Vaismedžių sodinimas
Atnaujinta: 2020-03-09

   Obelų, kriaušių, slyvų, vyšnių ir kitų vaismedžių sodinimas pramoniniuose ir mėgėjiškuose soduose kiek skirsis. Pramoniniame sode dažniausiai naudojami žemaūgiai ir vidutinio augumo vaismedžiai. Mėgėjiškuose soduose, ypač didesniuose sodybiniuose sklypuose populiarėja augūs vaismedžiai. Žinant kelias vaismedžių sodinimo taisykles sėkmingai jas panaudosime sodinant tiek medžius, tiek krūmus. 

  Vaismedžių sodinuko išrinkimas

  Pastaruoju metu išpopuliarėjo vaismedžių ir vaiskrūmių pirkimas konteineriuose. Tai leidžia sodinimo sezoną pratęsti visiems metams. Tačiau patyrę sodininkai labiau mėgsta sodinukus su atviromis šaknimis. Tai leidžia geriau matyti koks šaknų stovis. Tuo tarpu konteineryje dažniausiai būna tie patys susodinti vaismedžiai atviromis šaknimis atvežti dideliais kiekiais iš Lenkijos. Šaknų stovis būna labai įvairus. 
     Sodinuke svarbu tiek kamienas, tiek šaknys. Didelis sodinukas turėtų turėti didesnes šaknis. Geriau prigis vaismedžiai turintys gausesnes smulkesnes šaknis. Optimalus variantas kai tolygiais atstumais išaugusios didesnės šaknys iš kurių gausiai auga smulkesnės šaknelės. 
      Sodinukus geriau pirkti iš medelynų. Prekybos centruose dažnai parduodami apdžiuvę sodinukai. Turguje taip pat dažnai paduodami veislių neatitinkantys sodinukai ir pavasarį išlenda  rudenį neparduoti sodinukai. Dar gana gerų sodinukų galima nusipirkti mugėse jei ten prekiauja tiesiogiai medelynų darbuotojai. Geriausia pirkti pas tuos kurie specializuojasi kokioje nors srityje.
   Specializaciją išduoda gausus moderniausių veislių sąrašas. Neverta pirkti senų etnografinių veislių kurios dar dominuoja daugybės medelynų asortimente. Pakanka kelių šių veislių įskiepytų šakų. Apie vaismedžių skiepijimą galima sužinoti straipsnyje " Vaismedžių skiepijimas". 

   Geriausias medelių sodinimo laikas

Konteineriuose sodinti galima beveik visus metus. Su atviromis šaknimis pats geriausias laikas sodinimui pavasaris ir ruduo. Verta šiuo laikotarpiu sodinti ir konteinerinius vaismedžius.  Šiais laikotarpiais netgi konteinerinių medelių šaknis verta nupurtyti nuo dalies žemių, kad padėti maksimaliai ištiesti šaknis. 
    Pavasarį pasodinus medelis prigyja, sustiprėja ir gerai pasiruošia žiemai. Problema tai, kad tinkamam medelio prigijimui ir sustiprėjimui reikia gausiai laistyti vasarą. Jei tokios galimybės nebus,  geriau sodinti rudenį. Rudenį geriausias laikas kai nukrenta medelių lapai apie spalio lapkričio mėnesį. Reikėtų, pasodinti gerą mėnesį prieš šalčius. Per tą laiką medelis sustiprėja ir pasiruošia žiemai. 
   Kaulavaisinius kaip slyvas, vyšnias, tręsnes ir ypač kiek lepesnius abrikosus ir persikus geriau sodinti pavasarį. 

   Vieta sodinti medeliams

Tarpai tarp medelių priklauso nuo jų augumo. Obelys gali turėti skirtingus vainikus. Pavyzdžiui " Konfetnoje" obelų šaknys veržiasi į viršų. Į vieną šoną nuo tokios obels reikės 2 metrų erdvės. Tarpas tarp tokių obelų turėtų būti ne mažiau kaip 4 metrai. Tarp augaus poskiepio "Auksių" jau reikės 5 ar net 6 metrų. attumai tarp slyvų būna apie 3-4 metrai. 
  Taip pat reikia įvertinti būsimų medžių augumą ir saulės kryptį. Augesni medžiai sodinami šiaurinėje ir vakarinėje sodo dalyje. Augesnės būna kriaušės, obelys. Po jų gali būti slyvos ir daugiausiai saulės reikalaujantys abrikosai ir persikai. Tuo pačiu juos nuo šiaurinių vėjų saugos kriaušių ir obelų siena. 
  Taip pat vertinami pastatai. Iš pietinės pastatų pusės ar prietrytinio šalito labai puikios vietos abrikosmas ir persikams, slyvoms. Dauguma kaulavaisinių nemėgsta aukšto gruntinio vandens. Nemėgsta obelys ir kriaušės, tačiau geriau atlaiko, nors ir dažniausiai jų amžius būna trumpesnis. 

   Pasiruošimas medelių sodinimas

Duobės medeliui dydis parenkamas priklausomai nuo dirvožemio derlingumo ir medelio dydžio. Kuo dirvožėmis derlingesnis tuo galima daryti mažesnę duobę. Obelims reikėtų apie 0,5 - 0,8 m derlingo sluoksnio. Nors su laiku šaknys pasiekia didesnį gylį ir apims dešimčių metrų plotą. Tačiau net ir nederlingoje žemėje pakas apie 1 metro diametro duobės. Derlingesnėje žemėje pakaks 0,7 metrų diametrų  duobės. Tokios duobės tiks slyvoms, abrikosams, persikams, vyšnioms, tręšnėms. Kriaušių šaknys auga giliau nei obelų. Joms ir graikiniams riešutams reikėtų gilesnės, apie 0,8 - 1 m duobės. Graikiniam riešutui netgi galima apačioje įdėti skardos gabalą. 

Kokios duobės reikia vaismedžiui

Duobė vaismedžių sodinimui. Prasta žemė išvežama. Viršutinio grunto dalį gražiname į duobės dugną, dalį panaudosim maišymui su kompostu ir durpėmis.


    Gilią duobę užpildyti kokybiška žeme bus gana sudėtinga. Iškasus gilią duobę duobės dugną galima užpildyti viršutiniu žemės sluoksniu su velėna. Tada reikės gerokai mažiau žemės mišinio.
   Žemės mišinys vienas iš esminių gero medelio prigijimo komponetų. Dažniausiai žemės mišinys daromas iš trijų dalių: trečdalis komposto, trečdalis durpių ir trečdalis dirvožemio. Jei sodinama derlingame dirvožemyje jį galima panaudoti mišiniui, jei skurdžiame galima atsivežti žemės iš daržo.

komposto ir dirvožemio paruošimas sodinukams

Komposto galima pasidaryti patiems, jis labai puikiai tinka daryti mišinį sodinimui

Azotinių trąšų kaip taisyklė nededama. Net ir pavasarį įdėjus azotines trąšas gali pernelyg prasitęsti vegetacinis sezonas  ir medžių viršūnės nepasiruoš žiemai. Galima įdėti kiek kalio ( kalio magnezija)  ir fosforo ( superfosfato) trąšų. Jei žemės mišinys rūgštus verta įmaišyti kiek dolomito miltų. 


   
     Vaismedžių sodinimas

Užpildžius duobę žemės mišiniu, prieš sodinant yra būtina į duobę įpilti nuo pusės iki kibiro vandens. Vanduo turi susigerti, jis turi kurį laiką drėkins šaknis.  Padaroma duobutė kurioje turi tilpti ištiesintos vaismedžio šaknys. Kaip minėta net ir konteineryje augintiems  vaismedžiams verta ištiesinti šaknis. Dažnai konteineryje augintų medžių šaknys neišsitelpia konteineryje, susisuka ir persisuka. Įkišus tokias šaknis neištiesinus augalas gana sunkiai prigyja. Ilgas šaknis galima kiek prikirpti. Labai padeda šaknis įmerkti į molio skiedinį.

Medelio šaknų išdėstymas duobėje

Medelio šaknų išdėstymas duobėje.

   Ištiesinus šaknis priberiame jas žeme. Obelų ir kriaušių skiepijimo vieta turi būti aukščiau numatomo dirvožemio lygmens. Kaulavaisinių  ties paviršiumi arba žemiau. Pribėrus kiek žemės prispaudžiame. Taip beriame žemę ir ją prispaudžiame. 

Medelio sodinimas

Medelio sodinimas

   Pasodintą medelį reikėtų apsaugoti nuo vėjo lankstymo. Iš dviejų pusių įkalame kuoliuką ir surišame platesne virve. Po pasodinimo medelį pirmą kartą laistome po 3 - 7 dienų. 

  Sodinuko priežiūra

  Vasarą medelis turi būti laistomas vieną - du kartus per savaitę. Kas kartą paliejama po pusę ar pilną kibirą vandens priklausomai nuo dirvožemio sunkumo. 
  Pasodinus galima obelims, kriaušėms nukirpti keletą šakų. Ypač to reikia jei pakirptos šaknys. Taip sumažinama apkrova gyjančioms šaknims. 
  Vasarą galima pabarstyti vejinės žolės  mulčiaus sluoksniu. 

     Pramoninio obelų sodo sodinimas

     Tankiai susodintiems  pramoniniams obelų sodams optimaliau naudoti pilną žemės įdirbimą. Pramoniniuose soduose mažesni medeliai ir numatomi mažesni tarpai. Priklausomai nuo genėjimo ir medelio formos atstumai gali būti iki kelių metrų. 

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Įmonės produktai

Paveikslėlis Pavadinimas Trumpas aprašymas Kaina
Braškių daigai Molėtuose Braškių daigai Molėtuose Parduodami Gerų Veislių Elitiniai Braškių Daigai Molėtuose
Lauko krosnelė Lauko krosnelė kazanui Kaune Lauko Krosnelės Kazanui, Kazanas, Lauko Krosnelė Kaune
Malkinė pirties krosnelė Kaune Malkinė pirties krosnelė Kaune Malkinė Krosnelė Pirčiai Kaune, Prekyba Malkinėmis Pirties Krosnelėmis Kaune Ir Kauno Rajone, Kaišiadoryse
Metalinė pavėsinės grilinė Kaune Metalinė pavėsinės grilinė Kaune Metalinė Lauko Krosnelė Pavėsinei Kaune Ir Kauno Rajone, Lauko Krosnelių Gamyba Kaišiadoryse
Obuolių traškytuvas Obuolių sulčių presas Sraigtinis, Rankinis Presas Obuoliams Spausti, Pirkite Internetu
statybinė mediena molėtuose Statybinė mediena Molėtuose Prekyba Statybine Mediena Molėtuose, Pigi Statybinė Mediena, Statybinė Mediena Gera Kaina
trinkeliu-tarpu-uzpildymas Trinkelių siūlių užpildas Trinkelių Tarpai Be Piktžolių
šparagų daigai Molėtuose Šparagų daigai Molėtuose Parduodami Smidrų (šparagų) Daigai Molėtuose

Receptai

Obuolių vyno gamyba

Naminis obuolių vynas, gaminimo receptas ir pažingsninė vyno gamybos technologija, mielės, cukraus kiekis

Vedantieji

Karkasinio namo statyba

Karkasinio namo konstrukcija, mediena karkasiniam namui, statybos etapai, izoliacija, šiltinimas, stogo įrengimas

Žirnių auginimas

Kaip auginti daržo žirnius, kokį dirvožemį jie mėgsta, truputį apie dirvos paruošimą, sėjos vietą ir laiką, priežiūrą, tręšimą ir kenkėjus.

Svogūnų auginimas

Svogūnų panaudojimas ir veislės, jų auginimas iš sodinukų. Koks dirvožemis, vieta, sodinimo laikas, priežiūra, tręšimas reikalingas. Kokios ligos ir kenkėjai puola svogūnus.

Bulvių auginimas

Kaip savo sklype užsiauginti skanias ir gausiai derančias bulves, kokį jos mėgsta dirvožemį, kaip įdirbti žemę, kokioje vietoje ir kokiu metu sodinti, tręšti, kaip prižiūrėti bei apsaugoti nuo ligų ir kenkėjų.

Ūkis

Vaismedžių genėjimas ir formavimas

Kaip genėti obelis, kriaušes, slyvas ir vyšnias

Vaismedžių skiepijimas

Kaip skiepyti vaismedžius, skiepo parinkimas, įrankiai skiepijimui, medžių skiepijimo instrukcija

Vaismedžių sodinimas

Kaip sodinti obelis, kriaušes, slyvas, vyšnias, abrikosus. Duobės dydis, žemės mišinys, sodinimo gylis, priežiūra

Žirnių auginimas

Kaip auginti daržo žirnius, kokį dirvožemį jie mėgsta, truputį apie dirvos paruošimą, sėjos vietą ir laiką, priežiūrą, tręšimą ir kenkėjus.

Svogūnų auginimas

Svogūnų panaudojimas ir veislės, jų auginimas iš sodinukų. Koks dirvožemis, vieta, sodinimo laikas, priežiūra, tręšimas reikalingas. Kokios ligos ir kenkėjai puola svogūnus.

Bulvių auginimas

Kaip savo sklype užsiauginti skanias ir gausiai derančias bulves, kokį jos mėgsta dirvožemį, kaip įdirbti žemę, kokioje vietoje ir kokiu metu sodinti, tręšti, kaip prižiūrėti bei apsaugoti nuo ligų ir kenkėjų.

Smidrų auginimas

Kaip sodinti smidrus - šparagus, smidrų daigai, smidrų auginimas, smidrų priežiūra

Paprikų auginimas

Kaip užsiauginti paprikų daigų, kokį dirvožemį jos mėgsta, kokioje vietoje ir kokiu laiku sodinti paprikas, kaip prižiūrėti, tręšti ir saugoti nuo kenkėjų.

Pomidorų auginimas

Kaip užauginti pomidorų daigus, kokį dirvožemį jie mėgsta, kaip paruošti auginimo vietą, pasirinkti tinkamą sodinimo laiką, priežiūrą, tręšimą bei kokios yra pagrindinės pomidorų ligos ir kenkėjai.

Agurkų auginimas

Kaip auginti agurkus, agurkų veislės, agurkų sėjimo laikas, dirvožemis, agurkų auginimas lauke ir šiltnamyje, agurkų ligos ir kenkėjai, agurkų tręšimas

Šermukšnių auginimas

Kaip sodinti ir auginti šermukšnius, šermukšnių veislės ir priežiūra

Šilauogių auginimas

Šilauogių sodinimas, žemės mišinys, duobės dydis, geriausios šilauogių veislės, kaip auginti ir prižiūrėti šilauoges

Vaismedžių sodinimas

Kaip sodinti obelis, kriaušes, slyvas, vyšnias, abrikosus. Duobės dydis, žemės mišinys, sodinimo gylis, priežiūra