Dantų valymas
Atnaujinta: 2023-04-18

Dantų valymas dantų šepetėliu yra vienas svarbiausių kasdienių įpročių, padedančių palaikyti gerą burnos higieną. Dantų šepetėliu nuo dantų ir dantenų paviršiaus pašalinamos maisto likučiai, apnašos ir bakterijos, o tai padeda išvengti dantų ėduonies, dantenų ligų ir blogo burnos kvapo. Nesvarbu, ar naudojate rankinį, ar elektrinį dantų šepetėlį, tinkama dantų valymo technika ir reguliarus dantų valymas yra labai svarbus norint išsaugoti sveiką šypseną.

Dantu_valymasDantų valymas – svarbiausia asmeninės burnos higienos dalis

 

Dantų valymo metodai

Dantenų ligų galite išvengti ir jas kontroliuoti valydami dantis šepetėliu aplink ir po dantenų linija, kur kaupiasi bakterijos ir apnašos. Yra keli dantų valymo būdai, kurie užtikrina gerą dantų valymą.

„Stillmano“ metodas - skirtas pacientams, sergantiems gingivitu bei apnašoms, susidariusioms virš dantenų linijos, pašalinti. Dantų šepetėlio šereliai laikomi 45° kampu dantenų linijos link. Pusė šerelių turi dengti dantenas, o kita pusė šerelių turi būti ant danties paviršiaus. Trumpais ir lengvais horizontaliais judesiais apnašos pašalinamos nuo dantenų linijos. Šie judesiai padeda pašalinti apnašas ir stimuliuoja dantenas. Vienu metu galima valyti tik nedideles dantų grupes, kai sritis baigiama, pereikite prie kitos dantų grupės.

„Bass“ metodas – skirtas pacientams, sergantiems periodontitu bei apnašoms šalinti iš dantenų vagelės. Dantų šepetėlio šereliai laikomi 45° kampu dantenų linijos link. Atliekami labai lengvi spaudimo ir vibraciniai judesiai, kad šereliai patektų šiek tiek žemiau dantenų linijos, į dantenų vagelę. Vienu metu galima valyti tik nedideles dantų grupes, baigus valyti vieną dantų sritį, pereikite prie kitos dantų grupės.

Sukamasis valymo metodas – skirtas jauniems pacientams, pacientams, turintiems silpną rankų miklumą, kartu su bet kuriuo kitu valymo metodu. Dantų šepetėlio šereliai laikomi 45° kampu dantenų linijos link. Darykite mažus ir lengvus apskritimo formos judesius šepetėliu, dengdami kiekvieną danties paviršių, kol pasieksite visus dantų paviršius.

„Fones“ metodas – skirtas jauniems asmenims, lengvai išmokstamas. Sukandus dantis dantų šepetėlio šereliai uždedami ant dantų ir dideliais sukamaisiais judesiais valomi dantys nuo viršutinio žandikaulio dantų iki apatinio žandikaulio.

Tikslingiausia yra naudoti ne vieną valymo metodą, siekiant geriausio rezultato. Nepriklausomai nuo to, kurį būdą pasirinksite, svarbu dantis valyti bent dvi minutes du kartus per dieną.

Dantu_valymo_metodaiValant dantis dantų šepetėliu tikslinga taikyti kelis valymo metodus, siekiant geriausio rezultato

 

Dantų šepetėlio šereliai

Dantų šepetėlio šereliai yra kelių tipų, kiekvienas jų pasižymi unikaliomis savybėmis, todėl tinka skirtingiems poreikiams.

Minkšti šereliai: minkšti šereliai yra labiausiai paplitęs dantų šepetėlio šerelių tipas, jie yra švelnūs dantenoms ir dantims, todėl dažniausiai rekomenduojama naudoti šepetėlius su minkštais šereliais. Jie veiksmingai pašalina apnašas ir dantų likučius nuo dantų, nepažeisdami emalio ir dantenų.

Vidutinio kietumo šereliai: vidutinio šereliai yra kietesni už minkštus šerelius, tačiau nedarantys žalos dantims ir dantenoms. Jie veiksmingai šalina apnašas ir dantų likučius ir tinka žmonėms, turintiems gerus burnos higienos įpročius.

Kieti šereliai: kieti šereliai gali veiksmingai pašalinti apnašas ir maisto likučius, tačiau yra per kieti natūraliems dantims. Kieti šereliai naudojami dirbtiniams dantims, pvz., daliniams dantų protezams, dantų protezams, naktinėms apsaugoms ar dantų plokštelėms.

 

Rankiniai dantų šepetėliai

Rankiniai dantų šepetėliai - tai tradiciniai dantų šepetėliai, kurie jau dešimtmečius naudojami sveikiems dantims ir dantenoms palaikyti. Yra keletas rankinių dantų šepetėlių tipų, kurių kiekvienas pasižymi unikaliomis savybėmis, atitinkančiomis skirtingus dantų poreikius.

Dantu_sepetelisDantų šepetėliai turi skirtingus šerelius, rankenas bei formas, tam, jog būtų galima užtikrinti geriausią individualios burnos higienos rezultatą

 

  • Bendrosios paskirties dantų šepetėliai - tai dažniausiai pasitaikantis dantų šepetėlis, skirtas kasdieniam naudojimui. Jis turi ilgą, tiesią rankeną ir stačiakampio formos šerelius. Šereliai paprastai būna pagaminti iš nailono ir būna įvairių dydžių ir formų, kad atitiktų įvairius dantų poreikius. Rankenėlės gali būti lanksčios, kietos, siauresnės ir platesnės.
  • Vaikiški dantų šepetėliai - vaikiški dantų šepetėliai paprastai būna maži, su minkštais šereliais ir bukomis užapvalintomis briaunomis, kad vaikas galėtų veiksmingiau valytis dantis. Šepetėlio galvutė taip pat yra maža, kad galėtų išvalyti daugelį burnos vietų.
  • Ortodontinis dantų šepetėlis - dantų šepetėlis veiksmingai pašalina maisto daleles aplink breketus ir vielutes. Paprastai ortodontiniai šepetėliai turi mažesnes galvutes nei įprasti šepetėliai, todėl lengvai pasiekia sunkiai prieinamas vietas, taip pat jie išsiskiria formos dizainu: suapvalintos šepetėlių galvutės, šereliai minkšti ir lankstūs arba unikalių formų, siauras kaklelis, kampuotos, smailėjančios arba ergonomiškos rankenos.
  • Vieno danties šepetėlis - tai specializuotas dantų šepetėlis, skirtas vieno danties valymui. Šepetėlis turi mažą, kompaktišką galvutę, kuria lengva manevruoti ir veiksmingai valyti atskirus dantis. Šepetėliai naudojami krūminių dantų valymui, kur sunku pasiekti įprastu dantų šepetėliu.
  • Dantų protezų šepetėlis - dantų protezų šepetėlis yra specialiai pagamintas dantų protezams valyti ir yra šiek tiek didesnis už įprastą dantų šepetėlį. Paprastai jis turi: dvi skirtingas šepetėlio galvutes, šereliai, specialiai sukurti taip, kad atitiktų dantų protezo formą, ergonomiška rankena, dantų protezų šepetėlių šereliai yra tvirti, bet ne kieti, todėl galima tinkamai išvalyti visus protezų griovelius, kur kaupiasi bakterijos.

 

Elektriniai dantų šepetėliai

Pastaraisiais metais elektriniai dantų šepetėliai tampa vis populiaresni dėl jų veiksmingumo šalinant apnašas. Skirtingai nei rankiniai dantų šepetėliai, elektriniai dantų šepetėliai turi variklį, kuris vibruoja arba suka šepetėlio galvutę, todėl jie veiksmingiau valo dantis ir dantenas. Yra kelių tipų elektrinių dantų šepetėlių, kurių kiekvienas pasižymi unikaliomis savybėmis, atitinkančiomis skirtingus dantų poreikius.

Elektrinis_dantu_sepetelisElektriniai dantų šepetėliai gali būti garsiniai, vibraciniai, rotaciniai bei ultragarsiniai

 

Garsinis dantų šepetėlis - dantų šepetėliai vibruoja dideliu dažniu, paprastai 30 000 - 40 000 smūgių per minutę, ir atlieka šluojamąjį judesį, kuris padeda pašalinti apnašas ir bakterijas nuo dantų ir dantenų. Aukštas šepetėlio galvutės dažnis sukuria pulsavimo efektą, kuris pagerina dantenų būklę ir skatina geresnę kraujotaką burnoje.

Vibracinis dantų šepetėlis - šepetėlio galvutė juda pirmyn ir atgal, taip sukurdama šveitimo judesius, padedančius pašalinti apnašas ir bakterijas nuo dantų ir dantenų. Paprastai šepetėlio galvutės apsisukimai svyruoja 5 000 - 8 000 apsisukimų per minutę greičiu, todėl veiksmingiau šalina apnašas ir dėmes nuo dantų.

Besisukantis (rotacinis) dantų šepetėlis - dantų šepetėliai su besisukančiomis galvutėmis sukasi viena kryptimi, taip sukurdami sukamąjį judesį, kuris padeda pašalinti apnašas ir bakterijas nuo dantų ir dantenų. Šepetėlio galvutė paprastai sukasi nuo 2 500 iki 7 500 apsisukimų per minutę greičiu, todėl šepetėlis yra ne toks galingas kaip vibraciniai dantų šepetėliai, tačiau vis tiek veiksmingai valo dantis ir dantenas.

Ultragarsinis dantų šepetėlis - ultragarsiniai dantų šepetėliai naudoja aukšto dažnio garso bangas, kurios sukuria mikroburbuliukus, padedančius pašalinti apnašas ir bakterijas nuo dantų ir dantenų. Aukštas garso bangų dažnis sukuria pulsavimo efektą, kuris pagerina dantenų būklę ir skatina geresnę kraujotaką burnoje.

Nesvarbu ar pasirinksite kasdieniai burnos higienai elektrinį ar rankinį dantų šepetėlį, svarbu atminti, jog dantis reikia valyti du kartus dienoje, apie 2-3 minutes, jį (arba šepetėlio galvutę) reikia keisti kas 3-4 mėnesius arba ankščiau, jei matomas šerelių nusidėvėjimas.

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Kategorijos straipsniai

Sveiki desertai

Sveikų desertų receptai, sveiki desertai su vaisiais ir uogomis, sveiki desertai su daržovėmis, sveiki desertai su juoduoju šokoladu, naminiai ledai, sveiki desertai su riešutais, sveiki desertai su uogomis, sveikuoliški desertai, sveiki desertai su vaisiais.

Sveiki saldumynai

Sveikų saldumynų receptai, nekenksmingi organizmui saldumynai, cukraus alternatyvos, sveiki saldumynai su vaisiais ir uogomis, sveiki saldumynai su daržovėmis, sveiki saldumynai su stevija, naminiai ledai, sveikuoliški sausainiai, sveiki saldumynai su uogomis, sveiki saldumynai riešutais, sveiki saldumynai vaikams.

Protarpinis badavimas

Protarpinis badavimas, protarpinio badavimo metodai

Keto mityba

keto mitybos planas, ketogeninės mitybos meniu, patiekalų receptai ketogeninėje mityboje

Keto dieta

Ketogeninė dieta, ketogeninis maistas, keto mitybos principai, keto duonos receptas

Dantų protezavimas

Dantų protezai, dantų vainikėliai, dantų implantai, dantų tiltai, dantų protezų priežiūra, dantų protezavimo kompensacija

Dantų implantavimas

Dantų implantai, dantų implantacija, dantų implantavimo eiga, dantų implantavimo kaina, dantų protezavimas

Dantų balinimas

Profesionalus dantų balinimas, kabinetinis dantų balinimas, dantų balinimas namuose, dantų balinimo kapos, dantų spalvos pokytis

Dantų tiesinimas

Dantų breketai, dantų kapos, dantų kabės, ortodontinis gydymas