Kas yra ši klastinga liga?
Podagra yra dažna uždegiminio artrito forma, kuri yra labai skausminga. Sukelia staigų ir ūmų tam tikrų kūno sąnarių skausmą. Paprastai paveikia vieną sąnarį vienu metu (dažnai didžiojo piršto sąnarį). Yra atvejų, kai simptomai pablogėja, paūmėja. Kartais gali pasireikšti remisija, kai nėra jokių simptomų. Pakartotiniai podagros priepuoliai gali sukelti podagrinį artritą, blogėjančią artrito formą.
Podagra nėra išgydoma, tačiau galite veiksmingai gydyti ir valdyti savo būklę naudodami vaistus ir prižiūrėti save.
Kaip tai padaryti? Svarbu atkreipti dėmesį ne vien į medikamentinį gydymą, tačiau ir į nemedikamentinį, mitybą bei atkreipti dėmesį į savo gyvenseną. Todėl šiame straipsnyje yra kalbama apie iškylančius klausimus susidūrus su čia liga ir galimus sprendimo būdus.
Kokie yra podagros ligos simptomai?
- Sąnarių patinimas;
- Sąnarių uždegimas ir paraudimas;
- Nuolatinis ar ūmus sąnarių skausmas;
- Sąnarių skausmo priepuoliai;
- Karščiavimas;
- Sąnarių deformacijos;
- Podagriniai mazgai (tofusai);
- Odos mazgeliai;
- Nuolatinis diskomfortas;
- Ribotas judesių diapazonas.
Pagrindinis podagros simptomas yra stiprus sąnarių skausmas, kuris sukelia diskomfortą, uždegimą ir paraudimą. Skausmas stipriausias būna pirmąsias 4–12 valandų nuo jo atsiradimo.
Pagrindinis ligos požymis - podagros priepuolis, kuris pasireiškia kaip klinikinis požymis, tai staigus sąnario skausmas ir patinimas, kuris nurimsta per 7 - 10 dienų, kartais ir ilgiau.
Kokios gali būti podagros ligos priežastys?
Podagra dažniausiai diagnozuojama podagros priepuolio metu, nes iki tol hiperurikemija dažnai būna asimptomė. Ligos atsiradimą veikia rizikos faktoriai tokie kaip:
- Amžius - sergamumas podagra, kaip ir šlapimo rūgšties kiekis organizme, didėja su amžiumi;
- Antsvoris - kūnas gamina daugiau šlapimo rūgšties, o inkstai sunkiau pašalina šlapimo rūgštį;
- Genetinis paveldėjimas - medžiagų apykaitos defektas;
- Tam tikrų maisto produktų vartojimas, pavyzdžiui: gausus alkoholio (ypač alaus), žuvies bei mėsos produktų vartojimas - būtent šiuose maisto produktuose yra daug purinų, iš kurių žmogaus organizme gaminasi šlapimo rūgštis;
- Traumos;
- Badavimas su staigiu kūno svorio sumažėjimu;
- Lėtinės ligos - inkstų nepakankamumas, arterinė hipertenzija;
- Įvairios kitos kraujo, endokrininės ir medžiagų apykaitos ligos;
- Yra naudojami tam tikri vaistai.
Koks yra podagros ligos gydymas?
Pirmiausia ligai nustatyti yra daromi tyrimai, tokie kaip: sąnarių skysčio tyrimas, šlapimo
rūgšties kiekio kraujyje nustatymas, pažeistų sąnarių rentgeno nuotraukos. Tada yra taikomi ligos gydymo metodai:
- Pacientų mokymas - pacientų švietimas yra svarbi gydymo dalis. Pacientas turi suprasti, kad podagra yra lėtinė liga, kuriai reikalingas ilgalaikis gydymas. Pacientai turi suprasti, kad reikia laikytis rekomendacijų svarbos;
- Gydymas neskiriamas - jeigu pacientui yra nustatoma tik padidėjusi šlapimo rūgšties koncentracija kraujyje, be podagros priepuolių (tada reikia prižiūrėti savo mitybą ir gyvenseną);
- Šlapimo rūgšties kiekį koreguojantis gydymas - šlapimo rūgšties sintezę slopinantys vaistai yra efektyvaus podagros gydymo pagrindas. (jeigu pacientas turi podagros priepuolius);
- Ūminiam podagros priepuoliui gydyti - skiriami nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo, kiek retesniais atvejais ir hormoniniai vaistai.
Kokios yra rekomendacijos sergant podagra?
Podagra veikia daugelį kasdienio gyvenimo aspektų, įskaitant darbą ir laisvalaikį. Laimei, yra daug nebrangių būdų, kurie, kaip įrodyta, pagerina podagra sergančių žmonių gyvenimo kokybę. Kokios priemonės gali padėti?
Pirmiausia verta atsisakyti visų maisto produktų, kurie galėtų paskatinti didesnį šlapimo rūgšties gamybą ir pakeisti jas alternatyviais maisto produktais: valgyti liesą virtą mėsą, kiaušinius, pieno produktus, vaisius, ypač naudingi apelsinai, daržovės. Taip pat vietoje riebių mėsos produktų, žuvies, ankštinių produktų ar saldumynų, geriau yra rinktis grūdinius produktus tokius kaip avižas, grikius, ryžius ar kukurūzus.
Jeigu patinsta ligos vieta, galima uždėti šaltą kompresą. Labai svarbu gerti kuo daugiau skysčių - vandens, nes atlėgs skausmas bei greičiau pasišalins šlapimo rūgštis.
Labai svarbu reguliariai mankštintis ir prižiūrėti svorio augimą - užsiimti veiklomis, kurios būtų naudingos ir negalėtų lengvai pažeisti sąnarių: vaikščiojimas, važiavimas dviračiu ir plaukimas.
Pavasarį liaudies medicina pataria gerti daug beržų sulos ir yra būtina kasdien išgerti pakankamą kiekį skysčių.
Kokią mitybą pasirinkti sergant podagra?
Vienas pagrindinių ir svarbiausių profilaktikos būdų yra mityba. Norėdami veiksmingai gydyti podagrą ar kitas sąnarių problemas, jokiu būdu nesiimkite greitos ir radikalios dietos, nes ji gali tik pabloginti būklę. Pirmiausia reikia atkreipti dėmesį į produktus, kurių reikėtų atsisakyti:
- Riboti kavos, arbatos vartojimą;
- Alkoholiniai gėrimai, ypač alus, riebi mėsa ar žuvis, vidaus organai (kepenys, inkstai, smegenys), riebūs padažai, žirniai, kviečiai, sardinės, ančiuviai, sultiniai, saldumynai, šokoladas. Taip pat kenkia spalvoti fabrikiniai gėrimai, fruktozė, rūkyti, konservuoti gaminiai.
Labai svarbu atkreipti dėmesį į tinkamus maisto produktus ir juos rinktis pasitelkiant rekomendacijas, tai galėtų būti:
- Vaisiai ir uogos - raudonieji serbentai, ananasai, kriaušės, kiviai, avietės, vyšnios, obuoliai, agrastai;
- Grūdų produktai - kukurūzai, ryžiai, grikiai, linų sėmenys, burnočių sėklos, bulvės, kiaušiniai, avižos, miežiai, riešutai, bet ne ne žemės;
- Daržovės - pomidorai, agurkai, morkos, ridikai, salierai, moliūgai, kopūstai;
- Liesa mėsa, kai kurios žuvys - plekšnė, raudonasis ešerys, karpis be odelės, menkė;
- Pieno produktai - sumažės šlapimo rūgšties kiekis ir podagros paūmėjimo rizika.
Kokias vaistažoles naudoti sergant podarga?
- Vyšnios - vyšniose yra daug antocianinų, kurie yra priešuždegiminio pobūdžio. Mokslininkai nustatė, kad vyšnių sultys ar sveikų vyšnių valgymas sumažina podagros simptomus;
- Imbieras - imbiero priešuždegiminės savybės yra gerai žinomos, todėl jas galima naudoti sergant podagra;
- Obuolių actas - obuolių actas padeda sumažinti patinimą ir skausmą;
- Citrinos sultys - citrinų sultys sumažina šlapimo rūgšties kiekį;
- Salierai arba salierų sėklos - manoma, kad gali sumažinti uždegimą;
- Levandų žiedai - gali būti naudojami kaip raminanti vonelė, užpilant žiedus karštu vandeniu;
- Žemuogių lapai - juos užpylus verdančiu vandeniu ir perkošus galima gerti.
Natūralios priemonės gali padėti, tačiau reikia pasitarti su gydytoju jeigu turite kokių nors konkrečių klausimų dėl bet kokių medicinininių metodų.
Podagra sergančio žmogaus istorija
Būdamas sportininkas, kuriam buvo atliktos trys kelio operacijos, Lukas manė, kad žino skausmą. Tada jį ištiko pirmasis podagros priepuolis.
Nors skausmas jam buvo naujas, Lukas buvo susipažinęs su podagra, nes jo tėtis su šia liga gyveno 20 metų. Daugeliui žmonių, įskaitant Luką, pirmasis podagros simptomas buvo nepakeliamas skausmas ir didžiojo piršto patinimas. „Iš esmės aprašiau kas atsitiko, gydytojas pažvelgė į mano koją, pasakė, kad sergu podagra, ir išrašė vaistų nuo skausmo“, - sako Lukas. „Tačiau skausmą malšinantys vaistai nedavė daug. Po kelių dienų nustojau juos vartoti ir bandžiau suvaldyti skausmą“.
Laimei, didžiausias Luko skausmas sumažėjo po pirmųjų trijų dienų. Kai skausmas buvo suvaldytas, Lukas pasiryžo kuo daugiau sužinoti apie podagrą. Jis taip pat sužinojo, kad yra paprastų gyvensenos būdo pakeitimų, kuriuos gali atlikti žmonės, sergantys podagra, kad sumažėtų jų paūmėjimo tikimybė. Pirmiausia: eiti pas gydytoją. Yra vaistų ir gyvensenos pokyčių, su kuriais galima valdyti podagrą, tačiau pirma reikia konsultuotis su gydytoju. „Mano patarimas visiems, sergantiems podagra, yra kreiptis į gydytoją ir apie tai pasikalbėti“, - rekomenduoja Lukas. „Raskite gydytoją, kuris galėtų pasiūlyti gerų rekomendacijų, nes tikrai galite sutaupyti daug skausmo ir rūpesčių“.
Labai svarbu stebėti ar vaistai jums tinka. Įprasti vaistai, tokie kaip nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (NVNU) ir kortikosteroidai gali padėti sumažinti skausmą ir sumažinti patinimą. Daugelis žmonių, sergančių podagra, taip pat vartoja kolchiciną - vaistą, gautą iš augalo, kuris šimtmečius buvo naudojamas podagrai gydyti. Tai padeda sušvelninti ūmių priepuolių skausmą ir patinimą. Taip pat galbūt norėsite apsvarstyti vaistus, tokius, kurie mažina šlapimo rūgšties kiekį. „Nuo tada, kai gavau diagnozę, pradėjau vartoti vaistus, kurie mažina šlapimo rūgšties kiekį ir kurie labai padeda“, - sako Lukas.
Taip pat labai svarbu pažvelgti į savo mitybą. Kai kuriuose maisto produktuose ir gėrimuose, tokiuose kaip vėžiagyviai, alkoholis, raudona mėsa, organų mėsa ir saldūs gėrimai yra daug purinų, kurie gali padidinti šlapimo rūgšties kiekį kraujyje. Šių dietos elementų pašalinimas ar suvaržymas gali padėti sumažinti podagros priepuolio riziką. „Aš pašalinau tam tikrus maisto produktus ir gėrimus, tokius kaip vėžiagyviai ir alus, ir tai daro didelį skirtumą“, - sako Lukas.
Labai svarbu būti aktyviu ir kontroliuoti savo svorį. Svorio metimas gali padėti sumažinti šlapimo rūgšties kiekį kraujyje, taip pat sumažinti širdies ligų ar insulto riziką, kuri būdinga podagra sergantiems žmonėms. Jei esate aktyvus, galite valdyti savo svorį. „Aš darau viską, kad kasdien valdyčiau podagrą ir kovočiau su ja, kai ji mane puola“, - sako Lukas. „Niekada nepraradau darbo ir mylimų veiklų dėl podagros. Aš darau viską, ką galiu, kad pasirūpinčiau savimi ir gyvenčiau pilnavertiškai“.
Kokios yra podagros komplikacijos?
Gera žinia yra ta, kad ši liga paprastai nesukelia ilgalaikių sąnarių pažeidimų. Jei liga yra laiku pastebima ir yra greitai imtasi veiksmų, podagra gali būti sąlyginai lengvai kontroliuojama ir gydoma.
Tačiau jeigu ši liga yra negydoma, yra galimos šios ligos komplikacijos: susidarę tofusai gali suardyti sąnarį, gali išsivystyti lėtinė podagra - ligą pradeda lydėti nuolatiniai sąnarių skausmai ir jų deformacijos. Taip pat gali pakenkti inkstams - inkstų uždegimas, vystosi akmenligė, ilgainiui gali progresuoti iki lėtinio inkstų nepakankamumo.
Kategorijos straipsniai
Sveiki desertai
Sveikų desertų receptai, sveiki desertai su vaisiais ir uogomis, sveiki desertai su daržovėmis, sveiki desertai su juoduoju šokoladu, naminiai ledai, sveiki desertai su riešutais, sveiki desertai su uogomis, sveikuoliški desertai, sveiki desertai su vaisiais.
Sveiki saldumynai
Sveikų saldumynų receptai, nekenksmingi organizmui saldumynai, cukraus alternatyvos, sveiki saldumynai su vaisiais ir uogomis, sveiki saldumynai su daržovėmis, sveiki saldumynai su stevija, naminiai ledai, sveikuoliški sausainiai, sveiki saldumynai su uogomis, sveiki saldumynai riešutais, sveiki saldumynai vaikams.
Protarpinis badavimas
Protarpinis badavimas, protarpinio badavimo metodai
Keto mityba
keto mitybos planas, ketogeninės mitybos meniu, patiekalų receptai ketogeninėje mityboje
Keto dieta
Ketogeninė dieta, ketogeninis maistas, keto mitybos principai, keto duonos receptas
Dantų protezavimas
Dantų protezai, dantų vainikėliai, dantų implantai, dantų tiltai, dantų protezų priežiūra, dantų protezavimo kompensacija
Dantų implantavimas
Dantų implantai, dantų implantacija, dantų implantavimo eiga, dantų implantavimo kaina, dantų protezavimas
Dantų balinimas
Profesionalus dantų balinimas, kabinetinis dantų balinimas, dantų balinimas namuose, dantų balinimo kapos, dantų spalvos pokytis
Dantų tiesinimas
Dantų breketai, dantų kapos, dantų kabės, ortodontinis gydymas
Receptai
Siauralapis gaurometis
Gauromečio arbata, kada rinkti gaurometį, gauromečio arbatos fermentavimas, gauromečio nauda
Naujausi straipsniai
Verslo skelbimai
Ilgalaikiai verslo skelbimai su kelių įmonių kontaktais surūšiuoti pagal pavadinimą
Straipsniai
Instrukciniai straipsniai abėcėlės tvarka