Šilauogių auginimas
Atnaujinta: 2020-05-27
  • Šilauogių auginimas
  • Duobė šilauogių auginimui
  • Šilauogių priežiūra
  • Šilauogių sodinimas
  • Žemių mišinys sodinant šilauoges
  • Šilauogių sodinimas
  • Šilauogių apsauga nuo kiškių

Šilauogės jau nėra naujiena mūsų sodybiniuose sklypuose. Patarimų kaip auginti šilauoges yra labai daug ir įvairių. Įvesiu dar viena šilauogių sodinimo ir auginimo technologiją. Ar verta auginti šilauoges? Po pirmųjų derlių supranti, kad tikrai taip. Tai skani uoga, vienas iš geriausių antioksidatorių. Be to šilauoges nėra sudėtinga auginti. 

   Šilauogių veislės

Per daugiau kaip šimtą metų veislininkystės išvesta daugybė šilauogių veislių. prekyboje siūlomos šilauogių veislės atsparios ligoms, šalčiams. Puikiai suderintos skoninės, laikymosi sąvybės. Šilauogės skiriasi ir pagal augumą. Renkantis šilauoges verta pasisodinti skirtingo prinokimo veisles. Pirmosios šilauogės sunoksta liepos mėnesio viduryje. Derinant veisles šilauogių galima turėti iki pat šalnų. 

Lietuvos sąlygomis geriausiai tinka ankstyvos ir vidutinio ankstyvumo veislės. Vėlyvų veislių dalis uogų iki šalčių nesubręsta, sirpdamos šaltesnėje ir mažiau saulėtoje aplinkoje nėra tokios skanios kaip ankstyvosios. Vėlyvųjų veislių galima sodinti kaip priedą, pratęsiant šviežių uogų sezoną.

Ankstyvosios: Blueetta, Spartan, Reka, Nui. Lietuvoje rekomenduojamos: Duke, Weymouth, Earliblue.

Vidutinio ankstyvumo Lietuvoje rekomenduojamos: Toro (aromatingos, didelės uogos, vienodai sunoksta), Patriot, Bluecrop (ilgesnio nokimo, stambios saldžios), Bluejay (bijo sausros, tačiau labai derlios), Sunrise.

Vėlyvosios: Aivengho, Gorbert, Dorou, Džersi, Elijot, Blueray, Nordblue, Nelson, Coville. Lietuvoje rekomenduojamos Bluegold, Herbert (labai derli).

Žemos: Northland, Northcountry, Northblue.

Vidutinio augumo: Nui, Spartan, Toro, Bluehaven.

Aukštos: Duke, Earlyblue, Reka, Patriot, Blueray, Coville.

Prekiniam ūkiui verta rinktis naujesnes veisles. Labiausiai apsimoka auginti ankstyvas veisles ir jas realizuoti šviežias. Seniau dominavo Bluecrop, kuri dabar keičiama į Toro. Perspektyvi labai derlinga ir didelių uogų (2 - 3 cm) veislė Chandler ilgai duoda derlių (3 - 4 savaites).

  

  Vieta šilauogėms

Šilauogės mėgsta saulėtą vietą todėl renkam joms auginti atvirą vietą. Vienas iš geriausių šilauogių išdėstymų yra sodinti jas ratu. Ypač sodyboje ir jei turite daug atviros vietos. 

Šilauogių sodinimas

Šilauogių išdėstymas ratu turi daug privalumų. Dešimt krūmų susodintų kas 0,6 - 0,7 metro padaro apskritimą kurio viduryje dar tinkamu atstumu galima pasodinti 4 krūmus. Lauko viduryje augančios šilauogės tampa pievos papuošimu. Taip pat tai optimalus variantas tolygiai suteikti saulės visiems krūmams. Ypač jei rytinėje - pietinėje dalyje bus sodinamos žemaūgės veislės, o šiaurinėje aukštaūgės šilauogių veislės. Taip pat tokiam išdėstymui reikia mažiausiai aptvėrimo žiemai nuo kiškių ir stirnų. 14 šilauogių krūmų turėtų pakakti 4 asmenų šeimai gausiai valgyti šviežias uogas ir kiek šaldyti bei konservuoti. Toks kiekis krūmų turėtų po 6-7 metų duoti apie 80 - 100 kilogramų uogų. 

  Šilauogės nemėgsta užmirkusių vietų. Taip pat šilauogės daug geriau augs jei bus apsaugotos nuo šiaurinių vėjų. Geriausia tai daryti terasoje šlaite ar šlaito apačioje jei jis neužmirkęs. Tai taip pat gali būti krūmų ar medžių eilės.

  Duobė ir mišinys šilauogėms

Daugiausiai diskusijų kyla dėl duobės šilauogėms. Greičiausiai vieningą receptą sunku būtų pateikti, reikėtų žiūrėti į konkrečias sąlygas. Literatūroje rekomenduojama sodinimui daryti 1 metro skersmens ir  0,4 - 0,5 gylio duobę. Šilauogių šaknys išsidėsčiusios sekliai, gilios duobės šilauogėms nereikia. Pasvarsčius nusprendžiau, kad pirminiams sodinimui nereikia didelės duobės.
   Šilauogė auga ir dera apie 40 - 50 metų. Šilauogių šaknys nėišsiplečia daug - reiškia po 10 - 15 metų duobėje supus mediena ir neliks kuo maitintis šilauogės šaknims. Todėl verta šilauogei augant duobę plėsti. 
  Kai kuriuose patarimuose rekomenduojama duobės kraštus iškloti plastiku, kad nebūtų kontakto su dirva. Tikėtina tai gali kai kuriais atvejais duoti naudos. Tikėtina, kad tai tikslinga stipriai šarmingame grunte ir smėlėtame grunte, kad vanduo kiek laikytusi. Tokiu atveju verta dugną
išgrįsti priemoliu. 
   Priemolio duobėje dugne verta įpilti drenažinį sluoksnį iš žvyro, skaldos. Taip, kad ilgai nesilaikytų vanduo šilauogės šaknyse. 

  Duobė šilauogių auginimui

Augesnėms ir greičiau augančioms šilauogėms daroma apie 0.6 metrų diametro ir 0,4 metrų gylio duobė. 

Žemių mišinys sodinant šilauoges

Optimalus mišinys šilauogėms yra trečdalis rugščių durpių, trečdalis žievės ir medžio drožlių, trečdalis spygliuočių miško juodžemio. Dar atskirai padaromas mišinys uždengti šaknis iš trečdalio durpių, trečdalio miško juodžemio ir kelis metus palaikytų žievių ir medžio drožlių mišinio. 

Šilauogių sodinimas

 Šilauogės dažniausiai parduodamos konteineriuose. Iš konteinerių sodinti šilauoges galima visu šiltuoju periodu. Supylus mišinį jis gausiai paliejamas vandeniu. Susigėrus vandeniui galima pradėti šilauogės sodinimą. 

Šilauogių sodinimas

Į padarytą duobutę įstatome konteinerį su šilauogėmis. Galima padaryti kiek didesnę duobę ir ją pripildyti mišiniu su kelių metų žievėmis. Tai leis greičiau šilauogės šaknims įsisavinti medieną. Naudojant vien šviežią žievę ir medieną šilauogės sunkiai augs pirmaisiais metais. 

  Pasodinus šilauoges nuskabomi žiedai. Net ir sekančiais metais geriau dar neduoti derėti arba sumažinti derančių uogų kiekį. 

Šilauogių priežiūra

Šilauogės gan nereiklios priežiūrai, tačiau mėgsta daug vandens. Vasarą pilama po kibirą kartą per savaitę . Vanduo geriau, kad būtų naudojamas paviršinis, rūgštesnis. 

Tręšiama nedaug. Pavasarį galima šiek tiek azoto trąšų ( amonio salietra, amonio sulfatas), kiek fosforo ( superfosfatas) ir daugiau kalio ( kalio sulfatas). Azoto daug nereikia nes jei jo bus perdaug tai stiebai stipriai augs ir nepasiruoš žiemai. 

Šilauogių priežiūra

Po 5 - 6 metų šilauogės šaknys apraizgo sodinimo mišinį. Suaktyvinti augimą galima įdėjus papildomą kiekį aukščiau minėto mišinio šilauogėms. Kas du metus iškasamas trečdalis perimetro ir užpildomas karučiu mišinio. 

 Šilauogių genėjimas

Pirmaisiais metais šilauogės negenimos. Kai šilauogės išleidžia pirmuosius stiprius stiebus galima apkirpti prie žemės linkstančius pirmuosius stiebus. Tai būna apie antruosius metus po pasodinimo. Šis genėjimas sužadina šilauogės augimą. Genėti geriausia prieš vegetacinį periodą. Kovo pabaiga - balandžio mėnuo. 
  Stiprieji stiebai dažniausiai paliekami. Retos šilauogių veislės veda daug stiebų. Kiekvienas stiebas turi būti vertinamas. Genėti galima tada kai matoma, kad stiebo vystymasis sustoja ir auga silpnos šakutės. Tai būna po kokių penkerių metų po pasodinimo. Šilauogės krūmui pakanka 5 - 8 stiprių stiebų. Pagrindinis genėjimas prašviesinamasis ir pašalinami silpni stiebai kurie konkuruos su stipriais stiebais. 

Šilauogių apsauga nuo kiškių

Šilauogių stiebus mėgsta kiškiai. Žiemą šilauoges reikia apsaugoti tinklu. Šilauogių ratas labai padeda sutaupyti tinklelį. 

 

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Įmonės produktai

Paveikslėlis Pavadinimas Trumpas aprašymas Kaina
Braškių daigai Molėtuose Braškių daigai Molėtuose Parduodami Gerų Veislių Elitiniai Braškių Daigai Molėtuose
Lauko krosnelė Lauko krosnelė kazanui Kaune Lauko Krosnelės Kazanui, Kazanas, Lauko Krosnelė Kaune
Malkinė pirties krosnelė Kaune Malkinė pirties krosnelė Kaune Malkinė Krosnelė Pirčiai Kaune, Prekyba Malkinėmis Pirties Krosnelėmis Kaune Ir Kauno Rajone, Kaišiadoryse
Metalinė pavėsinės grilinė Kaune Metalinė pavėsinės grilinė Kaune Metalinė Lauko Krosnelė Pavėsinei Kaune Ir Kauno Rajone, Lauko Krosnelių Gamyba Kaišiadoryse
Obuolių traškytuvas Obuolių sulčių presas Sraigtinis, Rankinis Presas Obuoliams Spausti, Pirkite Internetu
statybinė mediena molėtuose Statybinė mediena Molėtuose Prekyba Statybine Mediena Molėtuose, Pigi Statybinė Mediena, Statybinė Mediena Gera Kaina
trinkeliu-tarpu-uzpildymas Trinkelių siūlių užpildas Trinkelių Tarpai Be Piktžolių
šparagų daigai Molėtuose Šparagų daigai Molėtuose Parduodami Smidrų (šparagų) Daigai Molėtuose

Receptai

Obuolių vyno gamyba

Naminis obuolių vynas, gaminimo receptas ir pažingsninė vyno gamybos technologija, mielės, cukraus kiekis

Vedantieji

Burokėlių auginimas

Kaip auginti burokėlius, burokėlių sodinimas, priežiūra, tręšimas. Burokėlių ligos

Cukinijų auginimas

Kaip auginti cukinijas

Moliūgų auginimas

Kaip auginti moliūgus. Moliūgų daigų auginimas. Moliūgų priežiūra ir ligos.

Obelų auginimas

Kaip auginti obelis, obelų sodinimas, obelų priežiūra nuo ligų, obelų tręšimas, genėjimas ir skiepijimas

Ūkis

Vaismedžių genėjimas ir formavimas

Kaip genėti obelis, kriaušes, slyvas ir vyšnias

Vaismedžių skiepijimas

Kaip skiepyti vaismedžius, skiepo parinkimas, įrankiai skiepijimui, medžių skiepijimo instrukcija

Vaismedžių sodinimas

Kaip sodinti obelis, kriaušes, slyvas, vyšnias, abrikosus. Duobės dydis, žemės mišinys, sodinimo gylis, priežiūra

Burokėlių auginimas

Kaip auginti burokėlius, burokėlių sodinimas, priežiūra, tręšimas. Burokėlių ligos

Cukinijų auginimas

Kaip auginti cukinijas

Moliūgų auginimas

Kaip auginti moliūgus. Moliūgų daigų auginimas. Moliūgų priežiūra ir ligos.

Obelų auginimas

Kaip auginti obelis, obelų sodinimas, obelų priežiūra nuo ligų, obelų tręšimas, genėjimas ir skiepijimas

Kopūstų auginimas

Pagrindiniai kopūstų auginimo ypatumai: mėgstamas dirvožemis, žemės įdirbimas, auginimo vieta, daigų auginimu, sodinimo laiku priežiūra, tręšimu, ligomis ir kenkėjais.

Statyti ar renovuoti sodybą

Kaip įvertinti sodybos stovį, reikalingų darbų kiekius ir investicijas

Lauko terasos įrengimas

Kaip įrengti lauko terasą, iš ko statyti lauko terasą

Karkasinės pirties statyba

Kaip pastatyti ir įrengti pirtį, pirties projektas, šiltinimas, pirties vėdinimas

Sienų dažymas

Kaip dažyti sienas, kokie dažai tinkamiausi sienomis, dažymo instrukcija

Karkasinio namo statyba

Karkasinio namo konstrukcija, mediena karkasiniam namui, statybos etapai, izoliacija, šiltinimas, stogo įrengimas