Kaip išsirinkti žuvų taukus?
Atnaujinta: 2022-12-27

Vienerių metų Mato mama Dovilė sako, jog šiais laikais žuvų taukų pasirinkimas, kaip ir bet kokio kito maisto papildo, yra išties didžiulis.

„Nuėjau į vaistinę paklausiau vaistininkės, kokius žuvų taukus rekomenduoja mano metų laiko berniukui, o ši ant prekystalio sudėjo bent tris, skirtingų gamintojų žuvų taukų pakuotes. Pasimečiau, nes žuvų taukai buvo siūlomi ir skysti, ir kapsulėse, ir guminukų formomis. Iš vaistininkės tąkart patarimų mažai gavau, teko pasikliauti savo motiniška nuojauta. Pasirinkau skystus žuvų taukus. Deja, jau po poros dienų vartojimo supratau, jog padariau neteisingą sprendimą - skystus žuvų taukus buvo labai sunku dozuoti..."

Šiame straipsnyje - Dovilės istorija ir patarimai tiems, kurie nori išsirinkti kokybiškus žuvų taukus.

 

Sūnus nevalgo žuvies, gydytojos patarimas - vartoti žuvų taukus

Dovilė, kaip ir dauguma kitų jaunų mamų, gydytojos buvo paraginta savo sūnui duoti vartoti žuvų taukus. Kaip pati Dovilė sako: „Suėjus metukams savo sūnų nuvedžiau pas šeimos gydytoją profilaktinei apžiūrai. Seselė pamatavo sūnaus ūgį, pasvėrė, paskiepijo ir man paklausus, ar turiu kokių nusiskundimų, pasakiau, kad mano mažylis - nevalgiukas. Jis nevalgo ne tik žuvies, bet ir kitų maisto produktų, tokių kaip daržovės (valgo tik agurką, kukurūzus), varškė... Gydytoja įsiklausė į mano nusiskundimus ir rekomendavo mažylio mitybos racioną papildyti žuvų taukais, sakydama, jog jei vaikas nevalgo žuvies, labai svarbu jo augančiam organizmui gauti omega - 3 riebalų rūgščių bent jau iš maisto papildų, šiuo atveju - žuvų taukų."

Išties, žuvų taukuose gausu nepakeičiamųjų polinesočiųjų riebalų rūgščių, tokių kaip omega-3, kurių organizmas, deja, bet pats pasigaminti negali. Šios rūgštys naudingos ir reikalingos vaiko vystymuisi: smegenims, regėjimui, nervų sistemai, širdžiai, tad jų yra būtina gauti arba su maistu, arba pasirinkus vartoti maisto papildus.

Žuvų taukuose yra omega - 3 bei omega - 6 riebalų rūgščių, kuriose yra randama dokozaheksaeno rūgštis (DHR) bei eikozapentaeno rūgštis (EPR), kurios yra itin svarbios vaiko organizmui. Kaip rodo įvairūs tyrimai, DHR rūgštis  padeda palaikyti normalią smegenų funkciją, išsaugoti normalų regėjimą, o EPR drauge su DHR - dar ir širdies veiklą. Tiesa, reikėtų nepamiršti, jog teigiamas poveikis pasireiškia per parą suvartojus 250 mg. DHR, EPR.

Tad prieš pasirenkant žuvų taukus reikėtų labai gerai pasidomėti jų sudėtimi, atkreipti dėmesį į tai, kokių ir kiek biologiškai aktyvių medžiagų - omega - 3 riebalų rūgščių, EPR, DHR ir kitų vitaminų bei mineralinių medžiagų yra žuvų taukuose.

 

Trys gydytojos patarimai į kuriuos Dovilė atkreipė dėmesį

Daugelio žmonių pirkinių krepšelyje labai dažnai atsiranda spontaniškos prekės arba tos, kurias mums rekomenduoja gydytojai, draugai ar šiaip pažįstami žmonės. Taip nutiko ir Dovilei, kuri apie žuvų taukus buvo girdėjusi labai daug įvairios informacijos, bet išsirinkti jų kokybiškų nesugebėjo. Jauna moteris patarimo, kaip išsirinkti kokybiškus žuvų taukus, kreipėsi į savo gydytoją.

„Mano gydytoja jau ilgus metus dirba pediatrijos srityje ir puikiai žino, kas geriausiai tinka mažiems vaikams. Tad ji man, jaunai mamai, davė tris patarimus, kuriuos užsirašiau ir prieš eidama pirkti žuvų taukų jau kitą kartą žinojau, ko klausti vaistininkės ir į ką atkreipti dėmesį juos renkantis. Tie patarimai buvo labai trumpi ir aiškūs: pirma - atkreipti dėmesį, kiek EHP IR DPR turi žuvų taukai; antra - pasidomėti, koks yra žuvų taukų švarumas; trečia - maisto papildo forma", - duotasi gydytojos patarimais, kaip išsirinkti kokybiškus žuvų taukus, dalinosi Dovilė.

Renkantis žuvų taukus taip pat labai svarbu nepamiršti, jog jų yra kelios formos. Pavyzdžiui, trigliceridinė žuvų taukų forma lengviau įsisavinama organizmo, tokie žuvų taukai gerokai brangesni, tačiau iš tokių žuvų taukų yra idealiai pašalinami teršalai dėl to žuvų taukai puikiai pasisavinami organizmo. Žymimi jie kartais būna ant pakuotės rTG raidžių junginiu ( re-esterified Triglyceride), nors pastebima, jog šis žymėjimas ant maisto papildo pakuotės būna tikrai ne visada. O be reikalo, nes kiekvienas gamintojas vartotojui turėtų nurodyti, ar jų žuvų taukai yra atstatyti į trigliceridinę formą, ar ne. Toks žymėjimas turėtų tapti labai svarbiu kriterijumi kiekvienam vartotojui renkantis, kokius žuvų taukus pirkti.

Kaip išsirinkti žuvų taukus
Prieš perkant žuvų taukus labai svarbu atkreipti dėmesį į EHR ir DPR jose.

 

Žuvų taukų švarumas - tai labai svarbus faktorius tiems, kurie nori rinktis vartoti tik kokybiškus žuvų taukus.

Klasikiniu būdu išgaunami žuvų taukai turėdavo gana nedidelį EHR ir DHR kiekį, tačiau dabartiniai, kokybiški žuvų taukai, turi nuo 50 procentų EHR ir DHR koncentraciją. Būtent koncentracija yra kokybiškų žuvų taukų požymis. Aukštą koncentraciją galima pasiekti tik moderniomis technologijos, kurios ne tik koncentruoja, bet ir šalina kenksmingas priemaišas.

Šiuo metu rinkoje yra daugybė žuvų taukų papildų, bet tik nedaugelis nurodo žuvų taukų švarumą, sertifikatus. Pavyzdžiui, pasirinkus vartoti „Equazen" žuvų taukus matysime, jog ant šių produktų pakuotės yra nurodyta informacija apie gamybai naudojamų žuvų taukų švarumą - jie sertifikuoti tarptautinės organizacijos „Friend Of the Sea", kuri aktyviai prisideda sertifikuojant jūros gerybes visame pasaulyje. Taigi, vartotojas gali būti ramus, jog šie  maisto papildai yra gaminami Europoje, nuosekliai užtikrinant aukštą jų kokybę. Be to, šiuose žuvų taukuose nepridėta cukrų, dažiklių, kvapiųjų medžiagų, aspartamo, sacharino ir gliuteno, o tai itin svarbu parenkant žuvų taukus vaikams.

Maisto papildo forma taip pat yra labai svarbi renkantis žuvų taukus. Vaikai, dėl specifinio žuvų taukų skonio, mieliau rinksis vartoti žuvų taukus guminuko forma ar kapsulėse. Suaugusieji, kurie nėra itin jautrūs kvapams, gali rinktis ir skysta forma esančius žuvų taukus.

 

Kodėl vaikui duoti žuvų taukų kapsulę yra daug geriau nei dozuoti maisto papildą iš buteliuko?

Itin aitrus ir ne visai malonus kvapas - taip, tai žuvų taukų kvapas, kurį dar ne vienas suaugęs žmogus prisimena iš savo vaikystės. Laimei, dabartiniai vaikai gali to kvapo neužuosti, nes gaminant žuvų taukų papildus, tas kvapas gali būti kuo puikiausiai užmaskuojamas.

„Kai pirmą kartą vaikui nupirkau žuvų taukų papildą buteliuke, jis, nors ir buvo skysta forma, tačiau tikrai neturėjo to specifinio žuvies taukų kvapo. Priešingai, kvapas buvo labai malonus, citrusinių vaisių, mat žuvies taukai buvo maišyti su apelsinų skonio kvapu, kuris buvo kur kas stipresnis ir labai malonus vaikui. Jis su didžiausiu malonumu kiekvieną rytą ragaudavo žuvų taukų, tačiau man, kaip mamai, buvo tikra kančia dozuoti tuos skystus žuvų taukus....", -savo pastebėjimais apie žuvų taukų papildų formą dalinosi jauna mama Dovilė.

 

Negalima perdozuoti žuvų taukų

Žuvų taukai - tai maisto papildas, kurio kaip ir kitų maisto papildų, nevertėtų perdozuoti.

Žuvų taukų daugiausiai yra žuvų kepenyse, tačiau ir teršalų daugiausiai kaupiasi kepenyse, kaip ir vitamino A, kurio perteklius taip pat nėra pageidautinas.

Žuvų taukuose esama ne tik daug vitamino A, bet ir vitamino D. Šie vitaminai yra svarbūs akimis, odai, kaulams, dantimis bei kalcio įsisavinimu. Svarbu pastebėti, jog kai kuriuose žuvų taukuose yra išgrynintos tik Omega-3 rūgštys, o vitamino D visai nėra, tačiau jei yra ir vitamino D kiekis organizme yra viršijamas, tuomet tai yra žalinga. Vitamino D perdozavimas yra toks pat pavojingas, kaip ir trūkumas, todėl svarbu įsitikinti, kad nebūtų gaunamas vitamino D perteklius. Šių vitaminų perteklius gali pasireikšti alerginėmis reakcijomis, gali pradėti minkštėti kaulai.

Žuvų taukai kapsulėse

Mamų rekomendacijos ir sprendimas dėl žuvų taukų priimtas

„Skeptikai sako, kad žuvų taukų visai nebūtina duoti vaikams. Taip, sutinku su jais, jei vaikas valgus ir tėvai sugeba užtikrinti subalansuotą ir visavertę vaiko mitybą. Bet jei ne, tuomet žuvų taukai yra išties reikalingi, nes jie susideda iš dešimčių skirtingų gliceridų, kurių svarbiausios -  omega 6 ir omega 3 riebiosios rūgštys - reikalingos augančio vaiko organizmui", - savo argumentais, kodėl svarbu gauti žuvų taukų, dalinosi jauna mama.

Išties, kaip rodo įvairūs tyrimai, naudingiausios organizmui yra omega -3 EPR  C20H30O2  ir DHR C21H31COOH rūgštys. Šios rūgštys yra sutinkamos ir žmogaus organizme. Štai, pavyzdžiui, DHR įeina į ląstelių membranos fosfolipidų sudėtį,  jų ypač daug akių tinklainėje ir neuronuose nuo kurių priklauso regėjimas ir protinis vystymasis. Nuo šių rūgščių priklauso signalo tarp neuronų perdavimo greitis ir jungčių kiekis bei tvirtumas, o tai lemia tai, kaip gerai žmogus gebės įsiminti gaunamą informaciją, taip pat - kaip greitai mąstys ir mokysis.

 

Paklausus Dovilės, kaip ji renkasi žuvų taukus, moteris atsakė, jog dažnai atkreipia dėmesį į kitų žmonių rekomendacijas: „Socialinio puslapio „Facebook" vaikus auginančių mamų grupėje uždaviau klausimą, kokius žuvų taukus jos perka savo vaikams. Pasirodo, populiariausi buvo skysti žuvų taukai, tokie, kokius aš nusipirkau vaistinėje. Tiesa, kitos mamytės naudojo žuvų taukus kapsulėmis. Viena iš mamyčių rašė: „Aš tai duodu kapsulėmis. Viena kapsulė per dieną. Duoti tik skystį iš kapsulės - tai labai paprasta dozuoti. Lietuvoje tik kaina gana didelė, stengiuosi pamatyti akcijas ir jei tik matau, kad tiems žuvų taukams taikoma nuolaida, tai būtinai daugiau jų nusiperku. Jų galiojimas ilgas, o kokybė išties gera. Negi gaila kokybiškų produktų savo mažam vaikui? Tikrai ne, geriau daugiau sumokėsi, bet gausiu kokybišką maisto papildą. Aš ir savo besilaukiančiai draugei dar padovanojau žuvų taukus, nes jų teigiama nauda neabejoju."

Kita mama aprašė savo patirtį su žuvų taukais skysta forma, tiesiai iš buteliuko: „Iš akies bandau lašiuką duoti, nes rašo, kad suaugusiems reikėtų vartoti po arbatinį šaukštelį, tai vaikui 5kart mažiau...Ir tai kas antrą dieną duodu tik. Kitom dienomis paprastą vitaminą D duodu, nes gydytoja sakė abiejų neduoti, nes žuvų taukai irgi turi vitamino D, lengva perdozuoti. "

Vis dėl to geriausia kai taukai yra pateikiami kapsulėse, o tai labai patogu ir žuvų taukai negenda reaguodami su oru. Kaip minėjo Dovilė: „Paimu vieną kapsulę, jos galiuką lengvai pasuku, skysti žuvų taukai, esantys kapsulėje, lengvai išbėga man į arbatinį šaukštelį, jį sumaišau su trupučiu ryte išvirtos košės ir duodu į burną savo vaikui. Jis mielai suvalgo. Po jų - pilni pusryčiai ir kasdien matau, kaip mano mažylis vis geriau ir geriau auga. Be to, tas nevalgiukas, kuris prieš tris mėnesius nevalgė nei varškės, nei jokių kitų daržovių, išskyrus agurką ar kukurūzą, dabar mielai valgo viską, ką jam duodu. Tai nežinau, ar sutapimas, ar kas, bet žuvų taukai išties mums buvo į naudą."

Savo sveikata turi rūpintis ne tik vaikai, bet ir suaugę, o ypač - nėščiosios moterys, kurios yra atsakingos ne tik už save, bet ir už naują gyvybę. Žuvų taukai nėščiosioms gali būti puikia priemone papildyti organizmą taip reikiamomis riebalų rūgštimis. Tik visada svarbu pasirinkti kokybiškus maisto papildus ir nepamiršti, jog maisto papildai turėtų būti vartojami atsakingai ir, rekomenduojama, su gydytojo paskyrimu.

Laura Rimgailė

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Įmonės produktai

Paveikslėlis Pavadinimas Trumpas aprašymas Kaina
Dantų irigatorius Burnos irigatorius Burnos Irigatoriai Internetu, Burnos Irigatoriai Geriausia Kaina, Geriausi Burnos Irigatoriai, Dantų Irigatoriai
Dantų breketai Dantų breketai Kaune Dantų Breketai Geriausia Kaina, Geriausi Ortodontai Kaune, Metaliniai Dantų Breketai, Keramikiniai Dantų Breketai, Lingvaliniai Dantų Breketai, Dantų Kabės
Dantų breketai Vilniuje Dantų breketai Vilniuje Dantų Breketai Geriausia Kaina Vilniuje, Geriausi Ortodontai Vilniuje, Dantų Kabės
Dantų kapos Kaune Dantų kapos Kaune Dantų Kapos Geriausia Kaina, Geriausi Ortodontai Kaune, Gydymas Dantų Kapomis, Dantų Tiesinimas
Dantų kapos Vilniuje Dantų kapos Vilniuje Dantų Kapos Geriausia Kaina Vilniuje, Geriausi Ortodontai Vilniuje, Dantų Tiesinimas

Kategorijos straipsniai

Dantų protezavimas

Dantų protezai, dantų vainikėliai, dantų implantai, dantų tiltai, dantų protezų priežiūra, dantų protezavimo kompensacija

Dantų implantavimas

Dantų implantai, dantų implantacija, dantų implantavimo eiga, dantų implantavimo kaina, dantų protezavimas

Dantų balinimas

Profesionalus dantų balinimas, kabinetinis dantų balinimas, dantų balinimas namuose, dantų balinimo kapos, dantų spalvos pokytis

Dantų tiesinimas

Dantų breketai, dantų kapos, dantų kabės, ortodontinis gydymas

Dantų valymas

Dantų valymo metodai, geriausi dantų šepetėliai, dantų šepetėliai, elektrinis dantų šepetėlis, dantų higiena

Periodontito gydymas

Paradantozė, periodontito simptomai, periodontito priežastys, periodonitito ligos stadijos, periodontito gydymas, periodontito prevencija

Burnos higiena

Dantų higiena, kasdienė dantų priežiūra, tarpdančių valymas dantų siūlu, tarpdančių šepetėliais ir burnos irigatoriumi, profesionali burnos higiena, dantų akmenys

Vaistai nuo pienligės

Vaistai sergant pienlige, kokie vaistai naudojami gydyti pienligei, vaistai pienligei gydyti

Mityba sergant pienlige

Mityba susirgus pienlige, ką valgyti susirgus pienlige, maistro produktai kurių reikia vengti sergant pienlige, maisto produktai kuriuos rekomenduojama vartoti sergant pienlige

Receptai

Siauralapis gaurometis

Gauromečio arbata, kada rinkti gaurometį, gauromečio arbatos fermentavimas, gauromečio nauda

Vedantieji

Dantų balinimas

Profesionalus dantų balinimas, kabinetinis dantų balinimas, dantų balinimas namuose, dantų balinimo kapos, dantų spalvos pokytis

Periodontito gydymas

Paradantozė, periodontito simptomai, periodontito priežastys, periodonitito ligos stadijos, periodontito gydymas, periodontito prevencija

Burnos higiena

Dantų higiena, kasdienė dantų priežiūra, tarpdančių valymas dantų siūlu, tarpdančių šepetėliais ir burnos irigatoriumi, profesionali burnos higiena, dantų akmenys

Kaip apsisaugoti nuo koronaviruso

Ką reikia žinoti apie koronovirusą, kaip gydytis nuo koronoviruso, vaistai nuo koronoviruso

Normalus oro drėgnumas namuose

Normali oro drėgmė namuose, oro drėkintuvai ir oro sausintuvai, koks oro drėgnumas turi būti kambaryje, kaip drėkinti patalpas, kaip sausinti orą namuose, oro drėkintuvo triukšmas

Pelėsio naikinimas

Pelėsio naikinimo priemonės, kaip naikinti pelėsį, kaip kovoti su pelėsiu. Kaip pelėsis namuose kenkia sveikatai

Cukrinis diabetas

Ką reikia žinoti sergant cukriniu diabetu. Cukrinio diabeto simptomai, mityba, tipai ir gydymas.

Kalorijų lentelė

Kalorijų lentelė. Jei galvojate, kaip numesti svorio: kalorijos, kalorijų lentelė, kalorijų skaičiavimas,

Kaip apsisaugoti nuo koronaviruso

Ką reikia žinoti apie koronovirusą, kaip gydytis nuo koronoviruso, vaistai nuo koronoviruso

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį: