Dantų protezais pakeičiami trūkstami ar pažeisti dantys. Trūkstamas dantis gali turėti įtakos jūsų gebėjimui kramtyti ir padidinti dantenų ligų riziką, taip pat gali turėti įtakos žandikaulio kaulų būklei ir kelti pavojų kitiems dantims. Yra kelių rūšių fiksuotų dantų protezų, pavyzdžiui, vainikėliai ir implantai bei išimami - pilni arba daliniai dantų protezai. Lietuvoje dantų protezavimas kompensuojamas pensinio amžiaus žmonėms - apie 670 eur., vaikams - 340 eur, išimtims taikomos didesnės kompensacijos.
Dantų protezavimo metu pakeičiami netekti dantys arba atkuriami pažeisti
Dantų karūnėlės (vainikėliai)
Dantų karūnėlės arba vainikėliai - tai nauja pažeisto danties danga. Karūnėlės dažniausiai gaminamos iš metalo, keramikos arba porceliano. Dantų karūnėlės paprastai yra ilgalaikis sprendimas nuskilusiems, įtrūkusiems ar stipriai karieso pažeistiems dantims.
Dantų vainikėlio protezavimas:
- Nuimamas dantų atspaudas;
- Jei reikia sugydomi danties kanalai;
- Jei reikia pašalinami karieso pažeisti audiniai, suplombuojama;
- Uždedamas laikinas vainikėlis ant danties, kol gaminamas nuolatinis vainikėlis;
- Po kelių savaičių uždedamas nuolatinis vainikėlis, kuris yra cemntuojamas.
Karūnėlės laikomos santykinai nuolatiniu sprendimu, jos turėtų tarnauti nuo 5 iki 15 metų ar net ilgiau, jei tinkamai prižiūrimos. Dantis su karūnėle turėtumėte valyti dantų šepetėliu bei tarpdančių valymo priemonėmis, kaip ir natūralius dantis. Laikui bėgant vainikėlis gali įtrūkti ar suskilti arba gali nukristi, dėl jį laikančio cemento suminkštėjimo.
Dantų vainikėliai uždedami ant danties, atkuriant dantų vainiką
Dantų implantai
Kitas fiksuotas dantų protezavimo būdas - dantų implantai. Dantų implantai įsriegiami į žandikaulio kaulą.
Dantų implantavimas:
- Į žandikaulio kaulą įstatomas implantas (į varžtą panašus įtaisas);
- Kaului susiliejus su implantu, uždedama atrama;
- Prie atramos pritvirtinamas vainikėlis.
Dantų implantai yra tvirtas ir patikimas dantų protezavimo būdas. Tačiau, nors implantai vis plačiau naudojami, jie gali turėti tam tikrų mechaninių, techninių ir biologinių komplikacijų:
- varžtų atsipalaidavimas;
- vainikėlio cemento gedimas;
- vainikėlio įtrūkimas;
- minkštųjų audinių ar kaulo aplink implantą komplikacijos
Sprendimą rinktis implantus ar protezus gali lemti kaina ir tai, ar yra pakankamai kaulo, į kurį būtų galima įdėti implantą.
Dantų implantus sudaro implantas, abutmentas ir vainikėlis
Dantų tiltai
Kai trūksta kelių dantų, dantų tiltas yra kompromisas tarp dantų protezų ir implantų. Kaip matyti iš pavadinimo, dantų tiltas skirtas užpildyti trūkstamų dantų paliktą tarpą. Tiltas paprastai tvirtinamas prie natūralių dantų abiejuose tarpo galuose ir gali būti pagamintas iš vieno ar daugiau netikrų dantų, kai kuriais atvejais tiltas gali būti tvirtinamas prie implanto, kad būtų stabilesnis.
Dantų tiltai dažniausiai gaminami iš porceliano, kad atrodytų kaip natūralūs dantys. Dantų tiltus reikia reguliariai valyti dantų šepetėliu ir tarpdančių valymo priemonėmis, kad tarp tilto ir dantenų nesikauptų apnašas reikia naudoti specialių dantų siūlą – super floss.
Dantų tilto uždėjimas:
- Pirmojo susitikimo metu abiejose tilto pusėse esantys atraminiai dantys apgręžiami, jei reikia sutvarkomi dantų kanalai. Gali būti pagamintas laikinas tiltas tarpui užpildyti, o per porą savaičių pagaminamas nuolatinis tiltas.
- Antrojo susitikimo metu nuolatinis tiltas pritvirtinamas į vietą. Atliekami visi būtini nedideli koregavimai, kad tiltas atrodytų natūraliai ir derėtų su jūsų natūraliu sąkandžiu. Tuomet tiltas pricementuojamas.
Gerai pagamintas tiltas gali tarnauti nuo 5 iki 15 metų.
Dantų tiltas pakeičia vieną ar kelis trūkstamus dantis
Dantų protezai
Dantų protezai - prisiglaudžia prie dantenų ir atrodo bei veikia kaip natūralūs dantys. Dantų netekimo mastas ir asmeniai pageidavimai padės nustatyti, kokie dantų protezai geriausiai tinka. Dažniausiai pasitaikantys dantų protezų tipai yra šie:
- Pilni dantų protezai: pakeičia visus dantis ir turi būti kasdien išimami valymui;
- Išimamieji daliniai dantų protezai: pakeičia kai kuriuos, bet ne visus dantis.
Anksčiau protezai buvo gaminami iš porceliano arba plastiko, tačiau modernesni protezai paprastai gaminami iš kietos dervos. Medžiagos, iš kurių gaminami dantų protezai, yra trapesnės už natūralius dantis ir gali lengvai suskilti ar įtrūkti, jei nukrenta ar netinkamai prižiūrimos. Ši medžiaga taip pat dėvisi daug greičiau nei natūralūs dantys, todėl maždaug kas penkerius metus reikia keisti dantų protezus.
Dantų protezai gali būti daliniai arba pilno dantų lanko
Dantų protezų priežiūra
Nepriklausomai nuo to, kokio tipo protezus turite, visus protezus, kaip ir įprastus dantis, reikia valyti kasdien. Nors protezai pagaminti iš dirbtinių dantų, ant jų vis tiek kaupiasi bakterijos, apnašos ir dantų akmenys, kurie gali pakenkti esamiems dantims ir dantenoms.
Norėdami išvalyti išimamus dantų protezus, išimkite juos iš burnos ir nuskalaukite švariu vandeniu, kad nuplauti maisto daleles, kurios gali būti įstrigusios tarp dantų, palei dantenų liniją arba po konstrukcija. Tada išvalykite visus protezus protezų šepetėliu arba labai minkštu dantų šepetėliu, naudodami protezų valiklį. Nenaudokite jokių kitų valiklių, įprastos dantų pastos ar elektrinių dantų šepetėlių, nes jie yra pernelyg abrazyvūs ir gali pažeisti bei nudildyti protezų medžiagas. Po valymo būtinai juos gerai išskalaukite.
Kol dantų protezai yra išimti iš burnos, valykite dantenas ir visus natūralius dantis labai minkštu ir drėgnu dantų šepetėliu ir, jei reikia, fluoruota dantų pasta. Jei dantų šepetėlis per šiurkštus, suvyniokite pirštą į drėgną, minkštą šluostę ir švelniai patrinkite dantenas, stengdamiesi pasiekti visus paviršius.
Dantų protezų nauda
Dantų protezas suteikia daug privalumų:
- pagerina bendrą burnos išvaizdą, šypseną;
- pagerina kramtymo funkciją;
- palaiko žandikaulio kaulų sveikatą ir stiprumą, taip pat ir kitų, nepažeistų dantų;
- padeda išvengti periodonto ligų.
Kategorijos straipsniai
Sveiki desertai
Sveikų desertų receptai, sveiki desertai su vaisiais ir uogomis, sveiki desertai su daržovėmis, sveiki desertai su juoduoju šokoladu, naminiai ledai, sveiki desertai su riešutais, sveiki desertai su uogomis, sveikuoliški desertai, sveiki desertai su vaisiais.
Sveiki saldumynai
Sveikų saldumynų receptai, nekenksmingi organizmui saldumynai, cukraus alternatyvos, sveiki saldumynai su vaisiais ir uogomis, sveiki saldumynai su daržovėmis, sveiki saldumynai su stevija, naminiai ledai, sveikuoliški sausainiai, sveiki saldumynai su uogomis, sveiki saldumynai riešutais, sveiki saldumynai vaikams.
Protarpinis badavimas
Protarpinis badavimas, protarpinio badavimo metodai
Keto mityba
keto mitybos planas, ketogeninės mitybos meniu, patiekalų receptai ketogeninėje mityboje
Keto dieta
Ketogeninė dieta, ketogeninis maistas, keto mitybos principai, keto duonos receptas
Dantų protezavimas
Dantų protezai, dantų vainikėliai, dantų implantai, dantų tiltai, dantų protezų priežiūra, dantų protezavimo kompensacija
Dantų implantavimas
Dantų implantai, dantų implantacija, dantų implantavimo eiga, dantų implantavimo kaina, dantų protezavimas
Dantų balinimas
Profesionalus dantų balinimas, kabinetinis dantų balinimas, dantų balinimas namuose, dantų balinimo kapos, dantų spalvos pokytis
Dantų tiesinimas
Dantų breketai, dantų kapos, dantų kabės, ortodontinis gydymas
Receptai
Siauralapis gaurometis
Gauromečio arbata, kada rinkti gaurometį, gauromečio arbatos fermentavimas, gauromečio nauda
Naujausi straipsniai
Verslo skelbimai
Ilgalaikiai verslo skelbimai su kelių įmonių kontaktais surūšiuoti pagal pavadinimą
Straipsniai
Instrukciniai straipsniai abėcėlės tvarka