Gauromečio arbata išgarsėjo XVlll amžiuje. Dalis žaliosios arbatos keliaujančios į Europą būdavo Rusijoje pakeičiama vietine gauromečio arbata. Ją vadindavo Koporjes reklama, tačiau su laiku įsitvirtino Ivan Čai pavadinimas. Turint įgūdžių gauromečio arbatą galima paruošti labai panašią į žaliąją arbatą.
Gaurometis turi daug vaistinių sąvybių. Jis pasižymi priešuždegiminiu poveikiu, gydomos prostatos ir šlapimtakio ligos. Gaminami preparatai prieš auglių plėtimąsi. Nuovirai naudojami egzemai, atopiniam dermatitui, žvynelinei gydyti. Suminkština kosulį, skatina prakaitavimą kai peršalama, sergant angina, otitu.
Pati arbata turi sąvybių veikiančių nervų sistemą. Poveikis labai įdomus, ji tonizuoja, tačiau tuo pat metu nuramina ir galima vartoti prieš miegą. Mažina agresiją, gali būti naudojamas esant alkoholinei psichozei. Sustiprina raminačių ir migdomųjų poveikį. Gaurometis vyrams taip pat turi poveikį potencijai.
Gaurometis turi didelį kiekį polifenolinių junginių kaip ir žalia arbata. Polifenoliai turi nutukimą mažinantį poveikį, kas vėliau įtakoja diabeto ir širdies/kraujagyslių ligų vystymasi.
Kada rinkti gaurometį
Gaurometis dažniausiai auga atvirose vietose, dykvietėse. Tai aukštas ir gausiai žydintis augalas puošiantis laukus. Vakarėjant augalai skleidžia stiprų kvapą kuris kiek primena rožes. Dėl to gaurometis turi antrą pavadinimą ožkarožė. Nors literatūroje rašoma, kad geriausiai tinka birželio viduryje surinkti lapeliai, tačiau tai nebūtinai taisyklė. Skirtingais laikotarpiais surinkti lapeliai turės skirtingą skonį ir kvapą. Sodriausią skonį ir stipriausią kvapą turi masinio žydėjimo viduryje, apie liepą. Tačiau galima rinkti rugpjūtį - rugsėjį, žaliava dar tinkama arbatai ruošti. Tačiau ją sunkiau surinkti nes būna daug pageltusių lapų, kiek daugiau vabaliukų apkramtytų lapų.
Laiką galima nustatyti vizualiai, rinkti kol išlieka sodri spalva. Vėlėsniu laikotarpiu lapeliai turi mažiau sulčių todėl bus daugiau darbo paruošiant fermentacijai.
Reikėtų išmesti pageltusius lapelius kurių gausiai atsiranda nuo birželio pabaigos. Tai dažniausiai apačioje augantys lapeliai, kurie pagelsta tankumyne negaudami saulės. Kuo vėlėsnis periodas tuo aukščiau kils pageltę lapeliai.
Gauromečio arbatos paruošimas
Arbatai gaminti naudojami švieži, sodriai žalios spalvos lapeliai. Lapeliai nubraukiami iš viršaus į apačią surenkant kokybiškus lapus.
Sunkiausia gamybos dalis yra lapelių presavimas. Pradžia dažniausiai būna suminkštinant lapelius. Tai daroma keliais būdais. Galima suspausti į stiklainį lapus ir kelias valandas palaikyti. Visai gerai išeina ant audinio sudedant storu sluoksniu ir kas kelios valandos pavartyti, kad nesušustų.
Nulinkę lapeliai po pusdienio palaikymo suminkštėję gauromečio lapeliai. Statūs - ką tik nuskinti.
Imama sauja lapelių ir sukama į suktinį kaip cigarą. Suktinis sukamas ir spaudžiamas tarp delnų. Galima dar suplėšyti sukant suktinį.
Suktiniai sudedami į emaliuotą, nerūdijančio plieno puodą ir spaudžiami. Dar padės spaudimas grūstuvu, spaudžiame mušant dedant kiekvieną sluoksnį. Prispaudžiame lėkšte ar dar kuo nors kas palaikytų suspaudimą ir sumažintų patenkančio oro kiekį.
Gauromečio arbatos fermentavimas
Sudėtingiau teisingai sufermentuoti arbatą. Temperatūros ir fermentacijos laiko santykis esminis kriterijus nuo ko gausis skirtinga arbata. Puodo viduje visą fermentacijos laikotarpį turėtų būti palaikoma apie 30- 35 laipsnių temperatūra. Tai mėgstama pieno rūgšties bakterijų temperatūra. Būtent jos pakeičia gauromečio lapelius ir jų sudėti. Jau minėti polifenoliai gaurometyje yra sunkiai įsisavinami organizmo. Būtent pieno rūgšties bakterijos jas pakeičia į lengvai organizmo įsisąvinamas.
Temperatūrą sukelia patys besifermentuojantys lapeliai, tačiau jei aplink bus mažesnė temperatūra tai fermentacija gali nutrūkti. Tokiu atveju galima kiek pašildyti puodą ant viryklės. Tokioje temperatūroje fermentacija vyksta apie 2- 7 dienas. Vienas iš geriausių situacijos signalizatorių yra ruošiamos arbatos kvapas. Jaučiasi rožių, kriaušių kvapas. Lapeliai tamsėja. Praleidus laiką arbata gali perrūgti. Atėjus laikui fermentacija turi būti staigiai sustabdyta. Tai daroma 45 - 60 laipsnių temperatūroje porą valandų. Po to kaitinama apie 35 - 40 laipsnių temperatūroje džiovyklėje.
Gauromečio lapeliai po fermentacijos proceso. Turi išsiskirti sultys, lapeliai pjaustomi gruzda. Džiovinama gana smulkiai supjaustant.
Gauromečio arbata
Gauromečio arbata užplikoma apie 60 laipsnių vandeniu. Kai žolelės nusileidžia į dugną ji tampa paruošta. Tas pačias žoleles galima užpilti tris kartus. Tai fantastiška arbata į pirtį.
Stiprios fermentacijos gauromečio arbata. Lapeliai beveik juodi, jaučiais stiprus rožių - kriaušių kvapas.
Kategorijos straipsniai
Sveiki desertai
Sveikų desertų receptai, sveiki desertai su vaisiais ir uogomis, sveiki desertai su daržovėmis, sveiki desertai su juoduoju šokoladu, naminiai ledai, sveiki desertai su riešutais, sveiki desertai su uogomis, sveikuoliški desertai, sveiki desertai su vaisiais.
Sveiki saldumynai
Sveikų saldumynų receptai, nekenksmingi organizmui saldumynai, cukraus alternatyvos, sveiki saldumynai su vaisiais ir uogomis, sveiki saldumynai su daržovėmis, sveiki saldumynai su stevija, naminiai ledai, sveikuoliški sausainiai, sveiki saldumynai su uogomis, sveiki saldumynai riešutais, sveiki saldumynai vaikams.
Keto dieta
Ketogeninė dieta, ketogeninis maistas, keto mitybos principai, keto duonos receptas
Plovas
Plovo receptas, kaip gaminti plovą, ryžiai, mėsa, daržovės plovui, plovo gaminimo eiga
Velykų receptai
Skaniausi receptai Velykoms, desertų Velykoms receptai, karštųjų Velykinių patiekalų, užkandžių receptai Velykoms, tradicinių Velykinių patiekalų receptai
Velykų valgiai
Skaniausi valgiai Velykoms, karštieji Velykiniai valgiai, užkandžiai, saldieji valgiai Velykoms
Top 10 šventiniai patiekalai
Šventinio stalo patiekalai, karšti ir šalti šventiniai patiekalai, greitai paruošiami šventiniai patiekalai, šventinio stalo patiekalų idėjos su nuotraukomis
Skaniausi Kalėdiniai pyragai
Geriausi Kalėdinių pyragų, tortų, sausainių receptai, kaip pagaminti skanų Kalėdinį pyragą, tortą
Kaip išdarinėti silkę
Silkės dorojimas, silkės filė išpjovimas, silkės iškaulinimas
Receptai
Agrastų džemas
Agrastų džemo receptas, kaip paruošti džemą iš agrastų,
Agrastų uogienė
Skanios uogienės iš agrastų gaminimo receptas
Agurkai su garstyčiomis žiemai
Agurkų marinavimas su garstyčiomis, klasikinis agurkų garstyčiose receptas
Agurkinė sriuba
Sriuba iš raugintų agurkų, raugintų agurkų sriubos receptas, agurkinės sriubos gamyba, agurkinės sriubos ingredientai
Agurkų marinavimas žiemai
Agurkų marinavimo receptai, agurkų konservavimas, agurkai žiemai.
Agurkų salotos žiemai
Agurkų mišrainė žiemai, kaip pasigaminti agurkų salotas žiemai, agurkų žiemai receptas.
Amerikietiškas obuolių pyragas
Amerikietiškas obuolių pyragas, amerikietiško obuolių pyrago receptas, amerikietiško obuolių pyrago gaminimas. Kaip pagaminti amerikietišką obuolių pyragą
Avienos plovas
Avienos plovo kirgiziškai receptas, kaip pagaminti skanų, minkštų ir birių ryžių plovą
Aviečių ir slyvų uogienė
Tiršta ir skani aviečių uogienė su slyvomis, išbandytas receptas
Aštri jautienos sriuba
Jautienos aštrios sriubos receptas. Kaip pasigaminti jautienos aštrią sriubą.
Naujausi straipsniai
Verslo skelbimai
Ilgalaikiai verslo skelbimai su kelių įmonių kontaktais surūšiuoti pagal pavadinimą
Trinta moliūgų sriuba
Trintos moliūgo sriubos receptas, top 4 moliūgo sriubos, kaip teisingai paruošti trintą moliūgo sriubą
Geltonžiedės sedulos uogienė
Kizilo uogienė ir džemas, geltonžiedės sedulos uogienė
Gaivus obuolių pyragas
Gaivus obuolių pyragas, gaivaus obuolių pyrago receptas, gaivaus obuolių pyrago gaminimas. Kaip pagaminti gaivų obuolių pyragą
Straipsniai
Instrukciniai straipsniai abėcėlės tvarka