Turinys
- Kuo pueras skiriasi nuo kitų arbatos rūšių
- Kas yra puero arbata
- Puero arbatos rūšys
- Šu Pueras pagal žaliavos tipą
- Puero arbatos rūšys
- Kuo naudinga puero arbata
- Ką savo sudėtyje turi puero arbata
- Įspėjimai dėl puero vartojimo
- Kaip pasirinkti puero arbatą?
- Bendrieji puero arbatos kokybės kriterijai
- Kaip tinkamai užplikyti puero arbatą
- Puero arbatos Paruošimas prieš plikymą
- Puero arbatos plikymas
- Kaip užplikyti puero arbatą moliniame arbatinuke
- Kaip užplikyti puero arbatą „Gongfu“ arbatinuke
- Kaip užplikyti puero arbatą įprastame arbatinuke arba prancūziškame kavinuke
- Kaip užplikyti puero arbatą puodelyje
Kuo pueras skiriasi nuo kitų arbatos rūšių
Pueras yra fermentuotos arbatos rūšis. Visos arbatos rūšys gaminamos iš kiniškojo kamelijos (arbatos krūmo) lapų, tačiau jos apdorojamos skirtingais būdais. Puerui naudojami Assam veislės arbatos krūmo lapai, augantys Junanio provincijoje, pietų Kinijoje. Šie lapai yra mikrobiškai fermentuojami ir presuojami į įvairių formų briketus.
Anksčiau arbata buvo presuojama, kad būtų lengviau ją transportuoti dideliais atstumais. Viena iš versijų teigia, kad pueras atsirado būtent dėl transportavimo sunkumų. Keliaudama pas pirkėją, arbata „subręsdavo“ ir įgydavo unikalių skonio savybių, dėl kurių buvo labai vertinama.
Presavimas nėra tik tradicijų duoklė – tai taip pat būdas paveikti fermentacijos procesą. Kuo briketas tvirčiau suspaustas, tuo lėčiau arbata jame bręsta.
Kas yra puero arbata
Puero skonis labai priklauso nuo to, kiek laiko arbata brendo, ir keičiasi ją laikant. Ilgai brandinta puero arbata, kaip ir vynas, su metais tampa tik geresnė. Kokybiškas gėrimas pasižymi giliu, sodriu skoniu, kuriame galima jausti saldumą, kartumą ir „žemiškas“ natas. Kai kuriuose rūšyse jaučiamos slyvų ar šokolado natelės. Tačiau, jei produktas buvo laikomas netinkamomis sąlygomis, skonyje gali atsirasti drėgmės ar pelėsio poskonis.
Puero arbatos rūšys
Šen Pueras (生普洱)
Šen pueras yra autentiškiausias puero arbatos tipas, nuo kurio prasidėjo šios arbatos istorija. Ši rūšis gaminama jau tūkstantmečius. Šen puero spalva gali svyruoti nuo šviesiai žalios iki rudos, priklausomai nuo arbatos brandos laipsnio.
Šen pueras dažnai vadinamas „gyva arbata“, nes, kaip ir žalioji arbata, jis nėra fermentuojamas – lapeliai išdžiovinami ir iškart paruošiami pakavimui bei vartojimui. Šen pueras, kaip ir vynas, bėgant metams tik gerėja ir tampa brangesnis. Dėl šios priežasties ši arbata dažnai pritraukia kolekcininkus, kurie ją perka ir parduoda po kelių metų.
Šu Pueras (熟普洱)
Šu pueras yra populiariausias šios arbatos tipas. Jis pasižymi sodria juodai dervingos spalvos „superfermentacija“ ir unikaliu, niekam nepanašiu aromatu. Tai palyginti jauna puero arbatos rūšis, kurios gamyba prasidėjo tik XX a. septintajame dešimtmetyje. Tačiau net per trumpą laiką šu pueras tapo mėgstamas daugelyje pasaulio šalių.
Kinijoje vis dėlto šen pueras išlieka vietinių gyventojų favoritu. Šu pueras dažnai parduodamas presuotas į formas, tokias kaip blynai, lizdai, grybai, tabletės ar plytos. Tačiau aukščiausios kokybės šu pueras dažniausiai parduodamas birus.
Baltasis Pueras (白毫普洱)
Baltasis pueras, dar vadinamas Bai Hao pueru, technologiškai priskiriamas šen puero rūšiai (kiniškai „šen“ reiškia „žalias“, „neapdorotas“), tačiau yra viena esminė ypatybė – šiai arbatai naudojami tik arbatos krūmo pumpurai. Užplikytas Bai Hao pueras pasižymi švelnesniu ir subtilesniu skoniu nei kitos puero rūšys, tačiau išlaiko visiems puero arbatos tipams būdingą stiprų energizuojantį poveikį. Reguliariai vartojant, baltasis pueras gali padėti ыustiprinti imuninę sistemą
-
- Atjauninti odą;
- Sumažinti cholesterolio kiekį kraujyje;
- Numesti keletą nereikalingų kilogramų.
Šu Pueras pagal žaliavos tipą
Guntinai yra Shu puero rūšis, gaminama iš smulkių arbatos lapelių ir pumpurų. Ši arbata išsiskiria savo stiprumu ir energizuojančiomis savybėmis, todėl yra viena iš ryškiausių tarp visų Shu puero rūšių. Guntinų aromatas pradžioje gali būti gana aštrus ir primenantis žuvies natas, tačiau esant šilumai šis aromatas pereina į šokolado tonus. Skonis yra labai sodrus ir intensyvus, suteikiantis gilią skonio patirtį. Guntinai užplikomi stipriai, suteikdami tamsų užpilo atspalvį ir stiprų skonio efektą. Tačiau ši rūšis atlaiko mažiau užplikymų nei kitos Shu puero rūšys, todėl svarbu neperlaikyti arbatos, kad būtų išsaugotos jos subtilybės. Birūs guntinai pasižymi šokolado ir kavos natomis, tačiau reikia atsargiai stebėti plikymo laiką, kad arbata neprarastų savo geriausių savybių.
Mišrios sudėties Shu pueras yra pati populiariausia šios arbatos forma, sudaranti didžiąją dalį rinkos. Šios rūšies arbatoje gali būti įvairių proporcijų smulkių ir stambių lapų, pumpurų bei stiebelių, kuriuos kruopščiai parenka ir subalansuoja arbatos gamybos technologai. Šių sudedamųjų dalių derinys leidžia sukurti harmoningą skonį ir aromatą. Mišrios sudėties Shu pasižymi subalansuotu ir įvairiapusišku skoniu, be ryškių ar aštrių natų, todėl ji yra maloni gerti. Ši arbata laikui bėgant įgauna naujų skonio savybių, todėl ją mėgsta tiek pradedantieji, tiek patyrę arbatos mėgėjai. Kokybiškos mišrios sudėties arbatos gėrimas yra malonus ir nuolat besikeičiantis su kiekvienu užplikymu.
Lao Cha Tou yra unikali Shu puero rūšis, kuri gaminama iš fermentacijos proceso metu susidarančių tankiai sulipusių arbatos lapų. Šios „arbatos galvos“ pasižymi savita tekstūra ir skoniu, kuris yra gilus ir sodrus. Lao Cha Tou unikalumas atsiskleidžia per daugkartinį užplikymą, nes kiekvienas plikymas atskleidžia vis naujas skonio natas. Šios arbatos aromatas yra subtilus, tačiau gėrimo metu išryškėja jos turtingumas ir gilumas. Lao Cha Tou mėgstama tų arbatos mėgėjų, kurie vertina lėtą ir gilų skonio atsiskleidimą, bei ieško ilgesnio arbatos gėrimo proceso. Dėl savo gebėjimo atlaikyti daug užplikymų, ši arbata puikiai tinka ilgam ir ramiam arbatos gėrimo ritualui.
Puero arbatos rūšys
Paprastai puero arbatos rūšys žymimos skaičiais nuo vieno iki dešimties. Kuo skaičius mažesnis, tuo aukštesnė arbatos kokybė. Tačiau kartu su kokybe reikšmingai auga ir kaina. Rusijos rinkoje dažniausiai galima rasti žemesnės kokybės puerą, pažymėtą skaičiais nuo 7 iki 10, kuris vis tiek yra gana brangus, palyginti su kitomis arbatos rūšimis. Tikrai kokybišką puero arbatą galima įsigyti specializuotose parduotuvėse arba internetinėse svetainėse. Jei šių galimybių nėra, arbatą teks užsisakyti tiesiai iš Kinijos, tačiau tokiu atveju jos kaina bus itin aukšta.
Dažniausiai klausiant, kuri puero arbatos rūšis yra geriausia, turima omenyje specialios rūšys, tarp kurių išsiskiria keletas ypač vertingų:
Karališkasis arba rūmų pueras laikomas aukščiausios kokybės arbata, tačiau ir kaina atitinkamai yra labai didelė. Pats pavadinimas išduoda šios arbatos istoriją – senovėje ją gerdavo karališkosios šeimos nariai ir kilmingieji.
Pueras, pagamintas iš senų medžių lapų (Lao Shu), turi itin specifinį skonį, kuris skiriasi nuo kitų rūšių. Ši arbata dažniausiai gaminama pagal specialius užsakymus ir yra išskirtinio charakterio.
„Auksiniai pūkeliai“ arba „Puero pumpurai“ yra dar viena išskirtinė puero rūšis, pasižyminti ypatinga išvaizda. Kiekvienas lapelis atrodo kaip pražydusi gluosnio šakelė. Šios arbatos skonis labai skiriasi nuo įprastų puero rūšių ir yra vertinamas dėl savo unikalumo.
Kuo naudinga puero arbata
Tradicinėje kinų medicinoje puero arbatai priskiriama savybė valyti kraują ir gerinti virškinimą. Dėl šios priežasties ji dažnai geriama po riebaus ir sunkaus maisto arba pagirių metu.
Remiantis kai kuriais šiuolaikiniais tyrimais, puero arbata iš tiesų gali sumažinti „blogojo“ cholesterolio kiekį kraujyje. Taip pat ji prisideda prie svorio mažinimo, skatindama mažesnį naujų riebalų sintezavimą ir didesnį jau esančių riebalų deginimą.
Tačiau yra viena problema: dauguma eksperimentų buvo atliekami su gyvūnais arba laboratorinėmis sąlygomis. Tyrimų, nagrinėjančių puero arbatos poveikį žmonėms, yra nedaug.
Be to, eksperimentuose dažniausiai naudojamas labai koncentruotas ekstraktas, o ne įprasta arbata. Todėl nėra aiškių duomenų, kiek puero reikėtų gerti norint sumažinti cholesterolio lygį arba numesti svorio.
Ką savo sudėtyje turi puero arbata
Nepaisant to, yra žinoma, kad puero arbata turi šias naudingas medžiagas:
-
Polifenoliai.
Tai antioksidantai, naudingi organizmui, kurie potencialiai gali apsaugoti nuo vėžio. -
Kofeinas.
Dėl šio komponento puero arbata suteikia energijos, kaip ir kiti arbatos tipai. -
Probiotikai.
Tai mikroorganizmai, esantys visuose fermentuotuose produktuose, kurie teigiamai veikia virškinimą.
Įspėjimai dėl puero vartojimo
Puero arbatos nereikėtų laikyti stebuklingu vaistu, kuris išgydys visas ligas ar padės numesti svorio. Ji turėtų būti vertinama kaip malonus ir skanus priedas prie subalansuotos ir sveikos mitybos.
Kadangi puero arbata turi kofeino, ji gali sukelti nemalonių šalutinių poveikių, jei geriama per daug. Per didelis kiekis gali sukelti:
- miego sutrikimus;
- galvos skausmus;
- dirglumą;
- dažną šlapinimąsi;
- pagreitėjusį širdies plakimą.
250 ml puero arbatos yra apie 60–70 mg kofeino. Saugi dienos norma laikoma iki 400 mg kofeino. Nėščiosioms rekomenduojama norma yra mažesnė: 200–300 mg per dieną.
Kaip pasirinkti puero arbatą?
Nepaisant to, kad puero rūšių yra tik dvi (šen ir šu), veislių yra šimtai. Pradėti pažintį su šia arbata galima nuo labiau prieinamos šu rūšies. Po užplikymo šu puero užpilas turėtų būti sodrios raudonai rudos spalvos, bet skaidrus. Net jei arbatos spalva labai tamsi, puodelio dugnas turėtų būti matomas.
Jei perkate birią arbatą, atkreipkite dėmesį į lapelių būklę:
- Lapeliai turėtų būti sveiki, o ne daug suskilusių dalelių ar šakelių.
- Jei įmanoma, pauostykite arbatą. Kvapas turėtų būti sodrus, bet ne rūgštus.
- Jei ant lapų matote žalsvą pelėsį, arbata yra sugedusi ir jos pirkti nereikia.

Kaip tinkamai užplikyti puero arbatą
Puero arbata tradiciškai užplikoma moliniame arbatinuke arba gaiwan – specialioje taurėje su dangteliu. Tačiau taip pat galima naudoti paprastą stiklinį arba porcelianinį arbatinuką.
Puero arbatos Paruošimas prieš plikymą
-
Presuota arbata:
- Jei pueras yra presuotas į tabletes, tiesiog padėkite vieną tabletę į pasirinktą indą neardydami.
- Jei arbata yra didesniame presuotame brikete, atplėškite reikiamą lapelių kiekį rankomis, specialiu puero peiliu arba paprastu virtuviniu peiliu. Stenkitės nepalikti daug smulkių dalelių.
-
Vandens temperatūra:
- Jaunam šen puerui rekomenduojama 90–95 °C temperatūra.
- Subrendusiam šen puerui – apie 95 °C.
- Šu puerui reikia naudoti verdantį vandenį (100 °C).
-
Proporcijos:
- Naudokite 1 g arbatos 20 ml vandens. Vienam arbatos gėrimui paprastai pakanka 3–5 g lapelių (1–2 arbatiniai šaukšteliai).
Puero arbatos plikymas
Puero arbatą galima užplikyti daug kartų. Skirtingai nei vakaruose, kur arbatos lapeliai ilgai užpilami, puero arbata geriama trumpai užplikius. Kiekvienas užplikymas atskleidžia naujas skonio natas:
- Šen puerą galima užplikyti 8–10 kartų.
- Šu puerą – iki 5 kartų.
Jei norite, į arbatą galite pridėti pieno, grietinėlės, citrinos, uogų, prieskonių arba medaus pagal savo skonį.
Kaip užplikyti puero arbatą moliniame arbatinuke
- Pašildykite arbatinuką, praskalaudami jį verdančiu vandeniu.
- Įdėkite arbatos lapelius ir užpilkite juos vandeniu.
- Po 5–10 sekundžių nupilkite vandenį – tai padės pašalinti nuo lapelių dulkes, susidariusias fermentacijos metu, ir „pažadinti“ arbatos lapelius.
- Užpilkite lapelius vėl ir leiskite užtrūkti 5–10 sekundžių. Dabar arbata yra paruošta gerti.
- Pakartokite užplikymą. Po kelių užplikymų gali prireikti pratęsti laiką 10–20 sekundžių.
Kaip užplikyti puero arbatą „Gongfu“ arbatinuke
„Gongfu“ yra specialus arbatinukas su filtru ir mygtuku, kuris leidžia nupilti arbatą į apatinę dalį. Puero plikymas „Gongfu“ arbatinuke yra panašus į tradicinį metodą:
- Pašildykite „Gongfu“ arbatinuką.
- Įdėkite lapelius į arbatinuką ir praplaukite juos, kaip aprašyta aukščiau.
- Užpilkite lapelius vandeniu ir leiskite užtrūkti 5–10 sekundžių. Paspauskite mygtuką, kad arbata nutekėtų į apatinę dalį.
- Pakartokite procesą keletą kartų.
Kaip užplikyti puero arbatą įprastame arbatinuke arba prancūziškame kavinuke
Procedūra yra tokia pati:
- Pašildykite arbatinuką ar prancūzišką kavinuką verdančiu vandeniu.
- Praplaukite arbatos lapelius.
- Užplikykite arbatą trumpam (5–10 sekundžių).
- Po kiekvieno užplikymo visiškai nupilkite arbatą, kad lapeliai neperlaikytų.
Kaip užplikyti puero arbatą puodelyje
- Pašildykite puodelį, praskalaudami jį verdančiu vandeniu.
- Praplaukite arbatos lapelius ir užplikykite juos, uždengdami puodelį lėkštute ar dangteliu.
- Perpilkite paruoštą arbatą į kitą puodelį, kad arbata neperlaikytų, kol ją geriate.
- Pakartokite užplikymą keletą kartų.
Puero arbatos plikymo procesas atveria daugybę jos skonio ir aromato subtilybių, suteikdamas unikalią arbatos gėrimo patirtį.
Kategorijos straipsniai
Vaistinių žolelių arbata
Arbatos iš vaistinių žolelių, vaistinis žolelių poveikis
Juodoji arbata
Kaip gaminama juodojo arbata, juodosios arbatos rūšys ir žymėjimas, juodosios arbatos nauda
Žalioji arbata
Kaip gaminama žalioji arbata, žaliosios arbatos rūšys, žaliosios arbatos apruošimas ir plikymas
Fermentuota arbata iš sodo augalų lapų
Kaip paruošti fermentuotą arbatą iš juodųjų serbentų, vyšnių ir kitų augalų lapų
Puero arbata
Kokia būna puero arbata, puero arbatos rūšys, kaip atskirti kokybišką puero arbatą, puero arbatos plikymas
Puero arbatos plikymas
Kaip plikoma pu-erh arbata, puero arbatos plikymas puodelyje ir arbatinuke
Ulongo arbata
Kaip gaminama ulongo arbata, populiariausios ulongo arbatos rūšys
Ulongo arbatos plikymas
Kaip užplikyti ir gerti ulongo arbatą, kokios ulongo arbatos savybės
Vynuogių vyno gamyba
Naminis vynuogių vynas, vynuogių vyno gaminimo receptas ir gaminimo technologija
Paveikslėlis | Pavadinimas | Trumpas aprašymas | Kaina |
---|---|---|---|
![]() |
Buteliai vynui | Stikliniai Vyno Buteliai, Nauji Buteliai Vynui, Prekyba Vyno Buteliais Internetu | |
|
Obuolių sulčių presas | Sraigtinis, Rankinis Presas Obuoliams Spausti, Pirkite Internetu |
Receptai
Juodųjų serbentų naminis vynas
Naminis vynas iš juodųjų serbentų, įranga ir gaminimo procesas
Naujausi straipsniai
Verslo skelbimai
Ilgalaikiai verslo skelbimai su kelių įmonių kontaktais surūšiuoti pagal pavadinimą
Naminio vyno gamyba
Naminis vynas, vyno gamyba iš vynuogių, serbentų, obuolių, aviečių, vyno gaminimo procesas
Straipsniai
Instrukciniai straipsniai abėcėlės tvarka