Burnos higiena
Atnaujinta: 2023-03-29

Burnos higiena yra labai svarbi geros burnos sveikatos palaikymo dalis. Burnos higienos turėtų laikytis visi, nepriklausomai nuo amžiaus ar lyties. Reguliariai valydami dantis ir dantų tarpdančius bei reguliariai lankydamiesi pas odontologą, galite išvengti dantų ėduonies, dantenų ligų ir blogo burnos kvapo. Pateikiame keletą patarimų, kaip palaikyti gerą burnos higieną.

 

Dantų valymas šepetėliu

Amerikos odontologų asociacija rekomenduoja dantis valyti du kartus per dieną su fluoro turinčia dantų pasta. Naudokite šepetėlį, kuris turi minkštus šerelius, vidutinio kietumo ar kieti dantų šepetėlio šereliai gali pažeisti dantenas ir dantų emalį. Dantų šepetėlį keiskite kas tris – keturis mėnesius arba anksčiau, jei šereliai nusitrynę. Kiekvieną kartą dantis valykite bent dvi minutes, stengdamiesi pasiekti visus dantų ir dantenų paviršius. 

 

Dantų šepetėlis

Svarbiausia burnos higienos dalis – dantų valymas šepetėliu

 

Tarpdančių valymas

Kodėl svarbu valyti tarpdančius? Tarpdančių valymas yra labai svarbus norint palaikyti gerą burnos higieną, užkirsti kelią dantų ėduoniui ir dantenų ligoms bei palaikyti bendrą burnos ertmės sveikatą. Tarpdančiuose užsilaiko maisto likučiai, dauginasi mikrobai, to pasekoje kaupiasi dantų akmenys, kurie išprovokuoja periodonto ligas. Norint pašalinti apnašas nuo visų danties paviršių, vien dantų šepetėlio nepakanka, nes dantų šepetėlio šereliai nepakankamai išvalo apnašas iš tarpdančių. Priemonių skirtų pašalinti apnašą iš tarpdančių yra ne viena, apnašą galima valyti burnos irigatoriumi, dantų siūlu, tarpdančių šepetėliais. Tarpdančių valymo priemonių pasirinkimas priklauso nuo asmens poreikių ir burnos ertmės būklės: dantenų kontūro, tarpdančių dydžio, dantų padėties ir išsidėstymo, patologinių kišenių. Tarpdančių priemonės parinkimas labiausiai priklauso nuo tarpdančių dydžio: siauriems tarpdančiams valyti skirtas tarpdančių siūlas, tarpšakniams ir atsivėrusiems tarpdančiams valyti naudojami tarpdančių šepetėliai, o burnos irigatoriai tinkami visiem tarpdančiams, kaip papildoma kasdienės burnos higienos priemonė.

 

Burnos_higiena

Tarpdančių valymas yra labai svarbus norint palaikyti puikią burnos higieną

 

Dantų siūlai

Yra daug skirtingų dantų siūlų rūšių, kurių kiekvienas turi savų privalumų ir trūkumų. Toliau pateikiami keletas labiausiai paplitusių dantų siūlų rušių.

 

Dantų_siūlas

Dantų siūlas - dažniausiai naudojama tarpdančių valymo priemonė

 

Nevaškuotas dantų siūlas: tai vienas iš dažniausiai naudojamų siūlų tipų. Jis pagamintas iš nailono medžiagos, be dirbtinių kvapiųjų medžiagų. Šis siūlas puikiai tinka tiems, kurie turi nedidelius tarpus tarp dantų, nes yra daug plonesnis nei kitų rūšių dantų siūlas, tačiau dėl savo plonumo nevaškuotas siūlas yra labiau linkęs trūkinėti nei kitų rūšių siūlai.

Vaškuotas dantų siūlas: labai panašus į nevaškuotą siūlą, tik su vaškuotu sluoksniu, kuris suteikia siūlui tvirtumo bei leidžia siūlui geriau slysti tarp dantų. Dėl vaško sluoksnio šio tipo dantų siūlai yra storesni nei nevaškuoti, todėl gali sunkiau patekti į mažus tarpus.

Tarpdančių juosta: ji yra panaši į daugelį kitų rūšių siūlų, tik yra storesnė ir plokštesnė, primenanti juostelę. Tarpdančių juosta puikiai tinka žmonėms, turintiems didesnius tarpdančius. Tarpdančių juostos būna tiek nevaškuotos, tiek vaškuotos.

“Super Floss”: tai specialus siūlas, skirtas tiems, kurie turi dantų tiltus ir breketus. Siūlas sudarytas iš dviejų dalių, viena dalis kietesnė skirta įvedimui į plyšį, o kita dalis - megzta, skirta valymui plyšyje. “Super Floss” yra lengviau manevruoti po tilteliais ir kitiems ortodontiniams aparatams, siekiant juos kruopščiai išvalyti.

Išsiplečiantis dantų siūlas: iš pradžių yra plokščias, kad patektų į siaurus tarpdančius, o naudojimo metu išsiplečia. Skirtas tiek siauresniems, tiek platesniems tarpdančiams, nes išsiplėsdamas prisitaiko prie tarpdančio dydžio. Naudojant šiuos siūlus yra mažesnė rizika pažeisti dantenas.

Išsirinkus patogiausią dantų siūlą, jį naudoti kiekvieną dieną, valantis dantis prieš miegą. Paimkite maždaug 18 cm ilgio dantų siūlą, kiekvieną jo galą apvyniokite aplink vidurinius pirštus. Nykščiais ir rodomaisiais pirštais nukreipkite siūlą tarp dviejų dantų. Glaudžiai apvyniokite siūlą aplink vieną dantį C forma ir išvalykite jį maždaug 5 judesių aukštyn ir žemyn. Tada apvyniokite siūlą aplink kitą dantį ir pakartokite.

 

Tarpdančių šepetėliai

Tarpdančių šepetėliai yra maži vienkartiniai šepetėliai, skirti valyti tarpdančius ir ortodontinius aparatus: breketus, tiltus ir implantus. Jie turi mažą cilindro ar kūgio formos galvutę su šereliais, pagamintais iš plastiko ar vielos, ir yra įvairių dydžių, kad tilptų į skirtingus tarpus tarp dantų. Tarpdančių šepetėlių yra įvairių spalvų, dydžių, formų ir naudojimo būdų.

 

Tarpdančių_šepetėliai

Tarpdančių šepetėliai yra skirtingų dydžių, jog tiktų įvairių tarpų tarpdančiams

 

Skirtingos tarpdančių šepetėlių spalvos žymi skirtingus jų dydžius. Milimetrai rodo tarpo tarp dantų dydį.

Rožinė - 0,4 mm

Oranžinė - 0,45 mm

Raudona - 0,5 mm

Mėlyna - 0,6 mm 

Geltona - 0,7 mm 

Žalia - 0,8 mm 

Violetinė - 1,1 mm

Pilka - 1,3 mm

Juoda - 1,5 mm

Dauguma gamintojų turi tarpdančių šepetėlių rinkinius, su įvairių dydžių šepetėliais, tam, jog vartotojai galėtų pasitikrinti, kokių dydžių šepetėliai yra tinkamiausi.

 

Burnos irigatoriai

Burnos irigatorius - tai prietaisas, kuris be dantų valymo ir dantų siūlo ar tarpdančių šepetėlių naudojimo, papildo kasdienę burnos higieną. Burnos irigatoriai turi variklį, sukuriantį tolygią vandens srovę, kuri per antgalį nukreipiama į burną. Vandens srovė yra pakankamai stipri, kad nuo dantų ir dantenų pašalintų maisto daleles ir apnašas, dauguma burnos irigatorių turi reguliuojamus slėgio nustatymus, leidžiančius nustatyti vandens srovės stiprumą. 

 

Burnos irigatorių nauda

Efektyvus apnašų šalinimas/infekcinių ligų prevencija. Dantų šepetėliu sunku kruopščiai pašalinti visas ant dantų susikaupusias apnašas. Sunkiai pasiekiamose vietose linkusios kauptis apnašos, kurios sukelia dantų ėduonį ir periodonto ligas. Burnos irigatoriaus vandens srovė gali pasiekti sunkiai pasiekiamas vietas ir nuplauti apnašas, taip užkertant kelią dantų ir dantenų ligoms.  

Švelnus tonzilių akmenų šalinimas. Tonzilių akmenys daugiausia susidaro žmonėms, kurie kelis kartus sirgo tonzilitu, randuotuose krateriuose ir tonzilių vagose, susidaro gelsvai balti gumuliukai, kurie traukia bakterijas ir tokiu būdu susidaro fermentacijos dujas, sukeliančios halitozę (blogą burnos kvapą). Tam skirtos pipetės ir įrankiai pasižymi didele rizika pažeisti aplinkinius audinius. Naudojant burnos irigatorių, vandens srovė pašalina tonzilių akmenis, nepažeidžiant aplinkinių audinių.

 

Burnos irigatorių tipai

Staliniai burnos irigatoriai: tai patys galingiausi, turintys didesnius vandens rezervuarus, jie skirti laikyti ant stalviršio, jiems reikalingas elektros šaltinis.

Belaidžiai burnos irigatoriai: tai dažniausiai pasirenkami burnos irigatoriai, jie yra mažesni, nešiojamieji prietaisai, veikiantys akumuliatoriaus energija. Jie idealiai tinka kelionėms ar kasdieniam naudojimui.

Dušo burnos irigatoriai: jie skirti naudoti duše ir dažnai tvirtinami prie dušo galvutės. Jie patogūs tiems, kurie nori įtraukti burnos irigaciją į kasdienę dušo procedūrą.

Maišytuvo burnos irigatoriai: jie tvirtinami prie vonios kriauklės maišytuvo ir yra maitinami vandens slėgiu iš maišytuvo. 

Vienkartiniai burnos irigatoriai: tai nedideli vienkartiniai prietaisai, iš anksto pripildyti vandens, kurie skirti naudoti greitam valymui. Jie nėra tokie galingi kaip kitų tipų burnos irigatoriai, tačiau juos patogu naudoti keliaujant.

 

Burnos irigatorių antgaliai

Burnos irigatoriai turi skirtingus antgalius, kurie padeda efektyviau išvalyti tarpdančius, priklausomai nuo poreikio: kasdienis, breketų, periodonto kišenių, liežuvio valymas. Burnos irigatorių antgaliai turi būti keičiami kas 6 mėnesius. Žemiau esančioje nuotraukoje pateikiami burnos irigatorių antgaliai.

 

Dantų_irigatorius

Burnos irigatoriaus vandens srovė pasiekia sunkiai pasiekiamas vietas ir nuplauna maisto likučius bei apnašas

1. Standartinis antgalis - antgalis skirtas kasdieniam naudojimui. Jis valo giliai tarp dantų ir žemiau dantenų linijos, kad padėtų išvengti dantenų ligų ir pagerintų burnos sveikatą. Standartinio antgalio naudojimas: pradėkite nuo galinių dantų ir sekite dantenų liniją, trumpam sustokite tarp dantų ir nukreipkite galiuką į dantenas 90 laipsnių kampu. Laikykite antgalį šiek tiek atokiau nuo dantenų, kad vandens srovė pašalintų apnašas ir nešvarumus.

2. Ortodontinis antgalis - antgalis turi siaurėjantį šepetėlį, kuris padeda pašalinti apnašas nuo breketų ir ortodontinių aparatų. Jis taip pat padeda nuplauti bakterijas ir maisto likučius aplink dantis ir po dantenomis. Ortodontinio antgalio naudojimas: švelniai slyskite antgaliu palei dantenų liniją, trumpam sustokite ir lengvai nuvalykite sritį tarp dantų ir aplink ortodontinį laikiklį ar aparatą, tada pereikite prie kito danties.

3. Periodontito kišeninių antgalis - antgalis specialiai sukurtas vandeniui arba antibakteriniams tirpalams tiekti giliai į periodonto kišenes. Periodontito kišeninio antgalio naudojimas: išjungę burnos irigatorių, nustatykite mažiausią srovės stiprumą, pridėkite antgalio galiuką prie danties 45 laipsnių kampu ir švelniai įkiškite antgalį po dantenų linija, į kišenę. Įjunkite irigatorių, kad galėtumėte valyti.

4. Liežuvio gramdiklis - šaukšto formos liežuvio valiklis veiksmingai sulaiko ir pašalina bakterijas nuo liežuvio ir padeda išvengti blogo burnos kvapo. Liežuvio gramdiklio antgalio naudojimas: kai įrenginys yra išjungtas, nustatykite mažiausią vandens srovės stiprumą, uždėkite liežuvio gramdiklį į liežuvio centrą/vidurį, maždaug iki pusės. Įjunkite prietaisą ir lengvu spaudimu traukite galiuką į priekį. Pakartokite, kad išvalytumėte norimas liežuvio vietas. 

Be nuotraukoje pavaizduotų irigatorių antgalių, taip pat yra antgaliai skirti šalinti apnašas nuo dantų implantų, vainikėlių ar tiltų. 

 

Profesionali burnos higiena

Net paprasčiausios burnos higienos procedūros padeda išvengti ėduonies, išlaikyti sveikas dantenas ir leidžia ilgiau džiaugtis savo natūraliais dantimis. Tinkama burnos higiena yra labiau prevencinis, o ne gydymo metodas, todėl reikia atsakingai prižiūrėti ir palaikyti burnos ertmės švarą, kad būtų išvengta dantų ar dantenų pažeidimų. Profesionali burnos higiena dažnai yra pirmasis gydymo etapas prieš periodontologines, chirurgines ir terapines procedūras, įskaitant dantų balinimą ar protezavimą. Burnos higiena yra individuali (asmeninė) ir profesionali. Individualioji burnos higiena apima viską, ką asmuo daro namuose: dantų valymą, dantų siūlo ir tarpdančių šepetėlių naudojimą, išimamo protezo priežiūrą ir kt. Profesionalioji burnos higiena - tai odontologijos kabinete atliekamos procedūros. Nepaisant to, kaip labai stengiamės valyti dantis šepetėliu, to padaryti tikrai gerai beveik neįmanoma. Dalis apnašų ar maisto likučių visada lieka ant krūminių dantų, liežuvinio dantų paviršiaus ar danties vagelės, kur nepasiekia dantų šepetėlis. Minkštos baltos apnašos susidaro iš maisto likučių, seilių ir savaime nepavojingų burnos ertmės bakterijų, jei apnašos ilgai lieka ant danties, bakterijos suaktyvina chemines reakcijas (ypač skatinamas saldaus ar krakmolingo maisto), dėl kurių susidaro įvairios rūgštys. Rūgštys pažeidžia danties paviršių ir vystosi dantų ėduonis (kariesas). Ilgą laiką ant danties paviršiaus liekančios minkštos apnašos, veikiamos seilių, sukietėja ir palaipsniui virsta dantų akmenimis. Dantų akmenų sankaupų negalima pašalinti individualios burnos higienos priemonėmis, šią procedūrą atlieka burnos higienistai. 

 

Dantų_higiena

Profesionalios burnos higienos metu pašalinami dantų akmenys, apnašos ir nupoliaruojami dantys

 

Profesionalią burnos higieną rekomenduojama atlikti kas 6 mėnesius, o pacientams, kuriems yra linkę kauptis apnašos arba rūkantiems, rekomenduojama profesionalią burnos higieną atlikti 3-4 kartus per metus. Profesionalios burnos higienos kaina labiausia atsiperka tiems, kurie savo dantis prižiūri kiekvieną dieną ir atsakingai laikosi burnos higienisto nurodymų.

 

Dantų akmenys

Dantų akmenys - tai mineralizuotas bakterinis apnašas prie dantenų ir ant danties paviršiaus, jis gali būti įvairaus dydžio ir spalvos - nuo baltos iki tamsiai rudos.  Dantų akmenų susidarymui įtaką daro prasta asmeninė burnos higiena, mityba, įvairių vaistų vartojimas, rūkymas, žmogaus seilių sudėtis. Pagal dantų akmenų lokalizaciją išskiriami viršdanteniniai ir podanteniniai akmenys. 

 

Dantų_akmenys

Dantų akmenys susidaro mineralizuojantis nenuvalytam dantų apnašui

 

Viršdanteniniai akmenys kaupiasi virš dantenos linijos ir yra lengvai matomi apžiūros metu, būna baltos, gelsvos ar pilkšvos spalvos, vidutinio kietumo. Podanteniniai akmenys prisitvirtina ant danties po dantenomis ir yra sunkiau pastebimi, pasižymi šviesia ar tamsiai ruda, žalia ar net juoda spalva, yra kieti ir stipriai prisitvirtinę prie danties. 

Akmenys dirgina dantenas, dantenos gali paraudonuoti, pradėti kraujuoti ir tapti jautrios. Per ilgesnį laiką pradeda nykti dantenų audinys, vėliau nyksta ir dantį supantis kaulas, išsivysto periodontitas, ko pasekoje dantis pradeda klibėti ir iškrinta.

 

Dantų akmenų valymas

Susidarę dantų akmenys gali būti pašalinami tik profesionalios burnos higienos metu. Dantų apnašos ir dantų akmenys valomi specialiais instrumentais. Dantų akmenys šalinami ultragarsiniu skaleriu, kurio švelniai vibruojantis antgalis atsargiai pašalina apnašas nuo danties paviršiaus jo nepažeisdamas ir nesukeldamas skausmo. Tačiau jei dantys yra labai jautrūs arba procedūros metu pacientą vargina nemalonūs pojūčiai, gali būti taikoma vietinė nejautra. Dantų akmenys iš sunkiai pasiekiamų vietų, pavyzdžiui, tarpdančių, pašalinami rankiniais instrumentais. Mechaniškai nuvalius apnašas ir dantų akmenis, naudojama sodapūtė. dantų paviršiai paveikiami gausiu perlinių miltelių, sumaišytų su vandeniu ir oru, srautu. Taip pasiekiami net mažiausi paviršiaus nelygumai ir pašalinamos kavos, tabako ar kitų dažiklių sukeltos apnašos. Miltelių dalelės yra apvalios ir neaštrios, todėl jos nebraižo danties paviršiaus. Po procedūros dantys tampa pastebimai baltesni. Galiausiai dantys poliruojami šepetėliais, guminiais diskais ir poliravimo pasta. Dantų paviršius tampa lygus, blizgus ir minkštas, o apnašos ant jo kaupiasi daug lėčiau. Po profesionalios burnos higienos, specialistas patars kaip taisyklingai prižiūrėti dantis namuose. Dantų akmenų valymas apsaugo nuo periodonto ligų.

dantu_akmenu_valymas

Dantų akmenys valomi naudojant ultragarsinį skalerį, rankinius instrumentus ir sodapūtę

 

 

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Kategorijos straipsniai

Sveiki desertai

Sveikų desertų receptai, sveiki desertai su vaisiais ir uogomis, sveiki desertai su daržovėmis, sveiki desertai su juoduoju šokoladu, naminiai ledai, sveiki desertai su riešutais, sveiki desertai su uogomis, sveikuoliški desertai, sveiki desertai su vaisiais.

Sveiki saldumynai

Sveikų saldumynų receptai, nekenksmingi organizmui saldumynai, cukraus alternatyvos, sveiki saldumynai su vaisiais ir uogomis, sveiki saldumynai su daržovėmis, sveiki saldumynai su stevija, naminiai ledai, sveikuoliški sausainiai, sveiki saldumynai su uogomis, sveiki saldumynai riešutais, sveiki saldumynai vaikams.

Protarpinis badavimas

Protarpinis badavimas, protarpinio badavimo metodai

Keto mityba

keto mitybos planas, ketogeninės mitybos meniu, patiekalų receptai ketogeninėje mityboje

Keto dieta

Ketogeninė dieta, ketogeninis maistas, keto mitybos principai, keto duonos receptas

Dantų protezavimas

Dantų protezai, dantų vainikėliai, dantų implantai, dantų tiltai, dantų protezų priežiūra, dantų protezavimo kompensacija

Dantų implantavimas

Dantų implantai, dantų implantacija, dantų implantavimo eiga, dantų implantavimo kaina, dantų protezavimas

Dantų balinimas

Profesionalus dantų balinimas, kabinetinis dantų balinimas, dantų balinimas namuose, dantų balinimo kapos, dantų spalvos pokytis

Dantų tiesinimas

Dantų breketai, dantų kapos, dantų kabės, ortodontinis gydymas