Karkasinio namo statyba
Atnaujinta: 2020-09-29
 • karkasinio namo statyba

Karkasinio namo statyba yra vienas iš lengviausių būdų pasistatyti aukšto energetinio efektyvumo namą. Šią statybą vis dar persekioja daugybė mitų, kurie didele dalimi kilę dėl nekokybiško statybininkų darbo. Taip pat nesėkmingą patirtį turės naudoję nekokybiškas ar netinkamas medžiagas. Dažniausiai sutaupymas medžiagose ir specialistams baigiasi dideliu nusivylimu įsikėlus į pastatytą objektą. 

  Karkasinio namo privalumai ir trūkumai

Karkasinis namas išlieka universaliausias statybos būdas kaimiškoje vietovėje ir priemiesčiuose. Kaimiškoje vietovėje karkasinis namas konkuruoja su rąstiniais namais. Jei tai paprastas vasarnamis dauguma atvejų paprasčiau statyti rąstinį namą. Tačiau jei namas bus naudojamas šaltuoju periodu neabejotinai geresnis pasirinkimas - karkasininis namas. Karkasinį namą reikės gerokai mažiau šildyti, jame net būtų galima pastoviai palaikyti šildymą. Su karkasine statyba gana nesunkiai pasiekiama B, dažnai be didelių pastangų A klasė. Tokioje sodyboje pakaks elektrinio šildymo ir sąnaudos bus itin nedidelės. Rąstiniam namui jau gana sudėtinga pasiekti B klasę, nekalbant apie A klases. Tokį namą tektų papildomai šiltinti ir tada rąstai tampa labai brangia apdaila, arba brangiu ir neefektyviu šiltinimo sluoksniu. 

Kiek mitologizuojamas rąstinio namo kvėpavimas, kai kurie statybininkai net ima kalbėti apie tai kaip apie vėdinimą. "Kvėpavimas" tai sąvybė praleisti vandens garus, palaikant patalpoje tinkamesnį mikroklimatą. Tačiau tos pačios modernios garo izoliacinės plėvelės turi tas pačias "kvėpavimo" savybes. O vėdinimą ir mikroklimatą moderniame, netgi sodybiniame name turi palaikyti vėdinimo ir rekuperacijos sistema. 

Dar gąsdinama dėl pelių naikinamo šiltinamojo sluoksnio. Pelės iš ties yra labai pavojingas karkasinio namo statytojo priešininkas. Ypač laipioti mokančios geltonkaklės pelės. Apsaugai nuo pelių tenka ruoštis kruopščiai, užtaisant tinkleliais visas patekimo skyles. 

fasado apdaila rąsto imitacijos lentomis

Karkasinio namo apdaila rąsto imitacijos lentomis. Labai paplitęs variantas Tatrų, Karpatų, Serbijos  kalnuose. Vizualiai tik iš arti gali suprasti, kad tai ne rąstas. Tai realus gamtinių išteklių tausojimas ir tuo pačiu geresnis sprendimas nei siena iš rąstų. 


Mūrinis namas daugumos suvokiamas kaip patikimesnis. Tačiau stebint namų deformacijas pagrindinės problemos kamuoja tiek mūrinius, tiek karkasinius namus. Dažniausia ir pavojingiausia problema namo deformacija išsiplečiant  murlotui nuo šlaitinio stogo svorio. Ši problema išsprendžiama abiem atvejais įrengiant patikimą murlotą. Kitos karkasinio namo deformacijos atsiranda dėl naudojamos nekokybiškos medienos ir /ar prastų tvirtinimo sprendimų.

Gaisras įsipliekti gali tiek mūriniame, tiek karkasiniame name, nes dega dažniausiai apdaila, interjero elementai ir baldai. Gaisro pasekmės netgi mūriniam namui būna panašios. Atstatyti pažeistą šiltinimą ir apdailą kainuoja tiek pat kiek perstatyti naujai.

Atsižvelgiant į praktiškųjų amerikiečių patirtį karkasinis namas yra puikus ilgaamžio namo pasirinkimas.  

Karkasinių namų tipai

Labiausiai paplitusi - rėminė konstrukcija su perdengimais, kartais vadinama kanadietišku karkasinių namų tipu, kadangi dažniausiai taip statoma Kanadoje ir Šiaurės Amerikoje. Šioje konstrukcijoje kiekvienas sluoksnis turi platformos arba pado formą. Karkasas statomas iš apačios į viršų. Pirmiausia montuojamas apatinis apvadas (rostverkas), kuris uždedamas ant pamato. Ant apvado dedamos pirmojo aukšto  perdengimo lagės, kurios sujungiamos pagalbinėmis lagėmis. 

Tašai - statramsčiai atlieka laikančiąją funkciją. Apačioje jie tvirtinami prie rostverko, viršuje tampa murloto pagrindu. Antro aukšto įrengimas toks pat, kaip ir pirmojo.

karkasinio namo statyba

Ši konstrukcija surinkta per savaitgalį suaugusio ir paauglio neturinčių profesionalios statybos patirties. Kelių papildomų vyrų reikėjo pusvalandžiui pakelti ant žemės surinktas konstrukcijas. Labai palengvina darbus tiksliai supjauta mediena karkasiniam namui. Džiovinta ir kalibruota mediena supjauta S. Danieliaus firmoje netoli Kauno. 

Tradicinė rėminė konstrukcija:

 • Apatinis apvadas (rostverkas);
 • Tarpiniai karkaso stovai;
 • Kampinis karkaso stovas - statramstis;
 • Rėmo skersinis (rygelis);
 • Viršutinis apvadas;
 • Apatinis antro aukšto apvadas;
 • Medinė antro aukšto perdengimo sija (balkis);
 • Gegnės;

Laikantieji karkaso elementai užtikrina karkasinio namo erdvinį standumą. Siekiant tolygiai perduoti apkrovas tarp sienų, perdengimų ir gegnių nešančiųjų konstrukcijų elementų, atstumai tarp statramsčių, perdengimų balkių ir gegnių turi būti vienodi. Tarp laikančiųjų karkasinio namo konstrukcijų (statramsčių) atstumas būna nuo 0,5 iki 1 metro. Atstumai tarp statramsčių skaičiuojami atsižvelgiant į apkrovas, jų pačių storį, šiltinamosios ir apdailinių medžiagų pločius.

Karkasinio namo projektavimas

Karkasinio namo projektas ruošiamas pagal gyventojų poreikius ir specifiką. Jis mažai skirsis nuo mūrinio namo projekto. Nors karkasinis namas turi gerokai daugiau galimybių architektūriniams sprendimams nei mūrinis ar juolab rąstinis namas. 

Namui reikėtų iš karto suprojektuoti elektros ir inžinierinių komunikacijų, instaliacijos, vėdinimo projektines dalis. Turi būti atlikti grunto tyrimai ir paskaičiuoti pamatai.

Naujovė karkasinių namų projektavime tai konstrukcinė dalis kuriame tiksliai paskaičiuojama mediena. Šis projektas naudojamas išpjauti tikslių matmenų medieną.

karkasinio namo konstrukcijų projektavimas

S. Danieliaus firmoje pateiktą architektūrinį projektą paverčia konstrukcijų projektu. Vėliau kompiuterinės staklės išpjaus medieną milimetro tikslumu. 

 

Mediena karkasiniam namui

Karkasinio namo pagrindas yra kokybiška mediena. Mediena turi būti gerai išdžiovinta, pageidautina kalibruota. Dažniausiai  kokybiškai statybai naudojama C 24 klasės mediena. Tokia mediena yra tikslių matmenų, kalibruota, graduota ir iš visų pusių apipjauta. Mediena labai mažai kraiposi, išlaiko parametrus. 

medienos karkasui supjovimas

Iš C24 klasės medienos išpjauti ruošiniai karkasui S. Danieliaus medienos ceche. Jungimo vietose padarytos įpjovos. Toks medienos supjovimas leidžia itin tiksliai ir paprastai surinkti karkasinio namo konstrukciją. Rostverko detalė susidedanti iš dviejų tašų. Apatinis tašas išdėstomas palei pamatų perimetrą ir sužymi namo rėmą. Prie viršutinio pritvirtinami statramsčiai ir padaromas rėmas. Rėmą pakėlus rostverko tašai sujungiami. 

Statybai dažnai taupoma naudojant C16 ( tik kalibruota) ar iš viso pačių paruoštą ir natūraliai išdžiovintą medieną. Natūraliai džiovinta mediena dažnai turi įsimetusių patogenų ir su laiku jie vystosi ir ardo medį. Taip pat atsiranda konstrukcinės deformacijos kurios vėliau sukels sunkumų sandarinime, apdailoje bei tolimesnėje karkasinio namo eksploatacijoje. Medienos impregnavimas nėra būtinas. 

medienos karkasiniam namui išpjovimas

S. Danieliaus firmoje mediena pjaunama kompiuterinemis staklėmis su penkių krypčių frezavimo galvomis. Tai leidžia padaryti itin sudėtingus įpjovimus ir išgauti didelį tikslumą. Kol kas daugiau konstrukcinės medienos karkasiniams namams užsako skandinavai. Jie suprato, kad keliomis dešimtimis procentų brangesnė mediena labai greitai atperka sumažėjusius darbo kaštus. Karkasinį namą su tiksliai išpjauta mediena gali surinkti net žemos kvalifikacijos darbininkai. Be to surinkimo laikas sumažėja perpus ar net daugiau. Objekte nebereikia jokių pjaustymų, matavimų ir nelieka medienos atliekų. 

medienos karkasiniam namui atvežimas

Supjauta ir išdžiovinta mediena gana kompaktiškai susipakuoja ir gali būti atvežama pigesniu krovininiu transportu. Taip pat iškeliama iš sunkvežimio paprastų manipuliatorių pagalba. Mediena karkasinei pirčiai iš S. Danieliaus firmos buvo vežama 200+ kilometrų ir tai kainavo apie 300 eurų.

Karkasinio namo pamatai

 Karkasinio pastato konstrukcijos svoris nėra didelis, apkrovos į pamatus taip pat, todėl galima panaudoti GKG3  pamatinius blokelius.  Pirmiausia jei reikia įrengiamas reikalingas kiekis gręžtinių polių su armatūra (apkrovas ir reikalingą armatūros kiekį apskaičiuoja konstruktorius), po to pamatų perimetru ant grunto klojamos 10 cm storio polistireninio putplasčio plokštės ir surenkami GKG3 pamatiniai blokeliai su armatūra, kurie, užpilti betonu, tarnauja kaip liktiniai klojiniai.

Naudojams C 20/25 stiprumo klasės betonas, tokio visiškai pakanka karkasinio namo gniuždymo jėgai atlaikyti.

Šis pamatų įrengimo būdas turi nemažai privalumų:

 • Mažiau žemės darbų ir išlaidų (lyginant su juostiniais pamatais žemės darbų sumažėja apie 80 proc.);
 • Mažiau reikia betono;
 • Nereikia nuomotis ir montuoti klojinių;
 • Nereikalinga sunki kėlimo technika;
 • Pamatai vidiniu perimetru apšiltinami klijuojant 10 cm polistireninio putplasčio plokštes, išoriniu ir vidiniu perimetru bei horizontaliai įrengiama teptinė arba ritininė hidroizoliacija.

Kadangi pamatų blokeliai turi šiurkštų paviršių, apdailinant tinku gerai su juo sukimba.  Blokelius galima ne tik tinkuoti, bet ir apklijuoti apdailinėmis plytelėmis ar akmens imitacijos plokštėmis.

pamatu-irengimas
Pamatai iš betoninių pamatų blokelių

Karkasiniam namui puikiai tiks  plokštiniai ir juostiniai su klojiniais išliejami pamatai.

pamatai karkasiniam namui

Juostiniai betoniniai išlieti pamatai. 

pamatų hidroizoliacija

Pamatai nuo medienos turi būti atskiriami tepama hidroizoliacija arba hidroizoliuojančia juosta. Tepama hidroizoliacija  nepasislinks kai ant jos bus dedama medinė konstrukcija.  Tačiau tenka laukti kol ji išdžius. Geriau tepti plonesniais sluoksniais kelis kartus. 

Karkasinio namo karkaso surinkimas

Renkant karkasą iš supjautos medienos tai labai supanašėja su Lego dėlione. Kiekvienas medienos ruošinys yra sužymėtas ir jo vieta pažymėta projekte. Belieka tik sudėti ir sutvirtinti tvirtinimo elementais. Tai bus visiškai nesudėtingas ir greitai atliekamas darbas. Jį gali padaryti netgi žemos kvalifikacijos darbininkai. 

Tuo tarpu dirbant su natūraliai džiovinta ir nesupjauta mediena reikės itin aukštos klasės darbininkų. Kiekvienas ruošinys matuojamas, pjaunamas. Tai smarkiai išaugina statybos savikainą. Dirbant tokiu būdu per 3 dienas sumontuotas  namas iš supjautų ruošinių gali būti montuojamas 7 - 10 dienų.

 karkasinio namo surinkimas 

Karkasinio namo sienos surenkamos horizontaliai, ant žemės. Pradžioje surenkama pirmoji rostverko eilė, vėliau renkami rėmai. Darbus pagreitina viniakalė. Vertikalieji karkaso statramsčiai prišaudomi per rostverką.

karkasinio namo statymas

Surinktos sienų konstrukcijos statomos ir paremiamos. Tarpusavyje jos bus sujungiamos išmatavus su gulsčiuku visomis kryptimis. Ramsčiai naudojami kaip įtvirtinimai suradus tinkamą horizontalumą. Pakalant ar atleidžiant išgaunamas aukštas tikslumas. Sujungus pritvirtinamos laikinos įstrižos laikančiosios , kad konstrukcija neišsikraipytų. Didelių namų konstrukcijoje gali būti naudojamos stacionarios įstrižosios, tai ypač paplitę amerikietiškų karkasinių namų statyboje. Laikinos įstrižainės dedamos vidinėje pusėje, nes greitai bus dedamos skersiniai tašai, tarp kurių dedamas konstrukciją dengiantis šiltinimo sluoksnis. Todėl atstumai ( apie 60 cm) daromi pagal šiltinančiosios medžiagos storį. Tokiu atveju vatos plotis bus 61 centimetras.

šlaitinio stogo įrengimas

Sienos sutvirtinamos įrengiant perdengimo sijas ir ant jų vaikštant bus nesudėtinga įrengti gegnes. Labai darbus sutrumpino S. Danieliaus firmoje pagamintos šlaitinio stogo gegnės su visais įpjovimais. Gegnių žingsnis ( tame tarpe ir praplatintas kaminui) buvo patogiai sužymėtas tarpgegninėmis lentomis. Taip pat tiksliai jungėsi su kraigine lenta. Ilga kraginė lenta buvo sujungtra iš kelių trumpesnių ruošinių metalinės plokštelės pagalba. Nuo kraštinių gegnių ir kraiginės lentos uždėjimo prasideda šlaitinio stogo montavimas.

karkasinio namo garo izoliacija

Dedant sijas iš karto dedama garo izoliacijos plėvelė. Tai gerokai palengvins plėvelės montavimą ir užtikrins aukštą sandarumą. Šioje karkasinio pastato statyboje garo izoliacine plėvele  buvo dengiamas visas šlaitinio stogo vidus nes šiltinimas vyko iš išorės. Kas dėjo akmens vatą  iš apačios supras tokio šiltinimo privalumus. 

Karkasinio namo sandarinimas

Apšiltinimo sluoksnio storis nėra tiek lemiantis energetinę klasę kiek sandarumas. Namo sandarumo lygis -  esminis skirtumas tarp B ir A klasės pastatų. Namų statyboje jau įprasta praktika yra atlikti du sandarumo testus - iki ir po apdailos.  Atlikus pirmąjį, papildomai užsandarinamos paliktos nesandarios vietos.

Net mažiausia skylutė ar palikta neužklijuota sandūros dalis turi įtakos sandarumui. Sandarumui užtikrinti nereikia itin daug papildomų medžiagų, daugiau reikia kruopštumo. Įsigaliojus sandarumo poreikiui, rinkoje atsirado ir jo užtikrinimą palengvinančių sprendimų. Elektros ir kitai instaliacijai naudoja specialias gumines dėžutes, per kurių sieneles prakišus laidus ar vamzdžius, jos savaime užsisandarina. Naudojamos mastikos kurios išdžiuvusios tarnauja kaip izoliacinė juosta, tačiau gali kompaktiškai padengti sunkiai prieinamas vietas, sandūras.

karkasinio namo konstrukcijos_sandarinimas

Karkasinio namo konstrukcijos sandarinimas naudojant hibridinę polimerinę mastiką Soudatight Hybrid skirtą fasadams. Užtepus ji sukietėja pavirsdama plėvele ir apsaugo konstrukciją nuo vandens patekimo, tačiau leidžia pasišalinti garams. Soudatight Hybrid atspari ultravioletiniams spinduliams, todėl galima naudoti lauko sąlygoms. Atsparumas laikinas, reikėtų uždengti fasadine apdaila. ją taip pat bus galima panaudoti po gegnėmis kur dažniausiai kyla problemų su vėjo izoliacinės plėvelės sandarinimu, prie langų ir durų. 

Taip pat naudojamos  lipnios sandarinimo juostos, kurias vėlgi reikia pasirinkti kokybiškas ir žinomų gamintojų.

Iš išorės karkasas gali būti apkalamas apkalamas priešvėjinėmis medžio plaušo plokštėmis arba specialiomis fasadinėmis gipsokartonio plokštėmis. Geriausia rinktis tokias, kurios turi difuzinių savybių, t.y. laidžios oro drėgmei ir viršutinis jų sluoksnis yra nelaidus vėjui.  Ant tokių plokščių galima įrengti vėdinamo fasado sistemą. Jei ketinama sienas apdailinti tinku, naudojamos specialios medienos plaušo plokštės, tinkamos tinkui. Praktika rodo, kad, pasirinkus tam tikrą tinką,   tinkuojamas fasadas yra laidus oro garams, t.y. „kvėpuoja" ir karkase drėgmė nesilaiko.

Labiau paplitusi praktika naudoti vėjo izoliacines plėveles. Jos paprasčiau montuojamos, patikimos. Kaina labai priklauso nuo sąvybių. Kuo brangesnė vėjo izoliacinė sienos plėvelė, tuo ji dažniausiai būna atsparesnė ultravioleto poveikiui. Tokių reikia jei pro fasadinės apdailos tarpus skverbsis saulės spinduliai.

karkasinio namo vėjo izoliacijos_irengimas

Sunkiausioji dalis yra vėjo izoliacijos įrengimas tarp gegnių. Vėjo izoliacinė plėvelė turės patikimai susijungti su stogo plėvele. Daromi įkirpimai su praplatinimu. 

Plėvelės prie gegnių sandarinimas

Prie gegnių plėvelė klijuojama ( puikiai tinka specialiai plėvelei naudojami  Soudal Vapourseal klijai) ir pritvirtinama kabėmis. Virš ir po gegnėmis lieka skylės, jas patogiausia uždengti su stingstančia membrana Soudatight Hybrid. Kai kurie meistrai šias vietas užpurškia montavimo putomis. Tai neteisingas sprendimas kadangi putos bus veikiamos drėgmės ir praras savo savybes. Nebent putas padengti tuo pačiu Soudatight Hybrid.

Stogo ir sienos plėvelių jungimas

Stogo ir sienos plėvelės turi būti sandariai sujungiamos. Priešingu atveju čia bus stipriai pažeidžiamas sandarumas. tarpusavyje plėvelės klijuojamos Soudal Vapuorseal klijuojančiu hermetiku. Šiame mazge taip pat verta įdėti tinklelį nuo pelių. 

Karkasinio namo tvirtinimo elementai

Karkasinio namo tvirtinime taip pat gana daug naujovių kurios palengvina surinkimą ir užtikrina patikimesnius konstrukcijos sujungimus.  Tvirtinimo elementams negalima taupyti. Dažnai pasirenkami pigūs tvirtinimo elementai, kurie atrodo visiškai taip pat kaip brangesni, žinomų firmų. Neįvertinama, kad pigesni dažnai yra iš antrinių žaliavų, nevienodos kokybės ir prasčiau laikantys. 

Karkaso tašai jungiami rievinėmis vinimis, varžtai naudojami tik dvigubiems statramsčiams sujungti, kampams, kad medienai judant nesusidarytų tarpai. Gegnėms, pagrindiniams statramsčiams naudojami specialūs cinkuoto plieno tvirtinimo elementai.

 

tvirtinimo elementai karkasiniam namui

Metaliniai kampučiai prie medienos turi būti tvirtiniami rievėtomis vinimis su specialia sustiprinta galvute. Gana neseniai atsirado darbus palengvinantys specialūs medvaržčiai. Jie pritaikyti atlaikyti dideles kirpimo apkrovas. 

karkasinio namo sijų ir gegnių tvirtinimas

Sijų laikiklis ir apatinis gegnių laikiklis. Reikalingą medvaržčių ar vinių kiekį paskaičiuoja konstruktorius. Dažniausiai tai būna 8 - 12 vinių vienai detalės pusei

gegnių tvirtinimas prie karkaso

Ilgieji medvaržčiai su sustiprinta galvute. Labai supaprastina gegnių tvirtinimus. S. Danieliaus firmoje buvo paruoštos netgi šios skylės medvaržčiams. Mediena turi sąvybę vaikščioti, todėl darbams verta pasiruošti keletą skirtingų ilgių spaustukų. 

Karkasinio namo šiltinimas

Dabar dauguma stato A, A+ namus kuriuose energijos vartojimas minimalus. Tokiam namui ekonomiškai apsimoka naudoti elektrinį šildymą. 

Negalima apibendrinti, kad A klasės namai turi vieną standartinį konstruktyvą. Projektuotojas skaičiuoja šilumos nuostolius ir sprendžia, ar įsiteks į A klasę, pagal tai ir projektuojamas konstruktyvas.  A klasei pasiekti naudojami pagrindinius 200 - 250 mm storio tašai bei du papildomus 50 mm šiltinimui iš išorės ir iš vidaus. Pagrindiniai tašai gali būti perskirti tarpu, tada eliminuojamas šilumos takas per konstruktyvą.  Tuomet siena susidaro 300 - 400 mm storio.

karkasiniu sienų šiltinimas

Karkasinė siena turėtų persidengti. Išorinis 50 mm akmens vatos sluoksnis uždengia pagrinindinio karkaso tašus kurie yra šilumos tilteliai. Dar perdengimą galima padaryti iš vidaus sudedant akmens vatos plokštes tarp įstrižinių tašų. Įstrižiniai tašai taip pat sutvirtina pačią konstrukciją. Stogas paruoštas šiltinimui iš išorės.

karkasinio namo stogo šiltinimas

Šiltinant karkasinio namo stogą iš išorės judama kartu su stogo plėvelės sudėjimu. Šiltinamoji medžiaga turėtų persidengti, viršutinis sluoksnis turi uždengti apatinio sluoksnio sandūrą.

Karkasinio namo stogo įrengimas

Karkasinis namas dažniausiai daromas su šlaitiniu stogu. Stogo danga įrengiama anksčiau nei fasadas, kad apsaugoti konstrukciją nuo lietaus. 

Stogo plėvelei neverta taupyti, taip kaip ji pagrindinė stogo apsauga nuo drėgmės patekimo. Plėvelės kaina priklauso ne nuo jos storio, bet nuo funkcinio sluoksnio storio. Funkcinis sluoksnis neleidžia į vidų patekti vandeniui, bet praleidžia garus. Reikėtų rinktis plėvelę kurios funkcinis sluoksnis ne mažesnis kaip 60 g / m2 . Stogo plėvelė turi būti sujungiama tarpusavyje . Kai kurios plėvelės turi specialų lipnų sluoksnį, tačiau verta dar užtepti juostą plėvelės klijų. 

karkasinio namo stogo dengimas

Pirmiausia sumontuojamas laštakis kuris bus sujungtas su stogo plėvele. Stogo plėvelė dedama sluoksnis po sluoksnio. Padarius vieną sluoksnį kalami išilginiai grebėstai ( 25x50 mm). Jie formuos oro tarpą pro kurį vėdinsis stogo danga ir pasišalins kondensatas. Šis oro tarpas yra būtinas šlaitinio stogo konstrukcijoje. Ant išilginio grebėsto kalamas skersinis grebėstas prie kurio tvirtinama stogo danga. Grebėsto matmenys ir tarpai priklauso nuo naudojamos stogo dangos. Šiuo atveju bus naudojama čerpinė stogo danga, kalami 50x50 tašai/grebėstai kas 280 mm. Tarpas gali skirtis priklausomai nuo čerpės tipo. 

stogo dangos klojimas

Prancūziškos ( Marselio) čerpės iš Palemono čerpių gamyklos. Klojamos čerpės iš dešinės į kairę, tiek kiek patogu pasiekti nuo kopėčių. Modernių čerpių klojimo principas tas pats, tik derinti reikia gerokai mažiau. 

kraigas šlaitiniam stogui 

Čerpės sujungiamos specialia kraigine sandarinimo juosta. Ji praleidžia garus iš konstrukcijos ir apsaugo nuo vandens ir dulkių patekimo.  Prie čerpių priglunda metalizuota danga ir priklijuoja butilas. Juostos kaina daug priklauso nuo butilo sluoksnio pločio. Viršuje uždedamas kraigas. 

 

Karkasinio namo fasado įrengimas

Laikoma, kad vėdinamas fasadas karkasiniam namui yra tinkamesnis variantas, nes drėgmė, patekusi į apšiltinimą, išgarinama per oro tarpą. Kokie yra tinkuotos apdailos ir vėdinamo fasado su oro tarpu privalumai ir trūkumai būtent karkasiniam pastatui?

Tinkuotas fasadas gal ne taip greitai išgarina drėgmę, bet, viduje sumontavus tinkamą garo izoliaciją, jos nepažeidus, galima nesijaudinti dėl drėgmės karkase. Juk žiemą net ir ventiliuojamas fasadas vistiek neišgarina visos drėgmės į lauką, nes lauke yra pakankamai drėgna, žinant mūsų klimatą, tai būna gana dažnai. Todėl reikia kruopščiai rinktis vidaus garo izoliaciją ir jai netaupyti, nes tik tada būsime garantuoti, kad išvengsime drėgmės karkase, nesvarbu, koks būtų fasadas - vėdinamas ar tinkuotas.

Jei karkasiniame name yra projektuojami platūs vitrininiai langai, jų tarpatramio sijoms patariama naudoti klijuotos medienos tašus - apsidraudimui nuo medienos ir langų išsiklaipymo.

 

Karkasinio namo vėdinimas

Statant A ir aukštesnės klasės namus būtina įrengti priverstinį vėdinimą su rekuperacija. Priešingu atveju visos investicijos į apšiltinimą tampa beprasmėmis. Namas pasidaro itin sandarus ir greitai pritrūktų šviežio oro pritekėjimo. Atsidarius langus būtų prarandama šiluma. Optimalus komfortiškas režimas kai per valandą patalpoje kurioje yra žmonių oras pasikeičia kelis kartus.

Panaudotas šiltas oras ortakiais patenka į rekuperatorių. Rekuperatoriuje sėdi nykštukas kuris stuksena burtų lazdele ir šiluma iš panaudoto oro pereina į naujai atitekantį.  Rekuperatorius leidžia sugražinti apie 80 procentų šilumos atgal į pastatą. 

Vėdinimo projektas daromas projektuojant inžinierines sistemas ir konstrukcijas. Dabar dažniausiai vėdinimui  naudojami lankstūs 70 milimetrų ortakiai. Jie lengvai priderinami prie konstrukcijų ir gali būti sumontuoti po vidine apdaila. Dažniausiai vėdinimo ortakiai pravedami po pakabinamomis lubomis. 


Rekuperatoriui verta skirti atskirą vietą, patogiausia netoli oro paėmimo kaminėlio. Nors jei yra galimybės izoliuoti oro paėmimo vamzdį jis geriau, kad būtų toliau nuo rekuperatoriaus. Itin šaltas oras sutrikdo rekuperatorių darbą. 

Vėdinimas gali būti reguliuojamas kiekvienam kambariui atskirai. Tačiau tai padidina savikainą nes kainą didina reguliuojančios sklendės. Pigiau visus vamzdžius suvesti į vieną kolektorių. 

 

Karkasinio namo šildymo sistema 

Pastačius sandarų ir gerai apšiltintą karkasinį namą bus gerokai sutaupoma šildymui reikalingos energijos. Nemažai žmonių įsirengia šilumos siurblius - oras-vanduo arba oras-oras. Vis didėjant pastatųjų naudingo veikimo koeficientams ir mažėjant itin šaltų dienų, tai gana racionalus pasirinkimas, elektros sąnaudos nėra itin didelės. 

Šildymas vamzdynais padidina namo įrengimo kainą. Paprasčiau pastatyti elektrinius radiatorius.

Name labai patraukliai atrodo židinys. Jei židinys tinkamai įrengtas tai bus vieta kur rinksis šeimos nariai. Tik A ir aukštesnės klasės name reikėtų suderinti visų inžinierinių sistemų veikimą.  Numatomas oro padavimas kuris turėtų būti tiesiogiai jungiamas su židinio pakura. Židinys neturėtų imti oro iš patalpos, nes tai sutrikdo ir vėdinimo sistemos veiklą. Nuo židinio galima įrengti šildymo ortakius į kitas patalpas. 

 

Karkasinio namo vidaus apdaila

Karkasinių namų vidaus apdailoje vyrauja gipskartonis.

Pasirinkus šią apdailą, atkrenta vadinamieji šlapi darbai - gruntavimas, glaistymas, dažymas. Karkasiniam namui tai į naudą, nes kuo mažiau statybinės drėgmės, tuo mažiau reikia laiko jai išdžiūti, tam neeikvojama papildoma energija. Juk karkasinis namas - tai visų pirma greitai pastatomas, šiltas ir ekologiškas būstas, kuris su drėgme „nedraugauja".

 

Parengė Danutė Ramoškevičiūtė, Sergejus Jeriomenko, Hermio Preikšto ir Sergejaus Jeriomenko nuotraukos

Viskas.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "IKS" sutikimo draudžiama.

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Įmonės produktai

Paveikslėlis Pavadinimas Trumpas aprašymas Kaina
Braškių daigai Molėtuose Braškių daigai Molėtuose Parduodami Gerų Veislių Elitiniai Braškių Daigai Molėtuose
Lauko krosnelė Lauko krosnelė kazanui Kaune Lauko Krosnelės Kazanui, Kazanas, Lauko Krosnelė Kaune
Malkinė pirties krosnelė Kaune Malkinė pirties krosnelė Kaune Malkinė Krosnelė Pirčiai Kaune, Prekyba Malkinėmis Pirties Krosnelėmis Kaune Ir Kauno Rajone, Kaišiadoryse
Metalinė pavėsinės grilinė Kaune Metalinė pavėsinės grilinė Kaune Metalinė Lauko Krosnelė Pavėsinei Kaune Ir Kauno Rajone, Lauko Krosnelių Gamyba Kaišiadoryse
Obuolių traškytuvas Obuolių sulčių presas Sraigtinis, Rankinis Presas Obuoliams Spausti, Pirkite Internetu
statybinė mediena molėtuose Statybinė mediena Molėtuose Prekyba Statybine Mediena Molėtuose, Pigi Statybinė Mediena, Statybinė Mediena Gera Kaina
trinkeliu-tarpu-uzpildymas Trinkelių siūlių užpildas Trinkelių Tarpai Be Piktžolių
šparagų daigai Molėtuose Šparagų daigai Molėtuose Parduodami Smidrų (šparagų) Daigai Molėtuose

Receptai

Obuolių vyno gamyba

Naminis obuolių vynas, gaminimo receptas ir pažingsninė vyno gamybos technologija, mielės, cukraus kiekis

Vedantieji

Karkasinio namo statyba

Karkasinio namo konstrukcija, mediena karkasiniam namui, statybos etapai, izoliacija, šiltinimas, stogo įrengimas

Žirnių auginimas

Kaip auginti daržo žirnius, kokį dirvožemį jie mėgsta, truputį apie dirvos paruošimą, sėjos vietą ir laiką, priežiūrą, tręšimą ir kenkėjus.

Svogūnų auginimas

Svogūnų panaudojimas ir veislės, jų auginimas iš sodinukų. Koks dirvožemis, vieta, sodinimo laikas, priežiūra, tręšimas reikalingas. Kokios ligos ir kenkėjai puola svogūnus.

Bulvių auginimas

Kaip savo sklype užsiauginti skanias ir gausiai derančias bulves, kokį jos mėgsta dirvožemį, kaip įdirbti žemę, kokioje vietoje ir kokiu metu sodinti, tręšti, kaip prižiūrėti bei apsaugoti nuo ligų ir kenkėjų.

Ūkis

Vaismedžių genėjimas ir formavimas

Kaip genėti obelis, kriaušes, slyvas ir vyšnias

Vaismedžių skiepijimas

Kaip skiepyti vaismedžius, skiepo parinkimas, įrankiai skiepijimui, medžių skiepijimo instrukcija

Vaismedžių sodinimas

Kaip sodinti obelis, kriaušes, slyvas, vyšnias, abrikosus. Duobės dydis, žemės mišinys, sodinimo gylis, priežiūra

Žirnių auginimas

Kaip auginti daržo žirnius, kokį dirvožemį jie mėgsta, truputį apie dirvos paruošimą, sėjos vietą ir laiką, priežiūrą, tręšimą ir kenkėjus.

Svogūnų auginimas

Svogūnų panaudojimas ir veislės, jų auginimas iš sodinukų. Koks dirvožemis, vieta, sodinimo laikas, priežiūra, tręšimas reikalingas. Kokios ligos ir kenkėjai puola svogūnus.

Bulvių auginimas

Kaip savo sklype užsiauginti skanias ir gausiai derančias bulves, kokį jos mėgsta dirvožemį, kaip įdirbti žemę, kokioje vietoje ir kokiu metu sodinti, tręšti, kaip prižiūrėti bei apsaugoti nuo ligų ir kenkėjų.

Smidrų auginimas

Kaip sodinti smidrus - šparagus, smidrų daigai, smidrų auginimas, smidrų priežiūra

Paprikų auginimas

Kaip užsiauginti paprikų daigų, kokį dirvožemį jos mėgsta, kokioje vietoje ir kokiu laiku sodinti paprikas, kaip prižiūrėti, tręšti ir saugoti nuo kenkėjų.

Pomidorų auginimas

Kaip užauginti pomidorų daigus, kokį dirvožemį jie mėgsta, kaip paruošti auginimo vietą, pasirinkti tinkamą sodinimo laiką, priežiūrą, tręšimą bei kokios yra pagrindinės pomidorų ligos ir kenkėjai.

Agurkų auginimas

Kaip auginti agurkus, agurkų veislės, agurkų sėjimo laikas, dirvožemis, agurkų auginimas lauke ir šiltnamyje, agurkų ligos ir kenkėjai, agurkų tręšimas

Šermukšnių auginimas

Kaip sodinti ir auginti šermukšnius, šermukšnių veislės ir priežiūra

Šilauogių auginimas

Šilauogių sodinimas, žemės mišinys, duobės dydis, geriausios šilauogių veislės, kaip auginti ir prižiūrėti šilauoges

Vaismedžių sodinimas

Kaip sodinti obelis, kriaušes, slyvas, vyšnias, abrikosus. Duobės dydis, žemės mišinys, sodinimo gylis, priežiūra