Dantų balinimas
Atnaujinta: 2023-04-27

Dantų balinimas yra viena populiariausių estetinės odontologijos procedūrų, suteikianti greitą, būdą patobulinti šypseną. Dantų balinimo priemonių yra daug, tai gali būti profesionaliai atliekami balinimo seansai odontologijos kabinete arba namuose naudojami balinimo rinkiniai, įsigyti vaistinėje. Vis dėlto dantų balinimas nėra nuolatinis dantų spalvos pokyčių sprendimas, todėl norint ilgalaikio efekto reikia puikios dantų priežiūros arba reguliaraus dantų balinimo.

Dantų balinimas

Juostelės, geliai ir profesionalios balinimo procedūros gali padėti pasiekti baltesnę šypseną

Dantų spalvos pokytis

Yra dvi dantų dėmių kategorijos: išorinės ir vidinės.

Išorinės dėmės - tai dėmės, atsirandančios dantų paviršiuje dėl tamsios spalvos gėrimų, maisto produktų ir tabako poveikio. Paviršinės išorinės dėmės yra negilios ir jas galima pašalinti valant dantis šepetėliu ir atliekant profesionalią burnos higieną. Nuolatinės išorinės dėmės gali prasiskverbti į dentiną ir įsisenėti, įsisenėjusias išorines dėmes galima panaikinti dantų balinimu.

Vidinės dėmės yra tos, kurios susidaro dantų viduje. Vidinės dėmės atsiranda dėl traumų, senėjimo, mineralų (pvz., tetraciklino) poveikio danties formavimosi metu ir (arba) per didelio fluoro kiekio vartojimo. Anksčiau buvo manoma, kad vidinės dėmės yra per daug atsparios, kad jas būtų galima paveikti balinant, tačiau šiandien estetinės odontologijos ekspertai mano, kad net giliai įsisenėjusios vidinės dėmės gali būti pašalintos taikant profesionalų dantų balinimą namuose, kuris palaikomas kelis mėnesius ar net metus.

Dantų spalvos pokyčio priežastys

  • Amžius: dantų spalva tiesiogiai susijusi su amžiumi. Bėgant metams dantys tamsėja dėl nusidėvėjimo ir dėmių kaupimosi. Paaugliams balinimas greičiausiai duos greitų ir ryškių rezultatų, dvidešimtmečiams, kai ant dantų pradeda ryškėti geltonas atspalvis, balinimui gali prireikti šiek tiek daugiau pastangų, iki keturiasdešimties geltonumas pereina į rudą spalvą ir gali prireikti daugiau priežiūros, iki penkiasdešimties metų dantys įgauna daugybę įsisenėjusių dėmių, kurias gali būti sunku (bet ne neįmanoma) pašalinti.
  • Pradinė spalva: visi turime įgimtą dantų spalvą, kuri svyruoja nuo gelsvai rusvos iki žalsvai pilkos ir laikui bėgant stiprėja. Geltonai ruda spalva paprastai geriau reaguoja į balinimą nei žalsvai pilka.
  • Valgymo įpročiai: įprastas raudonojo vyno, kavos, arbatos, kolos, morkų, apelsinų ir kitų intensyvios spalvos gėrimų ir maisto produktų vartojimas metams bėgant nudažo dantis. Be to, rūgštūs maisto produktai, pavyzdžiui, citrusiniai vaisiai ir actas, skatina emalio eroziją, dėl to dantų paviršius tampa skaidresnis ir pro jį matosi daugiau geltonos spalvos dentino.
  • Rūkymo įpročiai: nikotinas palieka rusvas nuosėdas, kurios pamažu įsigeria į danties struktūrą ir nudažo dantis.
  • Narkotikai / cheminės medžiagos: tetraciklino vartojimas danties formavimosi metu sukelia tamsiai pilkas arba rudas juostines dėmes, kurias labai sunku pašalinti. Per didelis fluorido vartojimas sukelia fluorozę (spalvos pakitimus, kai ant dantų atsiranda neryškios baltos žymės).
  • Traumos: dėl kritimų ir kitų traumų dantyse gali atsirasti didelių įtrūkimų, kuriuose susikaupia daug pigmento.

Dantų balinimo būdai

Yra trys pagrindinai dantų balinimo būdai. Visiems trims būdinga skirtinga peroksido koncentracija ir skirtingas naudojimo terminas.

Kabinetinis balinimas. Pagrindinis balinimo kabinete privalumas - per trumpą laiką pastebimai pasikeičianti dantų spalva. Šis būdas apima kruopščiai kontroliuojamą santykinai didelės koncentracijos peroksido gelio naudojimą, kurį ant dantų užtepa odontologas ar burnos higienistas po to, kai dantenos yra apsaugotos dažais padengta gumine medžiaga. Paprastai peroksidas paliekamas ant dantų keletą 15-20 minučių intervalų, kurie iš viso trunka ne ilgiau kaip valandą. Kai dėmės yra ypač įsisenėjusios, gali būti patariama grįžti vienam/keliems papildomiems balinimo seansams arba gali būti rekomenduota toliau naudoti namuose naudojamą balinimo sistemą.

Kabinetinis dantų balinimas

Dantų balinimas odontologijos kabinete yra bene veiksmingiausias ir saugiausias dantų balinimo būdas

Profesionaliai išduodami rinkiniai balinimui namuose. Manoma, jog profesionaliai išduodami rinkiniai balinimui namuose gali duoti geriausius ilgalaikius rezultatus. Rinkinius sudaro lengvai naudojamas mažesnės koncentracijos peroksido gelis, kuris paliekamas ant dantų valandą ar ilgiau (kartais per naktį). Kuo mažesnė peroksido procentinė dalis, tuo ilgiau jis gali saugiai likti ant dantų. Gelis tepamas ant dantų naudojant pagal užsakymą pagamintas balinimo kapas.

Dantų balinimo kapos

Dantų balinimo kapos padeda pasiekti geriausius ilgalaikius dantų baltumo rezultatus

Be recepto parduodami dantų balinimo produktai. Pigiausias iš visų dantų balinimo būdų yra be recepto galimos įsigyti balinimo priemonės, kuriose balinamojo gelio koncentracija yra mažesnė nei profesionaliose balinimo priemonėse. Gelis tepamas ant dantų naudojant universalias kapas, juosteles arba dantų pastos. Daugeliu atvejų tai gali išbalinti tik priekinius dantis.

Dantų balinimas namuose

Neprofesionalias dantų balinimo priemones reikia naudoti itin atsakingai, norint nepakenkti dantims ir aplinkiniams audiniams

Dantų balinimo šalutinis poveikis

Dantų balinimo procedūros laikomos saugiomis, kai procedūrų laikomasi taip, kaip nurodyta. Tačiau yra tam tikra su balinimu susijusi rizika, apie kurią pravartu žinoti.

Jautrumas: dantų balinimas gali laikinai padidinti jautrumą temperatūrai, spaudimui ir prisilietimui. Labiausiai tikėtina, kad taip atsitiks po kabinetinio balinimo, kai naudojamas didesnės koncentracijos vandenilio peroksidas. Didžiausia balinimo jautrumo rizika kyla asmenims, kurie turi dantenų recesiją, didelius dantų įtrūkimus. Dantų balinimo jautrumas trunka ne ilgiau kaip dieną ar dvi, tačiau kai kuriais atvejais gali išlikti iki mėnesio, jautriems dantims rekomenduojama dantų pastą, kurios sudėtyje yra kalio nitrato.

Dantenų dirgumas: daugiau nei pusė naudojančiųjų peroksidines balinamąsias priemones patiria tam tikrą dantenų sudirginimą dėl vandenilio peroksido koncentracijos arba dėl sąlyčio su kapomis. Toks dirginimas paprastai trunka iki kelių dienų, o nustojus balinti arba sumažinus peroksido koncentraciją, išnyksta.

Dantų balinimo rezultatų palaikymas

Norėdami ilgiau išlaikyti dantų baltumą, rekomenduojama:

  • balinimas namuose arba palaikomasis balinimas, kuris gali būti atliekamas iš karto arba kartą per metus;
  • vengti tamsios spalvos, pigmentuotų maisto produktų ir gėrimų bent savaitę po balinimo;
  • jei įmanoma, gurkšnoti tamsios spalvos gėrimus tik su šiaudeliu;
  • laikytis puikios burnos higienos - dantis valyti dantų šepetėliu ir tarpdančių valymo priemonėmis du kartus dienoje.

 

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Kategorijos straipsniai

Sveiki desertai

Sveikų desertų receptai, sveiki desertai su vaisiais ir uogomis, sveiki desertai su daržovėmis, sveiki desertai su juoduoju šokoladu, naminiai ledai, sveiki desertai su riešutais, sveiki desertai su uogomis, sveikuoliški desertai, sveiki desertai su vaisiais.

Sveiki saldumynai

Sveikų saldumynų receptai, nekenksmingi organizmui saldumynai, cukraus alternatyvos, sveiki saldumynai su vaisiais ir uogomis, sveiki saldumynai su daržovėmis, sveiki saldumynai su stevija, naminiai ledai, sveikuoliški sausainiai, sveiki saldumynai su uogomis, sveiki saldumynai riešutais, sveiki saldumynai vaikams.

Protarpinis badavimas

Protarpinis badavimas, protarpinio badavimo metodai

Keto mityba

keto mitybos planas, ketogeninės mitybos meniu, patiekalų receptai ketogeninėje mityboje

Keto dieta

Ketogeninė dieta, ketogeninis maistas, keto mitybos principai, keto duonos receptas

Dantų protezavimas

Dantų protezai, dantų vainikėliai, dantų implantai, dantų tiltai, dantų protezų priežiūra, dantų protezavimo kompensacija

Dantų implantavimas

Dantų implantai, dantų implantacija, dantų implantavimo eiga, dantų implantavimo kaina, dantų protezavimas

Dantų balinimas

Profesionalus dantų balinimas, kabinetinis dantų balinimas, dantų balinimas namuose, dantų balinimo kapos, dantų spalvos pokytis

Dantų tiesinimas

Dantų breketai, dantų kapos, dantų kabės, ortodontinis gydymas