Vaismedžių genėjimas ir formavimas
Atnaujinta: 2021-03-22

   Vaismedžių genėjimas turi kelis tikslus. Sumažinus šakų kiekį sumažėja vaisių, šakų ir lapų kiekis kuriems auginti medis naudoja maistingas medžiagas ir vandenį. Po genėjimo sumažėjusiam vaisių kiekiui tenka didesnis maistingų medžiagų kiekis ir jie užauga didesni. Vaisiai sukaupia daugiau cukraus, mineralinių medžiagų, jie būna skanesni ir geriau sandėliuojasi. Taip pat šakų praretinimas suteikia daugiau saulės šviesos vainikui, lapams, vaisiams. Tai sumažina medžio ir vaisių ligotumą, mažeja ar dingsta samanos ant šakų. Samanos kurios taip pat yra ligų ir kenkėjų talpykla.
   Genėjimas taip pat leidžia suformuoti patogiausią vaismedžių vainiką. Vainikas skirsi pramoniniuose soduose ir mėgėjiškuose soduose.

   Senų obelų genėjimas

Seni sodai yra gana stipriai apleisti. Šakos suaugusios, dauguma apsamanojusių, vaisiai ligoti ir gerokai mažesni nei turėtų būti pagal veislines sąvybes. Išgenėjus jau po kelerių metų turėsit trečdaliu, o gal ir dar didesnius obuolius. Reikia laikytis taisyklės, kad per metus išgenima ne daugiau kaip trečdalis šakų. 

  Jaunos obels genėjimas ir formavimas

   Mėgėjiškame sode ima vėl populiarėti augios obelys. Tai sąlygoja lengvesnė jų priežiūra. Aukščiau esančios šakos leidžia pro pat obelį pravažiuoti vejapjove ar vejapjove traktoriuku. Taip pat žemaūgės obelys reikalauja pastovios apsaugos nuo kiškių ir stirnų.
 Visur rekomenduojama apatines šakas palikti apie 90 centimetrų aukštyje. Tačiau visai pasiteisina apatinės šakos 120 ar net 150 centimetrų aukštyje. Antra šakų eilė 60 - 80 centimetrų aukštyje. Pasirinkimas kiekvienu atveju individualus. Jei sode maži tarpai tarp eilių geriau obelis formuoti su dviem šakomis paraleliai eilės krypčiai. Didesniame plote auginamos keturios šakos daugmaž vienodu atstumu viena nuo kitos. Šakos turėtų būti kaip galima statmeniau kamienui. Apatines šakas galima formuoti su papildomu 15 - 20 laipsnių kampu į viršų. Tai leis šakas palikti žemiau ir tuo pačiu padaryti patogų priėjimą tvarkyti žolei po kamienu. Pirmametes šakutes reikiama kryptimi nukreipsite palenkdami su skalbiniu segtukais pavyzdžiui. Vienas iš būdų formuoti reikiama kryptį yra šakučių įlaužimas. 
  Geriausia  formuoti tris šakų lygius. Apatinės ilgiausios ir aukščiau esančios šakos su kiekvienu lygiu trumpėja. Tai vadinamasis verpstės formos obels vainikas. 

Kriaušės vainiko formavimas

Kriaušės su aukštyn augančiomis šakomis fomavimas. Gerai suveikia šakų pririšimas prie stulpelių. Škas lenkiame statmenai kamienui. Galima kiek  palaužti šakeles, jos gana greitai sugis.

Obelų ir kriaušių genėjimo laikas

 Obelys ir kriaušės gali būti genimo beveik ištisus metus. Tik per didžiausių šalčių laikotarpį negalima genėti, nes gali nušalti vietos aplink nupjovimą. Geriausias genėjimo laikotarpis kai galima genėti didžiausio diametro šakas yra nuo kovo iki vegetacijos periodo. medžiai skirtingai reaguoja kaip ir nuo genėjimo laikotarpio taip ir priklausomai nuo veislės. Tačiau kaip taisyklė anksčiau nugenėtos obelys stipriau atželia. Todėl pirmiausia reikėtų genėti silpnesnes obelis ar kriaušes kurioms svarbu, kad atsigautų šakynas. Stiprioms obelims ankstyvas genėjimas sukels augimą ir tuo pačiu dažniausiai gausų vilkūglių derlių. Geriau jų genėjimą palikti prieš vegetaciją. 
  Birželio mėnėsį ateina laikas nupjauti pernelyg stipriai augančias viršūnes. Pjaunant prieš vegetaciją jos pernelyg greitai atsistatys. 

Senos obels genėjimas

Sena obelis užtankėja ir šakos ima veržtis aukštyn. Pradėjus genėti obelis sužadinama aktyviam atžalų ir vilkūgių augimui. Keletą metų galima ruoštsi pastoviam vilkūgių šalinimui. Paliekamos maksimaliai horizontalios šakos. 

vilkūglių genėjimas

Po genėjimo medis siunčia signalą gausiai augti vilkūgliams. Medžio energiją galima nukreipti formuoti vaisines šakutes. Šakučių trumpinimas ( pinceriavimas) padeda išauginti daug darbinių vaisinių šakučių. Pačios vertingiausios horizontaliai ar žemyn augančios šakos. Jos taip pat labai pravers perskiepyjant medį.  Šioje nuotraukoje esanti šimtametė, o gal ir vyresnė laukinė obelis. Kiekvienais metais po ja tenka surinkti daugiau kaip šimtą kilogramų rūgščių obuoliukų. Dabar ant obels tik vertingų obelų veislių šakos. Apie tokių didelių medžių skiepijimą straipsnyje " Vaismedžių skiepijimas".

   Vasaros metu genimos mažesnės šakelės ir išplėšomi vilkūgliai.  Artėjant derliui verta prašviesinti vainiką, kad vaisiai gautų daugiau saulės. 

 

  Slyvų, vyšnių, kaulavaisinių genėjimo laikas

Pavasarinis kaulavaisinių genėjimas prasideda kiek vėliau kai jau tikrai nebenusimatys didesnių šalčių. Geriausia pradėti genėjimą balandžio mėnėsį ir baigti vegetacijos pradžioje gegužės mėnesį. Šiuo periodu šalinamos nušalusios, ligotos, nulūžusios šakutės. Pašalinami didžiausi nereikalingi stiebai ir šakos. Kaulavaisiniams daug šakų per vieną kartą šalinti negalima. Slyvos, tręšnės, ypač vyšnios gana sunkiai užgydo pjūvius. Vasarą , praėjus kelioms savaitėms po derliaus nuėmimo galima šalinti tręšnių ir vyšnių vilkūglius ir šakutes ne storesnes kaip 2,5 centimetro. 

 Genėjimo įrankiai

Storesnėms šakoms pjauti naudojamas rankinis sodininko pjūklas. Verta turėti ir pjūklą ant koto pjaustyti aukščiau esančioms šakoms. 

genėjimo įrankiai

Pagrindiniai genėjimo įrankiai: pjūklas, sekatorius, sekatorius ant koto. Sekatorius ir sekatorius su kotu tiks karpyti šakutėms iki 2.5 centimetrų.

 

Kaip genėti vaizdmedžius

 

 Storos ir sunkios šakos pjaunamos per du kartus. Pradžioje nupjaunama apie 20 centimetrų nuo tikrosios pjovimo vietos. Lūždama šaka išsilaužia su žieve ir gabalu medienos  padarydama sunkiai užgydomą žaizdą. Nupjaunant mažytį likutį naujas pjūvis išeis be išlaužimų. 


 teisingas šakų pjovimas genint  

Aštriu peiliu nupjaunamos atplaišos, taip žaizda greičiau užgyja. Palikus nuoplaišas jos išdžiūna, dažnai įsimeta ligos  ir tai perduoda toliau. Gali sunykti ištisi žievės plotai. 

 Kokias šakas genėti

 

 Yra kelios paprastos taisyklės ir pozicijas kurias reikia išgenėti. Kiekvienas medis yra skirtingas ir net atsižvelgiant į vietą ir aplinką jo formavimas gali būti skirtingas. Ypač tai taikytina mėgėjiškiems sodams ar pavienėms obelims kieme. 

Vaismedžių genėjimas

Sena apleista obelis. Sutankėjusios šakos praleidžia mažai saulės spindulių, ant kamieno ir šakų auga samanos. Nupjauname viršūnę, aukštesnes šakas patrumpinam, kad atidengti apatines šakas.  Genėjimas prasideda nuo viršaus. 

Obelų genėjimas

Pernelyg tankiai suaugusios pagrindinės šakos, atstumas pagrindiniame kamiene turi būti apie 80 - 100 cm. Besikryžiuojančios ir į vainiko vidų augančios šakos taip pat turi būti šalinamos.

Šakų genėjimas

Pernelyg aštriu kampu augančios šakos

 

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Įmonės produktai

Paveikslėlis Pavadinimas Trumpas aprašymas Kaina
Benzininis generatorius nuoma Vilnius Benzininio generatoriaus nuoma Vilniuje Benzininis Generatorius
Braškių daigai Molėtuose Braškių daigai Molėtuose Parduodami Gerų Veislių Elitiniai Braškių Daigai Molėtuose
Dailylentės pirčiai Vilniuje Dailylentės pirčiai Vilniuje Pirties Dailylentės Vilniuje, Liepos, Juodalksnio, Drebulės Dailylentės Vilnius
drėgmės surinkėjo nuoma Vilniuje Drėgmės surinktuvo nuoma Vilniuje Drėgmės Surinktuvas, Drėgmės Surinkėjas, Oro Džiovintuvas, Oro Sausintuvas
Mediena karkasiniam namui Kaune Karkasinio namo statyba Kaune Karkasinių Namų Statytojai Kaune, Karkaso Surinkimas, Karkaso Montavimo Darbai, Karkasinio Namo įrengimas
karkasinio namo irengimas klaipedoje Karkasinio namo statyba Klaipėdoje Karkasinių Namų Statytojai Klaipėdoje, Karkaso Surinkimas, Karkaso Montavimo Darbai, Karkasinio Namo įrengimas
Karkasinio namo įrengimas Marijampolėje Karkasinio namo statyba Marijampolėje Karkasinių Namų Statytojai Marijampolėje, Karkaso Surinkimas, Karkaso Montavimo Darbai, Karkasinio Namo įrengimas Marijampolėje
Karkasinio namo įrengimas Panevėžyje Karkasinio namo statyba Panevėžyje Karkasinių Namų Statytojai Panevėžyje, Karkaso Surinkimas, Karkaso Montavimo Darbai, Karkasinio Namo įrengimas Panevėžyje
mediena karkasiniam namui_siauliuose Karkasinio namo statyba Šiauliuose Karkasinių Namų Statymas šiauliuose, Karkasinių Namų Statytojai šiauliuose, Karkaso Montavimo Darbai, Karkasinio Namo įrengimas
Lauko krosnelė Lauko krosnelė kazanui Kaune Lauko Krosnelės Kazanui, Kazanas, Lauko Krosnelė Kaune

Receptai

Obuolių vyno gamyba

Naminis obuolių vynas, gaminimo receptas ir pažingsninė vyno gamybos technologija, mielės, cukraus kiekis

Vedantieji

Verslo idėjos regionuose

Verslai, kurie Vakarų Europoje sudaro regioninės ekonomikos pagrindą ir išlaiko regionuose nedidelius šeimos ūkius, tačiau nepopuliarūs Lietuvoje

Liofilizavimo įranga

Liofilizatoriai, liofilizavimo aparatai ir jų paskirtis, kaina, liofilizuoti vaisiai ir liofilizuotos uogos, kuo skiriasi mažieji ir pramoniniai liofilizatoriai, liofilizavimo verslas

Dekoratyvinio landšafto įrengimas

Kaip įrengti dekoratyvinį landšaftą

Aktinidijų auginimas

Kaip auginti aktinidijas, aktinidijų sodinimas, aktinidijų veislės, aktinidijų sodinukai. Aktinidijos nauda, kada skinti aktinidijas, aktinidijų uogos

Ūkis

Vaismedžių genėjimas ir formavimas

Kaip genėti obelis, kriaušes, slyvas ir vyšnias

Vaismedžių skiepijimas

Kaip skiepyti vaismedžius, skiepo parinkimas, įrankiai skiepijimui, medžių skiepijimo instrukcija

Vaismedžių sodinimas

Kaip sodinti obelis, kriaušes, slyvas, vyšnias, abrikosus. Duobės dydis, žemės mišinys, sodinimo gylis, priežiūra

Verslo idėjos regionuose

Verslai, kurie Vakarų Europoje sudaro regioninės ekonomikos pagrindą ir išlaiko regionuose nedidelius šeimos ūkius, tačiau nepopuliarūs Lietuvoje

Liofilizavimo įranga

Liofilizatoriai, liofilizavimo aparatai ir jų paskirtis, kaina, liofilizuoti vaisiai ir liofilizuotos uogos, kuo skiriasi mažieji ir pramoniniai liofilizatoriai, liofilizavimo verslas

Dekoratyvinio landšafto įrengimas

Kaip įrengti dekoratyvinį landšaftą

Aktinidijų auginimas

Kaip auginti aktinidijas, aktinidijų sodinimas, aktinidijų veislės, aktinidijų sodinukai. Aktinidijos nauda, kada skinti aktinidijas, aktinidijų uogos

Braškių auginimas

Kaip sodinti braškes, braškių daigai, braškių sodinimas po plėvele, priežiūra. Braškių ligos ir kenkėjai. Braškių veislės

Vaismedžių purškimas pavasarį

Pavasarinis vaismedžių purškimas, vario sulfato naudojimas, purškimas nuo grybelių, puvinio, kenkėjų, amarų

Ridikėlių auginimas

Ridikėlių sėjimas, auginimas, priežiūra, ligos ir kenkėjai, geriausios ridikėlių veislės

Morkų auginimas

Kaip auginti morkas, morkų sėjimas, auginimas, priežiūra, ligos ir kenkėjai, dirvos morkoms paruošimas ir tręšimas

Burokėlių auginimas

Kaip auginti burokėlius, burokėlių sodinimas, priežiūra, tręšimas. Burokėlių ligos

Cukinijų auginimas

Kaip auginti cukinijas