Vidaus nuotekų vamzdžiai
Atnaujinta: 2023-06-13

Pastato nuotekų sistemos vamzdynas dažniausiai būna paslėptas, todėl pasirinkus žinomų gamintojų patikimus ir iš ilgaamžių medžiagų pagamintus vamzdžius bei jungiamąsias dalis, šis pastato funkcinis elementas gali būti pamirštas keliems dešimtmečiams.

Tačiau ne viskas yra taip paprasta, kaip atrodo iš pirmo žvilgsnio. Pasitaiko daug atvejų, kai nuotekų vamzdžių stovai sumontuojami prie pastato konstrukcijų, besiribojančių su svetainėmis ar net miegamosiomis patalpomis. Tokiu atveju atsiranda tikimybė girdėti nemalonius garsus iš vamzdyno, t.y. girdėti nutekančio vandens sukeliamą triukšmą. Tai ypač juntama, kai neteisingai parenkami plonasieniai lietaus vandens nutekėjimo vamzdžiai, kurie išoriškai nuo pastato nuotekų vamzdžių skiriasi nežymiai.

 

Vidaus nuotekų sistemos vamzdžiai

Pastato nuotekų sistemos vamzdžius galima suskirstyti pagal medžiagas bei standartus.

Gali būti siūlomi plonasieniai arba storasieniai monolitinės (vienalytės) sienelės vamzdžiai, taip pat strūktūrinės (skirtingų sluoksnių) sienelės vamzdžiai bei specialios sienelės (mineralizuoto plastiko) vamzdžiai, paprastai vadinami betriukšmiais.

Monolitinės bei struktūrinės sienelės vamzdžiai, pagaminti iš PVC ar PP paprastai žymimi EN standarto žymenimis, o betriukšmių vamzdynų žymėjime dažnai EN standarto numeris nenurodomas, kadangi plastikas būna sumaišytas su įvariomis mineralinėmis garsą slopinančiomis medžiagomis (sienėlė nėra pagaminta iš vienos konkrečios medžiagos).

EN1329

Pastatų viduje plastikinių vamzdynų sistemos aukštos ir žemos temperatūros nuotekoms išleisti. Neplastifikuotas polivinilchloridas (PVC-U)

EN1451

Pastatų viduje plastikinių vamzdynų sistemos aukštos ir žemos temperatūros nuotekoms išleisti. Polipropilenas (PP)

EN1453

Pastatų viduje plastikinių vamzdynų sistemos su struktūrinių sienelių vamzdžiais aukštos ir žemos temperatūros nuotekoms išleisti. Neplastifikuotas polivinilchloridas (PVC-U)

 

PASTABA: Prekyboje labai dažnai galima pastebėti analogiškai pastato nuotekų sistemų vamzdžiams atrodančių produktų, kurių paskirtis yra kiek kita. Pamatę užrašą EN12200 ant vamzdžio turėtumėte žinoti, kai tai nėra pastato nuotekoms išleisti pastatų viduje skirtas vamzdis. Tai plonasienis lietvamzdis, skirtas montuoti tik pastato išorėje. Pilnas standarto pavadinimas: EN12200 - Antžeminės išorinės plastikinių lietvamzdžių sistemos. Neplastifikuotas polivinilchloridas (PVC-U).

 

Wavin OPTIMA storasieniai EN1453 struktūrinės sienelės vamzdžiai

Storasieniai EN1453 struktūrinės sienelės vamzdžiai

 

Vietoj monolitinės sienelės vamzdžių, naudojami storasieniai struktūrinės sienelės vamzdžiai, turintys tris sluoksnius: išorinį ir vidinį polivinilchlorido (PVC), bei tarp jų esantį suputintą sluoksnį.

 

Struktūriniai vamzdžiai pasižymi labai geromis garso slopinimo savybės (iš struktūrinės sienelės vamzdžių girdimas mažesnis triukšmas net ir lyginant su tokio pat sienėlės storio monolitinės sienelės vamzdžiais). Tokie vidaus nuotekų vamzdžiai gali būti vadinami storasieniais mažatriukšmiais vamzdžiais.

Standarto numeris

EN 12200

EN 1451

EN1453

Pritaikymas

Lietvamzdis pastato išorėje

Vidaus nuotekų vamzdis

Vidaus nuotekų vamzdis

Medžiaga, sienelė

Monolitinis PVC

Monolitinis PP

Struktūrinis PVC

50mm skersmens vamzdžio sienelės storis, mm

1,8

1,8

3,0

110mm skersmens vamzdžio sienelės storis, mm

2,2

2,7

3,2

 

PVC vamzdžiai vidaus nuotekoms įrengti

 

Be didesnio sienėlės storio ar geresnių struktūrinio vamzdžio garso slopinimo charakteristikų, PVC medžiaga taip pat pasižymi net 2,5 karto mažesniu šilumos plėtimosi koeficientu nei PP, t.y. plastikas PVC du su puse karto mažiau pailgėja/susitraukia dėl šiluminių poveikių, kas garantuoja, kad ilgalaikės eksploatacijos metu vamzdis neišsiners iš movos. Tuo tarpu tiek OPTIMA PVC, tiek ir standartiniai PP vamzdžiai yra identiškai atsparūs transportuojamo jais skysčio maksimalioms temperatūroms.

 

Wavin OPTIMA PVC vamzdis

Standartinis PP sistemos vamzdis

Linijinis šilumos plėtimosi koeficientas, mm/m·C

0,06

0,15

Maksimali trumpalaikė leistina temperature, oC

95

95

 

Nuotekų vamzdžių atsparumo ugniai klasė

 

Plastiko PVC atsparumo ugniai klasė yra gerokai aukštesnė, nei plastiko PP. PVC priklauso nepalaikančių degimą medžiagų grupei, kitaip nei plastiko PP, kuris yra degus.

Nuotekų vamzdžių jungimas

Moviniai vamzdžių sujungimai pasižymi šiais privalumais:

 

  • Guminis sandarinimo žiedas, gaminamas iš gumos SBR (stirol-butadieno), esant slėgiui plečiasi, todėl užtikrina geresnį sujungimo sandarumą. Žiedas atsparus agresyvioms medžiagoms, esančioms buitiniuose ir pramonės įmonių nutekamuosiuose vandenyse;
  • Patekus nešvarumams į sandarinimo žiedą, šis lengvai išsiima, o išvalius taip pat lengvai įstatomas atgal;
  • Naudojant lengvai išimamus ir įstatomus sandarinimo žiedus, lengva atlikti kontrolinį sistemos montavimą, t.y. išėmus žiedus laikinai surinkti visą sistemą, taisyklingai ir tiksliai parinkti jungtis bei tvirtinimo vietas. Įsitikinus, kad visos būsimo vamzdyno detalės parinktos teisingai, galima sudėti sandarinimo žiedus ir galutinai sumontuoti visą sistemą;
  • Movos konstrukcija bei sandarinimo sistema garantuoja sandarumą vykstant vamzdžio linijiniam plėtimuisi, atsirandančiam dėl temperatūrinių svyravimų. Sujungimas bus sandarus visą tarnavimo laiką ir atlaikys ne mažesnį kaip 5m vandens stulpo išorinį ir vidinį slėgį;

Vidaus  nuotekų sistemos dalys

 

Pastato nuotekų sistemos  išsiskiria plačiu vamzdžių ir jungiamųjų dalių asortimentu nuo 32 iki 110 mm skersmens. Be standartinių jungiamųjų dalių taip pat siūlomi perėjimai į ketaus sistemas, sujungimai su WC, ventiliaciniai stogeliai, vamzdžių tvirtinimo elementai, kt. gaminiai, tokie kaip vakuuminiai oro ventiliai, sauso tipo nuotekų vožtuvai.

 

Vakuuminiai oro ventiliai 

 

Vakuuminiai oro ventiliai - tai nuotekų tinklų dalys, pakeičiančios įprastus ventiliacinius vamzdžius. Tokiu būdu stovas baigiasi patalpoje arba palėpėje, taupomos medžiagos (ventiliacijos vamzdis, jo aptaisa pereinant į stogo konstrukciją),  mažėja darbo sąnaudos, nepažeidžiamas stogo hermetiškumas, išvengiama sistemos peršalimo galimybė. Kai slėgis vamzdyje didesnis ar lygus patalpos slėgiui, ventilis yra uždarytas ir neišleidžia kvapo iš nuotekų vamzdžio į patalpą. Kai slėgis vamzdyje sumažėja, ventilis atsidaro ir įleidžia orą į sistemą. Oro ventilis montuojamas tokiose vietose, kur lengvai prieina oras bei yra galimybė jį apžiūrėti. Aplinkos temperatūra gali svyruoti nuo -20oC iki + 60oC. Patalpose, kuriose temperatūra yra žemiau 0oC, ant ventilio reikia palikti viršutinę jo įpakavimo dalį. Vakuuminiai oro ventiliai  montuojami ant vamzdžių, kurių skersmuo nuo 32 iki 110 mm. Vakuuminiai oro ventiliai turi atitikti  standarto EN 12380 reikalavimus.

Vakuuminiai oro ventiliai MiniVent ir MaxiVent

 

Sauso tipo nuotekų vožtuvai 

 

Savaime atsiveriantis/užsisandarinantis nuotekų vožtuvas, kuris neleidžia prasiskverbti  nemaloniam kvapui iš nuotekų nuvedimo sistemų ir kartu jose palaiko vienodą slėgį. Vožtuve naudojama specialiai sukurta membrana, skirta sudaryti orui nelaidžią tarpinę tarp gyvenamosios erdvės ir nuotekų sistemos. Savaime užsisandarinantis vožtuvas atsidaro nuo vandens slėgio nuleidžiant nuotekas ir užsidaro, suformuodamas sandarią tarpinę, kai nuotekos pašalinamos.

nuotekų vamzdžiai su vožtuvais

 

Vožtuvas yra alternatyva standartiniam nuotekų sistemos sifonui (sumontavus vožtuvinį vamzdį, standartinis sifonas nebereikalingas) ir gali būti naudojamas tiek  gyvenamosios, tiek komercinės, tiek ir pramoninės paskirties pastatuose.

Vožtuvai galimi dviejų dydžių: 32 ir 40mm.

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Kategorijos straipsniai

Vidaus nuotekų vamzdžiai

Vidaus nuotekų sistemos įrengimas, namo nuotekų vamzdžiai, vamzdžiai su vožtuvu

Lietaus kanalizacija

Lietaus kanalizacijos įrengimas, lietaus vandens infiltravimo sistema

Lauko baseino įrengimas

Betoninio baseino įrengimas. Baseino dizainas: apdaila, konstrukcijos tipas, medžiaga, baseino projektas, kraštovaizdžio dizainas aplink

Automatinės katilinės įrengimas

Išmaniosios katilinės įrengimas, automatizuotos katilinės su akumuliacine talpa, katilinės ir akumuliacinės talpos galingumo skaičiavimas, katilinės sujungimas su atsinaujinančios energijos įranga

Namo statyba iš polistireno blokelių

Liktiniai klojiniai iš ICF neoporo blokelių, monolintinės sienos betonavimas. Pamatų, lauko sienų, angokraščių, kampų armavimas

Nuotekų valymo įrengimas

Buitiniai nuotekų valymo įrenginiai, biologinio nuotekų valymo įrengimas, kaip įrengti buitinius nuotekų valymo įrenginius

Rotaciniai rekuperatoriai

Rotacinių rekuperatorių veikimo principas, priežiūra ir valdymas. Rotacinių rekuperatorių tipai: palubiniai, šoninio ir viršutinio pajungumo, su gartraukiu

Vandentiekio įrengimas

Pagrindinė vandentiekio įranga yra siurbliai, kartu su jais naudojami papildomi priedai ir dalys - hidroforai, vamzdžiai, kolektoriai, slėgio relės, adapteriai.

Vamzdžiai vandentiekiui ir kanalizacijai

Vandentiekio, kanalizacijos, šildymo sistemų, gręžinių vamzdynai, vamzdžiai laukui ir vidui. Vamzdynų nesandarumo ir avarijų priežastys.

Įmonės produktai

Paveikslėlis Pavadinimas Trumpas aprašymas Kaina
Kanalizacijos valymo įrangos nuoma Vilniuje Kanalizacijos valymo įrangos nuoma Vilniuje Kanalizacijos Vamzdžių Valymo įrenginys
Kiemo_vartai_Kaune Kiemo vartai Kaune
Kiemo vartai Vilniuje Kiemo vartai Vilniuje Garažo Vartai, Atveriami Bei Nustumiami Kiemo Vartai, Garažo Ir Kiemo Vartų Automatika
Kiemo_vartai_Šiauliuose Kiemo vartai Šiauliuose
Plastikinių vamzdžių lituoklio nuoma Vilniuje Plastikinių vamzdžių suvirinimo lituoklio nuoma Vilniuje Plastikinių Vamzdžių Suvirinimas, Plastikinių Vamzdžių Suvirinimo Lituoklis, Plastikinių Vamzdžių Suvirinimo Aparatai, Suvirinimo Ir Litavimo įranga
Vamzdžių lituoklis nuoma Vilnius Vamzdžių lituoklio nuoma Vilniuje Vamzdžių Lituoklis Nuoma Vilnius, Plastikinių Vamzdžių Suvirinimo Lituoklio Nuoma

Naujausi straipsniai

Geriausios video instrukcijos

Šildomų grindų įrengimo instrukcija

Šildomų grindų įrengimas, Filmas kaip įrengti elektra šildomas grindis, infraraudonųjų spindulių grindinis šildymas

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį: