Rozečių ir jungiklių keitimas ir montavimas nėra labai sudėtingas darbas, bet reikia žinoti kai kurias detales, nusipirkti kokybiškus elektros instaliacijos prietaisus, turėti įrankius.
Aptarsime senų kištukinių lizdų ir jungiklių keitimą, nes tai gali atlikti bent šiek tiek techniką išmanantis žmogus. Visai elektros instaliacijai naujame name ar bute reikia pravesti laidus, sukomplektuoti elektros skydelį, o tam reikia platesnių elektriko žinių ir įgūdžių.
Išklibusios senos rozetės ir jungikliai labai pavojingi, nes, nesant pakankamai geram kontaktui, be specialaus įžeminimo - tik vienas žingsnis iki gaisro. Beje, daugelyje skelbimų apie parduodamus senus butus pažymima, kad pakeista elektros instaliacija. Ir tai yra požymis, kad pasirūpinta saugumu, nes senuose sovietiniuose daugiabučiuose buvo naudojami aliuminio laidai, kurių pralaidumas mažesnis nei varinių laidų, jie yra smarkiai nusidėvėję, esant didesnėms apkrovoms gali greitai užsidegti. Apie netvarkingos ir pasenusios elektros instaliacijos požymius bei jos renovacijos galimybes plačiau galima skaityti „Elektros instaliacijos atnaujinimas ir keitimas".
O jungikliui ar rozetei pakeisti pirmiausia reikės naujų jungiklių ir kištukinių lizdų. Juos keičiant verta paieškoti modernesnių gaminių, turinčių daugiau funkcijų, taupančių elektros energiją ir teikiančių daugiau komforto.
Jungiklius ir rozetes renkamės pagal spalvą ir dizainą. JUNG jungiklių ir kištukinių lizdų asortimente yra kelios dizaino linijos - pradedant jungikliais su moderniais stiklo dangteliais baigiant retro stiliumi, su platesniais ar siauresniais rėmeliais. Jungikliai gali būti virštinkinio, potinkinio, įleistinio montavimo, gali turėti nuo 1 iki 8 klavišų, kas labai patogu valdant atskiras šviestuvų grupes ar jų lempas.
JUNG elektros įrangai būdinga stilių, formų, medžiagų, spalvų, funkcijų įvairovė.
JUNG elektros jungikliai ir lizdai pritaikyti skirtingos paskirties pastatams - nuo gyvenamųjų būstų iki elektros instaliacijos viešbučiams ar jungiklių su antibakterine danga ligoninėms bei senelių namams. Gaminami iš įvairių medžiagų: neblunkančio duroplasto, aliuminio, žalvario, poliruoto chromo, nerūdijančio plieno, rėmeliai gali būti stikliniai.
Spalvų pasirinkimas - galima sakyti begalinis, nes jungikliai ir lizdai yra ne tik pagrindinių RAL spalvų, bet ir jų atspalvių, galimas įvairių medžiagų bei spalvų pasirinkimas iš visų JUNG dizaino kolekcijų, taip pat iš 63 ypatingo dizaino Le Corbusier kolekcijos spalvų.
JUNG Les Couleurs® Le Corbusier jungiklių ir kištukinių lizdų serijoje - 63 išskirtinės jungiklių ir kištukinių lizdų spalvos.
Kitas jungiklių ir rozečių pasirinkimo rodiklis - mechanizmo kokybė. Kinietiška, ne ES gamintojo įranga netarnaus tiek ilgai ir nebus tokia patikima, kaip sertfikuotas gaminys. Net ir paprasčiausiame jungiklyje yra 27 detalės, tad, nors iš pirmo žvilgsnio jie visi atrodo vienodai, tačiau taip nėra.
JUNG funkcionalumas ir estetika. Akį traukianti išorinė kokybė slepia daugybę mechaninių dalių, esančių jungiklio mechanizme.
Pagal europinį standartą bandymo metu jungiklis turi išlikti funkcionalus po 40 tūkst. perjungimų. JUNG kokybės standartas yra 50 tūkst. operacijų - tik tokie gaminiai pasiekia vartotojus. JUNG mechanizmai patikimesni ir tuo, jog turi laidų griebiklio mechanizmą, tvirtai laikantį elektros laidą. Toks mechanizmas patogesnis ir patikimesnis už prisukamą jungimą. Laido jungimas su griebikliu greitesnis, laidas tvirčiau įsikabina ir neišsiklibina eksploatacijos metu. Naudojant prisukamą mechanizmą, elektrikai rekomenduoja kas keletą metų jį iš naujo priveržti, o tai dažnu atveju pamirštama padaryti.
Laido griebiklis - patikimesnis tvirtinimas nei laido prisukimas. Toks mechanizmas naudojamas JUNG jungikliuose ir lizduose.
Jeigu namuose mažai kištukinių lizdų, o įkraunamų prietaisų daug, apsimoka nusipirkti kištukinį lizdą su USB jungtimi. JUNG asortimente tokių yra du modeliai: 18 vatų galios su viena A arba C tipo USB jungtimi ir 15 vatų įkroviklio galios su abiejų tipų (A ir C) USB jungtimis. Į pastarąjį lizdą galima jungti elektros prietaisą ir du prietaisus krovimui, įkrovimo galia paskirstoma tolygiai kiekvienam prietaisui.
Skirtingų modelių JUNG kištukiniai lizdai su USB jungtimis.
Svarbu atkreipti dėmesį, kad kištukinių lizdų su USB jungtimis montavimui reikalingos gilesnės instaliacinės montažinės dėžutės. Kištukinio lizdo su integruotu krovimo blokeliu gylis yra 48 mm, ir į standartinę montažinę dėžutę jis netelpa, todėl jo montavimui reikia naudoti pagilintą (> 50 mm) montažinę dėžutę.
JUNG prietaisų asortimente yra ir daugiau gyvenimą lengvinančių ir išlaidas taupančių sprendimų. Pavyzdžiui, kodėl prie namo įėjimo durų ar koridoriuje jungiklio nepakeitus judesio jutikliu - jungikliu. Arba garaže, sandėliuke, rūsyje, net nevedžiojant elektros laidų, galima sumontuoti bevielį eNet standarto lubinį jutiklį su maitinimo elementais, kuris perduoda impulsą bet kuriam eNet imtuvui - apšvietimo lempai, šildymo prietaisui, signalizacijos sistemai ir pan. Tai jau išmanaus namo elementas, ir, nors pradinė investicija šiek tiek didesnė, tačiau sprendimas efektyvus ir taupantis elektros energiją, jutiklio elementų užtenka maždaug trims metams.
JUNG judesio jutiklis veikia kaip jungiklis, t.y., galima tiesiog mechaniškai šviesą įjungti, grįžti į automatinį veikimo režimą arba visai išjungti, jei, pavyzdžiui, nereikia, kad kaskart reaguotų.
JUNG bevieliai sieniniai siųstuvai - jungikliai gali būti įvairaus dizaino, montuojami priklijuojant prie sienos.
Naudojant JUNG dizaino eNet radiobanginius sieninius siųstuvus, funkcijos valdomos tiesiog paspaudus klavišą. Sieniniai jungikliai - siųstuvai gali būti įvairių medžiagų, spalvų ir formų, kad atitiktų esamą elektros instaliacijos dalį. Jei reikia, galima pažymėti klavišus, galimas jų ženklinimas naudojant JUNG Graphic Tool programėlę.
Jungiklių montavimas
Laidinių jungiklių ir kištukinių lizdų montavimui reikia turėti žnyples kabelių karpymui, peiliukus izoliacijos nuėmimui, ilgasnapes reples, atsuktuvą, atsuktuvą-indikatorių, gulsčiuką.
SVARBU
Prieš jungiant laidus būtina išjungti elektros srovę!
Pagrindiniai elektriko įrankiai.
Išjungiame elektros srovę, sumontuojame montažinę dėžutę. Smulkiau apie instaliacinės dėžutės montavimą rasite „Kaip teisingai sumontuoti jungiklius ir elektros lizdus".
Senoje instaliacijoje montažinės dėžutės nebuvo nenaudojamos, tačiau jos apsaugo instaliaciją nuo dulkių, tinko, jungiklis ar rozetė sienoje įsitvirtina patikimiau.
Į dėžutę įtraukiame 10-15 cm ilgio kabelio galą. Kadangi montuojame dvigubą lizdą, naudojame du kabelius.
Sienoje įtvirtinta montažinė instaliacinė dėžutė su pravestais kabeliais. Pirmiausia prapjaunama ir nuimama kabelio izoliacija ir laidai patrumpinami iki 15 cm.
Laidų paskirtis žymima spalvomis: ruda spalva - fazės laidas, kuriuo teka elektros srovė, mėlynas - nulinis arba neutralus, geltonas ar oranžinis su žalia juostele - įžeminimo laidas.
Ant kiekvieno JUNG jungiklio ar kištukinio lizdo korpuso yra nurodyta, kiek reikia nuimti nuo laido izoliacijos. Standartinis pliko laido ilgis - 10-15 mm. Izoliaciją nuimti patogu specialiomis elektriko žnyplėmis, kurios nepažeidžia laido.
Nuo laidų nuimama izoliacija, kalbant elektrikų žargonu - laidai „nužievinami".
Nenaudojami nuliniai ir įžeminimo laidų galai izoliuojami naudojant laidų gnybtus.
Gnybtai yra skirti laidų sukabinimui, sudarant elektros jungtį, laidų atsišakojimui ir laidų pritvirtinimui prie įvairių įtaisų detalių per varžtinį ar spyruoklinį sujungimą.
Faziniai laidai įdedami į jungiklio mechanizmo griebiklį. Likę laidai įstumiami į instaliacinę dėžutę. Šiam darbui naudojame ilgasnapes reples.
Šiek tiek atlaisvinę montažinės dėžutės varžtelius laidais sujungtą mechanizmą patalpiname į montažinę dėžutę, gulsčiuku patikriname mechanizmo įsistatymo lygumą ir prisukame tvirtinimo varžtelius.
Kadangi šiuo atveju buvo montuojamas dvigubas lizdas, analogiškai įstatoma antra montažinė d ėžutė ir sumontuojamas mechanizmas.
Ant lygiai įstatyto lizdo mechanizmo tvirtai užsikabina rėmelis.
Uždedami dangteliai ir prisukami.
Jungiklių ir kištukinių lizdų rinkoje yra daug, tačiau tik montuojant ir eksploatacijoje išryškėja jų kokybė. JUNG jungiklius ir kištukinius lizdus profesionalūs elektrikai vertina dėl montavimo patogumo, apgalvotų detalių, o vartotojai - dėl estetikos ir funkcionalumo.
Parengta bendradabiaujant su UAB „JUNG Vilnius" specialistais, gamintojų nuotraukos
Kategorijos straipsniai
Namo statyba iš blokelių
Namų statyba iš blokelių pagreitino procesą lyginant su statyba iš plytų. Atsirado naujų medžiagų, kurios sumažino blokelių svorį ir statybą padarė paprastesne.
Terasos stiklinimas
Kuriuo momentu reiktų pasirūpinti terasos stiklinimu? Kokie galimi terasos įstiklinimo būdai?
Statybinis gruntas
Statybiniai gruntai, statybinio grunto parinkimas pagal paviršiaus tipą, statybinis gruntas vidaus ir lauko darbams
Vandeniu šildomų grindų įrengimas
Ekonomiškas grindinis šildymas ir šilumos siurblys oras vanduo. Kokiais atvejais ši šildymo sistema tinka, ką apie ją reiktų žinoti.
Šiltinimas poliuretano putomis
Poliuretano putų šiltinimas, poliuretano putų charakteristikos skirtingiems mazgams, kuo skirasi atvirų ir uždarų porų poliuretano putos
Vėjo izoliacinė plėvelė
Sienų plėvelės montavimas, vėjo izoliacijos įrengimas, lauko plėvelės sandarinimas
Difuzinės plėvelės montavimas
Stogo plėvelės įrengimas, difuzinės stogo plėvelės klojimas, kondesato nukreipimo lovelio montavimas, difuzinės plėvelės sandarinimas
Daugiabučio renovacija
Daugiabučių renovacija, parama daugiabučio renovavimui, šilumos punkto modernizavimas, daugiabučio investicinis planas
Karkasinio namo šiltinimas
Karkaso šiltinimas, karkasinių namų šiltinimas, ką reikia žinoti apie karkasinio namo apšiltinimą?
Naujausi straipsniai
Verslo skelbimai
Ilgalaikiai verslo skelbimai su kelių įmonių kontaktais surūšiuoti pagal pavadinimą
Straipsniai
Instrukciniai straipsniai abėcėlės tvarka