Statybiniai blokeliai laikančiosioms sienoms. Kodėl verta suabejoti pigiausių blokelių kokybe, pagal kokius parametrus rinktis blokelius ir apdailą.
Mūras yra tradicinis ir laiko patikrintas, patikimas bei ilgaamžis konstruktyvas. Mūrinės statybos ištakos siekia labai senus laikus, kai pagrindinė statybinė medžiaga buvo akmenys, vėliau atsirado plytos, dabar naudojami įvairių medžiagų blokeliai.
Blokeliai namo statybai
Atsiradus už plytas gerokai stambesniems statybiniams blokeliams, šie greitai išpopuliarėjo. Jie lengvesni, greičiau ir paprasčiau mūrijami nei tradicinės plytos. Statybinių blokelių rinka nuolat pasipildo naujais gaminiais, taigi vartotojams kartais sunku susigaudyti, kas yra kas, juolab kad blokeliai dažniausiai pasirenkami pagal kainą.
Lietuvos rinkoje yra blokelių iš visų aplinkinių valstybių – Estijos, Lenkijos, Latvijos, Baltarusijos, netgi Čekijos, Suomijos. Nors ir keista, tačiau egzistuoja statybinių blokelių mados – prieš dešimtmetį labai populiarūs buvo keramzitbetonio blokeliai, vėliau keraminiai, silikatiniai, dabar daugiausia nuperkama akytbetonio blokelių.
Nors gaminami iš tų pačių medžiagų ir panašūs savo išvaizda, tačiau skirtingų gamintojų blokeliai skiriasi. Gamintojai naudoja skirtingas gamybos technologijas, ne ES šalių gamintojai dažnai nesilaiko standarto reikalavimų. Blokelių skirtumai išryškėja mūrijant ir eksploatuojant pastatą, kai, pavyzdžiui, paaiškėja, kad ne visas blokelio tūris yra vienodo stiprio. Todėl verta atkreipti dėmesį į pagrindines blokelių charakteristikas ir susimąstyti, ar tos pačios rūšies pigiausi blokeliai neslepia kai kurių ydų. Tie importuotojai, kurie nėra tikri dėl kokybės, paprastai įveža nedidelius kiekius nesertifikuotų gaminių. Dažnai taip elgiasi nedidelės vienadienės įmonės, pardavinėja blokelius pigiau ir stengiasi parduoti kuo greičiau. Tad vartotojui visada verta pasitikrinti, ar gaminiai yra sertifikuoti platinimui ES šalių rinkose. Kai kurios ES šalys gaminiams nustato dar ir papildomų reikalavimų. Visi statybiniai blokeliai sertifikuojami pagal ES ir Lietuvoje priimtus standartus.
Statybiniai blokeliai turi atitikti darniojo standarto LST EN 771 mūro gaminiams keliamas esmines charakteristikas, aprašytas atskirose dalyse kiekvienam medžiagos tipui: keraminiams, keramzito, silikatiniams, betoniniams, autoklavinio akytojo betono mūro gaminiams ir kt.
Ar svarbios blokelių šiluminės savybės?
Iš blokelių, kaip ir kitų medžiagų, pastatytų namų šiluminę varžą reglamentuoja STR 2.01.02:2016 „Pastatų energinio naudingumo projektavimas ir sertifikavimas“, pagal kurį A++ klasės gyvenamųjų namų išorių atitvarų šilumos perdavimo koeficiento (U) norminė vertė yra 0,11 (W/kv.m K) arba šiluminė varža 9,09 (kv. m K/W).
Nė vieni blokai be termoizoliacijos sluoksnio neatitinka šio reikalavimo. Jei laikysime, kad vidutinė projektinė blokelių šilumos laidumo koeficiento vertė yra 0,2, tai, norint pasiekti 9 kv. m K/W varžą, blokelių siena turėtų būti apie 1,5 m storio. Tokių sienų niekas nemūrija, naudoja šiltinimo medžiagas. Jos ir lemia pastato šilumines savybes, tiesa, toli gražu ne visas, kaip kad dalis statytojų mano. Namo šilumines savybes lemia kompleksas priemonių, tokių kaip pamatų ir sienų apšiltinimas, stogo, langų ir durų šiluminės charakteristikos ir pastato sandarumas. Ypač didelis yra sandarumo vaidmuo.
Blokeliai ar kita medžiaga tėra laikantysis karkasas, prie kurio tvirtinama termoizoliacinė medžiaga.
Su blokelių „šiltumu“ susijęs medžiagos tankio rodiklis: kuo didesnio tankio medžiaga, tuo didesnis šiluminis laidumas, bet, kita vertus, didelio tankio konstrukcija yra inertiška ir, esant temperatūrų svyravimams, palaiko patalpose tolygų mikroklimatą. Pastatas žiemą ilgiau neatvėsta, o vasarą lėčiau įkaista.
Termoizoliacijos storis
Daugelis izoliacinių medžiagų gamintojų savo puslapiuose pateikia skaičiuokles įvairiems blokeliams, įvairiems šiltinimo sluoksnio storiams, tinkuojamoms ir vėdinamoms sienoms. Tačiau tai apytikriai duomenys, skaičiuoti mėgėjiškai nepatartume, tiksliai apskaičiuoti turi projektuotojas, naudodamas profesionalią programą. Jau nebe tie laikai, kai pats užsakovas skaičiuoja varžas, tikrai yra didelė tikimybė suklysti.
Bet, bendram įsivaizdavimui, pavyzdžiui, „Kauno šilas“ pateikia, jog norint pasiekti A++ klasės gyvenamojo namo atitvaros varžą 9,09 kv.m K/W, tinkuojamai 30 cm storio keramzitbetonio blokelių sienai, reikia nuo 24 iki 31 cm storio polistireninio putplasčio plokščių, jų storis priklauso nuo konkrečių plokščių deklaruojamo šilumos laidumo koeficiento λd.
PAROC specialistai yra paskaičiavę akmens vatos izoliacijos storius ant skirtingų medžiagų, bet panašių storių blokelių mūro, priklausomai nuo pastato energinės klasės:
Kadangi namo energinė klasė skaičiuojama kompleksiškai, svarbios yra daugelis detalių. Pavyzdžiui, vėdinamame fasade šiltinimo medžiagai tvirtinti nepatariama naudoti metalinių profilių, kurie yra potencialūs šilumos tilteliai. Siekiant geresnės šiluminės varžos rekomenduojama šiltinamąją medžiagą klijuoti. Tačiau net ir klijuojant reikalingi tvirtinimo elementai. Suprasdami, kad metaliniai
profiliai ir laikikliai yra šilumos laidininkai, Lietuvos gamintojai yra sukūrę bazalto kompozito konsoles ALOON THERMO, kurios nesukuria šilumos tiltelių termoizoliacijos tvirtinimo vietose. Apie tai plačiau rasite „Fasado apdailos tvirtinimas“.
Blokelių matmenys
Kai kurie blokelių gamintojai kaip privalumą akcentuoja didelius gaminių matmenis ir tuo pačiu geresnes šilumines savybes. Rinkoje atsiranda pardavėjų, deklaruojančių, kad, pavyzdžiui, jų parduodamų 35 cm storio blokelių išorinės sienos varža siekia 6,5. Tačiau tokiu atveju jie privalo turėti tai įrodančius dokumentus, o statytojams verta skaičiuoti, ką geriau pirkti, – brangesnius blokelius ar termoizoliacinę medžiagą. Pastato termoizoliacinėms savybėms blokelių dydis didelės reikšmės neturi.
Tiesa, mūrijant didesnių matmenų blokelius susidaro mažiau siūlių, kurios gali būti potencialiais šilumos tilteliais. Bet didelių matmenų blokeliai bus sunkesni ir ne tokie patogūs mūrininkams, todėl visi blokelių gamintojai stengiasi rasti aukso vidurį – blokelių dydis turi būti toks, kad gaminys būtų pakeliamas vieno žmogaus.
Renkantis blokelius atkreipkite dėmesį į deklaruojamus matmenų nuokrypius.
Blokelių savybės tarpusavyje susijusios ir nėra nė vienos medžiagos, kuri visais parametrais būtų pranašesnė už kitas. Reikėtų gerai pagalvoti, ar tikslinga mūryti didelio pločio blokus, ar geriau naudoti plonesnius didesnio stiprio blokus ir keliais centimetrais padidinti termoizoliacinės medžiagos sluoksnio storį.
Statybiniams blokeliams, naudojamiems išorės sienoms mūryti, už termoizoliacines savybes svarbesni yra matmenų tikslumo, tvirtumo, atsparumo šalčiui, vandens įgeriamumo ir akustiniai rodikliai.
Labai svarbus rodiklis yra gaminių matmenų tikslumas. Kuo mažesni matmenų nuokrypiai (pvz., +/- 1 mm), tuo plonesnio klijų sluoksnio pakanka. Blokeliai gali būti lygūs arba galuose turėti įlaidas – nuo to priklauso, kaip jie bus jungiami tarpusavyje. Jeigu blokai lygūs, svarbu, kad jie būtų tikslių matmenų ir didesni – atitinkamai mažiau siūlių. Skiedinys kur kas laidesnis šilumai nei pats blokas. Blokelių, kurie turi įlaidas, mūre nėra vertikalių siūlių (nereikia klijų ar skiedinio). Tai ne tik paspartina ir atpigina darbus, tačiau ir padeda sumažinti šilumos tiltelių tikimybę.
Blokelių stipris ir atsparumas šalčiui
Viena iš statybiniams blokeliams svarbesnių savybių yra jų stipris gniuždant. Plytų ir blokų gamintojai privalo deklaruoti vidutinį gniuždomąjį gaminio stiprį. Šiuo požiūriu stipriausi yra silikatiniai ir keraminiai mūro blokai. Tiesa, vieno ar dviejų aukštų statiniams paprastai pakanka ir mažesnio blokelių tvirtumo. Problemų gali kilti tik virš plačių angų.
Blokelių atsparumas šalčiui vertinamas pagal tai, kiek medžiaga atlaiko šaldymo-šildymo ciklų. Tačiau statybiniai blokeliai – ne apdailos medžiagos nuolat veikiamos atmosferos. Jie tėra karkaso medžiaga, kuri konstrukcijoje apsaugota termoizoliacijos ir apdailos, tiesiogiai jų šaltis ir drėgmė neveikia. Tačiau minimalų atsparumą šalčiui blokeliai privalo turėti, jis svarbus tuo metu, kai jie dar statybvietėje arba kol neapsaugoti šiltinimo medžiagomis.
Kiekviena medžiaga turi skirtingus atsparumo šalčiui reikalavimus. Pavyzdžiui, akytojo betono atsparumas šalčiui vertinamas pagal stiprio gniuždant sumažėjimą ir masės nuostolius.
Lietuvos sąlygomis statybiniai blokeliai turėtų atlaikyti ne mažiau kaip 25 šalčio ciklus. Keraminių blokelių atsparumas šalčiui yra 25 ciklai, betoniniams mūro gaminiams minimalus ciklas pagal standartą taip pat yra 25 ciklai.
Didelės dalies blokelių gamintojų deklaruojami atsparumo šalčiui ciklai yra nuo 20 iki 50. Jeigu tiesioginio šalčio poveikio mūrui nėra, iš esmės didesnio ciklų skaičiaus ir nereikia, gamintojai tai dažnai naudoja reklamos tikslais. Sienoje blokelių atsparumas šalčiui svarbus tose vietose, kur jie liečiasi ar juos pasiekia grunto drėgmė.
Blokelių atsparumas drėgmei
Nuo išorės apsaugotoje konstrukcijoje atsparumas drėgmei irgi nėra labai svarbus, tačiau jis svarbus blokelių sandėliavimo, mūrijimo metu. Skirtingiems gaminiams šis parametras nustatomas skirtingai. Betono su lengvaisiais užpildais bei autoklavinio akytojo betono gaminiams nustatomas kapiliarinės vandens įgerties koeficientas – kiek gramų vandens įsigeria į vieną kvadratinį metrą per sekundę. Ši savybė aktuali keramzitbetoniui.
Autoklavinio akytojo betono gaminiams dar svarbi yra sąlyginio susitraukimo džiūstant vertė, nes akytasis betonas turi erdvės judėjimui. Keramika ir silikatas juda mažiau.
Keraminiams ir silikatiniams mūro gaminiams svarbus yra įmirkio rodiklis – kiek vandens medžiaga sugeria per tam tikrą laiką.
Garso izoliacija
Akustiniu požiūriu, medžiagos skirstomos į garsą sugeriančias ir garsą izoliuojančias. Garso izoliacijai didelę įtaką turi blokų masė: kuo jie tankesni, sunkesni, tuo geriau izoliuoja garsą. Garso sugėrimą (absorbciją) pagerina mineralinė vata tarp laikančiojo ir apdailos sluoksnių.
Akyta medžiaga gerai sugeria garsą, tačiau jos storis turi būti pakankamas, kad sugebėtų tai padaryti.
Kad blokų siena gerai izoliuotų garsą, reikia, jog tarp blokų būtų vienodi visiškai užpildyti tarpai, blokai turi būti labai tiksliai vertikaliai sujungti, nutinkuoti vienodo storio tinko sluoksniu.
Lauko sienų apdaila
Skirtingai nuo blokelių įvairovės, sienų apdailai iš esmės naudojamos dvi sistemos: vėdinama ir nevėdinama. Vėdinamų fasadų apdailos medžiagų yra daug, nevėdinamų fasadų apdailai dažniausiai naudojamas tinkas, kartais klijuojamos plytelės.
Vėdinami fasadai dažniausiai apšiltinami mineraline vata ir turi oro tarpą, kuriame cirkuliuoja oras. Dėl oro cirkuliacijos termoizoliacinė medžiaga išlieka sausa ir tai turi teigiamos įtakos pastato šiluminėms savybėms. Taip pat dėl naudojamos mineralinės vatos tokie fasadai saugesni gaisriniu požiūriu, paprastesnė jų priežiūra ir remontas, bet jie brangesni, įrengimas sudėtingesnis. Tiesa, brangumas priklauso nuo pasirenkamos galutinės apdailos medžiagos. Nuo apdailos medžiagos priklauso ir atnaujinimo būtinybė, spalvos blukimas.
Tinkuojami fasadai greičiau nusidėvi, ne tokie ilgaamžiai, reikalingas atnaujinimas, juos galima montuoti tik šiltuoju metų laiku (kai oro temperatūra ne mažesnė nei +5 laipsniai C). Jų įrengimas irgi reikalauja kvalifikacijos, tačiau dėl tinko populiarumo yra ir daugiau kvalifikuotų meistrų.
Norint kuo ilgiau turėti švarų tinkuotą fasadą, labai svarbu pasirinkti tinkamą tinką, atsižvelgiant į namo lokaciją ir aplinkos taršą. Jei namas yra yra netoli miško, vandens telkinio, judrios gatvės, reikėtų tinkuoti nešvarumus ir vandenį atstumiančiu, tinku.
Jei netoli pastato yra daug medžių, fasado apsaugai nuo dumblių ir jų sukeliamo žaliavimo bei pelėsinių grybelių reiktų rinktis vieną iš kelių Knauf Mineral Aktiv sistemos tinkų ir dažų. Pagrindiniai šios sistemos komponentai - mineralinis tinkas (grūdelių frakcija nuo 1,5 iki 3 mm) ir silikoniniai dažai.
Knauf Mineral Aktiv sistemos mineralinio tinko sudėtyje yra ilgalaikį šarmingumą palaikančių medžiagų, tinkas turi vandenį atstumiančių, o dažai - sausinančių savybių.
Tinkas sugeba atstumti lietaus vandenį (didelius lašus), o įgertą drėgmę ir smulkučius kondensato lašus vėliau išgarina. Tai labai svarbu, nes tinkų, neįgeriančių vandens, rinkoje yra daug, tuo pasižymi visi silikoniniai ar akriliniai tinkai, bet to nepakanka, nes, susidarius tam tikroms aplinkos sąlygoms, ant gerai apšiltinto fasado paviršiaus atsiranda kondensatas (šalti paviršiai), o, ypač jeigu fasado spalva šviesi, tai toks kondensato vanduo ant paviršiaus išsilaiko labai ilgai. Toks paviršius, kuris ilgai veikiamas drėgmės, yra palanki terpė mikroorganizmams atsirasti.
Drėgmės išgarinimas yra pagrindinis Knauf Mineral Aktiv sistemos išskirtinumas, nes neįmirkstančių tinkų ar dažų rinkoje yra nemažai, o gebančių protingai valdyti vandenį (stambų lašą atstumti, o smulkų sugerti) – nėra, tai pakankamai inovatyvu ir unikalu. Dažai šioje sistemoje taip pat svarbūs, bet jie yra pagalbinė priemonė, beje, silikoninius Knauf dažus galima naudoti ir be sistemos, t.y., paprastai perdažant fasadus, jų savybė pakelti paviršiaus temperatūrą bus aktyvi. Dėl to lietaus vanduo ant tinkuoto paviršiaus neužsilaiko ir neįsigeria, o šarminis paviršius nepalankus pelėsiams ir dumbliams daugintis.
Knauf silikoniniai fasadinio tinko dažai turi infraraudonuosius spindulius absorbuojančių dalelių, kurios pakelia paviršiaus temperatūrą keliais laipsniais.
Dėl to ant tinko paviršiaus maksimaliai sumažinamas kondensato išsilaikymo laikas. Mineral Aktiv tinkas yra populiariausios „samanėlės“ faktūros.
Fasadiniai tinkai, kurie turi nuo dumblių žaliavimo ir pelėsių saugančių savybių paprastai savo sudėtyje turi biocidų. „Knauf“ produktas inovatyvus ir tuo, kad tinko sudėtyje nenaudojami aplinkai kenkiantys biocidai.
Knauf Mineral Aktiv sistema apdailinti fasadai ilgiau išlieka švarūs, mineralinis tinkas su specialiais priedais leidžia iki minimumo sumažinti dumblių ir pelėsių atsiradimą ant fasado.
Kad sistema veiktų, labai svarbu naudoti visus sistemos komponentus: mineralinį tinką MineralAktiv Scheibenputz ir silikoninius dažus MineralAktiv Fassadenfarbe. Geriausia patiems nekomplektuoti atskirų fasado apdailos medžiagų - tik gamintojo parinkti ir tarpusavyje suderinti klijai, armavimo mišinys, gruntas, tinkas, dažai garantuos, kad fasado tinkas ilgai išliks švarus, neims trūkinėti ar neatsisluoksniuos.
Jei namas apšiltintas pilkuoju polistireniniu putplasčiu, reiktų vengti tamsios tinko dažų spalvos. Tamsią spalvą saulė, ypač tiesioginė, įkaitina iki 80-100 laipsnių C, ir yra rizika, kad pilkasis putplastis atsiklijuos.
Galimos neoporo deformacijos dėl temperatūros pokyčių.
Neoporą rekomenduojama klijuoti specialiais greitos fiksacijos klijais Knauf Neoporkleber. Šis cemento pagrindo klijavimo ir armavimo mišinys pasižymi greitu sukibimu su pagrindu ir skirtas izoliacinėms pilkojo bei baltojo putplasčio plokštėms klijuoti, armuoti ir glaistyti.
Nebaigtos statybos pažyma ir statybos užbaigimo deklaracija
Statant gyvenamąjį namą nebaigtos statybos pažyma gali būti reikalinga tolimesniam finansavimui gauti, draudimo įmonei, Registrų centrui, norint objektą parduoti ar dovanoti ir pan. atvejais. Tokia pažyma gali būti išduodama esant įvairiems statybos etapui: įrengus pamatus, pastačius namo „dėžutę“, uždengus stogą ir sudėjus langus ir t.t. Oficialiai pažyma vadinama prašymu išduoti pažymą apie statinio statybą be esminių nukrypimų nuo statinio projekto.
Nebaigtos staybos pažymą galima gauti per Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos (VTPSI) sistemą Infostatyba/Teritorijų planavimo ir statybos vartai/ planuojustatau.lt. Tam tikslui reikia sistemoje pateikti šiuos dokumentus:
- Statybos leidimą (jei jis išduotas ne per „Infostatyba“);
- Projektą (jei jis keistas – patikslintas ar pakeistas projektas);
- Požeminių tinklų (jei jų statyba pradėta) geodezinę nuotrauką;
- Sklypo su pastatais geodezines nuotraukos(kai statinių kadastro duomenų bylose nenurodyti atstumai nuo statinių iki sklypo ribų ir statinių aukštis);
- Statybos proceso dalyvių privalomų draudimų kopijas;
Tačiau, priklausomai nuo projekto sudėtingumo, gali tekti pateikti ir kitus statybos etapą patikslinančius dokumentus. Pildant paraišką ir prisegant reikalaujamus dokumentus, paprastai statytojams iškyla daug klausimų. Todėl geriausia iki paraiškos pildymo pasirinkti statinio ekspertizės rangovą, nes jį visvien tenka rinktis iš ilgo pateikiamo įmonių sąrašo. Pasirinkus iš anksto ir sudarius sutartį, galima pasikonsultuoti ir prašymo išduoti nebaigtos statybos pažymą klausimais.
Viena iš daugiau kaip 11-a metų rinkoje veikiančių statybos ekspertų įmonių – UAB „Statybos procesų valdymas“. Įmonės inžinieriai dirba tiek su dideliais projektais, tiek su individualiais statytojais, turi sukaupę didelę projektų valdymo ir ekspertizių patirtį. Geriausia susisiekti tiesiogiai per įmonės svetainę stav.lt arba parašyti laišką adresu deklaracijos@stav.lt. Specialistai atsako arba susisiekia per 5 darbo dienas.
Panaši procedūra vyksta ir baigus statybą, norint namą ar kitą statinį įregistruoti Registrų centre. Toks statybos užbaigimo fiksavimas vadinasi Deklaracijos apie statinio (-ių), jo (jų) dalies (-ių) statybos užbaigimą / statinio (-ių), jo (jų) dalies (-ių) / patalpos (-ų) paskirties pakeitimą tvirtinimas.
Norint gauti deklaraciją apie statybos užbaigimą, reikia pateikti dar daugiau įvairių dokumentų. Tai:
- Statinio projektas; Jei jis buvo keičiamas – paskutinė projekto korekcija;
- Statybos leidimas (jei gautas ne per „Infostatybą“);
- Patikrinta kadastro duomenų byla, kuri "Infostatyboje" gaunama per Nekilnojamojo turto registro sąsają (atskirai tokios bylos pateikti nereikia). Jeigu informacijos apie kadastro duomenų bylos išankstinę patikrą nėra, deklaracija automatiškai atmetama.
- Požeminių inžinerinių tinklų geodezinės nuotraukos;
- Energinio naudingumo sertifikatas (jeigu privalomas);
- Draudimo bendrovės rangovui išduotą laidavimo kopiją dėl garantinių įsipareigojimų, jeigu buvo samdomi rangovai;
- Kitiems statybos proceso dalyviams privalomų draudimų ir jų apmokėjimą įrodančios kopijos (techninio prižiūrėtojo civilinės atsakomybės ir/ar kitų dalyvavusių statyboje).
- Požeminio vandens gręžinio paso arba geriamojo vandens kokybės tyrimų kopija ir Nacionalinio visuomenės sveikatos centro išvada dėl šių tyrimų rezultatų atitikties nustatytiems reikalavimams;
Sudarius sutartį su statinio ekspertizės rangovu, šiuo atveju su „Statybos procesų valdymas“ įmone, specialistai pagelbės pildant deklaraciją, sistemoje radę užpildytą ją patikrins, jeigu ras taisytinų vietų, surašys pastabas. Patikslintą deklaraciją vėl galima teikti iš naujo.
Nors daugelis statytojų skuba įsikurti, visgi dokumentų sutvarkymas yra labai svarbu, nes, praleidus terminą, už statinio įregistravimą gali tekti mokėti didesnį mokestį. Statybos baigimo deklaracijos gali prireikti daugeliu atvejų, sudarant sutartis ir pan.
Parengta bendradarbiaujant su UAB „Knauf", UAB „Statybos procesų valdymas"
Kategorijos straipsniai
Namo statyba iš blokelių
Namų statyba iš blokelių pagreitino procesą lyginant su statyba iš plytų. Atsirado naujų medžiagų, kurios sumažino blokelių svorį ir statybą padarė paprastesne.
Terasos stiklinimas
Kuriuo momentu reiktų pasirūpinti terasos stiklinimu? Kokie galimi terasos įstiklinimo būdai?
Statybinis gruntas
Statybiniai gruntai, statybinio grunto parinkimas pagal paviršiaus tipą, statybinis gruntas vidaus ir lauko darbams
Vandeniu šildomų grindų įrengimas
Ekonomiškas grindinis šildymas ir šilumos siurblys oras vanduo. Kokiais atvejais ši šildymo sistema tinka, ką apie ją reiktų žinoti.
Šiltinimas poliuretano putomis
Poliuretano putų šiltinimas, poliuretano putų charakteristikos skirtingiems mazgams, kuo skirasi atvirų ir uždarų porų poliuretano putos
Vėjo izoliacinė plėvelė
Sienų plėvelės montavimas, vėjo izoliacijos įrengimas, lauko plėvelės sandarinimas
Difuzinės plėvelės montavimas
Stogo plėvelės įrengimas, difuzinės stogo plėvelės klojimas, kondesato nukreipimo lovelio montavimas, difuzinės plėvelės sandarinimas
Daugiabučio renovacija
Daugiabučių renovacija, parama daugiabučio renovavimui, šilumos punkto modernizavimas, daugiabučio investicinis planas
Karkasinio namo šiltinimas
Karkaso šiltinimas, karkasinių namų šiltinimas, ką reikia žinoti apie karkasinio namo apšiltinimą?
Naujausi straipsniai
Verslo skelbimai
Ilgalaikiai verslo skelbimai su kelių įmonių kontaktais surūšiuoti pagal pavadinimą
Straipsniai
Instrukciniai straipsniai abėcėlės tvarka