Pelėsio naikinimas
Atnaujinta: 2022-12-07

Namų pelėsis yra mikroskopinių patogeninių grybelių kolonija. Ši kenksminga mikroflora auga pailgais siūlo formos hifais, ant kurių yra sporų - jomis pelėsis dauginasi ir išskiria jas į aplinką, į patalpos orą. Pelėsio tikslas - kolonizuoti kuo didesnį paviršiaus plotą, iš kurio jis gali pasisavinti daugiau jam reikalingų maistinių medžiagų. Štai jis ir kolonizuoja mūsų lubas, sienas, kampus, vonias, jeigu sąlygos tam yra labai palankios.

Pelėsio naikinimas

Pelėsio sporos yra nematomos plika akimi, bet jos nuolat egzistuoja patalpos ore. Net ir švariame kambaryje kiekviename 1 m³ gali būti iki 500 pelėsio grybelių sporų. Patalpose, ant sienų ir lubų paviršių dažniausia veisiasi juodojo pelėsio rūšis.

 

Pelėsio atsiradimo priežastys

  •  Viena palankiausių sąlygų pelėsio grybeliams atsirasti - drėgna šilta terpė su nepakankama oro cirkuliacija, kai patalpos temperatūra siekia apie +20º C, o oro drėgnumas viršija 75-80 %.
  • Netolygus patalpos šildymas, kai įvairiose patalpos dalyse vyksta skirtingų temperatūrų svyravimai.
  • Sienų, kampų, langų angokraščių įšalimas, per kurį susidaro drėgna terpė ir kondensatas, palankus pelėsio mikrofloros vystymuisi. Dažniausia nutinka dėl pažeisto sandarumo.
  • Nekokybiškas vėdinimas patalpoje. Užsistovėjęs slogus oras bute. Senas oras arba nesąveikauja su šviežiu oru, arba nepašalinamas iš kambario.
  • Atskirų pastato ar patalpos konstrukcijos dalių lokalinis peršalimas (pvz., kampų, langų angų, išorinių sienų).
  • Pratekėjimai vandentiekio sistemoje ir prietaisuose. Pratekantis stogas ir lubos.
  • Statant namą arba atliekant vidaus apdailą buvo panaudotos prastos statybinės medžiagos, kurių kokybė neatitinka standartų.
  • Gruntinių vandenų lygis sklype yra labai aukštas, o nuvedimas nuo pastato neorganizuotas arba pažeistas.

Kaip kovoti su pelėsiu

Kiekviena gyvenamoji patalpa turi savo palankias vietas pelėsio grybelių augimui. Vietos, labiausia pažeidžiamos pelėsio: vonios kambarys, virtuvė, rūsys, paliepė, lubos, kampai, mediniai paviršiai.

Vonia ir virtuvė. Jų pažeidžiamumas sąlygojamas dideliu oro drėgmės procentu, teigiama temperatūra ir netolygiu šviežio oro srovės patekimu. Todėl pelėsio grybai mielai veisiasi po vonia, po kriaukle, keraminių plytelių siūlėse, plytelių ir vonios kraštų sudūrimų vietose, šalia maišytuvų, aplink ventiliacinių šachtų.

Lubos. Čia pelėsiai gali atsirasti nepriklausomai nuo apdailos medžiagos. Taip nutinka tais atvejais, kai, statant, buvo pažeista statybų technologija arba nusprendė sutaupyti ir nepasinaudojo antiseptinėmis medžiagomis. Problema gali kilti ir dėl didelio drėgnumo patalpoje. Ypač nukenčia viršutinių aukštų butai, esantys po pat stogu blokiniuose daugiabučiuose.

Mediena. Pelėsis ant medinių paviršių susidaro per nuolatinį buvimą drėgnoje terpėje. Ypač jeigu mediena nevėdinama šviežiu oru ir nedžiūna - tuomet pelėsių grybų atsiradimas garantuotas. Priklausomai nuo pelėsių tipų ir jų paplitimo laipsnio mediena arba galima reanimuoti, arba teks išpjauti pažeistą dalį.

Dažnai pelėsių įkaitais tampa renovuotų ir naujos statybos daugiabučių arba privačių namų gyventojai bei senos statybos pirmų ir viršutinių aukštų butai. Renovuotuose ir naujai pastatytuose namuose energetinio efektyvumo klasė yra aukštesnė, patalpos tampa žymiai sandaresnės ir šiltesnės, bet dėl padidėjusio sandarumo nukenčia oro cirkuliacija. Tuo pačiu automatiškai susidaro palankios sąlygos pelėsio atsiradimui. Šios bėdos galima būtų išvengti dar iš anksto - renovavimo arba statybų etape, naudojant kokybiškas difuzines plėveles, įsirengiant rekuperacines sistemas.

 

Pelėsio naikinimo priemonės

Įdomu, kad pelėsio naikinimui galima panaudoti jo biologinius "giminaičius" - kitus mikroskopinius parazituojančius grybelius, mintančius namų pelėsio mikroflora. Viena iš tokių efektyvių priemonių - inovacinis biologinis preparatas Mold Gobbler, sukurtas Lietuvos mokslininkų iš MKDS. Priemonę Mold Gobbler galima naudoti kiek seno įsiėdusio į betoną pelėsio naikinimui, tiek ir pelėsio prevencijai prieš atliekant vidaus apdailos darbus, po busimu apdailos medžiagų sluoksniu ant sienų ar lubų.

Į preparato Mold Gobbler sudėtį įeina aktyvios biologinės veikliosios medžiagos: Pythium oligandrumPancium miliaceum ir Chrominta-Stramenophila. Pagrindinis veikėjas yra Pythium oligandrum - tai mikroskopinis grybelis, kuris iš esmės yra plėšrūnas-žudikas, parazituojantis ant pelėsio ląstelių ir mintantis jo grybeliais, tuo pačiu naikindamas pelėsį. Pythium oligandrum ląstelės ir siūlai paleidžia savo hifus į pelėsio mikroorganizmus ir siurbia iš jų azotą, angliavandenį ir sterinus savo gyvybės palaikymui. Gyvavimo procese Pythium oligandrum pasigamina apie 200 įvairių fermentų, kurie padeda hifams skverbtis į pelėsio grybelių mikroorganizmus ir sukuria nepalankią terpę kitų bakterijų dauginimuisi.

Suėdęs visas pelėsio ląsteles pasisotinęs Pythium oligandrum grybas įsijungia ramybės būsenos režimą 2 metams. Drėgnose sienose ir lubose šis naudingas grybas gali gyventi iki 1 metų. Rekomenduojama naudoti Mold Gobbler pakartotinai pusmečio intervalu. Sausoje terpėje preparato grybas negali ilgai gyventi, jis persikraus kitur, ieškodamas palankaus drėgnumo.

Pelėsio naikinimo priemonės

Kitos preparato Mold Gobbler savybės:

  • jį galima naudoti, įmaišant į dažus, skiedžiamus vandeniu, o po dažyti patalpų betonines sienas ir lubas. Tokių dažų sluoksnis saugos betoninių sienų paviršius nuo pelėsio atsiradimo;
  • Mold Gobbler neturi kvapo, jo sudėtyje nėra chloro;

SVARBU:

Atkreipiame dėmesį, kad šis preparatas tinka tik betoninėms pertvaroms ir konstrukciniams elementams arba tinkui. Bet su mediena ir kitomis statybinėmis medžiagomis jis nesąveikauja.

 

Kaip naikinti pelėsį

Kaip naudotis pelėsio naikinimo priemone Mold Gobbler? Betoninės sienos, kurią norima apdoroti nuo pelėsių, paviršius turi būti švarus ir išvalytas nuo visko (ir nuo paviršinio pelėsio sluoksnio irgi). Šalindami pelėsio sluoksnį dėvėkite respiratorių, kad sporos nepatektų į kvėpavimo takus, ir užsimaukite ilgas pirštines. Atidaroma Mold Gobbler pakuotė, kurios viduje būna du pakeliai, pažymėti raidėmis A ir B. Tolesnis jų panaudojimas ir dozavimas priklauso nuo tikslo:

  • Jau esančio pelėsio naikinimui mišiniu užtepamas 7-9 m² plotas;
  • Pelėsio prevencijai užtepamas 30-40 m² plotas;
  • Įmaišymui į dažus, skiedžiamus vandeniu - 1 Mold Gobbler pakuotė : 5 kg dažų.

Norint naikinti jau esamą pelėsį iš pradžių atidaromas pakelis A. Tuomet jį reikia pakratyti, po to laukiama 5 minutes, per kurias veikliosios medžiagos aktyvuojasi. Gauta medžiaga išmaišoma 1-2 kibiruose vandens. Sekančiame etape praskiestu Mold Gobbler skysčiu, naudojant dažymo įrankius, apdoroja plotą, kuriame veisiasi pelėsis. Reikės palaukti, kol užtepta medžiaga išdžiūs. Įsitikinus, kad sluoksnis sausas, atidaromas pakelis B, kuris irgi turi būti pakratytas, siekiant aktyvuoti protingą grybą jame. Turinys sumaišomas su 1,5 litru vandens ir užtepamas ant pirmo sluoksnio iš pakelio A, tačiau naujas sluoksnis iš pakelio B turi būti 5 cm platesnis. Skysčio, padaryto iš vienos Mold Gobbler pakuotės, užtenka pelėsio naikinimui 7-9 m² plote.

Kaip naikinti pelėsį

Planuojant tepti Mold Gobbler pelėsio prevencijai, užtepimui ant paviršiaus, dar nepažeisto kenksmingos mikrofloros, preparatą reikės paruošti kitaip. Šį kartą abu pakeliai A ir B sumaišomi su 1-1,5 kibiro vandens, leidžiant veikliosioms medžiagoms 5 minutes suaktyvėti. Sekančiame žingsnyje paruoštu skysčiu užtepa lubų ar sienos paviršių. Vienos Mold Gobbler pakuotės užtenka 30-40 m² plotui, kad apsisaugoti nuo pelėsių ateityje. Ant apdoroto paviršiaus, jam išdžiūvus, galima dėti apdailos medžiagų sluoksnį.

Mold Gobbler įmaišymui į dažus reikalingas reikalingas tik pakelis B iš visos pakuotės. Tinka tik vandeniu skiedžiami dažai. Atidarius pakelį B laukiama 5 minutes tam, kad suaktyvėtų veikliosios medžiagos. Po to medžiaga įmaišoma į dažus (1 pakelio B užtenka 5 kilogramams dažų). Tokiu būdu paruoštų dažų sluoksnyje pelėsis neatsiras.

 

Pelėsio prevencija. Atsiradimo priežasčių naikinimas

Pelėsių atsiradimas visada reiškia pastato "sunegalavimą". Ligos profilaktika yra žymiai geriau nei jos pasekmių gydymas. Pradžiai reikia išsiaiškinti priežastis ir užkirsti kelią patogeninės mikrofloros vystymuisi.

Pelėsis mėgsta šiltą ir drėgną terpę, o taip pat puikiai jaučiasi temperatūrų svyravimo sąlygose. Jeigu yra netolygaus arba nepakankamo patalpos apšildymo rizika - pirmiausia reikia susimąstyti apie geros oro cirkuliacijos įrengimą (vedinimo sistemos, šachtos, garų ištraukimas, kondicionavimas). Tinkama oro cirkuliacija patalpoje leidžia išdžiovinti problemines vietas.

Štai profilaktiniai patarimai, nukreipti prieš pelėsių atsiradimo namuose:

  • Ant plastikinių langų rėmų juodasis pelėsis susidaro dėl kondensato, susikaupusio iki kritinio lygio. Tokiu atveju reikalingas periodinis patalpų džiovinimas ir papildomos ventiliacinės angos languose.
  • Jeigu artėja šalčiai, o centrinį šildymą dar neįjungė ir bute šalta - naudokitės šildytuvu.
  • Pratekantys maišytuvai vonioje arba virtuvėje gali sudaryti puikias sąlygas pelėsių grybeliams. Vertėtų kontroliuoti oro drėgnumą ir, esant reikalui, mažinti jį iki reikiamos normos.
  • Užtikrintas vėdinimas vonios kambaryje ir virtuvėje neleidžia atsirasti pelėsiui. Todėl būtina kartas nuo karto vėdinti patalpas, įleidžiant šviežia orą per atidarytus langus.

 

Pelėsis namuose kenkia sveikatai

Tai tik atrodo, kad pelėsio dėmė kažkur ten ant lubų arba kampe nekelia žmogaus organizmui ir sveikatai jokio pavojaus. Pelėsio sluoksnis išskiria į aplinką aibę savo sporų, kuriomis mes kvėpuojame, gyvendami savo butuose ir namuose. Ypač pavojingas yra juodasis pelėsis.

Patekę per kvėpavimo takus į žmogaus organizmą, pelėsio patogenai gali sukelti kai kurias ligas. Sąrašas gana ilgas: bronchinė astma, migrena, alergija, stomatitas, plaučių ligos, virškinimo sistemos ligos, egzema. Nuo pelėsių silpnėja imunitetas, ašaroja akys, jaučiamas galvos svaigimas, irzlumas ir bendras organizmo silpnumas, pašlija nervai. Būtent todėl reikia naikinti pelėsį kambaryje nedelsiant, o patalpose, kurios dar nepažeistos patogeninės mikrofloros, imtis pelėsio prevencijos veiksmų.

Piotr Šičiov

Parengta bendradarbiaujant su UAB Inovacinė firma MKDS.

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Kategorijos straipsniai

Protarpinis badavimas

Protarpinis badavimas, protarpinio badavimo metodai

Keto mityba

keto mitybos planas, ketogeninės mitybos meniu, patiekalų receptai ketogeninėje mityboje

Keto dieta

Ketogeninė dieta, ketogeninis maistas, keto mitybos principai, keto duonos receptas

Dantų protezavimas

Dantų protezai, dantų vainikėliai, dantų implantai, dantų tiltai, dantų protezų priežiūra, dantų protezavimo kompensacija

Dantų implantavimas

Dantų implantai, dantų implantacija, dantų implantavimo eiga, dantų implantavimo kaina, dantų protezavimas

Dantų balinimas

Profesionalus dantų balinimas, kabinetinis dantų balinimas, dantų balinimas namuose, dantų balinimo kapos, dantų spalvos pokytis

Dantų tiesinimas

Dantų breketai, dantų kapos, dantų kabės, ortodontinis gydymas

Dantų valymas

Dantų valymo metodai, geriausi dantų šepetėliai, dantų šepetėliai, elektrinis dantų šepetėlis, dantų higiena

Periodontito gydymas

Paradantozė, periodontito simptomai, periodontito priežastys, periodonitito ligos stadijos, periodontito gydymas, periodontito prevencija

Įmonės produktai

Paveikslėlis Pavadinimas Trumpas aprašymas Kaina
Dantų irigatorius Burnos irigatorius Burnos Irigatoriai Internetu, Burnos Irigatoriai Geriausia Kaina, Geriausi Burnos Irigatoriai, Dantų Irigatoriai
Dantų breketai Dantų breketai Kaune Dantų Breketai Geriausia Kaina, Geriausi Ortodontai Kaune, Metaliniai Dantų Breketai, Keramikiniai Dantų Breketai, Lingvaliniai Dantų Breketai, Dantų Kabės
Dantų breketai Klaipėdoje Dantų breketai Klaipėdoje Dantų Breketai Geriausia Kaina Klaipėdoje, Geriausi Ortodontai Klaipėdoje, Dantų Tiesinimas Breketais Klaipėdoje
Dantų breketai Vilniuje Dantų breketai Vilniuje Dantų Breketai Geriausia Kaina Vilniuje, Geriausi Ortodontai Vilniuje, Dantų Kabės
Dantų breketai Šiauliuose Dantų breketai Šiauliuose Dantų Tiesinimas Breketais šiauliai, Dantų Breketai šiauliai, Dantų Tiesinimas Kapomis šiauliai, Dantų Kapos šiauliai
Dantų implantavimas Kaune Dantų implantavimas Kaune Dantų Implantai Kaune, Dantų Implantavimas Kaunas, Implantavimo Paslaugos Kaune
Dantų implantavimas Klaipėdoje Dantų implantavimas Klaipėdoje Dantų Implantavimas Klaipėdoje, Dantų Implantavimo Procedūros Klaipėdoje
Dantų implantavimas Vilniuje Dantų implantavimas Vilniuje Dantų Implantai Vilnius, Dantų Implantavimas Vilniuje, Implantavimo Procedūros Vilniuje
Dantų implantavimas Šiauliuose Dantų implantavimas Šiauliuose Dantų Implantavimas šiauliuose, Dantų Implantai šiauliuose
Dantų kapos Kaune Dantų kapos Kaune Dantų Kapos Geriausia Kaina, Geriausi Ortodontai Kaune, Gydymas Dantų Kapomis, Dantų Tiesinimas

Receptai

Siauralapis gaurometis

Gauromečio arbata, kada rinkti gaurometį, gauromečio arbatos fermentavimas, gauromečio nauda

Vedantieji

Keto mityba

keto mitybos planas, ketogeninės mitybos meniu, patiekalų receptai ketogeninėje mityboje

Keto dieta

Ketogeninė dieta, ketogeninis maistas, keto mitybos principai, keto duonos receptas

Kaip apsisaugoti nuo koronaviruso

Ką reikia žinoti apie koronovirusą, kaip gydytis nuo koronoviruso, vaistai nuo koronoviruso

Normalus oro drėgnumas namuose

Normali oro drėgmė namuose, oro drėkintuvai ir oro sausintuvai, koks oro drėgnumas turi būti kambaryje, kaip drėkinti patalpas, kaip sausinti orą namuose, oro drėkintuvo triukšmas

Pelėsio naikinimas

Pelėsio naikinimo priemonės, kaip naikinti pelėsį, kaip kovoti su pelėsiu. Kaip pelėsis namuose kenkia sveikatai

Cukrinis diabetas

Ką reikia žinoti sergant cukriniu diabetu. Cukrinio diabeto simptomai, mityba, tipai ir gydymas.

Kalorijų lentelė

Kalorijų lentelė. Jei galvojate, kaip numesti svorio: kalorijos, kalorijų lentelė, kalorijų skaičiavimas,

Kaip apsisaugoti nuo koronaviruso

Ką reikia žinoti apie koronovirusą, kaip gydytis nuo koronoviruso, vaistai nuo koronoviruso

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį: