad sultys būtų turtingos vitaminais ir kitomis naudingomis medžiagomis. Jos labai svarbios mielių aktyviai veiklai. O naudingų medžiagų labai daug odelėse ir jos prarandamos sulčių spaudyklėse. 
  Norint išgauti naudingas medžiagas iš odelių ir minkštimo taikoma maceracija. Tai procesas kai sutrinti obuoliai laikomi savo sultyse ir ištraukiamos medžiagos į jas. Sutrinta obuolių masė laikoma apie parą, vėliau išspaudžiama. Įmanoma tai padaryti namų sąlygomis.

Obuolių traiškytuvas

Pirmiausia obuoliai sutraiškomi specialiu obuolių traiškytuvu. Geriausia juos supjaustyti, kad lengviau sugriebtų peiliai. Gauta masė suspaudžiama. Į obuolius galima įpilti apie 10 procentų švaraus ir šalto vandens. Obuolių traiškytuvas įsigytas vitis.lt parduotuvėje, atsiunčiamas į nurodytą vietą per kurjerius. Didesniems kiekiam naudojami elektrinės obuolių tarkos. 

Obuoliu sulčių presas

Obuolių sulčių presai gali būti su medinių lentelių arba nerūdijančio plieno korpusais. Į presą dedama obuolių masė įdėta į tinklinį maišą. Sultys išbėga per kraštelius. Rankinius ir mechaninius sulčių presus galima įsigyti vitis.lt internetinėje parduotuvėje.

Obuolių vyno gamybos technologija

  Visose proceso dalyse turi būti maksimaliai išlaikoma švara. Į produkciją neturi patekti procesuose nereikalingos kenksmingos bakterijos. Sulčių talpos, fermentacijos indai, įrankiai  turėtų būti išplaunami naudojant sodą. 
  Sultys maišomos su cukrumi ir išpilstomos į fermentacijos talpas. Supilama apie 2/3 talpos. Pirmiausia apie 3 - 7 dienas vyksta aktyvusis fermentacijos procesas. Vynas laikomas 20 - 22 laipsnių temperatūroje. Po pirminės fermentacijos  vynas kiek nuskaidrėja, iškrenta nuosėdos. Vynas nupilamas ir sumaišomas su nauja cukraus doze. Tuo pačiu vynas pravėdinamas, prisotinamas procesams reikalingu deguonimi. Vynas statomas kiek vėsiau, 16 - 18 laipsnių temperatūroje.
  Sekantis nupylimas atliekamas po 2 - 4 savaičių. Gali būti sudedamas likęs cukrus. Vynas jau būna gana skaidrus, statomas dar pora laipsnių vėsiau. Fermentacijos talpa būna beveik pilnai užpildoma. Kas 3-4 mėnesius galima vyną nupilti ir pravėdinti. 
  Po metų, kai ruošiamas naujas derlius, vynas išpilstomas į butelius.
  
 

  Oro vožtuvas vynui

Oro vožtuvas išleidžia fermentacijos procese susidarančias dujas ir neleidžia į vidų patekti deguonies prisotintam orui.

Obuolių vyno mielės


  Pagrindinis ir mažiausiai žinomas ir kontroliuojamas obuolių vyno gamybos proceso dalyvis yra mielės. Jos perdirba cukrų į alkoholį. Iš 1 procento cukraus gaunama 0,45 laipsnių alkoholio.  Naminio obuolių vyno gamybos procese dažniausiai dalyvauja įvairios laukinės mielės. Jų yra 4 gentys ir dar šimtai rūšių. Kokį gausite vyną labai priklausys kokių turite ir kurios dalyvaus cukraus skaidymo procese. Vyndariai slopina laukines mieles ir naudoja kultūrines vyno mieles. Slopinimas vyksta mažinant misos temperatūrą ir naudojant kultūrines mieles skirtas obuolių vynui  kurios aktyvios mažesnėje temperatūroje. Optimali obuolių vyno pirminės fermentacijos temperatūra yra apie 20 - 22 laipsniai. 
  Acto bakterijų ir pieno rūgšties bakterijų veikla slopinama neįleidžiant aplinkos oro su deguonimi į fermentacijos indą. Nors nedidelis acto kiekis reikalingas mielių veiklai. Kaip ir pieno rūgšties bakterijos mažina rūgštingumą paversdamos vyne esančias rūgštis į pieno rūgštis. Šios rūgštys stabilizuoja vyną.

Cukrus kiekis obuolių vyne


    Modernių veislių saldžių obuolių sultys turi apie 12 ar net 14 procentų cukraus. Tai pagrinde tos pačios formulės gliukozė ir fruktozė. Iš tokio kiekio cukraus būtų gaunamas 6- 7 laipsnių vynas. Dėl to į vyną papildomai dedamas sacharozinis cukrus. Fermentacijos metu bendra cukraus koncentracija neturėtų viršyti 15 procentų. Esant didesnei koncentracijai mielių veikla stoja. Cukrus dedamas porcijomis. Bendras cukraus kiekis būna iki 30 procentų jei bus naudojamos kultūrinės mielės ir norite gauti sausą vyną. Laukinės mielės išgyvena iki 12 alkoholio laipsnių. Kultūrinės mielės toleruoja iki 15 lapisnių alkoholio koncentraciją. Yra ir daugiau laipsnių toleruojančių mielių, tačiau jos labiau skirtos distiliatams skirtų vynų gamybai.
 Perskaičiuojant paprasčiau dešimčiai litrų sulčių pradžioje įpilame 0,5 kilogramo cukraus. Tada sultyse bus apie 15- 18 procentų cukraus. 
  Po savaitės mielės sunaudoja apie 10 procentų cukraus. Cukraus kiekį gana sunku patikrinti, nes pigūs hidrometrai ( cukraus kiekio matuokliai vynui) nerodys tikslaus cukraus kiekio  kai rūgstančiame vyne yra alkoholis. Verta paragauti ir įvertinti esamą cukraus kiekį. Pridedame dar kilogramą cukraus dešimčiai litrų skysčio. Padidėjus alkoholio kiekiui iš veiklos pasitraukia dalis mielių ir cukraus skaidymas sulėtėja. Virš 12 laipsnių toliau fermentacija galima tik su kultūrinėmis mielėmis. 

Vyno cukraus matuoklis

Sulčių cukraus matuoklis. Skiestom vandeniu sultims rodomas 12 procentų cukraus kiekis
    
  Vyno išpilstymas

Vyno branda pradžioje išbandoma. Vynas įpilamas į butelį ir palaikomas kiek laiko kambario temperatūroje. Jei nesusidarė burbuliukų, vynas nesidrumsčia  reiškia vynas subrendo ir galima jį išpilstyti. 
   

 

 

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Įmonės produktai

Paveikslėlis Pavadinimas Trumpas aprašymas Kaina
Braškių daigai Molėtuose Braškių daigai Molėtuose Parduodami Gerų Veislių Elitiniai Braškių Daigai Molėtuose
Lauko krosnelė Lauko krosnelė kazanui Kaune Lauko Krosnelės Kazanui, Kazanas, Lauko Krosnelė Kaune
Malkinė pirties krosnelė Kaune Malkinė pirties krosnelė Kaune Malkinė Krosnelė Pirčiai Kaune, Prekyba Malkinėmis Pirties Krosnelėmis Kaune Ir Kauno Rajone, Kaišiadoryse
Beržinės malkos Molėtuose Malkos rąsteliais ir kaladėlėmis Molėtuose Prekyba Kaladėlėmis, Rąsteliais Molėtuose Ir Molėtų Rajone, Atvežimas į Vietą
Metalinė pavėsinės grilinė Kaune Metalinė pavėsinės grilinė Kaune Metalinė Lauko Krosnelė Pavėsinei Kaune Ir Kauno Rajone, Lauko Krosnelių Gamyba Kaišiadoryse
Obuolių traškytuvas Obuolių sulčių presas Sraigtinis, Rankinis Presas Obuoliams Spausti, Pirkite Internetu
Skaldytos malkos Molėtuosee Skaldytos malkos Molėtuose Prekyba Skaldytomis Beržinėmis, Pušinėmis, Sausomis Malkomis Molėtuose
statybinė mediena molėtuose Statybinė mediena Molėtuose Prekyba Statybine Mediena Molėtuose, Pigi Statybinė Mediena, Statybinė Mediena Gera Kaina
trinkeliu-tarpu-uzpildymas Trinkelių siūlių užpildas Trinkelių Tarpai Be Piktžolių
šparagų daigai Molėtuose Šparagų daigai Molėtuose Parduodami Smidrų (šparagų) Daigai Molėtuose

Receptai

Obuolių vyno gamyba

Naminis obuolių vynas, gaminimo receptas ir pažingsninė vyno gamybos technologija, mielės, cukraus kiekis

Vedantieji

Vaismedžių purškimas pavasarį

Pavasarinis vaismedžių purškimas, vario sulfato naudojimas, purškimas nuo grybelių, puvinio, kenkėjų, amarų

Ridikėlių auginimas

Ridikėlių sėjimas, auginimas, priežiūra, ligos ir kenkėjai, geriausios ridikėlių veislės

Morkų auginimas

Kaip auginti morkas, morkų sėjimas, auginimas, priežiūra, ligos ir kenkėjai, dirvos morkoms paruošimas ir tręšimas

Burokėlių auginimas

Kaip auginti burokėlius, burokėlių sodinimas, priežiūra, tręšimas. Burokėlių ligos

Ūkis

Vaismedžių genėjimas ir formavimas

Kaip genėti obelis, kriaušes, slyvas ir vyšnias

Vaismedžių skiepijimas

Kaip skiepyti vaismedžius, skiepo parinkimas, įrankiai skiepijimui, medžių skiepijimo instrukcija

Vaismedžių sodinimas

Kaip sodinti obelis, kriaušes, slyvas, vyšnias, abrikosus. Duobės dydis, žemės mišinys, sodinimo gylis, priežiūra

Vaismedžių purškimas pavasarį

Pavasarinis vaismedžių purškimas, vario sulfato naudojimas, purškimas nuo grybelių, puvinio, kenkėjų, amarų

Ridikėlių auginimas

Ridikėlių sėjimas, auginimas, priežiūra, ligos ir kenkėjai, geriausios ridikėlių veislės

Morkų auginimas

Kaip auginti morkas, morkų sėjimas, auginimas, priežiūra, ligos ir kenkėjai, dirvos morkoms paruošimas ir tręšimas

Burokėlių auginimas

Kaip auginti burokėlius, burokėlių sodinimas, priežiūra, tręšimas. Burokėlių ligos

Cukinijų auginimas

Kaip auginti cukinijas

Moliūgų auginimas

Kaip auginti moliūgus. Moliūgų daigų auginimas. Moliūgų priežiūra ir ligos.

Obelų auginimas

Kaip auginti obelis, obelų sodinimas, obelų priežiūra nuo ligų, obelų tręšimas, genėjimas ir skiepijimas

Kopūstų auginimas

Pagrindiniai kopūstų auginimo ypatumai: mėgstamas dirvožemis, žemės įdirbimas, auginimo vieta, daigų auginimu, sodinimo laiku priežiūra, tręšimu, ligomis ir kenkėjais.

Statyti ar renovuoti sodybą

Kaip įvertinti sodybos stovį, reikalingų darbų kiekius ir investicijas

Lauko terasos įrengimas

Kaip įrengti lauko terasą, iš ko statyti lauko terasą