Kas yra koronavirusas?
Koronavirusai - paplitusi virusų rūšis, labiausiai žinomi tuo, kad sukelia slogą ir įprastus peršalimus. Naujasis 2019 koronavirusas, arba tiksliau SARS-CoV-2 koronavirusas, pirmą kartą buvo aptiktas Uhano mieste, Kinijoje, 2019 m. pabaigoje. Tai yra ūminių kvėpavimo takų virusinių infekcijų sukėlėjas. Infekcija sukelia stiprią kūno intoksikaciją, o vaikams - kvėpavimo ir virškinimo sistemos problemas.
Kaip perduodamas virusas?
Koronavirusas perduodamas žmogui oro lašeliais - čiaudint ir kosint. Ekspertai sako, kad virusas gali plisti iki 4,5 metrų nuo užsikrėtusiojo žmogaus.
Be to, virusas taip pat gali būti perduodamas kontaktuojant - palietus užterštą paviršių (durų rankeną, lifto mygtuką ir kt.), spaudžiant ranką. Per odą virusas nepatenka, tačiau užsikrečiama jei paliečiamos akys, burna, nosis.
JAV vyriausybės agentūros – Nacionalinio sveikatos instituto (NIH), atliktas tyrimas nustatė, jog naujasis koronavirusas ant vario gali išgyventi iki 4 valandų, ant kartono iki 24 valandų, o ant plastiko ir nerūdijančio plieno – iki 2–3 dienų.
Kokie yra koronavirusinės infekcijos simptomai?
- nuovargis;
- galvos skausmas;
- pasunkėjęs kvėpavimas;
- sunkumas krūtinėje;
- aukšta temperatūra (virš 38 laipsnių);
- kosulys, kurį gali lydėti gerklės skausmas (ekspertai sako, kad dažniau tai yra sausas kosulys);
- kiti simptomai, panašūs į ūmines kvėpavimo takų virusines infekcijas, peršalimą ar gripą;
- kartais gali būti pykinimas, vėmimas, viduriavimas.
Kuo pavojingas koronavirusas?
Koronavirusinė infekcija yra pavojinga ir labai užkrečiama. Ji pavojinga silpnesnės sveikatos, vyresnio amžiaus ir nusilpusio imuniteto žmonėms.
Nepaisant to, ji susiduria su rimtomis komplikacijomis, tokiomis kaip:
- sinusitas (nosies gleivinės uždegimas);
- plaučių uždegimas;
- bronchitas;
- ūmus kvėpavimo nepakankamumas;
- plaučių edema;
- sepsis;
- infekcinis toksiškas šokas.
Pavojingiausia infekcija yra senyvo amžiaus žmonėms, taip pat pacientams, sergantiems lėtinėmis ligomis, įskaitant širdies ir kraujagyslių problemas.
Daugeliui pacientų kvėpavimo nepakankamumas atsiranda per 24 valandas.
Didelei daliai užsikrėtusių gripas praeina gana lengvai, netgi be aiškių simptomų. Tačiau tokie žmonės tampa viruso nešiotojais užkrėsdami aplinkinius.
Kokiu atveju turite kreiptis į gydytoją?
Jei atsiranda simptomų, turite kviesti greitąją pagalbą, ypač jei esate iš šalies, kurioje buvo pranešta apie koronaviruso atvejus, ar teko bendrauti su žmonėmis, kurie lankėsi šiose šalyse.
Gydytojai rekomenduoja, kad bet kuriuo atveju esant gripo ir COVID-19 simptomams būtina pasitarti su gydytoju. Tokiu atveju turėtumėte likti namuose ir namuose paskambinti sveikatos priežiūros paslaugų teikėjui.
Kokių atsargumo priemonių reikia imtis?
- Dažniau plaukite rankas muilu - tai užmuša virusus. Jei neįmanoma nusiplauti rankų, galite naudoti alkoholio turinčias ar dezinfekuojančias servetėles ir gelius (dezinfekavimo priemones).
- Stenkitės neliesti burnos, nosies ar akių - tokiu būdu virusas gali patekti į kūną.
- Kai kosite ar čiaudite, uždenkite burną ir nosį vienkartinėmis servetėlėmis ir išmeskite jas po naudojimo.
- Dėvėkite medicinines kaukes ir reguliariai keiskite jas. Ypač jei įtariate, kad esate užsikrėtę. Vos kaukei sudrėkus nuo kvėpavimo, ją reikia keisti, bei neleisti orui patekti pro kaukės šonus.
- Jei įmanoma, likite namuose. Venkite nereikalingų kelionių ir lankymosi perpildytose vietose - tai žymiai sumažins susirgimo riziką.
Kategorijos straipsniai
Sveiki desertai
Sveikų desertų receptai, sveiki desertai su vaisiais ir uogomis, sveiki desertai su daržovėmis, sveiki desertai su juoduoju šokoladu, naminiai ledai, sveiki desertai su riešutais, sveiki desertai su uogomis, sveikuoliški desertai, sveiki desertai su vaisiais.
Sveiki saldumynai
Sveikų saldumynų receptai, nekenksmingi organizmui saldumynai, cukraus alternatyvos, sveiki saldumynai su vaisiais ir uogomis, sveiki saldumynai su daržovėmis, sveiki saldumynai su stevija, naminiai ledai, sveikuoliški sausainiai, sveiki saldumynai su uogomis, sveiki saldumynai riešutais, sveiki saldumynai vaikams.
Protarpinis badavimas
Protarpinis badavimas, protarpinio badavimo metodai
Keto mityba
keto mitybos planas, ketogeninės mitybos meniu, patiekalų receptai ketogeninėje mityboje
Keto dieta
Ketogeninė dieta, ketogeninis maistas, keto mitybos principai, keto duonos receptas
Dantų protezavimas
Dantų protezai, dantų vainikėliai, dantų implantai, dantų tiltai, dantų protezų priežiūra, dantų protezavimo kompensacija
Dantų implantavimas
Dantų implantai, dantų implantacija, dantų implantavimo eiga, dantų implantavimo kaina, dantų protezavimas
Dantų balinimas
Profesionalus dantų balinimas, kabinetinis dantų balinimas, dantų balinimas namuose, dantų balinimo kapos, dantų spalvos pokytis
Dantų tiesinimas
Dantų breketai, dantų kapos, dantų kabės, ortodontinis gydymas
Receptai
Siauralapis gaurometis
Gauromečio arbata, kada rinkti gaurometį, gauromečio arbatos fermentavimas, gauromečio nauda
Naujausi straipsniai
Verslo skelbimai
Ilgalaikiai verslo skelbimai su kelių įmonių kontaktais surūšiuoti pagal pavadinimą
Straipsniai
Instrukciniai straipsniai abėcėlės tvarka