Cukrinis diabetas
Atnaujinta: 2022-02-20

Cukrinis diabetas arba cukraligė yra sunki liga, kuri pasireiškia padidėjusiu cukraus kiekiu kraujyje. Cukraligė atsiranda tada, kai organizmas nebegamina pakankamai insulino, kuris skaido cukrų.

Cukrinio diabeto simptomai

I-ojo tipo cukrinio diabeto simptomai

Alkis ir nuovargis, vienas pagrindinių simptomų būdingas I ir II tipo cukraligei. Maistas, kurį valgote yra paverčiamas gliukoze, kurią ląstelės naudoja kaip energijos šaltinį. Ląstelėms taip pat reikalingas insulinas, kuris padeda ląstelėms pernešti gliukozę. Turint cukrinį diabetą organizmas negamina pakankamai insulino. Dėl šios priežasties ląstelės nėra pakankamai aprūpinamos energiją ir tada organizmui trūksta energijos ir jaučiatės nuolat alkanas.

Troškulys ir dažnesnis šlapinimasis, dar vienas simptomas, kurį sukelia organizmo nepasisavinta gliukozė. Šiame procese dalyvauja inkstai, kurie nebegali filtruoti kraujyje susikaupusio cukraus. Organizmui kyla poreikis gaminti daugiau šlapimo ir šalinti jo perteklių, o tam kad organizmas galėtų pagaminti daugiau šlapimo reikia gerti daug vandens, todėl pradeda kankinti nuolatinis troškulys.

Kadangi organizmas naudoja didžiąją dalį išgertų skysčių šlapimui gamintis, kitiems organams tenka mažiau drėgmės ir organizme kyla dehidratacija. Todėl atsiranda tokie simptomai kaip burnos ir odos sausumas ir niežėjimas.

Progresuojančiam cukriniam diabetui būdingas sutrikęs regėjimas. Vaizdas tampa iškraipytas, sutrinka spalvų ir atspalvių jutimas, gali atsirasti dėmių.

Kadangi organizmas negauna pakankamai energijos iš maisto, jis pradeda savinti maisto medžiagas iš susikaupusių kūno riebalų ir raumenų. Todėl gali pradėti mažėti kūno svoris, net jei ir valgote pakankamai.

Dar vienas I-ojo tipo cukrinio diabeto požymiu yra pykinimas ir vėmimas. Kai organizmas naudoja riebalus energijos gaminimuisi ilgainiui išsiskiria ketonai kraujyje. Didelė ketonų koncentracija kraujyje nulemia pykinimą ir norą vemti.

II-ojo tipo cukrinio diabeto simptomai

Dažnos grybelinės infekcijos gali pranašauti apie II-ojo tipo cukrinį diabetą. Kadangi grybelis minta cukrumi, kurio yra pritvinkęs mūsų organizmas, jam palanku daugintis. Grybelis pasireiškia tokiose vietose kur yra drėgna ir šilta, pavyzdžiui tarpupirščiuose ar aplink lyties organus.

Cukraus kiekis kraujyje gali tapti sunkiai gyjančių žaizdų priežastimi. Taip pat cukraus kiekis kraujyje ilgainiui gali turėti įtakos jūsų kraujotakai ir nervams. Dėl šios priežasties pėdų ar kojų skausmas ir tirpimas tampa dar vienu II-ojo tipo diabeto simptomu.

 

Cukrinio diabeto tipai

I-o tipo diabetas - lėtinė liga, kurios metu žmogaus organizme - kasoje nesigamina insulinas, kuris atsakingas už cukraus kiekio kraujyje reguliavimą.

II-o tipo diabetas – lėtinė liga, kurios metu žmogaus organizme – kasoje išskiriamas insulinas tinkamai nepanaudojamas. Cukraus kiekis kraujyje būti ir pavojingai aukštas ir pavojingai žemas.

 

Cukrinio diabeto gydymas

1 tipo diabetas gydomas švirkščiantis insulino injekcijas. Sunku yra žinoti kiek insulino reikia mūsų organizmui. Todėl žmonės sergantis diabetu turi turėti cukraus kraujyje matavimo prietaisus. Susileidus per daug insulino, cukraus kiekis kraujyje gali sumažėti iki pavojingai mažo lygio - tai vadinama hipoglikemija. Taip pat susileidus per daug insulino, cukraus kiekis kraujyje gali padidėti iki pavojingai aukšto lygio - tai vadinama hiperglikemija.

 

Gydant 2 tipo cukrinį diabetą pasitelkiama dieta, sportas, vaistai ir cukraus lygio kraujyje stebėjimas. Kadangi žmonių sergančių antro tipo diabetu organizmai geba gaminti insuliną, insulino injekcijų dažniausiai neprireikia. Tačiau jei pritaikius dietas, vaistus, mankštą ir pakoregavus gyvenimo būdą cukraus kiekis kraujyje vis dar lieka aukštas, naudojamos ir insulino injekcijos.

 

Pagrindiniai II-ojo tipo cukrinio diabeto rizikos veiksniai

  • viršsvoris (KMI > 25);
  • mažas fizinis aktyvumas;
  • genetika (pirmos eilės giminaičiai sergantys II tipo cukriniu diabetu);
  • arterinė hipertenzija;

 

Mityba sergant cukriniu diabetu

Rekomenduojama

Patartina valgyti dažnai bet mažais kiekiais. Geriausias sprendimas valgyti 3 kartus dienoje, įterpiant 2 kartus užkandžius.

Daržoves galite valgyti dideliais kiekiais. Jos yra mažo kaloringumo ir nesukelia cukraus kraujyje.

Gerti turite daug vandens, mineralinio. Galite gerti becukrę arbatą ir pomidorų sultis.

Sumažinkite suvartojamų kalorijų kiekį jeigu turite antsvorį.

Padidinkite maisto produktų, turinčių chromo ir magnio, kiekius.

Nerekomenduojama

Nepatartina vartoti alkoholinių gėrimų, cukraus, saldumynų.

Taip pat ribokite druskos kiekius patiekaluose.

Atsisakykite daug riebalų turinčių maisto produktų – margarino, sviesto, aliejaus.

cukrinis diabetas

 

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Receptai

Siauralapis gaurometis

Gauromečio arbata, kada rinkti gaurometį, gauromečio arbatos fermentavimas, gauromečio nauda

Vedantieji

Kaip apsisaugoti nuo koronaviruso

Ką reikia žinoti apie koronovirusą, kaip gydytis nuo koronoviruso, vaistai nuo koronoviruso

Normalus oro drėgnumas namuose

Normali oro drėgmė namuose, oro drėkintuvai ir oro sausintuvai, koks oro drėgnumas turi būti kambaryje, kaip drėkinti patalpas, kaip sausinti orą namuose, oro drėkintuvo triukšmas

Pelėsio naikinimas

Pelėsio naikinimo priemonės, kaip naikinti pelėsį, kaip kovoti su pelėsiu. Kaip pelėsis namuose kenkia sveikatai

Cukrinis diabetas

Ką reikia žinoti sergant cukriniu diabetu. Cukrinio diabeto simptomai, mityba, tipai ir gydymas.

Kalorijų lentelė

Kalorijų lentelė. Jei galvojate, kaip numesti svorio: kalorijos, kalorijų lentelė, kalorijų skaičiavimas,

Kaip apsisaugoti nuo koronaviruso

Ką reikia žinoti apie koronovirusą, kaip gydytis nuo koronoviruso, vaistai nuo koronoviruso

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį: